WORKH en omliggende Gemeenten. voor ZATERDAG 18 MEI 1907. Tweerle Jaargang. No. 21. Uit de Kamers. Buitenlaiidsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. I Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 vijftien Posthumus getroffenhet Twee geiten kwamen roggeberg werden alleen in haar kamertje zat, door den bliksem Hij heeft de kolonie vooruit gebracht, kapitaal naar het land goeden klant en schoot op hem toe om hem tot veilig geleide te verstrekken, doch de beschonkene kende zijn vrienden niet meer hij meende aangevallen te worden en zich te moeten verdedigen, een doodelijke messteek was 't loon voor des kasteleins gedienstigheid. Thans is tegen den zaakwaarnemer deswege 4 jaar gevangenisstraf geëischt. Bij de Uitgevers firma Van der Laan Co te ’s Gravenhage is verschenen no 1 serie oorspronkelijke verhalen van de den gunstig bekenden schrijver J' van Balen, onder den titel »De Wolf,” een in levendigen trant van een hand van Hendrik Voorsche Wolf," een in levendigen trant verhaalde Episode uit de tijden van de in vallen der Noormannen in ons land. Nu zich meer en meer een strooming open baart om slecht vertaalde en verderfelijke lec tuur te weren, kan het niet anders of de fris- sche en oorspronkelijke verhalen van J. Hendrik van Balen die zich bewegen op het uitgebreide terrein van onze Vaderlandsche Geschiedenis, zich een duurzaam plaatsje in de rij en goedkoope lectuur” weten te Goodby dear mother and sister. IV dat het bedrijf op het eilandje alleen voor de moeder en zuster. M. Peasson In de Maashaven te Rotterdam zijn niet minder dan drie lijken opgevischt. Ook te Hoek van Holland is weer een lijk aangespoeld. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post f 0 G5. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De Minister van Marine en de heer Troélstra. Het t olk drukt de briefwisseling af tusschen den Minister van Marine en mr. Troélstra over het ontslag van een werkman aan de Marinewerf. Daaruit blijkt dat de heer Troélstra inderdaad den minister om een onderzoek heeft gevraagd, doch dit werd door den minister niet noodig geacht, daar hij zelf na onderzoek de schikking had genomen, waarbij de werkman ontslagen werd. Verder gaf de minister den heer Troélstra zoo deze nadere iulichtingen mocht wenschen in overweging, daartoe van zijn recht tot het stellen van vragen in de Tweede Kamer gebruik te maken. gedood. Te Heerenveen sloeg de bliksem op de tele foonlijn, en veroorzaakte op een kassierskantoor een begin van brand, dat spoedig gebluscht werd Te Akkrum zijn twee koeien in de weide doodgeslagen, te Westermeer bij Joure één. Te Oldeboorn werd de gevel van een huis getroffen, bij Nes een boom Te Grouw werd de watermolen van den landbouwer H Zijlstra door den bliksem ge troffen, die evenwel .geen brand veroorzaakte. De knecht en de meid zaten in de nabijheid schapen te melken. De meid werd eveneens getroffen zoodat zij bewusteloos neerviel. weigering van den minister, om een Kamerlid particulier over een zaak als deze in te lichten, in den loop van dit jaar een onderwerp van bespreking in de Kamer zal uitmaken. Assen viert dezen zomer feest, ter her denking van zijn 1 OO-jarig stadsbestaan De Koningin en de Prins zullen dan ook Drente’s i hoofdstad bezoeken. Dit bezoek zal plaats hebben op 4, 5, en 6 Juli. In den morgen van 4 Juli komt het koninklijk echtpaar te Coevorden aan.. gebracht aan De heeren van de grondwettige bezwaren zijn dus toch tevreden gesteld. Nadat de heer Patijn tevergeefs getracht had de oorspronkelijke redactie van het artikel betreffende de eind beslissing omtrent de schadeloosstelling hersteld te krijgen, werd