en omliggende Gemeenten. voor WORKII I I I I ■L w ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1907. Tweede Jaargang. No. 38. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Maandagavond 9 uur op de Hommel- Men schrijft van de Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. een volstrekt abnormale toe- op een krisistijd. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. - Door den Minister van L. N. en H. zijn aan de besturen van ziekenfondsen en aan de Kamers van Arbeid inlichtingen ge vraagd omtrent aan hen bekende gevallen van loodvergiftiging bij schilders. Eigenaren van ruim 400 hectaren land ten westen van de Lemmer hebben voorloopig besloten tot oprichting van een waterschap en inpoldering van hun landen. Tot voor- loopige bestuursleden zijn gekozen de heeren E. van Welderen baron Rengers te IJs- brechtum, D. Gaastra en L. J. Lijklema te Lemmer en O. Luinenburg te Balk. In een nader te bepalen vergadering zal besloten wor den overgegaan. Uitvoer van vee. Belgische grenzen Ondanks het tamelijk hevig heerschen van het mond- en I Holland en Utrecht, wordt in de laatste dagen j een levendige handel in slachtvee en varkens gedreven met België. Niet alleen gaan heele waggons vee en vleesch langs de grenskan- toren uit ons land naar België, ook de frau duleuze invoer van vee is zoo sterk toegenomen, dat er van Belgische zijde al de aandacht op gevestigd wordt. Vroeger kon zich geen enkel geval van mond- en klauwzeer in ons land voordo.en, of alle Belgische grenskantoren werden gesloten voor den invoer van Neder- landsch vee en thans nu duizenden runderen dam dan ook bitter armoede geleden en veel straat te Arnhem. neringdoenden klagen steen en been. Tooneeleen koopman, omringd door straat- een bak met kar- is en een aangestoken lamp. De koopmanmeneeren, de werking der X-stralen Publiek, aanvankelijk ongeloovig lachend, komt nader, als de koopman de vertooning begint. Warempel, ’t is zoo; door de kokertjes worden de beenderen der hand aanschouwd, die tegen het licht gehouden wordt. De koopmanmeneeren, ziehier het binnen ste van het ei. Als je goed kijkt dan... dan... Een straatjongen, invallendzie je de kippe- poot Algemeen gelach. Maar velen koopen. De koopman (ernstig)Eigenlijk moest ik dit instrument tegen 10 ets. verkoopen, maar ik geef het voor 5. Nog meerderen koopen. De menigte wisselt af. Eenige koopers, een eind verder weet je, meneer, wat het instrument is Een kokertje met een blauw veertje. Tableau: de koopman heeft met zijn X- stralen menigen stuiver uit den zak gekeken; Uit teleurgestelde liefde. Een 19-jarige sigarenmaker en een 20-jarige diensbode te Amsterdam hadden verkeering gedurende reeds bijna een jaar, maar toen wilde zij de ver keering afbreken, vooral op aandringen van haar ouders. Op een avond dat zij niet ver scheen waar hij haar verwachtte, heeft hij een mes van een kar genomen, aan DUITSCHLAND. Wat de Duitschers denken over het nieuwe Engelsche stoomschip, dat hun record van de zeereis naar New-York zal verbeteren, blijkt misschien wel het duidelijkst uit wat Ballin, de voorzitter der Hamburg- Amerikalijn, aan een feestmaal van Duitsche bankiers heeft gezegd. Hij drukt zijn spijt uit dat Engeland in den strijd om het verkeer over den Atlantischen Oceaan, zijn beginsel van vrije mededinging heeft prijsgegeven, en nu met een rijkelijke toelage een maatschappij in staat heeft gcOLVlU, VVV CC SVlICpCll VC UUU, een weinig zullen overtreffen. Overal, zei Ballin verder, zelfs in oeconomisch arme landen, tracht men, ten koste van de belastingbetalers, kunst matig de scheepvaart te bevorderen. Men ver geet, dat die broeikasplant de frissche lucht van de vrije mededinging der wereld niet verdragen