voor WOKKUM en omliggende Gemeenten. r No. 32. ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1907. Tweede Jaargang, o o Binnenlandsch Nieuws. Aan abonné's en lezers van Friso in Hemelumer Olde- phaerl en Noordwolde en Stavoren. Staten, aan de Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. Geruimen tijd gaf FB1SO reeds een onpar tijdig, flink uitgewerkt raadsverslag van de gemeente H. O. en N. Aan de belofte ook een raadsverslag van de gemeente Stavoren te geven kon door omstandigheden niet eerder worden voldaan. Thans zijn wij echter in de gelegenheid een RAADSVERSLAG van genoemde gemeente te geven en zenden daarom aan verschillende adressen het blad ter kennismaking. Op aan vraag zijn meerdere exemplaren verkrijgbaar. De steun die FR1S0 door het nemen van abonnementen reeds in II. O. en N. door het raadsverslag dier gemeente mocht onder vinden, doet ons vertrouwen dat onze pogingen met goeden uitslag zullen worden bekroond. Meerdere steun zal ons echter steeds aange naam zijn, en daarom bevelen wij het blad bij de inwoners van genoemde gemeenten ten zeerste aan. De UITGEVER en VERSLAGGEVER. VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Dinsdag 30 Juli 1907, ’s avonds 7 uur. Voorzitter de heer H. J. van Dijk, Loco- Burgemeester. Afwezig de heeren P. Gaastra en S. R. Dijkstra. Na opening der vergadering leest de Secretaris als punt 1 de notulen der vorige vergadering welke na lezing overanderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Punt 2. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Brieven van de heeren O. IJntema en G. Bosma, inhoudende aanneming hunner ver kiezing tot leden van den Raad. b. Extract uit het Resolutieboek van Ged. Staten, waarbij, ingevolge besluit der Prov. Staten, aan de Gemeente een subsidie van hoogstens 1/3 der kosten wordt toegekend voor het maken eener stroomleidende dam, begroot op f 10.000, behoudens goedkeuring van Ged. Staten van bestek en uitvoering. c. Een apostille van hetzelfde College, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden het kohier van schoolgelden over het 2e kwartaal, welke stukken zonder hoofdelijke stemming voor kennisgeving worden aangenomen. Punt 3. Adres om afschrijving van Hoofde- lijken Omslag, dienst 1907. Op voorstel van B. en W. wordt aan D. van Dijk, wegens vertrek naar elders, zonder hoofde lijke stemming afschrijving verleend van zijn aanslag over 5 maanden. Punt 4. Adres van K. Kooistra e. a. om ver betering aan te brengen aan het voetpad van de Brandaburen naar den nieuwen Heiden- schapster weg. Adressanten vragen afdoende verbetering van het voetpad, wijl de steenen dermate zijn afge brokkeld, dat de breedte nauwelijks 20 cM. bedraagt, en voorziening voor den komenden tijd van het jaar meer dan noodig is. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. die zaak hebben onderzocht, werkelijk een zeer minne toestand hebben aangetroffen, en daarom mach tiging vragen in dien toestand te voorzien. De heer Kroese wenscht te vragen: heeft het D. B. zich ook voorgesteld de wijze waarop ver betering zal worden aangebracht Hem komt het voor, dat bevloeren met een middenstuk het beste is, gezien het feit, dat dit pad in den korten tijd dat het er heeft gelegen, reeds zooveel heeft geleden. Hij zou enkel aan B. en W. den wenk willen geven een middenpad van klinker aan te brengen. De Voorzitter zegt, dat de Gemeente-Architect de kosten van verbetering op f 200 heeft be- De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. Punt 10. Bezwaarschrift tegen een aanslag in het Kohier van Hoofdelijken Omslag, dienst 1907, waarover de stemmen in de vorige Ver gadering staakten, wordt op voorstel van den Voorzitter behandeld in eene vergadering met gesloten deuren. Na heropening der openbare Vergadering geene punten meer te behandelen zijnde, doet de Voorzitter bij de gehouden rond vraag, op eene vraag van den heer Jansen de toezegging, maatregelen te zullen nemen voor eene spoedige totstandkoming der aan te leggen los- en laadplaats aan de Horsea, waarna de Vergadering door den Voorzitter wordt gesloten. