voor WORKUM en omliggende Gemeenten. I t f I i I I I f fel I ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1906. No. 40. o Bu itenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Eerste Jaargang. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 den suiker- familie onder dak was, uitgebrand en deze op speelkaarten, op denzelfden voet als in zoodanig op het hoofd gevallen, dat de dood in i „Het Vad.” gemeld Vanaf den zeedijk te De Cocksdorp zag men l I vierde verdieping geworpen van De uitslag van de verkie zingen is van dien aard geweest, dat het heen gaan van den minister-president Michelsen zeer waarschijnlijk is. Zijn partij verwierf 44 aan hangers, de oppositie kreeg er in ’t geheel 41. En de zelfstandig optredende niet-ministerieele linksche partij zag 37 volgelingen gekozen. De f 100.000 opbrengen. Men schrijft uit Maastricht aan Het Volk De vrouwen, werkzaam in de aardewerk fabriek Sphinx ontvangen in het vervolg bij bevalling een bakermand en 6 weken lang 50 cents per dag. Ook hebben thans alle mannen en vrouwen in de vernisovens de werkkielen gekregen die in het koninklijk besluit van 16 Maart 1903 zijn voorgeschreven. ]n strijd met de Wet. In Amsterdam kwam een man voor het kantongerecht, wegens het doen verrichten van arbeid door een kind beneden 12 jaar. «Meneer”, vertelde hij, «ik heb tien kin deren vijf zijn er toen met vacantie thuis, en tien kinderen op een bovenverdieping, dat wil heel wat zeggen. Ik wil ze niet op straat laten slenteren, daar om bedacht ik eiken dag wat om ze houden. Nu was dit de dag, dat ik weekblaadje rond moest brengen, dat ik De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. bol. Wijl men noch boot, noch schuit zag, begreep men niet hoe die personen daar waren gekomen, doch men wist dat als de vloed zou komen opzetten er gevaar voor hun leven zou bestaan. Met een sloep, bemand met vier personen, trok men er dus op af om redding te bieden. Bij het landen op den Steenbol werd uit gestapt en de personen tegemoet geloopen. Vanaf den zeedijk zag men dat een der per sonen werd opgenomen en voortgedragen, Beiden werden in de sloep opgenomen en toen naar den wal geroeid. Bij aankomst vernam men, dat ’t de twee jongens uit Harlingen waren, die Zondagavond i een vlet uit de haven geraakt, vanaf dien tijd hadden rondgezwalkt. Een der jongens was geheel uitgeput en werd in het naastbijzijnde arbeidershuisje liefderijk opgenomen. Voor de ouders, die natuurlijk in vreeselijken en die waarschijnlijk hun Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. DUITSCHLAND. Uit München wordt bericht In kringen, welke omtrent de gebeurtenissen in Gmunden en Brunswijk goed onderricht zijn, loopt het gerucht dat de toongevende personen in Pruisen en andere bondsstaten uit Brunswijk de mededeeling hebben ontvangen, dat de rege ling van het regentschap thans ook onvoorwaar delijk tot een definitieve oplossing der Bruns- wdjksche erfopvolgingskwestie zal leiden. Als de hertog van Cumberland en zijn zoons geen be slissing kunnen nemen, zal de landdag een nieuwen vorst kiezen en de keuze eerst bepalen op den agnaat, die in de tweede plaats gerech tigd is om op te volgen, n.l. op hertog Karl Borwin van Mecklenburg-Strelitz, tweede zoon van groothertog Adolf Friedrich, wiens nog le vende moeder, groothertogin-weduwe Augusta Karoline e%n geboren prinses van Groot-Brittannië en Ierland is. Hertog Karl Borwin is den 10 October 1888 geboren. ENGELAND. Uit eene te Grange door den aanvoerder der lersche partij in ’t Britsche par lement, John Redmond, gehouden rede blijkt, dat die partij niet gezind is, om met halve maatregelen, eene beperkte autonomie als de Regeering Ierland heeft toegedacht, genoegen