voor WORM en omliggende Gemeenten. ZATERDAG 3 NOVEMBER 1906. No. 45. Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Eerste Jaargang. de n J Bij dit Nummer behoort een Bijvoegsel. geval des Sjahs van Perzië. MONTENEGRO. Het eerste Montenegrijnsche Parlement, evenals in Servië Skoepsjtina gehee- ten, is te Cetinje bijeengekomen. De verkie zingen hebben een sterke oppositie tegen de Regeering in deze volksvertegenwoordiging ge bracht. Hij werd per brancard naar hij, zonder tot bewustzijn De heer v. d. G. was was een gloeiende nagel in de wijken in te gaan, over bij een van posten voor het gebouw van Het Keizersgracht 378. De Tweede Kamer is bijeengeroepen op Dinsdag 6 Nov. as. 11/i> uur. Onze Nederlandsche tijdrekening. Naar de Tel. verneemt, is door de directie der H. IJ. 8. M., in antwoord op een verzoek der Regeering om inlichtingen, een breedvoerige memorie ingediend, houdende bezwaren tegen eventueele invoering van den midden-Euro- peeschen tijd. De invoering van den midden Europeeschen tijd zou, vooral ten platten lande, waar men zich, trots de invoering van welken tijd dan ook naar de zon zou blijven regelen, groote ver warring scheppen, welke niet zou nalaten haar storenden en nadpeligen invloed te oefenen op het verkeer in Nederland. De practijk van het leven, die zich naar de zon voegt, gedoogt geen kunstmatige vervroeging van den tijd met 40 minuten. Waar de Amsterdamsche tijd voor ons land als de zonnetijd, de natuurlijke tijd mag gelden, heeft de H. IJ. 8. M niet nagelaten de Regee- De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. gouverneurs der provincies hebben van de re geering groote geldsommen ontvangen om ze bij de verkiezingen voor de Doema te gebruiken en kregen bij geheime missive opdracht om de monarchistische partijen eiken mogelijken steun te verleenen en de vergaderingen der constitu- tioneele democraten te verhinderen. PERZIË. De ziekte van den Sjah. Men meldt uit Berlijn aan de Temps, dat twee geneeskundigen vandaar naar Teheran vertrok- aan von Studt, den minister van onderwijs, ge- ken zijn om consult te houden over het ziekte- zonden- - - dagelijks gedurende 1 opvolgend, weigeren deel te nemen aan het in het Duitsch gegeven godsdienstonderwijs. Wij vaders, nemen de geheele verantwoordelijkheid voor ons regelen te willen nemen dat deze skulturwidrige” en Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. Vier stoom- en drie handspuiten hadden om halfvier den brand gebluscht, die zich bepaalde tot eenige vaten terpentijn en de kolenbunkers. Ook het dek en de lading hadden groote schade. Het stelde tegelijk den hars, in andere groote ruimen geborgen, bleef directeur den eisch, haar voorstel aan te nemen gespaard. Op het terrein zonk de brand- Daaraan kon de directeur meester P. van der Graaf door toeval of een niet voldoen en de loopers weigerden toen hun beroerte ineen. Al spoedig gingen zij ook huis gebracht, waar tot dien anderen maatregel, behoorende te komen, overleed. georganiseerde staking, het uitzetten 28 April reeds 50 jaar in dienst der Ge- Volk. meente, die in hem een ijverig ambtenaar i heeft verloren. Ziekteverzekeringswet 4 907. Het cen traal bestuur van het Alg. Ned. Werklieden verbond heeft een commissie benoemd voor het onderzoek van het ontwerp-ziekteverzekering bestaande uit de heeren Th. de Rot, P. Nol ting P. J. J. Klein, J. Kok en J. L. Belonje. De taak van die commissie is de leemten in het wetsontwerp op te sporen en den invloed, dien deze wet zal uitoefenen op de samen stelling van de Afdeelingen van het Verbond. Vad. Men meldt aan de N. R. Ct. Het volgende staaltje geeft een kijk op den ongelukkigen toestand van sommige