voor WORM en omliggende Gemeenten. i I I j II 4 1 ZATERDAG 19 JANUARI 1907. Tweede Jaargang. No. 4. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. En voor de de schipperij. Ei zit under ’t heuj.« Uit het 1 De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. dat het een slappe tijd is voor De Groningsche hoogeschool. Men meldt uit GroningenHier heeft zich een commissie gevormd van particulieren geen oud-stu- denten der academie die in samenwerking en overleg met de reeds bestaande commissie van drag in geld bijeen te brengen, welk bedrag later met een album, bevattende de namen der gevers, aan heeren curatoren zal worden afgedragen voor een nu nog niet vastgesteld doel in het belang der universiteit. Uitgeslo ten is alles wat de staat der Nederlanden zelf geacht mag worden te moeten doen ten be hoeve en ten bate van de hoogeschool. Voor zitter der Commissie is de heer W. J. Roelf- sepia Hzn.secretaris de heer dr. A. Pekel haring. Uit Stavoren schrijft men aan de L. Ct. Sedert enkele dagen heerscht hier een onge woon druk stoombootverkeer. De Lemmer zit n.l. nog altijd vast, d i. sukkelt uog met ijsmassa’s vóór de haven en de stoomboot-mij. Amsterdam—Lemmer Groningen heeft haar dienst nu verlegd van Lemmer naar hier, zoodat de groote booten der Mij. hier gelost worden en de kleinere geladen. Dat geeft een aangename drukte die we hier best zou den kunnen houden. Overigens is het opvallend, hoe weinig het rassen-vraagstuk in balken komen opzetten van over zee. Naar op «strnimm l.Wrk niiion men meent is dit hieraan toe te schrijven I naar de marechausseekazerne. De ter hulp geroepen geneesheer, dokter de buitenlandsche gezanten den nieuwen Sjah hunne gelukwenschen met zijne troonsbestijging aangeboden. De Sjah sprak tot iederen gezant eenige woorden. Daarop begaven de gezanten zich naar het Takieh-theater, waar zij hulde be wezen aan het stoffelijk overschot van den over leden Sjah, die in de officieele geschiedenis des lands den naam Moezaffer-eddin den Recht vaardige zal dragen. Te Teheran uit het Zuiden aangekomen kara vanen moeten den tijding hebben medegebracht dat Prins Aboel Fath, de derde zoon van den gestorven Sjah, zich tegen de troonsbestijging van zijn oudsten broeder verzet, strijdkrachten aanwerft en zich tot Sjah heeft doen uitroepen. MAROKKO. Te Tanger hebben de plaatse lijke overheden alle eigenaars van inlandsche koffiehuizen aansprakelijk verklaard voor ten hunnent gevoerde politieke gesprekken. Ver boden onderwerpen van gesprek zijnde Sultan, zijne ministers en officieren, Er-raisoeli, de Christenen, de bergbewoners, soldaten, kanonnen, buskruit, uniformen en alles wat rechtstreeks of zijdelings op den tegenwoordigen staat van zaken betrekking heeft. Zware straffen zijn op overtredingen gesteld. Daar het weer sedert weken onveranderd is gebleven en dus ook weinig stof tot conversatie oplevert, moet zulk een inlandsch koffiehuis thans een uitgelezen plek zijn voor rustkuren. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. DUITSCHLAND. Het blijkt, dat er in het Centrum, de R. K. Staatspartij van Duitschland, een richting bestaat, die het zeer onaangenaam vindt, dat de partij kort geleden nog een Re- geeringspartij, zich ter oorzake van de koloniale Staatskunde van de Regeering vervreemd heeft en door deze thans met de socialisten als anti nationaal wordt aangemerkt. Op aansporen van graaf Hoensbroech en van den Regeeringsraad Klein hebben dezer dagen een aantal bekende en voorname Roomsche in gezetenen van de Rijnprovincie, onder wie de adel sterk vertegenwoordigd was, te Dusseldorp een vertrouwelijke samenspreking gehouden. De gouverneur der provincie, baron Von Schorlemer- Lieser nam er deel aan, hetgeen te kennen gaf, dat de