en omliggende Gemeenten. voor WORM 1 i De roem van ‘t voorgeslacht. k ZATERDAG 2 FEBRUARI 1907. No. 6. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Tweede Jaargang. I 4 I Het Nut. ■urge. ADVERTENTIEBLAD NIEUWS- EN a 1 De Maasbode uit aan De vermoorde 1 e e n 4 e e Met ingenomenheid lazen wij onderstaand artikel in het Nieuwsblad van het Noorden e e '"iie ucbi natie brengt in de vereering van zijn persoon en daden. Want die vereering is groot. Uit Engeland, Duitschland en Denemarken komen reeds ver schillende blijken dat men daar De Ruyter niet heeft vergeten. Al dadelijk nadat hier te lande het plan was g j te vieren, hoorden we hoe in Engeland allerlei waarborgen met betrekking tot het verzekeren oude werkjes over onzen grootsten zeeheld van de beginselen der hiërarchie. De inrichting werden te voorschijn gehaald. Dat de Duitsche der Kerk van Frankrijk mag niet af hangen van keizer een groote vereering voor de Ruyter de willekeur der magistraten en daarom stellen koesterde is gebleken toen hij bij zijn bezoek de bisschoppen zich solidair en verklaren, dat De minister van Binnenlandsche Zaken van de Koningin, fabrieken no. 40, ter algemeene officieele uitgave van de voor aan Amsterdam een krans op zijn graf legde en thans blijkt ook dat Denemarken zijn redder niet heeft vergeten. Het grootste blad in Kopenhagen, Politiken, brengt in herinnering, wat De Ruyter in 1659 voor Denemarken heeft gedaan, hoe hij het land tegen de Zweden heeft verdedigd en hoe het aan zijn beleid en zeemanschap te danken is geweest dat er een vrede tot stand kwam voor Denemarken bevre digend en eervol. De toenmalige vorst, Frederik de derde, schonk hem een gouden keten met zijn portret in dia manten, een jaarlijksch inkomen en brieven van adeldom en het artikel in Politiken is het bewijs, dat de Denen van heden den redder van voor 250 jaren nog niet hebben vergeten. Er heeft zich daar een comité gevormd, onder vice-admiraal Wrangel, om een passende uit drukking te geven aan Denemarkens dankbaar heid. Voor Nederland, dat er trotsch op is om De Ruyter onder zijne beste zonen te kunnen reken, eervol. DUITSCHLAND. Het kan wel niet anders, of een zoo belangrijke zaak als de verkiezingen voor den Rijksdag moet nog altijd in de Duitsche bladen worden besproken. Wie eerlijk genoeg is om rekening te houden met de feiten en zich niet wat tracht wijs te maken, zal het zeker wel eens zijn met het Perl. Tagebl., dat zegt: »Men kan reeds thans met tamelijk groote zeker heid zeggen, hoe de nieuwe Rijksdag er uit zal zien. Wat het centrum bezat, zal het vrijwel onverminderd behouden; het kan bij de her stemmingen slechts weinig mandaten verliezen. De conservatieve partijen en de nationaal-libe- ralen zullen van het verlies der sociaal-demo- cratische partij het grootste, de drie partijen der linkerzijde het kleinste deel winnen. Het weerstandsvermogen der linkerzijde in haar geheel tegen eventueele reactionaire plannen en tegen verdere indirecte belasting des volks door invoerrechten, belastingen en dergelijke is ge ringer geworden. Welke positie de rijkskanselier zal innemen is nog onzeker. Naai’ ’t geen men van hem hoort, zal hij aan de politiek, welke hij tot dusver volgde, niets veranderen en de meerder heid, welke conservatieven, nationaal-liberalen en vrijzinnigen hem kunnen leveren, slechts willen gebruiken om zekere eischen, waarvoor het centrum misschien niet te vinden is, vooral betreffende geld voor leger, vloot en koloniën, ingewilligd te krijgen. Van de conservatieven en nationaal-liberalen gelooft hij daarvoor zeker te zijn en de vrijzinnigen zullen geen oppositie uit principe voeren, maar beslissen op zakelijke gronden. FRANKRIJK. In de verklaring, welke de Fransche bisschoppen in hun jongste vergadering vaststelden, zeggen ze, dat ze hun vorige ver klaringen ten opzichte van de wetten en andere regelingen, welke in den laatsten