de door de regeering voorge stelde wijziging krachtens welke beroep op den rechter mogelijk was, goedgekeurd. Het bleek trouwens dat ook heeren, die de grondwettige bezwaren niet deelden, voor de wijziging waren Behalve door den heer Patijn werd ze ook door den heer Tydeman verdedigd. De wijzi gingen die verder nog door de Commissie van Rapporteurs of door de minister werden aange bracht, wekten minder belangstelling. Zij be troffen de berekening der schadeloosstelling en dergelijken, en een ervan kende van rijkswege aan den tiendheffer een premie toe wegens vrij willige opheffing van de tiendplichtigheid, tot stand gekomen tusschen het in werking treden der wet en 1 Januari 1909. Hiermee was het wetsontwerp tot afschaf fing van het Tiendrecht afgehandeld en nadat de Kamer de eindstemming tot een naderen dag had uitgesteld, begon ze met nieuwen ijver aan het aanvullihgscrediet voor de vredesconferentie, bedragende f 100.000. Na het succes, dat de eerste vredesconferentie heeft gehad de Zuid-Afri- kaansche en de Russich-Japansche oorlog volgden er spoedig op was het geen wonder, dat er een paar stemmen tegen de hernieuwde voor stelling opgingen. Die van den heer Schaper was het luidst en rumoerigst. Hij haalde er dé1- wreedaardige vervolgingen van Russische revolutionairen bij en noemde de heele confe rentie apenkooi. De heer Thomson ging wat kalmer te werk, maar scheen toch evenmin voor de vrede veel heil van de conferentie te verwachten. Hij deed echter ook een praktisch voorstel en wel om aan de conferentie de ’vraag voor te leggen, of de Europeesche grootmachten en ook Amerika zich niet zouden kunnen verbinden om te komen tot vervulling van den democratischen eisch: verkorting van een oefentijd in alle landen De minister beloofde overweging van dit voor stel, maar had verder niet veel te vertellen. Trouwens de heer Tydeman had de conferen tie reeds tegen de aanvallen verdedigd als een stap in de goede richting. Van de vredesconferentie ging de Kamer tot de spoorwegen over. Er was een ontwerp tot bevordering van de voltooiing van den spoorweg van Gouda naar Schoonhoven, dat niet veel tegenstand ontmoette en een tot verzekering van de geregelde exploitatie van de spoorwègen ’s GravenhageVoorburgLeiden en Gouda— Oudewater, waarmee men na een even ver was en welks behandeling men op voor stel van den heer Treub tot nader orde uit stelde, den heer Treub achtte het namelijk geld weggooien om aan deze lijn subsidie te geven er waren stukken bij zoo slecht, dat zelfs met f 10.000 per jaar toe er geen exploitant voor te vinden zou zijn. En bovendien was het een slecht precedent aan een bestaande lijn subsidie te geven. Morgen zou er weer een komen en overmorgen weer een en zoo kon men aan den gang blijven. De minister scheen de opvatting omtrent de” weinige financieele waarde van de lijnen ’s GravenhageVoorburg—Leiden nogal over dreven te vinden en verdedigde de manier van afschrijven, die de exploiteerende maatschappij volgde; wat tot allerlei financieele beschouwingen van verschillende heeren aanleiding gaf, met het bovenvermelde gevolg dat de kamer zich er nog wel eens op beslapen wou. Ze keurde inmid dels nog allerhand kleine ontwerpen goed en besloot tegen den zin van de Voorzitter in, die meer voor het ontwerp op het Bewijs voelde, het wetsontwerp betreffende het vaderschap te gaan behandelen. In de zitting van Donderdag werd, na tweede lezing, zonder stemming aangenomen het wets ontwerp tot afschaffing der tienden. land zou reizen. Dat was Vrijdag de 3de, en om nu geen slapende honden wakker te maken telegrafeerde hij dien dag aan het bestuur en deu onder-directeur, dat