I 1 1 De Feesten op 10 Juli. fl I tews ZATERDAG IT AUGUSTUS 190T. No. 34. van Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. 1 Tweede Jaargang. Herdenking 1000-Jarig Bestaan van Workum. V y Uitgave Hare Koninklijke Hoogheid FREDERIKA SOPHIA WILHELMINA, gemalin 1 l Bezoek van van Prins Willem V, en hare drie kinderen FREDERIKA LOUISA WILHELMINA, WILLEM FREDERIK en WILLEM GEORGE FREDERIK, op Zaterdag 17 September 1785. I DUITSCHLAND. In eene bijeenkomst van gleden der Centrumspartij te Rheinbach, heeft Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. batig saldo van Friesch Rundvee-Stamboek. Volgens het verslag van Het Friesch Rundvee Stamboek over het dienstjaar 1 Mei 1906-1907 is de toestand der Vereeniging in dat jaar zoo gunstig mogelijk te noemen. Het ledental klom van 882 tot 1385. hoofdzakelijk een gevolg van meerdere belang stelling van de zijde der fokkers. In de registers der Vereeniging zijn in het geheel opgenomen 5712 runderen, tegen 2078 in het jaar te varen daarvan zijn ingeschreven in het «Volbloed-Stamboek” 202 stieren en 455 koeien, en in het «Hulpstamboek” 213 stieren en 4842 koeien. Er zijn 4584 geboorte- berichten ingeschreven, zijnde 2331 meer dan het vorig jaar. In bet verzamelboek, dat het getal ingeschreven runderen vermeldt, zijn ingeschreven 9065 stuks vee, tegen 5764 in het jaar te voren. De rekening sluit met een f 465 28J. moedigen ten spoedigste hunne vraag vooral in jong vee (landkalveren) uit onze provincie te betrekken. Vorigen marktdag werden door enkele te Leeuwarden ter markt aanwezige Franschen inkoopen in die veesoort gedaan en 2 waggons landkalveren werden naar Frank rijk verzonden. De kwaliteit muntte even wel niet uit omdat de aflevering van goede soorten een maand te vroeg mag worden geacht. Voor de kantongerechten in Holland worden thans herhaaldelijk strafzaken be handeld in verband met het heerschende mond- en klauwzeer, Want tegen de ver boden in worden nog steeds dieren uit de be smette landen in besmette stallen gebracht, enz. Tegen iemand, die zich, toen hij van een besmette hoeve kwam, niet had willen laten ontsmetten, omdat hij dit flauwe grappen achtte, werd f 6 boete of 4 dagen hechtenis geëischt. De N. Rott. Ct. over Mr. Troelstra op de kiesrechtmeeting te Amsterdam. Verreweg de grootste menigte wist Troel stra om zich te verzamelen Hij was uit muntend gedisponeerd en wist met zijn ihet- kan me niet-bommen”-vernuft de schare zeer te boeien. Reeds zijn opkomst was prachtig van effect- berekening. Dat verbazend op zijn gemak zich toonen, toen hij op de verhevenheid stond en zijn oog liet gaan over de menschen, nu rustig ging zitten, met de ellebogen op de estrade geleund, de voor hem staanden om zoo te zeggen fixeerende, dan oprees, even de lippen bewoog als ging hij spreken, maar bleef zwijgen zoodat het spel om spanning te wekken haast te lang ging duren het was inderdaad meesterlijk. Toch hoorde ik - ten bewijze, dat de regie hier op ’t kantje kwam van het over- drevene toch hoorde ik, toen dan einde lijk van zijn lippen de woordenmijn hoor ders” klonken iemand naast mij zeggen«nou nou, moet je je daar zoo lang voorbedenken?” en het schoonst geheel Zondag dr. Spahn, de aanvoerder dezer partij, een rede gehouden over den binnen- en buiten- landschen toestand, bijzonder in verband met het maritiem beleid der verschillende Mogend heden. Hij vestigde daarbij de aandacht op de toenemende tonnenmaat der nieuwste oorlogs chepen, betoogende, dat Duitschland in dezen wedijver niet achter mocht blijven. Bij de zee slagen der toekomst zou, meende hij, de over winning afhangen van de grootste en sterkste schepen en daarom moest met den bouw van dergelijke bodems in Duitschland zooveel moge lijk haast gemaakt worden en de tijd gedurende welken een schip volkomen bruikbaar bleef, van i 25 tot 20 jaar worden teruggebracht, zoodat I verouderde schepen sneller dan tot dusverre door I nieuwe moesten worden vervangen. Voorts zou I het personeel moeten worden vermeerderd en I moesten de opleidingsschepen terdege in overeen- I W0I-den gebracht met de eischen des I zee do ?ar. nU niet de Öost-, maar de Noord- I mtredpn “d TaS 7aar duitschland zou