voor WORM en omliggende Gemeenten. I Nationals Militie. NlWHflfOMiëlI, a 25 cents. Het Escaladefeest te Genève. Dinsdag den 8 Januari 1907, ’s voormiddags van 10 tot ’s namiddags 1 uur, ten Gemeentehuize alhier. ZATERDAG 29 DECEMBER 1906. No. 53. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. 1 Eerste Jaargang. Buitenlandsch Nieuws. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 DE UITGEVER. J. H. AKKERINGA. bijna alle gematigde repu- het bewind hebben gebracht, zijn door zijn Het gezin bestond uit man, vrouw en 8 waarvan Even vijf uur De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. gebracht. ENGELAND. Daily News, in een nabetrachting over de ver- speelgoed, galanterieën en klein vuurwerk, werping van de onderwijswet, die algemeen het U.' o werk van Balfour wordt geacht, dat hij als j kinderen” begrafenis van de absinthe trof me als de meest origineele. (Er is n.l. op het oogenblik in geheel Zwitserland eene beweging gaande om de fabricatie en de verkoop van dezen drank in alle de 22 kantons absoluut te verbieden.) Zoo zag ik dan hoe de «groene fee,” wel voorzien van skelet en schinkels de laatste eer werd bewezen door een zestal hansworsten; als daaruit dien avond de «vox populae” oprecht gesproken heeft, dan ben je het zeker wel met me eens, dat Zwitserland spoedig een harer grootste plagen armer zal zijn Maar thans genoeg voorloopig. ’s Woensdags avonds regende het dat ’t goot, alle pret moest toen binnendeurs worden afgedaan (ongetwijfeld zeer tot genoegen van de H.H. Caféhouders) doch bizonders heb ik daarvan niets te ver melden. Naar me verzekerd werd, belooft het feest een volgend jaar nóg schitterender te worden nu ik wil je wel zeggen, ik kon het hier mee doen. Adieu De BURGEMEESTER van WORKUM brengt in herinne ring, dat het Nieuwjaar- wenschen bijlangs de huizen in deze Gemeente is VERBODEN. WORKUM, 28 December 1906. De Burgemeester voomoemd, T. M. ten BERGE. tuurlijk bij hopen als gewoonlijk maar de lieken, de nonconformisten deze laatsten met hun oude grief, te moeten betalen voor sec- tarisch onderwijs, weer blakend van strijdlust. En de conservatieven Er zijn er onder, die dit, na de algemeene verkiezing, een nieuwe nederlaag voor de partij achten. Een Chamber- lainist heeft Massingham gezegd, dat zijn partij Balfour in de volgende zitting zal toonen, dat zij haar eigen weg gaat. «Balfour is onmoge lijk’,’ zeide hij. Maar wij twijfelen er aan of Balfour als leider der unionistische partij wel uit het zadel gelicht zal worden. Hij zit stevig. Hij heeft een aanhang, die hem door dik en dun volgt. En hij is een zeer handig man. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Bij de beraad slaging over de begrooting voor buitenlandsche zaken in de Hongaarsche delegatie heeft de mi nister van financiën, baron von Burian namens den minister van buitenlandsche zaken, baron von Aehrenthal een verklaring afgelegd, waarin deze zich gelukkig verklaart te kunnen wijzen op hetgeen de Italiaansche minister Tittoni in de Kamer over de verhouding tusschen Italië en Oostenrijk heeft gezegd. Daaruit is ten duide lijkste gebleken, dat tusschen de beide ministers van buitenlandsche zaken volkomen overeenstem ming van opvattingen bestaat ten opzichte van van alle aangelegenheden welke beide staten be treffen. 