en omliggende Gemeenten. voor WORKlffl I r Bericht! h I ZATERDAG 17 NOVEMBER 1906. No. 47. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Uit de Kamer. Eerste Jaargang. 1 »n koloniale troepen is nog de kustverlichting hij elk stuk, door den aangegeven, lager kon n d n e steld met de mededeeling, dat geen opium zou worden toegelaten in streken waar het nog niet is. Op den Vragendag werd de Kamer gewaar, controle door de leeken uitgeoefend, maar dat hij ze verwierp in de meening, dat ze i was met de leerstellingen der Kerk. Zich daarop tot de rechterzijde wendend, zeide de minister «Geef den Paus den raad een verzoenende hou ding aan te nemen; als burgers van dit land hebt gij niet het recht uw De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. ding, werkelijk pensioen had aangevraagd, om dat hij het met ministers plannen niet eens was en 1 had om hem te I te komen, wat zij blijkbaar nog al flink vond. De werving van koloniale troepen is nog steeds onbevredigd. Hoewel door het rijk het toe te kennen handgeld is bepaald op f 200 jaar slechts ruim 600 personen aangenomen voor den Indischen dienst, terwijl het contingent voor Oost-Indië werd bepaald op 145 Oen voor West-Indië op 75 man. Op het eiland Terschelling zal in dit jaar j eene belangrijke verbetering ondergaan door het in werking stellen van twee Zij, die zich met 1 Januari a.s. op dit blad ivenschen te abonneeren ontvangen de tot dien datum ver schijnende Nos gratis. De Uitgever. dat de bedoelde persoon te staan tegenover de wet in haar volle kracht.” Tot de linkerzijde zeide minister Briand »Wij verzoeken u om uw volle vertrouwen, zonder hetwelk het ons onmogelijk zal zijn onzen plicht te doen in het belang van Frankrijk.” De voorzitter Brisson deelde mede, dat bij hem verschillende moties waren ingediend. Die van den heer Maujau, als volgt luidend: »De Kamer, de verklaring der regeering goedkeurende, vertrouwen stellende in haar vast besluit om de wet op de scheiding onveranderd toe te passen en iedere toevoeging verwerpend, gaat over tot de orde van den dag,” werd aangenomen met 416 tegen 130 stemmen. ENGELAND. Lord Cromer heeft den natio nalisten, die het Britsche protectoraat zoo hevig ijten. dat het niets doet voor de hoogere ontwikkeling der Egyptenaren, en dezen zelfs, Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. DUITSCHLAND. De Börsenkurier verzekert, dat Von Bülow voornemens is in de eerste zit tingen van den Rijksdag belangrijke verklaringen omtrent den politieken toestand af te leggen. En ze voegt er bijNaar wij vernemen, kunnen deze verklaringen reeds voor het eind dezer week worden verwacht. De dag kon nog niet worden bepaald, omdat men eerst het bijeenkomen van het seniorenconvent moet afwachten, eer een overleg met het presidium van den Rijksdag over deze zaak kan plaats hebben. De Germania heeft ook iets dergelijks hooren vertellen en antwoordt daarop«Praten kan men wel, maar of de toehoorders daardoor bevredigd zullen worden, is een andere vraag. Er zijn nu een maal dingen, die ook met de mooiste redevoe ringen niet uit de wereld geholpen kunnen wor den.” Naar aanleiding van deze opmerking zegt het Berl. Tagebl.: Men moet dergelijke kleine boosaardigheden niet al te ernstig opvatten. Ook het Centrum is bereid om zich bevredigd te verklaren, als het maar eenigzins mogelijk is. Maar het behoort tot de komedie, dat men doet, alsof men buitengewoon hooge eischen moet stellen aan den leidenden persoon. Volgens de Lokal-Anzeiger ligt sedert ongeveer veertien dagen de uitkomst der door den Rijks- kanselier bevolen onderzoekingen naar de oor zaken der vleeschduurte geheel gereed. De Rijksregeering meent in den tegenwoordigen nood onverwijld te moeten voorzien en men mag maatregelen daartoe tegemoet zien. Of deze zullen bestaan in tariefverlaging of in an dere wijzen om den invoer gemakkelijk te maken dient men af te wachten. FRANKRIJK. Dinsdag heeft de Kamer de bespreking hervat van de interpellaties over de wet op de scheiding. Minister Briand verklaarde in antwoord op een uitvoerige rede van Jaurès, dat hij diens' meening niet deelde, dat de Paus alleen tegen de wet was, wegens de financiëele in strijd (voor geoefende artilleristen op f 300) en het aanbrenggeld op f 20, ook voor miliciens en landweerplichtigen, die voor 2 jaren bij het O.