en omliggende Gemeenten. voor WORM r i i Reddingsmiddelen. ïf ■ff O 1 ZATERDAG 12 JANUARI 1907. Tweede Jaargang. No. 3. Officieel Gedeelte. Binnenlandse!! Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. hulpmiddelen tot het redden van drenkelingen A an ok en el ,n i. de brug over het arbeidscontract, den Heer R. 5 al zijn Duitsch goud het Lithausch plaats hebben, enz. Het verplichte De Sjah van ;e ske en Ier k- ■elke toespraak do^jg m ie ns Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. De Eerste Kamer is voornemens in de laatste week van deze maand met de open bare behandeling der Staatsbegrooting een het Paaschreces worden I ongelukken, die worden voorzien. onsoliditeit De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. patters in den Senaat dergelijke verdragen nooit zouden goedkeuren, terwijl staatssecretaris Boot een grootere tegemoetkoming tegenover de be vriende natie verlangt. Dat Shaw den 4 Maart door Cortelyou wordt Vervangen, zal misschien in zoover invloed op den stand van zaken uit oefenen, als de laatste zich nooit tegen de wen- schen van den president zal durven verzetten. Daardoor worden echter de kansen op een over eenkomst op het gebied der handelspolitiek niet gunstiger, daar men de toestemming van den Senaat niet kan missen. het voor onnoozelen, gevaarlijk een coupé derde klassedaarna waarschuwden den dienstdoenden treinopzichter, lieP eene gevaarlijke wonde op, door wiens bemiddeling op het allerlaatste geneeskundige hulp is ingeroepen, oogenblik een spoorwegbeambte bij het nobele reisgezelschap werd geplaatst, blijkbaar niet tot genoegen van de kwartjesvinders, van wie één voor het portierraam was gaan staan, om het zoodoende aan den spoorwegbeambte te doen voorkomen, dat er voor hem geen plaats meer was. Toen de trein zich in beweging stelde, riep een der politiemannen flink hard, zoodat de in de coupé zittenden het duidelijk konden hooren: «Denkt om de kwartjesvinders.” Men schrijft uit Arnhem: Een ongetemde bouwwoede was en is ge varen in onze eigenbouwers, wier ^nateriëel uw „wu uulucm, belang zoozeer voorzat, dat allerminst rekening en door het trekken aan de noodrem de tram gehouden wordt met degelijkheid, bewoonbaar- onmiddellijk tot stilstand werd gebracht. Bijna De BURGEMEESTER van WORKUM brengt ter algemeene kennis dat in deze Gemeente aanwezig zijn bij H. VAN DER GOOT, aan het Nijhuizumer tolhuis den SPOORWACHTER van het Vliet aan den OLIEMOLEN van S. POTMA OEPKE DE JONG, Smid. Noord; C. DE VREEZE, Stationskoffiehuis 8. SCHOTSMAN, Scheepshelling bagijne- brug en WILLEM DE VRIES, Zuideinde bij de kettingbrug. Workum, den 7 Januari 1907. De Burgemeester voornoemd, T. M. ten BERGE. de meest beruchte Amsterdamsche kwartjes vinders. Hoewel ze i hadden de surveilleerende rechercheurs politie hen spoedig in het oog. het binnenrijden van den trein had een der kwartjesvinders reeds een gesprek aan; met iemand, blijkbaar een eenvoudig buiten mannetje. Als de trein is voorgekomen, stappen eerst twee clubje in weder één, en ten slotte een vierde met den buitenman. a - -o- - - De rechercheurs hadden alles afgeloerd, kostganger, die den waard ter hulp snelde, - - -waarvoor De onder- Een kruiwagen steenen bare behandeling der Staatsbegrooting aanvang te maken. De behandeling van waaromtrent de Memorie van Antwoord wordt voorbereid, kan na tegemoet gezien. De Telegraaf meldtOnze correspondent uit Geldermalsen zendt ons een levenden mei- kever die in den morgen van 8 Januari te voorschijn kwam. Zoo vroeg in het jaar is het zeker wel een zeldzaamheid een mulder te vinden. Wel een bewijs, dat de kou ten minste uit den grond