WORKUM en omliggende Gemeenten. voor STOKPAARDJES. i VRIJDAG 29 MAART 1901. No. 14. Buiten landsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Tweede Jaarsjansr. oven in elkaar en begroef de menschen onder en puin. De aldaar werkende arbei- landen aan hoofden van en nu de glorie van in de schatting van het buitenland rijzen. i' V< Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post f 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. dat regel, en daarvan werd nooit afge- »Nu”, zei de man, »ik kom dan wel eens terug, maar kan de firma misschien nog meer eieren gebruiken, ik heb er nog 1500, die ik tegen denzelfden prijs aanbied.” »Zend maar zooveel als u wilt, maar kom asjeblieft op Zaterdag afrekenen.” Thuis gekomen, pakt ons boertje voor een gewicht van 1500 eieren netjes steenen in een mandonder hooi, boven hooi, aan de kanten hooi, en zendt dit aan de sfirma”. Deseieren” mochten echter alleen afgegeven worden, indien de eerst geleverde 300 betaald werden. De firma die liever 300 eieren betaalde dan 1500. betaalt en ontvangt de netjes ingepakte eieren. men aan de worden gesteld. Het is een eere saluut aan ons historisch verleden, dat voor een kleine mogendheid on tegenzeglijk hooge waarde bezit. Niets toch is beter waarborg voor onze on afhankelijkheid, dan de internationale eerbied, voor deze onze nationale grootheid in het ver leden. Want al zijn we proportioneel zooveel min der in macht geworden, toch altoos zijn we nog van den zelfden stam, en, mits we krachtig onze nationaliteit handhaven, schuilen er ook nu nog in ons volk krachten, die in de ure des gevaars ons een niet geringen steun voor ons nationaal zelfbehoud toezeggen. De Boeren in Transvaal hebben genoeg ge I »harde toond, wat moed en dappere zin er nog altoos in het llollandsch bloed huist. Hoe meer nu, c ging stand houdt en gevaar we 1 voor Europa voorbij ziet, en ons négligeable op zij werpt- Internationale beteekenis geeft ons Vredesconferentie; maar vooral moedbetoon den Binnenweg nabij De man maakte en er onstond een voor het pand. Weldra haalde men ladder, waarlangs de nachtwandelaar af- Hij was blootshoofd en barrevoets, weer de hulde ook van buitenaf aan terwijl hij een aantal kwetsuren had bekomen De Ruyter bewezen doen ons DUITSCHLAND. Von Puttkamer, de gewezen gouverneur van Kameroen, die het zoo bont maakte dat zelfs zijn adellijke naam hem niet kon beschermen tegen het weggezonden worden, zal den 25en der volgende maand voor de kei zerlijke kamer van discipline te Potsdam moeten J verschijnen. Het openbaar ministerie zal bij de behandeling zijner zaak worden waargenomen door een raadsheer uit het Kammergericht. Von Puttkamer wordt, zooals men zich zal herinneren, van velerlei dingen beschuldigd, o.a. hiervan, dat hij een dame van verdachte zeden mee naar Kameroen heeft genomen, die hij voor zijn nichtje liet doorgaan en voor wie hij een pas met een valschen naam maakte. De rijkskanselier Von Billow is Zondag naar Rapallo in Italië vertrokken om daar eenigen tijd te vertoeven. Volgens de Agenza Stefani zal Tittoni, de Italiaansche minister van buitenl. zaken, hem daar een bezoek brengen. FRANKRIJK. De ministerraad heeft, op voor stel van den minister van buitenlandsche zaken besloten over te gaan tot een voorloopige be- zetting van Oudjda (aan de Algerijnsche grens) I en bezet te houden, totdat de Marokkaansche Regeering voldaan hebbe aan den eisch om genoegdoening, voor den moord op dr. Mauchamp. De ministerraad stelde den aard der eischen vast, die zullen worden gesteld en de instructiën telegrafisch over de bezetting van Oudjda te verzenden. Waarschijnlijk zal aan generaal Liantry bevelhebber van het militaire