en omliggende Gemeenten. voor WOlimi 1 Di! Mmsii van M KiiiQ i au VereeniDinB „VoltsonHerwljs.” l 1 ZATERDAG 13 APRIL 1907. No. 16. Tweede Jaargang. Binnenlandsch Nieuws. I Kikvorsch-Padde contra Karper. Men schrijft zéér van waar men j men ooit de school heeft gezien, terwijl de vraagof om jaren langen dienstplicht, zal tengevolge hebben lijker overgang. Ten slotte wijdt Spr. een woord aan de onderwijzers zelf, die voor hunne belangrijke, hoogst moeielijke taak moeten bezitten eene groote mate van plichtsbesef en verantwoorde lijkheidsgevoel. Een betere positie en salariëering dient hun deel te zijn, zoodat zij niet steeds de slachtoffers behoeven te worden van vraag en aanbod. Ter verbetering dier positie dient verandering te worden gebracht in de opleiding, thans onderwijzer kan worden, zonder dat is veel te vroeg, wijl de onderwijzer dan nog En is hij eenmaal de 1 op initiatief van «V. O.” kunnen De Fricsche Handelsbank te Leeuwarden keert over het afgeloopen jaar 25 pet. divi dend uit. Dinsdag waren te Sneek ter markt aangevoerd ongeveer 2500 kievitseieren, waar voor van 12 tot 14 cent per stuk werd betaald. zou zoo iets geschieden. Voor kinderen beneden den leerplichtigen leeftijd dient eene goed ingerichte Fröbelschool te zijn, wijl kinderen in dat tijdperk ook behoefte hebben aan bezigheid, en een goede bewaarschool een zegen voor de lagere school kan zijn. Op dat gebied heeft (ook het Nut zich zeer verdienstelijk gemaakt, maar vindt ook «V. O.” haar werkkring .aangewezen. Ook dienen er te zijn scholen voor zwak zinnige kinderen, ten onrechte achterlijk ge noemd, die zeer ernstig verstoren het klasse- leven en het werk van den onderwijzer. Zij kunnen wel degelijk nog onderwijs ontvangen, en gelukkig worden reeds zulke inrichtingen gevonden te Amsterdam, Rotterdam en den Haag, alhoewel de internaten, die in het buiten- land op het platte land worden gevonden, hier I nog wel lang tot de vrome wenschen zullen blijven behooren. Betreurenswaardig is het ontbreken van aan sluiting tusschen lager en middelbaar onderwijs, het gebrek aan alle voorbereidend middelbaar onderwijs. Examens zijn voor kinderen ondingen, en daarom moet overleg gepleegd ter gemahke- Doel der school is niet de kennis, maar de I De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. de visch met de pad op den kop hangend, en het is zeer wel mogelijk dat vroegere waarnemers dergelijke tooneeltjes zich hebben zien af spelen in beken en vijvers en dat dit de verklaring is van het oude volksgeloof. Kennen onze Friesche visschers dit volks geloof ook? sel. met beperkte lichtingen parade echter niet kunnen plaats hebben. Omtrent de twee jeugdige avonturiers j uit Sneek deelt de Zutf. Crt. het volgende mede zjyu uauuavuueueu uiui eeu zeer, Twee 16 jarige jongens van welgestelde ondergeschikte zaak bij een politieman wel eens dacht in geval Weten zij wel wat het tegenwoordige stel- i maar met 15 hij onderwijs kan geven, eigenlijk de hoofdzaak moest zijn. Het betreden der school op 18-jarigen leeftijd i een leertijd moet doormaken, hetgeen geschiedt ten k^ste der kinderen. F j school binnen getreden, dan wordt hij nog de dupe van een eigenaardige omstandigheid in Nederland, w’aar hier hoegenaamd geen bevor- deringssysteem wordt gevonden, en het verkrijgen van de hoogste betrekkingen geheel van het toeval afhangt. Spr. eindigt ten slotte met nog een wensch, dat n.l. in de verhouding tusschen hoofd en onderwijzers, wat de toestand in school betreft, in zooverre wijziging worde gebracht, dat aan de laatsten medezeggingschap worde gegeven bij de regeling der schoolzaken, in verplichte goed gereglementeerde