Tweede Jaargang. ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1907. No. 37. Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. aan revue Men meldt Men seint uit Voogd voor het Dagblad, meldt omtrent dit fleschje met een andere buur- nog één in Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. i twintig plaatsen voor ongehuwde adem komen, door wat te verdienen. «Mijns inziens zal alles rustig loopen zoolang de Regeering krachtig optreedt; men heeft, op eenige kleinere plaatselijke onlusten na, niets te vreezen. «Over ’t algemeen geloof ik niet aan eene Russische revolutiewegens de grootte van het land en de verschillende rassen is eene geordende organisatie daartoe, onmogelijk. De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. zocht, aan haar geneesheer te laten zien. Eenigen tijd later gaf ze het kind het fleschje terug met de bemerking tot de buur vrouwen dat de pilletjes, (ze noemde ze suikererwtjes,) die wellicht door voorbijgaande dames waren weggeworpen) door haar waren opgenomen. Men vraagt zich af of dit ook de oorzaak kan zijn van haar plotseling over lijden, De geneesheer kan omtrent de pilletjes het noodige licht onsteken, daar er nog één in het fleschje aanwezig is. Twee ton leergeld. In de Pionier schrijft de heer Fred, van Eeden o. m. Nu leiden op dit oogenblik alle omstandig heden er toe, dat ik mij bijna geheel aan G. G. B. moet onttrekken. De «kapitalist van Eeden”, zooaïs men aan De Eendracht gewoon was te zeggen, is nu «kapitalist af”. Mijn kapitalisten- rol heeft maar kort geduurd. Ik heb geleerd men in een paar jaren, eigenlijk in een RUSLAND. Uit een brief van iemand die in de eerste kringen van Rusland verkeert, wordt het volgende medegedeeld: «Vele Russen ontdoen zich van hunne bezit tingen en fabrieken en brengen hun geld in het buitenland in veiligheid. Voor spotprijzen worden werkelijk goede zaken aan buitenlanders verkocht. In ons groote rijk komen natuurlijk dagelijks moord, doodslag en plunderingen voor de noordelijke provinciën, behalve in den omtrek van Narwa, zijn rustig. Over het algemeen bemerkt men den terugslag van de eerste op winding over de Doema; ’t volk zag volstrekt geen resultaten daarvan, en het politieke leven laat hem tegenwoordig vrij koud. Het is te voorzien, dat bij de verkiezing van de derde Doema slechts 50 pet. der stemgerechtigden of nog minder zullen opkomen. Men ziet er geen heil in tot het uitbrengen van eene stem eenige tientallen wersten te rijden. Ook het fabrieks volk in de steden is tegenwoordig kalm, men heeft na de laatste oploopen en werkstakingen DUITSCHLAND Hoewel men in den laat- sten tijd allerlei verschijnselen kon waarnemen, waaruit viel af te leiden, dat er ook in Duitsch- land wel een streven is tot toenadering aan F rankrijk, begint men onder de Duitschers toch eenige, of laten we maar zeggen vrij wat nieuwsgierigheid te bespeuren omtrent de plannen van Frankrijk in Marokko. De «Voss. Zeitung” zaait het zaad van wantrouwen, waar ze schrijft De Fransche verzekering, dat de acte van Algeciras stipt zal worden nageleefd, heeft even veel waarde als die, dat aan generaal Drude geen versterkingen gezonden zouden worden. Als er eerst genoeg Franschen in Marokko zijn, zullen de Fransche staatslieden misschien schou derophalend verklaren, dat zij tegen hun wil gedwongen zijn een uitgebreider actie te onder nemen. En verder verklaart het genoemde blad, dat de politiek van Clémencau niet duidelijk is. Toen indertijd Delcassé als minister moest aftreden, verklaarde Clemenceau, dat Frankrijk Duitschland dankbaar moest wezen, omdat dit land door zijn protest