voor WORKUM en omliggende Gemeenten. Bekendmaking. l'lotalia. ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1906. No. 36. Officieel Gedeelte. I Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Eerste Jaargang. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 worden het 100- om moet elke woning bloemen hebben in letter lijken en figuurlijken zin. - waarbij o m. het afsteken van vuurwerk, van welken aard ook, wordt strafbaar gesteld, streng worden gehandhaafd. Voorts herinneren zij de ingezetenen aan de strafbepalingen omtrent het verkoopen en voorhanden hebben van vuurwerk, en rekenen bij het te houden feest op gemelden dag, ter handhaving der orde en ter voorkoming van ongelukken, op aller medewerking. Workum, den 31 Augustus 1906. Burgemeester en Wethouders yoornoemd, T. M. ten BERGE. De Secretaris a. i A. de VRIES. hebben op het Staatsbeleid, na de ontbinding van de Doema vastgesteld voor den tijd die nog moet voorbijgaan voordat de volksvertegenwoor digers weder bijeenkomen. »De wil des mini ster-presidents,” zoo leest men in eene desbe treffende nota, »om te volharden in den weg van geleidelijke ontwikkeling der Russische in stellingen in liberalen geest, overeenkomstig het door de Kroon aanvaard programma, kan door de revolutionaire misdaden niet worden gedeerd, want men had dien niet kunnen betreden zonder het vast besluit om verder te gaan trots alle pogingen tot vreesaanjaging.” Deze verklaring kan niet nalaten een indruk van lofwaardige kloekheid te maken. Ongelukkig bevat de Temps een brief van den even gema tigden als bekwamen publicist Anatole Leroy- Beaulieu, die »als oud vriend van Rusland” oor deelt, dat bedoeld Staatsbeleid van te voren tot mislukking gedoemd was. Liberalisme, redeneert hij, kan nu eenmaal zelfs in Rusland niet met willekeur verkregen worden, evenmin als orde door wanorde. Na de ontbinding der Doema echter is het geheele Rijk tot den ouden staat van zaken teruggekeerdtot eigenmachtige inhechtenisnemingen en deportatiën bij massa, d. w. z. juist tot den toestand die alle standen tegen de bureaucratische democratie in verzet had doen komen. M. a. w. om het kwaad der vernieuwde aanslagen-epidemie te onderdrukken neemt de Russische Regeering de middelen te baat die het hadden doen ontstaan en toenemen. In plaats van gendarmes, kozakken, gevange nissen en galgen, is zedelijke kracht noodig en deze kan de Tsaar alleen vinden in medewerking der natie, die haar niet eeren kan tenzij met behulp van naar behooren en vrijelijk gekozen vertegenwoordigersonverwijlde samenroeping van eene nieuwe Doema, ziedaar volgens den heer Beaulieu waarop het aankomt, wil men niet nog meer en wellicht hooger geplaatste slachtoffers te betreuren hebben. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Gewapend beton voor zeeweringen. Toen in het voorjaar de overstroomingen in Zeeland op tal van plaatsen zulke verwoes tingen aan de zeeweringen hadden aangebracht, werd melding gemaakt van de resultaten te Schouwen verkregen waar het eerst was toe gepast het verdedigen der duinen met gewa pend beton. In het weekblad De ingenieur komt thans een zeer interessant artikel voor over het ver dedigen van de duinen met gewapend beton. Op tal van plaatsen ziet men thans reéds het De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. Bloemen in het woonvertrek van den werk man! Dat was de schoone gedachte van de eerste Floralia-Vereenigingen, dat het denkbeeld van al de dochter-vereeningingen dier gezegende moeders. Maakt het tehuis van den arbeidsman zoo schoon, zoo gezellig, zoo huiselijk mogelijk. Dringt de ouders, de kinderen om daar hun een en alles te zoeken, zijn tehuis moet voor hem alles zijn. En zoo er op de zeer enkele feest getijden des jaars het buitenshuis ietwat feeste lijk