k Fe Van het Wereldtooneel. I een ff Over dit en dat. Tweede Jaargang. ZATERDAG 12 OCTOBER 1907. No. 42. Binnenlandsch Nieuws. i 9 mr. 1 •n n n it n n r. >e n I. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. En het is daarom te begrijpen van er 2914 st. 424 843 143 1820 De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. Flesschentrekkers. Op 8 Juli kwam zekere G. G. Klaasen, te ’s Gravenhage woonachtig, in het magazijn van wapens van den heer Gunther te Nijme gen en vroeg geweren te zien. Onder de hand vertelde hij dat hij een rijk veekoopman en groot jachtliefhebber was, Hij woonde Langstraat no. 1, 3e étage te Amsterdam. Twee geweren werden uitgezocht, maar koopen deed hij nog niet. Een paar dagen later kwam er bij den heer G. een telephonisch berichtde geweren werden besteld, mitsgaders bijbehoorende étui’s. Toen kwam er nog een telegram, dat K’s bediende bij den heer G. zou komen. K. had intusschen nog een te lephonisch gesprek met zijn wapenleverancier, wien hij nu wijsmaakte dat hij een jachtclub had opgericht, wier leden allen nieuwe ge weren moesten hebben. Op 16 Juli ver scheen zekere J. J. de Roo, 37 jaar oud, te Amsterdam, in den winkel van den heer G., in de gedaante van bediende van K., »den rijken veekoopman en jachtliefhebber, die in Am sterdam op nette kamers woonde zooals de patroon aan den heer G. werd uitgeschilderd. kinaal der wereld bezit, dat schepen 25 meter breedte doorlaten kan. De Haagsche rechtbank heeft Simon Polak, die een aanslag op den minister van justitie pleegde, ontoerekenbaar verklaard en zijn plaatsing in een krankzinnigengesticht gelast. Tn den bolletjes strijd te Drachten tus- schen de bakkers, die acht scentsche” bol letjes voor een dubbeltje willen geven, en de huismoeders, die er tien blijven verlangen, hebben, door het cordaat volhouden van de laatsten, die de rondbrengers met volle karren naar huis terugstuurden, de eersten moeten toegeven. Van schrik zullen de bolletjes er wel niet grooter op worden. Door de firma Gebr. Stork en Co. te Hengelo wordt aan haar arbeiders een winst aandeel uitgekeerd van f 20.000 tegen f 18.000 in het vorig jaar. Te Assen werd eene vergadering ge houden van de commissie der tijdens het eeuwfeest gehouden fancy-fair, ter naziening van de rekening van den penningmeester. De naziening had plaats, de rekening werd goed gekeurd en het batig saldo vastgesteld op f 2306 28. Dat gist nu al zoo lang in de Rotterdamsche haven en ’t lijkt wel, dat die gisting eer ver ergert dan vermindert, ’t Is begonnen met de elevator-kwestie. De haven-arbeiders moesten niets van de elevators hebben. Dat is, van hun standpunt uit bekeken, begrijpelijk. De eleva tors, die op snellere wijze en zonder behulp van veel menschen het graan lossen, stooten een deel hunner het brood uit den mond, ’tls een onderdeel van den strijd der arbeiders tegen de machine, die overal de levende werkkrachten komt verdringen. Maar ’t is een hopelooze strijd. Het menschelijk vernuft scherpt zich juist om zooveel mogelijk nieuwe machines uit te denken De vraag naar goedkoopste, en dus snelste, productie beheerscht onzen tijd. Zij is goed ge zien de vraag, die de menschen alle eeuwen heeft bezig gehouden en aan het zoeken naar haar beantwoording hebben we voor een zeer groot deel onze materiëele welvaart, de steeds snellere materiëele vooruitgang en de wonder bare vlucht der technische wetenschappen te danken. Heel onze beschavingsgang wordt in het stoffelijke gekenmerkt door den drang naar goedkoopere en gemakkelijker productie-wijzen. In den kortst mogelijken tijd en metde minst mogelijke kosten het meest mogelijke voort te brengen, is steeds het streven der menschheid geweest, bewust of onbewust, en het is het streven, waaraan we zelfs onze beschaving voor een groot deel danken. Wanneer we dezen drang thans duidelijker zich zien openbaren dan komt dat, omdat we thans op technisch gebied tot een hoogte gestegen zijn, waar het voldoen aan dezen drang steeds gemakkelijker wordt. Wanneer nu in den ontwikkelingsgang der menschheid uit den drang zelf die deze ont wikkeling, voor een deel althans, leidt, de ma chine is ontstaan, dan lijkt het wel hopeloos daartegen den strijd aan te binden, en is het duidelijk, dat