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0.65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. groot, tevens er aan herinnerende, dat aldaar mede te deelen, slechts 3 huisgezinnen onder deze Gemeente Prov. Staten in behooren. x- De heer Kroese vindt eene begrooting van f 200 onzin. Over een lengte van 80 M., be rekend naar f 2, zou de breedte 1 M. kunnen worden. Hij wenscht echter een breedte van 1/2 M., de kosten daarvoor beloopen dan f 80, waarvoor z. i. radicale verbetering kan worden aangebracht, wijl men anders over een of twee jaar voor hetzelfde feit komt te staan. De heer Jansen vraagt, of naar aanleiding van het gesprokene door den heer Kroese, het ook wenschelijk is die begrooting van f 200 ter tafel te brengen, waarop de Voorzitter te kennen geeft dat dit cijfei’ enkel is gebaseerd op mon delinge toelichting. De heer IJntema is er voor de behandeling van het adres aan te houden in afwachting eener nadere begrooting en advies van B. en W. De begrooting van den heer Kroese komt hem zeer laag voor, zoodat de Raad dan beter over de zaak zou kunnen oordeelen, met welk ge voelen ook de heer Posthumus zich kan ver- eenigen. Nadat de heer Kroese er nog bij B. en W. op aandringt, dat tevens eene be grooting worde ingediend van een vast midden stuk, om zoodoende het verschil in kosten te weten, wordt een voorstel van B. en W., om de beslissing uit te stellen tot de volgende ver gadering, zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Punt 5. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuwbenoemde Raadsleden. Op voorstel van den Voorzitter wordt dat onderzoek opgedragen aan eene commissie, bestaande uit de heeren Kroese, Hingst en Ykema, en de Vergadering tijdens dat onderzoek geschorst. Na heropening rapporteert de heer Kroese de stukken in orde te hebben bevonden, waarom de Commissie voorstelt de nieuw benoemde Raadsleden toe te laten in de daar voor aangewezen vergadering in September, waartoe zonder hoofdelijke stemming achtereen volgens ten opzichte van de heeren IJntema, Haijtema, Hobma en Bosma wordt besloten. Punt 6. Voorstel van B. en W. tot het in zenden van een adres tot het bekomen van Rijks-subsidie voor de verbetering en de ver lenging van de Noorderpallage. Na eene vraag van den Voorzitter of ook een der leden daarover het woord verlangt, vraagt de heer Jansen of er ook een concept-adres aanwezig is, waarna daarvan voorlezing wordt gedaan door den Secretaris. De heer Kroese vindt het adres uitnemend, maar acht de redactie eener zinsnedesonder conditie van Provincialen steun” wel zoo goed dan het daar omtrent voorgelezene. De heer IJntema acht uit de lezing van het adres de conclusie mogelijk dat hier sprake is van een afdoende dam, terwijl het de bedoeling is later een hernieuwd aanzoek om steun te doen, terwijl ook de heer Hobma van meening is, dat in dit adres niet genoeg uitkomt dat men eigenlijk met dit werk een deel van een grooter plan bedoelt. De heer Kroese zou het de grootste onvoor zichtigheid achten den Minister te stellen voor het feitals ge dit doet, dan ook het andere. Bij de gehouden audiëntie heeft Spr. er den Minister met nadruk op gewezen, dat na de herhaalde malen gedane aanvraag om steun, dit thans de eerste zou zijn, die van Rijkswege zou worden verstrekt. Deze Minister, die er nu nog is, mag geen andere verplichting wor den gesteld. Blijkt het resultaat der aan te leggen peilstaten voldoende, dan zal het ge makkelijk gaan, na den eenmaal