en omliggende Gemeenten. voor WORM A J ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1906. No. 37. Binnenlandsch Nieuws. V Eerste Jaargang. Buitenlandsch Nieuws. die bespreking De 28-jarige varensgezel Lodewijk K. van evengoed In Berlijn loopen geruchten, Een inwoner van Arnhem had een advertentie heeft zich Maandagavond in de Prinsenstraat, te Groningen, gewoonweg als een beest ge- van bespreking te doen motie ten gunste daarvan en aan de Tweede Kamer te De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. zijn plaats als zeevarende natiemen zou l een spoorweg naar de maan kunnen bouwen. Voorts zei hij o.a. nog dat het hem genoegen deed te hooren dat in Engeland een school opgericht zou worden volgens ’t model van de Polytechnische school te Charlottenburg heid dat alle natiën tegenwoordig min of meer afhankelijk zijn van elkander. ITALIË. Het organisatie-comité voor het vijftiende wereldvrede-congres, hetwelk van 15 tot 22 September te Milaan wordt gehouden, heeft aan de leden der ongeveer 1400 vredes- vereenigingen in de wereld eene uitnoodiging gezonden, waarin op het bijzonder gunstige der omstandigheden wordt gewezen, welke het stre ven der vrienden van den vrede ten goede ko men. De Engelsche regeering heeft haar voor stel tot gelijktijdige en voortgaande vermindering der oorlogstoerustingen gedaan, de Italiaansche regeering heeft zich door de uitlating van haar minister van buitenlandsche zaken vanganscher harte bij het Engelsche voorstel aangesloten. Dat toont duidelijk hoe men op het punt staat van onder den druk der algemeene opinie van oude dwalingen af te zien. RUSLAND. Een Laffan-bericht, waarvan de juistheid op ’t oogenblik nog niet nader gecon troleerd kan worden, zegt, dat generaal Trepof zijn ambt als gouverneur van Peterhof heeft neergelegd. Reeds herhaaldelijk is hetzelfde beweerd maar het zou werkelijk geen wonder zijn, wanneer het nu op waarheid bleek te be rusten. De generaal zou het ontslag hebben aangevraagd om gezondheidsredenen en ook dit kan niemand vreemd schijnen. van den Tsaar zat Trepof als ’t ware in de ge vangenis, al was het dan ook een vergulde ker ker. D^t leven en het gedwongen opgeven van de lichaamsoefeningen, welke hij voor zijn gestel noodig had, kunnen in de 18 maanden, welke hij op Peterhof vertoefde, zijn gezondheid wer kelijk wel hebben benadeeld. Het heet, dat de geneesheeren hem thans een langdurig verblijf J het buitenland hebben voorgeschreven. Intusschen worden officieel alle geruchten over Trepolf’s slechte gezondheid tegengesproken De Times bericht uit Petersburg, dat men daar bezig is met het uitwerken van een plan voor een dictatuur, welke door den eersten mi nister en zijn ambtgenooten zou worden uitge oefend. Stolypin zou zeer met het plan zijn in genomen, terwijl de reactonairen er sterk tegen zijn. dragen, zegt de Prov. Gron. Crt. Hij was daar in een kroeg geweest waar ook de ar beider P. Velting, wonende in de Prinsen straat, had vertoefd. Toen deze de kroeg ver liet, volgde K. hem onmiddellijk, haalde een groot boormes voor den dag en zonder dat iets hoegenaamd tusschen hen was voorgeval len, bracht hij Velting met het mes een steek toe, die gelukkig niet erg aankwam. De on verlaat was echter nog niet bevredigd. De eerste de beste vrouw die hij nu tegen kwam, moest het ook ontgelden en zoo trof vrouw v. d. Vegte het noodlot door het mensch- beest met hetzelfde boormes zóó in den schou der te worden gestoken, dat de punt bij de borst te voorschijn kwam. De vrouw werd naar het academisch ziekenhuis gebracht, waar men het ergste vreesde. Den volgenden dag echter was haar toe stand bevredigend. Velting kon, na op het politie-bureau te zijn verbonden, naar zijn huis gaan. De dader