tijd tegen de Kerk zijn uitgevaardigd, blijven handhaven en eveneens de protesten, welke ze er met den Paus tegen hebben ingebracht. Ze eischen voor de Kerk van Frankrijk eerbied voor de hiër archie en de onschendbaarheid van haar goe deren en vrijheid. Te midden van den strijd, die niet anders kan eindigen dan door eerlijke genoegdoening na de aanslagen, welke op de Kerk zijn gepleegd, willen de bisschoppen alles doen om tot het laatste toe de uitoefening van den eeredienst in hun kerken te handhaven en zijn daarom bereid het met den openbaren eeredienst te beproeven, als sommige duistere plaatsen in de wet voldoende worden opgehel- derd. Ze willen administratieve overeenkomsten I tusschen prefecten of burgemeesters ter eene en «cx.- i bisschoppen of geestelijken ter andere zijde, vaarden de eer, die het buitenland ook onze waardoor laatstgenoemden de gebouwen van den x.-_ i x j_ --- eeredienst in gebruik konden krijgen, beproeven, maar dan het recht hebben om in de overeen komsten alle bepalingen op te nemen, die niet strijdig zijn met de openbare orde, maar waar borgen geven betreffende het blijvende en de moreele zekerheid van de godsdienstoefening in gerijpt om zijn eeuwfeest i de kerken, die ten gebruike zijn afgestaan, en van Geneeskunst welke toespraak - IIIIIIM Men kent misschien het puntdichtje, waarin een wandelaar een troep gaggelende ganzen, die er zich op beroemen, dat hun voorouders het Kapitool van Rome hebben gered, toeroept: »Staak nietig volkje uw driest gekwaak, Zelf uit te munten, dat ’s de zaak.« We hebben wel eens aan dit gedichtje gedacht in dagen van nationalen hoogmoed en onge motiveerde zelfverheffing. Maar al te dikwijls komt het nog voor, dat wij als natie prat gaan op de groote daden van een voorgeslacht, die wij niet navolgen uit gemakzucht, maar die wij niettemin op de creditzijde blijven boeken van het groote grootboek, dat de firma «het Nederlandsche volk® er op nahoudt. Vooral Potgieter was er sterk in om den volksgeest te hekelen, die, zelf Jan Salie zijnde, Jan Companie en Jan Courage prees, maar nooit zelfs tot op verren afstand probeerde zijn naamgenooten te volgen. Scherp bijvoorbeeld hekelde hij in zijn bekende schets «Jan, Jannetje en hun jongste kind® ons stilzitten op elk gebied en zijn groote kennis van de historie gaf hem voorbeelden genoeg aan de hand om op te wekken tot meer nationaal besef en sterker ontplooiing van onze kracht. De elegie, waarmee hij zijn schets over het Rijksmuseum begint, en die elk, wien onze taal dierbaar is, van buiten kent, is klassiek geworden en wordt nog steeds aangehaald door allen, die het betreuren, dat Nederland is gedaald van de hoogte, waarop het in de zeventiende eeuw stond, toen de «Nederlandsche Maagd mede haar oorlogszwaard of haren olijftak wierp in de weegschaal der volkeren, wanneer die door hare vorsten werd ter hand genomen en bijwijlen den evenaar deed overhellen.® Toch mogen wij, als we instemmen met den klaagzang over onzen nationalen achteruitgang, niet vergeten, dat een kleine natie begrensd wordt in hare pogingen door hare grenzen en door het kleine getal barer bevolking. Waar in de zeventiende eeuw onze vloten onder De Ruyter en Tromp bijna zoo talrijk bemand en maar weinig sterker bewapend waren als die van Engeland of Frankrijk, daar is thans die verhouding geheel gewijzigd en niemand kan het onze regeering kwalijk nemen, dat zij niet een abnormaal groot budget voor marine of oorlog aan de Kamer voorlegt. Wij zijn nu eenmaal een staat van den tweeden rang en onze middelen laten niet toe om groot te doen, iets wat vooral door de militaire autoriteiten nog wel eens vergeten wordt. Als we dat in ’t oog houden, mogen we ook niet toegeven aan pessimistische overdenkingen, in verband met de viering van het aanstaand derde eeuwfeest van Michiel De Ruyter’s ge boortedag. Als het alleen aankwam op dapper heid en beleid, ja, dan