gebied in Zuid-Oran, de taak der bezetting worden opge dragen. Het besluit van den ministerraad omtrent de bezetting van Oudjda werd met algemeene stemmen genomen. Onder de eischen tot genoeg doening noemt men bestraffing van de schuldi gen aan den moord, schadeloosstelling aan de familie van het slachtoffer en een belangrijke som voor de oprichting van een of andere Fran- sche instelling van weldadigheid in Marokko. bezig geweest met te beraadslagen over het voorstel der cadettenpartij om de veld-krijgsraden 1 af te schaffen. Het debat was zeer levendig. De sprekers van de partij, welke het voorstel hadden ingediend, veroordeelden die krijgsraden ten sterkste. Leden van de sociaal-democratische partij en van de arbeiderspartij legden ook een duit mee in ’t zakje door de houding der regee ring in zoo scherp mogelijke bewoordingen af te keuren. De sprekers van de rechterzijde voerden i ter verdediging van het bestaan der krijgraden aan, dat men, zoolang de revolutie woedt, ge noodzaakt is buitengewone maatregelen te ne men. De zitting werd eindelijk voor- een uur verdaagd. BULGARIJE. In het Vorstendom Bulgarije is na den moord op den minister-president Pet- kof een gevoel van onprettigheid en onzekerheid blijven hangen. Men wil, dat de politie te Sofia een samenzwering tegen Vorst Ferdinand op het spoor is gekomen. De nieuwe minister-president dr. Goedef treedt in de voetstappen van zijn voorganger. Met ijzerstrenge maatregelen wenscht hij te regeeren. Maar de oppositie doet zich gelden. Maandag i kwam in het Sobranje het ontwerp tot wijziging er hangt onze toekomst- De Kabinetscrisis. Nadat de Staatsraad Cort van verslag had gedaan van pogingen tot de vorming van een Kabinet, heeft H. M. de Koningin de raadpleging van staatslichamen heropend door het waren, stortte plotseling het gewelf van den hooren van den voorzitter der Eerste Kamer die door H. M. de Koningin daartoe ontvangen steenen de oplossing der ministerieele ders verleenden spoedig hulp, terwijl de uit naar men verneemt, samen de Enschedé ontboden geneesheer constateerde den dag van vertrek dat de arbeider zijn rechterarm op twee plaatsen gebroken had, terwijl hij een hevig bloedende wonde boven het rechteroog had. H. en zijn zoon kregen eveneens kwetsuren aan armen en beenen. De arbeider Eerenbrink is per rijtuig naar het ziekenhuis gebracht. Internationale hulde. De Standaard schrijft De internationale hulde, door onderscheidene informeerde bij de politie, kreeg weinig troost -de nagedachtenis van onzen groeten zocht de firtna ze]f op en kreeg te hooren, dat vlootvoogd bewezen, moet op hoogen prijs deze aneen des Zaterdags uitbetaalde was een weken. Men zegt wel, dat iemand die wat op jaren begint te komen, evenzeer vaste begrippen als vaste gewoonten begint aan te nemen Dit wil dan eigenlijk zeggen, dat niemand een kind van zijn’ tijd kan blijven, vooral niet, als die wat heel bewogen is. Iedere ontwik keling, tot zekere hoogte gekomen, zou dan blijven stilstaan, en de opgedane kennis over gaan in vaste begrippen, zelfs door voortgezet onderzoek niet meer vatbaar voor wijziging. Het zou er ongeveer mee gaan als met ons lichaam, waarvan de vloeibare deelen ook langzamerhand meer in vaste overgaan. Kunt gij u vinden in deze voorstelling? Ons komt het voor, dat ze wel eenige waar heid bevat. Velen toch beginnen als ze wat ouder worden, al spoedig naar rust te verlan gen. Worden ze daaruit opgeschrikt door nieuwe denkbeelden dan gevoelen ze zich on aangenaam gestemd, hetgeen aan eene onbe vooroordeelde beoordeeling niet bevorderlijk is. Dit conservatieve element in iemands natuur is gekant tegen elke verandering, die van eenig- zins ingrijpenden