en omliggende Gemeenten. voor MUM Tweede Jaargang. ZATERDAG 9 FEBRUARI 1907. No. 7. Officieel Gedeelte. Uit de Kamers. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. rijp om te plukken. dachten te wisselen. Eerstgenoemde gaf vóór werd, hem niet onaannemelijk voorkwam. om 9.14, thans omstreeks half hier de reis naar Zeeland aan- Grondw.') H. schrijft in de 1. 3. Een held Trein 39 uit Rotterdam, die te Roozendaal om 9.05, kwam Zondag ruim een- Naar het Vad. verneemt zal de tweede zelfs Juli gezicht een De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. VERGADERING van den Raad der Ge meente Hemelumer Oldephaert en Noord- wolde, op Zaterdag 9 Februari, ’s voormiddags te 91/2 ure. Punten van behandeling. Notulen. Mededeelingen en ingekomen stukken. Behandeling van het kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1907. Koudum, 7 Febr. 1907. De Burgemeester, G. A. M. KALLENBACH. Burge. welke toespraak Terwijl de Eerste Kamer zich hiermee bezig hield, heeft de Tweede ook nog in de gauwig heid een begrootinkje afgedaan en wel dat tot aanvulling van de begroeting van buitenlandsche zaken, noodig geworden door het vestigen van een gezantschap in Marokko en verder heeft zij geluisterd naar een vraag van den heer Schaper betreffende de ontduiking van werkgevers, die hun eigen risico dragen of bij particuliere risico-banken zijn aangesloten bij het opgeven van hat aantal ongevallen. De Rijksverzekerings- bank heeft hiertegen al stelling genomen door contróle-maatregelen en het bevorderen van strafvervolgingen. En de heer Schaper wou weten of dit voldoende hielp. Maar dat kon de minister nog niet verzekeren, men moest af wachten. de meest geschikte maand 1 Oorlog aan de orde is, daar reeds voor de waarneming daarvan. over de weinige beschikbare plaatsen op de tribune beschikt is. De huidige winter 'n kwakkelwinter in optima-forma veroorzaakt in onze pro vincie veel armoede. Het kan er niet over, het kan er niet door, zoodat de kleine schippertjes niet kunnen varen en geen daggeldje kun nen maken als baanveger of zoo iets. De sneeuw verbiedt het werk in de bosschen alles ligt stil en dat zegt wat voor eene ar beidersbevolking die misschien voor 90 °/o - bestaat uit menschen, die op veld en ak ker, in veenderij of bosschen werken. De armbesturen merken het in de laatste dagen terdege, hoe het getal losse bedeelden toeneemt, gezinnen, die hoopten den winter zonder hulp door te komen, kloppen nu aan om tijdelijke ondersteuning. Werd er per dag, maar 30 a 40 ct. ver diend, dan zou menig huismoedertje zich nog weten te redden, maar nu geen cent, en dat is de kloekste, zuinigste huismoeder te machtig. Geen slechter winter dan ’n kwakkelwinter. Een lieve samenleving. De vrijz.-demo cratische kiesvereeniging te Zutfen heeft een circulaire verspreid, waarin zij zegt zelfstan dig te willen optreden. »Er is”, zegt zij, «hiertoe alleszins aanleiding. In onze gemeente bestaan partijschap, per soonlijke oneenigheid, vijandschap en haatdra gendheid in zulk een omvang dat zij tot on- gewenschte toestanden aanleiding geven. De wederzijdsche waardeering van andersdenken den is veelal ver te zoeken, en het vertrou wen in de goede bedoelingen, waarmede me nigeen zich aan het algemeen wijdt of wijden wil, ontbreekt maar al te veel. Daar kunnen de Zutfenaars 't voorloopig mee doen. tende reizigers en conducteurs (de held zat in een doorloopende wagen), hoorden met verba zing ’s mans bespottelijke uitleg over deze daad in uitersten nood, dat hij zat in een coupee niet rookenwaarin, behalve hij zelf, één dame en één heer; de heer sliepde dame sliep nietkeek hem _.Lj aanfixeerde hem in z’n knap ge- nam een zakje bonbonsproefde er een offreerde hem er toen ook een Groote Hemel, dat was te veel uitgeput van angst, sidderend voor die demonisch schitterende vrouwenoogen, trok hij in z’n vertwijfeling