voor Van het Wereldtooneel. en omliggende Gemeenten. Over dit en dat. ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1907. Tweede Jaargang. No. 39. Uit de Kamers. gedurende 1905, 1906 en 1907 aan Rusland een kunnen blijven handhaven. i en zelfs de perstribune niet geheel vrij was van hoog bezoek. Maar dat is ook al weer net geweest als noodig. andere jaren. Statig-voornaam schreed de weer op hebben. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. groot gewicht gehad hebben voor de handhaving en de bevestiging van den vrede. Tc münde was het slechts een openlijke uiting van de traditioneele vriendschap, tusschen Rusland J en Duitschland geweest. Het bondgenootschap met Frankrijk bleef de grondslag van de Rus sische politiek, maar dat verhinderde geenszins de traditioneele vriendschapsbetrekkingen met Duitschland te onderhouden. En wat Marokko aangaat, de minister was er van overtuigd, dat de zending van Frankrjjk uitsluitend de zaak van de beschaving en de vrede zou dienen. Nu, dit laatste kan waar zijn. Het schijnt werkelijk, dat de Marokkaansche begint op te klaren na de duchtige les, dia Generaal Drude de stammen om Casablanca heeft toegediend. Deze zijn er blijkbaar van onder den indruk geraakt en beseffen nu zoo zeer de macht der Franschen, dat zij zich willen onderwerpen. Hierdoor zal een strenger militair optreden en een Fransche expeditie onnoodig zijn. En juist deze steeds sterkere inmenging van Frankrijk in de Marok kaansche zaken dreigde de goede verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland te verstoren. Bovendien schijnt men terecht weer meer ver trouwen te gaan stellen in de kansen van den Sultan, om tegen zijn oproerigen broer Moelai Hafid zijn macht te handhaven. De Franschen willen hem alleen als Sultan erkennen. En hij is nu reeds op weg getrokken naar Rabat om daar in de buurt met zijn broeder af te rekenen. Er is dus alle reden om de toestand daar wat minder donker in te zien en te ge- looven dat Frankrijk’s werk alleen de bescha ving zal ten goede komen. Maar of het er nu verder overal zoo gunstig voorstaat als de Russische minister beweerde In zijn land blijft de toestand in elk geval nog hopeloos verward, maar misschien is de Rus Dezer dagen heeft een Russisch minister tegen over een persman zijn voldoening geuit over het bizonder vreedzaam aanzien van de wereld op het oogenblik. Zelden zou, meende deze staatsman, de wereld j Men moet de oorzaken der revolutionaire be er zoo vreedzaam hebben uitgezien. weging wegnemen. Niemand kan ontkennen, maar daarin zou allerminst verbetering komen, - ..U.i bij zijn maatregelen alleen door de vrees liet leiden. Dat ademt dus wel een heel andere geest dan men van Russische regeerders gewoon is. Zou de regeering werke lijk gaan inzien, dat ze zoo niet opschiet en een ander beleid noodzakelijk wordt Er is weinig van te zeggen. De Tsaar en zijn ministers ver anderen nogal eens van meening. Een kleinig heid schijnt soms voldoende om hen geheel van taktiek te doen veranderen. Eit wie weet, welke invloed het ongeval in de Finsche scheren, waar het keizerlijk jacht Stjandart vastliep op een rots het Russische regeeringsbeleid kan ’t Is waar elk denkbeeld van opzet schijnt hier buitengesloten, maar de reactio nairen, die er belang bij hebben, dat de tegen woordige toestand blijft voortduren, zullen het waarschijnlijk den Tsaar wel anders voorpraten. En Tsaar Nicolaas is voor iederen invloed toe gankelijk en in hooge mate onstandvastig. Op een gelukkiger toestand mogen de Russen dus nog niet al te vast rekenen. Maar ook buiten het Russische rijk ziet het er nog zoo vreedzaam niet uit, als de Russische minister meende. Zelfs in de Roomsch Katho lieke kerk wordt blijkbaar de vrede bedreigd. roepen hoera”. ’t Is eigenlijk wonderljk dat de menschen telkens opnieuw de moeite van een verre reis er voor over hebben. Want immers, van de eigenlijke plechtigheid van de opening der Staten-Generaal zien zij niets. Zoodra de stoet het Binnenhof is binnengetrokken, is de pret uit, totdat Koningin en Prins weer naar Wat daar binnen Dat is in den Haag ieder jaar, iederen derden