voor WORKUM en omliggende Gemeenten. f' ZATERDAG 16 FEBRUARI 1907. No. 8. Uit de Kamers. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Tweede Jaargang. om Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Het laatst heeft men hem aan het Centraal station alhier gezien. Het was toen 5 uur 1 des middags. Van dat oogenblik af verliezen zijn gangen zich volkomen. Op verzoek van de familie zijn door de politie in alle stilte nauwkeurige opsporingen gedaan doch alles is vruchteloos gebleven. De heer II. is en blijft spoorloos verdwenen. Thans wordt door den commissaris van politie in de tweede afdeeling bekend gemaakt dat de familie f 500 uitlooft voor dengene, die de noodige inlichtingen kan geven, waar van het vinden van den vermiste, levend of dood, het gevolg is. Het signalement vermeldt, dat de heer H. van Israëlitische geloofsbelijdenis is. Hij is thans reeds langer dan vier maanden zoek. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post f 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vri]dagmorgens vóór 11 uur. Dordrecht. Amsterdam Haarlem, Middelburg, Utrecht, Leeuwarden, Heerenveen, Zwolle, Almelo, Groningen en Maastricht. lang of de aanwezige muizen maken zoo vlug mogelijk dat ze weg komen. Wij hebben de «werking” van het middel gezien. In vier met elkander in verbinding staande, door glas overdekte, hokjes werden twee muizen losgelaten. In de eerste twee hokjes was het poeder niet, in de overige hokjes wel verspreid In het laatste hokje was zelfs een verleidelijk stukje beboterd brood neergelegd. Verder dan de eerste twee hokjes liepen de dieren niet. En waagden zij zich in het derde hokje, dan duurde ’t maar even, of ze waren er alweer uit. Duidelijk was dus aangetoond, dat de beestjes de lucht van het poeder niet kunnen verdragen. Een pakje poeder met de daarbij behoorende spuit is tegen geringen prijs te verkrijgen bij den heer J. 11. Schot, (Rusland 9, den alleen- verkooper voor Amsterdam.) Een stumperd. Door de politie te Amersfoort is Zondagnacht tegen een hek hangende gevonden een ‘27-jarige man, die dermate overspannen was, dat hij niet kon opgeven hoe hij heette en waar hij thuis hoorde. Na in het politiebureau liefderijk te zijn verpleegd en verwarmd, kwam hij in zoover bij, dat hij Leiden als woonplaats aanwees. Na informatie in de sleutelstad werd zijn identiteit vastgesteld en het bleek nu, dat hij daar het laatst gewerkt had en. naar werk zoekend, tot Amersfoort was geloopen, den nacht doorbrengend onder den blooten hemel. Koude en uitputting hadden hem zoo bevan gen, dat hij een half etmaal noodig had om tot bezinning te komen. Men meldt uit Utrecht Op zeer geheimzinnige wijze wordt alhier sedert den 26 September van het vorige jaar vermist de Heer II. Heijmans, thuis behoo- De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. daarmede politieke vrienden te winnen; geen economische vrede tot eiken prijsgeen toegeef lijkheid jegens het buitenland (dit geldt vooral tegen Engeland en Amerika)geen opoffering van Duitschlands landbouw en veeteelt. Met eenparigheid van stemmen werd deze motie aan genomen. FRANKRIJK. Aan verschillende Fransche bladen wordt uit Rome gemeld, dat ten gevolge de weigering van den Pauselijken Stoel om de pachtcontracten van Briand goed te keuren, verscheiden bisschoppen zich tot den Paus hebben gewend met de vraag, of ze de reeds door hen gesloten contracten al of niet moeten handhaven, het antwoord luidde, dat deze contracten ont bonden moesten worden. Van een andere zijde wordt echter gemeld, dat de Paus een verzoe ning met de Fransche regeering wenscht en ook in deze richting werkzaam is, ofschoon