kan. Hij hoopt, dat in het eind die ondeugde lijke politiek, gelijk die der suikerpremiën, bij internationale overeenkomst zou gestuit worden. Maar protectie op landbouw- en industrie producten mag zeker wel? In Berlijn spreekt men over een aanstaand bezoek van W. H. Taft, den secretaris van oorlog in de Vereenigde Staten, zooals men weet, een der meest gewilde candidaten voor het president schap. Nadat hij de Vereenigde Staten van ’t Oosten naar het Westen doorkruist heeft, scheepte hij zich in Seattle aan den Grooten Oceaan in om naar Jokohama te gaan. Hij doet dan verschillende plaatsen in Japan aan, bezoekt de Phlippijnen en gaat vandaar naar Wladiwo- stok, vanwaar hij in een Russischen luxetrein naar Europa komt. In Berlijn verwacht men hem dep 29 November. Hij zal daar inlichtingen inwinnen omtrent administratieve, industriëele en handelstoestanden, waarmee hij in Amerika zijn voordeel kan doen. Maar zijn reis heeft ook ten doel een plicht van beleefdheid tegen over de leidende personen in Duitschland te vervullen en de persoonlijke ontmoeting met een lid der Amerikaansche regeering zal zeker veel kunnen bijdragen om veel hangende zaken tot een goed einde te brengen. Zoo zou er misschien kans kunnen bestaan, dat de kwestie van het vervangen van het voorloopig Duitsch- Amerikaansch handelsverdrag door een defini tieve overeenkomst een heel eind vooruit werd gebracht. FRANKRIJK. De Franscbe gezant Regnault is over Cadix te Tanger aangekomen. Aan boord van het Duitsche opleidingsschip Charlotte voor die stad hebben Zaterdag met den Duitschen zaakgelastigde aldaar, de bevel hebbers der Fransche kruisers Jeanne-d’Arc en Desaix benevens andere genoodigden tot een dejeuner aangezeten, waarbij de Duitsche com mandant op den President der Fransche Repu bliek en de Fransche zeemacht een dronk in stelde. De commandant der Jeanne-d’Arc ant woordde met een toost op Keizer Wilhelm en de Duitsche zeemacht. Deze betrekkelijke kleinigheid staat niet op zichzelf: men heeft kunnen lezen dat Duitsch land, blijkens een officieuse mededeeling der Nord- deutsche, met de samenstelling van de politie in de Marokkaansche havenstad door Frankrijk en Spanje uitsluitend met Europeesch personeel werkelijk genoegen neemt, smits die voorloopig zij.” Nu over dit svoorloopig” zal wel niet ge twist worden: het bekende zeggen is Fransch, volgens hetwelk niets zoo duurzaam pleegt te zijn als juist het voorloopige 1 j - L worden of al dan niet tot oprichting zal ENGELAND. De Bntsche minister van Oor- I 1 log Haldane, aangevallen omdat hij bestellingen voor ’t leger gedaan had in Amerika, heeft ver klaard, dat hij zich niet om de herkomst maar om de hoedanigheid en den prijs der waren bekommerde, en dat hij door oordeelkundige keuze van leveranciers reeds tusschen de 50 en 00 duizend pond had bezuinigd. Zoo had hij hoefijzers uit Amerika doen komen, omdat die van 15 tot 17 pet. goedkooper waren dan de Engelsche en bovendien veel sneller geleverd werden. RUSLAND. Het Petersburgsche Telegraaf- agentschap deelt mede dat het Russisch-Japan- sche handels- en zeescheepvaartverdrag, dat tegelijkertijd met het visscherijverdrag zou wor den afgekondigd, in overeenstemming is met art. 12 van het verdrag van Portsmouth en tevens met de met andere mogendheden geslo ten verdragen omtrent behandeling op voet van aan 1 prijzen der levensbenoodigdheden. De nikkelen stuiver. Men is nog niet uitgepraat over ons nieuwste muntstuk en becritiseert het naar Holland- schen trant op allerlei manier. De stuiverstukken zijn niet gelijk van grootte wordt er beweerd, doch met een micrometer gecontroleerd zijn de geldstukken vaak ver schillend van grootte, terwijl het met het bloote oog onmogelijk