zoo een deel onzer daarbij in het gedrang raakt, naar andere middelen moet worden omgezien om deze stijgende ontwikkeling allen ten voordeel te doen zijn. Maar met het zoeken daarnaar zal nog wel een mooi tijdje voorbij gaan en de Rotterdamsche bootwerkers zijn er voorloopig niet mede geholpen. Die trachten dus zichzelf te helpen door, nu de elevators den duur van hun arbeid dreigen te be korten, ’n hooger loon te vragen, ’t Scheen aanvankelijk, dat zij hierin slagen zouden. De Duitsche graan-importeurs bleken geneigd de de loonsverhocgingen voor graanwegers en me ters te dragen, wanneer dezen den importeurs vergunnen wilden ook per elevator gelost graan te ontvangen. Maar de havenarbeiders vroegen niet alleen verhooging voor deze meters en we gers, maar voor allen. Ook hiertoe wilden de Duitsche graan-importeurs meewerken door hun best te doen bij de Elevator-Maatschappij, die dan op haar beurt een zekere pressie zou moe ten gaan uitoefenen op de cargadoors. Maar noch de Elevator-Maatschappij, noch de cargadoors hadden er ooren naar en de staking begon. Maar ook de werkgevers waren op hun hoede. Tegenover de macht der vereenigde arbeiders wenschten zij hun vereenigde macht te stellen. En de Scheepvaart-vereeniging kwam tot stand, waarmee de strijd eerst recht begon. Wat zal het einde zijn? Het is gevaarlijk zich aan voorspellingen omtrent den afloop te wagen. Maar dit kan men toch als zeker voor spellen, dat verbittering en ellende een deel van dat einde zullen uitmaken. En niet van het einde alleen. De verbittering is er al. We kunnen er iederen dag van lezen in de aan vallen van stakers op werkwilligen. En de ellende zal er ook al wel zijn in vele gezinnen. Die werkwilligen schijnen wel hoofdzakelijk van buiten aangevoerden te wezen. De werkgevers laten ze bij hoopen komen tot zelfs uit Duitsch- land. Maar de Duitsche arbeidslustigen schijnen ook de rechte broeders niet te wezen. Op hun reis naar Rotterdam hebben ze althans leelijk huisge houden. En toen ze daar aankwamen, maakten ze een indruk, dat ieder fatsoenlijk mensch blij was de cavalerie en de politiemacht, tot ont vangst der heeren gereed stond. Wonderlijk was het wel, dat deze gewapende macht niet wat baldadigen meenam om hen ter verantwoor ding te roepen voor wat ze onderweg bedreven hadden. Maar de overweging, dat de Rotter damsche werkgevers aan de heeren behoefte hadden, zal dit misschien verhinderd hebben. Trouwens ze werden door hun patroons toch zoo goed opgeborgen, dat de fatsoenlijke Rotter dammers niet bang behoefden te zijn noch voor dergelijke baldadigheden als de Duitsche broeders reeds uithaalden te Arnhem en elders, noch voor vechtpartijen met de bootwerkers te Rotterdam. Deze laatsten konden alleen op een afstand hun concurrenten gadeslaan. En ze deden dat met niet al te vriendelijkeu blik. Intusschen heeft deze strijd ook weer bewezen, dat alle strijd den mensch tot vereeniging brengt en dat heel ons maatschappelijk samenleven misschien het gevolg is van den strijd, die de menschen eerst tegen wilde dieren en daarna onderling moesten voeren. En natuurlijk wie het zwakst zijn, vereenigen zich het eerst. Maar nu, na de arbeiders, gaan ook de patroons zich vereenigen. ’tKan nooit lang meer duren, zou men zoo zeggen, of allen zijn in vakveree- die er een bediende op na hield, f T.o nnrafraal" nn 1 flo ólorro lo J ’t Is I een heele reis en een aardig verzetje voor de Amerikaansche marine. Er zou dan ook niets tegen zijn, wanneer het, na het voorgevallene, I niet min of meer den schijn had van tegen Japan gericht te zijn. En de Amerikanen versterken zelf dien schijn. Hij wil hun trouwens zelf, lijkt het, ook niet loslaten, die I gedachte, dat het tegen Japan gericht is. En daarom roepen ze nu om versterking der vloot, teneinde ten allen tijde in staat te wezen, Japan te staan. Te Calcutta, in Engelsch-Indië, zijn vrij ernstige ongeregeldheden voorgevallen. De in de gevangenis te Belgrado ver moorde Milan Novakovits blijkt als slachtoffer van de koningsmoordenaars gevallen te zijn. een trein overvallen, waarbij de roovers f 180.000 buit maken. Te Omsk werd het telegraafkantoor overvallen en een belangrijke som gestolen. Maar bij uitzondering gelukte het dezen keer de roovers