te nemen. Parnell’s leuze van «alles of niets” is ook die des heeren Redmond, d. w. z. hij stelt zich met niets minder tevreden dan een onaf hankelijk lersch Parlement. f De conservatieven verheugen zich over deze houding, welke niet missen kan het liberaal Kabinet en zijne aanhangers in verlegenheid te brengen. Het vierhonderdjarig jubilee der Universiteit te Aberdeen is Dinsdag met grooten luister be gonnen. Alle natiën waren vertegenwoordigd. Onder de redevoeringen van gelukwensch was er een van professor W. Einthoven te Leiden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Gedurende de onderhandelingen van de commissie van vak- kundigen over den «Ausgleich” met Hongarije (de beruchte, reeds tot zoovele verwikkelingen gevoerd hebbende handelsovereenkomst tusschen beide deelen van de Oostenrijk-Hongaarsche mo narchie) is van Hongaarsche zijde het denkbeeld geopperd, nu reeds zorg te gaan dragen voor ’t inrichten van een tusschen-tollinie, die dan na 1917 in werking zou treden, als wanneer het huidige handelsverdrag afloopt. Een bepaalde tolgrens zou niet behoeven te worden aangelegd, doch met een regeling van het handelsverkeer van de eene naar de andere rijkshelft zou het zelfde kunnen worden bereikt. ITALIË. De bekende Piemonteesche staats man en vroegeren minister Galimberti heeft een politieke redevoering gehouden, welke een zonderling licht werpt op Italië’s buitenlandsche politiek. Hij zei daarin o. a.«Sedert 1870 is de Italiaansche politiek niet ernstig en vast geleid, maar ze neigde beurtelings naar’t Oosten en naar ’t Westen. Vandaar ook, dat terwijl Duitschland, Engeland, Frankrijk en Oostenrijk hun weermiddelen voortdurend versterkten, Italië’s verzwakte op militair gebied. Eenige tien tallen jaren scheen nog het irredentisme de Italiaansche idealen levendig te houden, maar de irredentistische politiek van Cairoli strandde in de wateren van Tunis. Thans gaat het ons als den ezel tusschen de beide hooischelven: wij kunnen nog geen keuze doen tusschen de beide zeeën, welke ons omgeven. Dat is het kardinale punt van onze geheele buitenlansche politiek, en ondertusschen heeft Frankrijk Tunis bezet en Oostenrijk maakt zich gereed om naar Saloniki te marcheeren en wij mogen toekijken. Ik droom volstrekt niet van een oorlogs politiek, maar het verdient heelemaal niet den naam van «politiek”, dit ons doelloos heen en weer slingeren, of, zooals Bülow zei, dit walsen, waarbij wij niets doen dan de andere paren op de eksteroogen trappen, terwijl ons leger als de echtgenoot aan de deur staat en geeuwend toekijkt. De redevoering heeft in Italië algemeen opzien gewekt. NOORWEGEN. ze stellig verdronken, daar bij hoog van van Sanders waren gevestigd. Met ernstige schedelbreuk werd hij opgenomen De jongste een knaapje van 12 jaar, kon en in een koffiehuis binnengedragen en van- niet meer loopen, de oudere van 13 jaar, scheen daar per raderbrancard naar zijn woonhuis nog niet veel van den zwerftocht geleden te Heden Vrijdagmiddag 3 uur is de Tweede Kamer weder bijeengekomen. GemeentefinanciënHet is het voor nemen der Regeering, om, bij verwezenlijking barer financieele plannen, de rijksbijdrage aan de Gemeenten te verhoogen met het accres der grondbelasting over de eerstvolgende vijf jaren, dat op f 900.000 wordt geraamd. Verder denkt de Regeering er ernstig over om ook de meerdere inkomsten, die na de voorgestelde verlaging van Sa De onregelmatigheden te Rotterdam. De angst zijn geweest notaris P. Sanders, sinds jaren geassocieerd kinderen dood waanden, zal de vreugdevolle met den notaris Bland van den Bergh, te tijding van het wedervinden hunner kinderen Rotterdam heeft zich Dinsdagmiddag uit de groote ontroering