is. Zou het diertje een voorbode zijn van blijvend zacht weer? Donker Amsterdam. O. Z. Armsteeg Daar moet je niet belanden, vooral niet als je vreemd bent in Amsterdam. Maar de heer D. S., Duitscher van geboorte, belandde er nu eenmaal, maakte er kennis met een zéér beruchte straatprostituée enkwam zich even later op het politiebureau in de War- moesstraat beklagen van geld te zijn bestolen. Een huiszoeking volgde, Duitsch goudgeld werd gevonden en in beslag genomen. De prostituée en haar «echtgenoot® werden ge arresteerd. Maar ’t zal moeilijk te bewijzen vallen dat het gevonden goudgeld ook het gestolene is, wat natuurlijk ontkend wordt. Geld lijkt nu eenmaal zoo precies op elkaar. Op het perron van het Hollandsche spoorwegstation, te ’s Gravenhage, Woensdag middag halfvier, een groot aantal personen wachtende op den trein naar Amsterdam. Onder het wachtende publiek een clubje van niet bij elkaar stonden, I ru’*:en ontgelden van I Kort vóór noodige spektakel heid en heusch het leven en de levens- zekerheid van de bewoners. Een groote stads wijk zonderling ook, dat die zoo dadelijk wordt bevolkt kreeg in den volksmond den naam van «bloedakker,” om redenen ook van arbeidsvoorwaarden, aan de werklieden be dongen. Om ’n staaltje te noemen, memoreeren we, dat meerdere nevenpanden zijn gebouwd, welker binten zijn gelegd op ’n hal ven steens-grens- muur. Dat is algemeen bekend en .de bouw- politie kwam niet tusschenbeide. Ernstige ge volgen kunnen niet uitblijven. Dinsdagavond is in de St. Antonielaan de achtergevel van ’n drie-hoogen bovenwoning in verzakking ge raakt. tengevolge waarvan in de belendende neven-achtergevels scheuringen ontstonden, die de glasruiten deden barsten. Van politiewege zijn maatregelen genomen ter voorkoming van -i.-i-i—- -J---2óó is ge bouwd ’n lief, vriendelijk geveltje, dat de -van het innerlijk moet verbergen. Wat de functie der bouwpolitie tot heden was, begrijpen we zoo min, als we vermoeden kunnen, waarom niet in de allereerste plaats rekening wordt gehouden met de levenszeker- heid van de argelooze bewoners, die ’n premie betalen op ’n «onzekerheidsstelling.” Zuinigheid bedriegt de wijsheid misplaatste burgertrots ook den eenvoud, die in onze schijnweelde zoo weinig wordt betracht. Dit kalf verdrinkt, maar de put zal blijken niet te kunnen gedempt worden. In een paar plaatsen in Limburg is het weer ergerlijk toegegaan. Te Welten was men na afloop eener muziek uitvoering op de kermis in het café R., waar het erg vol met menschen was, op eens aan het vechten in de gang. Een zekere Sch. van Welten kreeg een slag op zijn hoofd, zoodanig, dat hij bewusteloos neerzonk, terwijl een ander ook een Hinken por opliep. Een der aangevallenen is in het hospitaal opgenomen en zijn toestand is gevaarlijk. De daders zijn gearresteerd. Te Kerkrade-Rolduc begon Zondagavond een brooddronken troep uit eerstgenoemde plaats op een bal den boel op te scheppen. Met behulp van eenige vredelievende personen werd gepoogd hen aan de deur te zetten, wat na veel moeite gelukte. Toen moesten het de t en al spoedig hoorde men het gerinkel der scherven, vergezeld van het 1 en een viertal revolver schoten. Dit bleek genoeg te zijn voor de bal- igeknoopt PartÜ en men tr°k af, de marseillaise zingende, naar het eenzaam gelegen café H. Hier werden de baldadigheden voortgezet, die hun bij Edwalds werden belet. Geen ruit bleef in de ramen, geen glas op het rek. Tafels en stoelen werden verbrijzeld, reclameplaten van den wand gerukt. De lamp werd van het plafond geworpende vloer begon te branden. Een Russisch was indertijd bij den eeredienst inge voerd als een machtig