aan de noodrem, met het bekende gevolg de gewone boete wegens onnoodig gebruik maken van de noodrem en als surprise voor z’n medereizigers een extra trein, die in plaats van twaalf van vaardde. Het Zodiak aallicht. Zutph. Ct. Nu de maanvrije avonden weder daar zijn, is de tijd voor belangstellenden in het zodia- I kaallicht aangebroken, te meer daar Februari van het jaar is Het vertoont I rond de groote tafel in de 2de wachtkamer I stonden, maakten er geen geheim van dat zij i waren van een belachelijken angst waarmede een paar Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Vredesconferentie in de tweede helft van plaats hebben indien tenminste geen onver wachte verwikkelingen tusschen groote mogend heden zulen tusschenbeide komen. Door het Nat.-Arbeidssecretariaat in Nederland is een circulaire gericht, waarin de I bij dat lichaam aangesloten organisaties worden 1 opgewekt, een begin te maken voor directe actie ter verovering van den 8-urendag”. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer toegezonden het algemeen verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering der volkshuisvesting in de ge meenten is verricht in het jaar 1904. Men deelt mede dat er geen gelegen heid meer is om toegang tot de tribune der Eerste Kamer te krijgen, wanneer de begroe ting van DUITSCHLAND. De verkiezingen voor den Rijksdag zijn afgeloopen. De positie van de Regeering is versterkt, de liberale partijen hebben er bij geprofiteerd, de sociaal-demo- craten zijn leelijk toegetakeld; meer dan een derde van de partij is niet herkozen, en dat maakt grooten indruk, ook in andere landen. Het centrum is er beter afgekomen; men had dit niet verwacht en de Regeering zal daarmede weer rekening moeten houden. FRANKRIJK. De aangekondigde aanschrij ving des ministers Briand, de algemeene voor waarden uiteenzettende voor de geldigheid van eventueele contracten betreffende ’t gebruik van de kerkgebouwen, is aan de prefecten verzon den en openbaar gemaakt. Het stuk onder scheidt zich van ’t begin tot het einde door zijn gematigden toon en is volkomen juridisch ge steld. De minister heeft gedaan wat hij kon om aan te 'toonen dat de toepassing der wette lijke bepalingen en daaruit voortvloeiende rege len in geenen deele de hiërarchie aantast. Uit de scheidingswet van 1905 in verband met die van 1907 betreffende den eeredienst, leidt hij af, dat de Roomsche kerkgebouwen uitsluitend ter beschikking van de geordende bedienaren van den godsdienst van die gezindte moeten gehouden worden en dat in de contracten be treffende het gebruik er van zeer wel alle met de wettende strookende voorzorgsmaatregelen genomen kunnen worden, opdat die gebouwen tijdens den duur van het contract te geenen tijde aan-die bestemming worden onttrokken. Wat de eerbiediging van de hiërarchie be treft in ’t contract mag uitdrukkelijk vermeld worden dat de pastoor onder machtiging zijner meerderen handelt, ja, hij zal een termijn kun nen bedingen om zich tot de onderteekening uitdrukkelijk, b.v. door den bisschop te doen machtigen. Ongetwijfeld zullen de ultra’s ter linkerzijde de circulaire in de Kamer als eene nieuwe inschikkelijkheid jegens de Kerk aanvallen. Zij s moet intusschen onder instemming minister- presidents Clémenceau zijn uitgevaardigd. Volgens de Noüvelliste hebben op twee na reeds twee derden der maires in het departe ment der Rhone, door den aartsbisschop van Lyon over den verhuur van kerken en pasto rieën gepolst, gunstig geantwoord. ENGELAND. De redevoering van Balfour heeft de echte tariefhervormers niet bevredigd. Hun bezorgdheid is niet weggenomen, zegt de Morning Post. Balfour kan wel zeggen, dat hij met het uitoefenen van critiek op de regeering genoeg te doen heeft, maar als iemand overtuigd is, dat er verandering moet komen in Engelands handelspolitiek, zal hij meestal het beleid der regeering slechts