en omliggende Gemeenten. VVORKL^I voor NiBUWiaars-AilïBrtBiitiBQ, a 25 cents. I Bericht I ZATERDAG 8 DECEMBER 1906. No. 50. Uit de Kamer. Eerste Jaargang. DE UITGEVER. Zij, die zich met 1 Januari a.s. op dit blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot dien datum ver schijnende Nos gratis. De Uitgever. .A N1E U W S- E N A1) V E R T E N TIE B L AD wijl ze in de Staatscourant gevraagd werden meer gelijk Ja wel, maar niet over artikel wijze Punt 4. Rapport van de Commissie betref fende de wijziging van artikel 21 van het Wees- huis-reglement. Uit het voorgelezen rapport blijkt, dat de op 51/2 s een zeker bedrag kunnen betalen. Nadat de heer Kroese daaraan nog meent te I Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. I als sluitpost hunner begrooting, terwijl die sub sidie dan nog steeds ter beoordèeling blijft van den Raad, bij de behandeling der Gemeente- begrooting. De Voorzitter is het niet eens met den heer Jansen, wijl die f 1000 is het bedrag der gewone subsidie, maar het hier de vraag geldt om buitengewone subsidie, wat dan alleen bij gemo tiveerd adres kan geschieden. De heer Jansen erkent dat b.v. bij storm schade enz. artikel 22 recht van bestaan heeft, maar wenscht de subsidie niet vast te stellen op f 1000, doch het bedrag aan te vrageh bij de begrooting, waartegen de Voorzitter opmerkt, dat men dan niet altijd kan weten, welke bui tengewone subsidie noodig zal zijn. en vreest, dat van het aanhangige kleine plan i zal worden gezegdhet geeft toch niets, wij moeten 400 M. verder in zee op. Hij vestigt intusschen de aandacht op de nieuwe bescher- j van zeeweringen, met z.g. gewapend beton. De heer Kroese juicht het idee van den heer de sRothe Erde” niet meer noodig bleken, ter wijl ze in de Staatscourant gevraagd werden waartegen ook de heer Tak opkwam, die zich voorts tegen een gezantschap in Marokko uit- sprak. Verschillende andere buitenlandsche aan- j gelegenheden werden nog door anderen ter sprake gebracht. noemde afschaffing den oorlogsminister den voet dwars zal zetten, is er wel kans, dat hij duikelt. Immers niet alleen een groot deel der rechterzijde ook vele vrije liberalen als b.v. de heer Van Karnebeek, die zich, ter loops gezegd, ook tegen de opcenten verklaarde, zijn tegen die afschaffing. Er schijnt echter toch nog eenige kans te bestaan dat de overige ministers zich in dezen met minister Staal niet solidair zullen verklaren. Was toch vroeger verklaard, dat bij afstemming van ministers Staal’s ontwerp het geheele kabinet zou aftreden, thans viel dit uit de ver- klaring van den minister-president niet zoo duidelijk meer op te maken. Wel verklaarde minister De Meester, dat afschaffing van het voorstander had l ver- dedigde de minister ook de verzoenings- huis bezorgd zal gezindhetd van het kabinet en haar houding in zake de verzekeringswetten, ’t Bleek, dat inva liditeitsverzekering niet werd opgegeven, maar dat de voorbereiding zoo lang duren moest, dat ouderdomsverzekering daarop niet wachten kon. De heer Tydeman bleek ook met deze plan nen van de regeering wel ingenomen, prees haar voor wat ze op landbouwgebied had gedaan en zegde haar den steun der vrije liberalen toe. Oók de heer Drucker toonde zich tevreden met dit ministerie, al betreurde hij, evenals trouwens de heer Borgesius, de afscheiding van de inva liditeitsverzekering van de ouderdomsverzekering. De heer Borgesius, die als de geestelijke vader van x 1 - x 1 1 vooral ook over zijn rede in de Liberale Unie 1 21 te wijzigen, waarbij dan de Voogden vóór een verdediging van eigen persoon. Na de sluiting van ging kwam al gauw tafel, dat vooral ook was, n.l. de uitgave De Voorzitter geeft den heer IJntema gedeel telijk gelijk,janaar in eene clausule van het rapport wordt de wenk gegeven Arm- en Wees- voogdij te verbinden. In afwachting van een nader voorstel dienaangaande, zou bij aanneming daarvan, het geheele reglement alsdan kunnen worden herzien. De heer Jansen begrijpt, waar de heer Kroese die f 1000 subsidie wil behouden als vaste basis, diens inconsequentie niet, waar toch hetzelfde geschiedt bij Armvoogden, die ook het bedrag der subsidie