voor WORM en omliggende Gemeenten. No. 2. Officieel Gedeelte. Buitenlandsch Nieuws. ZATERDAGp JANUARI 1907. Tweede Jaargang. Binnenlandsch Nieuws. over 6. 7. 8. 9. 10. 11. DUITSCHLAND. Voorloopig wordt Taft, de staats- 1. 2. 3. 4. 5. VERGADERING van de Raad der gemeente en Noordwolde op Za- ure. Toen een en Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. Voor het loket van een der Twentsche postkantoren staat een arme fabrieksarbeider met een der commiezen in druk gesprek. Commies: Ja, man, zonder de 30 cent strafport mag ik den brief niet afgeven. Arbeider: Zol ie urn dan veur mi willen opbargen tot Donderdagovond, eerder beuren wi geen geld. C.Zeker, man. Donderdagavond klokke zeven, weder op het kantoor, nu in den zak, om nemen, waarnaar had verlangd. En u Ik wol den brief wol habben meneer zol ik um zoo neet kennen zoo weinig en 30 cent tot oprichting eener stichten van R. K. Hestellingsoorden longlijders en zwakke kinderen. Tot bestuurderen der vereeniging werden benoemd de heeren mr. W. S. J. van Water schoot van der Gracht, W. Prinzen Fzn., dr. N. P. van Spanje, dr. H. Woltering. Deze heeren ontvingen van de vergadering de opdracht om door coöptatie het bestuur aan te vullen, zooveel mogelijk uit de ver schillende bisdommen des lands. De statuten werden vastgesteld en het bestuur gemachtigd de Koninklijke goedkeuring hierop aan te vragen. Een Amsterdamsche bankier heeft reeds f 5000 aan de nieuwe vereeniging geschonken. Te Oranjewoud is in zeventig jarigen ouder dom overleden mr. De Blocq van Scheltinga oud-burgemeester van Schoterland en lid van de Provinciale Staten van Friesland. was de man met het karig loon den brief in ontvangst te hij in de Kerstdagen zoo was getrokken. De water- woordigheid van zeer C. A. maar meneer zol ik kriegen, wi verdient is zoo vuilezolt veur de helft neet ken nen? R -K. Herstellingsoorden, In tegen- vele Katholieken uit alle deelen des lands, is te Utrecht besloten vereeniging tot het voor Hemelumer Oldephaert terdag 5 Januari 1907 des voorna, te 91/2 Punten van behandeling. Notulen. Mededeeling van ingekomen stukken. Vaststelling der schoolgeldkohieren het 4e. kwartaal. Idem der armvoogdijbegrooting voor 1907. Adres van M. M. Zeldenrust te Molkwerum omtrent het huren der berm van den weg naar den Zeedijk. Idem van H. van Dam e.a. te Heidenschap omtent het plaatsen van een lantaarn. Idem van L. de Jong e.a. te Koudum voor twee lantaarns. Voorstel tot verkoop van een gedeelte ver vallen voetpad te Molkwerum. Idem tot het bouwen van eene onderwij- zerswoning te Warns. Idem omtrent belooning van de brandweer te Koudum. Rapport der commissie omtrent den toren te Nijega. Koudum, 2 Jan. 1907. G. A. M. KALLENBACH, Burgemeester. goddelijk, heerlijk: Jonge, wat loopt zoo’n ding In Sloterdijk natuurlijk geen defecte auto. Zal intusschen hersteld zijn. Dan maar naar het Victoria-hotel, waar de familie logeert Vooruit gaat het weer in vliegende vaart Bij het Vicoria hotel vliegt ’t jongmensch dadelijk naar binnen, praat heel vertrouwelijk met den groom, doet, of ’t in orde is, en stuurt de chauffeurs met hun auto naar huis. De rekening, met ’n dikke fooi er op, kan volgen 1 Dat toertje was den banjer zóó bevallen, dat hij er meer van moest hebben en liefst dade lijk. Daarom werd, met hetzelfde praatje, opnieuw aangeklopt, nu bij den heer Leonard Lang, maar deze had geen auto thuis. Toen naar een andere zaak, die we om begrijpelijke redenen zooals straks zal blijken niet nader zullen aanduiden. Hier lukte de manoeuvre weer en ander maal