moeten I pn N ?len.den tevens de versterkingen langs I Noordzeekust en aan de monding der Elbe oiden uitgebreid en vernieuwd. Een en Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. treden moreele voordeelen trekt. Wij hebben namelijk de vrije hand in Marokko, maar alleen met het doel op enkele punten tot nut van de andere mogendheden, de orde te hand haven. »Zoo wij verder zouden gaan, kregen wij de geheele wereld tegen ons. Wij zouden echter ook dwaas handelen zoo wij geld en menschen opofferden, zonder daarvan een bijzonder voor deel te verkrijgen. Wij moeten dus thans pre cies weten wat wij willen”. ENGELAND. Generaal French, uit den oorlog tegen de Boereu welbekend, is in plaats van den hertog Van Connaught tot inspecteur-generaal van het Engelsché leger benoemd en wordt zelf, als bevelhebber van ’t legerkorps te Aidershot, opgevolgd door generaal Smith Dorrien. Koning Eduard’s reis naar Wilhelmshöhe en Ischl wordt, volgens bericht uit Weenen, in Oostenrijk-Hongarije druk besproken. Officieus wordt die goeddeels aan Oostenrijksch-Hongaar- schen invloed toegeschreven en voorgesteld als een nieuw blijk van hetgeen die invloed ter bemiddeling vermag. De Neue freie Presse doet uitkomen, dat, zoo Koning Eduard zijn keizer lijken oomzegger Wilhelm een bezoek brengt, men hopen mag dat Duitschland eindelijk inziet hoe het buitenlandsch beleid van Groot-Brittanië niet bij uitnemendheid anti-Duitsch is. Keizer Frans Jozef bezoekende, vervolgt het blad, volgt de Koning ongetwijfeld de inspraak van zijn eigen hart en hoofd. Strekken de twee bezoe ken tot wegneming van wat er aan bekommering over Europa’s toestand nog rest, dan komt de eer hiervan toe aan allen die er tóe hebben medegewerkt en ’t buitenlandsch beleid van Oostenrijk-Hongarije, onder ’t bestier van Frans Jozef en baron Von Aehrenthal, zal stellig door de overige mogenheden worden gewaardeerd. Volgens het Berliner Tageblatt zou de Koning Woensdag van ’s ochtends elf tot ’s avonds acht uur op Willemshöhe vertoeven en zou aan zijn onderhoud met den Keizer niet alleen de Rijks- kanselier deel hebben, maar ook de minister van Buitenlandsche Zaken Von Tschirschky, waaruit men in diplomatieke kringen afleidde, dat ge zegd onderhoud van buitengewone beteekenis zou zijn. Ook brengt men dit laatste met de ontmoeting te Swinemünde in verband. Een berichtgever der Berlijner Lokaal-anzeiger zegt dat men in welingelichte kringen in ’t een de aanvulling ziet van ’t ander, met eene ontspan ning in den algemeenen toestand tot'gevolg. RUSLAND. Het blijft in hetTsarenrijk maar Maar gelijk hij zijn pnbliek al dood stil had, vóór hij nog een mond had opengedaan, zoo wist hij het aan zijn lippen te doen blijven Soms is het ook niet i^it te maken j hangen, heel zijn improvisatie lang. ander zou, raamde Spr., een jaarlijksche ver meerdering van uitgaven noodig maken van 24 millioen gulden maar hiertegen mocht Duitsch- land z.i. niet opzien. FRANKRIJK. De oud-minister De Lanessan bespreekt in de Siècle de kwestie wat er inzake Marokko moet en kan geschieden en stelt de vraag, wat Frankrijk van Duitschland heeft te wachten. Hij zegt«Duitschland kijkt nieuws gierig dit alles aan. Het is er volstrekt niet ontstemd over, dat wij moeilijkheden hebben, die onzen geest bezig houden, onze krachten af matten en ons budget belasten. Zij, die meenen dat Duitschland vijandig staat tegenover ons optreden in Marokko, vergissen zichwijl ons door de actie van Algeciras verboden is de deur te sluiten in Marokko en daar een overheer- schende positie in te nemen, kan Duitschland volkomen gerust zijn. Wij hebben zelfs op dit oogenblik in een nota aan de mogendheden moeten verzekeren, dat wij niets zouden doen, wat de zelfstandigheid van Marokko en het gezag yan zijn regeering zou kunnen aantasten. Meent men, dat de Marokkanen dit niet weten «Duitschland heeft derhalve geen aanleiding zich tegen ons optreden te verklaren. Het heeft de zekerheid, dat wij bepaalde grenzen niet kunnen overschrijden en het heeft dus geen aanleiding naijverig te zijn, daar het uit ons op- Onderstaand heb ik het genoegen den lezers van FRISO een kijkje te geven van de feestviering op het Marktplein