als sluitpost der begrooting ge- bruiken. Hij is echter volstrekt niet bevreesd, dat Weesvoogden misbruik van die aanvraag zullen maken, temeer, wijl die aanvraag zeker degelijk zal worden overwogen door den Raad. De heer Kroese acht een subsidie van f 1000 zoowel in het belang van het Weeshuis als voor de administratie der begrooting terwijl hij een aanvraag van Weesvoogden om subsidie dit het eenige verschil vindt, dat het geldt voorziening in een nadeelig saldo, temeer waar Armvoogden vele en vaste uitgaven hebben, maar Wees- voogden niet altijd hunne aanvraag van het geringe aantal weezen kunnen motiveeren. De heer Jansen nogmaals het woord vragende, meent de Voorzitter daartoe eerst verlof van de Vergadering te moeten verzoeken, waarna de eerste zegt, of het reglement van orde bedoelt Punt 5. Rapport van de Commissie betreffende i j den Minister van Waterstaat over den haven. Op verzoek van den Voorzitter geeft de heer Kroese, als voorzitter van de commissie, lecture van het door hen uitgebracht rapport (zie den inhoud hiervan in het vorig nummer van Friso'). Na lezing brengt de Voorzitter een woord van dank aan de Commissie en in het bijzonder aan den heer Kroese, releveert dat in het rapport geen conclusie ligt opgesloten en daarom B. en W. in verband met het bekende groote en kleine plan wenschen te vragenwat nu verder te doen De heer Kroese zegt, dat de Commissie zich van eene conclusie meende te moeten onthou den, als liggende niet op haar weg, maar het wenschelijk is in de eenmaal ingeslagen richting voort te gaan. Met het oog op de 11 December a.s. te houden vergadering der Provinciale Staten, is het niet mogelijk, zoo spoedig met voorstellen te komen, maar hij acht het ten eersten noodig dat, wat de Minister gezegd heeft, ter kennis wordt gebracht van den Commissaris en Ged. Staten. Het groote plan wenscht hij echter op den achtergrond te houden, meer het oog gevestigd houdend op de op verlenging der Noorder-Pallage, van oordeel, dat men door niet te veel vragen, er wel zal komen, anders niet. De heer Jansen wenscht de Commissie te vragen, of de Minister bij zijne gedane toezeg ging, ook een maximum heeft genoemd, waarop de heer Kroese toestemmend antwoordt, echter geheel in verband met het kleine plan. Voor den heer Hobma is haven verbetering geen kwestie van verhooging van salaris, maar meer gelijk aan iemand, die een zaak drijft. Hij wenscht óf een veel kleiner óf het groote plan, driemaal het woord te voeren over het regie- ment of over een enkel punt. De Voorzitter leest daarop voor het dienaan gaande bepaalde bij het reglement van orde. De heer Jansen. Dus als de heer IJntema b.v. ming straks met nadere voorstellen aangaande het P Weeshuis-reglement wenscht te komen, mag ik Hobma, verder zee in te gaan, ten zeerste toe, daarover niet weer het woord? maar wenscht dit niet vast te knoopen aan de De Voorzitter. Ja wel, maar niet over artikel wijze van uitvoering, wel om een zeker bedrag Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. a eene definitie der zaak, niet eerder dan De Kamer, het] regel te hebben gevonden, waaraan Voogden na gehouden overleg met Arm-en Weesvoogden, laten, artikel 22 te lezen als volgt: «Buitengewone subsidiën mogen niet anders dan bij gemotiveerd adres aan den Gemeenteraad worden aangevraagd, terwijl zij de wenschelijk- heid uitspreekt een onderzoek in te stellen om trent de mogelijkheid de uitbesteden van de Arm voogdij in het Weeshuis op te nemen, met dien verstande, dat eene volkomen afscheiding wordt gemaakt en eene goede regeling daarvoor gevonden wordt. B. en W. stellen voor tot de gewijzigde re dactie van artikel 22 te besluiten, met de Com- rrtissie van meening zijnde, dat dan die kwestie is opgelost. De heer Jansen zegt, dat men, blijkens het rapport, van opinie is dat het zoo niet kan blijven, als het thans is, en men de Voogden in de gelegen heid wil stellen ten allen tijde verhoogd subsidie .cv* B--j-aan te vragen. Hij vindt dat echter onpractisch, dit kabinet, heel wat te hooren kreeg, en w’enscht de rationeele weg te volgenartikel verbond aan zijn betoogen omtrent het ministerie 15 