Regeering haar instemming aan die bij eenkomst verleende. De uitkomst der conferentie is geweest, dat tot alle Roomsche geestverwanten een manifest is gericht, waarin zij aangemaand worden, bij de a s. verkiezingen alleen op zulke candidaten wordt hebben Zond te stemmen, van wie men de zekerheid kan e;„k hebben, dat zij, zich verheffende boven klein geestige partijbelangen, zullen opkomen voor het aanzien en de macht des Rijks en voor de hand having van het koloniaal bezit, evenzeer als voor het behoud van den godsdienstvrede. Het vermoeden is gewettigd, dat de richting in het Centrum, die het drijven tegen de Re geering veroordeelt, de sympathie van het Va- ticaan heeft. Wel is verklaard, dat het Vaticaan het Centrum in deszelfs politieken arbeid de vrije hand laat, doch aan den anderen kant valt het moeilijk aan te nemen, dat men te Rome de oude goede verstandhouding met de Regeering van Wilhelm II zou wenschen benadeeld te zien, omdat het Centrum in een onbewaakt oogenblik de zijde der Regeering verliet. FRANKRIJK. In een tweede artikel in de Neue Freie Presse verdedigt Combes de houding van den Paus op dogmatische gronden. Dit geeft de Temps aanleiding tot de opmerking, dat het ontwerp-scheidingswet, hetwelk Combes indertijd heeft ingediend, beslist veel onaanne melijker was dan de wet die tot stand is ge komen en de tegenwoordige regeering door haar verzoenende politiek heeft kunnen bewerken, dat het land met volkomen kalmte het verloop der gerezen verwikkelingen aanziet. Het Jour nal des Débats verwijt Combes, dat hij bij het tot stand komen der wet heeft gezwegen. Als hij zoo tegen deze wet was, heeft hij, die als senator er vóór stemde de regeering er willens en wetens in laten loopen, en nu ze rondom in de moeilijkheden zit, doet hij het voorkomen, alsof hij de eenige man is. die een goede oplos sing der kwestie aan de hand kan doen. Dat alles is volgens het blad lage berekening. De Débats die zeer haar best heeft gedaan om den Paus tot toegeven te bewegen, is natuurlijk fel gebeten op den vrijdenker Combes, die haar komt vertellen, dat ze geen goed begrip heeft van het katholicisme. ENGELAND. Onder de lersche nationalisten is tweedracht ontstaan. O’Brien en enkele an deren staan op een geheel ander standpunt dan de groote meerderheid der partij en kunnen dus geen goed meer doen. Twee zijner aanhangers zijn zelfs al uit de partij gestooten. De hoofd grief schijnt deze te zijn, dat O’Brien over de lersche politiek der tegenwoordige regeering nog al welwillend denkt en overtuigd is, dat een Home Rule, zooals de Ieren die verlangen tegen woordig onmogelijk door de regeering gegeven kan worden. Hij zou daarom haar met een vergelijk tegemoet willen komen en verdedigt Mac Donnel. die Ierland geleidelijk zelfstandig tracht te maken. Maai- dat is natuurlijk allerminst naar den zin der drijvers. RUSLAND. De Tsaar, de Tsaritsa en de Keizerin-Moeder hebben Maandagmiddag op het paleis van Tsarskoje Selo alle leden van het corps diplomatique ter Nieuwjaarsreceptie ont vangen. NOORD-AMERIKA. In den Senaat te Was hington heeft senator Tillman een felle redevoe ring gehouden tegen de negers in de Vereenigde Staten. Tillman voorspelde opnieuw zooals I hij trouwens reeds meer deed dat bij de de- finitieve regeling van 1 de Vereenigde Staten »stroomen bloeds zullen worden vergoten.” De Burgeroorlog van voor 40 i Bakhoven, oordeelde het wenschelijk hen een ontnuchteringsmiddel voor te schrijven. Bij ontnuchtering bleek den volgenden morgen dat deze personen afkomstig waren uit Apel doorn en zich op de tapijtfabriek hadden aangemeld. Door de marechaussees wordt een onderzoek ingesteld waar bedoelde personen dronken zijn geworden en wie hen in zoo’n onmenschelijken