zichtbaar is. Wat is nu een verschil van 2/io °P een dergelijk geldstukje? Zelfs met dezelfde materialen zullen de eerste geldstukken kleiner kunnen i zijn dan de laatst vervaardigde. Ook over het gewichtsverschil is reeds een belangrijke mededeeling gedaan. Velen zullen uit den droom geholpen w’orden wanneer zij slechts weten, dat evenals bij halve centen, centen en 2ï/i-centstuk ken de gewichtsruimte bedraagt 1 stuk op de 100 stuks. Hoewel hooge uitzondering, is de mogelijk- klauwzeer in de provinciën heid toch niet uitgesloten dat men in een r>n<- nrnwU m Jo loototo zakje van f 10 2 stukken te veel of te weinig heeft, omdat de stuiverstukken niet geteld, doch gewogen -worden, evenals al het andere geld, Evenwel is de mogelijkheid groot, dat men op f 10 of f 25 één stukje meer heeft, aangezien bij de fabricatie er op gelet wordt dat de stukjes zoo niet precies het bepaalde gewicht hebben, dan desnoods iets lichter zijn. Vergeleken bij Duitsche en Belgische nikkelen muntslag zijn, zoo schrijft 1.. en V., waaraan I toen een mes van een we enkele dezer opmerkingen ontleenden, de haar dienst aangescheld en haar met het mes 5-centstukken te onzent met zorg vervaardigd op ’t hoofd geslagen. Zij werd niet ernstig De zegenvisscherij in Friesland heeft een aanvang genomen. De vangst der eerste twee dagen was zeer slecht. Het laat zich aanzien, da. er geheel geen daggeld te verdienen valt. De visch die gevangen wordt draagt het merk klein.” »Wat jammer zegt de Ned. Visscherij Crt. dat de nieuwe wet met maat op de visch er nog niet is. Was die er, dan zou 2/3 van het aantal aaugevoerde blei in het water blijven en later tegen veel hoogere waarde gevangen kunnen worden. Blei kan men het niet noemen, maar zoo heet toch die visch. Het is voor een groot deel het nest der binnenwateren. Snoek wordt aangevoerd van drie in het pond, ja sommigen wegen met hun vieren pas een pond. Groote snoek geldt 24, kleine 12, blei 10, kleine 2x/3 en 3'/2 cent, alles per pond. De oude stuivertjes zullen na 31 Dec. a.s. nog alleen waarde hebben voor verzame laars. Tot dien tijd kan men ze inwisselen aan de kantoren van de betaalmeesters en de ontvangers der directe belastingen.. Het geheim van de worst. Een slager-worstfabrikant te Rotterdam wenschte de geheimen van zijn worstmakerij niet doorgrond te zien. Op een avond echter had hij vergeten het gordijn voor de deur dicht te schuiven en toen maakte een nieuws gierige voorbijganger van de gelegenheid ge bruik om een blik te werpen op de duistere werken in de slagerswerkplaats. Hij kwam echter leelijk te pas. De slager nam een emmer met bloed en wierp hem dat in het gezicht en over de kleeren. De man ging naar den kantonrechter, vroeg f 15 schadevergoeding. De slager ontkende eerst, maar durfde toch den beslissenden eed niet afleggen en de nieuwsgierige krijgt dus zijn kleeren met de gevraagde f 15 betaald, Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. meestbegunstigde natie. Bovendien staan Rus land en Japan elkander wederzijds eenige voor- deelen toe, die niet behooren tot de rechten der meestbegunstigde naties en die dienen moeten ter vergemakkelijking van den handel. Het verdrag treedt in werking twee maanden na uitwisseling der ratificaties. Een andere overeenkomst behandelt de aan sluiting der Russische spoorwegen aan de Ja- pansche in Mandsjoerije. Het Russisch-Janpansche verdrag van Koop handel en Scheepvaart is van wederzijden ge- teekend, zoodat de langdurige en vaak moeilijke I onderhandeliugen, waartoe het aanleiding gaf, gesteld, twee schepen te bouwen die de Duitsche ten laatste toch met een goeden uitslag bekroond zijn. Het verdrag is een uitvloeisel van art. 12 van het Vredestractaat van