autode ’t kereltje naar Sloterdijk. De fecte automobiel weer weg. Dan maar terug naar stal, de hótel-mop durfde hij blijkbaar niet weer uithalen. Maar die terugkeer heeft ’m opgebroken. De heer Mulder had n.l., toen zijn manne tjes onverrichterzake terugkwamen lont gero ken, het Victoria-hótel opgescheld en daarna... de andere automobielzaken gewaarschuwd. De tweede «verhuurder” verkreeg daarbij van de familie Van Loon nog de zekerheid, dat er geen familie per auto uit was, noch in het Victoria-hótel logeerde. poos later de auto thuis kwam ’t heertje zijn praatje van reeds hersteld defect wou gaan maken, stond het potje reeds voor hem gebakken. Ze de woedende chauffeurs inbegrepen ze hebben den «toerist” op z’n Amster- damsch «afgetuigd” van boven tot onder. Het pak slaag was van dien aard, dat de huid van «meneer” op de meeste plaatsen van kleur is verschoten. Maarhij hééft getuft. Treurige toestanden. Als streng-histo- risch wordt aan De Geld, medegedeeld Oom Driek was over Oom Driek «lust ’m graags. Vader, hoofd van ’n huisgezin van 11 personen óók. Daar werd dus gauw voor 20 cents gehaald. De flesch wordt in de keuken zoolang op de tafel gezet; en de heele familie, de kin deren incluis, behalve ’t jongste zoontje van 6 jaar, volgt vader naar de voorkamer, waar oom Driek ’t een en ander moest bezich tigen Dat is afgeloopen Moeder, die de glaasjes klaar zet, wil inschenken, maar daar is geen druppel meer in de flesch. iWa’s dat nou Sakkerloot nog toe, daar het me dat sm jonk al die jenever leeggez Ons ventje van 6 jaar (zegge zes jaar) had «bier willen drinken,” zoo kon ie nog even uitbrengen. Daarna viel zijn boofdje als dat eener doode musch op zij en met een bons op tafel. «Gauw, gauw, maak ’m maar nat.” «Nee, ga d’r maar mee naar buiten!” En onze arme kleine, die smoordronken is, wordt door twee andere broers ’t huis uit gezeuld naar buiten in de koude lucht. Z’n dunne beentjes slepen ’m achterna ’t gloeiende hoofdje hangt slap voorover Intusschen is er opnieuw voor 20 cents gehaald 11 In den nacht van oud op nieuw was de familie Stoelinga te Amsterdam, zooals velen, uit. Ze vierden den overgang naar het nieuwe jaar vol vroolijkheid bij kennissen. Maar bij hun tehuiskomst, in hunne woning in de v. Ostadestraat 128, moesten ze ervaren, dat de inbrekers nog niet genoegzaam geciviliseerd Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. haar aannemen. Op het beslissende punt, de hiërarchie van den bisschop, erkent zij de orde ning van de kerk. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Nog niet zoo heel lang is men in Oostenrijk-Hongarije weer wat op adem gekomen van de vele twisten tusschen de partijen of er dreigt weer nieuwe strijd. Baron Banffy, vroeger min.-president, later leider der obstructie-partij, treedt weer op den voorgrond. Hij eischt ontbinding van de tegenwoordige coalitie en wil de groepen die op den grondslag der overeenkomst van 1867 staan, vereenigen tot een oppositie-partij. De Kossuth- partij, die terug wil keeren tot den toestand van 1848 en de parlementaire meerderheid heeft, zou dan alleen als regeeringspartij op kunnen treden. Daar echter de ontbinding der econo mische betrekkingen en de invoering der perso- neele unie tot 1917 van de agenda zijn afge voerd, zijn de grenzen tusschen de verschillende groepen der coalitie zoo verflauwd, dat men geen j scheiding meer tot stand behoeft te brengen en Banffy dus wel weinig succes zal hebben. RUSLAND. J.l. Zaterdag heeft de regeering j een communiqué uitgegeven betreffende de onderhandelingen tusschen Rusland en Japan, j Daarin wordt gezegd dat de bewering als zouden de onderhandelingen zijn afgebroken, uit de lucht gegrepen is. Er worden in het communiqué zelfs heel wat punten genoemd, waarover men ’t eens is ge worden en verklaard, dat men nog slechts heeft te beraadslagen over nieuwe eischen, welke DUITSCHLAND. In den vorigen Rijksdag Japan heeft gesteld omtrent de vrije scheepvaart heeft de afgevaardigde Bebel zware beschuldi- nen? Ik hebbe zeuven kinder en verdeen maar 8 gulden. O.