voor IVOHKUl en omliggende Gemeenten. La Frise. ZATERDAG -13 OCTOBER 1906. No. 42. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Eerste Jaargang. de gemoedelijke Oldehove, die door 1 een beetje voorover o o De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. Broerekerk was nog steeds in reparatie en de vlag op de Martinitoren wapperde lastiger dan ooit. Ik was toen dus dicht bij huis maar dichter zou ik niet komen. «Ik koe de War- kummer toer net to sjên krye ’t spyt mij tige mar er wier niks oan te dwaen.” We moesten verder, de tram voor Harlingen reed ons al gauw achterop en al spoedig stonden we bij de groote houtvlotten. Tot zoover alles bekend terrein voor me maar toen we op onze terugtocht naar Leeuwarden in Franeker een trein overbleven, maakte ik ook voor het eerst kennis en heel aangenaam moet ik zeggen met Stadhuis, Planetarium, Koren- dragershuis enz. van genoemde stad. Dat de Franeker Hoogeschool vrojeger door vele relaties in nauwe betrekking heeft gestaan met de Genfsche werd ook nog even gememoreerd. Het volgende bezoek was aan Dokkum. Er is toch maar één Dokkum Hoe hartelijk en vriendelijk ook overal ontvangen dér is it altyd to rédden 1 Tusschen de steenbuien der lieve jeugd door, werden Waag, Oude mannenhuis en de Bonifaciusput op een drafje bekeken en het was niet voor we het aardige kerkje van Birdaard voorbij voeren, dat we weer tot ons zelven kwamen. Een kiekje van de Schapenmarkt te Leeuwarden op Vrijdag kregen we tot slot. Voorwaar een waardig afscheid van Friesland! daarvoor had dominé nu wel wat anders kunnen kiezen enfin het feit is niet te veranderen. De photografiën waren zonder uitzondering niet genoeg te roemen zoowel wat de duidelijk heid als de groepeeringen betrof het een met het ander had mij een genotvollen avond be zorgd, ieder keerde hoogst voldaan huiswaarts en ik niet het minst! Alzóó «klink den en daverje fier yn ’t roun, Dyn aide eare, o Fryske groun!” Dierber Fryslan, Myn groet üt ’e fjirte Genève. J. H. AKKERINGA. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. DUITSCHLAND. In antwoord op de berisping, die de Keizer hem had toegediend, heeft Prins Filips Hohenlohe thans geantwoord, dat ook hij niets geweten had van de openbaarmaking der gedenkschriften zijns vaders over Bismarck’s en dat hij er verontwaardigd over was. Zijn jongere broer, de districtspresident te Colmar, was de eigenaar van die gedenkschriften en had ze laten uitgeven. Na een kort verblijf te Berlijn heeft minister v. Podbielski zich weder naar zijn landgoed Dallmin begeve». Volgens den Berl. Lok. Anz. lijdt hij, ten gevolge van galsteen hevige pijnen. Toch hoopt hij in den loop dezer week weder voor korten tijd naar Berlijn te kunnen komen. FRANKRIJK. Jaurès heeft te Clermont-Fer rand een rede gehouden, waarin hij betoogde, hoe goed het voor de republikeinen is geweest, dat zij altijd strijd hebben moeten voeren. Ook de socialisten hebben, zei hij, iets dergelijks. Clémenceau, die Gambetta tot de orde heeft ge roepen, is nu op zijn beurt den socialisten niet radikaal genoeg. »Het is nu de heer Clémen ceau, die ons, socialisten, op zijn beurt verwijt, dat wij in de kaart van de reactionairen spelen, door bij de verkiezingen in alle districten (socia listen te stellen. Maar ik stel mijn geweten ge rust, ging Jaurès voort, als ik de geschiedenis der verkiezingen van 1885 weer eens nalees, toen Clémenceau en de radicalen evenzoo deden.” Jaurès verklaarde, dat hij neiging had om ministeriëel te zijn. Ik houd niet van stelsel matige onverzoenlijkheid. Het ministerie bestaat uit een groep schitte rende mannen van staat, maar men vindt soms, dat deze mannen wel wat al te veel talent hebben en om de oorspronkelijkheid Van ieders talent duidelijk uit te laten komen, houden zij er ieder een afzonderlijke meening op na. Jaurès is verlangend te weten, wat het ministerie nu eigenlijk wil. Over de