gebracht hebben. Een geluk het gebouw mag het heeten, dat het helder weer was en aan de Wijnstraat, waarin zoowel de kantoren dat de jongens zijn opgemerkt, want anders de Zuid-Hollandsche Hypotheekbank als waren de notarissen Bland van den Bergh en water de zandplaat Steenbol geheel onder water staat. De jongste een knaapje Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. leider dezer partij is de tegenwoordige president van het Storthing, Berner, een zeer sympathieke persoonlijkheid. Michelsen zou dus slechts met medewerking dezer partij kunnen regeeren. Maar van zijn 44 aanhangers staan er minstens 23 op vrij zinnigen bodem, de rest is conservatief. De meerderheid is dus voldoende vrijzinnig om een liberaal kabinet te wettigen. De «koningmaker” zal dus wel heengaan. CUBA. President Palma heeft het Congres tot eene buitengewone zitting bijeengeroepen wanneer hij en de vice-voorzitters hun ontslag zullen indienen Na persoonlijk aan de heeren Taft en Bacon medegedeeld te hebben, dat de Regeering onvoorwaardelijk de vredesvoorwaarden verwierp, bij het onlangs gevoerde onderhoud overgelegd, beklaagden zich de vice-presidenten in naam der gematigden over onrechtvaardige behande ling door President Roosevelds commissarissen, verklarende, dat de heeren Taft en Bacon zonder voorbehoud de zijde der liberalen tegen de bestaande erkende Regeering gekozen hadden. De heer Taft acht ’s heeren Pal ma’s handel wijze zonder oorzaak, want daar deze de onder handelingen begon met de vrijwillige belofte om 1 J' rikaansche commissarissen en eerste dat geopperd werd verwierp, had hij (Taft), wegens de houding der Regeering, de Conferentie met de liberalen verdaagd. Al de leden van ’t Kabinet hebben hun ont slag gevraagd. aan den Nieuwen Binnenweg overgebracht, waar hij kort daarop overleed. Het vermoeden ligt voor de hand, dat ook hij betrokken was bij de malversatiën door notaris Bland van den Bergh in zijn dubbele positie gepleegd. Omtrent het echtelijk drama, dat Maan dagavond in de Gerard Doustraat te Amster dam is afgespeeld, wordt nog het volgende medegedeeld De 43 jarige scheepswerker, die den nood- lottigen aanslag op zijn vrouw pleegde, heet Gerrit Koenderink en was bij de firma Goed koop sedert langen tijd werkzaam. Hij s'ond bij zijn omgeving bekend als een nette bedaarde man, op wiens gedrag niets viel aan te merken. Met zijn nu vermoorde vrouw was hij 25 jaar getrouwd geweest, uit welk huwelijk drie kinderen in leven zijn, nl een 14-jarige jongen en twee meisjes van resp. 11 en 21 jaar. De laatsten wonen te Haarlemde jongen woonde met zijn vader in een kosthuis in de Krayenhoffstraat samen en werkte met dezen op dezelfde werf. Tevergeefs heeft de arme knaap Dinsdag nacht op de thuiskomst van zijn vader gewacht en Dinsdagmorgen nog onbekend met de droeve gebeurtenis vroeg bij snikkend naar vader. De hospita durfde hem nog niets ver tellen. Koendering leefde sinds de laatste elf maan den van zijn vrouw gescheiden Slechts in de laatste dagen nadat de man vergeefsche pogingen had aangewend, zich weer met zijn vrouw te verzoenen en vernomen had, dat zijn vrouw in buurt IJ IJ een minder ordelijk le ven leidde was er wat bijzonders aan hem merkbaar en ging hij zich wat niet zijn gewoonte was aan sterken drank te buiten. Blijkbaar liep hij toen met wraakplannen rond. Hij is Maandag gewoon de deur uitge gaan. De man is gisteren naar het Huis van Be- Uit minnenijd vernielde zekere van D. op een vroegen Zondagmorgen, in dronken schap met een dikken knuppel in het café D., Gronsvelderweg te Heer, schilderijen, por tretten. spiegels, glazen, lampen, stoelen, kortom alles in de woning. Daarna kwam de bloementuin aan de beurt. Vervolgens werd