verstrekten steun, die later weer te verkrijgen. De heer Hobma zegt dat het zijne bedoeling niet is eerst dit te vragen en dan een volgend jaar weer te komen, maar meer het idee te laten doorschemeren van een gedeeltelijke ver betering, welk idee na voorlezing van het adres niet bij hem wordt gewekt, wat ook het geval is bij den heer IJntema, die daaruit ook den indruk krijgt eener afgeronde stroomleidende dam, zonder meer. De heer Jansen verklaart hier eens te zijn met den heer Kroese, bij den gehouden boottocht van de aanwezige kamer leden de indruk te hebben gekregen, dat, zoo men verplaatsing der ondiepte proefonder vindelijk weet aan te toonen, verderen steun dan gemakkelijk te verkrijgen is. De heer Kroese wenscht als een woord ter geruststelling van de heeren IJntema en Hobma nog wel dat èn de Commissie uit de wier handen het adres om steun ter advies was gesteld, èn de Commissaris dezer Provincie, èn de heeren Schokking en Smeenge, èn ook de Provinciale technicus, allen volkomen op de hoogte zijn van deze zaak, en dat hij op meergemelde audiëntie uitdrukke lijk aan den Minister heeft gezegd, dat, als deze veronderstelde proefneming niet mocht gelukken, hij de laatste zou zijn om opnieuw om steun aan te kloppen, maar mocht de proef goed slagen deze en ook een volgenden Minister tot verderen steun bereid zou zijn. Tot inzending van bovenbedoeld adres wordt daarop met algemeene stemmen besloten. Punt 7. Benoeming van een hoofd der School voor M. U. L. O. Op voorstel van den Voorzitter wordt ter be spreking van dit punt overgegaan in geheime zitting. Na heropening der openbare vergadering geschiedt voorlezing eener missive van den Districts-Schoolopziener, waarbij deze, niettegen staande bij herhaalde oproeping zich slechts één sollicitant heeft aangemeld, adviseert dezen te benoemen, waarna, tot stemming overgaande, met algemeene stemmen wordt benoemd de heer C. Keemink te Vlieland. De Voorzitter stelt voor de infunctietreding te bepalen op 1 Sept, a.s., waartegen de heer IJntema bezwaar oppert, wijl de verordening op Vlieland een verloop van 3 maanden na ontslagaanvrage voorschrijft, misschien in het gunstigste geval in functie-treding na 2 maanden zou kunnen geschieden en hij het daarom nog wenschelijk zou achten voor een maand tijdelijk in de vacature te voorzien. In afwachting op nadere bezwaren van de zijde des nieuwbe- noemden wordt de infunctietreding bepaald op 1 September a.s. Punt 8. Schrijven van den Inspecteur der Posterijen en Telegrafie omtrent de inhuring van het gebouw ten dienste der Post- en Tele grafie. Uit dit schrijven blijkt dat de Inspecteur niet genegen is boven een huursom van f 600 per jaar, de kosten voor onderhoud en huurcontract voor rekening van het Rijk te nemen en verwijst hij naar de ingezonden ontwerp-huurovereenkomst. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor het contract aan te nemen, maar de jaarlijksche huursom te bepalen op f 700, De heer Kroese wenscht te vragen hoe dat voorstel klopt met onze eerste eisch, den In specteur gesteld, verder herinnerende aan het gesprokene in geheime zitting ter vorige Ver gadering. Ook de heer Jansen vindt in vergelijking met het in de vorige Vergadering ingenomen standpunt, een huur van f 700 onder deze gewijzigde omstandigheden nog te laag, en wenscht die dan ook op minstens f 800 te stellen. De Voorzitter meent, dat waar men het ge bouw thans van jaar tot jaar gaat verhuren, de kosten van onderhoud niet zoo groot zullen worden, wat, volgens den heer IJntema, in verband met de eischen van telkens wisselende bewoners, niet het geval zal zijn. Waar bovendien het gevaar bestaat, dat, zoo het Rijk eens zelf een pand aankocht, de gemeente met dit gebouw zou blijven zitten, acht hij een hoogere huur alleszins billijk. Het