voor W9RKUM en omliggende Gemeenten. Bil Uil Nummer behoort oen Bijvoeosel. Bericht ZATERDAG 1 DECEMBER 1906. No. 49. Uit de Kamer. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Eerste Jaargang. De vergadering eischte daar- j Tegen het rooken. N. B. tot bestrijding van op hebben De een werd ondergaat reeds eenvoudig verraders worden genoemd. Zij, die zich met 1 Januari a.s. op dit blad voenschen te abonneeren ontvangen de tot dien datum ver schijnende Nas gratis. De Uitgever. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. De leden der Eerste Kamer zijn tegen a s. Maandag 3 December des avonds te half- negen ter vergadering bijeengeroepen. De Provinciale Staten van Gelderland her kozen Dinsdag tot lid der Eerste Kamer gene raal Van Löben Seis met 39 stemmen en 20 blanco. ook in ons veehouders tamelijk onverschillig voor een her opening der Duitsche grenzen voor het Neder- landsche vee. Voor het fokvee worden voordurend klim mende prijzen bedongen. En niettemin blijft om de vlak voor hem over ’t water uitste kende duwpers (de balk, waarmede de deuren der groote sluis open- en dichtgedraaid wor den.) Door den schok sloeg de jonge man achterover in 't water. Men hoorde hem DUITSCHLAND. De Deutsche Tagesz. het blad der agrariërs, scheen eenige dagen geleden wantrouwen tegen den nieuwen minister van landbouw te koesteren en over zijn benoeming niet geheel tevreden te zijn. Maar reeds thans is het blad omgekeerd. Het wenscht den nieuwen minister toe, dat hij het vertrouwen, het welk in breede landbouwkringen in hem wordt gesteld, zal rechtvaardigen. Von Arnim is volgens de D. T. niet alleen een zeer degelijk landbouwer, maar ook een verstandig en omzichtig man. En als zoodanig zal hij wel tot de overtuiging komen, dat een voortzetting van de politiek van zijn voorganger niet alleen in ’t belang van den landbouw, maar ook in dat van den heelen stand onvoorwaardelijk noodzakelijk is. Zondag is dr. Florian van Stablewski, aarts bisschop van Posen, plotseling overleden. Hij bereikte den ouderdom van 65 jaar. Sedert 1873 was hij lid van het Pruisische Huis van Afge vaardigden en had zich daarin weldra als spreker een grooten naam gemaakt. In 1891 op den Katholiekendag te Thorn hield hij een redevoering, die zeer de aandacht trok. Hij raadde »zijn Polen” aan om onder alle omstandigheden voor de orde in staat en maatschappij op te komen en den Keizer bij het verwezenlijken zijner verstrekkende plannen naar hun beste krachten te ondersteunen. Maar tevens verzekerde hij, dat de Polen voor geen geld ter wereld hun nationale eigenaardigheid zullen opgeven en steeds er voor zullen strijden dat het hun ver gund worde als Polen binnen de grenzen der Pruisische monarchie te wonen. de bestuursacademie een onding en een geschikte bron voor vleierij en gunstbetoon en legde zijn eigen ideën omtrent de opleiding aan de Kamer voor. De heer Van der Velde verweet de re- geering indertijd willens en wetens de opleiding van Indische ambtenaren op verkeerde banen te hebben geleid, wat hem een terechtwijzing van den voorzitter op den hals haalde. De minister noemde de bestuursacademie noodig, opdat de ambtenaren zich verder weten schappelijk kunnen bekwamen, weerlegde enkele bezwaren en noemde de voorgestelde regeling zeer dringend, wat de kamer met hem eens bleek, want zij keurde het ontwerp goed. Hierna kreeg West-Indië haar beurt. Bij de begroeting van Curasao, die ten slotte werd goedgekeurd, had de heer Van Vuuren nogal watop den gouverneur af te dingen, terwijl deze afgevaardigde en de heer Van Kol beide op decentralisatie in ’t bestuur en bezuiniging aandrongen. De begrooting voor Suriname bracht eveneens weer de heeren Van Vuuren en Van Kol op het nieuwe spreekgestoelte. Maar de heer Van Vuuren bleek met den Surinaamschen gouver neur heel wat meer op te hebben dan met