is gearresteerd en ter beschikking der justitie gesteld. Eerst kort geleden is hij uit de gevangenis ontslagen, waar hij het laatst wegens diefstal twee jaar had doorge bracht. Vóór dien tijd heeft hij herhaaldelijk wegens diefstal, verduistering en andere mis drijven, vonnissen van 1 tot 14 maanden DUITSCHLAND. I - volgens welke in invloedrijke militaire kringen stemming wordt gemaakt tegen den rijkskanse- lier von Bülow. Men vindt de aanleiding daar- toe niet alleen in de zaak van een kameraad, omdat^dit weer een bewijs was^ voor deze^waai- generaal en minister Podbielski, maar ook in het optreden van den kameraad von Deimling. De kwestie van den spoorwegaanleg in Duitsch- Zuidwest-Afrika is nog lang niet van de baan, zegt men. De benoeming van Dernburg tot directeur der koloniale afdeeling heeft algemeene verbazing gewekt en alleen de bladen, die tot hern of zijn vader in nauwe betrekking staan, begroeten die benoeming, welke zoo tegen de heerschende op vattingen indruischt, met instemming. Som migen nemen er aanstoot aan, dat hij zijn financiersloopbaan is begonnen met een mee- doogenloosheid, die aan Amerikaansche voor beelden gelijk kwam. Andere vinden het min der goed, dat men van hem in politiek opzicht nog niets weet; de anti-semieten hebben uitge vonden, dat er nog Joodsch bloed in Dernburg’s aderen stroomt en zoo heeft ieder zijn opmer kingen. Degenen onder de nationaal-liberalen, die stellig hadden gehoopt, dat de bekende professor Paasche directeur der koloniale af deeling zou zijn geworden, trekken tegen de benoeming te velde in de Nat. Zeitung. Te spreken van een daad uit eigen beweging van den Keizer en noemen von Bülow een willoos jabroer tegenover de plotselinge besluiten van den monarch. Het blad spreekt van duistere invloeden van ’s Keizers reis om de noord, van schommelingen tusschen Russische koers en Amerikanisme en zegt, dat de Duitsche staat kunde beheerscht wordt door de zucht naar het opzienbarende. Over Podbielski wordt tegenwoordig weinig gesprokenmen heeft het veel te druk met Dernburg. FRANKRIJK. De nieuwe wet op den weke- lijkschen rustdag is Zondag in Frankrijk in werking getreden zonder de ongeregeldheden te 111 veroorzaken die sommigen vreesden. Parijs zag er vrijwel uit als altijd, alleen waren nu al de j groote modewinkels gesloten. Sommige firma’s die van het officieus verleende uitstel gebruik maakten, stonden aan vijandige manifestation ten doel. Zondag waren een aantal banket- winkels gesloten evenals de meeste kappers winkels in de buitenwijken. De prefect van politie ontvangt dag aan dag allerlei deputation van verschillende ambachten en bedrijven met wenschen en klachten over de toepassing der wet. Te Rouaan waren zeer strenge maatregelen genomen tegen de roerige bakkergezellen, die Zaterdagavond dapper aan ’t inslaan van ruiten waren geweest en allen het werk hadden neergelegd. Ze werden zooveel mogelijk door militairen vervangen. ENGELAND. De Neue Freie Presse heeft een onderhoud gehad met Sir Henry Campbell Bannerman te Mariënbad. De eerste minister zou als zijn meening te kennen gegeven hebben dat er te Cronberg tusschen Koning Eduard en Keizer Wilhelm geen gewichtige politieke zaken besproken zijn. »Het is stellig goed zei de eerste minister, dat de beide vorsten elkaar weer cens ontmoet hebben, maar ik zie geen punt op de bewoonde aarde waar de politieke en handels belangen van Groot-Brittanië en Duitschland vanzelf niet in botsing moeten komen. Er bestaat tusschen ons en de Duitschers slechts een scherpe wedijver op handels- en nijverheids- gebied.” Ter zake van het krantengehaspel tusschen beide volkeren liet Campbell Bannerman zich scherp uit over »de Engelsche Jingo-pers, die voor niets staat, waar