en omliggende Gemeenten. voor WORKÖI Bericht ZATERDAG 24 NOVEMBER 1906. Eerste Jaargang. No. 48. Uit de Kamer. Binnenlandsch Nieuws. De staking bij dr. Van Eeden. f Woensdagmorgen is bij Oegstgeest op f r r geroepen geneesheer constateerde ribbreuk. In de Zwaansteeg te Utrecht, is Dinsdag van het ouderpaar L. ern- Zij, die zich met 1 Januari a.s. op dit blad ivenschen te abonneeren ontvangen de tot dien datum ver schijnende Nos gratis. De Uitgever. Bij de maatschappij «de Eendracht” te Am sterdam, waarvan de bekende vrij-socialist dr. Frederik van Eeden, directeur is, is een staking uitgebroken onder de mannen, werkzaam aan de afdeeling brandstoffen. Deze tak van werk- verschaffiing is opgericht om eenige stakers van 1903 aan den gang te helpen. Negen man waren in dienst, tegen een loon van f 12.50. Dit vonden ze echter te weinig, hoewel het hun bekend moet zijn geweest, dat deze afdéeling nog altijd met verlies werkte. Zij eischen f14, en staakten toen de eisch werd afgewezen. Dr. Van Eeden denkt echter niet aan toe geven. Hij zond een schrijven aan de vereeni- ging van het personeel van «de Eendracht”, waaraan o.m. het volgende ontleend is «dat als het personeel dwaas genoeg is om een klassenstrijd te beginnen, het personeel ons dwingt, tegen onzen wil, als patroon op te treden. «Dat hiermede eindelijk het personeel niets kan winnen, maar alles verliezen, daar wij, als directie, uitsluitend werken in ’t belang van het personeel en niet van onszelf. «Het eenige gevolg van dergelijk dwaas op treden kan alleen zijn, dat ondergeteekende de stakende afdeelingen opheft en verkoopt, daar hij niet geneigd is iemand te helpen tegen zijn zin. Zij, die dus niet langer zich kunnen tevreden stellen met hetgeen ondergeteekende voor hen kan doen, en meer verlangen, moeten weten, dat de ondergeteekende dan niets meer voor hun kan doen. «Ondergeteekende kan aan geen eischen meer toegeven en zal ook geen personen, die arbeid hebben geweigerd, meer in dienst der maat schappij kunnen nemen.” Een redacteur van de Telegraaf heeft naar hoogen waterstand, Dinsdag alle zeesluizen onzer provincie geopend. Uit Apeldoorn meldt men dat de vijf tien koeien, welke in opdracht van Z. K. H. Prins Hendrik te Leeuwarden waren aange kocht voor zijn landgoed te Dobbin, aan de grenzen door de douanen zijn aangehouden en de doorvoer geweigerd. Zij zijn naar het Loo overgebracht, alwaar bij de stallen een noodstal in gereedheid wordt gebracht. In het volgend jaar zal te ’s Hertogen- bosch de zesde Katholiekendag gehouden i den. Het voorzitterschap van liekendag zal worden vervuld door Mr. E. van Zinnicq Bergmann. om woners Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. woordelijkheid en, toen de staking zoovelen tot De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. en Amsterdam. Alzoo gaat die fijne tak van dienst aldaar maar geregeld voort. Ieder weet er te ver- aan het oog van den en zijn weg nog vindt naar genoemde plaatsen. Naar men verneemt, kan een wijziging der postwet o. a. in dezen geest worden tege- van een brief enkelvoudig gewicht wordt verhoogd van voor hen te doen. te hunner wille «de Eendracht” en Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. uur het geval heer Bogaard eveneens wenschte en waaromtrent hij een nota had ingediend, die de heerBlooker bestreed, de minister deelde mede, dat een com missie tot reorganisatie zal worden benoemd. Iets als reorganisatie op belasting-gebied scheen de heer Van Kol ook te willen, toen hij wees op de knevelarijen door de tolgaarders bij de inning gepleegd, welke feiten de minister tegen sprak evenals hij ontkende, dat de maatregel, bij het ontstaan van schuurbranden alle in- tot hulp te requireeren, een inbreuk was op art. 57 van het Regeerings-reglement, s en dat zij, als de heer Van Kol meende, nieuwe heerendiensten schiep. Toen tegenover al die aanvallen en wenschen j de commissie van rapporteurs den minister een 1 vriendelijkheid wilde bewijzen door f 25,000 uit te trekken om in beginsel te beslissen tot het doen van opmetingen en taxatiën ten be hoeve der terugbrengingen van particuliere lan derijen op Java, waaromtrent kortgeleden een wetsvoorstel was afgestemd, wees de minister deze welwillendheid af. Hij had geen geld noodig daarvoor en zal zeker gemeend hebben dat de heeren voor de vervulling van hun eigen wen schen al zooveel geld vroegen. De heer Bogaardt kwam althans weer plei ten voor de oprichting van een suikerfabriek, welke wensch de minister nu eens niet meteen beroep op den toestand onzer Indische schatkist behoefde af te wijzen, maar welker vervulling hij in strijd achte met de suikerconventie, en de heer Ijzerman voor de oprichting eener technische school te Soerabaije. Maar er was ook een schrijven ingekomen van heeren, die te kennen gaven dat zij voor de uitvoering van een plan voor draadlooze telegrafie den gelde- lijken steun der regeering, vroeger aangevraagd, niet behoeven, maar concessie vragen. Dit laatste ontlokte den heer Dolk een motie waarin de kamer haar vertrouwen uitspreekt, dat alleen dan concessie zal worden verleend, wanneer de voorwaarden der consessie geheel in overeenstemming zijn met de in 1904 door de regeering gedane mededeelingen, maai- na geruststellende verklaringen trekt hij die in. De heer Thomson maakte zich bij de afdeeling oorlog zeer bezorgd over den tegenwoordigen toestand van het Indisch leger en keurde de bevordering van luitenant Christoffel tot kapitein na slechts 5 jaren dienst als luitenant ten zeerste af. Tusschen de bedrijven door maakte de Kamer de nomina op voor een vacature in de Hooge Raad. die mooie, groote beweging. Maar nu te denken van enkelvoudig dat zoo’n staking toén geleid werd door zulke 15 tot 20 gram. J menschen. ’k Voelde intusschen mijn verant- slachtoffers had gemaakt, heb ik geprobeerd wat op den trein die om kwartier over negenen Zoo ontstond langzamerhand uit Den Haag vertrekt geschoten. dienst werden als bedienden, loopers enz. de kig nïet* ernstig slachtoffers zooveel mogehik opgenomen, aan werk gezin....’ dakgoot, maar viel naar beneden, eerst op Het L. D. meldt, dat de kogel door het portier vloog en een schampschot veroorzaakte. Een der medepassagiers, die de coupé te Leiden verliet, deelde mede, dat men erg was geschrokken en dat er eerst een klein paniekje ontstond, dat zich echter spoedig herstelde, toen men bemerkte, dat er geen ernstig on geluk was gebeurd. De burgemeester van Oegstgeest werd on- middelijk met het gebeurde in kennis gesteld en deed daarna een uitgebreid onderzoek in stellen, zonder gunstig resultaat tot dusverre. Vermoedelijk is hier geen boos opzet in het spel geweest en heeft allerminst de toe leg voorgezeten een bepaald persoon te treffen. Veeleer is aan te nemen, dat een waar schijnlijk niet al te geoefend schutter een schot heeft gelost zonder aan den voorbijgaan- den trein te denken. Te Roermond liep Zondag een man in Adams kostuum door de stad. Thans wordt hij in de kliniek verpleegd. Naar aan de N. R. Ct. gemeld wordt, heeft hij tot heden nog geen enkel woord gesproken, ondanks de herhaalde pogingen, die in ’t werk gesteld zijn, om iets uit hem te krijgen. Slechts een maal gaf hij door schrift te kennen, dat hij wenschte te drinken. Zijne kleeren zijn ’s anderen daags in een der stadswallen gevon den. Er zaten o a. eenige papieren in, waaruit bleek, dat hij is genaamd H. M., 28 jaar oud geboren te Purmerend, laatst gewoond hebbende te Winterswijk. Door het breken van het touw, waar mede de ladder was vastgebonden, viel Dins dagmiddag de metselaar J, v. B. van het dak van een huis te Wijk bij Duurstede. In zijn Een reiziger tweede klasse werd geluk- aan den hals gewond. Hij uciö zuuvcci niuxeiiiK uut'uiionicii, uan l i i i i ta en brood geholpen voor zich en het vervolgde de reis naar Amsterdam. De politie j zoekt den dader, die waarschijnlijk uit een Wat niet wegneemt, dat ze u thans behan- revolver het schot loste, delen als de patroon, tegenover u dezelfde «directe actie” plegen, die ze vroeger b.v. tegen- over hun werkgever in het havenbedrijf uit haalden. «Volkomen juist. En dat is ook hun onver geeflijke fout. Want de afdeeling brandstoffen, die er voor die menschen is en niet voor mij, zal ik nu maar opheffen, of met andere werk krachten moeten voortzetten. Nota bene gaat er geld bij die afdeeling bij. «Intusschen, de oorzaken zitten diep, liggen in de opvoeding van die menschen, in de wijze bovenal, waarop de «leiders” ze voor den maat- schappelijken strijd hebben «bekwaamd.” »’t Staken is ’n manie geworden, de stakings- bacil heeft en houdt ze te pakken. Zoo is het hier de voormannen uit die afdeeling gelukt, het personeel tot de krankzinnige daad over te halen. En toch, doctor, worden de menschen kwaad als men hun kijk ontzegt op sociaal-economische verhoudingen, wannneer men beweert, dat ze bij zoovele gelegenheden te eenenmale den belang rijken factor verwaarloozen, of positieverbetering in het betrokken bedrijf tot de mogelijkheid behoort. «Toegegeven. Van de economie van het be drijf maken de arbeiders zich valsche voorstel lingen, dat heb ik nu ook ondervonden. Zoo heeft het bij de eerste menschen van De Een dracht kwaad bloed gezet, dat we ook het in tellect in dienst namen en het beter betaalden. Maar daartoe waren we in het belang van allen genoodzaakt. We moesten bijv, knappe men schen hebben om in te koopen. Handelslieden dus met algemeene warenkennis, die goed moes ten worden betaald, opdat ze in het financieel belang der zaak 'zouden werkzaam zijn. De duurdere betaling van hoogere arbeidsprestatie wil er echter niet in, evenmin als ’t begrip, dat een zaak als De Eendracht met ongeschoolde werkkracht alleen niet drijven kan. «De arbeiders moeten begrijpen, dat ze zich niet moeten plaatsen tegenover het intellect, - maar er naast, om er van te leerenval wist hij zich eerst vast te grijpen aan de dakgoot, maar viel naar beneden, eerst op een lantaarn en vervolgens met zijne zijde op den rand van de stoep. De ijlings ter hulp Op last van Ged. St. zijn, wegens den mran wa 4-av.a^a r.il oIIa het 5-jarig meisje J stig gebrand, doordat het bij afwezigheid der moeder met lucifers en een kaars speelde. In vlammen gehuld kwam het naar buiten loopen. Hierop schoten dadehjk de buren toe en die wisten, na het vuur gedoofd te hebben, niet beter te doen dan het kind aan het Andreas- gesticht af te geven. Buik en borst waren heheel rauw. Toen Dinsdagmiddag om half vijf een enkele locomotief uit Sliedrecht naar Dordrecht reed heeft bij wachtpost no. 79, aan het Visschertje onder Dubbeldam, een tot nu toe onbekend vreemdeling zich op de lijn gewor- Even te voren had hij nog aan de vrouw De Ruiter, gevraagd i wor- dezen Katho- pen. I baanwachteres, Te Meppel zijn door den keurmeester hoe laat er een trein naar Dordt ging, waarop Mast in de laatste dagen weer aanhalingen zij hem antwoordde dat zulks eerst tegen 8 gedaan van bedorven fijne vleeschwaren, die uur het geval was. Kort daarna zag de aanleiding van deze staking eens met dr. Van anders bestemd zouden zijn voor Rotterdam, Eeden gesproken. Zie hier een relaas van het ’s Gravenhage gesprek. Dr. v. Eeden zei, na eerst te hebben aange toond, dat het bedrijf alleen om de werklieden was opgericht en er meer loon betaald werd tellen, dat nog veel dan elders in gelijksoortige affaires keurmeester ontsnapt «Die menschen zijn eenvoudig gek. ’k Heb altijd gezegdniet staken, maar den arbeid beter organiseeren, andere verhoudingen schep- I pen tusschen productie en verbruikers. «In 1903 ben ik meêgegaan. Voelde wat voor moet gezien, dat het gewicht De algemeene beschouwingen over de Indische begroeting zijn gesloten. Nadat de