deze verzoening slechts een stilzwijgende en voorbij gaande zou kunnen wezen, daar een definitieve verzoening eerst op grond van een nieuw con cordaat tot stand zou kunnen komen. RUSLAND. In Moskou zijn Zondag de ver- kiezingsmannen gekozen zonder de geestdrift, ±- welke men het vorige jaar bij dezelfde verkie- gehouden wordt, zingen kon opmaken. Het resultaat is geweest het behang of in een kast, dan duurt het niet dat de cadetten een groot succes behaalden. Met 160 verkiezingsmannen behaalden ze de absolute meerderheid. De Octobristeij kregen niet eens de helft der stemmen, welke op de cadetten en het bloc der linkerzijde werden uitgebracht. Uit Petersburg wordt gemeldUit 13 van de 21 gouvernementen zijn thans vertrouwbare berichten ontvangen, waaruit blijkt dat er zekerheid bestaat dat er 105 afgevaardigden, die tot de oppositie behooren, in de Doema zullen kunnen komen. In 5 andere gouvernementen zal de oppositie 45 zetels kunnen winnen, als zij, die niet tot een partij behooren, niet tot de rechterzijde overgaan. Het schijnt dus, dat de oppositie reeds van 150 zetels in de Doema zeker is. PERZIË. Naar luidt van de berichten in de buitenlandsche bladen, schijnt eenige ontspanning te zijn gekomen in den dreigenden toestand te Teheran. De Sjah heeft n.l. op alle punten moeten toegeven. Maandagavond zond hij een Boodschap aan de Nationale Vergadering, waarin hij alle gestelde eischen inwilligde. Trouwens, het vuur was den vorst na aan de schenen gelegd. Een talrijke, vijandig gezinde menigte had zich voor het paleis verzamelden ware door den Sjah niet toegegeven, dan zouden allicht ernstige ongeregeldheden zijn voorgevallen. Maar de heerscher heeft zich maar in het on vermijdelijke geschikt. Hij erkent formeel, dat Perzië een constitutioneele regeering zal krijgen, terwijl de Belgen Naus en Priem worden ont slagen. De overige vreemdelingen in staatsdienst blijven voorloopig hunne betrekkingen behouden. H. M. de Koningin heeft, kort na de van ontslag door het ministerie, reeds verschillende staatslieden ter raadpleging Te dien einde had H. M. be halve de reeds vermelde bespreking met den voorzitter der Eerste Kamer, een onderhoud met den president der Tweede Kamerdes avonds met den vice-president van den Raad ^ndë'te Rotterdam" van State en Woensdagvoormiddag een con ferentie met jhr. mr. de Savornin Lohman, oud-minister en lid der Tweede Kamer. De liberale Propagandaclub in district II te Rotterdam heeft langs telegrafischen weg aan het ministerie gebracht voor haar aftreden bij de behandeling der Oorloge- H.H. Landbouwers worden attent ge maakt op de in dit no. voorkomende adver tentie van de Eerste Onderlinge Landbouw- I erzekering Maatschappij te Zwolle. Door de directie van De Maasbode is van een edelmoedigen gever f 1000 ontvangen daarvoor gedurende 5 weken aan 1600 huisgezinnen te Rotterdam, gratis het blad toe te zenden. Een winstgevend baantje. In een der Geldersche dagbladen vraagt eene dame een jongen, vrij van leerplicht, om 2 dagen in de week voor te lezen en te schrijven, n.l. Maandag en Dinsdag, van ’s morgens 9 tot 's avonds 10 uur, met 2 uur vrij en 2 kwar tjes per dag salaris. In De Courant van 14 Febr, lezen we het volgende Een merkwaardig middel tegen muizen- of rattenlast werd ons Dinsdag getoond, ’t Is een soort poeder, waarvan het praeparaat geheim Spuit men dit poeder achter pantserschip, waarmee minister Cohen Stuart de heeren verrastte, kon er het vuur niet in brengen. Een oogenblik dreigde de vlam uit te slaan tusseben den heer van Houten en minister Staal, die voor zijn zieken collega van marine diens begrooting behandelde, toen de eerste