rusificatie-middel. Reeds in Augustus 1.1. moet de overeenkomst tot stand gekomen zijn. De Russische regeering zou tevens toegestemd hebben in de vestiging van verdreven Fransche congregaties in Siberië. PERZIË. De Sjah van Perzië is Dinsdag overleden. Mouzafïer ed-din sjah Kadjar, sjah in sjah, (koning der koningen)zoon en opvolger van Nasz er-din sjah, is dus na een langdurig ziek bed, met telkenmale schijnbare beterschap, ten slotte toch tot zijn vaderen verzameld. Hij zou 25 Maart a.s. 54 jaar zijn geworden en heerschte sinds Mei 1896, als vijfde souverein uit de dy nastie der Kadjars, over Perzië, over Mamalik-i- nihrousch-i-iran. Veel genoegen heeft hij dus niet beleefd van het onlangs door hem ingestelde parlement. Hij laat zes zonen en elf dochters na, alsmede een drie jaar ouderen broeder, die weer dertien zo nen en zeven dochters heeft en elf zusters. Zijn oudste zoon, Mohammed Ali Mirza, volgt hem op in ’t bewind. De nieuwe vorst is ge boren 21 Juni 1872 en alzoo 34 jaar oud. NOORD-AMERIKA. De heer Gearin een der beide senatoren voor Oregon, heeft te Washing ton een zeer sensationeele redevoering tegen de Japanners gehouden. Daarin betoogde hij, dat de Japanners buiten de Ver, Staten gesloten moeten blijven en de staatspresident om dit doel te bereiken dadelijk met Japan over een nieuw verdrag moet onderhandelen. Gebeurt dat niet, dan zal men ook niet in staat zijn de Chinee- zen verder te weren en een rassenvraagstuk krijgen, dat men nog veel moeilijker zou kunnen oplossen dan het neger vraagstuk. Gearin zegt niet, dat de Aziaten lager staan dan de Ameri kanen, maar eenvoudig, dat ze door rassenver schil verhinderd zullen worden op te gaan in het Amerikaansche volk, zooals dit ook het ge val is met de negers. Volgens een bericht uit New-York aan het Berl. Tagebl. heeft president Roosevelt den wensch te kennen gegeven, dat de tariefcommis sie, die te Berlijn is zoo spoedig mogelijk rapport zal uitbrengen. Hij schijnt van plan te zijn het Congres een verdrag van wederkeerigheid met Duitschland zoo aannemelijk mogelijk te maken. Volgens de Herald verzette Shaw, de minister van financiën, zich hiertegen omdat de stand- DUITSCHLAND. Minister von Rheinbaben heeft in het Pruisische Huis van Afgevaardigden I de begrooting voor 1907 ingediend, welke met een bedrag van 3,387,109,000 mark zondertekort j sluit. Hij deed daarbij de verblijdende mede- 1 deeling, dat het te verwachten financieële resul- j 1 j op den gunstigen economischen toestand des lands en op de gegronde verwachting, dat er een tijd perk van vrede volgen zal, nu de wolken van den politieken hemel zijn weggetrokken. Kanselier von Bülow verwacht volgens nadere uitlegging van zijn bekenden brief, dat daar, waai de liberalen met kans op succes tegen centrum- candidaten of sociaal-democraten kunnen optre den, alle nationale partijen hen zullen steunen. De conservatieven zullen daaraan echter niet meedoen. De Kreuz Zeitung schrijft beslist «Moge het der regeering ook wenschelijk voor komen, de conservatieve partij kan ook thans niet haar hulp verleenen door een zwenking paar links, te meer daar zij er vast van overtuigd is, dat de liberalen er minder dan ooit aan denken, maat te houden een juisten blik te toonen voor de toestanden of zin voor de historische ontwik keling en de werkelijke behoeften in een woord conservatief te worden.” Zoolang de liberale partijen in Duitschland niet conservatief worden, zullen dus de conser vatieven hun stem niet geven aan een liberalen •candidaat; en daar de liberalen er niet aan denken conservatief te worden, kunnen zij ook in twijfelachtige districten niet