-I leger gedetacheerd kunnen worden, werden x x bij het koloniaal-werfdepot tot nu toe in dit belangstelling te - - - - r onthouden aan den godsdienstvrede, het is mo gelijk, dat u slechte raad is gegeven, maar in de encycliek is u door den Paus bevolen u rustig te houdenblijft gij rustig, dan zult ge uwe godsdienstplichten kunnen vervullen maar wan neer gij den raad van den Paus in den wind slaat en zult trachten de dweepzieke bevolking tegen de wet op te zetten, dan zult gij komen Voor dat de kamer voor het eigen Neder- landsche huishouden de balans van uitgaven en inkomsten onderzoekt, die haar door den mini ster wordt aangeboden is zij gewoon de Indische begrooting te keuren. En als gewoonlijk vielen ook nu bij die gelegenheid harde woorden. Indië moet er niet te best voorstaan. De Engelschen, die nu juist niet heel vriendelijk andermans zaken bekijken, raamden, als we uit de rede des heeren de Waal Malefijt hooren mochten, het tekort onzer koloniale financiën reeds op meer dan 10 millioen. En al zal die hooge som wel gedeeltelijk aan Engelsch leedvermaak haar ont staan te danken hebben, we hebben vaak genoeg van algeheele inzinking hooren.spreken, om te weten, dat het er met onze koloniën niet juist roos kleurig voor staat. Waarvan dat komt In de laatste kamervergaderingen was weer merkbaar dat de heeren het daarover niet geheel eens zijn. De heer Van Kol, die het ergste uitpakte, weet het aan onze baatzuchtigheid. Een gouden dividenden-stroom gaat naar Holland en aan den inlander komt niets van dien rijkdom ten goede. Want niet alleen dat al dat geld in zakken van particulieren vloeit, maar ook de staat geeft het geld voor Indië alleen uit ten bate van zuiver Nederlandsche belangen. Immers voor den Indischen landbouw, voor het landbouw-crediet, voor irrigatie wordt niets gedaan. Van reorga nisatie van het strafstelsel en van de politie, van regeling van den rechtstoestand der inlan ders komt nog altijd niets. Belastinghervorming, die de reusachtige winsten door het kapitalisme uit den Indischen bodem getrokken, had kunnen treffen, blijft in de pen. En het geld wordt verknoeid aan leger en vloot, waarvoor in de laatste 10 jaren 500 millioen was uitgegeven, terwijl bovendien de expedities in de laatste 5 jaren nog 50 millioen kostten. Van die expe dities, met namen van die naar Boni en naar Bali, werd daarna een verschrikkelijk tafereel opgehangen. Aan geheel andere oorzaken schreven de hee ren -Bogaardt en van Bylandt Indië’s slechte toestand toe. Het Mohammedanisme, dat het volk zedelijk verzwakt en ten onder brengt, was daarvan schuld en door een andere politiek ten opzichte van den Islam en bevordering der zen ding zou de regeering het kwaad kunnen af wenden. Maar zoo heel slecht stond men er trouwens nog niet voor, meende de heer Bogaardt. Er was vermindering van welvaart, zeker, maar die had niet haar oorzaak in een tekort aan inkom sten, maar daarin, dat de gelden, die voor Indië worden besteed, per slot van rekening langs den inlander heengaan, ongeveer dus hetzelfde wat ook de heer van Kol beweerd had. Maar die had het heel wat donkerder ingezien en het weinigje optimisme, dat nog in diens rede voor den dag kwam hij noemde immers deze be grooting de beste uit de laatste tien jaren had meer zijn grond in vertrouwen op den tegenwoordigen minister dan wel in hoop op een algeheele verandering van den toestand. Trouwens, dit vertrouwen kenmerkte ook de redevoeringen der andere sprekers. Vooral de heer Pierson scheen in dezen minister veel schik te hebben, al