te achterhalen en gevangen te nemen. En zoo hebben er nu hier dan daar overvallen en rooverijen plaats, waartegenover de politie meestal machteloos staat. Bovendien treffen Rusland nog voordurend allerlei rampen. Eenigen tijd geleden moet de geheele Amoervloot verbrand pers slechts voor het gerecht en meer moois, waarop de Russische regeering niet gesteld is. Niet op het recht van het geweld, zoo zeggen ze, maar op de macht van het recht moet de regeering steunen. Dat laatste mag die regeering wel eens overwegen. Zij staat nog altijd tegenover haar eigen volk als tegenover een vijand, waar alleen het recht van den sterkste geldt. In de internationale verhoudingen geldt dat recht van den sterkste nog vrij algemeen en ondanks de vredesconferentie zal het dat nog wel een tijdje blijven doen. De regeeringeu moeten daarmee dus wel min of meer reke ning houden. dat zooveel Amerikanen om versterking de Amerikaansche vlöot vragen. Sinds besloten is de Amerikaansche slagvloot naar den Stillen Oceaan te zenden, houdt de verhouding tot Japan de gemoederen in Amerika bezig. Ja, sommigen zien daarin eene beleediging van Japan en hebben er daarom bij den president op aan gedrongen die zending af te gelasten Maar daar denkt Roosevelt niet aan. In een zijner laatste redevoeringen in het Zuiden, waar hij op beren en wilde zwijnen ging jagen, heeft nog de noodzakelijkheid erkend om de positie der Vereenigde Staten in den Stillen Oceaan te versterken. En de schepen gaan dan waarschijnlijk nu ook reeds op reis. Den 12den immers zou het eerste smaldeel op reis gaan. Dat bestaat slechts uit 2 gepantserde kruisers, de rest gaat over twee maanden pas. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. nigingen ingedeeld, die haar best doen voor de eigen vakgenooten het voordeeligste te bedingen. Gelukkig komen die voordeelen ook dikwijls weer ten bate van de maatschappij, van de geheele menschelijke samenleving. Daar heb je nu Nosokomos, de Nederlandsche vereeniging tot bevordering der belangen van verpleegsters en verplegers. Die heeft dezer dagen den minister van binnenlandsche zaken per adres verzocht, spoedig een wet te willen instellen tot het regelen der opleiding en examens van verpleeg sters en verplegers. Zoo’n examen zou toch zeker der zieke menschheid ook ten goede komen. Hoevelen zijn niet van de goede zorgen van verplegers en verpleegsters afhankelijk, in zieken huizen, in krankzinnigengestichten, in sanatoria en bij zich zelf thuis. En zooals het nu staat, weet men eigenlijk niet of die verplegenden ook maar eenigszins berekend zijn voor hun taak. Want ’t is ook werkelijk geen kleinigheid zieken goed te verzorgen. O zeker, een kussen op schudden en zoo iets, dat kan met een beetje goeien wil wel ongeveer iedereen. Maar aan een goeie verpleging worden tegenwoordig andere eischen gesteld. Men weet, dat een zieke niet beter wordt van het dagelijksch bezoek van den dokter en ook niet in de meeste gevallen uitsluitend, of zelfs maar hoofdzakelijk, van de geneesmiddelen, inaar dat een doelmatige leef wijze en allerlei dagelijksche kleinigheden hem er het best weer bovenop helpen kunnen. En dat laatste moet de verpleger of verpleeg ster regelen. Hoe kan men die doelmatige rege ling van den eersten den besten verwachten? Hij had geijverd voor bestraffing dier moorde naars en was daarom reeds op allerlei wijze door hen achtervolgd. Te Parijs zijn 3 leeren kistjes aange komen met aan den Sultan van Marokko behoorende juweelen, ter waarde van 5 mil- lioen. Hierop wil de Sultan trachten f 1.800.000 op te nemen. Het volgend jaar zal begonnen worden met het verwijden van den parallel-tunnel in den Simplon. De kosten zijn geraamd op p.m. i 17 millioen gulden. zijn. Tijdens den oorlog met Japan was wel - besloten een vloot van kanonneerbooten te bouwen voor den dienst op de Amoer, rivier op de grens van Siberië en Mantsjoerije. Van die vloot werd nadien weinig meer ge hoord. En nu blijkt het, dat ze verbrand is. ’t Is geen wonder, dat de Russische regee ring nu en dan de kluts wat kwijt schijnt. Ieder mensch zou het hoofd omloopen bij al die narigheid. En de grootste narigheid zal haar misschien nog wachten, wanneer straks de nieuwe Doema bijeenkomt. Want ’t heeft er