voor WORKUM en omliggende Gemeenten. I Bericht 1 ZATERDAG 10 NOVEMBER 1906. No. 46. Binnenlandse!! Nieuws. 1 Eerste Jaargang. Buitenlandscli Nieuws. WWW ver., Uit Breskens oordeel, dat samen- uit gehaald. X I Zij, die zich met 1 Januari a.s. op dit blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot dien datum ver schijnende Nos gratis. De Uitgever. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKLWI. van werkzaamheid op gemeentelijk gebied, zooals dat door den vrijz.-dem. bond is vast gesteld, meer en meer in de gemeenten ons land tot uitvoering kome. Algemeen was men van werking hiervoor noodig en hoogst wenschelijk zoodat met algemeene stemmen tot op- gemeenten bestaat een vereeniging »voor ’n goed doel”. Naam of nadere aanduiding doet niets ter zake. Die vereeniging bezit ’n kas en ’n secretaris-penningmeester, die ze be heert. Dezer dagen nu een geheel vrijwillige gift tot stijving der kas aan bovengenoemden beheerder. En hij kreeg terug, bij wijze van dankbetuiging, zie hier wijzing over den afloop van ’s mans besprekin gen met de Hongaarsche regeering. Diplomatiek wordt deze als volgt beschreven: »De minister van oorlog heeft van zijn onderhoud den indruk meegenomen, dat het oogenblik nog niet is ge komen om de kwestie van verhooging van het contingent te stellen, hoe klein zij ook wezen moge, voor 1907. De Hongaarsche ministers zijn te veel onder den druk van de uiterste elemen ten der oppositie.” De komende delegatie zal dus wel niet voor deze ernstige zaak komen te staan. Zij is op zijn minst tot het voorjaar van de baan, mogelijk wel langer. ITALIË. Koning George van Griekenland zal 23 dezer te Napels ontvangen worden door den hertog van Aosta. De reis van Napels naar Rome zal een officieel karakter dragende koning van Griekenland neemt zijn intrek op het Quiri naal. Men beweert, dat het doel van het be zoek is, Victor Emmanuel’s steun te krijgen voor de inlijving van Kreta bij Griekenland. NOORD-AMERIKA. Voor al de Staten van Noord-Amerika zijn er deze week gouverneurs gekozenhet is er weer echt Amerikaansch van langs gegaan. De grootste spanning bestond omtrent den uitslag in den staat Nieuw-York. De candidaat Hearst, een millionair, en intri gant eerste klas werd door President Rooseveldt bestreden, die hem een gevaarlijk man vond. Met groote meerderheid is nu in die staat gekozen de republikeinsche candidaat Hughes, met overgroote meerderheid van stemmen. kwam de 65-jarige van opperman S. Damhuis daaronder te geraken. Ernstig gekwetst heeft men hem er onder Zijn toestand is nog redelijk. Brutaal en dom. In een der plattelands- komst, doch het kostte heel wat moeite om den burgemeester van Heilo te overtuigen, dat hij volgens de Armenwet had te zorgen voor personen, die in hulpbehoevenden staat in zijn gemeente werden aangetroffen. De man is inmiddels overleden. Een t.Jan Kordaat." schrijft men aan de Midb. Ct Twee broertjes van 3 en 4 jaar spelen aan de achterste spuikom, terwijl het hoog water is. Gaarne willen zij een scheepje” laten varen. Met vereende krachten halen ze een stuk hout van een halven meter lengte en laten dit te water en doen het een beetje heen en weer drijven, terwijl ze het besturen met een stok. Weer moet het een beetje naar den wal komen. Het gaat moeielijk door den van daar blazenden wind. Alle krachten spant het jongste knaapje in, het buigt zich voorover en de oudste broer ziet de kans schoon. Hij geeft zijn broertje een duw, het ventje duikelt, krijgt gelukkig het stuk hout in handen, maar wijl dat tel kens kantelt, gaat het jongetje steeds kopje onder, intusschen verder van den wal