voor WORKll en omliggende Gemeenten. ZATERDAG 20 JULI 190'. Tweede Jaargang. No. 30. Uit de Kamers. Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. KI e NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD n n H. Is. jn 9 Ir. P. Is. Is. d- sl- n- i1 I vervoegde zich iemand er an na dk an ch n it van hart al ti en zij rs, n- tje oe en alf iet ik ar sn, .e- !er et, er Qij nd a e t- n n a. ia .n >n jn te te te te m in n, R. w DUITSCHLAND. Een nieuw bericht omtrent het ontslag van graaf Posadowsky als minister luidt als volgt: Hij moet zelf niets geweten hebben van dat ontslag voor het hem werd ge geven. Dit blijkt althans uit hetgeen de afge vaardigde Sittart Zondag j.l. in een vergadering *an den bond van particuliere ambtenaren zoo langen tijd, in het de stad, onder den rook van het .u zijn drankjes en poeiertjes aan Naar men verneemt heeft de minister van Marine (W. J. Cohen Stuart) aan H. M. de Koningin ontslag aangevraagd. 1 LlUULcLi Sterftecijfer. Gedurende de Maand Mei was het sterftecijfer onder de grootere ge meenten van ons land het hoogst te Maas tricht: 22.27 pet., dan volgden Delft met 19.44 pet., Gouda met 18.22 pet., ’s Her- togenbosch met 17 81 pet., Zaandam met 17.54 pet., Schiedam met 16 86 pet, Deventer met 15 67 net..- Gronin.o-en met 15 27 net.. 1 Zwolle met 14 97 pet., Tilburg met 14.13 pet., Amsterdam met 14 05 pet. en Nijmegen met 14 13.99 pet. onmiddellijk aansluit. Het laagste cijfer had Leeuwarden1 0 15 pet. Te Heemstede zal een modelboerderij worden opgericht. De Naamlooze Vennootschap Boerderij Bronstee» is te Haarlen opgericht met een maatschappelijk kapitaal van f175 000. Het doel is het exploiteeren van een boerderij in het bijzonder ten behoeve van den verkoop De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. van zuivere koemelk en melkproducten, waar bij op den voorgrond staat het bezit van ge zond, deskundig gecontroleerd vee en het afleveren van onberispelijke zuivelproducten met inachtneming van streng doorgevoerde reinbeidsmaatregelen, zoowel bij het winnen als bij het bewerken en verzenden. Aan de boerderij worden verbonden een bacterioloog en een rijksveeartshet perso neel zal onder toezicht staan van een genees heer. De koeienstal is berekend voor 40 stuks vee. Men stelt zich voor dat het be drijf aan het einde van dit jaar in werking Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. ijzeren buizen, welke precies overeenkomen met die, waarvan men helsche machines maakte. BELGIË. Dinsdag heeft de minister van buitenlandsche zaken, in antwoord op een inter pellatie, verklaard, dat Venezuela te kennen had gegeven zich niet te zullen onderwerpen aan de uitspraak van het Hof van Arbitrage te ’s-Hage, waarbij het was veroordeeld tot betaling van 10 millioen aan de Belgische schuldeischers. Mocht de betaling worden geweigerd, dan zou de regeering maatregelen nemen, want de uitspraak is onherroepelijk en de zaak der arbitrage zou belangrijk worden geschaad, wanneer de ten uitvoerlegging achterwege bleef. De regeering zal alles in het werk stellen om de Belgische belangen te doen zegevieren. NOORD-AMERIKA. De gezagvoerder van het te San-Francisco binnengekomen visscherschip S. N. Castle brengt de tijding mede, dat, terwijl men, op de Siberische kust liggende buiten de driemijlsgrens, aan ’t kabeljauwvisschen was, zijn schip werd aangehaald door de Russische kanonneerboot Mandzjoer. De Russische offi cieren kwamen aan zijn boord, legden beslag op zijne papieren en gelastten hem bij straffe van verbeurdverklaring zich dertig mijl van de kust te begeven. Drie andere Amerikaansche schepen werden op dezelfde wijs bejegend. Het departement van buitenlandsche zaken te Washington is verwittigd van dit voorval, dat strijdig schijnt met het internationaal gebruik. EGYPTE. Een medewerker van de Temps, heeft een onderhoud gehad met Moestafa Kamel- pasja, leider der nationale beweging in