1112 December 1906. Aan mijn nauwe” vriend FRISO. Waar je me steeds zoo trouw op de hoogte houdt van alles wat er in «ons” stadje voor gewichtigs en belangrijks geschied, doet ’t me een groot genoegen, je thans eens iets te kunnen vertellen van een eigenaardig Genfsch feest, dat ik dezer dagen heb meegemaakt. Ik weef genoeg GENEVE en WORKUM zijn wel zoo éeuwig ver van elkaar verwijderd, dat men wel aan den gang kan blijven zoo men zich voor eikaars nieuwtjes en gebeurtenissen gaat interesseeren, maar laat ik in dit geval nu eens eene uitzon dering maken en trachten de verschillende indrukken weer te geven, die ik gedurende deze feestdagen mocht opvangen. Wat dat Escalade feest dan wel is en waar het zijn oorsprong aan te danken heeft, in ’t kort wil ik je meedeelen wat ik hieromtrent te weten ben gekomen. Houdt Leiden haar 3en October en Groningen haar 28sten Juli waardig in eere, laat ik je verzekeren, Geneve haar llden December niet minder 1 Het was n.l. op dien datum van het jaar 1602 dat de Hertog van Savoye met zijne troepen een nachtelijken aanval waagde op deze stad, welke evenwel door de tegenwoordigheid van geest van «eene Genfsche dappere” totaal verijdeld werd. De dikke zware muur aan de oostzijde der stad zouden ze bestormen mocht het nu ditmaal eens gelukken de «weerbarstige” weer onder hun heerschappij terug te brengen I Ach hoe wreed is soms het lot «Moeder Royaume” verwachtte haar man zeker op dien avond wel laat thuis, want een groote «marmyte” (vertaald tsiistsjettel) vol kokende soep had ze nog op ’t vuur staan. Of ze zich in den «man” vergist heeft het is niet aan mij dit te zeggen maar wel leert ons de geschiedenis dat ze zag zoo gauw niet een zwarte verschijning over den muur klimmen, of ze neemt de pot van het vuur en werpt deze «vierkant” door de ruiten, op en onr het hoofd BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WQtRKUM maken bekend, dat de lnscliriiviBB vaar Ie Naiionala Militie voor jongelingen, die in het jaar 1888 ge boren zijn, zal plaats hebben op WORKUM, 28 December 1906. Burgemeester en Wethouders voomoemd, T. M. ten BERGE. De Secretaris, J. OUDEBOON. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Evenals het vorig jaar kunnen ge= noemde Advertentiën, welke ingewacht worden tot uiterlijk Maandag» morgen 10 uur, weder geplaatst worden in FRISO van 1 Januari, welk No. Oudejaarsavond verschijnt en in Workum huis aan huis bezorgd zal worden. van dezen «haantje de voorste.” Het alarm was natuurlijk gemaakt een verwoed gevecht volgde doch de Hertog en de zijnen moesten het veld ruimen, 300 dooden achterlatend, ter wijl het aantal gesneuvelden der Genfers slechts 17 bedroeg. De overwinning was dus wel schitterend en deze loonde zich ook, wijl vanaf dien dag Genève’s onafhankelijkheid ge vestigd was. Tot zoo ver de geschiedenis. Waren het de ganzen, die de Romeinen in het bezit lieten van hun capitool het is aan deze «kloeke” burgeres dat Genève haar vrijheid verschuldigd is, l’honneur aux dames 1 De patriottische gevoelens van mijne brave medeburgers zijn je genoeg bekend, dus ik behoef je niet te zeggen, dat dit feit hier ieder jaar met liefde en pieteit wordt herdacht. O.a. houdt men in de vier hoofdkerken een «herinne- ringsdienst” opgeluisterd door koorgezang en »Cé-quê-l’aino” (een volkslied in het dialect van die dagen waarin de helden niet weinig ver heerlijkt worden) staat natuurlijk als no. 1 op het programma. Nu moet je nog weten, dat evenals in vele Hollandsche steden de meeste wallen en bol werken ook hier in prachtige wandelwegen herschapen zijn, maar die muur die deze Savoyaarden tegen wist te houden, staat er nog in alle glorie, zooals zich denken laat met de noodige opschriften en wat dies meer zij versierd. Escalade beklimming (met ladders) vandaar dus de naam van het feest. Maar waar er sprake is van «feest” daar moet er toch ook mingtens iets zijn, dat de noodige luister hiertoe bijzet hoor ik je al zeggen. Je hebt ‘gelijk welnu, dat zijn hier de mas kers Waar Gèneve bijna geheel protestants is kunnen we alle carnaval-gedachten uitsluiten, maar de «buitenkant” van het feest deed me er anders wel aan herinneren. ’s Avonds te voren begon het al, «Genève’s toekomst” werd