kunnen afkeuren met een beroep op die politiek. Tariefhervorming moet j voor den unionist niet het Zondagsgewaad, maar het werkpakje zijn. De Daily Telegraph prijst het beleid van Balfour, omdat de laatste verkiezing dwars tegen een verandering in de handelspolitiek inging en het volk er ook wel geen ooren naar zal hebben nu de handel zoo bloeit. De Times merkt op dat zij, die in tariefhervormingen gelooven, hun best moesten doen om anderen te bekeeren. Men zou dan beter opschieten dan door het mopperen op den leider der parlij. Het blad meent ook, dat binnen niet te langen tijd wel eens tariefhervorming kon ontstaan uit een I samenvoeging van politieke atomen, die aan- I merkelijk verschilt van die, waaruit de beweging ontstaan is. ZWEDEN. Het wetsontwerp tot hervorming van het kiesrecht, dat de Zweedscbe Regeering heeft ingediend, bevat o.a. de volgende be palingen Voor de Tweede Kamer stelt de regeering algemeen stemrecht met evenredige vertegen woordiging voor. De leden van de Eerste Kamer, die nu voor negen jaar gekozen worden, zullen voortaan slechts zes jaar zitten. Ook voor deze Kamer wordt evenredige vertegenwoordiging voorgesteld. Nu is er meervoudig stemrecht. Men heeft zooveel stemmen als men belasting betaalt. Dit kan zoo oploopen, dat een kiezer op het platte land vijf duizend stemmen mag uitbrengen. Dit is het maximum ook mag een kiezer niet meer dan een tiende van het geheele aantal stemmen in het district hebben. In de stad is het maxi mum honderd stemmen en het vijftigste deel van alle stemmen. Het voorstel van de regeering nu is, dat een kiezer nooit meer dan 40 stemmen zal mogen uitbrengen, hetzij in de stad of op het platte land. F1-J- -'-•L J- --JJ stand nu de macht in handen zal krijgen. AMERIKA en JAPAN. Naar men uit New- York meldt zijn de burgemeester van wijsraad aldaar Zondag naar trokken om met President Roosevelt over de quaestie der Japansche schoolkinderen van ge- dachten te wisselen. Eerstgenoemde gaf vóór zijn vertrek te kennen, dat het denkbeeld, de ^uPe geworden Japansche kinderen op de scholen toe te laten, onbegrijpelijken i mits de immigratie van Japanners verder gestuit j mooie, schitterende vrouwenoogen een hunner werd, hem niet onaannemelijk voorkwam. medereizigers, zoodanig hadden gehypnotiseerd. Een telegram uit I okio behelst, dat daar ter (jat maiK bevreesd voor z’n haggie, par- stede de beteekems, die de Amerikaansche Pers aan de zaak hecht, verbazing en leedgevoel doea aan de noodrem rok' AnSat,S toeschte- wekt; de toongevende staatslieden verklaren, «nndnntenr» bold dat de Vereenigde Staten wel het laatste land zijn, waarmede Japan zich in een oorlog zoude storten. Men verwacht daarvan, dat de middel- j-l. moet zijn tweede uur te laat aan, waardoor alle corre- San spondentie met Zeeland gemist werd. Wat was Francisco Schmitz en de leden van den Onder- hiervan de oorzaak Hevig gesticuleerende en Washington ver- j luidop redeneerende reizigers die in groepjes Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Ondanks deze weinig tegemoetkomende houding van den minister, namen de heeren toch ook met de Justitie-begrooting genoegen. Bij de behandeling der begroeting voor Bin nenlandsche Zaken, begon de heer Woltjer met een verdediging van de ineenschakelings-com- missie door sommige den kapstok genoemd, waaraan allerlei lastige vragen worden opge hangen en van Dr. Kuyper, die haar instelde. En hij sprak als zijn meening uit dat de arbeid der commissie nu reeds vruchten had opgeleverd, I De heer Van der Does de Willebois voerde een andere verdediging, door op te komen tegen de aanvallen, waaraan de Centrale Gezondheids raad bloot staat. De heer Van der Feltz kwam op voor de Commissaris der Koningin in Gelderland, die het woord voerde, nadat in de vergadering der Provinciale Staten de debatten reeds gesloten waren, de heer Zinmicq