voor WOIIKIJI on omliggende Gemeenten. q ZATERDAG 20 APRIL 1907. No. 17. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieu ws. Uit de Kamers. 1 1 1 Tweede Jaarsrans;. o o I Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 i ongeveer, waar wij aan uur een man kan men slechts gissen. De weg is vrij breed, en goed geplaveid. Voor ’t naaste wordt aan een duizeling gedacht, maar waar Z.Eerw. in de laatste dagen erge hartkloppingen had. is ’t ook niet onmogelijk, dat dit met het onge val verband houdt. AHe gemeenteleden zijn zeer onder den in druk van dit droevig ongeluk. Z Eerwaarde was bij ieder, niet het minst bij de minder- gegoeden, zeer bemind. Als er een zieke in huis was, als er armoede werd geleden, of als de dood een slachtoffer had genomen, was dominé de liefderijke, medelijdende, hulpvaardige Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Lorenzelli is vroeger nuntius te Parijs geweest en sedert 3 jaar aartsbisschop van Lucca. Cavalari is de opvolger geweest van den tegenwoordigen Paus Pius, als patriarch van Ve netië. Rinaldini is voor 14 jaar een tijdlang inter nuntius geweest bij de regeeringen van Neder land en Luxenburg. Sedert 1899 is hij nuntius te Madrid. RUSLAND In de Doema werd aan de orde gesteld een interpellatie betreffende de gebeurte- nissen te Riga op 13 April waar, bij een poging tot ontvluchting, zeven gevangenen gedood en 17 gewond werden, zullende de overige 74 voor den veldkrijgsraad terecht staan. De sociaal-democraten verlangden dat de in terpellatie spoedeischend zou worden verklaard, i De debatten werden zeer rumoerig. De heer Sjoelgoejin (rechterzijde) riep den sociaal-democraten toe: Gij protesteert tegen de doodstraf, maar zegt het eens ronduit, hebt gij 1 geen bommen in den zak (Onbeschrijfelijk ge- druisch). Sjoelgoejin werd wegens beleediging van af gevaardigden van de zitting van Dinsdag buiten gesloten. De interpellatie werd naar eene commissie verwezen. Men meldt uit Utrecht aan de Tel. In de Suikerstraat, alhier, leefde een echt paar in gestadigen twist. Dat de vrouw het als gevolg daarvan zwaar te verantwoorden had, laat zich wel begrijpen. Het arme schepsel kreeg in den laatsten tijd slaag en nog eens slaag Dinsdagmorgen kwam het opnieuw tot een uitbarsting en thans met een droevigen afloop. Wat er eigenlijk precies gebeurd is. weet men niet, maar wel bleek eenige oogenblikken later, dat de vrouw, die in zwangeren toestand verkeerde, dood was. Dadelijk werd de politie gehaald en had een lijkschouwing plaats. Deze is des middags herhaald zonder iets aan het licht te brengen, j Of er inderdaad bewijzen voor een misdaad aanwezig zijn, is de groote vraag nog Waar- schijnlijk is, dat de man op vrije voeten blijft rondloopen. In de gansche buurt heerscht natuurlijk groote verontwaardiging. In het Leeuw. Nieuwsbl. van Zondag j.l. lezen wij omtrent het ongeluk, Ds. Schuttevaer overkomen, het volgende Een droeve slag heeft de Ned Hervormde gemeente te Langezwaag getroffen. De alge meen geachte en beminde leeraar, Ds. Schutte vaer, is gisteren op jammerlijke wijze om het leven gekomen. ’s Middags had Z Eerwaarde nog een be grafenis geleid. Daarna was hij per fiets uit gereden om eenige gemeenteleden te bezoeken. ’t Laatst kwam hij bij Jan de Jong aan den Luxterhooiweg. Ongeveer vier uur nam hij afscheid om naar huis terug te keeren. Een dochter van de Jong zag hem nog even na en dachtwat waggelt dominé vreemd op de fiets. Bijna een uur daarna gingen een vrouw, en een jongen op de fiets, dien weg langs. Daar zag de vrouw een fiets in het slootje aan den kant van den weg, en bij nader toe zien ook een man.... »Gauw, jonge, helje folk, der sit yn ’e sleat.” De jongen roept De Jong en Hendrik Kracht, ook in die buurt wonend, en fietst dan door om dr. Keidel van Terwispel te halen. Kracht springt direct in de niet diepe sloot, en tilt het hoofd van den drenkeling uit de I modder, ,,’tls mijnheer”, zegt een der toege- I schoten buren. ,,Ik gevoelde geen water meer, ’t was als of ik door den grond ging”, vertelde Kracht ons later. De drenkeling werd naar ’t huis van Kracht vervoerd. Daar paste men nog de kunstma tige ademhaling toe, maar ’t mocht niet meer baten. Toen Dr. Keidel kwam, kon hij slechts den dood constateeren. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. DUITSCHLAND. In den Rijksdag heeft de vrij-conservatieve afgevaardigde von Dircksen een rede gehouden over het terrorisme, dat de Carcia. sociaal-democraten uitoefenen. Hij zinspeelde daarbij op de noodzakelijkheid van uitzonde ringswetten om het kwaad tegen te gaan. Staatssecretaris Posadowsky gaf in antwoord op de rede te kennen, dat de regeering niet te vinden zou zijn voor een uitzonderingswet ter bescherming van den vrijen arbeid, daar naar I haar meening de tegenwoordige strafbepalingen voldoende zijn. De uitvoering van die bepalin- gen laat echter dikwijls te wenschen over, daar 1 mishandelde arbeiders geen aanklacht willen 1 indienen en getuigen moeilijk zijn te vinden. De Germania, die het met Posadowsky eens is, vraagt waarom de regeering eenige jaren geleden wel met een tuchthuiswet kwam, die j toen door den Rijksdag werd verworpen. FRANKRIJK. De advocaat Leandri wekt in de Figaro op tot het vormen eener groote ver- eeniging, welke de steeds toenemende revolutio naire beweging desnoods met de wapenen ’moet bestrijden, met kracht moet optreden tegen het anti-militaristische en anti-patriotische propa- geeren en de vrijheid van geweten en van den arbeid moet waarborgen. De vereeniging moet eischen, dat de tot den burgeroorlog prikkelende arbeidsbeurs en het algemeene arbeidersverbond worden ontbonden en dat alle personen in dienst van den staat, die zich aansluiten bij de onwet tige en onvaderlandslievende vereenigingen, on middellijk worden ontslagen. De burgerlijke moet zich in staat van tegenweer stellen en geweld met geweld, oorlog met oorlog beant woorden. In Toulon hebben de beambten in staatsdienst benevens werklieden, die bij ondernemingen van den staat werkzaam zijn, daaronder onderwijzers en arbeiders van ’t arsenaal en de lucifers fabrieken een vergadering gehouden, waarin zeer heftig te velde werd getrokken tegen Clémenceau, genoegzame gronden aanwezig achtte Viviani en Briand. In ’t bijzonder werdgepro- I regeeringstaak van het zittende kabii testeerd tegen het vervolgen van beambten, die zich bij de vereenigingen hebben aangesloten en de aanwezigen werden opgewekt om meer ver eenigingen voor staatsambtenaren op te richten en zich bij de arbeidsbeurs aan te sluiten. ENGELAND. De Engelsche protectionisten hechten groote verwachtingen aan de samen- I komst der koloniale premiers. Austen Chamber- lain heeft in een open brief uiteengezet: »dat geen bevredigende vorm van de tariefregeling J mogelijk is zonder herziening van de rechten op levensmiddelen”, en dat seen klein recht op I buitenlandsch graan, vleesch en zuivelproducten noodig is om den Engelschen en kolonialen producent een voorrecht te kunnen geven boven den vreemden.” Hieruit blijkt duidelijk, dat de Engelsche tariefhervormers niet kunnen buiten de rechten l op levensmiddelen; dat zij die noodig achten om de koloniale producenten een voorrecht te kunnen geven. Maar de koloniale premiers kunnen ook weten, dat het Engelsehe volk van geen graanrechten weten wil, en dat de theorién van Cobden zoo vast geworteld zijn in de ge dachten van de Engelsche kiezers dat deze het vorige parlement, voornamelijk om dit te doen uitkomen, in letterlijken zin wegvaagden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Eindelijk is Keizer Frans Jozef het lang beloofde bezoek aan Praag gaan brengen. Maandagnamiddag arriveerde hij in de Bo- heemsche hoofdstad, die prachtig versierd was, hoofdzakelijk in de lands.kleuren roodwit. De Duitsche huizen vlagden met de Oostenrijksche kleuren zwart-geel. De Tsjechen hadden er wel voor gezorgd, dat de ontvangst een duidelijk Tsjechisch karakter zou dragen. De opschriften op de eerepoorten en stedelijke gebouwen waren allen in het Tsjechisch en de Duitschers beklagen er zich over, dat ze in vele opzichten achteruit werden gezet. De keizer, die er bijzonder flink uitzag, werd door den burgemeester in het Duitsch en in het Tsjechisch begroet en verklaarde in antwoord daarop in het Tsjechisch, dat hij gaarne van de i r gelegenheid gebruik maakte om eenigen tijd op de eerwaardige Hradschin door te brengen en voor de verzekering van onverbreekbare trouw en liefde der hoofdstad dankte. In het Duitsch voegde hij eraan toe een wensch voor den vrede en de eendracht tusschen de volkstammen, die I Bohemen bewonen. ITALIË De Paus heeft zeven prelaten tot kardinaal verheven, n.l.Mercier, Lorenzelli, Cavallari, Lualdi, Maffi. Rinaldini en Aguerrey De geldvloed naar de Nederlandsche schatkist was over de maand Maart al weer niet slechter dan over die maand in 1906. Er j werd zelfs nog ’n f 400 000 meer ontvangen. Dit verschil wordt ’t meest gevonden in de successierechten, die pl m. f 340,000 hooger waren. De andere posten bleven vrij gelijk. De Amsterdamsche stadstrammen ver voerden in 1906 45 millioen personen Door drie gemeenteraadsleden is thans een voorstel ingediend om het tarief te brengen op vijf cent voor een afstand van drie of min- i der sectiën, en van tien cent voor meer dan i dien afstand. Ook in de Ned. Herv. kerk te Jelsum is de gezamenlijke Avondmaalsbeker door af- zonderlijke tinnen bekertjes vervangen Maandag zijn alle Friesche zeesluizen J gesloten, daar het boezemwater thans tot een voldoend laag peil is afgestroomd. Gedurende Maart kwamen in Friesland 31 gevallen van schurft, 17 van rotkruipel, 2 van vlekziekte en 3 van miltvuur voor. In de geheele maand deed zich in ons land geen enkel geval van mond- en klauwzeer voor. Aan de markt te Sneek werden Dins dag aangevoerd ongeveer 3000 kievitseieren, waarvoor van 15 tot 17 cent per stuk werd betaald. Het Arbeidscontract. Het Verbondsbestuur van het Nedel Werkliedenverbond Patrimo nium heeft de volgende motie aangenomen: »Het Verbondsbestuur van het Nederl. Werkliedenverbond Patrimonium, overwegende de groote beteekenis eener wettelijke regeling van het Arbeidscontract I voor de Nederlandsche arbeiders, overwegende de belangrijke verbeteringen in de rechtsverhoudingen der arbeiders en patroons, welke in het aanhangige wets- ontwerp omtrent deze aangelegenheid wordt geboden besluit de Eerste Kamer der Staten-Gene- I raai eerbiedig en dringend te verzoeken het oe ongeluk zichjieeft toegedragen, wetsontwerp op het Arbeidscontract aan te nemen.” Einde December j 1 telde de Neder landsche koopvaardijvloot 775 schepen met een inhoud van 1,218,236 kub meter tegen 750 schepen met 1,164,065 kub. meter een jaar te voren. Een armoedig gekleede jonge vrouw te Rotterdam wierp Dinsdagavond haar zesmaands kindje in een sloot Een schipper sprong dadelijk te water om het kind te redden, maar werd door de moeder nagesprongen die het kind weer trachtte meester te worden wat haar evenwel niet gelukte. Heel de buurt liep te hoop en de moeder werd door de politie slechts met moeite tegen het verontwaardigde volk be schermd. De 22-jarige vrouw was ongehuwd, kwam van honger en gebrek bijna om en zei geen kans te zien haar kind in het leven te behouden. herder, de