afdui- zond ’n liefdadig man kelende. Maar redding is nabij. Een jongen van 10 jaar ziet het gevaar. Hij snelt toe en heeft onmiddellijk broek, jas en trui uitgetrokkendaar zijn Breskens’ jongens handig in. Alleen zijn hemdje wap pert, maar niet lang. Plompen hij is aan ’t zwemmen, bereikt den drenkeling, pakt hem i arm en brengt hem op het droge. De jeugdige broer aan het overgeven, de redder hem een flink pak op de natte broek en de oorzaak van dit tooneel op dezen brief niet »aangeteekend” hadt gevende, Dat is toch onverantwoordelijkj een drafje schreiende naar huis. Later vertoont zich de redder, zonder roem te dragen op zijn daad. Inval in een speelhuis. Te Amsterdam weer een inval gedaan in een speelhuis, thans in dat, hetwelk wordt ge- DUITSCHLAND. De toongevende Duitsche Pers bestrijdt eenparig de rondgaande geruchten nopens een nieuw Driekeizersverbond, waartoe het bezoek van den Russchen minister Iswolski te Berlijn aanleiding gaf. In een officieus tele gram uit Berlijn aan de Kölnische Ztng. worden deze geruchten aan de heerschende zenuwachtige stemming toegeschreven. Zoo men met eenige kalmte den politieken toestand overweegt, zegt dit telegram, komt men vanzelf tot de erkenning, dat Rusland en Frankrijk onbewimpeld zijn uitgekomen voor de groote waarde, welke zij aan het behoud hunner alliantie hechten. Indien men dit bedenkt, zal men een verbond tusschen de drie Keizers niet bestaanbaar kunnen achten tenzij Frankrijk als vierde toetrede. Doch daar zulk een onderstelling voor dezen tijd tegen alle waarschijnlijkheid indruischt, moet men de in omloop gebrachte geruchten niet hooger dan voor beuzelpraat aanslaan. Deze officieuse verklaring ziet er zeer aanne melijk uit. Echter al kan er dan nog bezwaar lijk worden gesproken van een bepaald verbond tusschen de drie Keizerrijken van Europa, dit valt niet te ontkennen, dat de betrekkingen tusschen twee hunner, Rusland en Oostenrijk- Hongarije, zoo hartelijk zijn geworden als zelden of nooit te voren tusschen deze beide mede dingers naar de macht in Oost-Europa het geval was. De nieuwe O.-H. minister van Buitenl. Zaken, baron Aehrenthal is zelf naar St.- Petersburg getogen, daarmede te kennen gevende, dat hij in nog grooter mate dan zijn voorgangar Goluchowski, op een goede verstandhouding met het Tsarenrijk gesteld is. FRANKRIJK. In den ministerraad heeft de minister van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat er tusschen Frankrijk en Spanje twee nota’s waren gewisseld om in gemeenschappelijk over leg de veiligheid der vreemdelingen in Marokko (waarmee het tusschen twee haakjes gezegd, op ’t oogenblik heel slecht moet staan) te ver zekeren. Hij beraamde volgens zijn zeggen, plannen om binnen korten tijd volkomen over eenstemming over dit punt met Spanje te ver krijgen in aansluiting met de acte van Algeciras, vooral wat betreft de organisatie der politie te Tandzjer. De meeste bladen nemen tegenover de ver klaring van den minister-president een afwach tende houding aan. Alleen de Aurora, Cle menceau’s eigen blad, geeft er zijn tevredenheid over te kennen. Sommige conservatieve bladen merken op, dat Clémenceau wel 25 jaar werk zal hebben wanneer hij al zijn beloften wil ver vullen. De Gaulois zegt: De ministeriëele ver klaring is een panorama-schildering, waarin reeds alle schijnsels gloren van een socialistische dageraad. Maar de premier heeft ons een gevel getoond, waarachter hij wel een gebouw in een anderen stijl zal optrekken. ENGELAND. In verband met den strijd, welken het Lagerhuis tegen het Hoogerhuis zal hebben te voeren, meldt de Daily Expres, dat koning Eduard, nadat hij de vorige week een onderhoud had gehad met den min.