op den steun der conservatieven rekenen. Het gevolg zal zijn, dat ook ditmaal het zwart- roode verbond de meerderheid zal krijgen. En wat er dan in het Duitsche Rijk zal gebeuren is nog niet te overzien. FRANKRIJK. Kardinaal Richard heeft de oproepingsbrieven verzonden voor de derde bijeenkomst der Fransche bisschoppen, welke den 15 dezer plaats zal hebben op het kasteel de la Muette en geleid zal worden door de kardinaals- aartsbisschoppen van Parijs, Bordeaux en Lyon. De punten van de agende zijn 1. Regeling van de bisschoppelijke bijeen komsten verdeeling van de bisschoppen in ver schillende afdeelingen. 2. Uitoefening van den eeredienst. Openbare eerediensthouding tegenover de nieuwe wet, gebruik van de wet van 1901 ver klaringen af te leggen, wanneer de regeering weer proces-verbaal laat opmaken Bizondere eeredienstwanneer moet daartoe toevlucht ge nomen worden Onder welke voorwaarden 3. Geldmiddelen voor den eeredienst, stoelen geld enz, Algemeene kas voor alle bisdommen. waarschuwden den dienstdoenden treinopzichter, ^'eP j kaak is verbrijzeld, is in belag genomen. Dinsdagavond tegen middernacht heeft te Katwijk aan den Rijn, met de laatste tram een droevig ongeval plaats gehad. De heer N,. tijdelijk bij zijn schoonzoon, den wel bekenden kunstschilder den heer Willy Sluiter, te Katwijk aan Zee, was met een zijner ken nissen naar het dorp geweest en zou per laatste tram huiswaarts keeren. De tram was reeds in beweging, toen hij er zou instappen, doch door een misstap onder de tram kwam. Een vijftig meter werd hij tusschen de wielen voortgesleept, voor het geval werd ontdekt, Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. 4. Herberging van de geestelijkheidterug koop of huur van pastorieën, behoorende aan gemeenten of fabrieken. 5 Seminariënhervorming overeenkomstig de wet van 1875 of overeenkomstig de wet van 1901. Huur of terugkoop van de vaste en roe rende goederen der groote en kleine seminariën. De kwestie der ordegeestelijken. 6. Opeisching van de vicariegoederen. Aan Parijsche bladen wordt uit Rome bericht dat de Heilige Stoel besloten heeft in ’t vervolg van de Fransche Katholieken geen giften meer voor den Sint-Pieterspenning aan te nemen. Alle sommen, welke den Paus doqr Fransche Katholieken toegezonden mochten worden, zullen uitsluitend voor de behoeften van den godsdienst en het onderhoud der geestelijken in Frankrijk worden besteed. Het Journal Officiel bevat een verordening van den minister van financiën, volgens welke op aandringen van de Kamer het randschrift op de Fransche goud- en zilverstukken «God behoede Frankrijk®, alvast voorzoover de 20-frs.- stukken betreft, door de leuze: «Vrijheid, gelijk heid, broederschap® zal vervangen worden. Als er eene aardbeving komt dan doen ze ’t i weer andersom. De zitting der Kamers is Dinsdag geopend. Na eene toespraak van het oudste lid hebben Senaat en Kamer hunne vergadering tot Donder dag verdaagd. RUSLAND. Tussclien de Russische regeering en het Vatikaan zou een niet onbelangrijke over eenkomst zijn getroffen, volgens welke de taal, die wordt gebruikt in de Katholieke kerken in Rusland bij het niet-lithurgische gedeelte, d.w.z. in de preeken, bij den doop en het catechismus- onderwijs, niet langer Russisch behoeft te zijn, I maar dat men zich daarvoor van de taal der streek mag bedienen m.a.w, in Polen mag de niet-lithurgische dienst in het Poolsch, in eigen- lijk Rusland in het Russisch, in Lithauen in taat van 1906 schitterend zal zijn en wees voorts pttill U 5. i. r i I V. Jt in ■k 1 loor den Burge. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD

Friso nl | 1907 | | pagina 1