was hij het op verschillende pun ten lang niet met hem eens. Tegenover hem hield de heer Van Deventer vol dat de toestand der Indische financiën tot optimisme nog lang geen reden gaf. Ook de redevoeringen van de heeren Thomson en De Stuers klonken niet erg optimistisch, maar dit betrof minder de finan ciën dan wel de militaire expedities, die ook de heer Van Kol onderhanden genomen had. En de heer Thomson noemde deze expedities een uitvloeisel van het geheele heerschende stelsel, dat door zijn wreedheid zooveel verbittering onder de inlanders kweekte. De minister nam hiertegenover de expedities in bescherming. Niet, dat hij niet de slacht offers betreurde, maar van onnoodige hardheid niéuwe lichten langs de Noordzeekust. Even als te Westkapelle, wordt ook op den licht toren Brandaris vóór Januari 1907 het nieuwe electrische licht ontstoken, ter sterkte van 15.000 kaarsen. Beide vuren zullen worden een wit bliksemlicht, zichtbaar tot op 20 zee mijlen, toonende elke 5 seconden ééne schitte ring van zeer korten duur (0.1 sec.). In verband daarmede zal ook het licht van het vuurschip «Terschellingerbank® veranderd worden, wijl het anders een te groote overeen komst zou vertoonen met het licht van den Brandaris hetgeen tot noodlottige verwarring aanleiding zou kunnen geven. Schootklampen. Als historisch vertelt het Hande’sbl, het volgende Zaterdagmorgen, kwart voor twaalf. Een vader, wiens zoontje dien morgen de school had verzuimd, komt met het kind bij zich aan de school en vraagt het hoofd der school te spreken. Papa heeft een sigaar in ’t hoofd en is goed drie-kwart dronken. De vader Meester, ik kan mijn jongen niet naar school sturen, zijn klompen zijn stuk. De onderwijzer Dan zult ge nieuwe moeten koopen. De vader Er worden toch klompen ver strekt voor menschen, die ze niet hebben? De onderwijzer Zeker, maar alleen voor menschen, die ’t noodig hebben. Jijkomthier met een sigaar in 't hoofd en bijna geheel dronken. Je moest je schamen, zóó met je kind hier te komen. Is dat een voorbeeld De vader Je hebt gelijk meester, ik ben dronken. Maar dat gaat je geen blaan. De jongen moet klompen hebben, daar moet het schoolbestuur voor zorgen. De onderwijzer Moeten is een raar woord. Dan raad ik je aan maar eens naar den burgemeester te gaan. De vader En ik zeg u, als hij geen klompen krijgt, dan komt hij niet op school. Dag, meester De jongen kwam ’s Maandags niet op school. Onlangs vestigde zich te Amersfoort iemand in een manufactuurzaak en hing voor de ramen van zijn winkel biljetten met de woorden Uitverkoop wegens faillissement en in overleg met den curator®. Het bestuur der Vereeniging «Handel en Nijverheid® stelde zich in verbinding met de politie, die tot de ontdekking kwam, dat er van faiilisement geen sprake was, en dus evenmin van werken in overleg met den cu rator. Vlak naast dezen winkel is een groote manufactuurzaak. De houder hiervan verzocht nu het Bestuur geen verdere pogingen te doen, doch stelde zich in verbinding met zijne vak- genooten, waardoor nieuwen verkooper prijzen dan deze. Het gevolg was, zich genoodzaakt zag nog binnen zijn huurtijd te vertrekken. Arme kinderen. De politie tracht op te sporen zekeren v. G., een man zonder vast beroep, die al enkele weken en zijn vrouw, die dezer dagen met een anderen man spoor loos is verdwenen, in zeer hulpbehoevende omstandigheden in een woninkje in de Tuin- derstraat te Rotterdam achterlatende hun vijf kinderen, van 5 tot 12 jaar oud. Voor haar vertrek beleende de vrouw zelfs nog de kleeren van de kinderen en verkocht het huisraad dat er was, niets achterlatende dan een tafel en een stroomatras. De kinderen, die van honger en gebrek zeer te lijden hebben, werden zoo veel mogelijk door buren, die het ook al niet breed hebben gesteund. De straat konden zij niet op wegens gebrek aan behoorlijke Wee ding en zoo moesten zij zich in een allerbe- droevendsten toestand in het door de ouders verlaten huisje behelpen. Thans heeft ook de gaf de minister gereedelijk een 1 geeft de toestand toch geen reden tot ongerust heid. De minister deelde daarna het een en g l ander mee, dat hij tot die versterking wenschte f te doen. Van staatsonderneming als b.v. staats- exploitatie van mijnen, waarover sommigen ge- sproken hadden, bleek hij geen tegenstander. De heer Brummelkamp, die zich over het opium- OOSTENRIJK-HONGARIJE. De O.