aan drank verslaafde menschen. Een kapitein van een pakboot op de Waal lag als een zuigeling met de flesch naast zich en een slangetje in den mond. En dat in de flesch geen melk of an der voedzaam vocht was, bleek wel toen zij den volgenden morgen bij een herbergier op nieuw gevuld werd. In Friesland is o.a. eene melkkoe voor export naar Amerika aangekocht voor f 650, een prijs die vrij zeker nooit eerder is bedongen. Andere koeien werden door elkander gekocht voor f475 per stuk en hokkelingen gemiddeld voor f 250. Al dit vee is stamboekvee. Zekere H. v. d. V. te Rijssen werd door den gemeenteveldwachter E. en den njks- veldwachter B. naar huis gebracht, waarna de beide politiemannen uit voorzorg nog bij diens woning bleven surveilleeren. Onver wachts komt v. d. V. met een mes gewapend uit zijn huis en snijdt E. in zijn mantel en terwijl deze zich verdedigt, brengt de woeste ling ook B. een snede over zijn gezicht en hoofd toe, zoodat hij, hevig bloedende, om hulp roept. Daarna werd v. d. V., die zich in zijn huis had gebarricadeerd, in verzekerde bewaring gebracht. Van een beetgenomen aanspreker' Lo- tingsdag van de Nationale Militie teM. Zin gend en hossend ziet men op de straten rijen lotelingen, het nummer dat over hun lot be sliste, tentoongesteld op hunne hoofddeksels Om hun keel, van zingen droog, nat te hou den verdwijnen ze af en toe in een kroeg en drinken nog ’n drupske. Ook ’n bidder (leedaan- zegger) loopt langs de straat, in ’t zwart, met witte handschoenen en ’n hoogen zijden. Ook des bidders keel wordt droog; ook hij krijgt zin in ’n drupske, en ziet ook onze aanbidder verdwijnt in een kroegdeponeert daar z’n cy linder op ’n tafeltje, veegt met z’n zakdoek langs zjjne natte slapen, nat van ’t loopen in ’t on gewoon warme herfstweer, en neemt dan aan ’t buffet op z’n gemak ’n slokkie. Maar ondertusschen geniet ’t glimmend hoofd deksel de eer de aandacht te trekken van een loteling in ’n wip heeft er eene verplaat sing. tevens promotie plaats van een nummer- briefje en wel van een gewonen dop naar ’n hooge zijden. Bidder zet voldaan z’n glaasje neer, grijpt cylinder en gaat verder. Voorbijgangers zien zijn hoed en glimlachen dienstmeiden aanhooren het sterfnieuws en proestenbidder krijgt den indruk alsof de wereld zich over het heengaan des bewusten stervelings verheugt, tot ten slotte de uitbun dige kreten van ’n straatjongen den aanspre ker bewust doen worden van de actueele ver siering zijns cylinders. (N. R. Crt Dinsdagmiddag brak brand uit in het van het stoomschip Voorburg, Terwijl de knecht en de meid van den veehouder C. Spijker te Oldemarkt Maandag morgen omstreeks 6 uur in de wei aan ’t melken waren, werden door een feilen bliksem straal twee koeien doodgeslagen, ook de koe, waaronder de knecht zat te melken. De meid vloog verschrikt naar huis. De knecht, die eerst niet zien kon en bewusteloos was, kwam weder bij en kreupelt een weinig, waarschijn lijk door den val van de koe op zijn been. Op last van den veearts zijn de koeien, die verzekerd waren tegen hemelvuur, begraven. Uit Asten wordt d.d. 29 Oct. geschre ven Gisteren had alhier een ernstig ongeval plaats. Eenige jongelui uit Asten waren op weg naar Liesselvan achter kwam de smids knecht van de wed. Bakens, genaamd W. v. G aangereden met zijn motorfiets. Hoewel deze tijdig signaal heeft gegeven, schijnt dit niet gehoord te zijn geworden of is het niet gehoord willen worden, althans er werd traag uitgeweken, en doordat een zekere F. G^toen nog naar den kant van de motor fiets uitweek, werd deze aangereden, kwam te vallen op den harden klinkerweg en bleef bewusteloos liggen. De berijder van de motorfiets kwam