WORKll en omliggende Gemeenten. voor Sneeuw. No. 5. Buitenlandsch Nieuws. •ang. Binnenlandsch Nieuws. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 eenigen tijd blijven liggen totdat hij leiden tot bijeen- de volvoering van De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. en Spanje zijn met ze het Maghzen geld de inrichting der Uitgave Van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. De hier zou ze haar geluk nog eens beproeven, wat inkoopen doen en dan teruggaan naar den wagen. Ze komt ook een politieagent tegen, die eens begluurt. Nu dat kan haar zooveel is ’t antwoord, »Och, wat een aardig kindjeJe moet eens even naar ’t bureau gaan vrouwtje, daar willen ze dat kind ook wel eens zien.” Hoe loopen de gedachten uiteen bij dat één lettergrepig woord. O, welk een pracht! jubelt men als in den vroegen morgen velden en boomen, pas met sneeuw bedekt, schitteren in het gouden zonne licht, als daken en torenspitsen met het reine sneeuwkleed zijn getooid. Wat treft dat beroerd, bromt de koetsier, als hij in de vroegte door de sneeuw moet waden en moeite heeft om het ongescherpte paard op de been te houden. En als de dooi invalt dan is alle aardigheid er in eens af, liefst zoo snel mogelijk ziet men dan alles wat sneeuw is verdwijnen. En toch blijft de bekoring van de sneeuw altijd bestaan, en dat komt omdat het sneeuw vlokje zoo kunstig, zoo heerlijk schoon is. Willen we het eens samen beschouwen Wij laten ons hierin voorlichten door Dr. Adolf Heilborn, die in Die Gartenlaube zoo aardig daarover schrijft. Vlok op vlok zweeft daarbuiten zacht neer. Nu heeft de sneeuw de hardbevroren landweg bedekt en spreidt over het sluimerend akkerveld een zacht wollig kleed. Slechts een paar kraaien teekenen zich, als scherp gesneden silhouetten, zwart af. Hoeveel poëzie is verborgen in het woordje «sneeuw 1” Kerstfeeststemming, sprookjesver- tellenwelluidend klinkklank van arreslee- paardjes, alles wat een mooie winterdag be koorlijk maakt dringt zich aan ons op. Waar zoekt men eigenlijk de juwelierswinkels? in welk een wereld leven wij, waarin myriaden van deze kleine, voor het oog zoo schoone zilveren sterretjes door de lucht dwarrelen, zacht neervallen en een tapijt weven als lijk kleed voor deez’ aard. Dezelfde wet waaraan de aarde en het starren- heir onderworpen zijn, vormt ook de sneeuwvlok de sneeuwsterretjes. En allen dansen op en neer en juichen: Orde, Kosmos, en alle zingen geheimzinnig van het getal zes... De storm neemt de wateren der zee in zijn hand en houdt het zout terug. Hij zendt ze als wolken door den dampkring, verzamelt die en strooit ze uit in zesstralige sneeuwsterretjes over de aarde, waar ze eenigen tijd blijven liggen totdat hij hare banden weer losmaakt Het sneeuwt en regent juweelen op ons neer. Het geheim van de sneeuwvlokken het getal zes! Een groot geleerde, de astronoom Kepler, heeft het nu bijna driehonderd jaar geleden ontdekt. Maar deze kennis ging als .zooveel van die dagen weer verloren en eerst In onze tijd werd die wet opnieuw ontdekt door de Engelsche Poolreiziger en walvischjager Scoresbyde wet van het getal zes in de talloos honderden vormen van de sneeuwvlokken. Van de zeshoekige zuil als grondvorm wordt door de wetenschap afgeleid het sneeuwkristal de honderd vormige sneeuwvlok, evenals het heldere berg kristal. Waar wij ook de sneeuwvlokken op onze lei opvangen daar treft onze bewonderende blik de zeshoek, het getal zes van de machtige wet die het wereldal beheerscht. Doch niet de wet van zijn vorm is het grootste wonder van het sneeuw kristal het hoe van zijn worden is nog grooter wonder en spot, een onopgelost raadsel, tot den huidigen dag met alle wetenschap. Van dat mysterie is een tipje van den sluier opgelicht door den Amerikaan W. A. Bentley. Meer dan vijf-en-twintig jaar onderzocht hij sneeuwvlokken onder het mikroscoop en photo- grapheerde ze. Zoo vond hij dat grootte en vorm