aard is. Dat het echter on afscheidelijk verbonden zou wezen aan ’t klim men der jaren, zoodat elke bedaagde meer in ’t verleden dan in ’t heden zou leven, is eene stelling, die door de ervaring ten stelligste wordt weersproken. Er zijn er genoeg, die altijd jong blijven, niet juist van die lucht- hartigen. maar veel meer ernstig gestemden. Dat ze niet zoo spoedig dwepen met iets nieuws, heeft dan ook eene andere reden. Ze hebben te dikwerf ondervonden dat het geen, waarmede ze hebben gedweept, niet die groote omkeeringen heeft bewerkt, welke zij meenden, dat er uit moesten voortvloeien. Dat heeft hen bedachtzaam gemaakt. Daardoor kunnen ze bun’ tijd beter leeren begrijpen, beter dan zij, die alleen gedragen door hunne idealen, in eens naar de zon willen vliegen. Zij hebben ervaren, dat de vooruitgang niet gedwongen kan worden met sprongen vooruit te gaan. De geschiedenis der mensebheid ondersteunt deze ervaring; die toch leert het zelfde. Zij toont aan, dat onverbiddelijk reactie volgt op geforceerden vooruitgang. Ook in ’t natuurlijke leven is ’t niet anders. Wie zich te buiten gaat aan de goede gaven des levens, ondervindt daarvan zeker de nadeelige gevolgen. De ontwikkelingsweg is een weg met hinder nissen, die een voor een moeten opgeruimd worden. Er over te springen of er met zeven- mijls laarzen overheen te willen stappen, kan niet baten. Dan geraakt men er tusschen. Laat men ze springen door kruit of dynamiet, dan vernielt men met eens den weg. Tegenwoordig zijn er nog al velen, die zich het bewandelen van dien weg veel gemakke lijker voorstellen Spreekt hen niet van hinder nissen, dat zijn maar kinderen der verbeelding. Op allerlei wijzen heeft men de baan zoo effen gemaakt, dat het een lust is hem te betreden Zij, die wat heel haastig zijn en dat aan tal is tegenwoordig nog al groot maken op dit gebied ook al liefst gebruik van stoom. Maar men kan er op rekenen, dat hier ten volle de waarheid geldt van het gezegde selke waar is naar zijn geld.” Ten allen tijde heeft de kwakzalverij in ’s menschen leven een belangrijke rol gespeeld. Onfeilbare geneesmiddelen worden schier nog dagelijks aangekondigd. Gelden ze voor ziek ten en gebreken van ’t lichaam, dan vinden ze meer en meer bestrijders. Maar men heeft ze ook voor andere gebreken, en dan blijkt wel eens, dat hij, die op ’t eene gebied optreedt als bestrijder, op een ander er een even sterk voorstander van is. Het slimme boertje. Naar de Amersf. Ct. verteld had een boer uit Soest 300 eieren verkocht aan een zooge naamde firma te Amsterdam, die volgens een advertentie een paar duizend eieren kon ge bruiken tegen flinken prijs. Van betalen kwam echter niets. De boer ging naar Amsterdam, werd Met crisis hangt naar men definitieve vaststelling van van de Koninklijke familie naar Het Loo. Te Parijs was dat iets heel bijzonders, toen de eerste vrouw den bok van een fiacre besteeg om als cochère dienst te doen Te Utrecht zegt het U. D., reed Zondag- Schier op elk gebied treft men wel perso nen aan, die zich zelf houden voor specialiteiten, of die de waarheid in bezit meenen te hebben Hier treedt er iemand op met een stelsel, dat in alle opzichten volmaakt is en dat slechts toegepast behoeft te worden, om ’t geluk algemeen te maken, daar weer iemand met een ander, dat dezelfde eigenschappen bezit, en toch eene doorgaande veroordeeling is van ’t eerste. Zoo berijdt elk zijn eigen stok paardje. Daarop gezeten draaft hij door dik en dun Dit schijnt nog al aantrekkelijk te wezen, want elk wordt gewoonlijk gevolgd door een drom van volgelingen Velen daarvan jagen niet zelden nog wilder dan hunne voor gangers. ’t Gelijkt soms wel een heksendans Als de hartstocht