voor L I y J I I II I I 1 I I I I 1 I I 2 ZATERDAG 23 FEBRUARI 1907. Tweede Jaargan No. 9 De plaats van ^Nederland in het wereldverkeer. Binnenlandsch Nieuws. L I I I Buitenlandsch Nieuws. ligging bestemt ons vooral voor benne 8 dagen Vierhonderd politieagenten te Het tweede feit van van het urg<\' den uitvoer uit Australië partij voorgesteld - -j enkele j 'boter, in wFiFFge“jarën''Zee7‘bê- schappelijke" vergadering der drié groepen aan- De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. 1 4 De De Puyter-Herdenking. Het Natio naal Comitié voor de De Ruyter-herdenking heeft tot de verschillende kerkgenootschappen in ons land het verzoek gericht, om de nationale herdenking van den 300sten ge boortedag van M. A. de Ruyter niet onop gemerkt te doen voorbijgaan in de kerken. Naar aanleiding van een verzoek van het Nationaal Comité, om 23 Maart te doen zijn een algemeene vacantiedag voor de school jeugd, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken een aanschrijving gericht in dien geest welke toespraak dag op Zondag het lokaal, waar de studenten hun middagmaal gebruiken. Ze deden huiszoe king en vonden drie volle wagenvrachten revo- lutionare geschriften. Hierop werd Zondagna middag het universiteitsgebouw, waarin ver scheidene studentenvergaderingen plaats hadden, door de politie omsingeld en doorzocht. Hierbij werden 71 personen in hechtenis genomen, die geen studenten waren. Bij het verlaten van het universiteitsgebouw werden verscheiden studenten door de politie met de knoet uit elkaar gedreven. In de kringen der professoren heeft deze onver wachte inbreuk op de autonome rechten der universiteit groote verbittering gewekt. Volgens een officieel genoemd bericht zal de Doema den 5 Maart bijeenkomen. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Petersburg omsingelden in den nacht van Zater- deur elkander. Per logger besomd f21000, dat is per matroos, behalve het verval f 420 in 23 weken verdiend en het volk op de schuiten heeft ook ong&veer hetzelfde verdient, dus ’t ken ér van de teelt uit. De koopman en logementhouder G. H., wonende in de Paradijsstraat te Sittard, ging een dag of acht geleden met vrouw en kind op bezoek naar zijne in Duitschland .wonende familie. Toen zij 11 Zondagavond van hun uitstapje in hunne woning terugkeerden deden zij eene allesbehalve aangename ontdekking. Het geheele huis was als ’t ware leegge plunderd kasten, kisten en laden waren open gebroken en de inhoud verdwenen. Onder de gestolen voorwerpen bevonden zich o. m. 11 stukken manufacturen, een 20 stuks geheel nieuwe beddelakens en dekens, eene partij kleeren, hemden en ander ondergoed, een parapluie, 3 horloges, 1 gouden ring, 3 kisten sigaren., een revolver enz. terwijl aan geld werd vermist ongeveer f 70. De dief of dieven moeten zich met valsche sleutels toe gang tot het huis hebben verschaft. Na dit alles te hebben geconstateerd begaf zich het echtpaar, daar het reeds vrij laat was ter rust. Edoch, deze zou niet van langen duur zijn; de klok had nog geen twaalf ge- »Zou je wel zoo goed willen zijn mij na afloop der haringteelt eens de besommingen der schepen te willen opgeven?” De jongen beloofde zulks. Ik gaf hem mijn adres, maar verwachtte er natuurlijk niets op. Ongeveer half December echter kreeg ik een schrijven, dat aan duidelijkheid niets te wenschen overliet en luidde als volgt: Geachte meneer. Daar we nou behouwe teelt hebben geef ik je hier volgens belofte op, wat de schepen -2 en, voor het gemak, maar Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. op handelsgebied” toe en daaraan onttrekken, allerminst Nederland. Onze positie op