toestand heeft gebracht. Door den drank. Vrouw C. W. te Rotterdameene ongehuwdedoofstomme moeder, ging Zondagavond uit, de zorg voor haar kind van twee maanden toevertrouwende aan haar moeder. Te 11 uren thuis komende in haar woning in de Doelstraat, vond zij haar moeder, vermoedelijk tengevolge van drank misbruik, slapende in bed liggen, gedeeltelijk boven op het kind, dat, toen zij het te voor schijn haalde, bleek reeds te zijn overleden, doodgedrukt door de grootmoeder. In het restaurant van het station te Arnhem bemerkte een reiziger dat hij het -jange pas.getochte spoorkaartje verloren had. Te nuei ie L>ieren uau uij vergeefs werd er naar gezocht. Goede raad een zieke gestorven koe TA was duur. De trein zou spoedig vertrekken, dus opnieuw naar het loket om een kaartje te koopen. Tot verbazing van den reiziger krijgt hij zijn eerste kaartje weer in handen, voor hem herkenbaar omdat hij er al met potlood losjes een getal had opgekrabbeld. Vertellende dat hij dit kaartje verloren had zei hem de bureaulist, dat zooeven iemand aan het loket was gekomen met het beleefd verzoek het kaartje weer in te wisselen, omdat hij van de reis moest afzien. Toen was hem het geld teruggegeven. Pech voor den reiziger De Ontploffing te Waalwijk. De oorzaak van de ontploffing aan de gas fabriek is niet geweest bet springen van een der zuiveringskisten, maar in een dier kisten was een lek gekomen. Het ontsnappende gas heeft zich tusschen den zolder en het dak verzameld en is ontbrand door in aanraking te komen met een gaspitje aan de buitenzijde van het beschot, dat deze afdeeling afsloot. De schade is belangrijk en door verzekering gedekt. Dinsdagavond was er nog slechts een 30 M3. gas in de gashouders, maar men is er in geelaagd, door ’t in werking stellen van een motor, de benoodigde hoeveelheid te be houden, zoodat de gemeente geen oogenblik zonder licht of krachtgas heeft gezeten. De schade der omwonenden is vrij aanzienlijk en wordt meest door assurantie gedekt. Maandagavond bemerkte de Bloemendaal- sche gemeente-opzichter, de heer De Jong, dat een straatlantaarn in het park Harten- lust«, die met Lusol gevuld was, in brand stond. Een monteur van het installatiebureau De Clercq, waarvan de lamp afkomstig was, werd gewaarschuwd. Deze kwam weldra en klom in den lantaarn paal en haalde er de lamp uit, waardoor hij den inhoud over het lichaam kreeg, zoodat hij in een oogwenk in lichtelaaie stond. In zijn angst vluchtte de man de straat op, zegt het »Hrl. Dbld achtervolgd door de heeren De Jong en Poldermans, die beiden hun jassen uittrokken, den monteur op den grond wierpen en met behulp dezer kleeding- stukken de vlammen trachtten te blusschen, hetgeen hun na eenige oogenblikken gelukte. Het bleek toen dat het aangezicht, de handen en polsen van Sluis gebrand waren en dat zijn kleederen bijna geheel van het lijf waren geschroeid, gelukkig niet ernstig. Het ongeval moet te wijten zijn aan een beambte, die belast was met de vulling der Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post f 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. jaar was, volgens spr., gestreden om het rassen vraagstuk uit te makenmaar op het oogenblik opende dat vraagstuk nog dreigender gezichs- punten dan in 1861. Over het lynchen gaf Till man zijn meening te kennen in de volgende woorden«Zoolang de negers voortgaan met zich te misdragen tegen onze blanke vrouwen, zullen wij in Zuid-Carolina voortgaan, hen te lynchen.” Op dit dreigement van Tillman werd door senotor Patterson, democraat uit Colorado ge antwoord, dat tenzij wordt opgetreden tegen der gelijke uitlatingen, in alle staten der Unie de democratie zal ophouden te bestaan. In het dagelijksch leven is Tillman een kalm, vriendelijk