voor WOKKVM en omliggende Gemeenten. Tweede Jaargang. ZATERDAG 27 APRIL 1907. No. 18- Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Uit de Kamers. 26 24 24 - NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD weerstaat, en levendige belangstelling zullen wekken. i 1 Q t Stemming Provinciale Staten. i e e g D J> D 21 25 25 25 25 21 21 e i. t s s 1 t I 1 e e t i. onderwijs 110 en een voor wijs niet minder dan 135 advertenties, aan vragen voor een onderwijzer. Nadat H. zich ontkleed had is ook S. te kooi gegaan. H. aan Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. Herstemming. 21 Juni Stemming. 11 Juni 13 11 13 11 13 13 13 12 11 13 inconstitutioneel gehandeld was om aan de Koningin de bekende voorwaarden te stellen en of dus de rechterzijde in haar recht had gestaan door daarop aanmerking te maken, joeg ook heel 1905 een twijfelnummer getrokken heeft en dus eerst in Maart van dit jaar werd opgeroepen. Hij heeft echter aan de oproeping niet voldaan, en weigert onder de wapenen te komen. Deswege is reeds tegen hem procesverbaal opgemaakt, zoodat de weigerachtige militie- plichtige zich binnenkort voor den Kanton rechter zal hebben te verantwoorden. De dagvaarding is reeds tegen hem uitgereikt. De jonge man rekent zich tot de z. g. bate van de Engelschen. Het Lagerhuis heeft in tweede lezing het de Eerste-Kamer-Voorzitter had Voorgelezen* onderwerp p het territoriale leger met groote waarin dit advies gegeven werd, iets wat naar j—v—j ’s heeren Lohman’s meening geheel onnoodig en tevens ongepast was. Te midden van al dit twisten bleek intus- schen, dat het ministerie van geen enkele partij in de Kamer principieëleh tegenstand zou te duchten hebben bij haar plannen tot legerher- vorming en evenmin bij den veelbesproken maat regel betreffend het blijvend gedeelte. Dit kon dus als een bemoediging dienst doen, nu de regeering opnieuw de zaak der legerhervorming zou ter hand nemen en als een goed voorteeken tevens nu de wetgevende arbeid weer beginnen gaat. Er zijn een paar maanden in te halen en een beetje spoed, die door eensgezindheid mogelijk wprdt, kan dus geen kwaad doen. Het heeft lang geduurd, eer de Tweede Kamer over de laatste ministerieële crisis was uitge praat. En met al dat praten zijn de heeren elkaar geen stap nader gekomen in de beschou wing van de oorzaken en de gevolgen van dit twee maanden geduurd hebbende oponthoud in het parlementaire leven van ons land. Geen wonder trouwens, dat men het bij een dergelijke discussie niet eens wordt. Nauwelijks had een spreker als onomstootelijke waarheid vastgesteld, dat slechts de rechterzijde schuld had aan de crisis en haar nasleep en hij had zijn plaats weer ingenomen na met een triomfantelijk lachje de zaal te hebben rondgekeken, of een ander stond op en begon zijne redevoering met de verklaring, dat het nu' vaststond, dat de rechter zijde geen schuld had en die alleen bij het ministerie berustte, als was er nooit iemand geweest, die dit betwijfeld had. Want dit waren toch de strijdvragen, waarover het debat liep, of namelijk de verwerping van de oorlogs- begrooting door de Eerste Kamer voor het ministerie een verdedigbare reden vormde om ontslag te verzoeken en of, dit ontslag eenmaal lid van de gevraagd zijnde, de rechterzij verplicht was de heeft een bijzonderheden omtrent de aanstaande publicatie ze uit deze bron 12-jarig kameraadje bewusteloos, ziekenhuis vervoerd, bleek het bij aankomst reeds overleden, en ook het kruierzoontje is ’s avonds bezweken. Zaterdagavond omstreeks 10 uur ont stond er brand in de woning van Meeldijk te Klaaswaal. Het bleek dat de brand