WORKIM en omliggende Gemeenten. voor ai» ■SS# 9 ll w I I ZATERDAG 25 MEI 1907. No. 22. Binnenlandsch Nieuws. Uit de Kamers. De Zuiderzee. Tweede Jaarg-anjj. o o 5 naar lakzegel op den rug- sBl Haarlem, die het spoor den Eersten In het N. v. h. N. van 23 Mei lezen wij met belangstelling het volgende artikel L groote plas, welks kusten een vijftal provinciën bespeelt, en die aan de van ons land dien eigenaardigen vorm heeren Duynstee en Loeff maakten zich tot hun woordvoerders keurden de wijze, waarop te werk gegaan werd, ten strengste af. Allereerst wenschte men een betere omschrij ving van het feit dan in het ontwerp voorkwam, dan had men bezwaar tegen de waarschuwing, die een ambtenaar van den Staat het recht had aan staatsburgers toe te zenden, zonder dat deze daarvan in beroep konden komen en eindelijk werd het veroordeeld dat de beslissing over het ontnemen van het recht is gelaten aan den directeur van belastingen, aan een dus, die zelf partij is in de zaak. Wel liet het ontwerp hooger beroep op de Kroon, maar dit was niet voldoende. Men wilde de rechter laten beslissen over de ontneming van een dergelijk recht. De minister scheen het zoo zwaar niet in te zien, maar wilde wel inplaats van beroep op de Kroon, beroep op den burgerlijken rechter vrij laten. En wat de betere omschrijving van het strafbare feit betreft, daarover moest hij zich eens bedenken ten einde een andere redactie te kunnen samenstellen. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Zuiderzeevisschers aan, dan kan het vischtuig worden verbeterd, dan kunnen betere schepen worden in de vaart gebracht, dan zal het vischgebied meer systematisch kunnen worden verdeeld, dan kunnen beperkende bepalingen afgedwongen worden met het oog op schadelijk vischtuig, dan kan, in één woord, een tijd van bloei aanbreken, die voor de voorstanders eener droogmaking een moeilijk te bestrijden argument zal blijken te zijn. Meer dan 2 miljoen gooit ons land maar zoo niet weg. men was van oordeel, dat een andere wijze van tot stand koming, waardoor ze niet aan den invloed der Staten-Generaal onttrokken werden, wenschelijker zou zijn. Over het wetsontwerp tot intrekking van het recht van korting bij herhaald misbruik door brander of distillateur, kon men zoo spoedig niet tot een beslissing komen, het recht van korting was een voorrecht aan de distillateurs toegestaan om hen te vrijwaren tegen de vorde ring van accijns van het ontbrekend gedistilleerd. Van dit voorecht was nu volgens den minister door de distillateurs een ergerlijk misbruik ge maakt om te smokkelen en gedistilleerd uit te slaan, zonder daarvoor accijns te betalen. Tegen dit misbruik, waartegen de ambtenaren vrij wel machteloos stonden, moest gestreng worden opgetreden en daarom werd voorgesteld den distillateurs na een waarschuwing het recht te ontnemen. Op zich zelf bestond daartegen bij niemand bezwaar, maar sommigen vooral de worden genomen, en de Amsterdammers eten heel wat Zuiderzeevisch 1 En dan betreft het cijfer van twee millioen ook nog maar alleen de opbrengst voor de visschers. Wat de visch- handelaren er aan verdienen en er worden - wonderlijke dingen daarvan verteld blijft hierbij nog geheel buiten rekening. De groote opbrengst is te danken geweest aan de goede ansjovisvangst, maar ook aan de betere prijzen, die gemaakt zijn voor de haring, de spiering, de aal, de bot en de garnaal. Al deze vischsoorten worden er gevangen en tellen mee. Ze zullen dit nog meer doen, wanneer de groote plannen, die de vereeniging van Zuiderzeevisschers in