over generaals-kinderverhalen sprak, maar het liep met een sisser af De Kamer bleek wel met het pantserschip, dat gebouwd staat te worden, niet erg ingenomen, en sommige heeren bleken meer voor aanschaffing van torpedo-materiaal te voelen, maar onder die reserve ging toch de begrooting er door. Het zelfde was ook met die van Financiën Water staat. Koloniën en Binnenlandsche Zaken ge beurd. met de laatste niet dan nadat de heer van Leeuwen zjn hart eens had gelucht over de vele werkzaamheden van de burgemeesters der groote steden en de vele bemoeiingen, die hun op den hals worden geschoven waar door zij het zelfs tot baker en kindermeid brachten, want hem, Burgemeester van Am sterdam, was zelfs omtrent in een tuchtschool op te nemen kinderen gevraagd wanneer ze tandjes gekregen hadden en zindelijk waren geworden. Of dit laatste ook den heer Vening Meinesz, ’s heeren van Leeuwen’s voorganger gepasseerd was, kregen we niet te hooren, maar wel was ook deze afgevaardigde van het afmattende van een burgemeesters-betrekking overtuigd. De begrooting van Landbouw, die nog in behandeling kwam, nadat de beslissing over de Oorlogsbegrooting het ministerie tot heengaan deed neigen, al had het daartoe nog niet besloten, nam niet erg veel tijd in beslag. De subsidie van de Boerenleenbanken, de werking der Ongevallenwet en het verslag der Rijksverzekeringsbank betreffende de ont duiking dier wet kwamen daarbij ter sprake. De vier gevallen van ontduiking in dat verslag waren, zoo zei de heer Stork, allen uit één fabriek genomen, maar hij zou later hieromtrent eenige vragen doen De Tweede Kamer, die bijeen was gekomen, heeft naar aanleiding van de ontslag-aanvrage van het ministerie haar vergaderingen geschorst. DUITSCHLAND. De Temps ontvangt van haren Berlijnschen correspondent verslag van een onderhoud door dezen gevoerd met dr. Erzberger, het jongste clericale lid des Rijksdags en welbekend om zijn geploeter in koloniale schandalen. Dr. Erzberger vond, dat het succes van prins Bülow slechts op het papier verkregen was. Het Centrum zou zijn volstrekte- onaf hankelijkheid bewaren. Het zou stemmen tegen alle overdreven aanvragen van koloniale kredie- I aanbieding ten. Persoonlijk zou dr. Erzberger zich kanten tegen de verheffing van de koloniale afdeeling opgeroepen, tot een ministerie. Het Centrum vervolgde - hij was vaderlandlievend, maar verzette zich tegen een gevaarlijke «wereldpolitiek.” In het conservatief-agrarische kamp heerscht groote blijdschap over den uitslag der verkie zingen, Zeer begrijpelijk, want de rechterzijde keert in den nieuwen Rijksdag grootelijks ver sterkt terug en er wordt uitzicht gegeven, dat de Regeering van hare protectionistische staat kunde in geenen deele zal afwijken. De ultra- agrariërs, vereenigd in den Bund der Landwirte, zijn te Berlijn tot een partijvergadering bijeen- i en hebben hun blijdschap vrijelijk, ja Bij Koninklijk besluit is een nieuwe indeeling getroffen van de controles van het kadaster. Dientengevolge zullen de controleurs van het kadaster voortaan standplaats hebben te daarom allerwegen op de agrariërs gestemd ’s IJertogenbosch, Breda, Eindhoven. Arnhem, Zutphen, Nijmegen, 's Gravenhage, Rotterdam, Wat de Tweede Kamer indertijd blijkbaar aarzelde te doen, heeft thans de Eerste vol bracht. Zij heeft de oorlogsbegrooting ver worpen en daarmee niet alleen den minister van oorlog, maar ook het geheele ministerie tot aftreden gedrongen. Dit laatste was te ver wachten, nadat de minister-president de Meester niet alleen in de Tweede, maar, nog voor de stemming in de Eerste Kamer, uitdrukkelijk had verklaard, dat het program van den