ver moedelijk aangestoken was door den 34 jarigen zoon Arie, die toevallig thuis was. Gelukkig kon zijn bejaarde moeder den brand nog tijdig blusschen, waardoor geen groote schade ont staan is. Blijkbaar was de zoon niet tevreden over het mislukken van zijn daad Spoedig daarop liep hij het huis uit en kwam bij den nacht- waker A. van Essen, aan wien hij vroeg eens mede te gaan om te zien hoe hij brand zou 1 stichten. En werkelijk zag deze dat M. een bos stroo aanstak tegen het huis zijner ouders. Ook thans kon de brand door het handelend 1 optreden van den nachtwaker gebluscht wor- Als reden van zijn lafhartige daad gaf om Adn zijn ver- herstemming voor de bestrijdersbonden„Sobriëtas”, een schrijven gericht aan de inspecteurs der verschillende langen zal wapens, waarin hij zich verklaart voor ’t ver strekken van niet-alcoholische dranken aan mili tairen op nationale feestdagen. Tot dusverre werd uitsluitend bier verstrekt. DUITSCHLAND. De Rijksdag heeft Dinsdag de begrooting van Justitie afgedaan en daarbij aangenomen de motiën betreffende de immuni teit der volksvertegenwoordiging en tegen de verplichte getuigenis van journalisten voor de rechtbank. De rechterzijde stemde tegen. De Rijksdag heeft zonder debat het verdrag tusschen het Duitsche Rijk en Nederland van 11 Februari 1907 nopens wederkeerige erken ning van maatschappijen op aandeelen en andere ondernemingen van koophandel, nijverheid en geldhandel, definitief goedgekeurd. In den Pruisischen Landdag zijn de debatten over de Poolsche kwestie Dinsdag besloten met de aanneming van de begrooting der Staats- commissie tot bevordering van de Duitsche kolonisatie in de Oostelijke provinciën. Tegen stemden, behalve de Poolsche leden, het centrum en de liberalen. De liberalen klaagden, dat het geld, door oorlog heeft, I den- op verzoek van de federatie van R.-K. drank- 1 M. op dat hij deze feiten gepleegd had in de gevangenis te komen. nu recht geschieden Omtrent den moord Zondagavond in de Coehoorn-kazerne gepleegd, deelt men uit Arnhem nader mee De pas opgekomen milicien Sgeboortig uit 'Eibergen in den Gelderschen Achterhoek, was uit geweest met den vrijwilliger H., van en slechte gedraging. Toen S. weigerde meerdere gelagen te betalen, werd ’m wel krijgen zou. S is daarop naar de kazerne gegaan, en heeft zich, vóór zich te ontkleeden, gewacht uit vrees voor wraakneming tot H. binnen meerderheid aangenomen, De minster van Oorlog, Haldane, zeide bij de verdediging van het ontwerp, dat de eerste ministers der koloniën eenparig van oordeel zijn, dat de door hem voorgestelde organisatie der territoriale legermacht zeer goed ten voor beeld kon strekken en dat zij voornemens waren dit voorbeeld voor oogen te houden bij de orga nisatie van de strijdmacht in hun eigen land, zoodat er door het geheele rijk een op dezelfde wijze ingerichte territoriale macht zou zijn, wat een krachtig gevoel van veiligheid zou opwekken. SPANJE. De Madrileensche correspondent Neue Freie Presse heeft van een Spaansch Staatsman de volgende toelichtingen op de ont hullingen van de Correspondencia d'Espana ontvangenDe entente tusschen Spanje en Engeland kan in Spanje slechts zoo lang popu lair zijn, als Spanje lid is van het Viervoudig Middellandschezee-verbond. Mocht echter Spanje als lid van dien Bond tegen Duitschland of Oostenrijk-Hongarije moeten strijden, dan zou een zoodanige politiek door het grootste deel van het Spaansche volk veroordeeld worden. Spanje kan niet deelnemen aan een overeen komst, die ten doel zou hebben Italië te helpen tot het herwinnen der voormalige Italiaansche provincies van Oostenrijk. Ook het deelnemen aan een verbond tegen Duitschland zou in Spanje onmogelijk zijn, daar Duitschland tegen woordig in Spanje zeer bemind en er door economische belangen mee verbonden is. Ook met Engeland heeft Spanje zich thans econo misch en politiek verbonden, nadat het vroeger dikwijls Engelands overmacht moest gevoelen. In Carthagena ging het dus niet om een Engelsch-Spaansch Tweevoudig Verbond, dat door Frankrijk en Italië uitgebreid zou worden. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. moeten weigeren dus niet om godsdienstige beweegredenen. ’t Zaakje zal nog wel een staartje hebben vooral ook, wraar de jongeling reeds nu te kennen gegeven heeft, niet voor den Kan tonrechter te zullen verschijnen en ook aan geen enkele oproeping gehoor te geven. Er zal dus geweld gebruikt dienen te worden om hem in te deelen. Een fijn stel. Twee koetsiers, een pianist en twee Zandstraatbewoners te Rotter dam trokken er Zondagmiddag met een open rijtuig op uit naar Katendrecht. Gewapend met geladen revolvers en knuppels zouden zij eenige van hun kornuiten, die te Katendrecht welbe kend zijn en het roeiersvak uitoefenen, van hun onverzaagdheid blijk geven Lang waren zij nog niet in Katendrechts omgeving toen hun aanwezigheid bekend werd, hetgeen ten gevolge had, dat, op den Sumatraweg gekomen, het rijtuig en de inzittenden met steenworpen begroet werden. Als antwoord werden uit het rijtuig in het wilde op de steengooiers eenige revolverschoten gelost, hetgeen ten ge volge had dat een roeier een schampschot in den linkerbovenarm kreeg. Toen namen de Zandstraters c. s. de vlucht. Doch er was inmiddels naar een politiebureau te Rotterdam getelephoneerd en van daar uit bezette een inspecteur met eenige agenten de brug over de Spoorweghaven. Spoedig kwam het rijtuig in het gezicht, in de Stieltj esstraat werd het tot staan gebracht en de inzittenden naar het politiebureau aan de Nassaukade geleid. Drie gedeeltelijk nog geladen revolvers, twee zware knuppels en eenige losse hulzen van patronen werden in het bezit van dit vijftal gevonden, dat voorloopig, is aangehouden. Een Amsterdamsche familie ging ver huizen naar de Bloemgracht, 3 hoog. Een kruier hielp mee verhuizen, en ’t zoontje van den kruier en zijn kameraadje, jongens van 7 en 12 jaar, zagen de drukte aan. Er werd een piano overgebracht. Ze moest naar boven getakeld worden Reeds was ze twee hoog, toen de takel uitschoot, de piano naar beneden viel en terecht kwam op de beide jongens. Beiden waren hoogst ernstig gewond, ’t Naar ’t ten andere verliest dikwijls ook de van den zaak- deel van zijn Einde Juli of begin Augustus zal te ’s Hage de eerste steenlegging van het Vredes paleis plaats hebben. De Delftsche Gist- en Spiritusfabriek keert over 1906 een dividend van 17 pet. uit (verleden jaar 18 pet.) Aan de notarissen in het ressort Leeu warden is door de Kamer van Toezicht een schrijven gericht, waarin melding wordt ge maakt van de klachten van verschillende notarissen over de handelwijze van enkele ambtgenooten, die zich niet ontzien opdrachten aan te nemen van zaakwaarnemers met deeling van het salaris. Het behoeft geen betoog, zegt de Kamer van toezicht dat zulke praktijken verder felijk werken voor het ambt van notaris Vooreerst toch ondermijnt zoodanige notaris daardoor niet alleen zijn goeden naam, ten aanzien van het door hem bckleede ambt, doch ambtgenoot, die de eischen waarnemer weerstaat, een praktijk. Nu heeft de wet op het notarisambt niet rechtstreeks den notarissen verboden met zaakwaarnemers te zamen te werken, doch zij waarschuwt tegen handelingen, die strijdig zijn