hij Zaterdag terug hoopte te keeren. Doch wie er ook thuiskwam, dien Zaterdag S. niet. Het werd Zondag, het werd Maandag en nog wist niemand iets naders. Zooals te begrijpen is, werd men ongeduldig, ja ongerust. Ten langen leste werd het bestuur zoo om inlichtingen en van dezen Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. DUITSCHLAND, Zooals reeds gemeld, zal geheimraad Seitz binnenkort naar Kameroen vertrekken om daar als gouverneur op te treden. zullen van sgoede veroveren. De prijs per deeltje van 64 pagina’s in geillustreerden omslag is slechts 15’cent, een prijs waarvoor het onder ieders bereik kan komen. In den nacht van Dinsdag op Woens dag beeft Gerrit de Ruyter, kapitein der Vlaar- dingsche boot, te Vlaardingen, met een zakmes zijne echtgenoote een levensgevaarlijke wonde in den hals toegebracht. Daarna heeft hij zich zelf een steek in de borst en pols toege bracht, welke echter niet bepaald levensge vaarlijk zijn. Beiden zijn in het ziekenhuis opgenomen. De vrouw was voortdurend ziekelijk, wat den man verdroot en waardoor het huwelijk ongelukkig was geworden. Dit is de vermoe delijke oorzaak van den moordaanslag. Een boter fabrieksdirecteur verdwenen. De directeur E. S. van de coöp. boterfab'riek te Heeg ging 1 Mei j 1. naar de weekmarkt te Sneek, om den boeren het melkgeld uit te betalen, terwijl wijders met het bestuur over eengekomen was, dat hij op reis zou gaan naar Frankrijk, om daar zaken te doen, De directeur ging voor zijn vertrek eenige duizenden guldens opnemen bij de Handels bank te Leeuwarden, op naam van de fabriek natuurlijk. Den 2den Mei kon hij bij den Franschen afnemer van de fabriek zijn, waar- Toen hij bij dezen zijn zaken afgedaan had, moet hij den man te dag debat nog koning, de eerste-minister, de minister en Lord Tweedmouth, een aantal oud-ministers en velen meer. Dadelijk na aankomst reed Cromer naar het koninklijk paleis. Langs den weg werd hij luide toegejuicht. Aan den Khedive wordt het voornemen toe geschreven in dezen zomer een Europeesche reis te maken. Hij zou ook koning Eduard willen bezoeken. ITALIË Koning Victor Emmanuel, te Venetië gekomen om de tentoonstelling te bezoeken, heeft naar men uit Rome aan de Parijsche Eclair meldt, ten Paleize den kardinaal Cavallari ont vangen, die hem zijne hulde kwam bewijzen en wien boven alle andere autoriteiten de voorrang werd verleend met militaire eerbewijzen als aan Prinsen van den bloede toekomen. De Koning en de prelaat onderhielden zich twintig minuten met elkander. SPANJE. In de koninlijke Boodschap wraar- meê de Cortes geopend zijn heeft de Koning zijn vreugde te kennen gegeven over de geboorte van een Prins, wiens leven de Koningin en hij op het altaar des vaderlands hebben gewijd. Na nog gewaagd te hebben van de vaderlijke be zorgdheid des Pausen maakte Z. M. een toe speling op het bezoek te Cartagena, dat het voortbestaan van de hartelijke betrekkingen tusschen Spanje en Engeland zal verzekeren. De betrekkingen met alle Staten zijn uitste kend. Uit de begroeting voor 1908 blijkt wer kelijk vooruitgang. Het herstel van de zeemacht zal met allen spoed worden ter hand genomen en het eco nomische stelsel zal worden gewijzigd. Van 1895 tot 1899 is dr. Seitz ambtenaar in die kolonie geweest en heeft hij herhaaldelijk voor korter of langer tijd den gouverneur ver vangen. Hoe men daar toen over hem dacht blijkt wel hieruit, dat men in de kolonie zei liever tien Puttkamers dan één Seitz. Maar dr. Seitz is een man naar het hart der Pruisische bureaucratie I Toch schijnt de regeering het w'el noodig te achten, dat er wat reclanje voor hem wordt gemaakt, want het officieuze blad Nordd. Al‘9- Zeitung laat de mededeeling van zijn be noeming vergezeld gaan van een bericht, waarin 'wordt opgegeven van de bekwaamheden, ■welKe dr. Seitz heeft getoond bij de regeling der manciën van de kolonie, iets wat anders hoogst zelden gebeurt. J ®kende schrijver Maximilian Harden komt in. i Unft krachtig op voor Puttkamer, in v!e ien Jv n kwel uit één stuk ziet, die ook na zlJn_,;rhtdwaasheden nog menigmaal on- v?