zich huwt aan gevoel, is het een jagen en rennen, waarover de rede bloost. Onze dagen knnnen daarvan weer getuigen De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. van de wet op de drukpers in behandeling een drakonisch ontwerp, dat de Pers aan de genade van de regeering zal overleveren. De oppositie weerde zich geducht. Een barer aan voerders, de heer Christof, onderwierp het wetsvoorstel aan een vinnige kritiek, waarna er tusschen de aanhangers der Regeering en de tegenstanders hevig gevochten werd. Het rumoer was zoo ijslijk, dat er niets anders op zat dan de vergadering te schorsen. NOORD-AMERIKA. De Daily Chronicle ver neemt uit Chicago, dat er een groote staking van spoorwegarbeiders dreigt tusschen Chicago en de kust van de Stille Zuidzee. Een reuzen bijeenkomst van spoorwegarbeiders te Chicago op Zaterdag gehouden besloot met geweldige meerderheid van stemmen de betrokken Trunk- ,u ucAoeiiuaiis) lijnen kennis te geven, dat de algemeene staking ’t eodsdienstio- I zal beSinnen °P aanstaanden Zaterdag, tenzij de I betrokken spoorweg-maatschappijen intusschen I een loonsverhooging van twaalf procent bewil- ligen, hetgeen deze waarschijnlijk zullen weige- I ren met de mededeeling, dat zij onredelijk is I omdat in 1906 al herhaaldelijk een loonsver- hooging is bewilligd. Maar sommige bestuurders die bang zijn voor een algemeene verlamming van het verkeer bewesten Chicago achten een scheidsrechterlijke uitspraak in het geschil ver kieslijk. Roosevelt’s arbitreering zal vermoede- I lijk ingeroepen worden, indien hun oordeel I bovendrijft. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. avond ook een rijtuig in de stad, een gewone huur-vigelante, bestuurd door een meisje met hangend haar, op het oog niet veel onder dan 16 jaar. De voorbijgangers keken wel even vreemd op, maar zoo heel erg ongewoon schenen zij het toch niet te vinden. Men heeft de cochère tweemaal zien passeeren op de Biltstraat. Uit Beverwijk meldt Haart. Crt. Door een passeerende automobiel van mr. Henny uit Amsterdam werd Dinsdagmiddag een vier-jarig dochtertje van den heer Reparon overreden. De chauffeur trachtte met boven- menschehjke instemming te stoppen en uit te wijken, doch het meisje keerde op het laatste oogenblik weer terug, werd omgeworpen en kwam aan de achterzijde van de automobiel weer te voorschijn. Het kind was ernstig aan her hoofd verwond en de kleertjes waren van het lichaam gescheurd. Door zuster Duinker en den heer Kuenen, semi-arts, werd de eerste hulp verleend. Het meisje bevindt zich rede lijk wel. u.vcu »iuiov. Zondagavond omstreeks 9 uur zagen ook buiten af. die overtui- voorbijgangers een man in nachtgewaad op de levendig blijft, hoe minder stelling van het in aanbouw pijnde pand der loopen. dat men onze beteekenis firma. Jungerhaus aan als quantité den Singel, te Rotterdam. allerlei heftige gebaren ook de oploop voor het pand. dbetoon een b RUSLAND. Maandag is men in de Doema als laatst bij de schipbreuk van de Berlin, 1 klom, ■zier o-nwemet o karn o rlcl a rrnn nvor hnf n I x .11 bij het klauteren over de stelling. Het bleek dat hij als verpleegde was ontsnapt uit het De eere van den Hollandschen naam wordt ziekenhuis, zoodat een agent van politie hem door hoog gehouden, en aan dien naam daarheen teruggebracht. Maandagmiddag omstreeks 3 uur had een ernstig ongeluk plaats in de steenbakkerij van der Linden Hulshof, staande voorbij de tweede spoorbrug het niet-slagen zijner j nabij Enschedé. Terwijl Hulshof, de eigenaar I en diens zoontje, benevens de arbeider J. H. Eerenbrink bij den steenoven aan ’t werk NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD O o

Friso nl | 1907 | | pagina 1