Bergmann voor de studenten, die z. i. te veel belasting moeten betalen en de heer Scholten bepleitte verhooging ue zaaeii ai, uien uie zuster naar toe- van het subsidie voor de vereeniging tot bevor- samenvoeging van politieke atomen, die Waarschijnlijk is ook wel het gemis van i dering van het onderwijs in handenarbeid. De Eerste Kamer is niet gewoon zich erg druk te maken. Zij praat niet veel, vergeleken al thans bij hare zuster aan de overzijde van het Binnenhof en doet veelal gewillig en zonder veel omslag de zaken af, dien die zuster haar toe- 1, T” zendt, het recht van amendement, een recht, dat de commissie tot grondwetsherziening haar thans wil toegekend zien, aan deze meerdere kalmte en gezeggelijkheid schuld. Maar in de eerste vergaderingen van de Kerst- vacantie, die, nu we Kerstmis al vergeten zijn, voor onze volksvertegenwoordiging eindigt, was zij, d. w. z. onze Eerste Kamer, in een boos aardige stemming. De eerste begroeting reeds die zij onder handen kreeg maakte in erge mate haar ontevredenheid gaande. Maar er was een rede voor. Het analytisch verslag, waar de Tweede Kamer ook maar nauwelijks aan wou, werd de Eerste zoo maar rauwelijks aan den hals gesmeten en dit getuigde, meenden de heeren van Welderen Rengers, Vermeulen, van Nierop en van Houten van niet genoeg eerbied voor dit hooge staatslichaam. Bovendien, het analytisch verslag zelf viel ook niet erg in veler smaak. Men meende dat het al evenmin vol komen onpartijdig zou kunnen zijn als de pers verslagen der bladen en dat er dus geen reden was het naast het werk dat de journalisten zoo prachtig (buiging naar de perstribune) leverden, in het leven te roepen. De minister was zoo verstandig eerst de Kamer mee te deelen, dat het verlangen naar het analytisch verslag van de Tweede Kamer was uitgegaan en wist daardoor den schijn van on eerbiedigheid voor de Eerste te ontwijken. En de Kamer, hierdoor zeker eenigszins met Z.Ex. verzoend, nam, met 16 stemmen tegen, met het verslag genoegen. Als met dit hoofdstuk der begroeting, zoo maakten ze het ook met de Justitie-begrooting, die na goedkeuring der begrooting van buiten landsche zaken in behandeling kwam. Ze had op die begrooting heel wat af te dingen. Aller lei wenschen werden geuit, waarvan den mi nister geen vervulling kon beloven. Toch was hij met zijn beloften scheutiger dan in de Tweede Kamer. Daar hield hij vast aan de stelling, dat een minister ook maar een zekere hoeveelheid arbeid verrichten kan en dat hij aan de op zijn program voorkomende juist genoeg had. Hier begon hij ook wel te wijzen op wat hij van plan was en reeds had uitgevoerd in diening bij de Tweede Kamer van ontwerpen tot wijziging van het recht van vereeniging en vergadering en van het bewijs in Burgerlijke Zaken, tot aanvulling van het eerste boek van het Wetboek van Strafrecht en spoedige indie ning van een ontwerp betreffende snellere en eenvoudige berechting van strafzaken bij de kantongerechten. Maar hij beloofde toch over weging van verschillende denkbeelden door de heeren te berde gebracht, wanneer na het op genoemde ook nog enkele omvangrijke wets ontwerpen zijn departement verlaten hadden. Zoo zou hij eens denken over maatregelen tegen de pornografie, waarop de heeren Van Zinmicq Bergman en Hovy hadden aangedrongen, en over de wenschen van den heer Van der Feltz j naar opneming van niet-erkende, natuurlijke kinderen in gestichten, die de voogdij over die kinderen uitoefenen. Minder voelde de minister zich aangetrokken tot verwezenlijking van de denkbeelden des heeren Willinge tot uitbreiding van het personeel der rechtscolleges en van die van den heer Hovy, omtrent maatregelen tegen den woeker, die bij zijn collega van binnen landsche zaken thuis behoorden. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 2. ---- I öllCp "TIC UCSptlUi <1 fe. va] X-

Friso nl | 1907 | | pagina 1