minister van oorlog een deel van het regeerings- program uitmaakte. Mogelijk is het, dat thans alleen Staal heengaat en de andere ministers zich laten overreden opnieuw een portefeuille te aanvaarden, maar de kans bestaat eveneens dat het geheele ministerie zich zoozeer de stemming in de Eerste Kamer aantrekt, dat het niet opnieuw voor de heeren wenscht te komen Deze stemming toch was, als gezegd, tegen het regeeringsprogram gericht, zooverre geen militaire technische bezwaren den doorslag gaven, maar veeleer het principiëel bezwaar tegen verkorting van .„den diensttijd en in laatste instantie tegen een volksleger. Want deze afschaffing van het blijvend gedeelte, waartegen al in de Tweede Kamer het verzet zich keerde, moest, zoo meende men, als de aanvang van een reorganisatie van ons leger in de richting van een volksleger opgevat worden. Deze opvatting bleek zoowel uit de rede van den heer Vermeulen als uit de redevoeringen van de heeren Reekers en ’t Hooft En tevens toonden deze heeren dat juist in die richting naar hun meening het gevaar school. Een volksleger, zoo betoogde de heer Vermeulen, was óf een verbeterde schutterij of slechts te verkrijgen door het militairiseeren van het volk, wat hij voor dat volk een ramp achtte. Naast dit groote bezwaar tegen de afschaffing van het blijvend gedeelte, een maatregel door den minister vooral ook ter wille van bezuiniging genomen, doken nog andere bezwaren op. Zoo vreesde de heer Van Leeuwen, dat er geen troepen genoeg zouden blijven om bij mogelijke rust verstoring op te treden wat de minister weerlegde, en de heer Van Houten dat wij onze zeegaten niet tegen een onverhoedschen aanval zouden kunnen beschermen, waarvoor de minister zich in 't minst niet bevreesd toonde. En bovendien meenden sommigen nog dat de militiewet den minister de macht niet gaf tot dezen maatregel en vonden anderen dat het nemen zonder voorkennis der Staten-Generaal van niet genoeg eerbied voor de Eerste Kamer zij wordt teerge voelig tegenwoordig getuigde. De minister weerlegde nog eens de tech- nisch-militaire bezwaren omtrent te weinig oefeningstijd en gevaar, in tijden van mobi lisatie, sprak van verlichting van militaire lasten ten bate van het volk, en bestreed ten slotte de voorstelling, als zou deze maatregel het begin zijn van een te volgen reorganisatie van weerde zelfs, dat aanneming ting niet inhield, dat het blijvend gedeelte goed naar huis zou gezonden worden mocht alles niet baten, de verklaring ten slotte, dat hij de aan Tweede Kamer beloofde mededeelingen onvermijdelijk daarop het leger, ja be van deze begroo- voor Het Zijn verdediging en 1 gekomen heer Von Oldenburg, merkte kernachtig op, dat de soc. democraten verslagen waren door het dure varken. Hij wilde daarmede zeggen, dat de boeren, van de vleeschduurte profijt trekkende, de socialisten, die tegen den vleeschnood ijver den. als de dieven in hun nering beschouwden en hadden. Dr. Oertel, ook een der hoofdmannen van de landjonkers, stelde een motie voor, waarin als vorderingen van de partij werden opgesomd! - i_-i i -om hulde de I overmoedig uitgesproken. Een der sprekers, de i begrooting. voor 1 April zou doen, mochten al enkele over tuigen. de meerderheid bleef tegen zijn beleid gekant en met 27 tegen 17 stemmen werd zijn begrooting verworpen Vergeleken bij dezen afloop had de behan deling der begroetingen, die aan oorlog vooraf gingen maar weinig beteekenis. Zelfs de marine-begrooting, die in de Tweede Kamer zoo n opschudding bracht door het Indische I geen inschikkingen op economisch gebied NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD

Friso nl | 1907 | | pagina 1