allen schijn van of die maar weinig gezeg gelijker zal zijn, dan de indertijd naar huis gestuurde. Volgens de uitkomsten van de verkiezingen van den eersten graad, waarbij de kiezers gekozen worden, die later de afge vaardigden kiezen, zal de oppositie 65 van de zetels in de Doema bezetten. Dat zal dus wel wat minder zijn dan in de eerste en de tweede Doema, maar toch nog genoeg om den baas te zijn en het dus den regeering lastig te maken Als ze nu daar maar niet haar hoofdbezigheid in zoekt, ’t Is. als het dezer dagen verschenen manifest van de Octobristen zegt, de taak der derde Doema moet bestaan in zakelijken wet- gevenden arbeid. Houdt zij zich te veel bezig met het kritiseeren der regeering, dan wacht haar hetzelfde lot als hare voorgansters, nog voor zij iets heeft kunnen uitrichten. die kritiek moet er zijn. Ook de Octobristen verlangen, volgens hun manifest, vrijheid van Nog tot het laatst toe scheen het of de overeenkomst tusschen Oostenrijk en Hongarije niet tot stand zou komen. Beide partijen bleven aan hun eischen volhouden, Oostenrijk aan de verhooging van de Hongaarsche bijdrage in de gemeenschappelijke kosten. Hongarije aan een zelfstandige Hongaarsche bank. Na een korten tijd afgebroken te zijn geweest, waren de onderhandelingen weer te Boedapest be gonnen. Maar het lukte ook daar aanvanke lijk niet, tot overeenstemming te komen. En reeds waren de Oostenrij ksche heeren gereed naar Weenen terug te keeren, toen men het eindelijk eens werd. Hongarije zou 7/10 a 8/io procent meer betalen en over een zelfstandige Hongaarsche bank zou men later nog praten. Hoe verder de zaken geregeld zouden worden, daarover bewaarden de ministers het stil zwijgen. Waarschijnlijk weten ze dat zelf ook nog niet precies. Maar zeker is het, dat de sAusgleich” tot stand komt. En dat is van beteekenis, niet alleen voor de twee be trokken landen, maar ook voor Europa. Het niet tot stand komen van de overeenkomst beteekende in de toekomst het uiteenvallen van de Donau-monarchie in haar twee zelf standige helften. Een groote mogendheid zou er daardoor minder geweest zijn en een verstoring van de tegenwoordige machtsver houdingen het gevolg. Vooral voor Duitsch- land zou het een onberekenbaar nadeel ge worden zijn. Maar het meest toch blijft de eindelijk verkregen overeenstemming voor de twee staten zelve van belang. Er is de laatste dagen een spanning als nog zelden beleefd werd. Nu kunnen de ministers een oogenblik uitblazen en tot zich zelf komen. En de oude keizer, die zoo bezorgd is voor de wel vaart van zijn rijk, zal wel heel wat rustiger het grijze hoofd hebben neergelegd de avond nadat hij het in beginsel tot stand komen der overeenkomst vernam. Voor zijn buurman, den Russischen tsaar, schijnt de tijd nog niet nabij waarop hij rustiger het hoofd neerleggen kan. In zijn uitgestrekt rijk blijft het woelig overal. Te Sewastopol moet het nog lang niet rustig zijn. Maar eigenlijk gist het in geheel Zuid-Rusland. Telkens worden er geheime bommenwerk- plaatsen en wapendepots ontdekt, wat de overheid uiterst zenuwachtig maakt, die nu maar in den blinde weg overal huiszoekingen laat doen. De revolutionaire comité s verzekeren intus schen. dat het nog slechts een kwestie van tijd is en er zal een algemeene gewapende opstand uitbreken, waaraan de bemanning der schepen zoowel als de vestingartillerie en het grootste deel van het garnizoen zal deelnemen. Van de heerschende anarchie blijven na tuurlijk bandieten gebruik maken om hun slag te slaan. lederen dag kan men lezen van nieuwe gevallen van roof en plundering. In de buurt van Odessa is kort geleden Bij de Woensdag gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer in het district Schiedam hebben van de 8083 kiezers 6216 hunne stem uitgebracht. 72 biljetten werden van onwaarde verklaard, zoodat het aantal geldige stemmen 6144 bedroeg. Hiervan verkregen Jhr. mr. D. J. de Geer (C.-H.) A. W. F. Idenburg (A.-R Dr. W. van Leeuwen (S-D.) A. P. Staalman (Chr.-Dem.) H. J. Versteeg (Lib.) Er moet dus herstemming plaats hebben tusschen Jhr. mr. D. J. de Geer en H. J. Versteeg. Bij de gister te Leeuwarden gehouden stemming voor een lid van de Prov. Staten (vac. Bloembergen) is gekozen met 3319 stemmen de heer P. G. