voor WORM en omliggende Gemeenten. ■Ml ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1907. No. 35. Binnenlandsch Nieuws. Tweede Jaargang. - meisjes stikken, terwijl het bij vele dorschers, zoowel dit blad). Zaterdag veel te diep in 't glaasje hadden gekeken. r..I der geen der leden iets hebbende op te merken of en secretaresse v. adres aangeboden, een staatswege van bewaarschool of De minister onderhield zich geruimen tijd met beide dames, verklaarde het onderwerp van haar verzoek hoogst be en beloofde er zijn volle aandacht Schandelijk is het, hoe op sommige velden zooals men weet, geschiedt het zaaddorschen op den akker, n:et in de schuur bij dat ’t Is gebeurd, dat jonge knapen en de verhouding van het getal jongens en meisjes, dat misschien een andere verdeeling der ver- dat misschien een andere verdeeling der trekken met zich zou brengen. De heer Kroese zegt, dat de voorstelling, die de heer IJntema van de zaak geeft een andere is dan die van de Vergadering van B. en W., de Raads-Commissie, Wees- en Armvoogden. Die vergadering was niet zoo pessimistisch, uit gaande van het getal verpleegden gedurende de laatste jaren. Het is enkel de bedoeling, Wees- zoowel als Armvoogden te helpen, wat oor spronkelijk ook de bedoeling was van de bespre kingen en pogingen om een nieuw Armhuis te stichten. Indien het geheele Weeshuis weer voor de .weezen mocht noodig zijn, zou men, wanneer mie tijd daar is, daarover kunnen beraadslagen, kvaarop dan ook het geheele idee van den heer ■Jntema is gegrond. 1 Het thans voorgestelde is in het belang van W’ees- en Armvoogden zoowel als van de Ge- BBeente, wijl beide College’s voor belangrijken H zullen zijn geholpen. Bovendien zullen die De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. adres te beschikken. De heer Jansen heeft daaraan weinig toe te voegen, temeer, wijl het hem niet duidelijk is voor welk doel zij sub sidie vragen. Was het voor een zaak gelijk door de N. G. O. V. dezen zomer in verband met de hooiers is behandeld, dan zou men het een practisch en plaatselijk belang kunnen noe men. De heer Kroese gevoelt wel iets voor het eenige argument van B. en W., waar ook hij destijds tegen een dergelijk verzoek van enkele gelijke Vereenigingen heeft gestemd. Maar, waar door den heer Jansen reeds is gewezen op wat door één Vereeniging is gedaan, zou een verder werken in die richting misschien een buitengewoon politie-subsidie onnoodig maken. Om een bewijs van vriendschap te geven, stelt hij voor, in navolging van 400 Gemeenten in ons land, aan 3 Vereenigingen een kleine sub sidie van f 15 te geven, daarbij rekening hou dende met de Gemeentekas, echter tot weder opzegging en enkel als een kleine handreiking. De Voorzitter wijst er op dat er niet 3, maar 5 Vereenigingen zijn, hij aanneming voorstel- Kroese meent te moeten ontraden, wijl er ook andere Vereenigingen zijn die uitstekend werken als Groene Kruis”, «Begrafenis-” en oSchippers- Vereen.”, die dan evenveel recht zouden hebben. Eenigszins spijt het den Voorzitter dat de heer Kroese de f 15 gratificatie aanhaalde aan den Rijksveldwachter, want dan zou men moeten beginnen alle feesten af te schaffen, als zijnde de rijksveldwachters bij die gelegenheden een nootzakelijk kwaad, maar nog nimmer heeft het streven dier Onthouders-Vereenigingen die onnoodig gemaakt. De heer IJntema, ofschoon de strekking van het adres toejuichende, acht verleening van subsidie wel moeielijk. Een der onderteekenaars zou al tevreden zijn als hij enkel een woord van belangstelling uit den Raad vernam. Waar die f 15 over 5 vereenigingen verdeeld moet worden, is dit voor elk een luttel bedrag, en is het beter begunstigers te zoeken. De heer Kroese, in de veronderstelling dat er maar 3 waren, wenscht het dan onder 5 te verdeelen, want een 1 Zaterdag is het pleit beslist. De Engel- sche en Russische vertegenwoordigers hebben een lijkrede gehouden, waarvan de korte in- VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Donderdag 22 Augustas 1907, ’s namiddags 6 uur. Voorzitter de heer T. M. ten Berge, Burgem. Afwezig de heer S. R. Dijkstra Na opening dep Vergadering door den Voor zitter stelt deze als punt 1 aan de orde Notulen der vorige Vergadering, welke na lezing door den Secretaris onveranderd worden goed gekeurd en vastgesteld. Punt 2. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een schrijven van den heer B. S. Pijl- groms, waarbij hij bedankt als Voogd voor het Stads-Weeshuis. b. Een schrijven van den heer C. Keemink, nieuw benoemd hoofd der school voor M. U. L. O., inhoudende aanneming zijner benoeming, met verzoek tot 1 October nog in de vacature te voorzien. c. Idem van denzelfden, waarbij hij meedeelt niet eerder in functie te kunnen treden dan 1 November a.s., met verzoek voor 2 maanden een tijdelijk onderwijzer aan te stellen. d. Een extract uit het Resolutieboek van Ged. Staten, waarbij hunnerzijds geen bezwaren bestaan tegen toelating der nieuw gekozen Raadsleden. De Voorzitter stelt voor deze stukken, behalve die van het nieuw benoemde hoofd der school voor M. U. L. O., waarover hij nog eenige mededeelingen wenscht te doen, voor kennis geving aan te nemen, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat in verband met het laatste schrijven van den heer Keemink, door B. en de alsnu in stemming gebracht, dronken naar huis moesten gedragen worden met 6 tegen 4 stemmen, die en men met grond vreesde, dat zij zouden mn Hnutpmn ll>rw i iLoma stikken, terwijl het bij vele dorschers, zoowel vrouwelyke als mannelijke, te zien was, dat zij j zijn voorgevallen, mdienvoor^rS^risscl/e en verkoelenge dranken was gezorgd, en zeker' is hier strijd tegen de drinkgewoonten nood zakelijk. Het ontwapeuingsidee ter ruste gelegd. Het ontwapeningsidee heeft het afgelegd, droevig afgelegd ter Vredesconferentie. t Komt niet geheel onverwacht, dat troost misschien. Zaterdag is het pleit beslist. dit jaar ingediende begroeting, waarvan de kosten f 180 bedroegen voor een pad van 1 M. breedte. Zich persoonlijk nog eens van een en ander op de hoogte te hebben gesteld, acht de Voorzitter het pad niet in goede conditie, maar het adres wel wat overdreven. B. en W. wenschen echter niet in te gaan op een kostenbedrag van f 180, maar hebben het idee de steenen, die in de stad tengevolge de vernieuwde bestrating aldaar zijn uitgebroken, voor dit pad te gebruiken, wat ongeveer f 40 zal kosten, en waarvoor zij bij dezen machtiging vragen. De heer Hobma vindt het idee van B. en W. uitstekend, maar zou, met het oog op de breedte van den berm en de toestand van den wal, in overweging willen geven het pad 1/2 M. breed te maken, waartegen de Voorzitter opmerkt, dat het de bedoeling is die losse wal goed aan te plempen, en dan een pad van 1 M. veel beter is, temeer, om misschien te vroeg berouw te voorkomen. De heer Kroese kan het voorstel van B. en W. van harte toejuichen, wijl het geenszins zijne bedoeling was een pad van f 180 te maken, maar meer gelijk aan dat van de Tillesteegsbrug naar den Makkumerdijk. De meerdere of min dere breedte is voor hem geen hoofdzaak en laat hem koud, als afhankelijk van de omstan digheden, waarom hij zich volgaarne met het D. B., om de weinige kosten, kan vereenigen. De Voorzitter geeft naar aanleiding van de gemaakte opmerking van den heer Hobma te kennen, dat 1 M. breedte aansluiting geeft met gelijke breedte van het pad in Brandeburen, maar zij daarmede echter rekening zullen hou den. De heer IJntema vraagt of daar geen vee aan den weg loopt, en acht 1 M. breedte wel wat veel, welke vraag de Voorzitter ontkennend beantwoord, terwijl, wanneer de heer IJntema een onderzoek ter plaatse heeft ingesteld, hem zal gebleken zijn, dat voor afscheiding voldoende is gezorgd. De heer Van Dijk is niet zoo vreesachtig, wijl door het leggen van balsteenen gezorgd