een bezoek gebracht bij D’s dochter, waar ook totaal alles werd vernield, met een woede, die menige Rus hem zou benijden. Tot slot hield hij een geregeld bombardement met straat- keien op de ruiten der huizen in de buurt. Binnen niet te langen tijd smaakte v. D. het genoegen 58 glasruiten te hebben hooren rin- In een half uur tijds had de anders van een door v. D. zal zich voor zijn manhaftig optreden voor de op school, maar die waren kinken tion b;r,rinron vreedzame buurt het aanzien kozakken geplunderd gehucht. eerlang voor r;:" -ft:- bezig te 1 rechtbank hebben te verantwoorden. een van den drukker ter bezorging krijg. Dat liet ik nu doen door m’n jongen, die boven de twaalf was, en toen vroeg z n zusje van elf of ze ook mee mocht, ze wou zoo graag meehelpen. Dat heb ik toen goedgevonden, want ik wist niet dat dat niet mocht van de Arbeidswet. Anders m’n kinderen laten «werken” doe ik nooit, en ze gaan ook trouw naar school.” Tegen den man werd f 1 of een dag ge- eischt. accijns door vermeerderd verbruik uit de brand is de derde die Stegeman treft, suikerbelasting kunnen worden verwacht, aan vermoedt d 1 de gemeenten te brengen, althans indien de branden is. Rijksschatkist dien afstand toelaat. Te F wetsontwerp laar L. Met de meeste beslistheid kan worden medegedeeld, dat nog geenerlei beslissing is genomen omtrent de opdracht voor den bouw van het Vredespaleis. De zaak is nog in stu die. Twee juffrouwen, op een leeftijd geko men dat een beetje «toilet” maken reden van bestaan heeft, zijn voor de Haagsche rechtbank verschenen, do eene als beklaagde, de andere als getuige. De eene juffrouw had de andere verweten, dat zij hoofdhaar droeg, dat eenmaal de trots van een ander was geweest, en de I andere had geïnsinueerd, dat de juffrouw, die haar zoo grievend had beleedigd, tandjes droeg afkomstig van een olifant, welke wederzijdsche complimentjes gevolgd werden door een schcld- partijtje, waarbij de eene juffrouw de andere zoodanig uitschold, dat ze 't voor dr fatsoen en tegenover de buren er niet bij kon laten. Na breede uiteenzetting van de motieven, die aanleiding gegeven hebben tot den twist biedt de eene juffrouw aan te bewijzen, dat j haar haardos echt is en maakt reeds toebe- zich te houden aan de beslissing der Ame- reidselen om de spelden er uit te trekken. vervolgens het mits de tegenpartij het bewijs wil leveren, dat haar tandjes even vast zitten als haar haren. Beide bewijzen werden door de rechtbank geweigerd, als vallende buiten de zaak waarom hc. hier ging. Men meldt uit Zutphen: De pas opgebouwde, nauwelijks weer be woonde boerderij van G. I. Stegeman, «De Kijkover,” te Gorssel, is Woensdagmorgen, terwijl de bewoners naar de Hengelosche markt waren weer uitgebrand. Het geheele woon huis en achterhuis en de schuur met oogst zijn uitgebrand slechts weinig huisraad is ge red, hoewel het dienstpersoneel aanwezig was. Alles was verzekerd. De eerste brand bij Stegeman had plaats op 13 Mei van dit jaar, daarna is de boerderij «De Tabakschuur,” waarin Stegeman zoolang Men warino overgebracht. vermoedt dat brandstichting de oorzaak dezer Omtrent de behouden aankomst der beide jongens op Tessel, die, met een bootje I uit Harlingen waren verdwenen, word nog het Te Zevenbergen is de 64-jarige metse- voigende van Tessel aan - Er is volgens de Avp. een wetsontwerp j laar L. D, van den steiger van een in aan- I v„„„r te wachten waarbij een belasting wordt gelegd bouw zijnd huis in de Stationstraat aldaar twee" personen loopen op de zandplaat De Steen" Duitschland wordt geheven. Dat zal ongeveer bijna onmiddellijk intrad. c mnnnn t-, i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD O o •A I

Friso nl | 1906 | | pagina 1