de Republiek voor een langdurigen en gevaarlijken veroveringstocht heeft bewaard. De Duitsche regeering schijnt van oordeel te zijn, dat de minister nog steeds van dezelfde meening is. Maar het blad merkt op: Als Frankrijk er aan denkt om de toestan den in Marokko te gebruiken voor de duurzame bezetting met Fransche troepen, dan is te ver wachten dat de «détente” tusschen Frankrijk en Duitschland niet lang zal duren. En het meent, dat de Duitsche politiek, welke leidde tot den val van Delcassé en de conferentie van Algeciras, geen zin zou hebben, als thans het plan van Delcassé werd uitgevoerd en men dat schouderophalend aanzag. FRANKRIJK. F van Frankrijk beginnen weer wat moed te VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Dinsdag 3 September, ’s avonds 6 uur. Voorz. de heer T. M. ten Berge, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening stelt de Voorz. als punt 1 aan de ordeBeëediging van de nieuwbenoemde Raadsleden en verzoekt hij daarom den heer Gaastra de heeren G. Bosma, O. IJntema, S. Haijtema en S. S. Hobma binnen te leiden. Nadat deze daaraan heeft voldaan, leest de Voorz. de bij de Wet gevorderde verklaringen dóór elk der nieuwe leden af te leggen, voor, welke door de» heeren G. Bosma, S. Haijtema en S. S. Hobma met den eed, door den heer O. IJntema met de belofte worden bekrachtigd. Nadat elk der leden den voor bem bestemden zetel heeft ingenomen, heet de Voorz. hen allen welkom in deze Verg., wenscht hen geluk met het vertrouwen door de meerderheid der kiezers in hen gesteld, de hoop uitsprekende dat zij zich dat vertrouwen waardig zullen betoonen en zullen medewerken tot den voortdurenden bloei onzer stad. Punt 2. Notulen der twee vorige Verg. Nadat de Voorz. heeft medegedeeld dat aan den Secretaris een verlof van 8 dagen is ver leend en zijne functie zal worden waargenomen door den heer A. de Vries, le Ambtenaar ter Secretarie, leest deze de Notulen der vorige 2 vergaderingen, welke na lezing achtereenvolgens onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Vervolgens doet de V o o r z. de mededeeling, dat door hem namens den Raad en de burgerij op 31 Augustus een telegram van gelukwensching is gezonden aan H. M. de Koningin, alsmede van de namens H. M. ingekomen dankbetuiging, vertrouwende, dat een en ander de goedkeuring van den Raad zal wegdragen. Punt 3. Rapport der Commissie, omtrent de wijziging der Verordening van den Hoofdelijken Omslag. Na voorlezing van dit rapport, uitgebracht door de heeren Gaastra, Jansen en Hobma, stelt de Voorz. namens B. en W. voor, dit gedu rende 14 dagen ter Secretarie voor de leden ter visie te leggen. De heer Gaastra vraagt of uitstel van behandeling ook kan leiden tot stagnatie bij de volgende vaststelling van het Kohier, welke vrees de Voorz. niet deelt, terwijl hij door het ter visie leggen èn het nieuwe lid, èn misschien ook andere leden in de gelegenheid wil stellen, goed met de voorgestelde wijziging op de hoogte te komen. De heer K r o e s e beaamt van harte de op merking van den Voorzitter, wijl hij zelf niet in de gelegenheid is geweest de zaak in onder deden na te gaan. En ofschoon hij in beginsel geen bezwaar heeft tegen vereenvoudiging, acht hij het toch misschien nog wel noodzakelijk een en ander nader te onderzoeken, zoodat uitstel geen kwaad is. Het voorstel van B. en W., in stemming ge bracht, wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. Punt 4. Aanbieding der begroetingen van de Gemeente-, Arm- en Weesvoogdij en de Gemeen telijke Gasfabriek voor 1908. De Voorz. merkt op dat het de gewoonte is deze begroetingen in handen te stellen eener