scheid ingswet zeide Jaurès, dat die zonder zenuwachtigheid en zonder zwakheid en zonder dubbelzinnigheid moest worden uitge voerd. ENGELAND. Dat de over een paar weken aanvangende najaarszitting van het Engelsche parlement groote spanning zal brengen, is boven twijfel verheven. Het Hoogerhuis zal in geen geval de nieuwe schoolwet de voornaamste I zaak, waarover een conflict tusschen de beide Huizen van het parlement dreigt uit te breken in haar tegenwoordigen vorm aannemen. En zeer waarschijnlijk maakt het daarin wijzigingen die het Lagerhuis onmogelijk zal kunnen dulden. Dat blijkt uit de amendementen, welke door lord Ampthill zijn ingediend. Hij zal den storm loop beginnen, met een reeks van voorstellen die de meest kardinale punten der wet zouden veranderen en de liberale dissenters in opstand brengen. Lord Ampthill die vroeger Chamberlain’s particuliere secretaris was en naar het heette daaraan zijne benoeming als gouverneur van Madras dankte hij keerde in Februari uit Indië terug wil uitgebreider gelegenheid voor sectarisch onderricht, opheffing van het verplichte bijwonen van het gewone bijbelonderricht en benoeming van onderwijzers, die eventueel sec tarisch onderricht kunnen geven. Dit laatste is in strijd met de volkomen vrijheid der onder wijzers, waarvoor het Lagerhuis zich met be slistheid uitsprak. RUSLAND. De Russische academies zijn i overvol na twee jaren stilstand. In Petersburg zijn reeds 8600 studenten ingeschreven, seint de correspondent van de Standard en nog 1000 vragen om toelating. De collegezalen zijn be rekend op 3500 toehoorders. Er zullen dus hon derden alleen student in naag^zijn. Maar dat is geen overwegend bezwaar, om een bul te krijgen. De Russische professoren, zegt de cor respondent, Staan bekend, om hun gemakkelijk heid jegens de liefhebbers voor een graad. Vrees voor impopulariteit en sentimenteele overwegin gen zijn oorzaak, dat zelden een candidaat on gelauwerd huiswaarts keert. Volgens een Petersburgsch blad zijn aan het ministerie van spoorwegen verduisteringen voor een bedrag van 57 millioen roebel ontdekt. De Petersburgsche correspondent van de Matin meldt, dat tal van inhechtenisnemingen plaats hebben gehad te Petershof, o.a. een student, zoon van een bediende in het keizerlijk paleis. Het landgoed van den minister van justitie, in het gouverment Mohilef gelegen, is door de boeren verwoest, ’s Ministers zoon is naar Mo hilef vertrokken. Verscheidene zemstwo’s hebben eee beroep gedaan op het volk, om toch belasting te beta len. Ook de gouverneur van Orel tracht op het gemoed van de belastingschuldigen te werken. De keizerin-moeder van Rusland is van plan in Denemarken te gaan wonen. Ze heeft het prachtige landgoed Hundsor gekocht, grenzende aan de villa Huidore, het eigendom der koningin van Engeland. NOORWEGEN. Volgens berichten uit Stock holm heeft het plan van Noorwegen, om Spits bergen in bezit te nemen, groote verontwaardi ging gewekt. Men beschouwt het als een soort uitdaging; vooral ook, omdat Zweden reeds ver scheiden expedities naar Spitsbergen uitgerust heeft. Men veronderstelt, dat Rusland Noor wegen in dezen steunt. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Fryslan, Fryslan, dy forjitte Kin 'k allinne yn 't tsjustere grèf. Ik kan ze onderschrijven deze regels maar al te sterk heb ik het j.l. Vrijdagavond gevoeld toen ik vele plekjes, die me zoo «eigen” waren, hier in den vreemde uitstekend gelijkend op doek zag gebracht. Het deed mijn «fryske hert” goed, ik voelde die liefde voor mijn geboortegrond, die alleen het bloed doet «bounsje troch üs ieren omIk was weer echt op «eigen bodem” en ga thans eens vertellen hoe ik daar wel kwam en wat ik alzoo gezien heb. Een zeer begaafd spreker, Dr. L. Maystre, wiens liefde en sympathie voor al wat Hollandsch is, hier aan velen bekend was (geen wonder! waar Mevrouw M. eene Hollandsche is) was n.l. door de leden