het spoedig te eng binnen de vier muren, de pakjes van verleden jaar moesten noodig eens even «geprobeerd” of anders min stens gelucht worden, zoo echt van die voorboden. Doch zooals ik hier boven reeds zei, ’s Dinsdags- avonds hadden we de eigenlijke pret, ’s Namid dags kon men al eene ongewone drukte in de hoofdstraten waarnemen, de winkels waren ook «op hun Zondags” en tegen half negen was er daar geen doorkomen meer aan. Negen uur zou de «cortége” komen, dus dat beloofde wat! Ik wist bij ervaring dat de Lon doners voor zulke vertooningen beter «gedres seerd en gedisciplineerd” zijn dan mijne «vrinden” hier, maar gelukkig, alles is naar wensch ge gaan. De «bevrijders” in 17de-eeuwsch costuum en te paard natuurlijk, bleken alras het «bres maken” nog niet verleerd te zijn, zoodat de «ijzeren hand” betrekkelijk licht werk had. Studenten en gymnasten als hoofdmannen en krijgslieden van die dagen verkleed in de prach tigste en bontste uniformen droegen niet weinig tot het effect bij, wat bovendien nog verhoogd werd door illuminatie, bengaalsch vuur, fakkels etc.' Zelfs de schoolkinderen van 304 jaar terug, mankeerden niet kon het anders dat het een met het ander de harten mijner vrije Zwitsers geheel inpakte en deze de noodige hoerrahs lieten daveren, zoodat men soms geen muziek hoorde?? «Menschenvrienden” wisten door de menschen- hagen heen te dringen en nog een aardig som- metje bijeen te krijgen ook voor schoolvoeding en volksgaarkeukens. Het was «feest” voor ieder, niemand werd vergeten dat treft me toch zoo vaak hier, alles gaat zoo kameraadschappe lijk en prettig, geen wanklank komt een der gelijk volksfeest verstoren en toch «iedereen” doet mee! Werden er in de Kursal schitterende bals ge geven met rijke prijzen voor de mooiste costu mes Genëve is een stad voor «elck wat wils” dat bemerkte ik ook weer dien avond. Het weder was zoo mooi als men maar wenschen kon, veel kon in de openlucht plaats hebben en dit is ook geschied. De stoomcarousels hadden het drukker dan ooit, die amusementen schijnen nu eenmaal onafscheidelijk met de Escaladefeesten ver bonden te zijn. Losse groepjes gemaskerden gaven na den optocht ook nog lang aan de straten de zoo gewenschte vroolijkheid en levendigheid men kon zoo echt zien, een ieder amuseerde zich Clowns, Savoyaarden, Köpenicker kapiteins, bruine en zwarte paters met en zonder liefjes na- Men meldt uit Den Haag Op den eersten Kerstdagmiddag hebben de Koningin en de Prins in de balzaal van bet aan den Kneuterdijk, waarin fraai ver sierde Kerstboomen waren opgesteld, aan ruim 100 kinderen van 6 tot 12 jaren, van hun dienstpersoneel Kerstgeschenken uitgereikt, bestaande uit speelgoed en allerlei versnape ringen. Deze plechtigheid, waarbij ook de chefs van de departementen der Koninklijke Hofhouding tegenwoordig waren, werd vooraf gegaan en besloten met eenige Kerstliederen door een dameskoor. Toen eenige jaren geleden eens was in gebroken bij de wed. N. H., wonende West- kruiskade 157. te Rotterdam, werd door haar schoonzoon A. v. d. V. een electrische schel aangelegd, welke verbinding maakte tusschen de woning van de weduwe en de zijne, wel ke naastgelegen is. Terwijl de schoonzoon Dinsdag wist, dat zijn moeder uit was, ging eenklaps de electrische schel over. Er moest dus onraad zijn, Hij snelde naar de woning zijner moeder, vond de deur open, terwijl twee kerels het huis uit stormden. Hij slaagde er in een hunner te grijpen, die bleek te zijn zekere A. R., een bekende boef. De andere J. K., werd later in de Zandstraat gearresteerd, waar hij woonde. Er schijnt niets gestolen te zijn. Tegen vrouw K. uit de Burgemeester de Roosstraat te Rotterdam is proces-verbaal opgemaakt, wegens ergerlijke mishandeling van haar 10-jarig dochtertje C. W. S., een