diens collega van Curagao. Hij prees het financieel beleid, de maatregelen tot bestrijding van de cacaoziekte en tot bevordering van den land bouw in ’t algemeen die tot verheffing van de zedelijkheid en tot verbetering van het onderwijs, maar vertrouwende toch, dat in kleinigheden meer met de wenschen der koloniale Staten zou worden rekening gehouden ter wille van de goede verstandhouding. Ook de heer Van Kol was tamelijk tevreden, maar noemde bestuurs- reorganisatie noodig en drong aan op praktische mijnexploitatie. Wat het eerste betreft decen tralisatie zou, meende de minister, niet tot bezuiniging, maar tot uitbreiding van het aantal ambtenaren leiden. Over ’t algemeen zag ook ZEx. de toekomst niet donker in. De begroo ting werd na een korte bespreking der onder- deelen zonder stemming goedgekeurd. Nadat dus de koloniën waren afgehandeld, kwam onze eigene Staatsbegrooting aan de orde. De heer Kolkman zette de beraadslagingen in met een veroordeeling van de voorgestelde opcenten, een niet vijandige, maar evenmin geestdriftige bespreking van de herziening der tariefwet en andere belastingplannen en een oproepen van de vrijzinnig-democraten om hun steun aan dit kabinet te ontzeggen nu er van invaliditeitsverzekering niets komt. De heer De Visser zette de algemeene beschouwingen voort. Intusschen zijn wij in plaats van den zilveren een nikkelen stuiver rijk geworden en heeft de Prins een beslissende stem in den Raad van State gekregen. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De Indische begrooting, zoowel de Oost- als de West-Indische, is eindelijk met al de daar mee samenhangende wetsontwerpen van de baan. Maar het heeft de Kamer een vrijen Zaterdag gekost. Nadat de minister den heer Thomson van antwoord gediend had over de krijgstucht in het Indische leger en over de bevordering van luitenant Christoffel, welke door de uit stekende eigenschappen van dezen officier alles zins gerechtvaardigd was en nog de wensch was uitgesproken naar overbrenging van de Militaire Pupillenschool van Gembourg naar Nederland, waarvan de minister niets hebben moest en gesproken over Indië’s verdediging was het mi- litairisme afgehandeld. De heeren Van Deventer en Van Kol kwamen toen steun van regeerings- wege vragen om de gemeenteraden in staat te stellen woningtoestanden te verbeteren. En daarna kwam het Hoofdstuk betreffende de In dische uitgaven in Nederland aan de beurt, wat, na een praatje over het koloniaal etablissement te Amsterdam en de koloniale reserve te Nijme gen, spoedig was afgehandeld. Er waren nu een paar voorstellen aan de orde, waarmee de minister Indië gelukkig dacht te maken. Allereerst een tot aanleg van een zijlijntje der Sumatra-staatsspoorweg, over welks wenschelijkheid verschillende heeren, waaronder vooraan de heeren Tydeman en van Kol het met den minister echter lang niet eens bleken. Maar de minister verzekerde, dat het lijntje als voedingslijntje van den Sumatra-Staatsspoorweg in elk geval zijn rente wel zou opbrengen. En de Kamer, hierdoor gerustgesteld, nam het voorstel aan. Nog heftiger kantte de heer van Kol zich tegen het tweede voorstel tot invoering van een bedrijfsbelasting op Atjeh. Verleden jaar was een voorstel tot heffing van een hoofd geld op Atjeh, na verzet van de kamer, door den minister teruggenomen. Hier werd nu, meende de spreker, hetzelfde in anderen vorm voorgesteld en hij bezwoer daarom de Kamer op haar eens genomen beslissing niet terug te komen, vooral ook omdat de inlanders reeds zoo zwaar belast waren en hun oeconomische weer kracht in het algemeen niet groot was. De minister verdedigde het ontwerp en beloofde bovendien, dat bij het invoeren der belasting schappelijk en gematigd zou worden te werk gegaan. Maar de heer Van Kol, die op deze matigheid eener belasting niet erg veel ver trouwen bleek te hebben, bleef