haar schild voert, tot uitvoering komen. Er hangt coöperatie in de lucht en een verzet tegen de prijszetting der vischhandelaren begint zich te openbaren. Gelukt het de organisatie om de visschers vrij te krijgen en haar plannen tot uitvoering te brengen, dan breekt er, vrij zeker is dat te voorspellen, nog betere tijd voor de al te verlaten, toen wij plotseling werden opge on middellijk door een hevigen schok gevolgd werd, waardoor ik in zeer onzachte aanraking kwam met een tegenover mij zittend medereiziger. De ontsteltenis was algemeen en werd nog verhoogd doordat het portier door het verzet ten van den wagon bleek niet geopend te kunnen worden. Niet zonder moeite wist ik door het raampje naar buiten te klimmen, en kon toen het tooneel der verwoesting overzien. Onder de reizigers die zich in de voorste 3de klasse-wagons bevonden hadden, heerschte een paniek: deze rijtuigen waren nl. eveneens uit de rails geloopen en een eindweegs over de dwarsliggers heengebotst, waardoor de toe stand in de volle coupé’s zeer penibel was gewor den. Wel mag het een wonder heeten, dat alles zonder persoonlijke ongelukken is afge- loopen. Nadat de gemoederen eenigszins tot rust waren gekomen, werd de reis te voet Enkhuizen voortgezet. Een matroos, die De twee wetsontwerpen tot uitbreiding van den Haag en van Maastricht hebben heel wat bepraats gehad, dank zij de uiterst lange voor bereiding. Door die laatste waren ze een beetje I uit den tijd geraakt en de behoeften der twee steden hadden een grootere uitbreiding nood zakelijk gemaakt. Dit beweerden althans voor den Haag eenige aldaar wonende kamerleden, die tevens een amendement indienden om de grenzen van den Haag wat verder te trekken. Én voor Maastricht verzekerde het de heer Ruys de Beerenbrouck tegen de meening van een ander Maastrichtenaar, den heer Regout, en die, nu ja, ook wel voor grootere uitbreiding van zijn woonplaats was, maar niet voor die, welke de heer Ruys de Beerenbrouck had voorgesteld. De beweringen van dezen laatsten, dat de ge meente Meerssen, die een stuk aan Maastricht zou moeten afstaan, geen rioleering op dat be wuste stuk had, geen behoorlijke reinigingsdienst geen voldoende watervoorziening en verlichting en geen voldoend politietoezicht en dat daaren tegen in Maastricht zoo groot gebrek aan arbeiderswoningen was dat het op het sterfte cijfer der jonge kinderen een slechten invloed had, deze beweringen schenen niet in staat den heer Regout te doen heenstappen over de be zwaren die hij tegen het ingediende amendement had en waarvan er een de weinige voorbereiding betrof van de aldus voorgestelde grenswijziging. Dat het amendement niet wettelijk was voor bereid, was ook een bezwaar van den minister, tegelijk met een ander dat het technisch niet goed was. In tegenstelling met Meerssen bleek Voorburg, dat aan den Haag grond moest afstaan, een heel goede rioleering, watervoorziening en ver lichting te hebben en de grootere uitbreiding werd dan ook door den heer Schaper een Voorburgsch ingezetene met klem bestreden. Beide wetsontwerpen werden dan ook ten slotte ongewijzigd aangenomen. Het zelfde was het geval met het wetsontwerp op het invoerrecht van sukade, al beweerde ook de heer Van Vueren, dat het ministerie van finantiën van den sukadehandel niet veel verstand bleek te hebben, en met de wetsontwerpen tot goed keuring van de te ’s-Gravenhage met andere mogendheden gesloten verdragen, betreffende burgerlijke rechtsvordering, huwelijksgoederen recht en curateele, waaromtrent de heer Van Idzinga van meening