Commissie, ter fine van onderzoek en rapport en benoemt, na machtiging der Verg., tot leden dezer Commissie de heeren Kroese, Hingst en Gaastra, om in de volgende Verg, rapport dien aangaande uit te brengen. Punt 5. Benoeming van een Stads-W eeshuis. Na mededeeling der ingekomen aanbeveling van Weesvoogden, bestaande uit de heeren B. Y. Wielinga en D. L. Dijkstra, waaraan door B. en W. zijn toegevoegd de heeren S. J. Ybema en A. H. Stuur, wordt tot stemming overgegaan, waaruit blijkt, dat benoemd is de heer B. Y. Wielinga met 9 stemmen. De heeren A. H. Stuur en S. J. Ybema verkregen ieder 1 stem. Punt 6. Schrijven van den Inspecteur van de Posterijen en Telegrafie over de huur van het gebouw ten dienste der Post en Telegrafie. Uit het voorgelezen schrijven blijkt dat de Inspecteur mededeeling verzoekt van de motie ven, die geleid hebben tot het vaststellen der belangrijk hoogere huursom, terwijl hij opmerkt, dat de kosten van onderhoud en huurcontract vroeger ook ten laste der Gemeente kwamen. Ofschoon dit schrijven, volgens den Voorz., aan B. en W. was gericht, meenden deze het toch in deze 4 erg. ter tafel te moeten brengen. De heer Kroese meent dat naar aanleiding van het destijds besprokene, de reden gemakke lijk is aan te geven. Juist om de hooge onder houdskosten is, reeds jaren lang, de gevraagde huur te laag gebleken en dus dat een voldoende argument. De Voorz. zou den Raad in overweging wenschen te geven, niet aan die hooge huursom vast te houden, maar gelijk B. en W. hebben voorgesteld, f 700 te vragen onder voorwaarde niets anders dan de hoogst noodzakelijke veran deringen aan te brengen, daar dan zeker het contract opnieuw zal kunnen worden afgesloten. De heer Kroese meent dat de gevraagde vergadering i k i i j -i x~ midden September bij Enkhuizen een vloot- te veel gebrek geleden en wil nu weer wat ou 1 J kuilnet, om daardoor de overtuiging te vestigen zegels ad f 0 20 i en f Daar deze zegels niet meer aangemaakt i ze welhaast opgeld gaan doen voor de verzamelaars. In een tram te Breda zat een fraai- aangedane dame, naast een boertje. Toen de wagen een scheikundig laboratorium naderde waaruit gewoonlijk een zeer onaangename geur van zwavelwaterstof naar buiten kwam, bracht de dame bij voorbaat een klein fleschje met kristallen aan den neus. Spoedig stroomde de leelijke lucht inder daad de tram binnen. De boer keek even rond toen zei hij, luid genoeg om door alle passagiers verstaan te worden Juf, zou-de asteblieft de kurk weer op dat fleschke willen zetten. (B. C.) Verbreeding wegen voor autoverkeer. Van het bericht der N. Ct., dat de Rijkswaterstaat er over denkt, enkele Rijkswegen ten bate van het automobielverkeer aanzienlijk te ver- breeden, zegt Het Volk: Dit lijkt ons een halve maatregel. Eigen wegen, door de rijke automobilisten zelve te betalen, zouden alleen een oplossing zijn, tenzij men den razenden Rolanden hun harde rijden totaal belet. Men meldt uit Texel Een visscher van hier wist in twee dagen 14 zeehonden te vangen en wel op een nieuwe wijze. Hij had namelijk op de plaats, waar de robben gewoonhjk komen, planken met pennen geplaatst, waarin de dieren vastraak ten. De huiden en het vleesch van deze 12 hoe Mond en klauwzeer. Ook te Boombergen is thans een geval voorgekomen, en wel bij F. de Boer. In een te Heerenveen gehouden vergade ring van veehouders en veehandelaars is be sloten den Minister van Landbouw te ver zoeken de lastige maatregelen tegen de ver spreiding van het mond- en klauwzeer in te trekken, daar doorzieken nog het beste is, om zoo spoedig mogelijk de ziekte kwijt te raken. De Kroniek is voor ’t