voor WORKl'I on omliggende Gemeenten. ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1906. No. 39. OUDE KRONIEK. Buitenlandsch Nieuws. Uit de Kamer. 1 Eerste Jaargang. Binnenlandsch Nieuws. Dat heeft natuurlijk wel eenigen invloed op de is bij de ernstige personen, dat de Duitsche 8. 9. gevallenverzekering, een ziekte- en ouderdoms- verzekering, voorkoming van scheepsrampen, her ziening der arbeids- en veiligheid wet en regeling van arbeidsduur en nachtarbeid van volwassen mannen voorkomen. Ten slotte belooft de mi nister van koloniën grootere zelfstandigheid op financieel gebied. Mij dunkt de Tweede kamer kan vooreerst met zoo’n werklijst genoegen nemen. Hoever ze het daarmee brengt en of ze met het voor gestelde in haar schik is, zullen we in den loop van het jaar merken. Secretaris Rud. Haersma. ’t Euangelium wordt ghepredickt door Joh. Merenschet tot Hemelum en Mirns in Gaester- landtdoor Adrianus Bos tot Coudumdoor Gerardus Faber tot Oldega ende Colderwolde door Johannes Moll tot Nijega ende Elahuijzen Warns ende Scharl staen ledigMolquerren bedient Aegidius Mellius. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm heeft zich door de benoeming van den heer Dernburg tot leider der koloniale afdeeling in Amerika veel Ernst van Harinxma, Johan van der Sande, Orck van Doijum, Cellius Jongstal, alle Raden in den Hove Provinciael. Dese naemen aen een vaert te graven van Staveren nae Warnser-sloot op de wijdte van 54 voet ende de diepte van 4 voet, met een dijck aen de kant, om bij teghenwindt de Schepen te mogen uijt-treckenoock een vaert van Stave ren nae Scharl en voorts nae Warnsmitsga ders een vaert van Stavoren nae Molquerren op de wijdte van 54 voet ende de diepte van 4 voet. De brieven van Cessie zijn ghegeven in dato den 30 Augustus 1620. Om de Meeren ende Stroomen is dese Grie- tenie vischrijck. Hemelum en de naestgelegne dorpen zijn de Wolden gelijck in overvloedt van Wildt. ’t Recht oft de Weer wordt binnen Staveren ghehouden op een Saterdach, behalven ses loopende Weecken nae Meij dan op Vrijdagh vrienden verworven. Dernburg heeft zijn op- om de weeckmerckt van de Wildemerckt. ’t Wordt bedient bij de Ed. Heere Jarich van Groustins, als Grietman: De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. den vermaarden generaal Goerko in den oorlog van 1877—78 tegen de Turken. Dmitri’s vader Feodor, het befaamde hoofd der Moskousche politie, was een vondeling. Een Duitsch echtpaar vond eens op de trap hunner woning te Gatsjina een kind liggen. Naar het Duitsch woord voor trap »Treppe” kreeg de vondeling den familienaam Trepof (in het Ne- derlandsch dus »Van der Trap”). De oude Trepof bracht het ondanks zijn duistere afkomst en nederigen staat tot een der hoogste, zij ’t dan ook meest verafschuwde, staatsbedieningen. Hij liet zijn talrijk kroost een vermogen van vele milioenen roebels na, dat hij, men weet niet hoe, had bijeengescharreld. KRETA. Prins George van Griekenland heeft in een proclamatie aan het volk van Kreta af scheid genomen uit zijne betrekking als commis saris over het eiland. De mogendheden be noemden hem als zoodanig den 26 November 1898 voor den tijd van drie jaren. Den 21 De- December 1901 en in dezelfde maand van 1904 werd zijn mandaat telkens hernieuwd en hij had dus voorloopig altijd tot December van ’t volgende jaar in functie kunnen blijven. Maar zijn verwachtingen zijn teleurgesteld. Hij meende de annexatie van Kreta bij Griekenland te moeten voorbereiden, maar de mogendheden, die meer bijzonder met de bescherming van Kreta zijn belast, wilden daarvan niets weten en integendeel de suzereine rechten van Turkije gehandhaafd zien. Daarom bedankte de Prins voor zijn ambt en zal nu het eiland verlaten eer zijn opvolger Zaïmis komt. Zondag werd op Oud-Roosenburg bij Amsterdam een meeting gehouden voor Alge meen Kiesrecht. Uit alle oorden des lands waren corpora tion van arbeidersvereeniging naar de Hoofd stad gestroomd en gedeeltelijk met ontplooide, gedeeltelijk met