moet zijn (en waarom niet dan moet het door allen samen genoten worden. Aan de feestelijke stemming en den opgeruimden zin moeten allen zich te goed kunnen doen. Daar- avondfeestviering op den 5den September a s. vergunning is verleend tot het afsteken van A Marktplein alhierzullende ten opzichte van hen, die buiten gemelde Commissie staan, het be paalde bij Art. 249 van het Wetboek van Straf recht en Art. 25 der verordening omtrent de openbare orde en veiligheid in de gemeente, strekken. gedachten Van Katholieke zijde wordt de echtheid dezer stukken toegegeven. De bisschoppen hebben de ontwerp-statuten ten slotte goedgekeurd. Men mag dus aannemen, dat de meerderheid van de Fransche bisschoppen zich vereenigen kan met het oordeel, dat in de toelichting op de statuten is neergelegd. In deze toelichting staat, zooals van zelf spreekt, dat de Paus te beslissen heeft, en. dat de bisschoppen zich bij de beslissing des Pausen zullen neerleggen. Er staat echter ook in het stuk, dat, wat er ook moge gebeu ren, het toch altijd noodzakelijk zal zijn, als men het katholieke Frankrijk niet aan een toe stand van regeeringloosheid op godsdienstig gebied zou willen blootstellen, die tot een ramp zou kunnen leiden, dat men toch moet besluiten tot een regeling, die in de bisdommen en paro chiën beantwoordt aan de eischen van den nieuwen toestand. De beginselen van de ontwerp statuten voor de vereenigingen zullen misschien kunnen strekken tot grondslag van die aanstaande regeling, zegt de toelichting. V gbns de Siecle zal den 4 September a.s. de 'tweede bisschoppen-vergadering worden ge houden. Vooraf komen 17 kerkvorsten bijeen om de werkzaamheden voor te bereiden. In ’t laatst van October zal te Périgeux een ver gadering worden gehouden van katholieke rechts geleerden, waarin hoofdzakelijk de vraag zal worden behandeld, hoe in de gegeven omstandig heden in Frankrijk de belangen van den katho lieken godsdienst het best kunnen gediend. RUSLAND. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente WORKUM brengen ter open bare kennis, dat aan de Commissie voor de digd worden door wat het planten ziet. eenig onschadelijk vuurwerk op het o°k onze Volgens eene officieuse mede- deeling der Regeering is men in gezaghebbende kringen er van doordrongen, dat de bloedige wandaden der anarchisten geen invloed mogen Het was eene schoone gedachte om jarig bestaan van het departement Workum der Maatschappij Tot Nut van ’t Algemeen mooi en waardig te vieren met eene tentoonstelling van zijne afdeeling Floralia. De commissie verkreeg van den Kerkeraad der Doopsgezinde Gemeente daarvoor vrije beschikking van hun Kerkgebouwmeteen wordt de Koninginnedag op 31 Augustus op waardige wijze herdacht. Het is naar aanleiding van Flora’s kinderen, dat we hierbij eenige beschouwingen ten beste geven. Vroeg in het voorjaar, als de eerste zonne stralen nieuw leven wekken in de bloemen wereld, zooals overal elders, worden de teere plantjes bij duizenden en honderdduizenden aan de zorgvolle huisvaders en huismoeders toever trouwd, De verschillende vereenigingen hebben kosten noch moeite ontzien om ieder desbegee- rende te gerieven. Goed. Maar het zal te bezien staan of en hoe in het kleine woonvertrek, veelal slaapplaats, keuken, eet- en woonkamer, alles tegelijk, de kleine stekjes licht, lucht en leven kunnen krijgen. Men zou, zoo naar den schijn oordee- lende, zeggen dat dit niet mogelijk was. Doch een blik op de vele gezonde, roodwangige jongens en meisjes kan ons volkomen gerust stellen. De kinderen van Flora’s rijk zullen daar ook wel tieren en bloeien willen; kinderen en bloemen hebben dezelfde behoeften. Meer licht, meer lucht mogen veelal wenschelijk schijnende liefde en de trouwe zorg van moeder en doch ters vullen aan, wat de plaats mocht