bij de Ringrijderij op dien dag. De cliché’s, vervaardigd naar de mooie photographiën van den heer A. T. Visser te Leeuwarden, werden door mij van den heer Eisma, Uitgever van Sljucht en Rjucht, aangekocht. Als bijblad van genoemd blad gaf de heer Eisma onlangs keurige afdrukken van deze plaatjes op kunstdrukpapier. De afdrukken op courantpapier kunnen daarmede natuurlijk niet vergeleken worden. De Uitgever. Vee-uitvoer. Uit Leeuwarden schrijft men. Dat onze provincie zich tot op het oogen blik mag verheugen, dat de veestapel aldaar niet door de zoo gevreesde veeziekte Mond en Klauwzeer is aangetast, schijnt ook de veehandelaren, vooral uit Frankrijk, aan te woelig. Dan hier, dan daar hoort men iets, waaruit blijkt dat de terroristen of die er voor willen doorgaan hun snood bedrijf nog steeds I voortzetten, f of men met politieke oproermakers of met ban dieten te doen heeft. Zoo bijvoorbeeld lezen we nu, dat de stad Karatsjef in de provincie Orel door onbekenden in brand is gestoken aan vier zijden tegelijk. De brandstichters lieten ook het kruithuis van het garnizoen in de lucht vliegen. Is dit nu een politieke of een gewone crimi- neele misdaad? DENEMARKEN en IJSLAND. De correspon dent van Politiken -te Reykjavik heeft met Koning Frederik gesproken over eene door Z. M. gebezigde uitdrukking «de twee Rijken”, slaande j op Denemarken en Ijsland, waaruit de IJslanders besloten, dat de Koning Ijsland zelfstandig zou willen maken. De Koning zeide, dat hij slechts toevallig van «de twee Rijken” in plaats van «de twee landen” gesproken had. Wanneer men s dagelijks zoo dikwijls het woord voert, kan men er toe komen, minder juiste uitdrukkingen te gebruiken, voegde hij er bij. Den volgenden dag sprak de Koning in een toost weer van «het geheele Rijk”. De heer S. VROLIJK en Echtgenoot, die bij de Ringrijderij den prijs voor het schoonst geheel verwierven. Van bovenstaande clichés zijn eerstdaags ANSICHTKAARTEN ver krijgbaar bij den Uitgever van dit blad, tegen 5 en 3 cents. Met het algemeen kiesrecht staat het oogenschijnlijk niet heel mooi, zei Spr. Laat ik u zeggen, zoo vervolgde hij, dat, indien het inderdaad alleen ging om het goede recht der arbeiders, ér inderdaad niet veel zou zijn te verwachten. Maar de zaak zit anders. Zooals het tegenwoordig is, kan het niet lang. Zooals alle groote bewegingen, is ook dezb over de hoofden heengegroeid. De partijen zijn met lamlendigheid, futloosheid, politieke onmacht geslagen. ‘Zij wegen in sterkte ongeveer tegen elkander op. De soc -demo craten zitten in het midden van de wip. En nu beginnen de vrijzinnigen naar luchft te happen. Er moet iets gevonden worde», om uit het politiek moeras te komen, de p'-Jitièke noodzakelijkheid om het eigen, veege» lijf te. redden, dwingt hen. En slechts het algemeenr kiesrecht kan verandering brengen. Welke’ dan ook, want iedere verandering is een verbetering. Dat nu steunt onze beweging., Ned. Vereen, tot afsch. v. alc. dranken. Onder voorzitterschap van den heer P. v.d. Meulen heeft deze vereeniging te Arnhem haar 74ste algemeene vergadering gehouden. Het bleek dat zij op ’t oogenblik ruim 6100 leden over 139 afdeelingen heeft, waar van alleen in Friesland 3000 leden over 65 afdeelingen. Er zijn nu in Nederland ongeveer 90.000 georganiseerde drankbestrijders, waarvan er 26.000 het beginsel der </e/ieeZ-onthouding voorstaan. Uit de openingsrede van den heer v. d. Meulen stippen wij het volgende aan: Van de tegenwoordige regeering, die bij haar belasting-herziening vooral steun zoekt in een zeer belangrijke verhooging van den gedistilleerd-accijns, is niet veel steun en’ sympathie voor de vereeniging te wachten. De belangen der tappers schenen een voor werp van aanhoudende zorg voor de regeering Terwijl anders op wetgevend gebied niet veel tot stand kwam, moest de drankwet opnieuw gewijzigd worden in het financieel belang der tappers. De publieke opinie wijzigt zich merkbaar ten gunste van de drankbestrijdersbeweging. Met den financieelen toestand der vereeni ging staat het er niet rooskleurig voor. Er RIS I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor WÖRKÜM en omliggende Gemeenten. f

Friso nl | 1907 | | pagina 1