Egypte. Deze verzekerde, dat de Egyptenaren thans bij machte waren om zelfstandig de wegen te ver volgen, welke de Engelschen gebaand hadden. In elk geval vorderden de Egyptenaren een groot aandeel voor zich in het bestuur over de zaken huns lands. Lord Cromer wilde gunnenmocht zijn opvolger, sir Eldon Gorst, billijken zijn. Om te beginnen streefden de Egyptische nationalisten naar eene Grondwet, waarvan zij de ontsluiting van een tijdperk van vrijheid en zelfbestuur verwachtten. Doch zij willen alleen door het recht en door wettelijke middelen hunne beginselen doen zegevieren. den verder gelegen huis no. van N Z. Voorburgwal en Een oogenblik later zag schoren gezicht onder de zijden pet, voor het raam in de zijkamer komen en den Voorburg- hun niets wal afgluren. Dan duurde ’t niet lang of zij, die het boertje scheen te verwachten, kwamen opda gen. ’t Waren lijders, allen kankerpatiënten die bij de officieels wetenschap geen baat hadden gevonden en ’t nu kwamen probeeren bij deze nieuwen dokter, die eigehjk een blee- ker uit Nederhorst den Berg was, doch, naar ’t heete, op een geheimzinnige manier in het bezit was geraakt van een afdoend middel tegen den kanker. Tegen f.2.50 diende hij dat in den vorm van poeders en een drankje aan al zijn pa- -1 toe. ’t Schijnt, dat de spraktijks zeer goed ging, want toen, een half jaar ge leden, de oude heer, die zich steeds minder gemakkelijk bewegen kan, het bijltje er bij neer lei. is de zaak op denzelfden voet voort gezet door den zoon. Die had zijn medische kétjnis óok op een. Nederhorst-den Bergsch bleekveld opgedaan. Hij schijnt echter niet de met, 15 67 Groningen, met Io27, pet, aangeboren voorzichtigheid gehad te hebben zijn vader, die van pet, terwijl Arnhem daaraan met politiebureai den man heeft weten te brengen. Dezer dagen i--J- -’-v -aan hef. [jUjg Op den hoek van de Sint Luciënsteeg, die óók maag kanker had, ook het fleschje en de poeders kreeg daarvoor-ook f2 50 neerlei, maar toen de dokter” den riks wilde opstrijken, deze vlug weer in zijn eigen zak deed terugglijden, onder de mededeeling, dat hij een rechercheur van het hoofd bureau was De terreinen omvatten 23 H.A. weiland, liggen te Heemstede, in de onmiddelijke nabij heid van Haarlem. Als directeur zal optreden de heer N. H. Eldering te Overveen, terwijl commissarissen zijn de heeren W. Badon Ghyben, gep. kolo nel der genie; dr. L. C. Kersbergen arts, en D. W. van Niekerk, notaris, allen te Haarlem. Tragisch sterfgeval. Te Den Haag is aan een hartverlamming overleden de tweede gedelegeerde van de Coreaansche zending, de heer Yi Tjoune. Zooals bekend is, zijn hij en zijn twee medegedelegeerden, prins Tivong Oui-Yi en de heer Yi Sang Sul, naar ons land gekomen, om bij de Vredesconferentie te protes- teeren tegen de gewelddadige vernietiging van de onaf hankelijheid van Corea door Japan. Het stoffelijk overschot is op Oud Eik en Duinen ter aarde besteld. Slechts de heer Yi Sang Sul en de eige naar van het hotel, waar de deputatie ver toefde, volgden de baar, om den ver van zijn vaderland ontslapene de laatste eer te bewijzen. Nog een Staphorster hoertje. Tot voor kort kon men een paar keer in de week een kleinen, dikken, bejaarden boer op den N.Z. Voorburgwal te Amsterdam uit de tram zien stappen, wat met eenige moeite gepaard ging, want hij was zeer slecht ter been. Toch bereikte hij altijd het een paar schre- 26 op den hoek Sint Luciënsteeg. men zijn gladge- Heeft het uitstel in de behandeling, dat den heer Rengers te bewerken wist, het Arbeids contract gered? ’t Leek er aanvankelijk niet naar, dat het ontwerp er het leven zou afbrengen. Maar ook na de hervatting der beraadslagingen bleek de tegenstand nog al lerminst geluwd. De heer Stork dikte zijn reeds geuite bezwaren nog eens aan en be streed de stelling van den minister, dat de arbeider altijd is de oeconomisch zwakke. Maar de heftigste tegenstander bleek ook nu