°, in een leel' incorrect is geweest, maar Z1C’ het RiiLle.n8t van twintig jaar in de tropen '°t is gewiL ?leeft uitgesloofd en het Rijk van nU st’ n>eer van nut dan zijn rneerde- vuurwerkers gevaar opleverde, en niet voor de omwonenden. Beschonken zwaaide te Rotterdam een zaakwaarnemer over straat. En natuurlijk I kreeg hij last van de straatjeugd. Een kaste lein zag dat, kreeg medelijden met den De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. Naar Hel Volk verneemt heeft mr. Troélstra hierna bij het personeel der Marinewerf de inlichtingen ingewonnen, die de minister hem particulier niet heeft willen geven. Of hij de zaak thans op den weinig aanlokkelijken weg van Dvragendag” aanhangig zal maken, is nog niet beslist; maar zeker is het, dat de >espraal< dojfe. L, worden. Hillegersberg heeft verleden jaar reeds toestemming ge- j weigerd, doch toen kreeg de weduwe in hooger beroep de vereischte vergunning, om en stal tot den grond toe afbrandden, varkens kwamen in de vlammen om. Te Veenhuizen sloeg de bliksem in een tuinhuisje, dat tot den grond af brandde. Te Eelde in het huis van twee gezusters, waarvan de eene de pantoffels van de voeten werden geschroeid, maar die overigens onge deerd bleef. Een kruithuis in de lucht gevlogen. Bij vuurwerkmakerij komt nog al eens een onge luk voor. Zondagnacht is op het bekende eilandje in de Hillegersbergsche plas bij Rot terdam. dat de wed. A. Gall voor hare vuur werkmakerij gebruikt, een der kruithuizen in de lucht gevlogen. Men veronderstelt zelf ontbranding. In April van het vorig jaar heeft een der- gelijke ramp het leven gekost aan den heer Gall zelf en een knecht. Thans was geluk- 1 kig niemand op het terrein aanwezig. liet is nu weer de vraag of de fabriek weer op- gebouwd zal mogen in Duitschland, waarmee men relaties had, j telegrammen verzonden, doch van overal kwam het bescheid: »Hier niet geweest.” Algemeene ontsteltenis, dat laat zich begrijpen. Het onderzoek werd nu voortgezet, en men weet thans, dat S. dienzelfden Zaterdag, dat hij terugkeeren zou, van Rotterdam vertrokken is per stoomschip Potsdam naar Amerika. Zijn naam stond bovenaan op de passagierslijst. De oorzaak van zijn vlucht moet zijn, dat zijn zaken in de war waren, en het mes hem op de keel gezet werd. Een laatste groet. Aan het strand bij I de Oranjezon (Zeeland) is een goed gekurkte flesch gevonden, waarin zich bevond een, blijkbaar uit een zakboekje gescheurd, stukje papier, waarop met potlood het volgende geschreven was Ss. Berlin. The ship has wrecked and I think 1’1 die. I can’t see you more. M. Peasson. (Ss. Berlin. Het schip is gestrand, en ik geloof dat ik zal sterven. Vaarwel lieve Ik zal u niet meer zien. Een bezoek zal worden ge- Valthermond en Valtherveen. Over Gasselte, Gieten en Rolde s avonds aankomst te Assen. Het Centraal-Comité, dat voor i jaren streed tegen invoering van den Green- wichtijd in ons land, treed thans op om te werken vóór aansluiting van Nederland bij de Midden-Europeesché tijdregeling. De verschil lende plaatselijke comité’s in alle deelen van ons land zullen zich opnieuw organiseeren, ,,om onze volksvertegenwoordiging te toonen, hoe in breede kringen der bevolking in ons land het wetsontwerp tot