voor WORM en omliggende Gemeenten. ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1906. No. 38. Buitenlandsch Nieuws. I Eerste Jaargang. Binnenlandsch Nieuws. interpellaties, betrekking hebbende op de ker- De ontwerpers stellen zich voor, den 24en te spelen Men schrijft aan de 1 standbeeld Nassau vond in ’t holle van den nacht piano voor werd de uitvoering van het i aan prof. Bart Het beeld werd van de Compagnie naar het voetstuk aan opgestald. ochtends dood gevonden, met gebroken nek, losgescheurde ingewanden enzterwijl nog eenige dieren met gebroken been en beetwon den moesten worden afgemaakt. De schade voor den landbouwer bedraagt meer dan f 300. Een onderzoek naar den hond, die de verwoesting heeft aangericht, heeft geen gevolg gehad. Een slim vrouwtje. N. R. Ct.: In een zeker plaatsje is men bezig met bet maken van verschillende grondwerken en het leggen van rails voor een stoomtram. De werklieden zijn ten deele gehuisvest in een houten keet, waarin geslapen en gegeten wordt terwijl het voedsel wordt bereid door vrouwen, die eveneens in die keet verblijf houden. Dezer dagen kwam een brigadier der Rijks- veldwacht ter oore, dat daar ook sterke drank gebracht werd. Hij ging op onderzoek uit, stapte de keet binnen en vroeg aan de vrouw vernam men van plannen, van dengeboor- Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. leden. Wij verwijzen onze lezer naar een in dit nummer voorkomende advertentie der firma I La Ruche, Rotterdam, die de eenige en uit sluitende vertegenwoordiging van deze prac- tische breimachines voor geheel Holland heeft. Wij gelooven dat onze lezers voor deze Machines nog grooter belangstelling zullen toonen, wanneer wij mededeelen dat door den DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm, die reeds zoo dikwijls een toespraak hield, welke door haar inhoud aanleiding gaf tot bespreking in verschillenden geest, heeft j.l. Zaterdag te Breslau aan een feestmaal het woord gevoerd en dingen gezegd, welke den bladen gelegenheid geven tot zeer ernstige beschouwingen. In zijn toespraak zei hij o.a.En zoo willen wij een nieuwe belofte slaan uit den schat van herinne ringen en den goeden trouw, die mij hier tegen kwam ons van nu aan met al onze geestelijke en lichamelijke krachten te wijden aan de eene te werken, een ieder in zijn stand, om ’t even of hoog of laag geplaatst, met aaneensluiting van alle godsdienstige overtuigingen op te tre den tegen het ongeloof en voor alles den vrijen blik gericht te houden op de toekomst en nooit te twijfelen aan ons zelf en aan ons volk. Den levende behoort de wereld en de levende heeft gelijk. Pessimisten duld ik niet, en wie voor den arbeid niet beschikt is, die rukke uit en als hij wil, zoeke hij zich een beter land! De Köln. Zeitung meent, dat vooral in de liberale kringen de opwekking, dat ieder in zijn stand voor ’t welzijn van ’t vaderland moge werken, levendigen weerklank zal vinden. Maar het gevaar, dat de Keizer verkeerd begrepen wordt, begint, zoodra het er op aankomt, het middel, hetwelk de Keizer aan de hand doet «aaneensluiting der geloofsovertuiging” om het ongeloof te bestrijden, in gangbare munt voor dagelijksch gebruik in de politiek om te zetten. Mocht het politieke confessionalisme het katholieke of het protestantisme, of beide ver- eenigd de woorden van den Keizer aldus uitleggen, dat het geroepen is als macht in den staat te heerschen, dan protesteeren wij reeds dadelijk tegen dien uitleg. Dat de Keizer tegen pessimisme waarschuwt, vindt het blad uitstekend, wanneer het hun geldt, die politiek onverschillig zijn en zich wrokkende en mokkende afzonderen. Maar wie midden in ’t politieke leven staat, krijgt den indruk, alsof de Keizer niet voldoende is onder licht, welken omvang de stemming, die hij pessimisme noemt, bij ons heeft gekregen. Wilde men, dit