met de eer of de waardigheid. De Kamer van toezicht heeft daarom haar schrijven gericht tot alle notarissen in haar ressort, eensdeels om hun allen ernstig en dringend te verzoeken niet met zaakwaarnemers tezamen t werken, anderdeels om hen intijds indachtig te maken op hetgeen hun vanwege het be staande toezicht der Kamer boven het hoofd hangt. Zaterdag bevatte een blad voor ’t bijz. ’t openbaar onder i lagen huize De Bond voor Staatspensioneering telt M gedreigd door H, die thans 202 afdeelingen met 17,168 leden en 330 algemeene leden. Aangesloten zijn 57 bonden en vereenigingen met p m. 20,000 leden. kwam- Te Haarlem doet zich weder een geval Nauwelijks echter gelegen kwam van dienstweigering voor. H aV zlJn bed. hem blj de keel en t Betreft een jongeling, die bij de loting m gtak hem <n bajo6net *-n het hart zoodat na enkele zuchten de dood intrad. De kamer- genooten hadden niets bemerkt van deze lage daad. Een natuurlijke consternatie deed dadelijk den toestand begrijpen H. werd onder hevige bedreigingen gegrepende kazerne ’t was twaalf unr in opstand. Het lijk werd naar het hospitaal vervoerd en de dader in arrest gesteld. Twee muzikanten van Assen waren Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Noord-Brabant Gelderland Zuid-Holland Noord-Holland Zeeland Utrecht Friesland Overijssel Groningen Drenthe Limburg In de Nieuwe Crt kan men lezen, dat het grootste gedeelte der kieviten wegens het gure weder nog niet uit het zuiden is terug gekeerd en dit is de reden, zegt het blad, dat het getal kievitseieren aan de markt zoo veel lager is dan andere jaren om dezen tijd. In Den Haag weet men vele dingen, doch met het leven der kieviten zal men er wel niet zoo bizonder op de hoogte zijn. De eerste kieviten waren hier op tijd en zouden de laatsten reeds meer dan een maand vertraging hebben? Niet-alcohol dranken aan millitairen. Onze heengegane minister van regeeringstaak over te nemen, waar haar partij in de Eerste Kamer de regeering een nederlaag bezorgd had. Ministerie en linkerzijde beant woordde deze vragen bevestigend. De verwer ping van de oorlogsbegrooting wegens de weg zending door minister Staal van het blijvend gedeelte, was, zoo redeneerde men, een bestrijding van het program der regeering en zij die in dezen strijd het ministerie een nederlaag hadden bezorgd, moesten nu de gevolgen van hun daad aanvaarden. De bestrijding van den maatregel betreffende het blijvend gedeelte, zoo antwoordde men daarop van rechts, gold niet het regeeringsprogram, maar een zuiver technisch-militaire kwestie. De regeering had dus niet behoeven af te treden en de verplichting om de regeering op zich te nemen, kon niet ontstaan zijn. Maar bovendien, zoo bracht men in het debat, de rechterzijde in de Tweede Kamer is niet verantwoordelijk voor de daden van de rechterzij in de Eerste en waar de politieke leiding bij de Tweede Kamer berust kon er dus in geen geval sprake zijn van een verplichting van rechts om een ministerie te vormen. En de heer Lohman verscheen tot 4 maal toe op de spreektribune om de rechterzijde in deze zaak te verdedigen. Maar vooral de heer Lohman had nog andere dingen te beredeneeren. ...jvu. De vraag of het werkelijk van het ministerie 0„ de ko]onja]e bijeenkomst voorstellen, Trans- j Vaaiö öbii I grondslag I noodige rijdende artillerie die wat stof op. En omtrent de verantwoordelijk- heid der rechterzij voor het advies van den voorzitter der Eerste Kamer, een der hunnen, kon men het evenmin eens worden. Deze i Voorzitter had den Koningin afgeraden een rechtsch ministerie te doen optreden, omdat zich in 1905 een meerderheid