schoolvergaderingen. Gehandschoen.de agenten aan het Ilaarl. Dagbl. Tweeden Paaschdag had een agent van politie, dienstdoende aan de Amsterdamsche Poort, op verzoek zijn bureautje verlaten, hulp te verleenen in de Spaarnwouder- straat. Na daar zijn plicht vervuld te hebben, keerde hij zelfvoldaan terug en ontmoette een van zijn chefs, die hem staande hield en er aanmerking op maakte, dat de agent niet behoorlijk gekleed was, omdathij geen handschoenen droeg. Een rapport en het voordragen voor straf was het gevolg. Nu zou men zeggen, welke ordebewaker zal het in zijn hoofd krijgen, om, als hij ge- i roepen wordt (voor moord, brand, ruzie of wat men maar wil eerst zijn handschoenen te gaan opzoeken en aantrekken? In dien tussebentijd kan er ik-weet-niet-wat gebeuren 1 Maar wat gebeurde er nu Donderdag? Er was een brandje op de Dreef, dat heel wat agenten op de been bracht. Ook waren er eenige agenten van het bureau aan de Houtbrug. Ze waren model, de witte handschoentjes schitterden in ’t zonne- De vrees, in ’t vorige jaar op grond van de hooge accijnsopbrengst geuit, als zou het drankgebruik weder toenemende zijn, is gelukkig ijdel gebleken. Het Tijdschrift van den «Volksbond tegen drankmisbruik” verneemt, dat het verbruik van veraccijnd gedistilleerd per hoofd der bevolking in 1906 bedroeg 7,43 liter ad 50 pc, d i. dus nog iets minder dan in 1905 (7 44 L.), toen het bijna 2yz Liter lager was dan y4 eeuw geleden, nl in 1880 (9.87 Lj Voor de drankbestrijders-vereenigingen een reden om te volharden. Algemeene dienstplicht. Er was in een adres aan de Koningin propaganda gemaakt voor algemeenen dienstplicht. Er wordt nu tegen propaganda gemaakt in een tweede adres, van Limburgsche burgemeesters. Het Hbld. is ’t met die heeren niet eens. Hebben zij, die het onzedelijke lotings-stelsel willen handhaven zegt het blad -- zich in don bestaanden toestand inge- van oorlog? Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. familie hadden de vorige week Woensdag de ouderlijke woning te Sneek verlaten voor hun vertrek hadden ze een brief gepost, waarin werd meegedeeld dat alle nasporingen naar hen vruchteloos zouden zijn. «Dat kon hen nog wel eens tegenvallen” hadden we dade lijk bij het bericht aangeteekend. Nu, ’t is hun tegengevallen de heertjes zitten nu weer kalmpjes thuis, waar ze door de goede zorgen der politie zijn heengebracht. Ze waren n 1. Woensdag per spoor uit Sneek naar Leeuwarden, via Hardegarijp en Nieuwe- schans Duitschland ingetrokken, hadden Bre men en Hamburg bezocht, in Hamburg en nog een dag bij den havenarbeid «onder- kruipersdiensten verricht tot ze door de politie werden lastig gevallen omdat ze geen legiti matiepapieren bij zich hadden, en waren toen, grootendeels te voet, naar Gronau gegaan om bij Enschedé ons land weer binnen te trekken. Zoo waren ze naar Zutphen gewandeld, waar ze een voorraad brood, boter en kaas insloegen, hun Duitsch geld inwisselden en nieuwe sokken kochten onder Warnsveld hadden ze toen hun oude sokken gewasschen en te drogen gehangen met het plan naar Rotterdam te kuieren teneinde daar scheeps gelegenheid te zoeken. Een paar marechaus sees zagen de jongens aan den kant van den weg zitten, vroegen wat ze daar deden, en toen vielen de knapen al spoedig door de mand Ze zagen er natuurlijk al erg ver waarloosd uit. De marechaussee stelde het avontuurlijke tweetal op transport naar Sneek, waar ze door de ongeruste ouders met blijd schap werden ontvangen. De 20ste eeuw wordt genoemd de eeuw van het kind, en niet ten onrechte, waar we hebben kinderwetten, spreken van kinderarbeid, kleeding en voeding, ja, zelfs van eene nieuwe