man. Velen gelooven dan ook, dat hij dikwijls zelf niet beseft, wat de volle betee- kenis is van hetgeen hij beweert. Zijn jongste rede in den Senaat was daarbij totaal overbodig en niet ter zake dienende. Maar zij komt nu natuurlijk in extenso in de dagbla den; en moet dan alom in de Ver. Staten den rassenhaat weer opnieuw aanwakkeren. PERZIË Naar uit Teheran aan de Londen- Anderen houden het er voor, dat de schippers de binnenvaart, vooral op de meren, nog niet vertrouwen en leven alzoo nog op goede hoop. In de zoogenaamde »Bekke«, een uit gestrekt veengebied onder de gemeente Wier- den (Ov.) wordt tegenwoordig veel asch ge graven. Deze bruine massa, veel op ijzeroer gelijkend, wordt per schip naar Duitschland vervoerd, alwaar daaruit een verfstof bereid wordt. Sinds onheugelijke tijden heeft deze asch in den bodem gezetenzij is ontstaan door de menigvuldige veenbranden, welke daar in vroegere jaren gewoed hebben Dat die branden soms de lage venen diep aantastten, bewijst wel de groote hoeveelheid asch, welke in den bodem wordt aangetroffenhier en daar is de laag zelfs 1 tot 2 meter diep. De stukken woeste veengrond, die voor enkele jaren nog bijna geen waarde hadden, stijgen nu aanmerkelijk in prijs. De asch wordt meestal verkocht per kub. meter; naar men mededeelde tegen f 1 f 1.50. Zekere H. Hoogkamp, een gehuwde slager en vilder te Dieren had bij een boer het vel van i gedaan en daarbij geen acht geslagen op een wondje aan zijn hand. Hij kreeg bloedver giftiging en reeds eenige uren daarna zwollen hand en arm onrustbarend op en stierf de man onder vreeselijk lijden. De geneesheer constateerde dat hij overleed aan miltvuur. Goed opgeborgen. Men meldt uit Onnen (Haren) aan de Ass. Ct. Kortelijks is het voorgevallen, waarheid ervan staan wij in. Voor eenige jaren werden vele gemeente besturen bevangen door een brandspuit-aan- schaf-koorts. Uok hier is indertijd zoo’n dingetje gekomen, dat ternauwernood een ven sterkozijn kan nat maken op 2 meter afstands Opgeborgen werd zij, bij gebrek aan beter, in een boerenschuur. Onlangs verschijnt er een commissie in optima forma tot het nazien en controleeren van de spuit. Gemoedelijk komt de eigenaar van de schuur tot de commissie zeggen: »Ai hom probeeren wilt, dan moei ’t aander jaor maor weerkoomn. Humor in de verzekering. jongste jaarverslag der Rijks-verzekeringsbank knipt De lijd het volgende stukje Door een der geneesheeren van een groot ziekenhuis werd opgemerkt, dat indien er een zeker aantal patiënten, b v. met beenbreuken oud-studenten plannen heeft om een be- aanwezig is. waarvan de eene helft krachtens de Ongevallenwet 1901 verzekerd is, de andere niet, de verzekerden zich nog steeds niet in staat gevoelen te loopen, veel minder het ziekenhuis te verlaten, nadat de anderen reeds sedert weken, soms sedert maanden aan het werk zijn. Ook trof het iederen arts, die de wekelijk- sche zitting in dat ziekenhuis bijwoonde, dat de verzekerde patiënten met beenfracturen in een zeker stadium der genezing over het alge meen veel minder goed liepen dan de niet verzekerde lijders. In het algemeen werd meermalen alleen aan de wijze van optreden van een patiënt gemerkt of hij volgens de Ongevallenwet verzekerd was of niet. Dergelijke trage arbeidsher vatting werd door vele artsen voor het in werking treden der Ongevallenwet slechts zelden of nooit gezien, terwijl zij thans veelvuldig voorkomt.* Beestachtig. De vorige week werden onder de veranda van zéker café te Deventer op een avond twee personen gevonden, die zoo dronken waren, dat ze totaal bewusteloos een handwagen moesten worden vervoerd 1 I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD broken door dei^^urgO-^1 welke toespraak

Friso nl | 1907 | | pagina 1