WORKUM en omliggende Gemeenten. voor Oude Kronyk. Tweede Jaargang. ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1907. No. 33. Binnenlandsch Nieuws. I- de heer Zijlstra zich bevond ten op haar reis niet kennis zullen nog dat de politie hem van den diefstal verdacht. Hij werd in verhoor genomen, maar ont kende ten sterkste, en ook de heer Zijlstra 2 3 4 5 was over K. snor draagt en bord boord”. Mr. S. van Houten, die sinds de ver- van 1905 geen Staatkundige Brie- meer geschreven heeft, zal, nu hij Staats- in-ruste is, weldra de pen weer opne- om een nieuwe serie Staatkundige Brie- te gaan schrijven de eerste serie zal ver- de mededeeling, verzocht den de deuren te willen sluiten, die De Nederl. Onderwijzers Propagan daclub (voor drankbestrijding) krijgt een regee- ringssubsidie van f 1200 plus f 500, uitsluitend voor de »alcohol-cursussen.” Bijgeloof. Een inzender biedt aan de l.imb. Koerier een artikel ter plaatsing, waarin hij den spot drijft met het geloof, dat bij velen schijnt te heerschen. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. kiezingen ven” man men ven mogelijk in September reeds verschijnen. De Vredesconferentie. Naar wij verne men, moet er tusschen de verschillende dele gaties overeenstemming zijn tot stand gekomen ten aanzien van de motie der Engelsche dele gatie omtrent de beperking der bewapeningen. Deze motie bevatte o a. dat de Conferentie zou uitspreken, dat dit vraagstuk meer dan ooit spoedeischend is. Intusscben moet Duitsch- land tegen dat woord spoedeischend bezwaren hebben ingebracht en zou thans de motie een wijziging hebben ondergaan, waardoor wordt uitgesproken, dat het in studie nemen van deze quaestie «hoogst wenschelijk” is. Veel is het nog niet! (Vad) De schrijver van de Haagsche Corres pondentie in de Zutph. Ct. zegt, dat, zoo hij goed is ingelicht, het voorstel tot kiesrecht- hervorming de Kamer zeer spoedig zal berei ken. en toch De heer K, werd echter door politieagent in burgerkleeding naar het politiebureau gebracht en daar door den Com missaris en nogmaals door den hoofdinspec teur ondervraagd. Er werd huiszoeking gedaan ten huize van den heer K. wiens echtgenoote natuurlijk niet weinig ontsteld was en een bedrag van pl. m. f 125 aan geld en een sinds jaren loopend spaarbankboekje gevonden, waarop dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 d’eene den Heere Grietman, d’ander ’t dorp Oosterzee toebehoorende. Tieuke-meer, de groot ste meer in dese Provincie, ligt in dese Griete- nie, rondom sich hebbende goede weijdinghe. ’t Ghemeen seggen is, dattet in oude tijden een Feen zoude gheweest zijn, bij ongeluck aen- gesteecken door een vrouw, Tieucke genoemt. Maer, dat en is niet waerschijnlijck, also in de grond swaere boomen ligghen, dewelcke door het vier moesten verteert zijn, ’t Heeft beter schijn, dattet een boschachtig laeghe oort zij gheweest, door op-water onder geloopen ende verdroneken ende allengskens tot een Meer gheworden. Bij oudts zijn Oostzimgerlandt, Lemsterlandt en Dodinga-Werstal een Grietenie gheweest. Eerteijds was deze Grietenie gheplaecht door de waepenen van de Bisschoppen van Uytrecht ende Graven van Hollant. Sij bestaet in vijf dorpen. 