bleek, dat ze weinig be- teekenden, omdat aan de gesloten verdragen toch niets meer te veranderen viel. Deze laatste over 1906 heeft opgebracht. De 1 meening vond bij dezen en genen in de Kamer cijfers zullen menigeen verrassen. We zijn zoo j weerklank en gewoon geraakt aan de legende van de sdoode steden rondom de Zuiderzee”, die de bekende reiziger Havard in omloop heeft gebracht en waardoor hij eens en voorgoed in het Neder- landsch gemoed de gedachte gewekt heeft dat Zuiderzeevissshers en armoede twee be grippen zijn, die elkander volkomen dekken. En dan te hooren spreken van de millioenen die uit dien plas worden gehaald’t klinkt ons vreemd in de ooren. En toch, dr. Redeke vertelt ons, dat de Zuiderzeevisscherij in het afgeloopen jaar meer dan 2 miljoen gulden aan de visschers heeft opgebracht. Dat zijn zeven ton meer dan normaal, dat is bovendien een minimum- opgave, .omdat van den geheelen invoer in Amsterdam bij dit overzicht geen nota kon verbruikt als in vroegere jaren, daar moet de oorzaak gezocht worden in de hoeveelheid, die elke gebruiker meer opneemt. Dit toe nemend gebruik moet vooral gezocht worden bij ’t betrekkelijk klein deel der bevolking, dat men onmatig pleegt te noemen. M. wekt zijn medestrijders op er voor te zorgen, dat ze niet verflauwen, maar evenmin dat ze hun krachtigst wapen, dat der persoon lijke onthouding, minder waardig gaan achten. Voorbereidend Militair Onderricht. Ingevolge de jongste wijzigingen, aange bracht in de regeling van het voorbereidend militair onderricht, zal de aanmelding tot deel neming aan dit onderricht, dat kosteloos wordt verstrekt, moeten geschieden vóór den len Juni eerstkomende en wel: a. in plaatsen waar Infanterie of Vesting- Artillerie in garnizoen ligt bij den Comman- deerende-Officier der Infanterie of der Vesting- Artillerie 't Was onze schatkist in ’t eerste kwartaal van 1907 voorspoedig gegaan en het tweede is met April weer goed ingezet. De totale opbrengst was f 481.181 meer dan in April van ’t vorige jaar Het minder mooie hiervan is echter, dat de accijns op gedis tilleerd tot deze vermeerdering van opbrengst niet onbelangrijk heeft bijgedragen. Uit de beschrijving, welke thans gegeven wordt van de wijze, waarop de grafelijke zalen in Den Haag zijn ingericht voor a s. vredes conferentie, blijkt wel, dat onze regeering de i heeren waardig wil ontvangen. In de groote Ridderzaal heeft men lessenaars gemaakt voor 250 personen en een electrische verlichting aangebracht ter sterkte van 46000 kaarsen. De andere zalen, die dienen voor sectie-verga- deringen, wandelzaal, post- en telegraaf, zijn verhouding evenzoo ingericht, ’t Is wel geen vredespaleis, maar de heeren kunnen 't er toch wel mee doen, dunkt ons. In het district Eindhoven is groote schaarschte aan onderwijzers, er zijn er wel 20 vacatures, gevolg van het betalen van mi- nimum-tractementen. In Tongelre staat zelfs het hoofd der school alleen voor zes klassen piet 180 kinderen en op al de oproepingen van het minimum-tractement komt geen en kele sollicitant. Over den verdwenen directeur van het boterfabriek te Heeg wordt thans geschreven, dat hij met het door hem opgenomen geld de boeren heeft uitbetaald, en het dus niet meegenomen heeft. Doch tevens, dat de reserve-directeur zegt, dat hij, in den korten tijd dat hij de fabriek beheert reeds heeft kunnen nagaan, dat de zaak steeds fleurig en met winst had kunnen werken, als er geen verkeerde stuur man aan ’t roer gestaan had. Hij is dus waarschijnlijk wel gegaan, om moeilijkheden, die uit zijn