bij zijne bestrij ding en wijzigde alleen de door hem voorge stelde motie in dien zin, dat de Kamer zou verklaren de heffing ongewenscht en ontijdig te achten, zoolang het tot dusver gevolgd stelsel van boeteheffing in den een of anderen vorm bestendigd blijft. De Kamer verwierp echter de motie met slechts 16 stemmen voor en maakte hierdoor de Atjehers met een bedrijfsbelasting gelukkig. Een derde voorstel, dat eigenlijk een aan- vullingsbegrooting vormde, bleek eveneens in den smaak der Kamers te vallen, ’t Betrof de hoogere vorming van Indische ambtenaren, waarvoor de minister in den Haag een bestuurs academie wilde vestigen. Er werden nogal enkele bezwaren tegen ingebracht, zoowel tegen de bestuursacademie zelf als tegen de wijze, waarop de minister die dacht in te richten. De heer Pierson wenschte een 4-jarige cursus, inplaats van een 3-jarigen en op het leerprogram meer werk van agrarische vraagstukken en van het adat recht, de heer Van Deventer naast de bestuursacademie een gelegenheid voor jonge, aanleg toonende ambtenaren om zich door een verblijf in het buitenland of in vreemde koloniën verder te bekwamen. Maar de heeren Van Kol en van der Velde bleken besliste tegenstanders. De eerste noemde telegram in dien geest aan ongehoorde brutaliteit regeering geprotegeerden Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. het stamboekvee. Nu weder zijn een koeien (stamboekvee) uit Leeuwarden Mexico verzonden. worden. lande niet zal terug keeren. Friesch vee De verste landen trekken al meer en meer het Friesche rundvee, vooral der Sijs, te Ctdat pogingen worden aangewend onmiddellijk opgenomen om te komen tot de stichting van een 1 ’t tabaksgebruik Ieder, die Poljtie wofdt vervolgd wegens diefstal, heeft minstens 14 jaar is en zich onthoudt van In den laatsten tijd werd de aartsbisschop weer zeer dikwijls genoemd omdat hij zich in een herderlijken brief vóór de stakende Poolsche kinderen en tegen de regeering uitsprak. FRANKRIJK. Jaurès waarschuwt in de y>Hu- manité Frankrijk dringend tegen een Marok- kaansch avontuur. Hij eindigt zijn artikel met de woordenDaar onze regeering de groote fout heeft begaan zich nog eenmaal in den Marok- kaanschen warboel te mengen, is het eenige jniddel om 't gevaar te beperken gelegen in een waarlijk internationale politiek van onze zijde, eene politiek, die niets verbergen wil en in ’t volle daglicht handelt. De commissie uit de Kamer, die moet rappor- teeren over de hervorming der justitie, verklaarde zich met 8 tegen 2 stemmen voor de afschaffing van de doodstraf. ENGELAND. Na eerst het zwijgen te hebben gedaan tot hetgeen Clemenceau in de Fransche Kamer zei over een Fransch-Engelsche entente, zijn de Engelsche bladen er nu toch over gaan schrijven. Misschien treft de Graphic wel den spijker op den kop, waar ze schrijftAan een conventie zou een bondgenootschap vooraf moe ten gaan. Maar als de conventie bestond, zou men ze niet geheim houden, daar publiciteit in dit geval de helft van het beoogde succes be- teekent. Maar al bestaat er noch een bondge nootschap noch een conventie zoo is toch bij de vegenwoordige stemming aan weerszijden van het Kanaal het materiaal daartoe voorhanden, en als Duitschland beproefde het Europeesch even wicht te verbreken door tegen Frankrijk iets te ondernemen, zou Engeland niet de rol van lijde lijk toeschouwer spelen. In dien zin bestaat er een militaire conventie. In de kringen der fabrikanten te Birmingham wordt verteld, dat Chamberlain een tweeden aanval van beroerte heeft gehad en aan het eene oog blind is. Zijn familie ontkent, dat de ongesteldheid zoo ernstig is. RUSLAND. De aanwezigheid van Witte in Petersburg en de combinaties, volgens welke hem een nieuwe belangrijke politieke taak wordt toegeschreven, maakt de «echt Russische man nen” zeer zenuwachtig. Hun afdeeling te Mos