der sneeuwkristallen tot de kracht en richting van den wind in vaste betrekking staan. De grootste, regelmatigste en schoonste kristallen ontstaan bij hevige, in de hoogste lagen der dampkring heerschende stormende kleinste kristallen vielen tijdens een blizzard, een in het noord-oosten van de Vereenigde Staten zoo dikwijls voorkomende sneeuwstorm, die slechts bij zeer lage barometerstand plaats heeft. Ooste lijke- en zuidelijke stormen vormen fijner, noordelijke en westelijke stormen meer compacte vormenhoogdrijvende wolken leveren veel kleinér kristallen dan de laagdrijvende. Maar ook de ijverige nasporingen van een zoo nauwgezet onderzoeker vermochten de laatste oplossing van het raadsel niet te vinden. Hoe komt het, dat onder een bepaalde temperatuur -en luchtdruk, bij eene bepaalde windrichting eens opgraaf Frans Thun pleitte ten gunste van het m von Beck, de minister-president, nog een rede ter bestrijding van het pessimistisch gepraat van Prins Schwarzenberghij wees op de schoone j vruchten, die de wet reeds nu had opgeleverd, doordat zij een eind had gemaakt aan de dwars- trekkerij en hij trok daaruit de conclusie, dat de kiesrechthervorming zou leiden tot bijeen- i voor de volvoering van groote plichten. Een der moeilijkste was de regeling der verhouding tot Hongarije, die bij minder afwissellende partijbelangen gemakkelijker te vestigen was op meer duurzamen voet. van D. A. P.), Mr. P. Tideman (vnjz.-lib.). stemming heeft 31 dezer plaats. De trek van Ned werklieden naar Duitschlandneemtnog voortdurend toe. Alleen verleden week passeerden langs het station te haar Winterswijk niet minder dan ruim 500 personen, niet schelen; dat doen de politie-agenten meer. Bij enkele treinen is de toevloed zoo groot, Maar deze schonk haar zijn bijzondere aan- het bureau van kaarten-uitgifte geen dacht’t was. als vertrouwde hij haar niet. «Zoo vrouwtje, waar is de reis naar toe Wie ben je? Hoe is ’t met kindje? Heeft ’t schaap ’t niet koud?” «Och ja meneer, ’t is zoo koud, ’t kleintje, meer dan de 50 a 60 cent daggeld in hunne «Wat is ’t voor een kleuter?” vraagt de gemeente. i nieuwsgierige agentis ’t een jongetje of een In Limburg is ’t zooals men weet ge woonte dat liefhebbers voor raads- en staten zetels zich zelven candideeren per adverten tie. Dat het dan wel eens tot een annoncen- oorlog komt kan men nagaan. dat op het bureau van kaarten-uitgifte geen handen genoeg zijn om de lieden naar behooren te bedienen. Een groot deel dier werklieden komt tegenwoordig uit Drente. De lieden verdienen in de mijnen of als grondwerker dagelijks minstens 4 mark dat is vrij wat maar 't zit er goed ingestopt. dan de 50 a 60 cent daggeld in hunne meisje?” «Een meisje, DUITSCHLAND. De Daily Mail weet uit Berlijn mede te deelen, dat de Keizer in ’t laatst brengen der krachten der vorige week bij den Keizermaaltijd der reserveofficieren van het landweerdistrict Berlijn een rede heeft gehouden, waarin hij de officieren uitnoodigde om er in hun burgerlijke kringen voor te werken, dat er in den nieuwen Rijksdag een regeeringsgezinde meerderheid komt. Den afgevaardigden stonden een groote taak en ernstige plichten te wachten, zou hij hebben gezegd; in de eerste plaats zouden er belang rijke nieuwe wetten betreffende leger en vloot worden ingediend. Men zal moeten afwachten, of dit bericht op waarheid berust. Dat de Keizer gewoon is aan den maaltijd der Berlijnsche reserve-officieren een rede te houden, is bekend. Dernburg heeft Maandagavond in een verga dering van nationale kiezers te München een rede gehouden, waarin hij het noodzakelijke van een koloniale politiek betoogde. Dernburg verwacht een groote ontwikkeling van het handelsverkeer in de koloniën als de nieuwe spoorwegen klaar zijn. Hij lichtte dit met vele cijfers toe en berekende dat in vijf jaren tijds de handel van Duitschland met zijne koloniën tot 200 millioen mk. zou toegenomen zijn. Maar de