kan worden, dat het pad niet weg kan. Het voorstel van B. en W. in stemming ge bracht, wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. Punt 6. Adres van Joh. Schaper e. a., Voor zitters en Presidente van de alhier bestaande drankbestrijders-vereenigingen, om eenige sub sidie. Dit adres, onderteekend door Johs. Schaper, I. dat drankbestrijding is een nuttig en maat schappelijk belang, 2. de leden over het alge meen zelf de middelen missen om voldoende voor de financiën bij te dragen, ‘3. door ver minderd drankgebruik de armoede zal vermin deren en dus de uitgaven voor het armbestuur zullen worden verlicht en 4. vele Gemeenten reeds aan deze Vereenigingen subsidie’s ver strekken. De Voorzitter, ofschoon waardeerend de goede werking dier Vereenigingen, vindt geen termen aan het verzoek te voldoen, temeer, als men begint aan deze Vereenigingen subsidie te ver leenen, het einde niet is te voorzien, waarom hij namens B. en W. voorstelt afwijzend op het Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Tegen mond- en klauwzeer. Te Westzaan breidt zich het mond- en klauwzeer steeds uit. Dat dit voor de vee houders een groote schade is laat zich be grijpen. Te Westzaan doet zich het eigen aardig feit voor dat deze ziekte zich alleen vertoont bij boeren, die de melk verkoopen aan de melkfabriek of uitventen, dus geen kaas of boter maken. De boeren, die zelf kazen, hebben bij hun vee geen last van deze ziekte. De oorzaak bierlan is, volgens eenige ervaren boeren, dat de kaasboeren de pekel voeren aan de koeien, en dit scheen een uit stekend middel tegen mond- en klauwzeer te zijn. Een oude boer vertelde aan den corres pondent van het N. v. d. D., dat bij zijn vee nog nooit deze ziekte was uitgebroken, en op de vraag, wat hij dacht dat daarvan de oor zaak was, vertelde hij, dat hij geregeld brokken zout in het land bracht, waaraan het vee met graagte likt. De schrijver weet niet of op andere plaatsen, waar deze ziekte is uitge broken, zich dezelfde verschijnselen voordoen hij weet ook niet of het zout nu als een voorbehoedmiddel moet worden beschouwd, maar hem dunkt, bet belang voor het geheele land is te groot om hier niet de noodige aan dacht aan te schenken. (Zie advertentie achterpagina van Zorg voor de kleine kinderen is aan den minister van Binnenlaudsche Zaken door de dames E Baelde en G. A. A. Bouricius, respectievelijk presidentie C„OVJUV d. Nat. Vrouwenraad, een o koude waarin krachtig wordt aangedrongen op sympathie-betuiging geeft niet veel. Aan den regeling van tL Burgemeester, als Hoofd der Politie, deelt hij i Fröbelonderwijs, mede, dat wanneer buitengewone politiediensten i gerujmen ^id subsidie, maar meer de moreele strekking daarvan langrijk heeft hij op het oog. T’___ 22 was als Wethouder het hoofdmotief het gevaar dat aan deze subsidie was verbonden, ofschoon ook hij sympathiseert met bedoelde vereeni gingen, met belangstelling hun werken heeft gevolgd en schoone resultaten daarvan heeft gezien. Met den heer Kroese wil hij als blijk van sympathie die kleine subsidie thans verstrekken. De Voorzitter herhaalt, dat ook het D. B. hvn werken waardeert, beaamt wat de heer IJntema heeft gezegd en is er alleen tegen, omdat men door subsidie-verleening de poort opent voor andere corporatie’s. De heer Jansen meent, na al het gehoorde, deze onthouders-vereenigingen niet op ééne lijn te moeten stellen met andere ver-x eenigingen, waar drankmisbruik de armoede bevordert, is juist onthouding in het financieel belang der Gemeente, en ofschoon f 15 al bij zonder luttel is, beschouwt hij dit echter niet als weggeworpen geld in evenredigheid met wat aan armenzorg wordt uitgegeven. De Voorzitter releveert niet te hebben gesproken van wegge worpen geld, terwijl de heer Van Dijk opmerkt, dat allen, zoo ze hier zitten, wel tegen den drank zullen zijn, maar bestrijding daarvan meer eeq particuliere zaak achtende, terwijl de heer