WORM en omliggende Gemeenten. voor ZATERDAG 4 MEI 1907. No. 19. Uit de Kamers. Binnenlandsch Nieuws. I I/ Tweede Jaaroansr. I - Advertentiën Vr dagmorgens vóór 11 worden uitgekeerd.” niet op het salaris ^worden gekort. den konden grond den staats- j -I Heerenveen Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden Advertentiën Vr dagmorgens vóór 11 uur. meldt In dezer dagen den heer R., zijner makkers. zijn hoofd, waarop hij was terecht gekomen, doch kon zich zonder hulp huiswaarts begeven. ’s Avonds begaf hij zich vroeg ter ruste, doch in de nacht werd hij ernstig ongesteld, I I inktgomelastiek maakt De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. klaagde over de oogen van waaronder zijn geneesheer een attest stelde, dat de man inderdaad een ziekte had, die, vooral bij avond, een waggelenden gang ver oorzaakte. Het proces-verbaal werd dan ook ingetrok ken. mane- en geloof- een rondwandeling langs de verschillende bouwwerken te ’s Gravenhage. De animo was niet bijster groot. De regen kletterde dan ook met stralen neer. Slechts een man of vijf en twintig waagden er een nat pak aan en waren om even zes uur aan het Jacob van Campenplein op het appèl verschenen. Later op den dag en ook ’s avonds werden vergaderingen gehouden vanwege de Socia listen Vereeniging en door den Bestuurderbond, waarin gesproken werd over de beteekenis der Mei-leuze voor verkorten arbeidsduur. Te Rotterdam werd een middag- en avond vergadering gehouden, welke laatste gevolgd werd door den gebruikehjken optocht, waaraan de aangesloten organisaties met transparanten en banieren deelnamen. Te Utrecht werd de bijeenkomst van de onafhankelijke arbeidsfederatie door sjpchts enkele tientallen personen bezocht. Naar men meldt, heeft zich een comité op den rechter. Tegen het bezwaar, dat een schatting door schatters in de verschillende streken een ongelijke waarde aan de tienden zou toekennen^ deed de minister het denkbeeld aan de hand om vergaderingen van leden uit de verschillende tienddistricten te doen houden onder voorzitterschap van den minister of een hoofdambtenaar. Daar konden dan de schatters hun wijsheid opdoen. 11 om centen, want hij moest vóór hij dood- een docter te komen. maar en hij zoo wee om ’t hart toen stonden er zooveel drank en... Enfin, aan den nam er en toen hij eindelijk 1 bij thuiskomst nog altijd een vinger te weinig en ettelijke borrels te veel bleek te hebben er een zeeslag, waarop echter met een even snelle wisselling als van het weer in April de vrede volgde met muziek en zang. Ook een stakingDe «professoren” de académie de billard Etoile, Warmoes- o o het werk gestaakt, omdat aan een andere aca démie de billard den professeurs betere con dities waren aangeboden De Etoile schitterende ster aan den Am- sterdamschen speelhorizon heeft hiermede haar door hazard beïnvloede baan verlaten, om dat zij in botsing was gekomen met het mo derne solidariteitsbegrip der «loonslaven”. De Etoile is voor afbraak verkocht. Drankgebruik en drankbestrijding. Vol gens betrouwbare statistieken heeft men bevonden dat te Zeist in het afgeloopen jaar op een bevolking van p.m. 11,000 zielen een hoeveelheid sterke drank werd verbruikt van p m. 100,000 liter. Daarvan ontving de schatkist het respectabele sommetje van f 63,000 aan accijnzen. En dat alles ondanks de actie van drie geheelonthouders-vereenigingen 1 Te Oldenzaal schijnen de drankbestrijders een iheer dankbaar terrein te vinden. Er De 1 Mei-betooging. De eerste Meidag is, evenals te Amsterdam, I .„1 van plaatsen in niet omgezet in een burgerlijk vorde- jn tal van plaatsen in ons land op de gewone i wijze herdacht met redevoeringen, voordrachten, optochten en kinderfeesten. Te ’s-Gravenhage maakte een troep aan- Èn ten slotte bleef er nog beroep geslotenen bij de Vrije Socialisten-Vereeniging Tjirken o a. konden ’t niet verder brengen magere jaren en niet alleen met de tegen- dan van 3 tot 4 ct. Door den landbouwer G. Peterson te het Berlikum zijn eergisteren de eerste nieuwe J. I-f1-1-J-y-J J.