tekort komen. Er wordt van eiken zonnestraal, van eiken wind profijt getrokken men heeft buiten dien zoo weinig poëzie te kweeken en te koeste ren Daarentegen wordt daar, waar de zorg over veel en velerlei moet verdeeld worden, wel eens vergeten de planten nat te maken, ’t aan God overlatende om den wasdom te geven. Het volk is niet onerkentelijk, ’t Weet de zorgen en moeiten te waardeeren, die belang stellende menschenvrienden voor het welzijn der minderbedeelden zich getroosten. Men kan de harten stelen als men welwillend gaat tot wat de wereld onze minderen noemt. In dat opzicht zijn de Floralia-tentoonstellingen van een groote, opbouwende kracht. Is Floralia de goede genius geweest, die de menschen van hun voetstuk liet afdalen, de meer begunstigden voor de 'minder gefortuneerden zich eenige op offeringen leerde getroosten, op haar feestgetij is zij de bij uitnemendheid gelijkmakende godin. In haar bloementempels weet ze van geen ge reserveerde plaatsen. Ze mengt dan de standen dooreen, ze roept de mannen en vrouwen, zelfs I uit de armsten van het volk, voor haar rechter stoel en geeft of onthoudt met wijze rechtvaar digheid. Hare schoonste kinderen geeft zij dikwerf mee naar de schamelste achterbuurten en nog prij zen en vriendelijke woorden daarenboven, ’t Is onder haar invloed, dat vooral op den feest avond goede voornemens en schoone idealen gewekt worden bij hoog en laag. Daar onder den invloed van de vroolijke stemming ont sluiten zich de harten i. meer zelfopoffering, meer toewijding voor de schamele gemeente is het heilige voornemen, waarmede de meer bedeelde afscheid neemt. Hier het zalig gevoel, dat men wel arm, maar toch mensch is en alszoodanig gewaardeerd wordt. Rijk en bescheiden als de bloemen zijn de zegeningen, die allen van zoo’n feest meedragen naar hun woningen, ten minste zoo behoort het te zijn en zal ’t hij volharding meer en meer worden. nieuwe systeem toepassen. Te Vlissingen o.a. wordt voor het Grand Hotel” van wege de gemeente een uitgestrekte glooiing aangelegd van gewapend beton. De verschillen in prijs tusschen de bazalt- glooiïngen en die volgens het nieuwe systeem, moeten enorm zijn. De glooiingen worden koudweg op het zand aangelegd en toegang van het water onder de glooiing is absoluut onmogelijk. Het gewapend beton schijnt meer en meer alle bouwwerken te gaan beheerschen. Een geleerde brievenbesteller. Als zooda- ning mag wel betiteld worden de 50-jarige brievenbesteller Booy te Breda, die zich uit sluitend door eigen studie de volgende talen heeft machtig gemaakt, die hij leest, schrijft en spreektFransch Engelsch, Duitsch, Deensch, SpaanschItaliaanschArabischLatijn Grieksch, Hebreeuwsch, Sanskriet, terwijl hij gemakkelijk het spijkerschrift ontcijfert. Behalve deze enorme talenkennis is hij nog goed thuis in cosmographie, sterrenkunde, na tuurkunde, kunstgeschiedenis en velerlei andere wetenschappen. Hij bezit een professorale bibliotheek en herhaaldelijk komen leeraars bij hem om raad. Aan den klassiek gevormden directeur van het telegraafkantoor dichtte hij, bij diens ver trek, een Grieksch vers. En deze buitengewoon begaafde man loopt geheele dagen langs de straten, machinaal telegrammen rond te brengen Het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederl. Bond Vrede door Recht heeft een adres gericht tot H. M. de Koningin, waarin het »den vurigen wensch” uitspreekt, dat op aandrang van Hr. Ms. Regeering het pro gramma der Tweede Vredesconferentie alsnog in dien zin worde aangevüld, dat daarop als hoofdzaak kome te staande aanwijzing van die soorten van geschillen, waarvoor de inter nationale arbitrage voor alle toetredende staten verplichtend zal zijn. Men schrijft aan de N. R. Crt. uit Am sterdam Vrijdagavond half 9 uur had er een volks oploop plaats