J 1 voor WORKIJI en omliggende Gemeenten. II No. 27. Binnenlandsch Nieuws. ZATERDAG 291JUNI 1907. Tweede Jaargang. Marine- heelkunde, groote reizen standers verdeelde, n.l. de vraag of de afstam- het blijvend 1 De zijn een ven middelen in Breda bleef. Met haar bezochten Workum hare vorste lijke telgen”: FREDERIKA LOUISA WILHELMINA, De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. te melden, dat belang- bove?glnoemd mor^en’ °ms‘reeks 7.UUr/ isnhe,t hJk man op de Noorderpier te Hoek var Aan den Feestgids voor 10 Juli ontleenen wij de volgende beschrijving van enkele bijzonderheden van het jaar 1785, alsmede van enkele personen uit den feestelijken stoet. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Daniel Tieboel, die in 1787 wegens zijn patriottische gezind heid als secretaris werd afgezet, woonde in het huis, nu door den heer Ten Berge bewoond, welk huis door hem was gebouwd. Hij was de schoonvader van den beroem den taalgeleerde Siegenbeek. gelden waren uitgetrokken op de I' begroeting en het geheel in verband gebracht was met het behoud van de Rijkswerf te Amsterdam. Heel wat drukker maakte de Kamer zich over het wetsontwerp ter bevordering van de voltooiing van de spoorweg Gouda-Schoonhoven en verzekering van de geregelde exploitatie van de spoorwegen ’s-Gravenhage-Voorburg-Leiden en Gouda-Oudewater. Deze ontwerpen waren i Kamer in behandeling en toen door de heer Treub vooral Thans was er een wijziging in aangebracht ten einde te doen uitkomen dat het rentedragende voorschot zal strekken ten deele om vullen wat, i schotten, nog voor de voltooiing van Gouda-Schoonhoven noodig is en voor het overige om <L .LU de door haar voor den reeds tot stand gekomen j lijn gedane uitgaven. Het bleek echter dat deze boot dus niet reddeloos rond, lijden geen gebrek, wijzigingen ’s heeren Treub’s oordeel niet hadden gewijzigd. Hij bleef zijn financiëele bedenkingen handhaven. De storting in het vernieuwings fonds, waartoe de maatschappij verplicht is, is jaarlijks f 4000 te laag, de inkomsten vermin deren en nu is er nog een adres ingekomen uit dip strppk nm f.p 'ZPO’O'pn .lof lipt liolonrr iron rlp streek bij die maatschappij niet gebaat is. Wat bezielt de regeering dan er nog meer geld aan weg te gooien. Feitelijk is de lijn al lang failliet, laat men haar ook maar officieel failliet gaan. De heer Patijn kwam tegen deze rede- neering op. Zoo slecht stond het niet met de lijnen, ’t Gold hier wel een schadepost, maai de eenige vraag was nu, hoe er met de minste schade uit te komen. De minister nam het nog optimistischer op. De lijn was nog zoo kwaad niet. Wie wist of nog niet een deel van het geld terecht kwam. En als men nu geen geld meer gaf, werd de lijn Gouda-Schoonhoven niet afge werkt, tenzij de Staat het deed en zou dus voor afbraak verkocht moeten worden, waardoor al het geld weg zou zijn. Tegen het wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening voor den aanleg van de tweede Staatsmijn Emma bracht alleen de heer Nolens bezwaren in. donneert werd 50 man Door het overhalen van hefboom glijdt de boot, nadat de schui- gesloten zijn, met bemanning, levens- enz. te water, duikt half onder en WILLEM GEORGE FREDERIK, geb. 16 Febr. 1774, als generaal in Oosten- rijkschen dienst in 1799 gesneuveld. De Burgerwacht. De Burgerwacht bestond reeds van ouds in 1689 gereorganiseerd, toen door Ed.Mog. H. H. den Magistraat van Workum «geor- vordering na 5 jaren) succes had