wetende, eens de conclusie uit zijn scherpe woorden trekken, dan zou het kunnen gebeuren, dat de stroom van degenen, die het stof van hunne voeten schudden, reus achtige afmetingen aannam en de drager der kroon, als hij de schare der achtergeblevenen inspecteerde, tot inzicht kwam, dat het niet de slechtsten waren, die uittrokken om een beter land te zoeken. «Pessimisten” zegt de Voss. Ztg. «waren vóór Jena Scharnhorst, Clausewitz Gneisenau. Een echte pessimist, die echter gelijk kreeg, was Von Stein. Zij waren niet zoo optimistisch als de officieren en generaals die zich breed maak ten en verklaarden dat Duitschland veldheeren als Napoleon bij dozijnen opleverde en betere” «Een groote staat”, zegt het Berl. Tageblatt, «is veel te ingewikkeld dan dat één man dien alleen kan overzien en leiden. Slechts door de medewerking van allen kan een duurzame vooruitgang ontstaan. En juist in dit opzicht laat Pruisen veel te wenschen over.” En dan vraagt het blad: «Of de Keizer aan de critiek het zwijgen wil opleggen Wellicht slaat bij al dit gehamer der Pers alleen de Tagliche Rundschau den spijker op den kop, door te zeggen «Wie een rede slechts naar den letter kan verstaan en voor wien woorden alles beteekenen, die zal uit ’s Keizers toespraak stof tot groote ergernis en lange afkeurende beschouwingen putten. Maar wie den Keizer als persoon be schouwt en zijn rede opvat als een uiting van temperament en van een door de gebeurtenissen van dezen zomer gekrenkt idealisme, die zal zich verheugen over de Breslauer rede, schoon enkele termen betreurende.” FRANKRIJK. De conservatieve afgevaardigde Delafosse heeft te kennen gegeven, bij het op nieuw bijeenkomen' der Fransche Kamer de re- geering te zullen interpelleeren over het afbre ken van de betrekkingen met het Vaticaan. Hij meent, dat de door die breuk veroorzaakte moeielijkheden slechts door het weder aanknoo- pen van de betrekkingen kunnen worden opge lost. Der regeering wordt het voornemen toege- een borrel, die hem terstond gegeven werd. Hij vroeg tevens wat zij met den drank uit voerde, en de vrouw vertelde openhartig, dat de werklieden vóór het eten een borreltje met een sigaar van haar kregen. De brigadier begon toen over koetjes en kalfjes te praten en vroeg nogmaals een glaasje, wat hem wederom verstrekt werd, en wierp toen een Rijksdaalder op tafel, dien de vrouw in haar zak stak met een beleefd «dank je wel.” De brigadier wenschte ech ter f 2.40 terughij wilde de twee borrel tjes betalen. De vrouw zeide echter heel droogjes dat zij geen sterken drank verkocht maar wel fooien aannam, en de brigadier kon vertrekken. Des middags groote hilariteit onder de werk lieden, zij kregen ook een borreltje meer. Te Bennekom is Dinsdagmiddag een vreeselijk ongeluk gebeurd. Juist toen de trein van 1.25 van Wageningen den Boven weg passeerde, kwam de 24-jarige knecht van den molenaar G. uit Opheusden den Boschweg, een dwarsweg van den Bovenweg, afrijden. Het paard kwam de rails nog over, maar de wagen kreeg een vreeselijken schok. De knecht G. Arends, viel onder den trein, werd ’n eindweegs meegesleurd en met ver brijzelde beenen opgenomen. De wagen werd vernield. Op het balkon van de tram stond een dame, juffrouw Cornelissen uit Rhenen, die zóó schrikte, dat zij er af sprong. Daarbij bekwam zij verschillende wonden, terwijl de rechterarm gebroken werd. Zeer spoedig was dr. Jacobse Boudewijnse aanwezig, die genees kundige hulp verleende. Vervolgens werd Arends, wiens toestand vrijwel hopeloos is, per brancard naar het ziekenhuis te Wage- In den gemeenteraad van Leeuwarden zijn uitvoerige beraadslagingen gehouden over het voorstel van B. en W., tot vermeerdering van het getal politiedienaren. In overeenstemming met het gevoelen van den commissaris van po litie, wenschte de burgemeester het politie korps van 42 