politiek- hangt af van op handelsgebied. Evenals Engeland en Duitschland voeren wij meer in dan uit. Het verschil, dat 250 tot 300 millioen gulden bedraagt, moet wor den goedgemaakt door vrachten, renten of fondsen, assurantie-premiën, vreemdelingen verkeer. Natuurlijk dienen we ook zooveel mogelijk uit te voeren. Bijna overal intusschen is protectie ingevoerd en zelfs in het land van Cobden en Bright gaan stemmen op voor een protectionnistische handelspolitiek, zooal niet openlijk, dan toch in den vorm van pre- ferentieele rechten tusschen moederland en koloniën. Spreker herinnerde aan de koloniale conferentie die in Juli as bijeen komt, waarvan hij echter in casu niets vreest. Meer bezorgd is hij echter voor de pogingen om door het scheppen van nieuwe verkeerswegen de afstanden naar de koloniën te verkorten en vrachten te verlagen, hetgeen de concurrentie voor Nederland als uitvoerland van landbouw- voortbrengselen nog scherper maken zal. Voorbeelden hiervan vond hij in den Mexi- kaanschen spoorweg (Nieuw-Zeeland Europa in I7 dagende verbinding van Halifax (Canada) met de lersche kust 3^ dag). Wat niet door politiek streven te bereiken is, willen de koloniale agenten door goed- I kooper verzending naar het moederland ver krijgen. De toeneming van naar Engeland en de koloniën, inzonderheid die van 1 langrijk geweest. Spreker schetste verder de ontzaglijke vor- Onder de plannen, welker verwezenlijking, als b 1 ij v e n d huldebetoon aan de nage dachtenis van den grooten zeeman en vader lander, het Nationaal Comité hoogst gewenscht toeschijnt, behoort het stichten van een Nationaal-maritiem-historisch museum te Am sterdam. Op de medewerking van B. en W. van Amsterdam voor dit plan, kan worden gerekend die van de regeering is gevraagd. De giften voor de b 1 ij v e n d e huldeblijken vloeien nog niet ruim toe. In de Standaard geeft P. D. B. te Katwijk het volgende verhaal over schippers verdiensten Op het station Haarlem, waar we eenigen tijd moesten wachten, ontmoette ik een zee jongen van ongeveer 14 jaar. Hij trok mij door zijn open gelaat nog al aan, zoodat ik met hem een gesprek aanknoopte als volgt »Zoo jongen, weer op de reis?” sJawel meneer.” »Zie je er niet tegen op?” »Kan je begrijpen, meneer, vooral as’t zoo goed is as verloope rais »Wel, was die zoo goed?1’ »Nou asjeblieft, meneer, we uitgeweest voor 3000 gulden. In een nacht vingen we 20 last.” jWat verdiende je toen?” »lk voor half deel dertig gulden, behalve m’n verval en de kost.” *Dat was dus zoo slecht niet, maar bevalt je overigens het leven aan boord?” »Nou, meneer, ’t is goed eten en drinken en enkele nachten, as we veul vangen, is ’t hard werken, maar dan verdiene we ook goed geld, maar anders is het best uit te houen.” Heeft je patroon meer schepen?” »Ja meneer, verschaie, ik geloof 11 loggers eenigde Staten en Duitschlands groote vlucht; merkt op, hoe Frankrijk zijn jarticles de Paris” vermeerder den afzet wist te bezorgen, enz. bleek, dat het Centrum zijr Nederland had zijn groote reputatie weten 1 aangelegenheden afhankelijk te handhaven daar waar het uitbaggering en aanleg van havens, in ’t algemeen groote Al in een te Duisburg gehouden rede, waarin hij zijn twijfel uitspreekt of de conservatieven de hand wel zullen aannemen, welke het Centrum hun nu weer toesteekt. Hij herinnert aan de macht welke het Centrum in de laatste jaren had en betoogt, dat het nu in de nederlaag zijner bond- genooten, de sociaal-democraten is verslagen. Nadat men het tijdvak-Erzberger heeft gehad, zou het Centrum nu wel weer bij de regeering in de gunst willen komen. De Germania ver klaart: »Wij hebben