ook te vallen, doch bekwam geen letsel. Deze reed onmiddellijk terug naar Asten en ging genees kundige hulp inroepen en de politie met het gebeurde in kennis stellen. De dokter constateerde schedelbreuk en dat de toestand van F. G. gevaarlijk was, daar hij ook tot heden nog altijd buiten kennis heeft gelegen. Uit Eindhoven meldt men: Een ernstige gasontploffing had plaats in den manufacturenwinkel van Meijer van Leeuwen. De wed. Boom, eigenaresse van het perceel, en er naast wonende, was door sterke gas lucht opmerkzaam gemaakt op een lek, ging met een lucifer zoeken en werd zoodoende oorzaak van de uitbarsting. Er volgde een ontzettende knal alle ruiten waren gesprongen, zoo krachtig was de uitbarsting, dat de ruiten der huizen aan den overkant stuk sloegen. De winkelier is gekwetst en aan het hoofd gebrand. De weduwe Boom is ernstig ge troffen en naar het gasthuis vervoerd. Behalve een persoon, die zich in de gelukkig overig bijkans ledige straat bevond, en licht gewond werd door stukken glas, werd buiten niemand gekwetst. De 23-jarige verlaten vrouw Pietje Kremer, wonende in de N. Z. Armsteeg te Amsterdam, had sedert geruimen.tijd kennis aan den 25 jarigen Evert Hallie. Zij trachtte met het venten van negotie een schamel stuk brood te verdienen, hij daarentegen voerde zoo goed als niets uit. De verhouding werd langzamerhand slechter en het kwam tot een conflict. Toen Hallie haar Dinsdag avond op den Nieuwendijk ontmoette, vroeg hij haar waar zij heen ging. »Ik ga brood halen voor moeder,” ant woordde Pietje. »Kom ga een beetje meeloopen, ga zoo ver mee naar de Martelaarsgracht.” Pietje weigerde, draaide zich om, met een vloek. Toen gebeurde het. Eensklaps haalde Hallie een dolkmes uit den zak en bracht de vrouw een diepe snede toe in den rug onder het schouderblad. Hevig bloedend werd Pietje gebracht naar de volksapotheek »De Eenhoorn,” Nieuwen dijk, waar zij verbonden werd, om vervolgens naar het Binnengasthuis vervoerd te worden. Daar kon zij nog ’s avonds ontslagen worden. Ware de dolk wat langer geweest, dan zouden de longen geraakt zijnthans bepaalde het letsel zich tot een diepe wonde. Mutaties aan Het Vaderland. In verband met een hem te verleenen eer vol ontslag zal de heer J. C. van Eerde zijn betrekking van directeur der naamlooze ven nootschap der courant Het Vaderland met in gang van 1 November a. s. neerleggen. Een staking aan Het Volk. Zaterdag 1 middenruim hebben de loopers van Het Volk, die de krant liggende in de binnenhaven te Rotterdam, geregeld in Amsterdam rondbrengengestaakt waarin 150 vaten terpentijn. De oorzaak zoodat de directie haar abonné's per post het waarschijnlijk dat nummer moest doen toekomen. De oorzaak uitgelekte terpentijn vielwijl de uitgelekte der staking is een loonquaestiede loopers terpentijn in de kolenbunkers gekomen was, wenschen gewaarborgd te blijven tegen loons- I geraakten ook deze in brand. verlaging. drie handspuiten hadden om h De commissie van beheer wees de eischen der loopers af, de vereeniging van loopers en loopsters van Het volk richtte zich daarop tot het plaatselijk bestuur, en op korten termijn, DUITSCHLAND. De regeering heeft nu ook eens haar meening gezegd omtrent den school strijd in Polen. J.l. Zondag werd door von Grabski en graaf Michzynshi, Poolsche leden van den Duitschen Rijksdag, in opdracht van vaders van schoolgaande kinderen het volgende telegram »De Poolsche schoolkinderen worden een of meer uren gestraft met arrest, omdat zij het verbod van hun ouders het Duitsch gegeven godsdienstonderwijs. Wij nemen 1 1 'j'J verbod op ons en verzoeken u, maat- straffen, die strijden met menschelijkheid ware paedagogie, worden