het geldt een sensatie te verwekken of haar omzet te vergrooten.” Over Chamberlain’s politiek liet de premier zich voorzichtig uithij besloot met te zeggen smaar wat ik weet is, dat men Groot-Brittanië niet naar hem moet beoordeelen. Als een pendant van dit onderhoud kan gel den een gesprek tusschen een Engelsch journa list en prins Bülow, op Norderney, dat de Daily Mail openbaar maakt. Merkwaardigerwijs vindt men ook hier de uitspraak Wat voor grond is er iets ergers aan te nemen tusschen Duitsch land en Engeland dan naijver op handelsgebied, welke even billijk als algemeen is, overal ter wereld. Bülow verzekerde nog eens, dat men er in Duitsch land niet aan dacht, Engeland te willen verdringen I Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Mijnheer, Zoo ik heeft ver noomen heeft u plaats voor een reprateur- Nu ik ben op het ogenblik Zonder ik heeft voor drie winkeliers gewerkt in De Haag voor Den heer.... voor den heer en voor den heer.... maar ik ben ervandaan gegaan uit rede ik er niet meer er van kon komen dat mag u aan die Drie heere in va- mere of het niet Zoo is en Nu ben ik liever knecht als patroon en als ik dan een week geit verdient dat ik van de eene week de andere kan hale ben ik tevrede dus heer mag zoo vrij Zijn Me Zelfe aan te melden op u atva- tencie Me loon dat ik wil ver diene is negengulde en dan tieu uur per dag dus vijftien Sent per uur maar u moed voor over tog Zorge Dus heer heeft u er 1 Da in dan houwt ik me Zelfe gerikkemadeert ik ben van geLoof giffelmeerd En de leef tijd van Jaare is Zes en dertig Jaar en tevens ge huut Nu heer als u me wil moet .k vrij over tog hebbe anders kan ik het niet gaan beginne ik ben een vink persoon en goed voor het werk tevensin staad om nieuw goed te make en Zelfs ook ver Sien van alle hand gereedschap dat ik mede brengt dut heer voor dat ik er meer werk van maak om mezelfe bij een andertebuure hoe eer u schrijft hoe beter dus verder de groete van u ombekendevriend of die naar die Zigt noemt (Volgt naam en adres Als bewaker Wanhoopsdaad. Een meisje uit Am sterdam, haar verloofde met een andere schoone op de kermis te Zaandam aantreffende, sprong in haar wanhoop Maandagmiddag van de Alkmaar Packet af te water. Toen men haar op het droge had gebracht, was het bewustzijn reeds geweken, doch de toegepaste middelen deden dit terugkeeren, waarna zij bij een dame te Zaandam gastvrij in huis werd genomen. Kwartjesvinders. Men schrijft uit Voor burg, d.d. 5 Sept, aan de Res b. Per auto komen de kwartjesvinders in deze dagen uit Am sterdam naar hier. Zaterdag werd een inge zetene van Voorburg 6 gulden afhandig ge maakt en gisteren verloor een ander in enke le oogenblikken 26 gulden. Men zou haast vragen worden de menschen nooit wijs? Het automobiel-ongeluk. Naar aanleiding van het bericht over het automobiel ongeluk op den Zandvoortschen weg te Aerdenhout, waarbij de 17 jarige Simon Rep uit Oostzaan om het leven kwam, schrijft een ooggetuige: »Ter hoogte van de villa »Bel-Air”, in den Aerdenhout, maakt de niet al te breede weg een kromming, die van beide kanten het uitzicht i belemmert. Komende uit de richting Haar lem (naar Zandvoort) naderde in vliegende vaart een automobiel de bocht en moest door zijn groote snelheid daartoe genoodzaakt, die bocht zoo nemen, dat hij niet in 't midden of rechts van den weg kon blijven zooals de vei ligheid vereischt, doch bijna geheel den linker- kant noodig had behoorlijk zijn draai te kun- onderscheidene nen maken. Hierdoor kwam hij in den weg van twee, van de tegenover gestelde zijde komende, rechts-houdende jonge wielrijders, die kort bij de bocht plotseling de automobiel te voorschijn zagen komen, juist in hun rijweg en zóó dichtbij, dat één van