weten schap «de kinderkunde.” Een brochure handelt over: Zijne Majesteit, het kind. Was het vroe ger de M. t. N. v. ’t A., thans is het de Ver- eeniging «Volksonderwijs” in de eerste plaats die voor het kind optreedt, en daarom had dan ook de heer L. C. P. Bigot van Arnhem in eene Vrijdagavond j.l. gehouden vergadering van de afdeeling «Workum” tot onderwerp zijner rede gekozenDe belangen van onze kinderen en de Vereeniging V. O. Die belangen zijnhet geven van eene goede opvoeding en van goed onderwijs, waaraan de Vereeniging «V. O.,” ook in hare afdeelingen, veel kan bijbrengen. In hoofdzaak is die taak opgedragen aan de ouders en de onderwijzers, aan de eersten wat de lichamelijke, aan de laatsten wat de geestelijke opvoeding betreft, deugd, zij kweekt geen geheugens maar gewetens. Echter met het gezin zorgt ook de school voor de lichamelijke opvoeding, in welk verband door Spr. de vrije- en orde-oefeningen en scbool- pauzen worden besproken. Doch het belang rijkste deel is de geestelijke, zedelijke opvoeding. Elk vak, dat wordt onderwezen, heeft zoowel zijn practische, als zedelijke en materiëele be- teekenis. Het geschiedenis-onderwijs b. v. be hoeft niet te bestaan in eene dorre opsomming van feiten, maar in het wijzen op ideale men- schen, geen vechtmenschen, maar mannen als Edison. Is de invloed in dezen indirect, directen invloed gaat uit van de persoonlijkheid des onderwijzers, waardoor hij leert kennen der kinderen nooden, hunne kleine verdrietelijkheden, maar waarvoor de groote klassen weer een belangrijk beletsel zijn, zoodat dan ook naar de te groote klassen door «V. O” een onderzoek is ingesteld, en de afdeelingen daarop hunne aan dacht moeten vestigen. Een ander euvel is nog, dat de kinderen veel te vroeg de school verlaten, ofschoon ook hierin j de natuur ons den weg wijst. Het verlaten der school op 12-jarigen leeftijd is een zeer onna- tuurlijken toestand en uitbreiding der leerplicht wet tot 15 jaar, enkel met het oog op het volkskind, zeer gewenscht, wijl de leeftijd van 12 tot 15 jaar zulk een belangrijk tijdperk is, om zonder geleerdheid te kweeken, den kinderen een beteren kijk op de dingen te geven, w'at door 1 of 2 vervolgklassen of voortzettingsklas kon worden bereikt. Maar nog grooter ramp is de kinderarbeid, hetgeen Spr. illustreert met voorbeelden uit de groote steden, waar de toestand in dezen ten hemel schreiend is, waarom het wenschelijk zou zijn de ouders ten opzichte van den kinderarbeid I net zoo goed in aanraking te brengen met den Grafrechter, als geschiedt, waar de kinderen i iet ter school worden gezonden of de opvoeding 'ordt verwaarloosd. Vervolgens breekt Spr. den staf over het nerhalingsonderwijs, met zijn onmogelijke naam, dat geheel vrijwilllig, niet verplichtend, wordt gegeven, maar uit den aard der zaak een alge meen, voorbereidend vakonderwijs moest zijn, aanpassende aan locale toestanden (landbouw, geloof dat kikvorschen en padden, de natuur- fabrieksnijverheid enz.) rekening houdende met J lijke vijanden zijn van karpers, welke visschen de praktijk van het leven, waarom op dat terrein ook door «V. O.” nog veel valt te doen. Kennende de schreiende armoede der groote leden, noemt Spr. het een plicht der gemeen schap, zich de zorg dier kinderen aan te trekken, die voeding en kleeding behoeven, en bepleit hij het groote nut van vacantie-kolonie’s hetgeen alles in zijne gevolgen ten goede komt aan het volgen van het onderwijs. oogholten van den karper. Een groote tactor is evenwel de samenwerking - - - - - - - tusschen school en huis. Door de groote ver- anderingen in de praktijk van het schoolhouden is samenspreking met de