van de Zwitsersche Alpenclub, afdeeling Genève, uitgenoodigd hen ook eens een kijkje te gunnen in dat land waar ze zooveel van gehoord hadden en dat ze zoo weinig kenden. Met de meeste bereidwilligheid had genoemde Heer aan dat verzoek gevolg gegeven en zoo konden we de vorige week in de locale bladen lezen dat hij «La Frise” tot onderwerp van zijne voordracht gekozen had, waaraan door schoone lichtbeelden de noodige luister nog zou worden bijgezet. Ofschoon slechts toegankelijk voor Heeren Leden, had ik de eer als gast tegenwoordig te mogen zijn, ook al te danken aan de belang stelling misschien, die ik aan den dag had gelegd, om eens te weten te komen hoe men hier in dit zoele Zuiden wel over ons, bewoners van de Noorder Stranden, dacht. Voor het openingsuur gekomen was, had ik het groote genoegen met den geachten Spreker kennis te maken en kreeg ik al gauw den indruk dat hij «geen vreemdeling in Jeruzalem” was. Integendeel! van zijn tocht door Friesland, gemaakt in Augustus van het vorige jaar, be waarde hij nog steeds de aangenaamste her inneringen, zoodat we al gauw in Leeuwarden en Sneek zaten. Klonk het me eerst wat vreemd in de ooren al die bekende hoekjes en gaatjes op zijn Fransch te hooren verklaard en uitgelegd al spoedig geraakte ik er aan gewend en zoo wil ik dan thans in gedachten het reisje nog eens nagaan, dat ik dien avond gemaakt o- heb. Ik moet zeggen, deze heer heeft goed ontslag, voet bij stuk gehouden. Was ik in Londen ,,in lnn eens uitgenoodigd bij eene dergelijke voor dracht over Noord-Holland, die met Amersfoort begon en met Den Bosch eindigde daarvan was hier geen sprake. Muziek was er niet bij - anders waren we ongetwijfeld met het «Frysk Bloed” aangevangen, doch daarvoor kwam nu de kaart van Nederland het eerst op de prop pen, om de oningewijden te laten zien, «wat kant we uitgingen.” Spreker herinnerde onder de hand aan den moei lijken strijd, dien ook onze voorvaders voor hun Vrijheid en Recht hebben moeten strijden, evenals de hunnen, en geen minuut l( later of de touwen waren losgeworpen, en we bevonden ons op het IJ aan boord van de Bolsward. Na eene comfortabele reis kwamen we ’s morgens al vroeg in de Lemmer aan het weêr was verre van mooi in elk geval niet geschikt om het Oranjewoud aan te doen en zoo zetten we van Heerenveen direct koers naar Leeuwarden. Waren de heeren wel een beetje teleur gesteld, dat het eerste kiekje een «piekel- hjerringkeapman” geen klompen en pikkerbroek te zien gaf (anders is het in het buitenland niet Hollandsch) de «flodder” en de korte «ünderrok” der naarstige en zuinige Leeuwarder huismoeders bij de kar, konden dit gemis ruim schoots bij hen vergoeden. Waag, Kanselarij, Paleis van Justitie, alles werd heel mooi ge vonden en den druk der jaren aï gaat hellen, werd er even «tusschen” genomen. Daar hij echter geen Fransch verstond had hij geen reden zich hieraan te ergeren, wat hij dan ook wijselijk niet deed. Toen die pret goed en wel over was, waren we in Sneek voor we het wisten en stonden we eensklaps voor het stad huis, dat ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. Koningin Emma, druk vlagde. Ik ging in gedachten even «Onder de Linden” en pikte de «vrinden” later bij de Waterpoort weer op. Toen door de Noorderhorne naar de tram, want Bolsward zou ook niet vergeten worden en het stadhuis moesten we zien; de «Westerveld” te Amsterdam werd met alge- meene stemmen eene commissie benoemd, om de onderhandelingen voort te zetten en tot een einde te brengen met het hoofdbestuur der Vereeniging van facultatieve lijkverbranding omtrent het stichten van een crematorium op de terreinen der begraafplaats. Fabrieksarbeidsters op Audiëntie. De Limb. Koerier verneemt het volgende omtrent de audiëntie van de Maastrichtsche fabriek- arbeidsters in de ceramische vakken bij den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel In het Kabinet van