Dinsdag van September hetzelfde feestelijk gedoe. In den glazen gala-koets komt de Koningin aangereden, de huzaren-uniformen schitteren en de hoeven hunner paarden kletteren op de keien. En de menschen, saamgestroomd uit hoeken en stegen en van ver uit de stad, staan langs den weg geschaard en wuiven en nog dan de heer Pierson wou doen uitkomen, roepen hoera”. kwam daarna in den Finschen Landdag. Deze nam het voorstel aan voor 1905. Kort daarna kwam de ontbinding en daarmee de tijd van de onderdrukkingsmaatregelen. En nu wordt van Petersburg uit den eisch gesteld, dat Finland voor 1906 en 1907, 12 millioen als millitaire bijdrage zal afstaan. Daar de sociaal-democr. er tegen zijn en deze in den Landdag van 200 afgevaardigden 80 man sterk zijn, is het moge lijk, dat met behulp van een goede 20 anderen de eisch wordt verworpen. En dit zou waar schijnlijk het sein wezen voor een ontbinding van den Landdag en een tijd van Russische onderdrukking, tenzij er voor een oogenblik een mildere wind over Petersburg en het Russische hof mocht waaien. Maar het schijnt werkelijk of men zelfs in regeeringskringen iets gaat voelen voor een mildere regeeringstaktiek. De officieuze Rossya wijst er op, dat de rus tige burgerij te lijden heeft zoowel onder de gewelddaden der terroristen als onder de tegen maatregelen der regeering. Maar zegt het regeeringsblad, de regeering wenscht harerzijds niet te terroriseeren. Zij kan niet tegelijk, zooals sommige Nero’s willen, eiken boosdoener ophangen en wetgevenden arbeid verrichten. Wat een bonden en congressen tochl Men behoeft maar een courant in te kijken om er het leven en de beweging van meerdere te bespeuren. Verlof houdersbond, Internationaal Zuivelcongres, tweede congres van den Neder- landsche Boerenbond, Nationaal congres voor de ambachtsnijverheid, en weet ik, wat nogal meer. ’t Is niet bij te houden haast en ’t schijnt wel, dat het hoe langer hoe erger wordt. Zoo dra er iets gedaan moet worden, al is het maar een boom verplant, vormen de menschen een bond tot bevordering ervan. Maar, ondanks die overdrijving, er moet toch wel een zeer wezenlijke oorzaak liggen achter dat bedrijf. Ongetwijfeld beginnen de menschen zich hoe langer hoe meer bewust te worden, dat zij gezamenlijk sterker zijn dan ieder voor zich, erger nog, dat ze en daar heeft ieder een broertje aan dood alleenstaande alle kans loopen in ons tegenwoordig maatschap pelijk leven in de knel te raken. Want ’t is toch bij slot van rekening kijk maar de rij langs de strijd om het bestaan die achter al die bonden en congressen verscholen zit. Die strijd wordt voor den enkeling vaak te zwaar, zelfs voor den kapitalist en zooveel te meer voor hem, die niet dezen geldsteun in den rug heeft. Of is het zoo erg nog niet. Er is te Amster dam op het nationaal congres voor de ambachts nijverheid over gekibbeld. De heer Citroen ''’meende, dat het er met den middenstand nog zoo slecht niet stond. Gedeeltelijk scheen de oud-minister Pierson hem hierin gelijk te geven. De middenstand, zoo leeraarde deze, is volstrekt niet bezig te verdwijnen, en zij loopt daarvoor ook geen gevaar. Maar toch, het meeningsver- schil tusschen deze beide heeren was nog aan merkelijk. Loopt al de Middenstand als klasse geen gevaar verdrongen te worden, anders is het, zoo meende de heer Pierson, tot op zekere hoogte, gesteld met de Middenstandsondernemers. Zij hebben wel degelijk een zwaren strijd, en hen daarbij, waar dit mogelijk is, te steunen, is een zaak van algemeen belang, want hun be houd is dit in vollen zin. De heer Citroen daarentegen meende, dat middenstandsondernemer nog mans genoeg is om voor zich zelf alleen te zorgen. Hij zag blijk baar niet, hoe deze reeds meer en meer bekneld raakt tusschen het kapitaal van de groote con- curreerende maatschappijen. Of misschien zag hij het ook wel. Coöperatie toch, zoo verklaarde hij, cooperate tot aankoop van grondstoffen komt alleen den zwakken ten goede. De strijd, de moeilijkheid was er dus wel, maar de zwakken moeten dan maar ten onder gaan. Dat is een meer verkondigde leer, maar zij is in strijd met heel den gang onzer