Augustus hunne subsidie kunnen aanvragen J .1 rvAW vt/M-CAn r 1 - I - - j 1- --- - 1 J 2-1 J I de algemeene beraadsla- een ander onderwerp ter voor de pers van belang van een analytisch verslag. Verschillende heeren, vooraan de heeren Rood- huyzen en Van Vuuren waren er tegen, ande ren, als de heeren Brummelkamp, de Stuers en Tak er voor. De een vond het in ’t belang van ’t publiek en van de kamerleden, de ander noemden het totaal onnoodig en zag liever de uitgaaf besteed voor verlaging van den prijs der Handelingen of ter vergemakkelijking van de taak der journalisten. Iets dergelijks zei trouwens de minister toe, toen hij meedeelde dat plannen tot verbetering van de localiteit van het kamer gebouw in bewerking waren. Naar aanlei ding van het voorstel had een debat plaats tusschen den Minister en den heer de Stuers die een der ambtenaren van vervalsching der Handelingen beschuldigd had. F voor en tegen gehoord hebbend keurde ten slotte den post van f 40.000 voor de uitgave van een analytisch verslag goed. Bij het volgend hoofdstuk uitte de heer Van Asch van Wijk wenschen over ontwapening en bepleitte, evenals ook verschillende andere hee ren, betere bescherming onzer boomk weekers tegenover het Duitsche tarief. De heer Pastoors behandelde het geval van de arbeiders, die op blijvend gedeelte in het belang was van de oeconomische en financiëele draagkracht van het land en dat daarom ook het ministerie zich met den minister van oorlog eensgezind had ver- - - v Evenals het voriz jaar kunnen ge- klaard, maar verder kwam het niet. In het I Commissie adviseert artikel 21 onveranderd te i belang van die financiëele draagkracht achtte I noemde Advertentien weder geplaatst de minister ook de opcenten noodig, waarvan worden in FRISO van 1 Januari, welk ook de heer Tydeman zich een No. Oudejaarsavond verschijnt en in getoond. Behalve deze financiëele plannen Workum huis aan huis bezorgd zal gezindheid van het kabinet en haar houding in worden. idem betreffende reclame aanslag H. O. Rede van Mr. H. Goeman Borgesius, uit gesproken bij de opening van het 11de Congres voor Openbare Gezondheidsregeling, welke stukken alle zonder hoofdelijke stemming voor kennisgeving worden aangenomen. Punt 3. Adressen om afschrijving van Hoofde- lijken Omslag, dienst 1906. Op voorstel van B. en W. wordt aan R. IJbema, H. Beerenbroek en Wed. N. Troste, wegens vertrek uit de Gemeente, de gevraagde afschrijving zonder hoofdel. stemming verleend. Na opening door den Voorzitter, wordt als l aan de orde gesteld Notulen der vorige Vergadering, welke, na lezing door den Secre taris onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Punt 2. Mededeeling van ingekomen stukken a- Apostille van Ged. Staten, waarbij wordt deel der kamer waarschijnlijk wegens de ge- goedgekeurd teruggezonden het ie suppletoir -a kohier van H. O. b. idem het kohier der schoolgelden. c. idem het besluit tot afstand van grond in erfpacht, d. - e. De algemeene beschouwingen over de be grooting zijn eindelijk gesloten, nadat nog ver schillende afgevaardigden van onderscheidene richting het hunne over het ministerie en zijn plannen gezegd hadden. De rechtsche heeren waren, als begrijpelijk is, daarover niet al te best te spreken. Vooral met de verzoenings gezindheid, die dit kabinet zoo duidelijk in zijn vaandel geschreven had, liepen ze niet hoog weg. Zoowel de heer Heemskerk als de heer Talma meende dat daarvan niet veel te merken viel. De wijze, waarop het ministerie zich met zijn belasting tegenover de rechterzijde plaatst, nu zij die plannen aan de verzekeringswetten gaat vooropzetten, leek, meende de heer Heems kerk, niet veel op verzoeningsgezinde neigingen. De heer Talma was daaromtrent minder positief. Hij zag alleen verwarring in den politieken toe stand door de houding der regeering. Noch omtrent de verzekeringswetten, noch omtrent het vakonderwijs, noch omtrent de drankwet waren de ministeriëele plannen dezen minister duidelijk. Maar uit de redevoeringen van beide heeren bleek toch dit het ministerie duidelijk, dat dé rechterijde van de vraag omtrent af schaffing van het blijvend gedeelte geen