Kroese nog te kennen g zijn voorstel enkel een blijk van (v bedoelt, zonder een antecedent te scheppen voor hoofd als handarbeid en dus van onbereken- vraag 1 |jaar nut jg voor je geheele maatschappij. UitOostelijk Zeeuwsch Vlaanderen schrijft Dit voorstel, wordt verworpen met 6 tegen 4 stemmen, die der heeren IJntema, Haijtema, Hingst, IJkema, Gaastra en van Dijk, waarna het voorstel van B. en W. aangenomen met 6 tegen 4 stemmen die der heeren Kroese, Hobma, Jansen en Pos- I thumus. Geene punten meer te behandelen zijnde en L voor te stellen, sluit de Voorzitter de Vergade ring, na nog te hebben medegedeeld, dat, naar aanleiding van een vraag van den heer Jansen in de vorige vergadering inzake de opslagplaats bij het Station, aan de H. IJ. S. M. een schrij ven is gericht en zoo spoedig mogelijk tot aan besteding zal worden overgegaan. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post f 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. fUOO ook dienen tot belangrijke versterking van bet gebouw. En waar deze regeling door beide corporaties met algemeene stemmen is aange nomen, vertrouwt hij dat deze schikking zoolang mogelijk zal worden gehandhaafd en op dit oogenblik er niet de minste risico aan verbonden is. Het gedane voorstel in stemming gebracht wordt daarop aangenomen met 8 tegen 2 stem men, die der heeren IJntema en Jansen. Punt 4. Rapport van het onderzoek voor- loopige vaststelling der Gemeenterekening en goedkeuring der Arm- en Weesvoogdijrekeningen over 1906. Conform het voorstel der Commissie, bestaande uit de heeren S. S. Hobma, O. IJntema en J. Jansen, wordt achtereenvolgens de Gemeente rekening vastgesteld en goedgekeurd tot een bedrag in ontvang van f 61985.52, in uitgaaf van f 60884.14, met een batig saldo van f 1101.38; de Armvoogdijrekening in ontvang tot een bedrag van f 4839.77, in uitgaaf van f 4139.751/2, met een batig saldo van f 700,0fi/2 en de Weeshuisrekening in ontvang tot een bedrag van f2319.611/2, in uitgaaf van f2211.39 met een batig slot van f 108.221/2. Alleen bij de Gemeenterekening yroeg de heer IJntema nog opheldering naar de postjaarwedde uurwerkmaker, hetgeen de Voorzitter toelichtte door mede te deelen, dat na de destijds uitge voerde herstelling, door Dikhof was aangenomen voor eene bepaalde som de klok ten allen tijde gangbaar te houden, wat aan B. en W. de beste oplossing geleek en daarom die post. Ten slotte brengt de Voorzitter der Commissie zijn dank voor het nazien der rekeningen en het uitgebrachte rapport. Punt 5. Adres van K. Kooistra ef a. om ver betering aan te brengen aan het voetpad van de Brandeburen naar den Heidenschapster weg. .vc Geen der leden nog eens lecture van het in W. is getracht tijdelijk in de vorige vergadering ingekomen adres ver- de vacature te voorzien. Zij zijn, iri overleg j langende, herinnert de Voorzitter aan de toen met den Schoolopziener, daarin geslaagd, en gevoelde discussie en het voorstel-Kroese om wel door als tijdelijk hoofd aan de school voor trent het indienen eener begrooting van kosten. M. U. L. O. aan te stellen de heer S. Bonga, 1 De Gem.-Architect heeft verwezen naar de voor hoofd der school in liet Heidenschap, en alsJ 1 ----- tijdelijk hoofd in het Heidenschap de heer H. Zeijlstra te Workum, hetgeen, naar zij ver trouwen, de goedkeuring van den Raad zal wegdragen. Punt 3. Rapport inzake de regeling van Wees- en Armhuis met voorstel van Burge meester en Wethouders. De Voorzitter deelt mede, dat in verband met een destijds opgedragen onderzoek aan B. en W. en eene Raads-Commissie, bestaande uit de heeren P. Gaastra, W. Kroese en S. S. Hobma, in hoeverre de uitbestede armen waren onder te brengen in het Weeshuis, een rapport is uit gebracht, als resultaat van de besprekingen in verschillende vergaderingen, zoowel afzonderlijk als gecombineerd met Wees- en Armvoogden. Uit dat rapport blijkt, dat wordt voorgesteld het Weeshuis