hen geen tijd meer had om uit te wijken. Van schrik van zijn rijwiel springende om weg te komen, werd hij in het volgende oogenblik door de automobiel gegrepen, met het bekende treurige gevolg. Hier is de reeds zoo dikwerf gewraakte groote snelheid van de automobiel de eenige oorzaak, dat een jong menschenleven Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. ondergaan. Voor de weduwe v. d. Kwast, de vrouw van den in de Van Ostadestraat te ’s Gra- venhage doodgestoken werkman, was tot Maan dagavond totaal een f 2300 ingekomen, met inbegrip van de uitkeering, die zij bij het overlijden van haar man ontving. Door verschillende dames werd haar ge vraagd, of zij haar de verdere zorg voor het kindje van weinig dagen wilde overdoen. Maar juffrouw v. d. Kwast heeft daarvoor be dankt. Het kleine kind is nu haar grootste troost. Een winkeltje denkt ze niet te beginnen van al wat voor haar inkomt. Daaraan is te veel risico verbonden naar ieder begrijpt. Het liefste zag zij zich een wekelijksch uitkeering door het ingezamelde verzekerd. Maar daarvoor is veel noodig. De koopsom voor een pensioen van f 1 per dag zou een f 7000 bedragen. (Haagsche Ct.j Na het gebeurde in de Zandstraat te Rotterdam in den nacht van Zondag op Maan dag, was het politietoezicht daar bij avond met 3 man versterkt, hetgeen niet heeft kun nen beletten, dat het bovenbedoelde schandaal daar Maandagavond eene herhaling heeft ge vonden. Alweer was het op een Griek ge munt, den bierhuisheuder Jo n Jannes. Om 11 uur werd een kei door de ruit van dat bierhuis geslingerd met zooveel kracht dat zij ook door een glazen beschot, dat het bierhuis van de woning scheidde, vloog en dit was weer het sein tot een formeel bombardement met steenen en alles wat verder voor de hand lag. Politie-agenten snelden toe en hakten met de sabels op de woestelingen in om te trachten hen te verspreiden, maar dit stuitte op een gewelddadig verzet, zoodat de straat nogmaals het tooneel van een algemeene kloppartij was, waarbij de politie de beruchte sujetten uit de Zandstraatbuurt en vreemde zeelieden tegenover zich had. Een van laatst genoemden, een Noor, sloeg een agent de sabel uit de hand raapte die op en wilde de politie nu met haar eigen wapen te lijf gaan, maar de andere agenten ontwapenden hem nog intijds. De grootste rumoermaker, H. L. K. Wemerink genaamd en wonende in de Raamstraat, werd op last van een inspecteur van politie er uit gepikt en de agenten tracht ten hem mee te nemen naar het bureau in de Pauwensteeg maar daarbij stuiten zij op een woedend verzet van den arrestant, die Officieel is thans bericht ontvangen, dat ook Z. K. H. Prins Hendrik 15 September te Leeuwarden zal komen ter bijwoning van de onthulling van het standbeeld van Graaf Willem Lodewijk van Nassau. Leeuwarden zal nu dus met een bezoek van alle drie vorstelijke personen worden vereerd. Te ’s-Gravenhage had Dinsdagmiddag een bespreking plaats over de wijze, waarop de 300-jarige herdenking van den geboortedag van Michiel Adriaansz. de Ruyter zal worden gevierd. Uit verschillende deelen van ons land waren door het bestuur van de vereeniging Het Nederlandsch Zeewezen heeren uitgenoodigd om aan deel te nemen. Het bestuur van den Bond voor Staats- pensionneering heeft, tengevolge een besluit van de algemeene vergadering van den Bond, een circulaire gericht aan patroons- en werk lieden-vereenigingen en -bonden in Nederland, waarin dezen verzocht wordt het doel van den Bond een ernstig punt uitmaken en een aan te nemen zenden. Iemand die schrijft zooals hij spreekt, verloren ging. geplaatst waarbij een reparateur werd gevraagd. Hij ontving daarop o m. het volgende schrijven: ADVERTENTIEBLAD NIEUWS- EN 1 O o

Friso nl | 1906 | | pagina 1