beschaving, zooals die zich onder den invloed van het Christendom ont wikkeld heeft. Wij trachten te behouden wat te behouden is. Niet de strijd tot het uiterste gedreven, waarin de sterke vanzelf zal zege vieren, maar verzachting, zoo mogelijk beëindi ging van den strijd is de leus van de Christelijke moraal en van onzen tijd wel in het bijzonder. De reeks van sociale wetten is daarvan de wel sprekende getuige. Maar bovendien, het gaat hier niet om steun voor de zwakke midden standers alleen, het gaat wel degelijk, en meer r j v ,v om het voortbestaan van den middenstand, den handeldrijvenden middenstand althans. Natuur lijk een middenstand, een stand, waaruit het groot-kapitaal zijn krachten trekt voor de beter betaalde posten, die eenige ontwikkeling eischen, zoo’n stand zal wel bestaan blijven. Maar de vraag is of de middenstand als een zelfstandig handeldrijvende en zaken-doende stand zal blij ven bestaan, of hij met andere woorden zijn zelfstandigheid tegenover het groot-kapitaal zal i ‘ie*: Laleis terugkeeren. kunnen blijven handhaven. En daarvoor zal hij J gebeurt is alleen te aanschouwen door enkele zich beslist moeten aaneensluiten, gelijk hij dan uitverkorenen voor ditmaal, nu de afgevaar- trouwens ook al meer en meer doet. De midden- digden ter Vredesconferentie de tribune in standers zullen zoover mogelijk gezamenlijk beslag genomen hadden moeten werken. En wat kan hun daarbij beter van dienst zijn dan coöperatie, allereerst tot den 1 aankoop van grondstoffen, maar dan ook voor de bewerking. Maar er is nog meer i Verbetering van het credietwezen vooral door Koningin in lichtblauw kleed, voorafgegaan oprichting van eigen credietbanken maar dan en begeleid door de Commissie van ontvangst ook Mr..Pierson wees hierop - vermindering en ld door den pri admiraa°la. van het crediet-geven. Want immers welk een »uiuu<«ua rente gaat er niet verloren door dat maanden uniform tusschen de staande rijen van leden ja soms jaren lang op rekening schrijven, eer Eerste en Tweede Kamer door naar den En dat zou anders kunnen worden, wanneer troon. Daar las zij, met heldere stem, de Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. de middenstanders zich daartoe onderling ver stonden. Ook hier samenwerking gemeenschap pelijk optreden dus een vereischte, als het dat meer en meer in heel het sociale leven worden gaat. Wie er het zwakst zijn, hebben dat het eerst gevoeld. Dat zijn de arbeiders. Hun strijd vooral, de strijd tusschen arbeid en kapitaal, heeft ons op de nooden van ons maatschappelijk leven opmerkzaam gemaakt. Gelukkig we doen nu allerwege moeite, die nooden te leeren ken nen en begrijpen. De onlangs te Breda gehouden Katholieke Sociale Week getuigde er weer van. En kennen en begrijpen is de eerste stap op den wreg naar wegneming van het kwaad, naar verzachting der nooden althans. Dat laatste gaat niet altijd gemakkelijk, maar er is toch allicht iets te doen. Zoo werd b.v. te Breda gewezen op den toenemenden trek van het platteland naar de steden, die zeker ten deele gevolg van de sociale nooden, toch ook ten deele er weer een oorzaak van wordt. En het is ver bazend hoe die trek met den dag sterker wordt. In Duischland b.v. behoorde in 1850 nog twee derde van de bevolking tot den landbouwenden stand, nu nog slechts één derde. Dat is toch wel teekenend. En het is een verschijnsel, dat zich in alle landen van het Westen openbaart Zeker gedeeltelijk is de armoede ten platten lande zelf daarvan de oorzaak, maar toch is er ook veel, dat de menschen naar de steden trekt, de uiterlijke glans, de meerdere genoeglijkheden, de verlokking van aangenamer leven, hooger loon en gemakkelijke levensomstandigheden. En maar al te dikwijls komen ze juist hier eerst recht in de zorgen. Zorgen en noodenMen zou meenen, dat het leven uit niets anders bestond. Maar gelukkig, er is wat beters ook. Daar is de gouden, zon over de wazige herfstlanden na den verkwikkenden regen, daar is de jube lende vreugde, wanneer Neerland’s Koningin door de Zeeuwsche steden en dorpen trekt en over de Zeeuwsche wateren vaart. Wat hebben ze een schik gehad, de Zeeuw sche boeren en boerinnetjes in hun vreemde kleedij. Ze hebben gedanst in Middelburg’s straten, dat het een lieve lust was en hoera” geroepen en »leve de Koningin” tot ze er schor van werden. En de Koningin heeft met haar liefsten lach de menschen toegewuifd. Zij had ook schik om die juichende menschen. En ze genoot zeker ook van het wonderlijk-oude mooie van die kleine Zeeuwsche stadjes als Veere en Hulst, die schijnen ingeslapen en nog voort- droomen hun droom van de 17 de eeuw, maar voortdroomend glimlachend met dien vreemd- rustigen en nauw-merkbaren glimlach, die ze zoo wonder-mooi maakt. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. troonrede, die, om zoo te zeggen, het program der regeering is voor het aanstaande zitting jaar. Naar dat program te oordeelen is de regeering heel wat van plan. Wat een rij wetsontwerpen worden in uitzicht gesteld. Voorstellen tot Grondwets-herziening, tot her ziening van het zeerecht, tot wijziging van het burgerrechtelijk deel der Kinderwetten en tot gedeeltelijke afsluiting van de Zuiderzee en indijking en droogmaking van het Wie- ringermeer zijn wel de voornaamste. Dan bestaat het plan de militiewet te wijzigen en de Hinderwet, zullen wetsontwerpen betreffende arbeiders-verzekering, ter voorkoming van scheepsrampen en tot invoering van een administratievee rechtspraak, en, in verband daarmee, tot wijziging van de wet op de rechterlijke organisatie en nog verschillende andere, ook betreffende Curasao en Suriname, ingediend worden. Er is dus werk genoeg voor de heeren. Maar voorloopig blijven s dat binnenkamers afdoen. Ze hebben wel even vergaderd, maar wat daar gebeurt heeft niet veel om ’t lijf, niet als ze, huis rijdt, vriéndelijk buigende en glimlachende naar alle kanten. Of ze staan de vreemde gezanten in hun eigenaardige kleedij, aan te gapen. Er waren nu zooveel van die vreemde sinjeurs met de vredesconferentie, dat ze er geen hoogte van konden krijgen. Later, als de heeren der Eerste en Tweede Kamer al die ontwerpen eens rustig thuis en in de afdeelingen bekeken hebben en tegen mekaar staan uit te pakken in de vergader zalen, dan komen ze luisteren op de publieke tribunes. Dat bewijst de encycliek van paus Pius over het modernisme. Deze encycliek stelt allereerst vast, dat het modernisme een ernstig gevaar voor de Kerk is geworden en gaat dan dat modernisme in al zijn geleidingen na. Het wordt een samen vatting van alle ketterijen genoemd, die nood wendig moet leiden tot het loochenen van een God. De Paus schrijft daarna het volgende voor: Het onderwijs in de scholastieke filosofie daar al zoo aan gewoon geraakt, dat bij dat niet meer mee rekent. Bovendien dreigt nu ook in Finland, dat van al de Russische gruwelen den laatsten tijd verschoond bleef, weer een Russische toe stand te ontstaan. De Finnen hadden het de paar laatste jaren bijzonder goed. Nadat het Novem ber-manifest van tsaar Nicolaas aan de onder- drukkings-maatregelen onder het bewind van Bobrikof een einde had gemaakt, begon voor Finland een tijd van groote vrijheid. Maar, als te begrijpen is, hinderde dit den reactionairen in de omgeving van den tsaar geducht en deze schijnen nu iets gevonden te hebben, waardoor ze een botsing kunnen uitlokken tusschen de Petersburgsche regeering en den Finschen Landdag. Toen indertijd de Russen Finland een nieu wen dienstplicht trachten op te dringen, lieten de Finnen verluiden, dat zij gaarne bereid i zouden zijn jaarlijks een zes millioen gulden i aan Rusland te betalen, wanneer daarvan werd afgezien en totdat de dienstplichtkwestie defini- i tief opgelost zou zijn. Het voorstel, dat Finland gedurende 1905, 1906 en 1907 aan Rusland een militaire bijdrage van 6 millioen zou geven, De menschen letten er eens op. Die loopen de Koningin na, door de dichte drommen heen, naar Niemand kan ontkennen, De samenkomsten van den laatsten tijd zouden dat de huidige toestand denker en drukkend is, ...g i maai i.nmu, en de bevestiging van den vrede. Te Swine- 1 als men zich O o NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD woim -J----J-I J_A J- 1-1'- X-X-J II 11.1J

Friso nl | 1907 | | pagina 1