zeggen we met den dichter: wat zij deden, dat kunnen we nog. Maar op zee beslist niet meer in de eerste plaats de kunst om den loef te winnen en te houden en is goede zeemanschap maar een kleine factor in de vraag wie in een zeeslag de overwinning zal behalen. Het is thans de groote kwestie wie het meeste staal onder zich heeft en wie de grootste kanonnen voert, een zuivere geldkwestie alzoo, en dat geeft de eindbeslissing. Die mogendheid, die de beste vloot kan betalen en bemannen, is meester van de zee. Een verwijt inzake het heden kan ons dus niet treffen als we ons opmaken om De Ruy ter’s groote daden te herdenken en zijn nage dachtenis te eeren. Wij mogen er trotsch op zijn dat hij Nederlander was en met dank aan- bisschoppen herziening, i besluit van 23 October 1905, no. 56, met de toelichting en Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 41 uur. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. mén de overeenkomsten overal zal aanvaarden of ze nergens wil hebben. Ze zullen slechts gelden van het oogenblik af, dat de civiele par tijen de gestelde voorwaarden eenstemmig heb ben aanvaard. Deze verklaring heeft, zoo wordt aan de N. R. Crt. geseind, over het algemeen een goeden indruk gemaakt, vooral de publiceering van het voornemen der bisschoppen om onder goed keuring van den Paus, zij het ook onder protest en vormreserve, een proeve te willen nemen van een wettelijke organisatie van den open baren eeredienst. Enkel aan de uiterst linksche zijde, waar men steeds Brian’s liberale houding hevig afkeurde, gaan enkele ontevreden stemmen op. De Action schreef nog vóór het bekend worden van het stuk: Aldus zou werkelijk Brian’s zalvend politiek op het punt zijn te overwinnen. De Temps vangt aldus aan: Zou de Fransche geestelijkheid onder pauselijke machtiging op het punt staan het pad der schikking (accomodements) te betreden? Het blad hoopt, dat een bevredi gende oplossing van vele moeilijkheden niet ver meer af is. ENGELAND. Officieel is bekend gemaakt, I dat de heer Runciman, thans secretaris van de I Local government Board den heer Mackenna zal opvolgen als secretaris van de schatkistde heer Macnamara zal de plaats van den heer Runci man innemen, terwijl de heer Hobhouse onder staatssecretaris voor Indië wordt, ter vervanging van den heer Ellis, die zijn ontslag heeft inge diend. Uit Washington wordt gemeld, dat de heer Swettenham, gouverneur van Jamaica, den brief aan admiraal Davis van 18 Januari, die Davis aanleiding gaf om Kingston te verlaten heeft in getrokken en zijn leedwezen daarover betuigd. Men acht het incident hiermede in internationaal opzicht gesloten. der Nederlandsche Maatschappij ter bevorde ring der Pharmacie een circulaire gericht, waarin om financieelen steun wordt gevraagd. Waar verschillende commissies in het bui tenland (Duitschland. Oostenrijk. Frankrijk en en Zweden) zich bereid verklaard hebben tot het comité toe te treden, moet tot het be reiken van het beoogde doel overeenige geld middelen kunnen worden beschikt. Wel heeft de Vereeniging tegen Kwakzalverij een gelde lijke bijdrage toegezegd en heeft het comité ook reeds een klein bedrag beschikbaar ge steld, doch deze som is bij lange na niet voldoende om eenigszins werkdadig op te tre den. Daarom besloot het comité een verzoek te richten om financieelen steun tot die personen en lichamen, van wie het mag veronderstellen, dat zij de bestrijding van de kwakzalverij be schouwen als een plicht van elkeen, wien de bevordering van de volksgezondheid en volks welvaart ter harte gaat. Men meldt uit Amsterdam aan de O. H. Ct.Er heerscht opgewekt leven in het Nut. Waarschijnlijk in verband met het werk der Nutscommissie voor onderwijs, welke overal haar voelhorens begint uit te steken en te arbeiden, melden nieuwe departementen zich aan. Zoo werden onlangs opgericht de de partementen Odoorn (Dr.), Willemstad (N -B.) en Berlicum (Frin wording zijn de depar tementen Burgerbrug (N.H.), Herwijnen (Geld.) terwijl het hoofdbestuur te Laren (N.