voor perseel 7 in de Sweelinck- straat, bij de Albert Cuypstraat, te Amsterdam. In het sousterrain woont een alleenloopend persoon, een kleermaker, die in een der cou ranten dien dag een advertentie geplaatst had, waarin hij eene huishoudster vroeg tegen f 3 per week. Eene juffrouw afkomstig van Zwolle en tijdelijk aan de Ruijsdaelkade wonende, bood zich aan voor de betrekking. Ze werd bin nengelaten en kort daarop hoorden de bewo ners en voorbijgangers angstgeschreeuw en gegil. Ramen werden opengeschoven en een menigte volks verzamelde zich voor het per ceel. De juffrouw hierboven bedoeld kwam met een ontdaan gezicht en gescheurde kleeding, een onmacht nabij naar buiten stormen en beweerde door den man daarbinnen op hoogst ploertige wijze behandeld te zijn. Hij zou haar voorstellen van hoogst beleedigenden aard gedaan hebben enz. Intusschen had de man zelf ook zijn woning verlaten, doch volgens ooggetuigen zou er nog een ander binnen geweest zijn. De politie heeft nota genomen van een en ander. Gebleken moet zijn dat de kleermaker o. m. ook gewoond heeft op de Prinsengracht, in de Kerkstraat en in de Govert Flinkstraat. Bij herhaling plaatste hij in couranten adver tentiën, gelijk aan die van Vrijdag 1.1. Een twintigjarig jongmensch, werkzaam op een levensverzekeringskantoor te Utrecht, is het slachtoffer geworden van een onbe- dwingbaren lust tot het maken van spoorreisjes. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. DUITSCHLAND. Daar het aftreden van mi nister Podbielski aanstaande mag heeten, is het verklaarbaar, dat men zich druk bezig houdt met de vraag, wie zijn opvolger zal zijn. Uit Dusseldorf wordt bericht, dat de «Oberprasi- dent” der Rijnprovinciën, baron van Schorle- mer, per telegraaf naar Berlijn is ontboden. In kringen, welke in nauwe betrekking tot de regeering staan, gelooft men, dat deze ont bieding in verband staat met de opvolging van Podbielski. Von Schorlemer zou in elk geval de goede eigenschap hebben van uitstekend te passen in het tegenwoordige systeem, waarin het centrum den toon aangeeft. In het Rijksland wekt het bevreemding dat de keizerlijke amnestie tot Pruisen beperkt en Elzas-Lotharingen er niet in opgenomen is. De Keizer oefent in het Rijksland souvereine rech ten uit. Ook gelden daar de Pruisische voor schriften voor algemeenen rouw bij den dood van den Koning en de Koningin van Pruisen. In deze omstandigheden mocht men verwachten dat ook begunstiging naar aanleiding van een blijde gebeurtenis in het koninklijke huis niet aan de wingewesten onthouden zouden worden. FRANKRIJK. De commissie, die belast is geweest met het samenstellen van ontwerp statuten voor de vereenigingen van den eere- dienst, heeft die ontwerp-statuten aan de ver gadering der Fransche bisschoppen van Mei 1906 overlegd met een memorie van toelichting. Zoowel statuten als toelichting heeft de Temps in handen weten te krijgen en openbaar gemaakt. Voorts moet de zin voor netheid en orde er voortdurend gewekt worden, als onze arbeiden de klasse vooruit zal komen. Bij ’t helder wit, rood, groen en geel der bloemen passen geen morsige vensterruiten of gordijnen. Als het oog van den voorbijganger naar de bloeiende planten wordt heengetrokken, dan mag het niet belee- t om en achter de Zooveel smaak hebben gelukkig nijvere huismoeders, ook uit de minst bedeelde standen. En waar ze dien niet hebben daar zullen ze hem krijgen. Het zien op die vlekkelooze kinderen van Flora, het dagelijks kweeken en verzorgen moet alle vlekken doen opmerken, de zorg zich over alles doen uit- Dit vooral zal het eenvoudigste woon vertrek tot een heiligdom maken, waarin goede en voornemens gekweekt worden, j vruchtbaar voor het leven. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD i

Friso nl | 1906 | | pagina 1