-H. mi nister van Buitenl. Zaken Von Aehrenthal wordt bij zijn afscheidsbezoek aan het Hof van den Tsaar, waar hij jarenlang de O.-H. Monarchie als ambassadeur vertegenwoordigt, met de grootste onderscheiding bejegend. Z. E. zat Zondag aan tot een feestmaal te zijner eer gegeven door den ambassadeur van het Duitsche Rijk, waartoe ook de Russische minister van Buitenl. Zaken Iswolski was ge- noodigd. Aartshertog Karel Franz Joseph van Oosten rijk, zoon van den onlangs overleden aartshertog Otto en toekomstig troonopvolger (tengevolge van het morganatisch huwelijk van zijn oom) is te Praag aangekomen, waar hij een jaar zal door brengen met het volgen der lessen aan de Tze- chische en de Duitsche universiteit, en om zich te oefenen in de Tzechische taal, die hij ove rigens vloeiend spreekt. N00RD-AMER1KA. De correspondent te New-York van de Daily Telegraph verklaart dat de Amerikanen thans erkennen, dat de ver houding met Japan er steeds ernstiger gaat uitzien. Voorname handelaren vreezen, dat een boycot van Amerikaansche waren onvermijdelijk is. De stad San Francisco zal, en hierin wordt zij gesteund door de geheele kuststrook langs den Stillen Oceaan, den Japanners niet toestaan om de openbare scholen te bezoeken. Er wordt veel verwacht van president Roose velt’s tusschenkomst, om een eventueelen twist bij te leggen. Ieder oogenblik kan die opnieuw uitbarsten. De New-York Sun verklaart dat de gezind heid jegens de Japanners niet slechter kan worden, wijl ze thans al heel veel gelijkt op die, welke de Amerikanen noopte tot de wet op het uitsluiten van Chineezen. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. kan geen sprake zijn. De expedities, zoowel die naar Bali als naar Boni waren onvermijdelijk geweest. En het was de bedoeling van de re geering geenszins om door dwingelandij, maar om door een vriendschappelijke houding wel vaart en rust op Bali te brengen. Eveneens bestreed de minister ’s heeren Van Kol’s bewering dat er in de laatste jaren niets is gedaan voor den inlander en Z.Exc. noemde maatregelen in het belang van landbouw, vee teelt, irrigatie, onderwijs enz. die alle den in lander waren ten goede gekomen. Ook bevor derde de regeering het Mohammedanisme niet, als de heer Bogaard meende, maar steunde integendeel de zending. Alleen moet de staat zich, naar ’s ministers meening, onthouden van propaganda voor eenigen godsdienst. t verw Dat de financieele toestand zorgwekkend is, - V>e' hoewel volgens hun zeggen, belemmert, een concessie versterking van de middelen noodzakehjk is, gXn. Lord Cromèr heeft een ministerie van Onderwijs gesticht en tot minister benoemd Sahd bey Zagloul, die de president is van een própaganda-comité voor de oprichting van een Ndtionale Universiteit. Re liberale afgevaardigde Cremer zou te Cam- _r.„ berwell, Londen, eene rede voor den vrede hou- gebruik bezorgd had gemaakt, werd gerust ge- den. Ongelukkig had hij in ’t Lagerhuis zich -1' j- j.x I ongunstig over vrouwenstemrecht uitgelaten en nu drongen een aantal voorstandsters de zaal binnen en maakten zulk een rumoer dat ervan dat de inspecteur der cavalerie, generaal Sme- zijne rede weinig terecht kwam. De dames dreigden alle afgevaardigden even j zoo te zullen bestoken die tegen Keir Hardie’s tevens, dat de minister niet het minste plan 1 ontwerp te haren gunste durven stemmen. bewegen op zijn besluit terug m NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD T 1 I 1 1 F - k h -J 1 -l'-J' -

Friso nl | 1906 | | pagina 1