1 Lemmer. Een haven ende goede uytvaert aan de Zuyder-zee, een nieuwe Kerck, ende tamelijck vleck, neerigh ende leeftochtich. Hier - h in tijden van oorloghe een Schans te sijn, die oock de Hollandsche Graven hebben in Lemsterlantlt. Paelt ten zuijden aen ’t oude Graefschap Cuynre en ’t Sticht van Overijssel, in het Zuïjd-Oost aan Stellingwerf-Westeijnde, ten Noorden aen Dodinga-Werstal, ten westen aen de Suyder-zee. Is gerechtigd met twee waghen, Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Den volgenden ochtend, Dinsdag, half acht een boodschap van den heer Zijlstra, om bij hem te komen en begaf zich aanstonds naar hem toe. Tegelijk met hem kwamen de hoofdinspecteur en een rechercheur binnen. Tot zijn groote ontsteltenis bemerkte hij, Maar de boe- -• »Als ’t Hedensdaegs bestaetse in seven dorpen. Heett 1 P|ac^ deels goede weyden,beset geha(Jt Uyt dese plaetse was gheboortigh Andreas Myrica Lemmariensis, geleerde in Latijnsche, Grieksche, Hebreeusche ende Chal- deeusche talenbereist door Duytschlandt, Frankrijck en hebbende Italiën ende verschey- dene Academiën besocht. Tot Leeuwarden heeft hij de const der medicijnen beoeffent en storf aen de Steen den 8 Decemb. in ’t jaer 1585. pl. m. f 400 stond. Dien dag en den daarop volgenden nacht werd de heer K. op het politiebureau gehouden en daarna naar het huis van bewaring overge bracht. Maandagmiddag werd hij op vrije voeten gesteld. Het onderzoek der zaak wordt nog voortgezet. Het pad der liefde ligt wel eens vol angels en klemmen. Zooals een jong paartje uit Amsterdam heeft ondervonden, toen het van het Tolhujs uit een wandeling naar Nieuwendam wilde maken. De liefde zoekt de eenzaamheid, al bloeit ze ’t meest in tweezaamheid, en daarom liep het paartje niet langs den Nieuwendammer dijk, maar dwars over de met bagger volgeperste Volewijkslanden. De gedroogde modder was overal mooi effen, maar het mooie pad bleek toch wel wat ver raderlijk, want opeens zakte de juffrouw er in. Haar geleider bood natuurlijk terstond de behulpzame hand, maar ook hij zakte al die per en dieper, en spoedig zaten beiden tot aan de schouders in de modder. Gelukkig werd uit de verte het ongeval op gemerkt. Met planken en touwen schoot men te hulp, en met veel moeite mocht men er in slagen >de liefde” weer omhoog te brengen uit haar al te prozaïsch etui. Haast al te beleefd. In een nieuws- en advertentieblad in de provincie Noord-Holland komt de volgende advertentie voor »Eere wie eere toekomt. Hartelijk dank aan mej.... van Avenhorn voor de zeer nette behandeling mij doen ondergaan, n 1. om mij een huwelijk met haar in het vooruitzicht te vonden worden, die langs slinksche wegen Toen hij, naderbij gekomen, de deur (want publiek mag zulks niet worden) zich eindje open zag staan, kwam hem zulks naar een steeg begeven, waar zij anders niet Jicht tot een wandelingetje zouden zijn over te halen, om daar zich te laten verkondigen of ze een echtgenoot krijgen, en, zoo ja of hij roodgelokt of blond is, een baron of een gewoon menschenkind. of ze in de toekomst droog rogge brood zullen te verkauwen hebben of roomtaar- tjes bij het ontbijt, of ze zeven kinderen krijgen of een dozijn, ofwel met heur man alleen blijvend, too met z’n tweetjes zullen moeten rondsjok ken langs den weg. En als ze dat alles heel, heel fijn hebben vernomen, nou, dan zijn ze gerustze ten staat, waaraan zouden zij zich nog iets belde laten gelegen liggen heeft gesproken, zal het De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. »Het klinkt ongelooflijk, en toch is het hij 2.) jaar in de zaak was werkzaam geweest waar, dat in Maastricht meisjes en vrouwen ge- wist hij dat om 9 uur de deur gesloten werd, vonden worden, die langs slinksche wegen Toen hij, naderbij gekomen, de deur een dacht voor en ging hij den winkel binnen, hij riep «mijnheer” doch kreeg geen antwoord verder het huis ingaande, langs het kantoor, riep hij nog eens «mijnheer'’, en zag toén een lichtschijnsel door de achterdeur, waardoor hij begreep dat deze ook open moest staan. Zich er door begevende zag hij den zoon van den overbuurman V., aan wien