-president, thans lord Lansdowne, den leider der oppositie in het Hoogerhuis, bevel heeft gezonden om de laatste dagen dezer week als gast van den koning up Sandringham te komen doorbrengen. Lord Lansdowne moest de uitnoodigingen, die hij reeds had aangenomen, op last des konings op leggen. Deze beide bezoeken, zegt de D. Expres, staan in verband met den tegenstand der lords tegen de schoolwet. In den kabinetsraad is ook beraadslaagd over de houding, welke de regee ring in deze kwestie zal aannemen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Schonaich, de .minister van oorlog, is uit Boedapest terugge komen denzelfden dag als hij was gegaan. Voor .een diner, dat Wekerle te zijner eere wilde jjeven, bedankte hij. Daarin ligt al een 1 terecht. tegenstaande hij vroeger meester en de politie een bekentenis heeft afgelegd. Het O. M. eischte 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 12 November. Dinsdagmorgen reed de heer H. J. F., wonende op den Crooswijkschenweg te Rotter dam, met zijn automobiel op den Goudschen- rijweg aldaar. De veedrijver W. v. H. klom achter op de auto en wou er niet afgaan. In de Hugo de Grootstraat wilde de heer H. J. F. den man van zijn auto jagen. Hij raakte daardoor een oogenblik het stuur kwijt, de automobiel liep tegen een boom op en juffrouw E. P., die mede in de auto zal, viel er uit en werd in den rug gekneusd. De veedrijver werd ten slotte meegenomen naar het politiebureau in de Meermansstraat. In de Maliebaan te Utrecht is een aankwam, werkman van een in aanbouw zijnd huis naar beneden gevallen. Hij bevond zich boven op den man weer terug naar de plaats van her- het dak, op een hoogte van meer dan tien meter, toen hij plotseling misstapte en van een tusschendak op de kant van de schutting terecht kwam. Vele voorbijgangers waren van het vreeselijke schouwspel getuige. Vier zijner kameraden stelden hem dadelijk onder behandeling van dr. Boekelman en droegen i naar diens woning. Veel hoop had deze Stervende is de ongelukkige naar het Hij heet J. P. en is Maandagmorgen had te Sneek een on- is. Door het waarschijnlijk om waaien van een stuk muur, van ongeveer een lende gemeenteraadsleden, opdat het program menschen-hoogte, van het in aanbouw zijnde heerenhuis van den heer Feenstra aan het Kleinzand te Sneek, kwam de 65-jarige Overigens houdt zij zich uwe milddadigheid aanbevolen. Intusschen, Hoogachtend, Namens ’t bestuur der N secr -penningm. (Leeuw. Crt.) Dinsdag had onder de gemeente Zesge huchten in den Tivoli een minder aangename ontmoeting plaats tusschen een zevental stroo- pers met den lichtbak en twee onbezoldigde rijksveldwachters v. d. Laar en Van Velsum, op het jachtterrein van den heer De Kuiper te Eindhoven. Toen mende dienaren van den gearresteerd. Hermandad in het oog kreeg wierp een der )Hnk .A SSftR I 1«L» 4-l-vr» U T^nnMTr \7 Trrrr* n v»rl ïA/AT» doch ontkende ten stelligste, niet- de p>al< brand vloog en een tragisch licht in voor den burge- het donker verspreidde. Toen ontstond eene buitengerechtelijke verwoede vechtpartij tusschen die twee, waar op v. V. tegen v. d. L. riep: slaat erop,hier op werd door de stroopers geantwoordschiet er op 1 Hierop werden van beide kanten schoten gelost, zoodat de oppassers, niet langer tegen deze overmacht bestand, de vlucht namen. Een ernstig onderzoek is reeds ingesteld. In de bosschen van Heilo is Maandag een man aangetroffen, P. Moolenaar geheeten, die vroeger te Beverwijk woonachtig was en daar als een dronkaard bekend stond. Sedert geruimen tijd leidde hij een zwervend leven en