Duitschers moeten ook leeren offers te brengen, die zwaar lijken, maar gering zijn in verhouding tot het nationale vermogen. In 22 jaren tijds zijn de uitgaven nog maar een-derde pf. van elke mk. van het nationale vermogen geweest. De pogingen van Dernburg hebben reeds tengevolge gehad dat zich Duitsche kapitalisten voor de koloniën gaan interesseeren. In de laatste weken zijn alleen vier of vijf groote ondernemingen tot stand gekomen die de natuurlijke schatten in de koloniën willen ont- Bij de te Ede gehouden candidaatstel ling voor de vervulling der vacature-Brants zijn de volgende candidaten gesteld Jhr. S. 1 Citters (anti-revMr. M. Mendels (S. winkelstraten, naar de Rijnstraat te Arnhem, rx X rn- 1 x De hier ZOU Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. In Schinnen dingen twee ingezetenen naar het ambt van gemeenteraadslid. In plaats echter van elkaar te beoorlogen, hebben ze eene gezamenlijke, door hen beiden onder- teekende advertentie geplaatst, waarin zij zich samen, «ieder voor zich” in de «gunst” aanbevelen van «heeren kiezers.” Zij beloven de kiezers niet met bezoeken «lastig te vallen” of te laten lastig vallen, keuren elke advertentie of ander geschrift, dat ten voor of nadeele van den een of ander mocht «gedaan” worden, bij voorbaat af. Het slot luidt «Heeren Kiezers, hier zijn wij! Op den 22 Januari moogt gij vrij tusschen ons uwe keuze doen. De gekozene zal op waardige wijze het hem toevertrouwde mandaat waar nemen. Uw dw. Dienaren, P. J. Boyens, L. Pijls.” Met 1 Juli zal waarschijnlijk in Amsterdam een uniform tarief voor de lijnen van de ge meentetram worden ingevoerd- Er zullen dan geen retourkaarten meer uitgegeven worden, maar de prijs van een rit zou op een stuiver gebracht worden. Aan de statistiek van den loop der be volking in Nederland over 1905, die thans door het Centraal Bureau voor de statitiek in het LXXVIIe nummer zijner «Bijdragen” is in het licht gezonden, wordt het volgende ontleend Op het einde van 1905 bedroeg de be volking van ons land 5.591.701 zielen, waar van 49.6 pet. mannen en 50.4 pet. vrouwen. Bij beide geslachten was de toeneming, even als in vorige jaren, ongeveer gelijk en bedroeg 1.49 pet. Door meerdere geboorte dan sterfte zou de toeneming 1.56 pet hebben bedragen, zoodat 0.07 pet. afneming werd waargenomen door meer vertrek dan vestiging. Grondwetsherziening. Naar de Arnh. Ct. van alleszins vertrouwbare zijde vernomen heeft, heeft de Grondwetsherzieningscommissie de Regeering in overweging gegeven, en windkracht, bij een bepaalde valhoogte altijd weder, en wederom dezelfde sneeuwster en geen andere ontstaat Wij weten het niet en moeten bekennen In ’t binnenst der natuur Dringt geen zoekende geest, Gelukkig nog de mensch Die ’t buitendste blaadje leest Hoe vol scheppende kracht is de lucht, in welke die kristallen gevormd worden 1 Zijn wij verbaasd en verbijsterd door de won deren van den sterrenhemel en buigen wij het hoofd in diepen eerbied voor den Almachtige, de Schepper van al die orde en regelmaat, de Onderhouder van al wat bestaat, niet minder verbazing en ontzag bevangt ons bij de gedachte hoe de sneeuwkristallen zich organiseeren en als het ware een eigen leven genietennog eenshoe vol scheppende kracht is de lucht, waarin het sneeuwvlokje gevormd wordt. Hetzelfde verschijnsel neemt men waar als «de bloemen op de vensters komen.Kristal op kristal schiet uit, een straalbundel glimmende j naalden, zuilen en langzamerhand schitterende ijsfiguren, weer schieten nieuwe naalden over het glas, omhoog, omlaag, ter zijde, en daar verschijnt de palm met prachtige waaiers, de riethalm, de cactus, de varen en al die zeldzame vormen en gestalten die, als het werk van een bouwmeester in de gothiek, een kruisgang bouwt en voor de honderden spitse bogen altijd weer nieuw materiaal vindt. En ook hier weder de microscoop toont het ons aan het mystieke getal zes in al de geheimzinnig