laatst verschenen. Nu de redacteur P. L. Tak, die er 12f jaar zijn stempel op drukte, is overleden, wérd besloten de uitgave te staken. Tengevolge het overlijden van den heer P. L. Tak moet een verkiezing plaats hebben van een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal in het kiesdistrict Franeker, die plaats zal hebben op Donderdag 19 Sept, e.k., de stemming, zoo noodig, op Woensdag 2 Oct. e. k., en de herstemming zoo noodig op Dinsdag 15 Oct. e. k. In Februari 1908 zal een onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de be trekking van klerk der posterijen en telegraphie. Daarvoor worden vijf en opengesteld, waarvan vijf vrouwelijke candidaten. Met ingang van 3 September is de invoer van paarden uit de provincie Groningen naar Pruisen wederom opengesteld. Vier maanden was deze invoer ten deele opgeheven- Voor verzamelaars De voorraad post- 1 aan het magazijn der poste- De wijnboeren in het Zuiden j rijen en telegrafie te Haarlem is uitgeput. krijgen, daar de wijn wat duurder is geworden, 1 word zul]en Marcelm Albert richtte tot hen een brief, waarin hij o.a. zegt: Geen afgunst meer, geen eerzucht, geen haat, geen politiekWij zijn aan het einde van ons lijden, een tijdperk van welvaart en rechtvaardigheid zal aanbreken, met zich voerende de vreugde, het geluk en de rust in den boezem van onze wakkere bevolking. Dr. Ferroul, de vroegere burgemeester van Narbonne, tracht alle wijnboeren tot een grooten bond te vereenigen en hoopt daarmee klaar te zijn, als de wijnoogst is afgeloopen. De wijn boeren willen voor hun belangen blijven strijden maar niet meer door staking van bestuur of verzet tegen de belasting. ENGELAND. Ofschoon de inhoud der Engelsch- Russische overeenkomst nog niet bekend is, maken de Engelsche bladen er reeds hun op merkingen over. De conservatieve bladen noemen de overeenkomst een werk des vredes bij uit nemendheid, de liberale achten een overeen komst thans niet gewenscht, daar ze de Rus sische volksbeweging dreigt te belemmeren. De Daily News vindt het in strijd met een demo- cratischen regeeringsvorm, dat een minister van buitenlandsche zaken een verdrag met een vreemde mogendheid aangaat zonder het parle ment te raadplegen. Het blad wenscht, dat er uit het parlement een vaste commissie voor buitenlandsche zaken zal worden aangewezen, die onder geheimhouding kennis krijgt van den inhoud van dergelijke verdragen. De Daily Chronicle keurt het ook af, dat men het parlement niet met den inhoud der overeenkomst in kennis stelde. De Standard waarschuwt, dat men zich niet door de over eenkomst in slaap moet laten wiegen, en vooral het leger in Indië niet moet verkleinen. dieren vertegenwoordigen reeds een aardige waarde, en bovendien kan de vanger nog f 38 Rijkspremie beuren. Demonstratie tegen het kuilnet. De minder gunstige uitkomsten der Zuiderzee- visscherij in de laatste jaren wordt door de meeste visschers in hoofdzaak toegeschreven aan het visschen met het kuilnet, waarmee veel jonge visch wordt gevangen, die voor de consumptie ongeschikt is, en onder den naam van nest verkocht wordt voor eendenvoer, mest enz. Het zijn bijna uitsluitend de Volen- dammer visschers, die met den kuil visschen. De Vereeniging tot bevordering van de belangen der Zuiderzeevisscherij heeft den strijd tegen den kuil aangebonden. In de jongste van het hoofdbestuur dezer ver eeniging is voorgesteld op een Zaterdag van het belang en den ernst van den strijd tegen het visschen met den kuil. Het vel van een reuzenslang. uit Stavoren Een onzer ingezetenen ontving voor eenigen tijd uit Indië het vel van een reuzenslang en wel