partij- quaestie wilde maken maar haar uitsluitend als een technische vraag zou beoordeelen en be handelen. Misschien dat van den kant van het kiesrecht meer gevaar dreigt, want daarvan wilde, zoo verklaarde de heer Heemskerk, de rechterzijde zich thans niet uitlaten, al waren allen aan die zijde niet zoo algemeen tegen kiesrechtuitbreiding gekant als men wel meent. Deze laatste verklaring deed den heer Troelstra blijkbaar genoegen, in zooverre er een alge- meenen drang naar kiesrechthervorming uit te halen viel, al bleven de bedoelingen der heeren hem dan ook duister. Trouwens dit laatste was ook ten opzichte van ’s heeren Borgesius’ kies- rechtplannen het geval. Loopt de regeering geen gevaar bij ’s heeren Troelstra’s partij, voor- zoover kiesrecht aangaat, en neemt die partij ook de afscheiding van invaliditeitsverzekering van ouderdomsverzekering nog al kalm op, de VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, Donderdag 29 November 1906, ’s avonds 2 uur. Voorzitter de heer T. M. ten Berge, Burgem. Aanwezig alle leden. minister van oorlog kon over den tegenstand der sociaal-democraten wel eens struikelen. Zij P.lm zijn voor afschaffing van het blijvend gedeelte, die de minister voorstelt, maar zij zijn daarom nog niet geneigd voor de begrooting van oorlog te stemmen, waartegen zij zich altijd als anti militaristen verzetten. En daarom een ander 1 22, als zijnde het onderwerp dat thans aan de orde is. De Voorzitter dat punt echter genoeg bespro ken achtende, wil als voorstel van B. en W. de conclusie van het rapport der Commissie in stemming brengen, waartegen de heer Gaastra bezwaar heeft, als gevende eene onzuivere stem ming, waarop de Voorzitter eerst over het ge wijzigd artikel 22 wenscht te beslissen, wat met 10 tegen 1 stem, die van den heer IJntema, wordt aangenomen. Het voorstel van B. en W. om het reglement voorloopig onveranderd te laten, wordt met 9 tegen 2 stemmen, die der heeren Jansen en IJntema, goedgekeurd. De Voorzitter wenscht naar aanleiding van de wenk in het rapport, waarbij de wenschelijkheid wordt uitgesproken om de uitbesteden van de Armvoogdij in het Weeshuis op te nemen, aan B. en W., in vereeniging met de Commissie, dienaangaande een onderzoek op te dragen, en daarvan rapport uit te brengen in de volgende vergadering. De heer Hobma. Dient dit ook nader te wor pen toegelicht voor de andere leden De Voorzitter geeft daarna op zijne vraag, of één der Commissieleden daartoe bereid is, het woord aan den heer Gaastra, die als de over wegingen, die hen hiertoe hebben geleid, aan geeft de eigenaardige toestand met het Wees huis. Het is een feit dat de kosten voor eiken verpleegde met elk jaar stijgen, gezien de aan- teekeningen sedert 1899, sedert welk jaar de kosten bedragen160, 202, 228, 258, 243, 421 en 462 gulden, terwijl in 1906 nog een buiten gewoon subsidie noodig zal zijn. In verband met vroegere besprekingen, omtrent de stichting van een armhuis, alsmede het feit van de over tollige ruimte in het Weeshuis, voor welker administratie het onderhoud met het oog op het gering aantal weezen thans een zware last is, zou tusschen Arm- en Weesvoogdij een huur- I contract kunnen worden gemaakt, en eerst aan De heer Kroese meent, dat het hier de vraag laatstgenoemde is of men al of niet eene vaste basis voor sub- F sidie zal hebben. De Commissie heeft gemeend moeten toevoegen, dat het beter is niet in, te in de conclusie van hun rapport een vasten gaan op zich kunnen houden. Blijkt dat f 1000 te min f wordt het voorstel van B. en W. met algemeene is, dan is buitengewone voorziening noodig en 1 stemmen aangenomen. kan de Raad aanvrage bij gemotiveerd adres p n nader overwegen, terwijl Voogden dan niet de audiëntie by den Minister van Waterstaat bang behoeven te zijn voor die aanvraag, wijl inwilliging in uitzicht is gesteld, en zij eene vaste basis van huishouding verkrijgen. De heer IJntema was van meening dat het geheele reglement zou worden herzien, maar is daarin teleurgesteld, temeer wijl z. i. enkele I artikelen wel degelijk herziening behoeven. voorts tegen een gezantschap in Marokko uit-

Friso nl | 1906 | | pagina 1