weer de heer ’t Hooft. Hij bestreed nog eens nadrukkelijk, dat de protestantsche, speciaal de Nederlandsch-Hervormde niet onder deze wet zou vallen en nam het daarbij den heer Van der Biesen kwalijk, dat deze zich daar van niets aantrok, nu hij gerust was, dat de Katholieke kerk er niet onder viel. De grootste fout en de dood van het ontwerp achtte hij echter het ontbreken van een over gangsbepaling voor het formeele recht; voor de procedures die op ’t oogenblik van de in werking treding der wet aanhangig waren. Met den dag dier in werking treding begint namelijk de bevoegdheid van den kantonrech ter en eindigt dus ’t recht van beroep op het gerechtshof. Men zou dus wanneer men een proces voor de Rechtbank begonnen was, na dien dag geen beroep meer hebben op het Hof en dus een instantie kwijt zijn. Ofschoon de minister, van meening, dat het oogenblik van de dagvaarding over de be voegdheid van den rechter beslist, het hiermee niet eens was, beloofde hij toch een aanvullings- wetje in dien zin. In zijn uitvoerige rede verdedigde hij voorts het ontwerp nog eens tegen alle bezwaren. Wees er op, dat de overgangsbepaling, krachtens welke loopende arbeidscontracten onder deze wet zullen vallen noodig was om te verhinderen, dat thans nog voor 10 jaren en langer contracten zouden ge sloten worden, die volgens deze wet ongeldig zouden zijn, legde uit, dat het met die meerdere bevoegdheid van den kantonrechter zoo erg niet was en verzekerde nog eens dat de geestelijken niet onder deze wet zouden vallen. Blijkbaar had die rede succes. Met 29 tegen 15 stemmen nam de Kamer het ontwerp aan. Na die inspannende arbeid daaraan besteed, heeft zij het zich met wat nog restte, niet druk meer gemaakt. Bijna zonder debat en zonder hoofdelijke stemming, gingen de ont werpen op één na onder den voorzittershamer door, zelfs die, waarover in de Tweede Kamer lang gevochten was. Het eene ontwerp waarover gestemd werd, was dat, houdende de onteigening voor den aanleg van de Staatsmijn Emma en van een mijnspoorweg tot verbinding van deze mijn met den spoorweg Sittard-’s-Hertogenbosch. De heer Van der JJiesen, had er bezwaren tegen en stemde tegen. Dat had hij ook tegen het ontwerp tot af schaffing van Tienden, al lokte hij geen stemming uit Hij zag daarvan evenmin de wenschelijkheid als de wettigheid in. Behalve over deze beide genoemde ont werpen was er nog een kort debat over de oorlogsbegrooting, waarbij vooral de heeren Van Löben Seis en Staal het woord voerden. De kamer ging hierna tot nadere bijeen- roeping uiteen. mededeelde. Lo het volgende verhaal«Graaf Posadowsky kreeg 1 zelfs beschouwd moest worden als de eigenlijke de I van de hoofdstad van Catalonië in de laatste een tamelijk hooge toelage van het Bestuur te hebben ge noten, maar in plaats daarvoor de aanslagen tijdig te onthullen, moet hij er steeds nieuwe hebben gearrangeerd om toch maar te zorgen, dat de bron van inkomsten niet uitdroogde. Van den anderen kant moet hij ook zulke anarchisten, die voor «vreedzame” propaganda geld over hadden, herhaaldelijk hebben gescho ren. Bij ’t verdeelen van den buit met een groep anarchisten van de daad, van wie hij zich bediende, schijnt er toen ruzie te zijn gekomen za] kunnen treden, en een, die zich benadeeld achtte, ging het zaakje verklikken. In een werkplaats naast het Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De afgevaardigde deed daar n.l. die, volgens de tot dusver verspreidde berichten, vovkanl wrivaaf UncoJatocIzv Irrnnrr hPQphmiwd mnPRt. WOrdpn ftls dp picrpnllikp zijn ontslag op 22 Juni. Den 21ste heb "ik nog aanstichter van de schandelijke misdaden, waar- een uur lang met hem gesproken over 2- L— verzekering van particuliere ambtenaren en de jaren het tooneel was. Hij schijnt plannen der regeering op dit gebied. Geen j oogenblik dacht hij er aan, dat den volgenden dag een einde zou worden gemaakt aan zijne werkzaamheid in het