overtogen banieren trokken zij van plaats van aankomst naar de groote vlakte en enkele, die den gang door gezang trachten op te luisteren staakten op eerste aanmaning daartoe het lied. Op het door den regen, die den ganschen voormiddag viel, drassig geworden grastapiet, waren onderscheidene tenten opgericht waar ververschingen en eetwaren te bekomen waren, zelfs die onder rabbinaal toezicht waren toe bereid. Zes spreekgestoelten en eene groote overdekte tribune van pl m. 35 meter lang werd opge richt onder welke laatste zich een tiental zang en muziekgezelschappen lieten hooren. Onder de duizenden betoogers kon men vele militairen van land- en zeemacht opmerken. Van de bestuurstent uit, deelde de heer W. G. Kuykhof mede dat 120 vereenigingen zich tot deze meeting hadden aangemeld, en dat de aanwezige 670 vakvereenigingen 36403 leden, en andere vereenigingen en corporaties dit getal tot ongeveer 60.000 deden stijgen. Nadat de verschillende sprekers reeds met namen door de dagbladen vermeld op de zes spreekplaatsen het woord gevoerd hadden, door muziek en zang afgewisseld, trok men in optocht, met ontplooide banieren onder de op wekkende marsch stadwaarts, Het was zoo als we zeiden, een ontzaglijke, ontelbare massa menschen die tegen 4.30 door de Watergraafs meer, langs Ringdijk, Weesperzijde, over de Nieuwe Amstelbrug, Stadhouderskade, van W ou- en Albert Cuyp en Sweelinkstraten naar het Sarphatipark waar de stoet te ruim 7 uur in den avond ontbonden werd. Het aantal vaandels werd op 690 dat der betoogers op 25000 begroot. Van wanorde lijkheden werd niets vernomen, en mag ge tuigd dat de meeting uitnemend slaagde dank zij het weder dat tegen 12 uur op klaarde en zich den verderen dag goed hield. Loterijwet. Men schrijft aan de ’s Her- togenb. Ct. Het is een feit dat. althans in kleine ge- Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. leiding tot koopman en financier voor een 1898 voor den tijd van drie jaren. Den 21 gedeelte op Amerikaanschen bodem ontvangen, cember daaraanvolgende trad hij in functie. Groustins, als Grietman: Dat heeft natuurlijk wel eenigen invloed op de ‘r'n‘ J— -J Bijsitters zijnPyter Gerritsz, Reijner Claesz, beoordeeling der benoeming, maar de hoofdzaak Hendrick Harmensz, Sybolt Wobkesz Jaersma, j is bij de ernstige personen, dat de Duitsche Keizer, die zijn volk gewoonlijk jaren vooruit is, waar het geldt in de toekomst te zien, slechts één ding op het oog heefd gehad, namelijk de koloniale afdeeling, die »vergraafd” is, weer op een hoogte te brengen, dat ze wat presteeren kan, en bij de benoeming noch aan de voorstanders noch aan de vijanden van den stap heeft gedacht. Het hindert hem blijkbaar ’einig, dat deze benoeming wordt toegeschreven aan zijn impulsieve voorliefde voor Amerika. Hij ziet verder dan de »vóórzondvloedsche” Germanen van de soort van de «Kreuzzeitung.” En het volk keurt naar het schijnt den stap goed, welken de Keizer heeft gedaan. Op het handjevol, dat zich in zijne dwaze vooroordeelen van vroegere eeuwen nog heden tegen den vooruitgang verzet, welke de nieuwe tijd heeft gebracht, komt het niet aan. Als zij hun zin hadden gekregen, stond Duitschland thans niet aan ’t hoofd der volkeren in alle kunsten van den vrede en van den handel.” Aldus een Amerikaansch blad, dat totnogtoe l evenmin den Keizer als Duitschland bijzonder gunstig gezind was. FRANKRIJK. Henri des Houx, indertijd de eerste buitenlandsche journalist, die Bismarck na zijn aftreden interviewde, doet thans opnieuw van zich spreken. Als leider van den zooeven door hem in het leven geroepen en der regeering zeer welkomen »Bond van vrije Katholieken,” zond hjj aan alle gemeenten in Frankrijk een oproeping, waarmede hij ten doel heeft, de scheidingswet ten uitvoer te doen leggen. In de oproeping wordt er op gewezen, dat de vereenigingen, welke volgens de grondbeginselen van den bond gesticht worden, er zeker van zijn de kérkelijke goederen te behouden. De vraag, waar men de welwillende geeste lijken