tot 60 man te brengen de drie wethouders vonden een versterking tot 48 vol doende. Met 12 tegen 3 stemmen is echter aangeno men een amendement, om overeenkomstig het verlangen van den burgemeester te besluiten. Benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Makkum de heer K. van der Steen; te Balk de heerH. Addens, beiden commies-titulair. Dezer dagen om de 300-jarige herdenking Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 schreven aan de Kamer voor te stellen om alle tedag van Michiel Adraanszn. de Ruyter fees- kelijke politiek, te verdagen tot na 11 December. ENGELAND, r doet tegenwoordig in Engeland veel van zich a] spreken, de z.g. «huissleutelkiezers”, d.i. bewo- I - ners van gedeelten van huizen, soms van één kamer, huur betalende aan den in ’t zelfde perceel ge vestigden huisheer. Vroeger zouden zij op zijn hoogst als kamerhuurders op kies recht aanspraak hebben kunnen maken, maar onlangs is te Devonport uitgemaakt, dat zij als huisbewoners dat recht kunnen doen gelden, mits de huisheer in het door hen bewoonde huisdeel «niets te zeggen heeft”. Een onbe- - - twistbare maatstaf voor dit laatste ontbreekt j richtde hoofdruimte zal echter benut worden, er kunsttentoonstellingen te houden, ter wijl de ontwerpers verder op verschillende aan trekkelijkheden bedacht zijn. Dit tentoonstel- lingschip. dat aan geen vaste plaats gebonden is. zal alle groote havenplaatsen van de oude en nieuwe wereld aandoen. Koninklijk bezoek aan Leeuwarden. Het standbeeld voor Willem Lodewijk graaf van het' kiesrecht* zöüTen krij^ dat Zaterdag door H. M. de hard. Ook werden vragen geopperd als dezeI Koningin zal worden onthuld staat reeds of de huisheer al dan niet bevoegd was om op zijne plaats te Leeuwarden. De figuur moet tusschenbeide te komen, als zijn huurder goed- naar de Lw. Ct. meldt, zeer goed zijn getroffen J Het beeld staat met het front naar het of zijn grammophoon in werking te brengen; j Stadhuis gekeerd op het voetstuk aan den en of, indien al zulk een in zijn muzikaal genot r - - - Je voorkant leest men m het midden «WILLEM LODEWYK Graaf van Nassau. -1560—1625.” Onder aan den voet, eveneens op den voor kant, is het stadhouderlijk wapen van brons in het graniet aangebracht. Zooals bekend is, werd het geheel ontworpen door den heer W. B. C. Molkenboer, directeur der normaalschool voor teekenonderwijs te Amsterdam, en werd de uitvoering van het dingen overgebracht, alwaar hij reeds is over ontworpen beeld opgedragen r D~-x - - van Hove te Amsterdam. gegoten in do werkplaatsen des Bronzes te Brussel. Het granieten voetstuk, naar de teekening van den heer Molkenboer, is uitgevoerd door den heer J. Rinse Jr. te Amsterdam. Dit voetstuk is 2.25 M.. het beeld zelf 2,15 M. hoog, zoodat de geheele hoogte van het Standbeeld is 4,40 M. vuuueu, wuuueer vvij _BWU umuvv. xr Heer K. de Haan, Werktuigkundige, Vnessche- Een aanstaande vrouwelijke botans, v oor het eerste gedeelte van het notarieel examen is geslaagd Mej. M. Goschalk te Amsterdam, de eerste dame in ons land, die dit examen met goed gevolg heeft afgelegd. Een gevaarlijke hond. de N. R. Ct. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. is bij een landbouwer te Honesch, bij Haaks bergen, een hond ingebroken in een schaapskot waar een i nopel te komen. Hij is Maandag te Constanti- nopel aangekomen, door een adsistent vergezeld. 