hij vroeg of hij den heer Zijlstra misschien ook gezien had. Toen hij een ontkennend antwoord kreeg, begaf de heer K. zich naar de deur van de weten immers wat haar te wach- bovenwoning in de onmiddellijke nabijheid, .2 _y JAo A~ '_A2j aan. vond den heer Z. niet thuis en Naarmate het orakel waarschuwde de dienstbode, dat de deuren wezen. openstonden. Deze, natuurlijk eenigszins «Er zouden er zelfs zijn, die ternauwernood schrikt een uitstapje of een reisje doen, zonder eerst heer eens eventjes bij de alwetende, wijze vrouw daaraan met haar voldeed. Hij vroeg toen te vragen, of ze op haar reis niet kennis zullen nog waar maken met een heer, die een mooien zwarten einde hem te kunnen waarschuwen, maar het gele schoenen en een aanplak- meisje wist dit niet,' hij verzocht daarop den heer Z. aanstonds bij thuiskomst te waar- Inzender verzekert voorts, dat de profe schuwen. tesse(!) alleen dames, en nooit heeren, te woord I staat, 't AIeest dwaze is, dat de geraadpleeg- 1 kreeg hij den werkelijk in ernst schijnen te gelooven aan die voorspellingen. In Holland breidt zich het mond- en klauw zeer hoe langer hoe meer uit. ren werken ook niet mee, zeggen de mannen van den veeartsenykundigen dienst. komen moet, krijgen wij t toch zeggen de gaf a]g zjjn meenjUg te kennen, dat de politie boeren, »en dan liever thans dan over eenige ^ier mistastte. maanden, als ’t weer nat en guur wordt”. een En daarom zien de veehouders in plaats van alles aan te wenden, om ervan verschoond te blijven, met eenig ongeduld naar 't eerste ziektegeval onder hun vee uit. Tegen zoo’n domheid strijdt iedere maatregel tevergeefs, zegt het Hbl. De nieuwe stuiver zal aanvankelijk alleen in de zuidelijke provincies in omloop worden gebracht, om te zien hoe hij zich tegen den Belgischen stuiver houden zal. Er komen bij eerste aanmunting zes millioen stuks. Het metaalgehalte van het nieuwe stui verstuk bestaat, evenals dat van den Belgi schen stuiver, uit 75 procent koper en 25 pet. nikkel. De doorsnede bedraagt 4 8 mM., dat is 1 mM. kleiner dan ’n kwartje, terwijl het anderhalf maal zoo dik is. Voorts is, ter kenmerking, en mede om de gravure tegen afslijten te beschermen, de rand om de nieuwe stuivers veel breeder dan wij aan onze munten gewend zijn, en bovendien glad gehouden, dus ongekarteld, net als de koperen Indische munten zijn. Door al deze eigenschappen zal de nieuwe stuiver ook op het gevoel gemakkelijk van ander geld te herkennen zijn, en de klank verschilt evenzeer aanmerkelijk met dien van de zilveren munten. Een voorbarige politie. De heer W. L. K., verdacht van den dief stal bij den heer J. Zijlstra Hzn te Zwolle, is Maandagavond weder op vrije voeten ge steld. Over de zaak zelf verneemt de Zw. Crt. dat de heer Zijlstra Dinsdagmorgen 30 Juli 11. ontdekte, dat er uit een lessenaar in het kantoor een bedrag van f 500 aan bank- ontvreemd wasde twee geldbakjes met specie werden in het pakhuis teruggevonden. De heer K. werd op de volgende wijze in de zaak betroffen. Toen hij Maandagavond uit de Waterstraat kwam zag hij iemand van de stoep bij den hoer Zijlstra afkomen. Daar Ci aes t er 1 and t. Dese Grietenie light in ’t Zuyden ende Wes ten aen de Zuyder-zee, dewelcke daer oostwaerts in-boort en sijnen bosem wijder maekt: in het noorden aen Hemelumer Oldevaert ende Wym- britseradeelin ’t oosten aen Dodinga-Werstal ende de Stadt Sloten. Gaet in ’t Westen voorbij Mirnser cliff, comt oock ten noorden aen de Fluyssen. ’t Sassense Land-recht betreckt dese Grietenie onder Westergoe ende voegt Heme- lumer-Oldephaert ende Noordwolde metdeselve in een, schrijvende aldus: Geesterlandt, Dorpen