voor grondwets-her- I ziening had uitgesproken en deze grondwets- herziening zou onder zoo’n ministerie in ’t gedrang j komen. Men scheen deze reden nogal vreemd te vinden en het was dus begrijpelijk, dat noch de heer Lohman, noch de heer Heemskerk dat advies van hun partijgenoot voor eigen rekening wilden nemen. De heer Lohman meende boven gezegde commissie besteed, nutteloos was weg geworpen. Oorspronkelijk stond de commissie 300.000.000 M. ten dienste en kon zij ook be schikken over een speciaal domeinfonds'groot 100.000.000 Mark. Deze fondsen waren thans onderscheidenlijk tot 13.000.000 en 8.000.000 gedund. Met de uitgegeven millioenen had de commissie juist het tegenovergestelde bereikt van hetgeen zij beoogde. Niet het Duitsche, maar juist het Poolsche grondbezit was toe genomen en wel met te zamen 62.000 H.A. De Pruisische conservatieven echter, de adelijke landheeren van de overzijde der Elbe hebben van het werken der commissie voordeel getrokken voor de waardeverhooging van hun grondbezit. Afgezien van Duitsch-patriotieke beweegredenen, verklaart dit het verschijnsel, dat de conservatieven zich zoo ijverig inspannen om den Pruisischen Staat voor het Duitsche kolonisatiewerk in de Poolsche provinciën te interesseeren. FRANKRIJK. Op initiatief van minister Pie- chon zal worden uitgegeven de diplomatieke ge schiedenis van den oorlog van 1870 op grond van bescheiden uit de Fransche archieven. Een i voor dit doel benoemde commissie- medewerker van de Temps eenige meegedeeld. De documenten zullen, nu afkomstig zijn, absoluut vertrouwbaar zijn en onweerlegbaar bewijzen, dat niet alleen het Fransche volk, maar ook de wetgevende ver gadering door de regeering van Napoleon om trent den waren toestand is misleid. Nooit zou men in een oorlog toegestemd hebben, wanneer het bekend was geweest, dat Napoleon de be langen van Frankrijk aan die van het Pausdom opofferde en luchthartig afzag van werkzame bondgenooten, om den Paus te dienen. De be zorgdheid, dat andere mogendheden zich zullen verzetten tegen de publicatie van die documen ten, welke op haar betrekking hebben, hoopt men weg te ruimen door voor elk document, zelfs wanneer het reeds elders is gedrukt, de autorisatie der betrokken mogendheden te vra gen. Overigens heeft men geen politieke, maar alleen geschiedkundige bedoelingen en mag men als zeker veronderstellen dat de meest kiesche kwestie uit dezen oorlogen zijn voorgeschiedenis het plan van een Fransch-Oostenrijksch-Itali- aansche alliantie, in hoofdtrekken reeds algemeen bekend is. Maar toch zullen er vele bijzonder- heden bekend worden, die het bekènde aanvullen en een levendige belangstelling zullen wekken. ENGELAND. Volgens de Standard zal Botha I vaals strijdkrachten te reorganiseeren op den van een zelfstandige landweer met de en ruiterij. De Engelsche regeering, die de sterkte van de Engelsche troepen in Zuid-Afrika wenscht te verminderen, zou wel ooren hebben naar Botha’s plan, maar de Standard acht het, in een hoofd- I artikel, geenszins onbedenkelijk, het verleden der Transvaalsche Boeren in aanmerking ge nomen. Het blad is niet geneigd Botha’s eigen betuigingen van aanhankelijkheid aan het Britsche rijk te wantrouwen, maar, zoo geeft het blad te verstaan, de Boeren, die tijdens de verkiezing in Transvaal overal vroegenwanneer krijgen wij onze geweren terug of anders nieuwe i zouden, ondanks Botha, die weermacht voor hun I eigen belangen kunnen aanwenden, en niet ten dien nog een ander appeltje met het ministerie te schillen te hebben, omdat dit den brief van had 1 naar vrije socialisten en

Friso nl | 1907 | | pagina 1