1 straatweg 57 te Groningen een attest is afge geven, waarin wordt verklaard dat de brei machine La Ruche in alle opzichten aan de gestelde eischen voldoet en de volmaaktheid bereikt heeft. Men schrijft aan Afschriften van dit attest, zoomede verdere I gegevens worden gaarne verstrekt door de firma La Ruche, Gelderschekade 8 te Rotter- .a een planken veertig schapen waren dam. Om het sparen aan te moedigen en den lust tot snoepen tegen te gaan, zijn vanwege het bestuur der nutsspaarbank op de scholen te Kampen spaarkisten geplaatst, waarin ieder stoorbaar huurder wel onafhankelijk genoeg te achten was, om als «huisbewoner” te worden aangemerkt. De groote vraag naar het nieuwe kiesrecht is hieruit te verklaren, dat kamerhuurders elk jaar hun recht moeten doen vernieuwen, huis bewoners, alias «huissleutelbezitters” niet. ITALIË. Volgens de Giornala d’Italia hebben de Croaten bij hunne buitensporigheden te Fiume ook Italiaansche graven geschonden en het blad heeft naar aanleiding van een en ander over de rechtmatige ontevredenheid in Italië te dien aanzien het zijne gezegd. Door zulke dingen, verklaart de Giornala, wordt bestendi ging van de vriendschappelijke betrekkingen met Oostenrijk steeds moeielijker en de Italiaan sche Regeering moet krachtig optreden om den Italiaanschen naam aan de oevers der Aziatische zee te doen eerbiedigen. RUSLAND. De opbrengst van den aanstaan den oogst in Europeesch Rusland wordt volgens schatting van het hoofdbureau voor statistiek, welke schatting berust op tijdens het bloeien uit 63 gouvernementen ontvangen berichten, verwacht te zullen bedragen, gerekend in inilli- oenen poeds (een poed is 40 KG.)aan winter tarwe 359, zomertarwe 406, winterrogge 1089, zomerrogge 8, gerst 385, haver 603, maïs 74. Voor alle 72 gouvernementen des Rijks zullen deze cijfers luiden 359, 498, 1115, 22, 394, 671 en 75. TURKIJE. Ofschoon de Sultan bijna volko men hersteld is, hebben zijne medische raads lieden ’t nuttig geacht, het oordeel van een zaakkundige in te winnen. Dientengevolge is prof. Bergmann (Berlijn) verzocht te Constanti- Niet minder dan 18 schapen werden des kind in een voor hem of haar bestemde gleuf geld kan werpen, wat dan maandelijks door I het bestuur der spaarbank op hun respectie- lijke spaarbankboekjes wordt overgebracht. Hoe gering ook het bedrag is, dat door de kinderen telkens wordt ingeworpen, vele klein tjes maken één groote. In plaats van dr. P. H. Ritter, die tot hoogleeraar te Utrecht is benoemd, heeft de directie van het Nieuws v d. Dag benoemd tot hoofdredacteur van dit blad den heer dr. O. Easton, thans redacteur van de N. R. Ct. Dr. Easton werd in 1854 te Dordrecht ge boren. Na de hoogere burgerschool door- loopen te hebben werd hij in 1882 student te Delft, om zich echter een paar jaar later voor het middelbaar onderwijs te bekwamen en daarna de journalistieke loopbaan in te slaan. Dr. Easton, een autoriteit op sterrenkundig gebied, is lid van het Bataafsch Genootschap telijk te herdenken. Een plan, dat, naar hetgeen het Hbld. er Een nieuw soort van kiezers van vernam en zag, kans van slagen verdient, „oi. wag het alleen slechts om zijn gelukkig denk- beeld, is het volgende De ontwerpers stellen zich voor, den 24en Maart 1907, d. i op den herdenkdag zelve, een schip van stapel te laten loopen, dat naar bouw en inrichting een getrouwe navol ging zal zijn van De Ruyter’s beroemd admi raalschip De Zeven Provinciën. Het schip zal inwendig in 17de-eeuwschen stijl worden inge- VlOnf HA nAATrlminrtA rm I nnnkni’ Fiz-kTAiiE TT’AVHAn taak, ons land vooruit te brengen, voor ons volk echter. Te Londen hebben zich reeds duizenden om zulke «bezitters van huissleutels” aangemeld, di meest hun zin krijgen. Curieuse quaestiën heeft de betrokken ambtenaar soms daarbij uit te maken, o.a. of een of twee klerken, die eene slaap kamer bewoonden, al dan niet beiden als huis bewoners op het kiesrecht aanspraak hadden, omdat de grenslijn van de City door die kamer liep. Dit is in bevestigenden zin beslist, op grond, dat zij anders misschien geen van beiden OXCVUU iVUVICH xu Uit Was toch te - Ook werden vragen geopperd als dezeKoningin zal worden onthuld NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD I 4.^. ofnn/1 Am axrAvi - -- -- -- -- ----

Friso nl | 1906 | | pagina 1