invoering van den Midden-Europeeschen tijd met warme instem ming is begroet.” Dat zal een moèiclijke taak worden, vreezen wij. Het onweer van Maandagmiddag blijkt over het geheele land te hebben gewoed en de berichten van door den bliksem aange richte onheilen zijn vele. Te Oudehaske is een 59 jarige weduwe, die 1 ren Stübel, Richthoven, Bülow. getrokken en het met een politietroep van 1600 man, van wie er bijna nooit meer dan ten hoogste 300 man tegelijk bij de hand waren, in een gebied van den om vang van het Duit- sche rijk als hoofd van een hoopje weerbare blanken tegen vier millioen zwarte gentlemen zonder oorlog, klaar gespeeld. Men wil te Berlijn, dat eenige invloedrijke leden van den Rijksdag het plan koesteren om een voorstel in te dienen tot herschepping van de beide Rijkstanden, in een Groothertogdom Elzas en Lotharingen. Het gerucht zegt verder dat de voorstellers ’s Keizers tweeden zoon, Prins Eitel Frederik, voor Groothertog in aan merking zouden willen doen komen. FRANKRIJK. In de Kamer is nog uitvoerig gedebatteerd over de rede van Jaurès. Het einde was dat na vele stemmingen een motie-Maujan werd aangenomen met 343 tegen 210 stemmen, waarbij de regeering in ’t gelijk werd gesteld. Te Parijs is Zondag een standbeeld van wijlen senator Trarieux onthuld. De voorzitter van den Senaat hield de gebruikelijke rede, waarin hij de verdiensten van Trarieux, vooral in verband met de Dreyfuszaak, schetste. President Fallières, vele ministers en ook majoor Dreyfus, woonden de plechtigheid bij. Ook de kerkelijke viering van dé nagedachtenis van Jeanne d’Arc te Orleans heeft tot geenerlei incidenten aanleiding gegeven. De aartsbisschop was met alle geestelijken aanwezig in de kathe draal, die met wapenschilden, vlaggen en den standaard van Jeanne d’Arc versierd was. Eenige raadsleden woonden den dienst bij, maar de burgemeester was afwezig. Met geen enkel woord werd een toespeling gemaakt op de incidenten en de predicaiie van pastoor Rulain droeg een vaderlandslievend karakter. Aan de veroordeeling en terdood brenging van de Maagd noemde hij de kerk onschuldig. ENGELAND. Woensdag zei minister Asquith in het Lagerhuis o.m. »Op de jongste conferentie dër eerste-ministers van de koloniën spraken dezen zeer openhartig met ons en wij eveneens met hen en na deze oprechte en openhartige wisseling van denk beelden gaven we toe dat wij verschillende meeningen toegedaan waren, maar wij verlieten toch de conferentie als betere vrienden dan we geweest waren toen wij ze openden.” Lord Cromer, de pas afgetreden Britsche agent in Egypte is Maandag met zijn echtgenoote uit Egypte te Londen aangekomen en als een vorst verwelkomd. Daar waren aan ’t station de prins van Wales, de hertog van Connaught, de Lord Chamberlain als vertegenwoordiger van den van buitenlandsche zaken, de ministers Lord Crewe heen de reis ging. Te Giekerk werd een onbewoond huis van I L“' den heer nots. Posthumus getroffenhet I kennen gegeven hebben, dat hij naar Duitsch- brandde goeddeels af. in de vlammen om. Te Makkum hadden verhuizenden juist de oude woning verlaten, toen de bliksem den schoorsteen trof en dak en schoorsteenmantel vernielde. Te Barneveld sloeg de bliksem in boerderij. Huis, schuur en een prooi der vlammen. Ook in Limburg heeft het onweder zich doen gelden. Even buiten Maashees is een boerderij getroffen waardoor woning en schuur ongerust, dat men naar den afnemer in Frankrijk Twaalf i telegrafeerde I bericht kreeg, dat S naar Duitschland ver- trokken was Hierop werden aan alle adressen |Pr‘ O o NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD een -I l o o r

Friso nl | 1907 | | pagina 1