buiten echt geboren kind dat door den man van deze vrouw by haar huwelyk niet wettig erkend De politie werd hiermede in kennis gesteld door het hoofd der school aan den Hofdyk, waar dit kind ter school gaat. Voorloopig is het meisje by andere lieden thuis; de voogdijraad is met het voorgevallene in kennis gesteld. Op den Eersten Kerstdag brak aan den Goudschen Ryweg te Rotterdam een brand uit, welke aan vier menschen het leven kostte. In het pand 98 aldaar had de 37-jarige DUITSCHLAND. De officieuse Norddeutsche Allg. Zeitung bevatte een hoofdartikel over de verkiezingen, waarin een zin voorkomt, welke doet zien, wat de regeering hoopt, dat de uitslag der verkiezingen zal zijn. De regeering, zoo v/ordt er in gezegd, zou gaarne zien, dat de burgelijke liberalen, hoofdzakelijk ten koste van de sociaal-democratie, zooveel zetels in den Rijksdag veroverden, dat de regeering een tweede meerderheidscombinatie met liberalen en j paleis conservatieven verkreeg. De oude meerderheid bestond, zooals men zal weten, uit conserva tieven, het centrum en de rechtsche nationaal liberalen. Naar de Agrar-correspondent uit vertrouwbare bron verneemt, vormt een hoofdpunt van de op het oogenblik in Berlijn gevoerde onderhande- lingen over een Duitsch-Amerikaansch handels- verdrag de vraag of en onder welke voorwaarden Amerikaansch slachtvee, levend naar Hamburg gebracht, daar geslacht en verder in kostwagens, volgens het model van de Amerikaansche vleeschtrust, door geheel Duitschland vervoerd mag worden. Tegen dit plan trekt dit strijdblad van de Agrariërs krachtig op en het maakt er zich boos over, dat de rijkskanselier zulk een eisch van Amerikaansche zijde, ook maar tot bespreking komen liet. FRANKRIJK. De Engelsche kardinaal Gibbons sprak nogmaals zijn oordeel uit over den strijd tusschen Kerk en Staat, die tegenwoordig in Frankrijk wordt gevoerd. Hij verwijt de Repu bliek, dat ze zich aan diefstal schuldig maakt en herinnert er aan, dat het gebod: gij zult niet stelen! evenzeer voor staten als personen geldt. Frankrijk, zegt hij, is ontrouw geworden aan de verplichtingen, welke het bij het Con cordaat op zich had genomen, en hij vindt, dat de handelwijze der Fransche ministers niet wordt gerechtvaardigd door een beroep op de meerderheid des volks, welke ze achter zich hebben. Al was dat zoo, dan maakt macht nog geen recht en een meerderheid kan evenzeer een dwingeland zijn als een alleenheerscher. Men heeft nogmaals de stemmen geteld, welke er in de Kamer vóór en tegen de nieuwe wet op den eeredienst werden uitgebracht. Het blijkt, dat 388 kamerleden voor het ontwerp stemden en 146 tegen, terwijl 36 (verscheiden van de republikeinsche vereenigingen en ver- scheiden protestanten) zich van stemming ont- I hielden. De voorstemmers waren socialisten, social, radicalen, radicalen en de democratische I vereeniging, de tegenstemmers de rechterzijde, de nationalisten en bijna alle gematigde repu blikeinen. Volgens de Liberté van Brussel, zal de zaak betreffende de uitzetting van Montagnini onvoor- woordelijk voor de Haagsche Conferentie worden Massingham schrijft in de blikslager Pieter den Hertog een winkeltje in werping van de onderwijswet, die algemeen het werk van Balfour wordt geacht, dat hij als kinderen, waarvan een afwezig was. partyman zeer voldaan is over wat Balfour gedaan Even vljf uur schljnt het aansteken van het bewind hebben gebracht, zijn door zijn het hcht in het winkelhuis een vonk in het verbijsterenden misgreep weer vereenigdde j vuurwerk gekomen te zijn, en stond de man gematigden, de arbeiderspartij, de lersche Katho- I in een oogwenk in lichtelaaie. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD O l. X -lx". J zi zv I An Ir I Air> nmi«Tï’A»ilr

Friso nl | 1906 | | pagina 1