ouders op zoogenaamde ouderavonden zeer gewenscht. Waar het nut van verschillende dingen, b.v. schoolwandelingen enz. kan worden besproken, en wederzijdsche waardeering kan worden gewekt. Er heerscht toch nog groote onbekendheid net den taak des onderwijzers en de beteekenis er school als een systeem, een plan. Alweer Het heeft altijd verwondering gebaard, dat in onze Friesche wateren de karpers zich niet zeer snel vermenigvuldigen, en jonge karpers slecht gedijen Men denke aan de totnogtoe weinig vruchten afwerpende uitzetting j van Galicische karpers. In verband hiermee is het onderstaande j alle hoogere niet van belang ontbloot. Adrian J Brown te Birmingham, geeft in een Engelsch tijdschrift een beschrijving van een voorval, dat de bevestiging schijnt te geven van de gegrondheid van ’t oude volks- Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Dat duizenden huisvaders, steunen van gezinnen met kinderen, uit zullen moeten trekken, gedood of verminkt zullen worden, terwijl tienduizenden jonge gezonde krachttige i mannen ongehuwd en zonder zorg, omdat zij vrijgeloot zijn, zullen toekijken en ook, al zouden zij wenschen te helpen, geen hand zullen kunnen uitsteken om die taak van i huisvaders en gezinshoofden over te nemen? Onwaar noemt het blad de bewering, dat i met een volksleger meer kazernes, meer officieren met hooge tractementen en pensioenen I noodig zijn'. In het volksleger toch worden nagenoeg e hoogere en lagere officiersrangen uit de militie vervuld. Het aantal beroepsmilitairen wordt zeker met 75 pet verminderd. Ook wij zegt het blad wenschen te waken tegen overmatige verzwaring van militaire lasten, en juist om die overmaat licht, als bewijzen hoe helder de egaas kunnen te bezweren wenschen wijalgemeenen dienst- I wasschen plicht, korte eerste oefening, maar, in plaats van het hazardspel der loting, op recht, billijkheid en gezond verstaud gegronde vrij stellingen op ruime schaal. Op den 19 April, den verjaardag van Prins Hendrik, behoort in de verschillende garnizoenen een groote parade te worden ge houden. Met het oog op de geringe sterkte van L. ”j._J d.* 6 13C5 ze i en de onvoldoende geoefendheid der lichting I 1907 zal in de meeste garnizoensplaatsen die W1j °jet Hoewel ’t een brand van nul en geener waarde was, moesten de agenten toch iets I doen, als we ’t wel weten, een slang op de waterleiding schroeven. Dat deden zemet hun helderwitte hand schoentjes aan. De brandmeester, de heer Beccari, maakte hierop aanmerking: het blijvend gedeelte der lichting 1906 de onvoldoende geoefendheid der lichting zij zouden dooden door de oogen te vernielen Adrian J Brown nu bemerkte einde Maart in ondiep water aan den rand van een vijver een goudkarper, die bijkans stil lag en op wiens kop zich een padde had neergezet. Bij nader onderzoek bleek, dat de pad zijn voor- pooten had gewrongen tusschen de oogen en Met groote voor- zichtigheid slaagde Brown er in de voorpooten van de pad uit de oogholten (waar zij ter diepte van een duim vast zaten) terug te trekken, doch daartoe was heel wat kracht 1 noodig. De oogen, die uit de kassen waren gedrukt, hernamen hun plaats en de visch, die als verlamd was geweest, herkreeg allengs beweging- en levenskrachten. Het moet een griezelig gezicht geweest zijn, i «Doet jelui die dingen toch uit, je maakt maar vuil Agenten in koor: «Ja, maar dat mogen Dienstdoen in model, dus ook met i handschoenen Den brandmeester zinde dit niet. Hij zou er den burgemeester over schrijven. Zijn handschoenen niet een zeer. N1E U WS- EN A I) V E I i T ENT1E BL AI) -j- VUOVVll VVU.U VIO U|J VUCUlUg UCll til. j J J

Friso nl | 1907 | | pagina 1