van een python, geschoten op het eiland Ambon. Dit vel, thans geprepareerd en gehecht op vilt, is bestemd om als vloerversiering dienst te doen. Het heeft een lengte van 25 voet en een breedte naar evenredigheid. Hoewel de python niet over giftorganen be schikt, is zij toch geenzins ongevaarlijk. Wat toch van haar gading is en onder haar bereik komt, wordt meedoogenloos vermorzeld en ingezwelgd Daarbij komt nog, dat de vraat zucht van deze dieren geweldig is. Naar ons werd medegedeeld, kwamen uit het lichaam van het bewuste exemplaar 300 eieren te voorschijn welke door de inlanders werden verorberd. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om het restant van dit reuzendier te bezich tigen. In den laatsten tijd werden in verschillen de gemeenten van Drenthe van in de weide loopende paarden de staarten afgesneden, blijkbaar met de bedoeling het haar te ver- koopen. In de gemeente Rolde zijn thans een rondzwervende man en vrouw aangehou den, die zich aan dergelijke feiten hebben schuldig gemaakt. Zij zijn naar de gevange nis te Assen overgebracht. Een spaarkas failliet. Groningen aan de Tel. De naamlooze vennootschap Het Noorden, vereeniging voor werkverschafing en spaar kas, waarvan het hoofd was de anarchist Smit, is failliet verklaard. Na storting van een aan tal bons kon men in die zaak ook huishoude lijke artikelen en gemaakte kleeren bekomen. Het aantal leden is pl.m. 2000. Gistermorgen kwam een groot aantal schreiende vrouwtjes te vergeefs haar eigendom opvragen. Plotseling sterfgeval. Te Sneek is zeer plotseling een 58 jarige vrouw overleden, ’s Avonds te tien uur oogenschijnlijk goed en wel te bed gegaan is ze ’s nachts te twee uur overleden. Hèt Friesch. stefgeval het volgende Een buurjongetje vond kleine witte pilletjes. Dit zagen zijne moeder en vrouwen, waaronder ook de overledene, die ver- dit fleschje te mogen hebben om het Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post f 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. afslag niet op recht is gegrond. De Gemeente is toch zeker vrij de huursom vast te stellen, die volstrekt niet te hoog is. Door zoo weinig mogelijk aan onderhoud te besteden zal het tegenovergestelde worden bereikt, n.l. dat het gebouw zal vervallen, waarom hij de gevraagde som wenscht te handhaven. De Voorz. merkt op dat het niet hunne bedoeling is het gebouw te laten verwaarloozen, maar op die onderhoudskosten kan worden bezuinigd, daar wel eens iets is gebeurd, wat niet direct noodzakelijk was, maar verandering allicht voortvloeide uit verandering van bewoners. Den heer Gaastra bevreemt de ontvangst van dezen brief, temeer wijl de huur gauw afloopt. Wenscht de Inspecteur niet op dezen huur in te gaan dan zou de Gemeente het hier voorloopig bij kunnen laten blijven, omdat men ten slotte toch tot de Gemeente moet komen. De Voorz., de zaak genoeg besproken ach tende, brengt het voorstel om het vorig besluit te handhaven in stemming, hetwelk wordt aan genomen met 9 tegen 2 stemmen, die der heeren Hobma en Posthumus. Punt 7. Reclames in beroep tegen aanslagen in den Hoofdelijken Omslag over 1907. Op voorstel van den Voorz. wordt besloten dit punt te behandelen in eene Verg, met ge sloten deuren, en de openbare zitting voor onbe- paalden tijd geschorst. Na heropening der gewone Verg, niemand meer iets hebbende voor te stellen, wordt deze door den Voorz. gesloten. 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor WORM en omliggende Gemeenten. eeniging is vuurgcovciu up arlom Vnman rlnnv -vxzaf unrdiannn l'GVUG tO IlOUClGIl Vclll tC^CDStHITU 61 S V3/I1 llCt

Friso nl | 1907 | | pagina 1