ministerie van binnen- landsche zaken. Hij liet zich breedvoerig uit over zijne plannen voor den zomer en de vol gende zitting en over zijn opvattingen aangaande een verzekering der particuliere ambtenaren.” Bijna tien jaren had de minister aan het hoofd van zijn departement gestaan, als be windsman had hij een uitstekenden naam en toch werd zijn levensdraad als minister plotse ling afgesneden, zonder dat hij blijkbaar er 1 eenig vermoeden van had. 1 huis dat Ruil bewoont, vond men stukken van FRANKRIJK. Zondag hebben ongeveer 200 burgemeesters te Aude een vergadering gehouden en besloten: dat ze niet op hun aanvrage om ontslag terug zullen komen; dat zij en hun adjuncten den dienst zullen hervatten voor zoover het zuiver gemeentelijke aangelegenheden betreft; dat ze zich zullen neerleggen bij de besluiten van het inter-departementaal congres, dat dezer dagen zal worden gehouden. In eene motie hebben ze de overwegingen neergelegd, welke tot deze besluiten leidden. Ze zeggen daarin, dat volgens hun meening de Kamer niet de maatregelen nam, welke het Zuiden noodig had, maar dat het niet recht vaardig is de bevolking te laten lijden onder de opschorting van den gemeentelijken dienst. De dienst moet dus worden hervat, maar het is meer dan ooit noodig betoogingen te houden tegen de onbeteekenende maatregelen omtrent de wijnvervalsching. ENGELAND. In het Lagerhuis is de kwestie van den Duitschen invloed in Perzië ter sprake gekomen. De heer Rees stelde de Regeering de vraag of er een overeenkomst was geteekend tusschen de Deutsche Bank en de Nationale Bank te Berlijn voor een gemeenschappelijke financiëele actie in Turkijeof er te Bagdad een Duitsche Bank zou gevestigd worden met den steun van verschillende Duitsche financiëele instellingen; of het plan bestond met Duitsch kapitaal een spoorweg aan te leggen van Bagdad naar de Perzische grens en, zoo ja, of de minister van buitenlandsche zaken dan geen moeite zou doen voor een concessie tot den aanleg van een spoorweg met Engelsch kapitaal in die gedeelten van Klein-Azië, waar het ver keer thans in Duitsche handen was. De heer Runciman antwoorddedat de minister van buitenlandsche zaken niets ver nomen had van dergelijke overeenkomsten, als door den heer Rees bedoeld en ook niets afwist van de vestiging van. een Duitsche Bank te .Bagdad. In geen geval waren dit zaken, waarin een vreemde regeering zich kon mengen. De minister van buitenlandsche zaken zou overigens ten allen tijde bereid zijn aanvragen om spoorwegconcessies in Turkije te onder steunen, mits hij de overtuiging had dat de aanvragers over het benoodigde kapitaal be schikten. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het Oosten- rijkschsche Huis van Afgevaardigden nam zonder beraadslaging een voorstel van burgemeester Lueger aan om een bijzondere commissie te benoemen, die een program zoude opmaken voor de viering van het 60-jarig jubileum van den Keizer en om het voorstel, waarbij een crediet van een millioen kronen wordt aangevraagd als fonds voor de verzekering bij ouderdom en invaliditeit, in handen eener commissie te stellen. Uit Budapest wordt aan het Neues Tageblatt geseind, dat in het nieuwe ontwerp nopens het vergelijk tusschen Oostenrijk en Hongarije de douane-gemeenschap in stand zal blijventegen over het buitenland echter zullen beide Staten ieder een zelfstandig douanegebied vormen. Het douane- en handels verdrag verstrijkt in 1917. ITALIË. Op last van den Senaat, die als Hooggerechtshof de vervolging tegen den oud- minister Nasi behandelt, zijn deze en zijn vroe gere Kabinetschef Lombardo gevangen gezet. SPANJE. Dezer dagen zijn te Barcelona ver scheiden anarchisten gearresteerd, beschuldigd van de jongste bommenaanslagen aldaar te hebben gepleegd. De zaak baart groot opzien, te meer daar onder de in hechtenis genomen personen zich ook de politie-spion Ruil bevindt.

Friso nl | 1907 | | pagina 1