v««r WORMI en omliggende fiemeenlen. ZATERDAG 20 OCTOBER 1906. Eerste Jaargang. No. 43. Uit de Kamer. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. J de agrarische I invoer Fransche of Men meldt uit den Fr Zuidwesthoek Het weidejaar, dat met een paar weken geëindigd zal zijn, is voor de veehouders voor- deelig geweest. Ofschoon de langdurige droogte niet zonder invloed bleef, werd er over het geheel flink gemolken en de zuivelprijzen bleven bij voortduring hoog. Daardoor werd er op vele boerderijen wekelijks 20 a 25 gld. meer besomd dan in 1905. Enkele zuivel fabrieken betaalden in het eerste kwartaal na Mei 8 a 10,000 gld. meer aan melkgeld uit dan het vorige jaar niet alleen door de hoo- gere boter- en kaasprijzen, maar ook door de grootere hoeveelheden aangevoerde melk, die wekelijks gemiddeld 0 a 8-duizend liter meer bedroegen dan in 1905. Voor het stalseizoen zijn de vooruitzichten bevredigend, de meeste veehouders zitten goed in het hooi en de qualiteit van deze winterprovisie is, dooreen genomen, uitmuntend. Knoeierijen met Hollandsche Haring.” Door middel van ingezonden stukken in de Nieuwe Vlaardingsche Courant wordt tusschen streden ontwerp met slechts 15 stemmen tegen. Maar de eigenlijke bizondere regeling van den rechtstoestand der inlandsche Christenen was daarmee nog niet van de baan. Men bleek het daarover nog minder eens. De bepaling, dat vreemde Oosterlingen, zoodra zij Christenen wor den, onderworpen zijn aan de bepalingen voor Europeanen viel niet in den smaak van den heer Bogaardt en blijkbaar evenmin in die van ver scheidene anderen. Men vreesde dat dientenge volge velen, vooral Chineezen, niet om der wille van het beginsel maar om der wille van de smeer tot het Christendom zouden overgaan en de heer Bogaardt stelde een wijziging van die bepaling voor. Al deelde de minister de vrees niet en al was hij niet voor het amendement, hij verklaarde het toch niet voor onaannemelijk en na wat twisten van voor- en tegenstanders werd het met 37 tegen 35 stemmen aangenomen. Het tweede amendement, waarmee de heer Bogaardt de Kamer had willen gelukkig maken, trok hij in, toen de minister het onaannemelijk noemde. Na overname van nog een amendement van den heer Van Deventer door den minister werd de eindstemming over het ontwerp tot later uitgesteld. Na deze Indische karwei begon de Kamer nog aan een wetsontwerp tot aankoop van particuliere landerijen op Java, waarop sommigen ook al weer wat af te dingen hadden. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post f 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De eerste vergaderingen der Tweede Kamer in dit nieuwe zittingsjaar hebben blijk gegeven hoe zeer de heeren afgevaardigden zich om Indië bezorgd maken. Aan de orde was een wetsontwerp tot wijzi ging van het Indisch regeeringsreglement, vooral tot nadere regeling van den rechtstoestand der inlandsche Christenen. En afgaande op de rede voeringen der verschillende leden, moest men meenen, dat het ontwerp bij de Kamer al zeer weinig in den smaak viel. De uitkomst bewees het echter anders. Het wetsontwerp dat, als gezegd, hoofdzakelijk de regeling van den rechtstoestand der inlandsche Christenen op het oog had, bedoelde toch ook tevens een verbetering van het geheele Indische recht en hield een poging in tot uniformeering van dat recht. Het recht voor den inlander toch is verschillend voor de onderscheidene streken; wat een nadeel is voor de zekerheid. Bovendien lijdt die zekerheid nog schade door het bestaan van velerlei gebruiken en gewoonten, waarvan de rechtskracht onvast is. Dat wilde de minister langzamerhand veranderen. Een loffelijke poging meenden de heeren! Maar tot grondslag voor die verandering scheen den mi nister ons recht genomen te hebben. En dat was velen niet naar den zin. Wel den heer Van Deventer, die er juist de groote verdienste van het wetsvoorstel in zag, al waarschuwde hij toch, dat niet alle deelen van ons recht in Indië hun toepassing konden