-4-4_ loosstelling door de tiendcommissies zouden raad, commissaris der Koningin in deze pro- slechting van alle burgerrechtelijke geschillen opdraagt aan den rechter. De mister voerde hier tegen aan, dat het tiendrecht wordt opge- hèven en ringsrecht, maar de overheid de heifers een schadeloosstelling verleentzoodat er geen burgerlijk recht meer is. Een behandeling door de tiendcommissies zou bovendien procedures voorkomen. T Van het goede te veel In Truth lezen wij de volgende toespeling op de overstelpende hoeveelheid feestmalen, die generaal Botha verwerken moet The defeat of General Botha. Long fougt he for his nation’s rights On many a stricken field, Nor ever in those hard-fought fights Was Botha forced to yield. •But now, in London’s banquet-halls He owns us British winners. Unconquered bij our swords, he falls A victim to our dinners. Wij geven de vrije vertaling hierbij De nederlaag van Botha. Lang vocht hij voor zijn braaf volk’s recht Op menig bloedig veld En nooit, in ’t hevigste gevecht, Werd Botha neergeveld. Maar nu, bij Londen’s vleesch en taart, Vindt hij den Brit te krachtig Niet neergeveld door ’t Britsche zwaard, Maar ’t smulwerk is te machtig. De brand ontstond in den winkel van matten vloerkleeden en zeilen van B. Zoowel de winkel als het gebouw en de aanwezige goederen gingen zoo goed als geheel verloren. Ook de andere winkel, waar door mej. J. T. Schortinghuis eene zaak in dameshoeden werd uitgeoefend, brandde geheel uit. Het belendend perceel, waar K. Lodel eene slagerij hield, kreeg veel water schade en aan het dak en den zijwand aan merkelijke brandschade. baliseerd wegens openbare dronkenschap. Hij beweerde evenwel niet dronken te zijn, doch een kwaal te hebben, waarvoor hem zelfs het gebruik van sterken drank verboden was. De veldwachter had hem echter bij schijn langs de straat zien zwieren de dus niet aan deze praatjes. Eenige dagen later stond in het plaatselijk blad een ingezonden stuk van de hand van den geverbaliseerde waarin deze zijn nood de begane vergissing en zich in het publiek rechtvaardigde, Ziekteverzekering. Door het bestuur van de Algemeene Am- sterdamsche Vereeniging voor Genees-, Heel- en Verloskundige hulp, .Ziekenzorg is aan de Tweede Kamer een adres gericht naar aan leiding van het wetstontwerp op de ziekte verzekering. Het bestuur is van oordeel, dat het ontwerp geen goede waarborgen bevat voor goede, doeltreffende ziektebehandeling en uitkeering van ziekengelden en verzoekt daarom de noodige wijziging Het bestuur is van oordeel, dat Ie de verzekering voor ziekte behandeling geheel moet afgescheiden zijn van de verze kering voor uitkeering van ziekengelden 2e. goede ziekte-behandeling den verzeker den bij deze wet niet gewaarborgd is; 3e. de premiën, welke voor de plaatselijke districtskassen in de Memorie van Toelichting bij dit ontwerp zijn aangegeven, zóó laag zijn, dat geen enkele goede «bijzondere kas” zal En'°het I kunnen blijven bestaan en 4e. dat ten gevolge daarvan de niet-vaste werklieden allen hun genees-, heel- en ver loskundige hulp zullen moeten zoeken óf by slecht ingerichte ziekenfondsen óf bij gemeen telijke geneeskundige armenzorg. Bij het adres behoort een zeer uitvoerige memorie van toelichting. Naar berekening' werden Dinsdag te Sneek 13000 kievitseieren aangevoerd, prijs meest 16 ct. Dat vormt zoowat met ’t getal, ’t welk daar vanaf ’t laatst van Maart ter markt kwam om en bij de 27000. De hoogste prijs was f 1.10 per stuk, de laatste officieele prijs 15 ct. In 1906 werden aangevoerd ruim 40000 eieren, hoogste prijs f 1 30, laagste 14 ct- Dat verschil van een dertien duizend eieren wordt in de eerste plaats geweten aan t koude weer, in de tweede aan ’t kleiner ge tal vogels dat naar de eierzoekers meededen elk jaar minimer wordt wegens t bij honder- En hij kwam den dooden van den kievit in Fransche en uitdrukkelijk verklaren dat hij Belgische slagnetten Bonte eieren waren er dit jaar ook weinig; de prijzen ervan varieeren van 2j tot 5 ct. Dinsdag waren te Sneek een 1000 van dat soort waarvan de markt opende met 4j en hebben verloren, is om ze te wrijven met Dit neemt den roest weg en maakt de voorwerpen glad zonder er krassen in te maken zooals schuurpapier doet. (Het I akblad.) Gisternacht is te Zaandam brand uitge broken in het dubbele winkelhuis aan de brief met het treurig bericht dat haar moeder Gedempte Gracht, toebehoorende aan den heer overleden was Op den dag der begrafenis R- Kuyper. trok ze met haar echtgenoot naar Drachten, waar de overledene had gewoond. Toen ze j Huisman, aankwamen, zat de doodgewaande rustig bij de tafel, ’t Bleek, dat