Wyckel, Sindel, Olde-mardum, Nie-mardum, Mirns, Backhuysen, Hemlum, Searle, Warns, Molckwerum, Coldum, Colder-wolde, Oldegae, Nijega, Elahuysen, Harich, Ruygahuysen, Een Clooster, Hemlum Abdije, ordinis Benedicte. Hedensdaegs bestaetse in seven dorpen. Heeft zijl, is van gheboomte vermaeckelijck, brenght goede graenen is mede ten deele Bergh-achtich ende Heuvelachtich. Men siet gheen Berghen of Heuvelen in dit gansche Frieslandt dan in dese Grietenie ende bij Hemlum. Daerom is dese Grietenie lustigh om te jaegen allerhande Wildt, als Hasen, Patrijsen, Coer-hoenders, Quackelen en andere. 1 Wyckel verstreckt sich tot aen de Stadt Sloten. Hier liggen twee schoone Hofsteden, ’t eene van de Heere Pieke Wyckel, ’t ander van sijn Broeder. Sondel oft Sindel. Nijemardum. Oldemardum. Mirns-en-Backhuysen. In ’t dorp van Mirns in ’t jaer van 1620 (so D. Winsemius schrijft) seecker Huysman, ghenoemt Mirck layesz, dewelcke ploeghende in syn landt ghe- vonden heeft Potten met verscheydene Munte i van geldt van goedt silver. Buyten twijffel ist geldt begraven gheweest in de beroerten van Schieringers ende Vetkopers, dewelke in Gaester- landt seer hebben ghebrandt. Onder Bakhuysen light het overblijfsel van de State van Galema, een groot wier, doch te eenemael ontbloot. 6 Harich. Heeft een schoonen Kerck en Toorn gehadt ghelijck alle de dorpen vast van deze Grieteniedie is naderhandt vervallen. Hier liggen de Staten van Minnema en Titema. Niet verre van dit Dorp light een ruyme plaetse op ’t veldt, daer de wildemerekt jaerlijeks wordt ghehouden op den 16 Augusti of Marien-hemel- vaerts dagh, met grooten toeloop van menschen ende aenbrengh van waeren. Dese plaetse sonder eenigh huys heeft in ’t zuyden Lycklema- bosch en ’t dorp Nijemardum, in ’t zuyd-oost Rugahuysen ende Sondel, in ’t West Olde mardum ende Mirns. 7 Rugahuysen. ’t Vleck Balk, een eierlijeke ende neerighe plaetse light op de aenpalinghe van Wyckel ende Harich. ’t Is versien met twee wind molens ende twee dubbele groote buyrten wel- bestraet, heeft een schoon Wees-huys, met een Toorn ende slachklock, wel ghetimmert. Tegen over staet des Grietmans Huys, gesticht van de in tijden Grietman Obbe Obbes. Ontrent Balck light een vischrijk water, Balckster-meer ghe- naemt. Een schoon Jaermerckt op den 27 September, een schoon weeck-merckt op Woens- dach, op welken dach ’t recht ook ghehouden wordt. ’t Recht wordt bedient van de heere Johannes van Scheltinga, als Grietman. De Bijsitters sijn Uylke Pietersz., Poppaeus Walrich ende Harcke Wytsesz Roukema. Secretaris Goytjen Haen- tjesz. Ottema. ’t Euangelium predicken in dese Grietenie tot Oldemardum, Nijemardum ende Sondel, Henricus Vomelius tot Harich, Petrus Milesius tot Balck, Petrus Fogelsanck; tot Wyckel, Petrus Cronenburgh. de Steen den 8 Decemb. in ’t jaer 1585. 2 Eesterga. 3 Vollega. 4 Ooster-zee. Een dorp, wel anderhalf uijren gaens lanek, leeftochtich, insonderheijdt van Rivier-visch, heeft een Wage, twee heerlijeke Hof-steden, ghesticht bij de Grietlieden van ’t gheslachte Ooster-zee. Oostzimgerlandt oft Oostzimger-veldt een groot heerlijck stuck landts, in ’t begrijp van etlijcke duysende pondematen op ’t welcke in voortijden veel veldtslagen zijn ghehouden. 5 Echten. ’t Recht wordt ghehouden op Dingsdagh, be dient bij de heere Grietman Fredrick van Roorda, Bijsitters: Wilhelmus Johannis Tibbelman, Tiere Wabesz.r een plaets ledigh, Secretaris Bernardus Echten. ’t Euangelium wordt bedient van Bernardus Lemstra tot Ooster-zee ende Echten, van Hen ricus Daversma in d’andere drie dorpen. RISC NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD i "i ver i I(

Friso nl | 1907 | | pagina 1