wanbeheer zouden kunnen ontstaan, te ontvluchten. Om zijn jongen, die niet zwemmen mag, i te controleeren, heeft een hem een 1 knoopt met as Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. b. in de overige plaatsen bij den Burge meester der gemeente. Bedoelde Commandeerénde-Officieren en bur gemeesters zenden vóór of op 1 Juli aan den Inspecteur der Infanterie een staat in, ver meldende onder meer welke jongelieden zich tot deelneming hebben aangemeld. Vermits nu door genoemden Inspecteur na ontvangst van bedoelde staten, alle verzoeken om alsnog tot heï onderricht te worden toege laten, zullen worden afgewezen, tenzij de belanghebbenden kunnen aantoonen, dat zij door verblijf in het buitenland of om andere redenen onschuldig zijn aan te late aanmelding, j meenen we de jongelieden die aan het voor bereidend militair onderricht wenschen deel te nemen dat 1 October a.s. begint, nadrukke- lijk opmerkzaam te moeten maken op de noodzakelijkheid zich daartoe vóór 1 Juni a s. aan te melden, terwijl we tevens in herinne ring brengen, dat gelijke aanmelding ook moet geschieden door hen die ten vorigen jare reeds aan het onderricht deelnamen. 'Treinontsporing. Nabij het station Boven karspel is op den eersten Pinksterdag de ge combineerde sneltrein Amsterdam Rotterdam naar Enkhuizen, die te 8.45 ’s morgens uit Hoorn vertrekt, uit de rails geloopen, naar alle waarschijnlijkheid tengevolge van een ver zakking. Machinist en stoker sprongen nog bijtijds van de locomotief, waarbij de eerste in de naastliggende spoorsloot terecht kwam. Bei den bleven echter ongedeerd. De locomotief woelde een diep gat in den grond en schoof voort tot de sloot, waar zij tot de helft in ’t water liep. Een Ie klasse rijtuig werd een weinig beschadigd, de daaropvolgende 3 rijtui gen kwamen ter zijde der rails te staan, zon der noemenswaardige materieele schade. De reizigers kwamen met den schrik vrij, enke- i len vielen in zwijm. Zondag waren de reizigers der verschillen- j de treinen genoodzaakt over te stappen. ’s Avonds om 9 uur was het spoor eerst i weer vrij. Een ingezetene van vader te Nijmegen wegongeval bij Enkhuizen op touwtje over de onderkleeren ge- Pinksterdag bijwoonde, meldt daaromtrent het een lakzegel op den rug- ,,En volgende: ie nou gonk zwemme”, zegt een correspon- i Na een levendig gesprek waren wij reeds dent, „dane moes ie ’t zegel verbrêke, of ’t bezig ons gereed te maken de trein te Enkhuizen tauwke kepot-snije of mi ondergoed en i j d’r in gaon en in ielk geval kwam z’n vao- j schrikt door een oorverdoovend geraas, dat der d’r achter en dan, gleuf mar, kos ie thuis nog wel is motte zwemme op d’n dreuge, pas op heur M. geeft in de Blauwe Vaan onder den titel,,’t Alcoholisme neemt toe”, enkele be schouwingen over de vermindering van ’t hoofdelijk gebruik der bevolking in 1906. Bedroeg dat in 1905 7.44 L. van 50 °/o, in 1906 was ’t 7.43 L. dat is ruim 1/s min dan in 1877, toen 't 9.98 L. was Ondanks deze afname concludeert M. tot toename van ’t alcoholisme. Wat toch is ’t geval? De algemeene matigheid neemt toe, ’t drankglas komt veel minder vaak op tafelop karweien en werkplaatsen wordt minder gedronkende openbare dronkenschap vermindertin ’t pu blieke leven nemen andere dranken de plaats van den vroegeren borrel in’t aantal drank bestrijders was en neemt dus beduidend toe. Voor een groot deel is dit alles te danken aan ’t ijverig werken der drankweermannen. Waar nu echter bij zeldzamer gelegenheden door minder personen dan vorige jaren eene 1 Jan. 1907 ruim 100000 naar eensklaps