in twee helften te verdeelen, de noordelijke helft voor de Armvoogden, de zuide lijke helft voor de Weesvoogden te bestemmen. Als jaarlijksche huursom zal het Armbestuur aan Weesvoegden f 500 betalen, terwijl het onderhoud aan Weesvoogden zal verblijven. De noodzakelijke verbouwing, waarvan de kosten begroot zijn op f 1122.75, zal worden uitgevoerd door Weesvoogden, onder nadere goedkeuring van den Raad, terwijl bij eventueele verandering, noodig door uitbreiding van het getal weezen, een voldoende opzeggingstermijn zal worden bepaald. B. en W. stellen voor in den geest van het rapport te besluiten. De heer IJntema verklaart zich niet bereid zijn stem aan dat voorstel te geven, omdat, wijl het een tijdelijke maatregel is en uitbreiding van het getal wezen het in gebruik nemen van het geheele gebouw weer noodzakelijk zou maken, een en ander nog wel eens voor de Gemeente eene dure zaak kon worden. De jaarlijksche huur van f 500 zou een verhoogd subsidie met f 500 tengevolge hebben, wat mischien bij ver koop van het oude Armhuis tot f 400 zou dalen. Wiskunstig is het niet te bewijzen hoe lang het zou kunnen duren en dan zouden Armvoogden een onderdak moeten zoeken. Wil men be- .inigen, dan dient direct alles geregeld, en één /el voogden en vader en moeder te worden aan- I gesteld. Met twee jaar zou het getal weezen wel weer 16 a 17 kunnen zijn, daargelaten nog 2-U worden gevorderd, hij tegen gratificatie alszoodanig geen bezwaar heeft. Niet zoozeer de grootte der van beloofde heeft hij op het oog. Voor den heer Posthumus aan te zullen wijden. In het adres wordt er o. a. op gewezen Dat naar adressants meening, zoolang geen rijkswet dit onderwijs regelt en de verzorging en opvoeding voor jonge kinderen overgelaten blijft aan het initiatief van vereenigingen en particulieren, zoolang ieder zonder opleiding of bewijs van bekwaamheid zich kan vestigen en trachten zijn brood te winnen door het houden van een kinderbewaarplaats, de bestaande treurige misstanden bestendigd zullen blijven. Dat het vele gebruik hetwelk van de be waar- en Fröbelscholen gemaakt wordt bewijst, dat deze noodzakelijk zijn in het volksleven. Dat de lichamelijke verpleging en intellec- tueele ontwikkeling van zeer jonge kinderen (buiten het gezin) slechts mogen worden toe vertrouwd aan daarvoor opgeleide onderwijs krachten en alleen tot hun recht kunnen komen in voor dat doel ingerichte lokalen. Dat eindelijk het voorbereidend of Fröbel onderwijs tot heden nog niet getrokken binnen den kring van staatszorg en door de geeft, dat j rijks wetgevers verbeten de kiem legt voor sympathie alle later onderwijs zoowel voor wat aangaat andere Vereenigingen, terwijl hij op een v-""g 1 van den Voorzitter te kennen geeft de subsidie met ingang van 1908 tot wederopzeggens te 1 wowiijn willen verleenen. de Middelburgsche Courant De heer IJntema acht subsidiering zoo uiterst ln de zeepolders van dit deel van onze moethjk, waar die Vereenigingen 'de een is het dorschen Van koolzaad zoo de ander minder, politieke tintjes hebben, telkens j r j rT weer nieuwe uitspruiten, er thans reeds 5, mo- i 8oed ala geeind'gd- Het gewas, dat over t gelijk het volgende jaar wel 8 zijn. algemeen best is gelukt, is meest aan Belgiche De heer Jansen zou een bedrag van f 15 kooplieden verkocht, die tot f 21 besteedden, willen verleenen zonder vooraf die uitkeering vast te stellen, maar te geven aan die Vereeni- j ging, welke het meest maatschappelijk propa- l ganda maakt, wat de Voorzitter niet kan bea- j - a men, wijl men zich moet houden aan het adres dorschen de jeneverflesch is rondgegaan. of aan het voorstel-Kroese. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD H. Leenstra, G. Nieuwenhuis, J. de Jonge en M. Galema—Hettinga, als voorzitters der vijf alhier bestaande Vereenigingen, behelst eene aanvraag om subsidie uit de Gemeentekas op grond van: <5" 1

Friso nl | 1907 | | pagina 1