ontstane naalden en zuiltjes, zoowel hier op het glas als in de sneeuwvlok en de machtige ijsberg in zee. Als wij door middel van een sterk vergrootglas licht brengen in een stuk vast ijs, dan zien wij langs den geheelen weg dien het licht neemt metaalachtig gloeiende puntjes, en richten wij de loep daarop dan zien wij lensvormige holten, omgeven door bladeren zesstralig en met getande randen, zooals de varen en de sneeuwvlok. Zij sluimeren overal in het ijs, voor het bloote oog verborgen, deze sierlijke ijsbloem-sterretjeshet licht wekt ze alleen, maakt ze voor ons zichtbaar. In welk een wereld leven wij Als de wonderen alledaagsch worden verliezen zij het wonderbare, zegt men. Maar Lessing’s woord is nog altijd waar Het grootste van het wonder is Dat door ons de ware, echte wonderen Begrepen worden kunnen, begrepen worden (moeten. rapport openbaar te maken. Het blad dringt aan dit te doen, alvorens de desbetreffende Regeeringsvoorstellen zullen verschijnen. Maandag had ze rondgezworven, de ar me ziel met zich sleepende haar jonste spruit huis aan huis bedelende. Hier en daar kreeg zij kindergoed voor ’t kleintje want menig moederhart werd week bij ’t zien van zooveel ellende. Er werd ook in de beurs getast, want ’t was iets: zes in den woonwagen en ’t kleinste, in een doel heknoopt op den arm! De middag liep bijna ten eiude. ’t Vrou wtje, dat nogal goede zaken gemaakt had, richtte haar schreden naar een der drukste Prins Karei aan ontwerp. Tusschen beiden in hield I de minister-uresident. no o- een rede ginnen. Dernburg eindigde met een beroep op alle verstandige Duitschers, geleerden, kooplieden ambtenaren en arbeiders. Zij allen, vooral de arbeiders, moesten zich vrij maken van de on vruchtbare verloochening en van de oude voor- oordeelen en leerstellingen. FRANKRIJK. Frankrijk elkaar overeengekomen dat zullen voorschieten voor Marokkaansche havenpolitie. Eigenlijk moet de Marokkaansche staatsbank dat doen, maar die zal in de eerste maanden nog niet kunnen werken en zoo zou er heel wat kostbare tijd verloren gaan. Frankrijk en Spanje zullen eerst verlof vragen van de mogendheden, welke te Algeciras vertegenwoordigd zijn geweest, eer ze het geld leenen. En zóo lang dat verlof niet is verleend, zullen de Fransche en Spaansche oorlogschepen in het belang van veiligheid en orde wel voor Tandjer blijven liggen. ENGELAND. Gouverneur Swettenham seint naar Londen om de Engelsche regeering te verzoeken aan de Vereenigde Staten hartelijken dank te betuigen voor den snellen en krachtigen steun van den schout-bij-nacht Davis. De heer Swettenham maakt geen gewag van eenige wrijving, Het ministerie van Koloniën heeft geseind om mededeeling van nadere bijzonder heden over het gebeurde, maar acht het niet waarschijnlijk, dat de heer Swettenham den hem toegeschreven brief heeft geschreven. Minister Grey heeft in antwoord op een officieele aan vraag uit Washington of de Britsche Regeering geneigd zou zijn verder hulp in geld of op andere wijze voor Jamaica aan te nemen, ge seind, dat hij het aanbod dankbaar op prijs stelde. Gouverneur Swettenham heeft nog wel geen volledig bericht gezonden over hetgeen noodig zal zijn, maar nu de eerste dagen voorbij zijn, zal er vermoedelijk geen reden zijn voor een verder beroep op de liefdadigheid der Vereenigde Staten. De minister eindigde met een hartelijke overbrenging van het telegram van dankbetuiging des heeren Swettenham. In officieele kringen wordt verzekerd, dat de Regeering te Washington in deze zaak geen 1 verdere stappen zal doen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het Heerenhuis te Weenen heeft in tweede en derde lezing de kiesrechthervorming ten slotte goedgekeurd. Nog twee leden voerden het woord. Prins Karei Schwarzenberg haalde de oude bezwaren nog haar dezer dagen aan de Koningin ingediend NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 6

Friso nl | 1907 | | pagina 1