niet baarmoeder, maar zijn moeder, die te Driesum woonde, was overleden. Dronken tegen wil en dank. Men aan de Tel. een der dorpen op de Veluwe werd een ïnan door de politie gever- Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Met een interpellatie heeft de Tweede Kamer na het crisis-debat haar arbeid voortgezet, ’t Was die van den -heer Schaper over de mis handelingen, die twee boerenknechts in de marechaussee-kazerne te Uithuizen van de zijde der marechaussee zouden hebben ondergaan. De knechts hadden uit louter baldadigheid in den nacht van 31 Maart op 1 April van het vorig jaar 204 ramen ingeslagen en werden daarvoor 3 April ingerekend. Eenige dagen later hadden ze een aanklacht ingediend tegen de marechausées wegens mishandeling. De 'officier van justitie had daarop een onderzoek ingesteld, maar geen termen gevonden voor een vervolging. De heer Schaper wou nu, omtrent die mishandeling meer weten en vroeg daarom den minister van justitie wat er van waar was. Tevens verzocht hij den minister de dossiers van de strafzaak over te leggen en een vervolging in te stellen tegen de marechaussées. Maar de minister bleek den afgevaardigde niet ter wille te kunnen zijn. Noch het bovenver melde onderzoek noch dat, gedaan op verzoek van den verdediger der knechts tijdens de behandeling hunner zaak voor de rechtbank hadden iets aan het licht gebracht. Voor een strafvervolging ontbrak dus allen grond. En daar het geen gewoonte was strafdossiers over te leggen, had den minister daaraan nu ook geen zin. Wel wilde hij de vonnissen en het proces-verbaal der terechtzitting ovevleggen. De heer Schaper, wien door den dokter ver klaard was, dat de knechts wel geen wonden hadden, die blijvende schade zoude berokkenen, maar wel striemen, wat met hun verklaring, dat ze met een karwats geslagen waren, over eenkwam, was met deze ministeriëele verklaring niet erg tevreden, al erkende hij, dat het ver haal der knechts overdreven was geweest. Maar de minister had weinig anders meer te zeggen en bleef er dus bij. Behalve deze kreeg de Kamer nog een andere interpellatie te hooren'. De heer Thomson had namelijk- gehoord, dat een uitnoodiging aan luitenant-kolonel Graafland vanwege de kadetten- vereeniging «Insulinde” aan de academie te Breda op drang van het academie-bestuur was ingetrokken, en vreesde, dat des luitenant- kolonels vooruitstrevende leger-denkbeelden daar aan schuld hadden. De minister stelde hem echter gerust. Er was geen uitnoodiging verzonden, want die kon alleen namens de gouverneur der academie geschieden. De heer Graafland was alleen door een officier over het vervullen van een spreek beurt gepolst. Naast deze beide interpellaties is de Kamer haar eigenlijke wetgevende arbeid begonnen met de behandeling van twee wetsontwerpen, dat tot vaststelling der tarieven van in-, uit en doorvoer in Indie en dat tot afschaffing van het tiendrecht. ’t Eerste ontwerp bracht de vraag ter sprake, of Nederland nog een vrijhandelsstelsel heeft, nu de inkomsten uit de Tarieven ondanks de I vrijhandelaars steeds hooger worden. 1 lokte een debat uit over het meer of minder beschermend karakter van ons tariefstelsel ih Indië. Maar niettegenstaande allerlei bezwaren werd het ten slotte na eene kleine wijziging aangenomen. Over de voortreffelijkheid van het andere wetsontwerpdat tot afschaffing van het tiendrecht bleek men het ook niet algemeen eens. Er waren er, als de heer Pierson, die het uitstekend vonden, er waren anderen, -die verschillende bezwaren inbrachten. Dat het tiendrecht moest afgeschaft worden, daarover was men het allen eens. ’t Was niet meer van dezen tijd en is nadeelig voor den landbouw, ook in zooverre het een intensieveren cultuur van den bodem tegenhoudt. Maar de wijze, waarop het in het ontwerp gedaan werd, had geen onverdeelde sympathie. De heer Reyne scheen wel te vinden voor een afschaffing zonder eenige schadeloosstelling op grond van de onrechtvaardigheid van het tiendrecht. Maar hij meende het toch zoo niet als ook bleek uit zijn amendement, waarbij hij een andere vorm van schadeloosstelling voorstelde, daar de voor gestelde naar zijn meening te zeer in het voor deel van den tiendheffer was. F later nog eens dit allerminst bedoelde. De bezwaren der anderen wogen niet zoo zwaar en gingen meer tegen de wijze, waarop de afschaffing