wel voor een groot deel rood gestemd, maar het Centrum is conservatief en Spahn jr. zegt»Nu steunt het Cen trum niet meer op de sociaal-democratie, I maar komt de aera, waarin Centrum en conser vatieven samen aan nationale politiek kunnen doen. De heer Bassermann meent echter, dan na het geen er bij de verkiezingen is gebeurd en onder het optreden van het katholiek-sociaal-democra- tische bloc juist de conservatieven en liberalen alles in het werk zullen stellen om eendrachtig te blijven en men daarvan reeds in de eerstvol gende dagen het bewijs zal zien. FRANKRIJK De Kamer heeeft den financi- eelen toestand des lands besproken. Minister Caillaux maakte van deze gelegenheid gebruik om zijn leedwezen uit te spreken, dat de Kamer zich zoo zelden met dit onderwerp bezighoudt. Het kamerlid Guillemet en de minister van fi nanciën zijn de voornaamste sprekers geweest. Guillemet klagende, minister Caillaux opbeurende en vermanende. Gu.llemet klaagde dat een vijfde deel van het staatsinkomen moet worden weggelegd voor den dienst der staatsschuld. Altijd worden de lasten maar zwaarder. Frankrijk lijdt onder een veel te groot ambtenaarskorps. Decentralisatie kan tot een gezond beheer voeren, decentralisatie ook in de geldmiddelen. Guillemet vreest van de voorgestelde inkomstenbelasting vooral dat de kapitalen het land zullen verlaten, en daar om wil hij, dat de inkomstenbelasting worde ingevoerd voordat er een belasting worde ge steld op buitenlandsche fondsen. Minister Caillaux was van meening, dat een belasting op buitenlandsche fondsen den uittocht der Fransche kapitalen niet zou tegenhouden, de minister gelooft niet aan het schrikbeeld van en 4 schuite”. den uittocht der kapitalen. De «sinister zag den financieelen en econo- mischen toestand des lands niet donker in, maar hoopte, dat de Kamerleden steeds spaarzaamheid en voorzichtigheid zouden betrachten. ITALIË, tn antwoord op een desbetreffende vraag verklaarde de vice-minister van Openbare Werken, dat de dienst op de Simplon-lijn nor maal werkt. De dubbele sporen tusschen Iselle en Domodossola zullen binnen zes maanden ge reed komen. RUSLAND. bijzaken. De nationaal-liberale leider Basserman, heeft tot de Commissarissen der Koningin. werken in verband met zee en rivieren geldt. Andere gunstige elementen zijn: onze tabaks- markt, bloei der nijverheid in Twente, succes onzer schoenfabrikanten in Rusland, de opening van nieuwe stoomvaartlijnen (Java, Japan, China, Z -Amerika. N.-Amerika, Brazilië), ons goedkoop geld en laag bankdisconto, onze j gezonde goudpolitiek. Met Engeland zijn wij de O. II. de eenjgeni die den vrijhandel handhaven, evenals Engeland en Amerika voldoen wij onze verplichtingen, wanneer het gevraagd wordt, in goud. Zijn wij ook bekend om onzen handelsgeest, we mogen niet op onze lauweren rusten, we van de wijzigingen in het wereldverkeerde uitstekende verbeteringen door den Board of Trade in te stellen, ver dienen navolging bij ons. Wij dienen daartoe te beschikken over knappe en degelijke mannen, die technisch gevormd zijn Vooral van Duitschland kunnen nen we in dit opzicht veel leeren. De jonge man, die naar een vreemd land gaat, moet dit vooral economisch en aardrijkskundig bestudeerd hebben. Waar is het, dat de praktijk hiertoe noodzakelijk is, maar de theorie verruimt den blik. Meer en meer gaan onze jongelui naar 't buitenland, dank zij ook de yereeniging van dezen naam te Amsterdam. Hier bracht de heer Rozenraad een woord in het midden voor zijn lievelingsgedachte Nederlandsche Kamers van Koophandel in den aanleggen van spoor vreemde, waarvan er tegenwoordig reeds acht -1- --- Parijs, Brussel, Dusseldorf, Smyrna, j Melbourne, Pretoria en Nieuw-York. Berlijn misschien spoedig volgen en evenzoo De heer C. Rozenraad hield j 1 Donderdag I eene zeer interessante lezing voor de Neder- landsche Yereeniging te Londen. De particuliere correspondent van Ct geeft daarvan het volgend verslag, dat wij met ingenomenheid overnemen. Ons land vóór den vrede van Munster be langrijk, als de markt waar de bewoners van alle natiën zich vereenigden, had door Crom- well en Cobden die positie niet kunnen hand- I moeten gebruik maken haven en geen eerste plaats kunnen behouden. Wilden wij voor de producten van ons land en onze koloniën een markt vinden, dan moesten wij ons nieuwe handelswegen scheppen. Een bewijs, dat de oude ondernemingsgeest teruggekeerd was, vond de heer Rozendaal in het druk en toenemend verkeer onzer havens. Dit ligt echter niet alleen aan ons, wij zijn 'de tusschenhandelaars der groote natiën onze den transito-handel. Niet wij alleen zijn echter vooruitgegaan. Gunstige elementen voor meer algemeenen bloei zijnstijging der koopkracht in de »zilver-landen”, door de vermeerdering waarde van het witte metaalopening nieuwe handelswegenverbetering van materiaal voor vervoer wegenhet aanbouwen van oorlogsschepen en I zijn koopvaardijvloten. Op alle zeëen neemt »de strijd der natiën zal geen land mag zich St-Petersburg. De heer Rozenraad herinnerde er aan, hoe die de heer Witte hem in Juni 1903 verklaard had, dat Russen en Hollanders steeds vrienden gebleven waren. Met een uiteenzetting van het nut eener Kamer in de Russische stad (Japan China) besloot hij deze boeiende en gedachtenrijke improvisatie. DUITSCHLAND. De Rijksdag is Woensdag in het Koninklijk paleis te Berlijn door den Keizer in persoon geopend. De opening in de Witte Zaal van het Koninklijk paleis heeft met groote staatsie plaats gehad in aanwezigheid van de Keizerin, de Prinsen en Prinsessen, de leden van den Bondsraad en tal rijke Rijksdagsleden. De Keizer verscheen met den Kroonprins en de Prinsen in plechtigen op tocht, wordende de Rijksinsigniën vooruitge dragen, de oudste afgevaardigde des land bracht op den Keizer een hochuit. De Keizer las op kahnen toon de troonrede voor, staande op de verhevenheid voor den troon het hoofd gedekt. Luide toejuichingen weer klonken. Daarop verklaarde de kanselier den Rijksdag voor geopend. De Beiersche gezant bracht het tweede hoch 1 uit, waarna de Keizer en het gevolg plechtiglijk de zaal verlieten. Naar aanleiding van het bijeenkomen van den nieuwen Rijksdag wordt opgemerkt, dat twee merkwaardige feiten de aandacht vragen. Het eerste is de samensmelting der drie vrij zinnige groepen. Dr. Payer, de leider der Duitsche volkspartij in Wurtemberg, heeft aan de vrijzinnige vereeniging en de vrijzinnige volks- j 1 zich aaneen te sluiten tot een enkele partij en dit voorstel is op een gemeen- genomen. De drie vereenigde groepen zullen nu den rijkskanselier interpelleeren over het aandeel, I dat de Deutsche Flottenverein in de jongste vor deringen door Japan en Japanners in t wereld- kiezingscampagne heeft gehad. verkeer gemaakt, den grooten bloei der Ver- I is de verwijdering, welke er op het oogenblik de oorzaken daarvoor bestaat tusschen de nationaal-conservatieve groe- - - - pen en het Centrum en die ontstaan is door de agitatie van de Flottenverein en de houding van dén Centrum-afgevaardigde Erzberger, waaruit bleek, dat het Centrum zijn steun in koloniale maakte van allerlei O v 1 J crpnnmpn. Ijp tlrip vprppmcrdp ornpnpn 7.n pn nn N1E U W S- E N A D V E R T E N TIE B L A1) WOHKIJI en omliggende Gemeenten.

Friso nl | 1907 | | pagina 1