gehad, kwam -J [’r> uyt haar stad bij de boven aangeduide vraag weer in het debat deze dangereuse tijd, vermits het ijs den bij de behandeling van het artikel, dat het be- vijand voor eene brugge tot diep in ’t Hert van ons land konde verstrecken, uyt te maecken” (11 Jan.) De manschappen «op ’t geweer geset”, de »30 musquetten, als degens en Helle- baerden” echter op het raadhuis opgehangen. De 50 mannen werden als volgt ingedeeld I. Het Blauwe Vaandel, 2. Het Oranje Vaandel, 3. Het Witte Vaandel, elk met 1 hopman, 1 luitenant en 1 vaandrig, oud-burgemeester TaDema (smid van ambacht) werd kapitein. Deze Burgerwacht, langzamerhand weer tot rust gedoemd, werd in 1784 weer opgericht, (zie de Gesch. van de stad Workum, bladz. 197 vlg.) Als onderscheidingsteeken werd aangeno men »een zwarte «cocarde met een ligt blauw »regtstandig lintje aan de hoed en voor de officieren een ligt blauwe echarpe met kwasten om het lijf.” Aan de brug bij ’t begin van de stad stond de Burgerwacht geposteerdhier werd Hare Hoogheid weder door de zelfde Heeren (P. Camper en Van der Haer) opgewacht en uit de koets geleid zijnde, wandelde zij met de vorstelijke kinderen tusschen dezelve (marcheerende een gedeelte van de Burger- schutterij vóór en een gedeelte agter dezelve). Kapitein was Jelmer van der Zee, Lui tenant, Jan Douwes de Hoop, Vaandrig, Fokele Gales, Sergeant, RlENK SjOERDS. Petrus Camper. Een veelzijdig geleerd man als groot geleerde en welsprekend redenaar bekend geb. 11 Mei 1722 te Leiden, gaf hij reeds spoedig blijken van zijn uitnemende gaven deed na zijn promotie als dokter in de aan te naast de nieuwe rentelooze voor- j de lijn i o de maatschappij te ontlasten van een deel van brengen. De schipbreukelingen dobberen in dit soort en zijn niet blootgesteld aan koude en regen. Zij kunnen ten allen tijde vanaf het schip in deze boot plaats nemen en beschermd zitten. Spoelen de reddingsbooten met passagiers van het dek, dan zal men wel door elkaar die streek om te zeggen dat het belang van de geschud worden, doch niet verdrinken, zelfs niet nat worden. Een erfenis uit Amenka. Men herinnert zich, dat eenigen tijd geleden verschillende bladen melding maakten van een erfenis, die aan een Amsterdamsche familie Van Nes, door het overlijden van een broeder, die jaren geleden naar Amerika ging, is ten deel ge vallen. Voor de familie ging de heer Del Baere, assuradeur te Amsterdam, naar San Francisco, die maanden lang allerlei moeilijk heden had te overwinnen, doch een paar dagen geleden te Amsterdam is teruggekeerd. Naar men aan het N. v. N mededeelt, is de zaak in orde en kunnen de vijf broeders en een zuster alhier rekenen op hun deel, dat zeer belangrijk moet zijn Verschillende erfgenamen ontvingen reeds flinke voorschotten en instal leerden zich beter dan tot dusverre. Ver bazend veel last hebben zij van menschen, die als- aas^gels neerstrijken om wat van den buit te beijj chtigen. zoodot noch Rn"” JJei Baere, noch de familieleden zich geneigd be- toonen aan derden bizonderheden omtrent de erfenis mede te deelen. Een agent van politie te ’s Hertogen- bosch liet zich door drift vervoeren en nam een jongen, die op de Paradeplaats aldaar speelde en den agent sarde, zoo onder handen, dat hij bewusteloos naar het gasthuis moest worden vervoerd. De jongen zal er het leven wel af brengen, maar de agent zal er zijn betrekking bij inboeten, als het daar bij blijft. Slachtoffer van y>De Berlin”. Dinsdag- j van een - op