(Houdt onder zijn collega’s een col- lekte, zoodat de 30 cent vrij spoedig bij elkaar zijn en zich met den brief naar den man wendend): «Ziedaar man, ’t is nu in orde.” A.«Dank oe wal, meneer.” En verheugd verlaat de man het kantoor met den brief (misschien van zijn jongen) uit Ned.-Indië. Ter waarschuwing aan het publiek om toch vooral voorzichtigheid te betrachten met schuifornamenten voor gaslicht, deelen wij het volgende meê uit de treurige zaak van het echtpaar Orlemans, dat daags vóór Kerst mis in hun woning aan den Blauwburgwal te Amsterdam omkwam hoor gasverstikking. De man en de vrouw bleken zich beiden op den grond te hebben neergelegd. Ze hadden kussens onder het hoofd, die van het bed uit de alkoof Waren gehaald. Ze zijn zich dus blijkbaar onder invloed van de gas ontsnapping, onwel gaan gevoelen. De lijken zijn gerechtehjk geschouwd en uit het onderzoek van het bloed en de maag, kon de dood door gasverstikking worden vast gesteld. Een bracht aan bet licht, dat het schuifornament geheel omlaag voorraad in dat schuifornament was toen niet meer groot genoeg, om ontsnapping van het gas te voorkomen, en met een snelheid van 15 liter per minuut is dit toen boven uit het ornament gedrongen, met het noodlottig gevolg voor de bewoners. Men voorzie dus een zóódanig ornament steeds van genoeg water. Een prachtmop. Een jongmensch te Amsterdam een van die bekende groot steedsche typen, die, altijd gentleman like gekleed, geweldig meneer wil len spelen zonder een sou inkomen zoo’n jongmensch dan, kreeg dezer dagen een onbe- dwingbaren lust om toch ook eens in een auto te rijden. ’t Was net een mooie middag. Daar moest wat op gevonden worden, en d’r werd wat op gevonden De automobiel-lusteling stapte naar de be kende zaak van den heer Jan Mulder, in de Van Ostadestraat, verkocht daar het praatje, dat de familie van Loon, op weg naar Am sterdam, met een defecte automobiel bij Sloterdijk stond, en requireerde een flinke auto met twee (sicchauffeurs, om de familie en het weigerachtige voertuig naar stad te brengen. Van Loon is te Amsterdam een wélklinkende naam. De heer Mulder springt er aanstonds voor in de houding, deelt zijn orders uit, laat materiaal en touwen meenemen en tien mi nuten later tuf tuft de deftige «klant” naar Sloterdijk De kerel zwelgt van genot; fijn vind-ie ’t; op de Soengari, de oprichting van consulaten in Aziatisch Rusland en douanebegunstigingen aan de Mandsjoerijsche grens. Rusland kan Japans eischen betreffende de visscherij niet inwilligen. Maar overigens heb ben de onderhandelingen een normaal verloop. NOORD-AMERIKA. De verkiezingscampagne voor de eerstvolgende presidentsverkiezing is reeds geopend. Bryan heeft in een interview zijn candidatuur aangekondigd. De z.g. conser vatieve partijen intrigeeren sterk tegen President Roosevelt, onder leiding van invloedrijke sena toren als Foraker en Scott; zij willen voorko men dat Roosevelt zelf iemand aanwijst, die hem zou kunnen opvolgen. Er zijn dientenge volge in het Congres heel wat kuiperijen te wachten. Voorloopig