Portsmouth, hetwelk aan den Russisch-Japanschen oorlog een einde maakte. In ’t algemeen gezegd, kennen beide Mogend heden elkander bij de nieuwe conventie, behan deling op den voet der meestbegunstigde natie toe. Daarenboven verleenen zij in hunne handels- betrekkingen binnen hun wederzijdsch grens gebied elkander bijzondere voorrechten. De Russische Regeering schenkt den Japanschen onderdanen het recht van vischvangst in de zeëen van Ochotsk en Behring, met uitzondering van de riviermondingen en inhammenen zet voor Japanners de gelegenheid open om stukken land te pachten, waar zij de gevangen visch kunnen bereiden. Van haar kant verbindt de Japan- sche Regeering zich, geen invoerrecht te heffen van Russische visch, afkomstig van het Kust gebied en de Amoerstreken. Het nieuwe handelstractaat zal om te beginnen, geldig wezen tot 10 Juli 1910 en daarna opzeg baar zijn telkens twaalf maanden van te voren. De overeenkomst betreffende de visscherij zal bij tijdperken van 12 jaar hernieuwd en zoo noodig gewijzigd worden. PERZIË. De Sjah heeft eindelijk gedaan, waartoe men hem door den moord op den groot-vizier heeft willen dwingen: hij heeft een liberaal ministerie benoemd. De leden van het kabinet zijn meest snieuwe” personen. De minister-president Moeschir es Saltaneh, die vroeger minister van buitenlandsche zaken was, wordt beschouwd als een zeer krach tige persoonlijkheid. Het aftreden van den gehaten reactionairen prefect van Teheran, een intieme vriend van den sjah, heeft een uitstekenden indruk gemaakt. Over ’t geheel schijnt de toestand thans vaster te zijn, wat ook door de vreemde diplomaten geconstateerd wordt. Amsterdam In aangetast zijn, is de handel eer toe- dan afge nomen: een bewijs, dat het mond- en klauw zeer weinig belemmerend meer jverkt op den buitenlandschen veehandel. In de laatste helft der vorige maand werden bijvoorbeeld in de slachthuizen van Brussel, Antwerpen, Gent, Luik en Brugge geslacht 1815 Nederlandsche runderen, terwijl gedurende den meesten tijd van het jaar onze invoer van slachtvee in België 8 a 900 runderen in de 14 dagen be draagt. Een waggon met slachtvee werd te Esschen afgekeurd en naar ons land terrugge- zonden, omdat er zich één koe onder bevond, die volgens den Belgischen veearts met de keuring belast, aan mond- en klauwzeer leed. Van de 1815 Nederlandsche runderen waren 513 ossen, 419 stieren, 109 koeien, 408 vaarzen en 366 kalveren. De stieren waren hoofdzakelijk bestemd voor Luik en Antwerpen; Luik vroeg boven dien de meeste ossen, Gent de meeste vaar zen. De kalveren gingen bijna alle naar Ant werpen en Luik, slechts 7 naar Brugge, Antwerpen 240, Luik 119. Het aantal ge slachte varkens dat uit ons land langs de grenskantoren naar België ging, was ook zeer aanzienlijk. Het bedroeg, volgens de aan onzen minister van financiën verstrekte ge gevens, in de eerste helft van de maand Augustus niet minder dan 19.088 stuks. Mond- en klauwzeer, Nieuwe gevallen zijn geconstateerd: te Parrega bij vee van Auke R. de Boer wiens beslag bestaat uit p.m. 60 stuks; te Teroele bij vee van R. P. de Jong te St-Nicolaasga, gem. Doniawerstal, bij vee van S. Woudstra. Amsterdam in crisis. In de laatste maanden is de bevolking van langzaam, maar voortdurend afnemende. Maart j l. bedroeg ze 565.368, in Juli 564.284. Dat is merkt Het Volk op voor een groote stad een VvLvivkv «'uiLunuak - stand en duidt op een krisistijd. Er wordt terwlJl de slager tevens de kosten kan betalen, in breede kringen van arbeiders in Amster- I Dit is te erger, omdat het groote gebrek publiek. Hulpmiddelen: verdiensten gepaard gaat met zeer hooge tonnen kokertjei NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD

Friso nl | 1907 | | pagina 1