Z Ex. toegelaten en op haar gemak gesteld, deelde een der afgevaar digde vrouwen mede gehoord te hebben, dat er sprake was van genoodzaakt neerleggen van den arbeid door vrouwen en meisjes in ver schillende ateliers der ceramische fabrieken. Uit naam nu van over de 1000 vrouwen en meisjes smeekten zij den minister haar toch niet broodeloos te zullen maken, daar verbod van den bedoelden ceramischen arbeid dcor vrouwen, gelijk zou staan met de ellende in vele huishoudens brengen. Er waren er boven dien onder de vrouwen, die meer dan 33, ja tot 37 jaren in de bewuste ateliers hadden gewerkt zonder in haar gezondheid ook maar eenigszins geschaad te zijn. Wijders zagen zij wat haar betrof, niet in. dat de stoffen alleen voor vrouwen en niet voor mannen giftig zouden zijn. De minister stelde haar gerust en deed eeni- ge belangstellende vragen, waaronder, hoeveel vrouwelijke personen er te Maastricht wel werkzaam zijn bij het vergulden, drukken en biscuitsschilderen. Het antwoord der vrou wen luidde: ongeveer 7ü0. Dan informeerde Z. Ex. hoe ’t er in die werkplaatsen uitzag met de properheid. De vrouwen repliceerden ze vertelden dat ons met den noodigen trotsch dat de minister gerust mocht komen kijkenhaar werkgelegenheden mochten gezien worden Dat zeide de minister, was hij inderdaad van plan te doen hij zou ongetwijfeld op de Maastrichtsche fabrieken eens een kijkje komen nemen, hoewel hij nog geen bepaalden dag daarvoor had kunnen vaststellen. Ten slotte informeerde minister Veegens nog hoe het stond met de overkleederen. Het antwoord luidde hierop, dat zij (spreek sters) als verguldsters zulk een overkleed niet noodig hadden, doch dat de arbeidsters aan oven en verniskuip er allen van voorzien wa ren. Dat waren ongeveer de voornaamste quaesties die tusschen minister en fabrieksarbeidsters- afgevaardigden besproken werden. Met den meest aangenamen indruk verlie ten de beide vrouwen, na een audiëntie van ongeveer een half uur, het Kabinet en togen niet eerder Maastrichtwaarts om haar collega’s van de uitstekende ontvangst te gaan verha len. dan nadat zij door mevrouw Rutger op de vriendelijkste wijze in Den Haag en Scheve- ningen waren rondgeleid. In werken had hij geen trek, Maandag- houden was gewoonte, en ditmaal werd daar van niet afgeweken, daarbij in aanmerking genomen dat ’t kermis te Nijmegen was, waarheen hij. die te Arnhem woonde, wilde gaan om nu eens lollig Maandag, dollen Maandag te houden. Dat ie zijn werkplunje met een met kalk bespatte pet aan had kon hem niet bommen, als ie d’r eerst maar was. Moeder de vrouw had van 's mans voornemen lucht gekregen, was hem gevolgd, zeggende «Waar jij gaat, ga ik ook, hou jij Maandag, ik ook jij naar de kermis, ik ook, je gaat niet alleen!” en ook in haar daagsche plunje met het huishoudschort voor, achtervolgde echtvriendhem steeds allerlei i naar het hoofd slingerende, Naar het Vad. verneemt zal de heer Troelstra niet, zooals door De Tel. werd ge meld, een automobielen-interpellatie aanvragen maar het automobilisme wel bij de behande ling der begrooting in de Tweede Kamer ter sprake brengen. Een zelfde voornemen moet bij meerdere Kamerleden bestaan. Naar de Geld, verneemt, staat bij de aanstaande Algemeene Beschouwingen in de Tweede Kamer, uit de rechterzijde eene met tal van gegevens onderlegde (niet-antimilitai ristische) redevoering te wachten over «onver antwoordelijke militaire toestanden®, zooals die thans hier te lande voorkomen. Naar men verneemt, heeft een der leden van de Vereeniging v facultatieve lijkverbran ding toegezegd de kosten te zullen betalen van een eventueel te voeren proces, wanneer in ons land tot verbranding van het eerste lijk zal worden overgegaan. In de Woensdag, gehouden buitengewone zij haar algemeene vergadering der N. V. Begraafplaats lieflijkheden NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD

Friso nl | 1906 | | pagina 1