-H.) in die richting werkzaam is. In den laatsten tijd komen er te Amster dam veelvuldige diefstallen van geld uit munt gasmeters voor. De Tel. heeft daarover eens informaties ingewonnen bij de directie der gas- ..„..„.i en kreeg de verzekering, dat de meeste diefstallen van geld uit muntgasmeters gefingeerd zijn, gevolg van hooge of plotselinge -aan geld bij man of vrouw, gevolg soms van twist tusschen beiden, enz. Het zegel wordt dan verbroken, het geldbakje gelicht, en bij de politie volgt aangifte van den «diefstal”. De verbrekers van het zegel zijn wel verplicht tot aangifte, want als straf op hun eigen misdaad zou anders wegneming van den gasmeter volgen. Dit geschiedt nu toch, wanneer bij denzelfden persoon tweemaal hpt geld uit den meter wordt «gestolen”. Intusschen lijdt de gemeente geen schade van deze soort fraude, want de geregistreerde hoeveelheid geld moet door de gasverbruikers tóch worden betaald, op straffe van anders den gasmeter te verliezen, ’t Is dan ook opmer kelijk, alsdus deelde men mede, dat deze be taling van het z g. door anderen «gestolen” geld gewoonhjk zonder eenig protest geschiedt Slecht een enkele komt tegen die betaling in verzet, en ontegenzeggelijk hebben er dan In de vijf overige vakken zijn houtreiiefs ge beiteld, den vromen priester, den grooten staatsman, den redenaar, den professor en den dichter voorstellend. De symbolen der burgerlijke deugden, waar boven St. Joris met de draak, kronen het I geheel. De vereeniging tot verfraaiing vnn Driebergen en P" terrein en de omgeving met het monument in overeenstemming te brengen. Bestrijding der kwakzalverij. Naar men verneemt is door het Internationale Comité den moordenaar in het water geworpen. Het zur Bekampfung der Charlatanerie, bestaande vermoeden viel op P. Verbruggen, die onmid- uit de heeren prof. Hector Treub, mr. A.Lind, dellijk gearresteerd werd. Om halfelf kwa Herman van Gelder. J. M. van Elk. aan de i het gerecht uit ’s Hertogenbosch. Verbrugg, Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. brengt, krachtens machtiging van 25 Januari 1907, kennis, dat een stellen der Staatscommissie voor Grondwets- I behoefte ingesteld bij Harer Majesteit BqqIihF von ll ni OGC» *-» r\ Rif* zl de afzonderijke adviezen, op 4 Februari 1907 algemeen verkrijgbaar zal worden gesteld. Men meldt Rijssenburg Eindelijk zal het monument voor dr. H. J. A. M. Schaepman z.g. hier toch komen Nadat aan geen der deelnemers aan de prijsvraag een paar jaar geleden uitgeschreven, de prijs kon toegekend worden, heeft mgr de aarts bisschop het plan van dr. P. J. H. Cuypers te Roermond doen uitvoeren. Het monument zal opgericht worden in het weiland voor het seminarie langs den Rijks- straatweg. Het zal zich als een rijk bewerkte pyramide verheffen te midden van een plein, omsloten door een hek van gesmeed ijzer Aan de voorzijde der pyramide wordt in een ook wel heusche diefstallen" van geld uit munt- nis het standeeld van den doctor geplaatst gasmeters plaats. Uit Uden schrijft men: Maandagavond verzocht P. Verbruggen, bij genaamd Pete Schoen, varkenskoopman, den veldwachter J. A. Maas, hem naar huis te brengen. Maas voldeed aan dit verzoek, doch kwam den geheelen nacht niet thuis, en werd Dinsdagochtend, omtrent 8 uur, door J. Her- - - - mannsen vermoord gevonden, in de Groote Rijssenburg heeft op jich^ genomen het Beek. nablj de oude pastorie. was vreesehjk mishandeld; hij had 9 steken en twee diepe sneden in het hoofd en is wellicht, na doodelijk getroffen te zijn, door Om halfelf kwam van Elk, aan de het gerecht uit ’s Hertogenbosch. Verbruggen afdeelingen der Maatschappij ter bevordering bleef bij confrontatie kalm en ontkende de en aan de departementen i misdaad eenleeard te hebbenhii beweert d»t

Friso nl | 1907 | | pagina 1