kou heeft een vergadering gehouden, welke uit sluitend aan de politieke werkzaamheid van graaf Witte was gewijd. Dr. Doebrowin karak teriseerde Witte onder aanhoudende toejuichin gen van de vergadering als de moordenaar van Sipjagin en Plehwe, als verrader des vaderlands en millioenendief. De vergadering eischte daar op de onmiddellijke verbanning van Witte uit Rusland en zond een t*1- J' den Tsaar. Hoe ver de van dezen door de i bond gaat, blijkt het best uit zijn lijforgaan, de Russ. Vaan waarin alle tegenwoordige ministers Bij ongesteldheid van s Purmerend, 16-tal Arie de Bruin, met zijn motorvaartuig De naar dm Gebroeders den veerdienst naar Amster- dam Dinsdag om half 2 waarnemen. Uit de De groote aftrek, dien het Friesch slachtvee kleine schutsluis komende, zette hij den eigen land vindt, laat de Friesche motor met volle kracht aan, doch dacht niet de vraag aanhouden. Onlangs werd aan een veehouder in Wonseradeel tevergeefs f 4000 geboden voor een fokstier. De arbeider S. L. te Jelsum had een melkkoe op stal, waarvan hem bekend was, dat ze in de weide soms zonderling draaiende bewegingen maakte. Terwijl de man Zondag morgen van huis was en zijn vrouw bij huis haar werk verrichtte, schijnt het dier weereen aanval van draaiing gekregen te hebben’ al thans het is van den stal door een paar deu ren in de woonkamer terecht gekomen, heeft er de meubels vertrapt en vernield, is eerst door een der ramen en toen in dedorpsvaart gesprongen. Nadat men het op den wal had getrokken was het geheel gekalmeerd en scheen het weer normaal en gezond te zijn. Langs de Schiekade O. en Wz te Rotter dam werden Dinsdagochtend, vele koeien ge dreven Een waagde er zich te dicht bij den kant en viel in het water. Toen nu de gelei ders de koeien te hulp kwamen en ook die van den overkant, ontstond er in de Prove niersstraat een ware opstopping van koeien, die ongeveer 20 minuten duurde, terwijl niemand zich in de buurt der dieren durfde wagen. Heel wat tijd en kracht was noodig de in het water geraakte koe op het droge te krijgen. Maar toen men hiermede gereed was, begon een nieuw tumult. Uit de tegenover de Proveniersstraat gelegen Teijlingerstraat kwa men nieuwe koeien aanzetten, waarvan er nu drie pardoes in het water sprongen en lustig zwemmende, naast elkaar, naar den overkant koers zetten. Een er van wist er spoedig uit te komen, maar met de twee andere duurde het geruimen tijd, eer zij op het droge waren geholpen. De te Gennep wonende bakker J. N. P., is door de marechaussee in voorloopige hechte nis genomen, om naar ’s-Hertogenbosch te worden getransporteerd. Bij wordt verdacht van de moedwillige oorzaak te zijn van den brand, die op 10 Sept j.l. het door hem bewoonde huis geheel in de asch legde, waarvan de oorzaak toen onbekend is gebleven. Het schijnt, dat deze arrestatie verband houdt met de uitkeeringen der assurantie-penningen. - Avonturiers. Men schrijft uit Bergen Zoom: Voor ongeveer veertien dagen twee jonge avonturiers de woning hunner ouders verlaten. Zij hebben al dien tijd in België en Frankrijk rondgezworven, levende eensdeels van de opbrengst van den verkoop der rijwielen, waarvan zij zich hadden meester gemaakt door diefstal, ander deels door gelden, die de een van zijn vader had medegenomen. Dat geld, ongeveer f 150, was echter spoedig verteerd, pogingen in het werk gesteld om het nieuwe werelddeel te bereiken, slaagden niet, zoodat zij schoor voetend huiswaarts trokken, en zij Zondag- Men meldt aan de avon(!al.h.ier terugkeerden. i en bond zlJne straf ^e andere echter, die door de I andermaal het hazenpad gekozen in de rich- gebruiken en aanbieden van tabak, kan lid Antwerpen, zoodat hij vooreerst hier te jlondo ninf ^«1 fornn* Irooron den schipper Van zou diens knecht, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD

Friso nl | 1906 | | pagina 1