zou plaats hebben. Zoo achtte de heer van Asch van Wijck het stelsel der j wet van 1872 beter, omdat daarbij werd ge- I sloot met 2 tot ct. rekend met de gemiddelde waarde van de goede Tj’ en woordige. De heer Lohman en ook de heer j Van Doorn noemefe het ongrondwettig, dat de j geldigheid, de omvang en de aard van I tiendrecht en eveneens het bedrag der schade- aardappelen worden vastgesteld, omdat de grondwet de be- I vjncje aangeboden, clooh+in Cf Tran alia En v»zvr\v»v»z-k«l-» zxlinlrz-» crncrtk i 11 De 1 Mei-betooging. Maandag lag aan de Konijnenpolle te een scheepje. De vrouw zelve was er met negotie op uit, de man deed, wat in normale verhouding de vrouw zou hebben D_Jaan, hij zette het theewater op sloeg daar- verjaardag, op 29 October a s een huldeblijk voor een houtje stuk, en hakte in één aan te bieden moeite zich zelf een vinger af. zoodat die er aan Voor militieplichtige onderwijzers bevat een velletje bij hing. Toen de vrouw achter- de Staatscourant het volgqpde belangrijke be- na sluitI bloede, trachten bij «Bij militairen dienst moet bij 1 jaar of En toen hij de centen..had, de vinger minder dan 1 jaar verlof het volle salaris aldoor bloedde en hij zoo werd, toen... De kosten van plaatsvervanging mogen dus huisjes aan zijn weg 1 dokter is hij niet toegekomen, hij Het blad Ons Hoorden zal liquideeren. maar liever wat voor in, Vele aandeelhouders hebben afstand van hun aandeelen gedaan ten voordeele van een nieuw op te richten blad. volgde De Eendracht/ de coöp. Mij. door dr. Frederik van Eeden öpgericht tot hulpver- leening en werkverschaffing aan de stakers j van 1903, heeft haar bestaan niet langer i aan kunnen volhouden. Ze is failliet verklaard. straat 180, te Amsterdam, hebben ploseling Ongeveer een jaar geleden, toen de werk lieden staakten om meer loon, hoewel ze wisten dat Van Eeden bij de zaak inschoot, beeft de laatste trouwens al te kennen gegeven dat hij niet tot meer offers voor deze coöperatie be reid is. -Provinciale meeting voor Drankbestrijding. Door de Friesche Propagande Commissie is besloten de provinciale meeting voor drankbe strijding dit jaar te Beetsterzwaag te houden, waarschijnlijk in de maand Juli. Zondagmiddag stond te Heemstede een 20 jarige Friesche dienstbode, die te Haarlem diende, op het balkon van de stoomtram. Doordat ze een vriendin met een zakdoek toewuifde, verloor ze haar evenwicht, viel en raakte onder het laatste tramrijtuig, dat haar over de borst ging. Zij overleed eenige oo- genblikken later. De twintig jaar geleden vermaarde Friesche hardrijder Benedictus Kingma te Grouw, die, toen hij in 1885 met Rinke v. d Zee naar Christiania trok om het tegen de Noren op te nemen, daar een rijk gemonteer- den drinkhoorn won, is op den leeftijd van 47 jaren overleden. Ook zijn jongere, nog in leven zijnde broeders Merk en Marten hebben in hun jonge jaren tot de snelste rijders be hoord. Zondag 11. zoo meldt de Oosterb. Ct. vermaakten zich eenige jongens met het voet dankbaar terrein te vinden. werd Üaar in het afgeloopen jaar 51,800 L. sterke drank verkocht tegen 70,135 L. in 1905. Er is al lang schande over geroepen, dat in dierentuinen sommige wilde dieren, vooral slangen, met levende dieren (geiten, konijnen enz gevoed worden. Doch nu heeft de Secretaris der Londensche artis gevraagd of een slang een geit wreeder doodde dan de mensch het doet En daar zal ieder, die veilige jvugvuo U.VV geen vegetariër is, het antwoord wel op balspel en werd een hunner, een zoontje van schuldig moeten blijven. ter aarde geworpen door een o „T rI Schoonmaken van gereedschap met inkt- Wel bezeerde hn zich aan I? - J gomelastiek. Een gemakkelyke wyze van schoonmaken van lichte gereedschappen 'als stalen duimstokken, passers, messen, scharen enz., die een weinig geroest zijn of hun glans om zoodat onmiddehjk geneeskundige hulp moest j worden ingeroepen. Geconstateerd werd, dat j de hersenen door den val ernstig beleedigd waren. Men vreest voor het leven, in elk I geval voor het behoud der verstandelijke ver mogens van den ongelukkigen knaap. Eene vrouw te Kollum ontving een A - xiacil J.U.CA1 UJÜlUb, 11ÜV11 ólbll Cüll UUU11LC gevormd met het doel gelden in te zamelen ten einde aan dr. A. Kuyper op diens 70sten gec| NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD

Friso nl | 1907 | | pagina 1