zal vinden om den godsdienst waar te nemen, komt in de tweede plaats. Eerst is het noodig, met het materieele bezit de rechts-grondslagen te vestigen. Des Houx meent ten slotte, dat de geestelijken zich wel in het onvermijdelijke zouden schikken. Intusschen wordt zijn bond door verscheidene conservatieve en nationalistische bladen bespot, die als hun overtuiging te kennen geven, dat deze poging, om een schismatische beweging te voorschijn te roepen, smadelijk zal mislukken. RUSLAND. Aan de Daily Telegraph wordt uit Petersburg geseind, dat de dood van Trepof den Tsaar heeft genoopt zijn kruistocht in de Finsche wateren te bekorten. De overheden op Tsarskoje Selo zijn buitengewoon waakzaam vele personen, die tot het Hof behooren, zijn weggezonden, enkelen ook gearresteerd, maar een complot heeft men niet ontdekt. In verband met dit bericht dient mededeeling te worden gedaan van een gerucht, volgens hetwelk Trepof niet door een beroerte is ge troffen, maar om ’t leven gebracht door vergift, hem toegediend door de hofkliek, wie hij te liberaal begon te worden In aanvulling op de levensbijzonderheden, om trent wijlen generaal Dmitri Feodorowitsj Trepof medegedeeld, zij vermeld, dat hij den ouderdom van 51 jaren bereikte en alvorens hij in dienst der politie trad, bij de garde stond. Als officier maakte hij zich door nauwgezette plichtsbetrach ting bekend, maar ook door hondsche behande ling van zijne ondergeschikten. Hij streed onder De Grietenie van HEMELUMER OLDEVAERT ENDE NOORDWOLDE. Dese Grietenie bestaet uijt twee ghedeelten, ghelijck de naem medebrenght, nam. Hemelumer- oensert (anders Oldevaert) ende Noordwolde. ’t Eerste is waterigh, ’t ander woldt. Sij draegt de naem van Hemelum, welcke plaetse sich ten principale verheft door d’ afkomst van Joachimus Hopperus. De naem sijnes Vaders is gheweest Sjoerd, sijnes Moeders Richstje Pier- sma, dochter von Feijke Piersma, Burgemeester tot Sneeck hij werdt een beroemd man. ’t Tweede dat Hemelum bekent maeckt ist Clooster, in ’t welcke sich neergeset hebben d’ Abten van Staveren nae dattet Clooster S. Odülphi van de zee verwoest was. In de tijden der Schieringers ende Vetkoopers heeft dit Clooster veel ghedaen ende gheleden. Tot Hemelum is een Jaer-merckt op Pinxter-maendagh. 2. Col du m. Een groot en voor-treffelijck dorp, op hooghe Terpen in laegh-landt. Heeft een schoone hooghe Toorn, dewelcke door de Grietman Douwe van Epema, in ’t jaer 1614 begonnen is en in ’t jaer 1617 voltrokken. De hoogte van vijf-ende-negentigh voet muijr-werek, ende een leijen spits van honderd-ende-neghen voet. Vermidts de hooghte dient se in zee tot een baeckenende kan het eijland Texel door een Verre-kijcker, met de schepen op de reede, van dese Toorn beschout worden, ’t Fondament uijt hondert-ende-tachentig duijsent steen, alsoo het muijrwerck seven voeten dick is. De cieraedt heeft sijn eijsch in Kerck en Toorn van buijten •ende binnen. Dit dorp heeft een uijtbuijrte Terwisga. lig gende aen de zee, ende een jaermerekt des dinsdags nae Pinxteren. De staten van Galema ende Ipema. 3. Warns. Light in ’t langh verstreckt van de Molen oft Noord-eijnd, aen de Vaert van S Ja veren nae de Morra ende Fluijsen, tot voor bij de Kerckaen’t Suijder-end meer dan 300 Huij.sen. Bestaet uijt verscheijdene Heuwelkens, omt overloopen van het Zeewater eertijdts ghe- maekt. Een Jaer-merckt op den 24 Junij, S. Jan midts Somer. 4. Scharl. Een kleijn buijrtdoch hier onder behoort de buijrte Laexum aan de zee liggende, bij visschers bewoont. Vernoemt om de schoone Zee-bot, Laexumer bot. Hier light mede ’t Roode Cliff, ende daer- neffens in zee ’t Vrouwen-zandtuit de historie bekent. 5. Molquerren. Sovele huijsen omtrent als te Coldum ende Warns, doch hier in een gheboscht en bij malckanderen. Nochtans niet op effene rijen gheordent, maar onder ende achter malckanderen, gevende stegen ende door- ganghen als een verwerf Doelhoff, door wateren in seven eijlandekes verdeelt. Goede, welbe- boude Huijsen, bewoont van veele rijeke Schip pers, bij de hondert in ghetal, vaerende om Oost ende West. De naem van ’t dorp komt van Melck-werren, •dat is streecken Weijd-landt voor de beesten, -die melck gheven. De vier volgende dorpen werden bij oudts de Noord of Iga-wolden ghenaemt. 