minister nog eens verteld had, dat het in zijn bedoeling ligt de begroeting in ’t vervolg door den Raad van Indië, die zal worden uitgebreid, te doen voor stellen, waarna natuurlijk het eindoordeel bij de kamers blijft en zich had verweerd tegenover den heer De Stuers over de betrouwbaarheid der koloniale verslagen en over de Bali-expeditie en nadat de heer Van Karnebeek verteld had, dat hij niet het «vleesch geworden conservatisme” was, als de heer Van Kol hem had genoemd, begon de kamer aan de verschillende afdeelingen, Allereersl kreeg de afdeeling van Justitie een beurt. Hierbij bracht de heer Troelstra Deli ter sprake. Hij betreurde het, dat de arbeids inspectie daar was opgeheven en vroeg den mi nister of het misschien de bedoeling was een centrale arbeidsinspectie te Batavia in te richten en daarmee de ambtenaren van het binnenlandsch bestuur te belasten. Dat laatste zou hem blijk baar niet naar den zin zijn. Hij scheen het trouwens niet al te erg op ambtenaren begrepen te hebben, want hij hield ook tegenover den minister vol, dat zij intrigues hebben gesmeed tegen Mr, van den Brand, bekend uit de Deli- zaak en dat zij in de Lampongsche districten hun publiek gezag misbruikt hebben om zich op verschillende personen te wreken. De heer Van Kol kwam krachtig op tegen de koelieschandalen bij de houtaankoop-onderne- mingen in de Riouw-archipel en tegen de mis standen bij de ronselarij voor de tinmijnen in de Straits en besprak de knoeierijen van naam- looze vennootschappen in Indië. Natuurlijk was de minister het niet geheel met de heeren eens, noemde klachten van Mr. van den Brand over tegenwerking der ambte naren ongegrond, maar meende toch ook dat ambtenaren die particulieren tegenwerken niet kunnen worden gehandhaafd. Beter bleek de minister het eens met den heer van Deventer omtrent het wenschelijke van vermindering van het beleeningstarief der gouvernements-pand- huizen, van de uitbreiding van het aantal scholen tot opleiding van inlandsche ambtenaren en van nog tal van kostelijke zaken meer. Maar hij moest er dezen afgevaardigde aan herinneren, dat de vervulling van al die wenschen geld zou kosten en dat onze Indische financiën niet in een toestand waren om die kosten te dragen, wat toch de heer Van Deventer ook wel wist. Ditzelfde moest hij ook den heeren voorhouden, die bij de afdeeling verschillende wenschen uitten. Het brengen van de afdeeling onderwijs, dat nu onder «Onderwijs, Eeredienst en Nijverheid” ressorteert, onder een afzonderlijke afdeeling, gelijk de heeren Ter Laan en Bogaardt wilden, moest ook op het bezwaar der kesten afstuiten. Was dit bezwaar ook geldend tegen het geven van meerdere subsidies aan confessioneele scholen, wat de heer Bogaardts bepleit had Of wilde de minister daar niet aan, omdat hij als de heer Ter Laan aan gemeentescholen de voorkeur gaf Het bleek niet. Maar wel kreeg de heer Bogaardt nul op het rekest. De heer Van Kol was ge lukkiger, toen hij voor de pogingen van particu lieren tot het geven van aanschouwelijk onder wijs den steun der regeering vroeg. En de raad van den heer Ter Laan om meer te doen voor opleiding van onderwijzers, omdat den ministers anders met zijn plannen op onderwijsgebied spoedig krachten te kort zou komen, werd in dank aanvaard. Evenmin had de heer Bogaardt succes, toen hij het voor de weeshuizen opnam en de ver mindering van hun subsidién een misdaad noemde aan de Indische maatschappij gepleegd, iets waaromtrent de heer Van Kol het wederom niet met hem eens was, die voor betere regeling van de armenzorg opkwam en de armoede van inlanders en Indo-Europeanen met helle kleuren teekende. Wat de reorganisatie van den bur gerlijken geneeskundigen dienst betreft, die de NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 1 1 in haar - - - u 1 vörmlcdn dn roio n - -1--- mi /IziT-1 E-/-in i vnn nnl’nixrniiHier u'nrrlf

Friso nl | 1906 | | pagina 1