wordt Taft, de staats secretaris van oorlog, beschouwd als de vermoe delijke opvolger der Rooseveltianen. In het Zui den is de stemming voor de aanhangers van Roosevelt niet bijzonder gunstig. Men kan hem daar zijn toegevendheid tegenover de negers niet vergeven. Daar komt nu nog bij dat zijn eigen beschermelingen hem den oorlog verklaren. Roosevelt heeft n.l. drie compagniën van het uit negers bestaande 25e regiment uit het leger gestooten, omdat ze geweigerd hadden te getui gen tegen hun kameraden, die zich aan grove buitensporigheden hadden schuldig gemaakt. En nu houden de «Afrikaansche Amerikanen» overal protestmeetingen, waarin Roosevelt als de groot ste tiran wordt gebrandmerkt. technisch onderzoek in de woning In den vorigen Rijksdag gingen uitgesproken tegen kapitein Dominik van de troepen in Kameroen. Het schijnt dat men zich op een nieuw koloniaal schandaal moet voorbereiden. Ten minste, de Vorwarts schrijft De zaak-Dominik, waarvan het koloniale depar tement niets wilde weten, zal waarschijnlijk worden bewezen. Weinige dagen na het debat op 4 December bekende een hooggeplaatst kolo niaal ambtenaar tegenover drie leden van den Rijksdag, dat de compagnie onder bevel van Dominik ruim vijftig kinderen in korven had gebonden en ze de versnellingen van een rivier liet afdrijven, waarbij allen verdronken. De namen van bedoelden ambtenaar en de afge vaardigden zullen in den volgenden Rijksdag openlijk worden meegedeeld. De Nationalzeitung, een orgaan der nationaal- liberalen, koestert het vermoeden, dat de regee- ring en de conservatieven beide reeds weer in ’t geheim mooi weer spelen met het centrum en stelt nu, evenals eenige linksch-liberale bladen, den eisch, dat ze voor het vervolg ondubbelzinnig partij zal kiezen tegen het centrum. De Pruisische regeering heeft tot bekamping van het verzet in Polen, tegen de schoolveror dening ontstaan, thans weer naar een nieuw middel gegrepen. De Magdéb. Ztg. weet mede te deelen, dat de regeering een aanlal Polen van andere dan Duitsche nationaliteit als «lastige Auslander« heeft uitgewezen. Dit geschiedde alleen met ouders van kinderen, die geweigerd hadden in het Duitsch te antwoorden in de godsdienstonderwijs-les. Er zijn er onder de uitgewezenen, die reeds 35 jaar in de provincie Posen woonden. FRANKRIJK. Aan de Temps wordt uit Rome geseindik ben in staat te verzekeren, dat het Vaticaan meent dat de toestand hoe langer hoe erger zal worden en dat de Fransche regeering genoopt zal zijn de toepassing van de wet door te zetten tot in de uiterste logische gevolgen. Het verschil van opvatting dat er heerscht op het Vatikaan gaat niet zoo ver dat het den grond der zaak zou raken. Een van de meest treffende verschijnselen is de eendracht van het Heilig College en den Paus en de ommekeer, die er heeft plaats gehad in de zienswijze van geeste lijken en leeken omtrent de scheiding van Kerk en Staat in Frankrijk. Zooiets als een oppositie bestaat er niet meer en men erkent dat de houding van den Paus gerechtvaardigd was en hij geen betere houding had kunnen aannemen. Het Vatikaan is er over versteld, dat de rappor teur in den Senaat een vergelijking heeft ge maakt tusschen de Pruisische en de Fransche wetgeving op den eeredienst. Men dacht op het Vatikaan, dat dre vergelijking van de baan was gedaan. Als u volhoudt, zeide men mij, dat de Pruisische wet strenger is dan de Fransche wet, geef ons dan die Pruisische wet en wij zullen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD troKPii door

Friso nl | 1907 | | pagina 1