opgeheven.” Het gebeente der 982 Fransche soldaten, die tijdens den oorlog van 1870 te Maintz in krijgs gevangenschap overleden, werd onlangs opgedolven en in twee groote grafkelders weder begraven. Dinsdag is dit vrome werk met een kerkelijk- militaire plechtigheid besloten. De hooge mili taire, regeerings- en gemeenteambtenaren waren, aanwezig. De Fransche Regeering was vertegen woordigd door haren consul-generaal te Frank fort. Eenige Parijsche bladen hadden buitenge wone correspondenten gezonden. Na de kerke lijke plechtigheid werden toespraken gehouden en kransen neergelegd door den burgemeester van Maintz, den Franschen consul uit naam van de Republiek en den commandeerenden generaal Eichhorn in naam des Duitschen Keizers. Een attaché der Fransche ambassade te Berlijn hechtte een krans aan het gedenkteeken der gevallen Duitsche soldaten. Een compagnie infanterie loste de gebruikelijke salvo’s op de graven. FRANKRIJK. Maandagmiddag werd er een ministerraad gehouden, welke ook door de on derstaatssecretarissen werd bijgewoond. Minis ter Pichon zette den stand van zaken in Marokko uiteen. Hij vertelde, dat de toestanden in Ar- zila weer kans schenen te hebben van geregeld te worden. Spanje had er een oorlogschip heen gezonden, waarbij zich weldra de fransche rjn~ |e wözen Op bet algemeen belang van de kruiser Galilée zou aansluiten, terwijl de Jeanne jnvoerine. van dezen tiid te meer nu d'Arc in Tanger blijft. De minister gaf een omcieeie invoering van aezen tijd, te meer nu overzicht van de instructie, welke hij den gene- de internationale spoorweg overeenkomsten zich raai Leautey door bemiddeling van de gouv.- daartegen niet meer zouden verzetten, generaal Jonaart wenschte te {loen toekomen. Deze instructie betreft de maatregelen voor de veiligheid van de Fransche posten en het tot rust brengen van de Zuidalgerijnsche stammen. De instructie werd met algemeene stemmen goedgekeurd en langs telegrafischen weg ter kennis van den gouverneur-generaal vanAlgerië gebracht. Dinsdag besloot de ministerraad den wester- spoorweg te naasten, hechtte zijn goedkeuring aan een wetsontwerp tot afschaffing van de doodstraf, begon met de behandeling van een ontwerp tot afschaffing van den krijgsraad en nam kennis van een telegram, dat een beteren toestand aan de Marokkaansche grens meldde. ENGELAND. De National Free Labour As sociation is een arbeidersvereeniging, die buiten de verbonden vakvereenigingen en er zelfs vij andig tegenover staat. In de veertien jaar van haai; bestaan heeft zij ruim 600000 leden ge worven. Dinsdag hield de vereeniging te Lon den haar vergadering. In het jaarverslag worden de vakvereenigingen aangevallen; zij staan ge heel onder het socialisme, heet heten wat er ger is, voegde de voorzitter er bijvan het buitenlandsche socialisme. En anarchisten voe ren met de socialisten over de vakvereenigingen gezag. Werk zoo min mogelijk, sleep in de wacht, al wat je machtig kan worden, weg met de persoonlijke vrijheid, leve de socialistische dwingelandij. Zoo zijn tegenwoordig de leuzen van het vakvereenigingswezen. Aldus de voor zitter. Er waren een aantal brieven van in stemming met den geest der vereeniging inge- komen, o.a. van Lord Avebury en Lord Armstrong. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De bladen ver nemen, dat baron Aehrenthal en dr. Wekerle op hun bijeenkomst zijn geraakt tot volkomen overeenstemming op het stuk der buitenlandsche zaken. RUSLAND. Uit Petersburg wordt bericht, dat de partij der vreedzame hervorming Dinsdag de wettelijke goedkeuring heeft ontvangen. De ^2 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD

Friso nl | 1906 | | pagina 1