vinden, en die reeds een weg aanwees om op gezegden grondslag de uniformeering gemakkelijker te bereiken. Maar de andere heeren leken van dien grondslag al bizonder weinig gediend. Een recht, zoo redeneerden deze en vooral de heer Lohman maakte zich tot hun woord voerder kan een volk niet opgelegd worden, het moet in dat volk zelf ontstaan of althans de behoefte aan een overgenomen recht moet dat. Ons Westersch recht nu heeft het uitzicht op geheel andere toestanden dan de Indische. En alleen als de inlander zich had aangepast aan de Europeesche maatschappij, zou ons recht dienstig voor hem kunnen zijn en zou dus ook bij het ontstaan van de behoefte de invoering moeten plaats hebben. Het recht, dat de in landsche maatschappij noodig heeft is van gansch anderen aard en moet zich aansluiten aan den adat; het geheel van regelen en gebruiken, dat door eeuwenlange toepassing gewijd is en veelal in godsdienstige beginselen wortelt. En aan de verheerlijking van dezen adat hebben zich allerlei afgevaardigden, voor en na, te goed gedaan. Daarmee diende allereerst rekening gehouden, meenden de heeren van Kol, van Doorn, Pierson, van Idzinga, Lohman. En ook de minister vond het. Nadat de storm van verontwaardiging over miskenning van den adat over zijn hoofd heen was gegaan, kwam hij verklaren dat hij het adatrecht geenszins had willen wegdringen, dat hij het zelfs hoog hield, maar dat het vrijwel onmogelijk was deze adat, die nog vergroeide telkens, in wetboeken vast te leggen en men daarom tot rechtszekerheid te komen, zijn toe vlucht wel moest nemen, tot ons recht. Namen de heeren met deze verklaring genoe gen Nog niet. Eerst moest de aanname van een amendement de zekerheid brengen, dat nooit ons recht den inlanders zoo zwaar op den hals zou worden geworpen, maar eerst zou moeten blijken, dat de maatschappelijke behoeften de invoering ervan noodig maakten. Het was het amendement Van Idzinga dat deze uitkomst bracht. Het bepaalde, dat het burgerlijke-, han dels- en strafrecht, alsmede recht- en strafvor dering bij algemeene verordeningen zou worden geregeld. In die verordeningen moeten voor de Europeanen de in Nederland geldende wetten met de noodzakelijke wijzigingen gevolgd worden en voor de inlanders de voor Europeanen geldende bepalingen toepasselijk worden verklaard voor zoover de bij hen gebleken maatschappelijke be hoeften dit eischen, terwijl overigens de adat gevolgd zal worden, waar de inlanders zich in het algemeen of voor één bepaalden rechtshan deling vrijwillig kunnen onderwerpen aan niet op hen toepasselijke voorschriften van het bur gerlijk recht der Europeanen. En eindelijk wor den die verordeningen in die gedeelten van Indië, waar de bevolking in het genot van haar eigen rechtspleging gelaten is, slechts in zooverre toepasselijk als hiermee verstaanbaar is. Aldus gewijzigd slikte de kamer het veel be- s over: »De taak der wijsbegeerte.” Spr. I schetste die als verzoening te bewerken en van d-- de afdeeling Vlaardingen van de »Vereeni- onder ENGELAND. De Daily Telegraph zegt dat de mededeeling van de Standard, betreffende vermindering der actieve vloot, noch nieuw, noch juist is. Veranderingen worden wel is waar over wogen in de samenstelling der Middellandsche Zeevloot, die verminderd kan worden, dank zij der vriendschappelijke houding van Frankrijk. Het gevolg daarvan zal zijn, dat vaste beman ningen voor zes schepen in reserve kunnen wor den gehouden. De Kanaalvloot zal bestaan uit 13 slagschepen en vier gepantserde kruisers, de Atlantische vloot uit 6 slagschepen en vier krui sers; de reserve-divisie zal uit 20 slagschepen bestaan. De Tribune cn de Daily Chronicle bevatten soortgelijke mededeelingen. RUSLAND. In den nieuwen druk van zijn boek De toekomst van Rusland, waarvan binnen eenige weken een Engelsche en Japansche uitgave verschijnt, becijfert, de Duitsche regeeringsraad Rudolf Martin de Russische staatsschuld op rond 241/3 milliard franc en het bedrag van den jaarlijkschen interest daarvan op iets meer dan 1 millard francs. Van bijzondere beteekenis zal het betoog worden geacht, dat het tekort op de Russische begrooting in het komende jaar 1907 op II/2 milliard mark of bijna 13/4 milliard francs moet worden geschat. Martin acht geheel on mogelijk, dat het den Russischen staat zal gelukken in 1907 een reuzenleening van l3/4 milliard francs tot dekking van dit tekort te sluiten. Uit het geheime rapport van minister Kokowzew van 5 -1 Sept, dezes jaars blijkt, dat de in April 1906 gesloten leening van 843 millioen roebel slechts DUITSCHLAND. Naar aanleiding van de te- (577 millioen roebel inde staatskas heeft gebracht, rugkomst van Von Bülow in Berlijn, spreekt een der Berlijnsche bladen den wensch uit, dat tus- schenpoozen van ambulante politiek, zooals de rijkskanselier dezen zomer moest medemaken, in ’t vervolg niet meer noodig zullen zijn. Het blad hoopt het beste van den gezondheidstoestand van den rijkskanselier, alleen reeds daarom, wijl het meent, dat van een verwisseling van den leidenden persoon voor de rijkspolitiek niets goeds, althans niets beters is te verwachten. Maar men moet niet de fictie volhouden, dat in het laatste half jaar alles zoo goed is gegaan. Het koloniale schandaal heeft het aanzien van de Duitsche rijksregeering, maar ook dat van ’t Duitsche Rijk niet weinig benadeeld. En men heeft nog alleen maar den weg tot hervorming ingeslagen door Dernburg aan het hoofd van het koloniale bestuur te plaatsen. Inzake minister Podbielski en politiek is nog niets bereikt. De geheele rijks politiek moet uit het moeras worden gehaald, waarin het tot over de ooren vastzit. De Koln. Ztg. noodigt de regeering uit om de grenzen te openen voor rund- en schaapvleesch in bevroren toestand uit Australië en Nieuw- Zeeland. De invoer van Australisch vleesch zou misschien ook als een lokmiddel voor Australië kunnen dienen en dit land aanleiding geven om de invoerrechten op Duitsche goederen op te heffen. Het genoemde blad betoogt tevens, dat het voorwendsel, alsof de openstelling der gren zen voor levend vee gevaar zou doen ontstaan voor ’t binnenhalen van veeziekten, niet in ernst meer kan worden gebruikt. En evenmin mag men beweren, dat de prijzen door het toelaten van buitenlandsch vee niet zullen dalende aan merkelijk lagere noteeringen op de buitenlandsche markten spreken dit tegen. Men moet het ge schreeuw der agrariërs maar trachten te verdra gen en niet vergeten, dat het koren voor de soc.- democratie nooit zoo heeft gebloeid als thans. FRANKRIJK. Maandagavond hebben de Lord Mayor en de afvaardiging van de stad Londen aan een grooten maaltijd, die ’t gemeentebestuur te Parijs aanbood, aangezeten. Er werden tal van toosten gewisseld op de vriendschap en de betrekkingen tusschen beide volken en den waar borg, dien zij voor het behoud van den vrede boden. Uit Brussel wordt gemeld, dat de Fransche regeering, volgens een bericht uit Parijs, na de bijeenkomst van de Kamers een wetsontwerp zal indienen, dat voor geheel Frankrijk alle soor ten van weddenschappen op voet van wederkee- righeid verbiedt, en het voorstel doen, om dit ontwerp spoedeischend te behandelen. Het haastig besluit tot indiening van dit wetsontwerp zal wel in verband staan met het gebeurde te Longchamp. Volgens de laatste schatting is daar in het geheel een schade van 350000 frs. aan gericht. maakt aan den Engelsche haring, ten einde die onder den Rijks-Universiteit te Utrecht aanvaard met eene naam van 1 - voeren. Naar aanleiding Het directe verlies bij het sluiten der leening bedroeg dus 166 millioen roebel of 442 millioen francs, dat in handen van de bankiers bleef als belooning. Martin ziet in het aangroeien van den interest voor de staatsschuld en de toename van het tekort op de staatsspoorwegen de voornaamste oorzaak van het voortdurend tekort op de Russische staatsbegrooting. ITALIË. De gedenkschriften van v. Hohenlohe verwekken ook in Italië een kolossale sensatie. De sGazetta del Popolo” spot er over, dat dit ongehoorde schandaal niet in een Latijnsch land aan den dag komt, maar in Duitschland, dat, naar ’t heet, zoo vrij van schandalen is. Duitschlands bovendien reeds zoo gevaarlijke, ja bijna gesïo- leerde positie wint door deze onthullingen op het oogenblik zeker niets. De figuur van v. Bismarck verliest al het grootsche, zegt het blad, terwijl Cavour stellig veel genialer, dieper, mensche- lijker, in zekeren zin meer als kunstenaar uit komt. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. ging ter bevordering van de Nederlandsche visscherij” in een vergadering, waar het onderwerp «invoer van Fransche haring” aan de orde was, een voorstel aangenomen van den volgenden inhoud »De verceniging wende zich tot de Regee ring met het verzoek om bij een wetsontwerp op oneerlijke concurrentie ook op het artikel haring bedacht te zijn.” Een koopman in verfwaren te Dordrecht ontving de vorige maand van zekeren de W., handel in bouwmaterialen te Amsterdam, aan vraag om prijsopgaaf van eenige zijner artike len. Daar de aanvrager hem onbekend was en ook de vraag in slecht schrift en vol taal fouten gesteld, hem verdacht voorkwam, gaf de koopman van één artikel den prijs een paar malen te hoog op. en zooals hij verwacht had, was dat voor den aanvrager geen bezwaar: van alle artikelen werd een flinke hoeveelheid besteld, tot een gezamenlijk bedrag van onge veer f 175, met machtiging om over dat bedrag een wissel of postkwitantie met 14 dagen zicht af te geven De koopman leverde echter nog niet, maar vroeg den besteller referentiën, waarop hem een paar adressen van andere handelaars en van een bankinstelling te Amsterdam werden opgegeven, natuurlijk zonder verdere bijvoeging. De levering bleef toen achter- w’ege en blijkens het laatste nummer van Mutua Confidentia was dat zeer verstandig, daar de besteller bijzonder kooplustig schijnt te zijn. Vriendelijke leerling. Door het hek van een Haarlemsche tuinbouwinrichting heen steken twee kleine kwajongens de gretige handen en trachten roode bessen te plukken, die hun aandacht hebben getrokken. Toevallig komt de eigenaar daar langs, die waarschuwend zegt«denkt er aan, jongens, ze zijn vergiftig Intusschen is een van de bengels al op de vlucht geslagen. De andere, die is blijven staan, roept hem naJo, se binne vergiftig En daarop zich tot den eigenaar wendend, laat hij er dadelijk op volgen Meneer, mag ik er eentje foor de meester van 't school Us Pastoor. De heer Sjoerd D. Postma te Heiligenhaus, Duitschland, stelt in het katholieke blad Ons Noorden voor, om, even als te Leeuwarden voor «Us Heit te Dokkum een standbeeld op te richten voor »Us Pastoor”, den H. Bonifacius. Hij wijst er op dat Fulda reeds lang een standbeeld van dien heilige bezit en is bereid 1000 mark (600 gulden) te offeren voor -de verwezenlijking van zijn voorstel. Een zekere De T. te Oostburg, die meermalen misbruik maakte van sterken drank, zeeg Zondagavond in een herberg aldaar plotseling dood neer de drank schijnt ook hier een rol gespeeld te hebben. Hij was het hoofd van het gezin, dat eenige jaren geleden zoo langen tijd in de open lucht heeft gewoond en waarover toen in de bladen geschreven is, op zoo hartroerende manier, dat van verschil lende zijden gelden werden toegezonden. Het in dien tijd ingezamelde was reeds lang opge teerd, terwijl De T. en zijne vrouw, hoewel tot werken evengoed als een ander in staat, nooit geregeld arbeidden. De T. deed in den regel niets dan drinken en zijne vrouw leeft hoofdzakelijk door bedelen. reeders een pennestrijd gevoerd overde vraag Inaugureele rede prof. P. H. Hitter. P. H Ritter zijn aan de wie hunner zich het meest schuldig heeft ge- Maandagmiddag heeft ,dr. 1., den jnvoer yan Fransche of hoogleraarsambt in de philosophic puike Hollandsche haring uit te re(]e deze knoeierijen heeft a]s deze bewerkt is, eendracht te bewaren -en tusschen wetenschap, moraal, kunst v NIE U W S- EN 1) V E R TENTIEB L AI) 1ISO.

Friso nl | 1906 | | pagina 1