tot de ontdekking kwam zijn porte feuille, welke 130 bevatte, verloren te heb ben, was zoo gelukkig deze terug te vinden in het veld dicht bij de coupé, welke hij ver- bijna even groote hoeveelheid'alcohol wordt laten had; Onder aanvoering van eenige Jan maats, die vroohjk het bekende »Piet Hein I hadden aangeheven, ging het nu tusschen de I rails op Enkhuizen aan, hoewel bij velen de gevolgen van den doorgestanen angst niet zoo snel verdwenen waren als bij de luchthartige zeelui. Maandagavond is een kindje van den heer en mevrouw V., te Deventer, dat door hen alleen in huis was achtergelaten, in het wiegje in brand geraakt, doordat het meteen plumeau het nachtlichtje raakte. De plumeau geraakte in brand, vervolgens het bedje en eindelijk het kind. Toen de moeder, die naar de R.-K. kerk was geweest, thuis kwam, ontwaarde zij tot haar groote ontsteltenis, wat er gebeurd was. Zij nam het arme wicht, dat.met he vige brandwonden aan hoofdje en armpje overdekt en reeds bewusteloos was op en waarschuwde eenige buren en voorbijgangers, die het vuur in het wiegje bluschten, een ge neesheer gingen halen en den vader roepen, die de stad in was. Op advies van den ge- De onzer kaart geeft, welke zich hoe verkleind ook, op de wereldkaart niet verloochent, de Zuiderzee, over welker droogmaking al boeken vol plannen zijn volgeschreven, is nog een voor velen onbekend water. Onbekend wat zijn ontstaan, zijn stroomingen betreft onbekend ook wat zijn schatten aangaat. Over het eerste, het ontstaan der Zuider zee, heeft onlangs dr. M. 0. Dekhuyzen een en ander meegedeeld. De geschiedenis leert ons omtrent het wegslaan van de landen rondom het Flevomeer weinig meer dan dat er in de eerste middeleeuwen door storm vloeden en vermoedelijk nog meer door ge stadig wegslaan van veen en wat klei land- verlies heeft plaats gehad in ’t Noorden en in het Hoornsche Hop en dat het Marsdiep in 1400 zeer verruimd is. Hoe dat ver ruimen in zijn werk is toegegaan en wanneer precies, dat is moeilijk te zeggen. Het weinige, dat men er nog van weet, heeft men afgeleid uit het onderzoek van den bodem, dat in de laatste jarenook met het oog op de eventueele droogmaking, zeer zorg vuldig is voortgezet. Daaruit heeft men een bodemkaart en dieptekaart van de Zuiderzee bij haar ontstaan gereconstrueerd en vast gesteld hoe de groote inbraken geschied moeten zijn. Dat deze onderzoekingen van v.eel belang zijn voor de waardebepaling van den grond, wanneer eens het plan om den plas in zijn geheel of bij gedeelten droog te leggen tot een begin van uitvoering komt, zal niemand tegenspreken. Intusschen is het nog niet zoo ver en het wil ons voorkomen, dat in spijt van het werken der Zuiderzee-vereeniging en de propaganda die uit ruime beurs is gemaakt voor het droogmakingsplan, ja ook niettegen staande de huidige regeering een gedeelte lijke drooglegging op haar program heeft staan toch voorloopig van die droogmaking nog wel niet veel zal komen. De tegenstanders van de drooglegging der Zuiderzee, die in de laatste jaren meer geor ganiseerd optreden en speciaal wijzen op de zeer groote belangen van de Zuiderzeevisscherij hebben steun gekregen in den heer dr. H, C. Redeke, den wetenschappelijken adviseur der regeering in visscherijzaken. Deze heeft thans in de mededeelingen over visscherij” een overzicht gepubliceerd van wat de Zuiderzee visscherij over 1906 heeft opgebracht. -sur are NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD JjL j'rokon dOQfa- door den lm M b3b8| HI JHg «MD

Friso nl | 1907 | | pagina 1