de Noorderpier te Hoek van Holland gevonden. Waarschijnlijk is het van een der slachtoffers van de Berlin”, dat onder drag der uitkeering of liever de w'ijze waarop dit bedrag bepaald wordt, regelt. Het artikel, zooals het door de regeering was voorgesteld, liet toe, dat wanneer reeds voor een erkend kind gezorgd wordt door zijn ouders, toch nog een ander tot onderhoud verplicht wordt als de vermoedelijke vader. Daartegen hadden de heeren Limburg en Van Styrum bezwaar, omdat het vaderschap de grond was voor den onderhouds plicht. De heer Van Idzinga daarentegen, die niet in het vaderschap maar in de gemeenschap met de vrouw de grond voor den onderhouds plicht ziet, wenschte juist dit «dubbel vader schap” te behouden. De minister scheen dit minder te kunnen schelen, als het artikel maar bleef. En daarin gaf de Kamer hem zijn zin. Dit was ook het geval met de artikelen bepa lende, dat de kantonrechter, als hij de bewe ringen, waarop de aanspraken van de moeder en het kind steunen, ongegrond oordeelt, de benoeming van een bizonderen vertegenwoordiger kan afwijzen, wat ook het geval is, indien blijkt, dat voor de nakoming der verplichting voldoende is gezorgd op een wijze, waarmede de moeder genoegen neemt en bepalende, dat hij vergunning kan geven om kosteloos te procedeeren. Maai de Kamer verkoos niet, als de minister het wenschte, den kantonrechter de bevoegdheid te geven de som tot uitkeeriug voorloopig vast te stellen, dan alleen wanneer de man zijn ver plichting had erkend. Nadat nog bepaald was dat de wet geen toepassing vindt ten aanzien van kinderen voor de 300ste dag na hare invoering geboren tenzij geboren uit eene ge meenschap, die na hare invoering heeft plaats gehad, bleef er weinig meer te verhandelen over. Maar behalve dit wetsontwerp werden er nog een paar kleine afgedaan. Allereerst dat be trekkelijk de verwijding van de Oosterdoksluis bij Amsterdam. Het vond weinig bestrijding. Alleen noemden enkele heeren het verkeerd, dat aan een belangrijk scheepvaartverkeer militai- ristiche belangen waren vastgekoppeld, waar de dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 wijsbegeerte en werd in 1749 hoogleeraar te Franeker, in 1755 te Amsterdam, later te Groningen, ves tigde zich in 1773 weer bij Franeker op Groot Lankum, en stierf den 7 April 1789 te Leiden, waar hij in de Sint-Pieterskerk begraven werd. Vele werken en ontelbare verhandelingen verschenen van zijn hand. Over geneeskunde schreef hij (hij was een groot voorstander van de inenting tegen de kinderpokken) over natuurlijke historie (het vliegen van vogels, als over de spraak der Orang Oetangs) over kunst, de veepest, dijkszaken, over de beste schoen enz. Op staatkundig gebied was hij evenzeer niet zonder verdienste. Als lid van den landdag, van den Raad van State enz., heeft hij in de moeielijke jaren het Huis van Oranje gesteund en het vaderland gediend. Zoo werd hij in 1783 op gunstige voor spraak van den stadhouder tot Raad in de Vroedschap der stad Workum gekozen en ontving namens de Vroedschap H.H. bij haar intocht in Workum. D. B. van der Haer, waarschijnlijk evenzeer op recommandatie van den prins in de Vroedschap te Workum, tevens burgemeester en schoonzoon van den vorige. Het jaar 1785. Wij bevinden ons midden in dien tijd onzer geschiedenis, die de «patriottentijd” wordt bij genaamd. Tegen de ouderwetsche begrippen van staat en kerk komen nieuwere op. Nevens de regentenpartij heeft zich een partij