6. Oldega. Hier lagh ’t olde Stins van Ige Galema, old Galama ghenaemt. Van desen mans naam wierden oock dese vier dorpen Iga- wolden gheheten. 7. N ij e g a. E 1 a h u i z e n. Colderwolde. De Grietenie heeft vele wateren, als de Fluij sen (eertijds so men seght een bosch, dat uijt- ghebrandt is), ’t Fleijt, de Gronsen, Morra, de Haen-meer, Colder-Brecken. ’t Stavefsche meer is bedijekt en droogh ghe- maeckt, want also de Poelen ende Meeren on trent Staveren de doorvaert verhinderden, ver midts drooghte, is goed ghevonden die tot land te maecken, om een bequaeme doorvaert te graven ende te onderhouden. De Stadt Stave ren verkreeg Octroij op dit werek, om de Lan den als eijgen en last-vrij te mogen ghebruij- cken, die se bequaemen door dese uijtmalinghe ende bedijkinghe, doch om vele rijsende krae- kelen met de aenpaelende grontheeren, droegh se haere gerechtigheijdt over aen de Heeren Hoe vaak het nu ook al te zien geweest is, er blijven nog altijd belangstellenden genoeg om de stoet te zien waarmee de Koningin iederen 3den Dinsdag van September naar den Haag trekt naar het Binnenhof ter opening <hn de nieuwe zitting der Staten-Generaal. In den mor gen komen ze den Haag al binnengestroomd de honderden en duizenden van overal uit het land om de Koningin en den Prins in de gouden koets en heel die rij daarachter te zien. En in de residentie zelf loopt tegen een uur of twaalf of neen, veel vroeger al, jong en oud uit om te gaan kijken. Zoo was het ook dit jaar weer. Ja het leek wel, of de belangstelling nog grooter was dan andei's. Was het om te zien hoe de jonge Ko ningin er uit zag na haar laatste ziekte Maar er zijn er maar weinigen die haar in die men- schenvolte kunnen opnemen. Dat blijft het bui tenkansje voor afgevaardigden, voor het diplo- maten-korps en enkele bevoorrechten, die haar in de Ridderzaal kunnen opnemen, wanneer zij naast den Prins naar den troon schrijdt en daar de Troonrede leest en de zitting geopend ver klaart. Deze troonrede, het werkprogram als ’t ware der ministers, omvatte dit jaar heel wat. Na de gebruikelijke verklaringen omtrent den toe stand van het land en zijn betrekkingen tot andere mogendheden volgde een rij van wets ontwerpen, die aan de kamers ter behandeling zouden worden aangeboden op bijna ieder gebied. Daar waren het voornaamste wel de ont werpen, waarvan de Minister van Financiën een stijging onzer schatkist verwacht, die dat wel noodig moet hebben. Ingediend zullen worden een ontwerp tot samensmelting van vermogens- en bedrijfbelasting tot eene heffing onder den naam van inkomstenbelasting, een tot verhooging van het zegelrecht op effecten, tot het treffen van den inbreng in naamlooze vennootschappen met een evenredig registratierecht, tot wijziging der wet op het successierecht, tot technische herziening van het tarief van invoerrechten, tot verlaging van den accijns op suiker en verhoo ging van dien op het gedistilleerd. Dan toonde de minister van justitie zijn ijver door herziening van ons vennootschapsrecht, wij ziging van het recht op vereeniging en vergadering, snellere afdoening en vereenvoudigde berechting van strafzaken door den kantonrechter en andere wijzigingen aan te kondigen. De minister van binnenlandsche zaken is van plan de woningwet te veranderen en een wettelijke regeling ten aanzien van de banken van leening voor te dragen. Die van oorlog wil de militie- en landweerwet veranderen en een fonds instellen tot spoedige afwerking van de stelling van Amsterdam. Zijn collega van Waterstaat wil de Zuiderzee droog maken en de nieuwe minister heeft een zeer uitgebreid program, waarop uitbreiding der on- Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD gr I I In

Friso nl | 1906 | | pagina 1