helper als ’t noodig was, de trooster waar men troost behoefde. Toen hij voor eenigen tijd voor een beroep naar Jorwerd bedankte, was er blijdschap bij al de gemeente leden. Ds. H. Schuttevaer Jz geboren in 1867, legde in 1893 te Groningen zijn candidaats- examen af, werd 17 Sept. 1893 bevestigd tot Wij weten nu zoo toe zijn. Door het kabinet en door den heer Lohman, deze laatste als woordvoerder der rechterpartijen is ons een uiteenzetting gegeven I van het verloop der crisis sinds het ministerie I den llden Februari zijn ontslag aanbood. Het blijkt thans, dat de rechterzijde geen om de regeeringstaak van het zittende kabinet over te nemen. Eerst verklaarde de voorzitter der Eerste Kamer, door de Koningin gehoord, dat er naar zijne meening geene reden bestond om de rechterzijde in de gelegenheid te stellen de I bestuurstaak over te nemen. Toen daarop de I ministers te kennen gaven, dat na het votum 1 der Eerste Kamer, naar hun meening de rechterzijde wel in de gelegenheid behoorde gesteld te worden en dat zij alleen op hun ontslagaanvrage zouden terug komen, wanneer de rechterzijde niet geneigd bleek de regeerings taak over te nemen, werd den voorzitter der Eerste Kamer opgedragen een kabinet te vor men. Deze raadpleegde met de heeren Lohman, Heemskerk, Talma, Loeff en Kolkman. En deze I heeren waren allen van meening, dat de ver- werping der oorlogsbegrooting door de Eerste Kamer niet was een daad tegen het kabinet en zijn program, maar slechts een persoonlijke afkeuring van het beleid van een met het regeeringsprogram niet verband houdende maat regel van den oorlogsminister, waaruit niet de verplichting voortvloeide tot overneming der regeering. Alle zes verkozen daarom alleen tot vorming van een ministerie mee te werken wanneer de linkerzij bepaald onmachtig bleek. Nadat daarna ook een poging van den heer Gort van der Linden tot vorming van een zaken kabinet mislukt was, werd den ministers opnieuw verzocht op hun ontslagaanvrage terug te komen. Deze verklaarde zich daartoe bereid op voor waarde dat het program der regeering zou kunnen worden gehandhaafd en generaal Staal zou vervangen worden door een minister, die bereid zou zijn in de Kamer een afzonderlijk wetsontwerp te verdedigen, waarbij de kwestie van het blijvend gedeelte opnieuw aan het oor deel der heeren werd onderworpen en daarom trent in den geest van het kabinet een beslissing wordt voorgesteld. Omtrent dit verloop bleken ministers en leiders der rechterzij het vrijwel eens. Maar I zij schenen te verschillen omtrent het belang j dat aan sommige gebeurtenissen moest worden toegekend. Reeds dadelijk toen de zes boven- genoemde heeren de voorwaarden, door de ministers gesteld, vernamen, zagen zij daarin I een eisch aan de koningin gesteld om zich vooraf' tot bekrachtiging van een wet te verbinden, een verkorting dus van de rechten der kroon. En 1 j sommigen van hen meenden daarom verplicht De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. te zijn de regeering over te nemen. Het kabinet had daarop een andere verklaring van die I gestelde voorwaarden gegeven maar geheel I bleken die de heeren niet voldaan te hebben, j Want in de Kamer moest de heer de Meester als voorzitter van den ministerraad nog eens komen vertellen dat het zoo niet bedoeld was. Of nu de heeren zich van de goede bedoeling willen laten overtuigen De verdere discussies zullen het leeren. Die beloven trouwens nog ander moois. Was werkelijk de rechterzijde verplicht geweest een ministerie te vormen en heeft zij, door zich aan die verplichting te ont- I trekken, haar onmacht getoond? Daarover zullen de heeren het voorloopig nog wel niet i eens zijn. I 4 t NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD

Friso nl | 1907 | | pagina 1