ont wikkeld van de breede burgerij. Langzamerhand, toen onder verkeerde invloeden het stadhouderlijk huis zich ge schaard had aan de zijde der oude regenten families, begonnen deze zich te tooien met den naam van prinsgezinden. De stadhouder Willem V (1748-1806) die in 1751 zijn vader was opgevolgd, was niet iemand die zich kon losmaken van zijne omgeving. Goedmoedig en zwak liet hij, in 1766 aan het bewind gekomen, de leiding der zaken te veel aan den Hertog van Brunswijk-Wolfenbüttel over en wekte zoo veler misnoegen. Trots de patriottische gezindheid van de stad Workum, steunde zij toch den prins toen in 1782 andere Friesche steden hem het recht van Magistraatskeus en recomman datie als lid der Vroedschap wilden ontnemen. Waarschijnlijk tot belooning voor deze hulp wilde hij met zijne familie in 1785 Workum bezoeken. Doch de Prins was op het laatste oogenblik verhinderd. Zijn kloek moedige gemalin, FREDERIKA SOPHIA WILHELMINA zette den tocht met hare drie kinderen door, Zij, de geliefde nicht van den Koning van Pruisen (geb. 1751.) De nauwelijks 16-jarige prinses, levendig, energiek, uitstekend onderwezenverstandig en bevallig, wist zich na enkele jaren te onttrekken aan de voogdij der hofpartij (men wilde haar zelfs wijs makendat het te burgerlijk was naast haar gemaal aan tafel te zitten), toch was haar invloed niet bij machte den prins tot flink en doortastend handelen te brengen. Gelijk in zoovele gevallen trok zij er in TJtf 1 fTomorc 1785 ook alleen op uit, terwijl haar gemaal j ut ayciiuli». De Kamer heeft het wetsontwerp tot afschaf- fing van het verbod van onderzoek naar het i vaderschap eindelijk afgehandeld. Of de heeren I het er nu over eens zijn Het bleek nog niet, geb. 28 Nov. 1770, meest bekend als LOUISA, allerminst de laatste dagen, toen tal Brunswijk. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. 1 van amen- fater gehuwd met den erfprins van Brunswijk. dementen van afwijkende meeningen blijk gaven, WILLEM FREDERIK i en toen no8 opnieuw het groote verschil uit bater Koning Willem I) geb? 24 Aug. 1772. kwa"1’ dat voortdurend de twee soorten voor- ---standers verdeelde, n.l. de vraag ot de afstam ming of het feit der gemeenschap de grond was voor hét aan het onechte kind1 toegekende recht. Nadat van al de amendementen ingediend op het artikel, in welks behandeling de Kamer steken bleef en dat de wijze regelde waarop het onechte kind zijn recht kon doen gelden, alleen dat van den heer Van Styrum (verjaring van de het dek boven De heer D. Feitsma, candidaat-notaris te Monnikendam, is benoemd tot notaris Bols,waf37~in de plaats van den heer M. Schotman Mz. Een groot belang voor de Nederlandsche Zee- en Zoetwatervisseherjj. In het eerstvolgend nummer der ïisscherij Courant, dat van heden 29 Juni, komt o.a. het verslag voor van de protestvergadering gehouden in Krasnapolsky te Amsterdam, naar aanleiding van de onjuiste statistiek van dr Redeke. Men verzoekt ons stellenden op aanvrage bij deu uitgever A. EQMOND te Enkhuizen van 1 nummer gratis een exemplaar kunnen bekomen Het blijvend gedeelte. De nieuwe minister der 81aehtotters van van or og ee nu een a zonderlijk wets- water vastgezeten heeft en door den storm ontwerp tot vermindering van het blijvend van -- gedeelte bij de Kamer ingezonden, in den geest van het kabinet. De minister rekent uit dat deze wijziging f 525,700 zal bezuinigen Wat betreft de mobilisatie, de Minister kan de verzekering geven, dat hij