voorstel van den heer Jansen, ondersteund door de heeren Kroese en IJntema, daarna in stemming getracht, wordt aangenomen met 8 tegen 1 stem, die van den heer Hobma. Punt 9. Voorstel van den heer P. Gaastra tot het benoemen van eene Commissie voor de wijziging der verordening van den Hoofdelijken Omslag. Niemand daarover het woord verlangende, wordt het gedane voorstel in stemming gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens tot benoeming der Commissie over gaande, wordt als eerste lid benoemd de heer P. Gaastra met 8 stemmen, de heer S. S. Hobma verkreeg 1 stem. Bij eerste stemming voor tweede lid worden uitgebracht op den heer Kroese 2, den heer Hobma 4 en den heer Jansen 3 stem men bij tweede vrije stemming blijft die stemmenverdeeling dezelfde, waarna, bij her stemming tusschen de heeren Hobma en Jansen, laatstgenoemde wordt gekozen met 4 stemmen. De heer Hobma verkreeg 3 stemmen. Als derde lid wordt bij eerste stemming benoemd de heer S. S. Hobma met 5 stemmen, de heer Kroese verkreeg 4 stemmen. beweging in Friesland Met ingang van 5 Augustus is benoemd tot minister van marine de vice-admiraal J. Wentholt, directeur en marine-commandant te Willemsoord, tevens commandant der stelling van den Helder. Mond en Klauwzeer. Het mond- en klauw zeer neemt onrustbarend toe in de provinciën Noord- en Zuid-Holland. Op de hoeven aan den straatweg van Amsterdam naar Halfweg heerscht de ziekte vrij algemeen. Te Vlaardinger-Ambacht deden Zaterdag niet minder dan 10 veehouders aangifte bij den burgemeester, dat zij verschijnselen van deze ziekte onder hun vee hadden waar genomen. Een 25 tal boerderijen zijn reeds van de bekende waarschuwingsborden voorzien. Door de afdeeling van den Bond van Ned. Onderwijzers te Wageningen is eem onderzoek ingesteld naar het rooken door leerlingen van 9 tot 12 jaar der drie openbare scholen aldaar. Hieruit bleek, dat van de 245 leerlingen van dien leeftijd 97 rookers en 48 niet-rookers waren99 rookten siga retten, 102 sigaren en 21 een pijp. Aan de vier practizeerende geneesheeren is hun oor deel gevraagd, die eenstemmig het rooken door schoolkinderen verderfelijk achten voor geest en lichaam. Meeting Drankbestrijding op 28 Juli j.l. De Friesche Propaganda-Commissie heeft wel gelijk gehad, den mooisten Zondag van dezen zomer te kiezen voor haar provinciale meeting. Wat ’n stroom van menseben stroomde dat kleine Beetsterzwaag binnen Een zevental stoom booten brachten honderden aan; andere honderden kwamen per gewone en extra tramook de fietsers waren bij honderden te tellen en de voetgangers vulden den stroom aan tot een massa van wel 2300 bezoekers, uit alle deelen van Friesland, ja zelfs uit Steenwijk en Meppel. Vóór het begin der meeting werd een optocht gehoudende muziek van het fanfare corps Euterpe te Beetsterzwaag met haar vaandel vooropdaarop volgde de Friesche vlag, en daarachter schaarden zich de geheelonthouders afdeelingsgewijs, met ontplooide vlaggen en vaandels. Zoo ging het in lange rij door het gebuurte en toen terug naar het terrein een prachtig stuk weiland achter het gebuurte, aan drie zijden omringd door bosschen. De voorzitter der F. P. C., de heer J. G. Jansonius te Drachten, opende de meeting en hierna voerden achtereenvolgens het woord Ds. J. L. Faber van Marssum, A. K. Klaren van Zutfen, Ds A. v. d. Heide van Britswerd en A. K. Gerhard van Amsterdam, terwijl de muziek voor wat afwisseling zorgde. Alle sprekers, tot den laatsteri toe. werden met aandacht gevolgd; hoewel vele bezoekers reeds moesten vertrekken vóórdat de laatste spreker geëindigd had, zag deze toch nog 1500 toe hoorders om zich heen Deze meeting heeft ongetwijfeld een indruk gegeven van de macht der geheelonthoudings- NIEUWS- EN ADVERTENT! EB!. Al)

Friso nl | 1907 | | pagina 1