was ook van de ouderlijke macht over zijn kinderen ontzet. De burgemeester van Heilo heeft dezen man per as naar Beverwijk doen vervoeren, waar de patient ’s avonds 5 uur half dood Te Beverwijk was men echter niet gesteld op die vrijgevigheid en men zond ,17 October 1906. Mijnheer, Heden ontving ik een brief van u met inge- sloten f aan bankpapier, voor de kas onzer bij den vereeniging. Tot mijn groote verwondering echter zag ik, dat u verzonden. Hoe komt u er toe? Maar bovendien was de brief nog onvoldoende eenigen de long getroffen, verloor veel bloed en gefrankeerd en heb ik nog 10 centen strafport heeft geruimen tijd in levensgevaar verkeerd, i moeten betalen. Hoe zoudt u zelf dergelijke heeft de politie vinger- Er was een slagader doorgesneden. Bij de handelwijze vinden? De Friesche Bond van Hotel- Café- en Societeithouders heeft besloten, zich te wenden tot de Tweede Kamer inzake het ontwerp accijnsverhooging en wel met het dringend verzoek het ontwerp niet aan te nemen. Zondag werd uitvoering gegeven aan het plan om in ons land een vereeniging van vrijzinnig-democratische gemeenteraadsleden in Ned. op te richten. Een 20-tal gemeenteraads leden waren daarvoor te Utrecht samen gekomen. De voorzitter van het voorloopig comité, mr. S. J. L. van Aalten Jr., van Rotterdam, opende de vergadering met de mededeeling, dat van nog 22 heeren een betuiging van adhaesie was ingekomen, terwijl 1 hem die allen zich bereid verklaarden bij eventueele niet, ^wx.vuv.0 oprichting der vereeniging daarvan lid te ziekenhuis gebracht, worden. In zijn openingsrede vond de tijde- «6 jaar oud. lijke voorzitter gelegenheid het doel uiteen te i zetten, dat men beoogde en dat voornamelijk geluR plaats zou bestaan in voorlichting van de verschil- Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. was, richting der vereeniging werd besloten. Nadat het ontwerp reglement, behoudens kleine wijzigingen, was goedgekeurd, werd een definitief bestuur verkozen, waarvoor werden aangewezen de hh mr. S. J. L. van Aalten Jr., mr. H. G. T. Fiedeldy Dop, P. J. W. van Hasselt, mr. A. J. Fokker en A. Roest, resp. leden van den gemeenteraad te Rotter dam, Amsterdam, Utrecht, Leiden en Dord recht. In den avond van 21 Januari j 1. werd op den weg van Noordwolde naar Vledder een leerling der Gerard Adriaan van Swieten- Tuinbouwschool te Frederiksoord, de heer J J. H. van Hemert (in gezelschap van onzen stadgenoot de heer A. Oosterhoff) zonder eenige aanleiding aangerand en met een mes in den rug gesneden. Hij werd ter hoogte van De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. wond kwam infectie, terwijl hij later tenge- Onze vereeniging kan wezenlijk baargeld volge van ontsteking van het borstvlies is wel nuttiger besteden. moeten worden geopereerd. In den loop van het jaar is hij naar Vianen vervoerd, terwijl hij thans te Watergraafsmeer werkzaam is. De doctoren verklaren, dat hij zijn leven lang de gevolgen van deze verwonding zal blijven ondervinden, daar hij kortademig is geworden. Verdacht werd van deze mishandeling de 21-jarige Meine de V. te Vledderveen, die op 24 Januari naar Duitschland vluchtte. Een verzoek om uitlevering werd gedaan, doch geweigerd. Hij is dientengevolge naar aan leiding van de eigenaardige wettelijke bepa lingen in Duitschland 3 maanden te Dussel dorf geïnterneerd geweest. Hij kwam later weer in het land en werd Maandag stond hij voor de rechtbank te Assen stroopers met den lichtbak naarv. V., waardoor o’ en o den burge- het donker verspreidde. Toen ontstond M NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD I

Friso nl | 1906 | | pagina 1