ten volle de verantwoordelijkheid aanvaardt voor het treffen van die maatregelen, welke noodig zijn, om de tijdige aanwezigheid van het benoodigde personeel op de daarvoor bestemde plaatsen te waarborgen. De Drankwet. Uit Amsterdam woedt aan de Rijm. Ct. geschrevenDoor een ver zuim is de vergunning en het verlof, staande op het gebouw der Mij. voor den «Werkenden Stand”, vervallen. De sinds 1854 bestaande maatschappij leidt en bestuurt een 9-tal instellingen van algemeen nut, als ambachts- onderwijs, enz., doch kan zonder de revenuen van dat gebouw, dat voor vergaderingen, par tijen etc verhuurd wordt, niet bestaan. Ergo, hoogstwaarschijnlijk zal deze hoogst nuttige maatschappij, dank zij onze onnutte Drankwet, waarschijnlijk moeten liquideeren of eenige der nuttigste, doch voor haar meest onproductieve instellingen moeten prijsgeven. Een nieuwe Reddingsboot. Te Rotterdam is deze week een door den heer J. P. Schutte- vaer uitgevonden reddingsboot beproefd. De boot is 7.50 M. lang, 2.20 M. breed en 1.23 M. diep. Aan iedere zijde zijn twee watertanks met een gezamenlijken inhoud van 300 liter. Tevens is er berging voor 300 K.G. proviand. Door de aanwezigheid van 8 luchtkisten 1 de laatste dagen losgeraakt is. Het lijk was niet meer te herkennen. Het is direct naar het lijkenhuis te ’s-Gravenzande ge transporteerd. Maandagnacht heeft te Breda ’n hevige vechtpartij plaats gehad nabij het Duitenhuis, tusschen twee woonwagenbewoners. Zekere D., gedomicilieerd te Tilburg, heeft zijn tegenstander verscheidene messteken toege bracht, waaronder een van zeer ernstigen aard. De hulp der Bredasche politie werd ingeroe pen die den dader arresteerde. De getroffene, die levensgevaarlijk werd ver wond. is ter verpleging in het R. K. gasthuis opgenomen. Zaterdag reed in Den Haag een man door de stad met een kruiwagen, met een bord erop, waarop geschreven stond: «Ik wil werken, maar ik kan geen werk vinden. Wie geeft mij werk? Wie in Den Haag zoo’n blijk van origi naliteit geeft, zal wel geholpen worden. Te IJmuiden is een flesch aangespoeld, waarin het volgende op een papiertje geschre ven stond «God zij onze ziel genadig; ons laatste oogenblik is geslagen wij zijn naar de kelder ik kan niet meer- Groete aan mijn familie. JOHANNES DE VRIES, Engelsch Kanaal, Drie M. S. Ben Bow.” In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft het zóó sterk in sommige plaatsen van ons land gevroren, dat de veldvruchten hpt te zal de boot, al was zij vol water, niet kunnen kwaad hebben gekregen. Vele aardappel- zinken. planten zijn afgevroren. Burgemeesters in 1785 waren in 1783 benoemd Gerryt Alberts Hingst, in 1784 Lolke Thomé en in 1785 Jaidze van der Zee en Van der Haer. Predikanten bij de publieke kerkPetrus Hoekema en Pibo Odolphi. Pastoor Hesechius-TxuTTbertus Jörna. VermanerSijbfen Hofstra. Er is ruim plaats voor 20, desnoods voor 30 personen en in stil water zelfs voor 90 personen. De boot heeft een gewelfd dek, waarin vier schuiven zitten. De passagiers houden zich aan aanwezige t ronde houten vast. reeds eerder bij de I duchtig” onder handen genomen, schiet ongeveer 70 meter van het schip af. Door de bijzondere constructie komt zij altoos in de goede richting te water; echter indien i door een of ander toeval de boot onderstboven te water zou komen, dan zou ze zich onmid dellijk zelf omdraaien en het dek boven NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD I 'S.

Friso nl | 1907 | | pagina 1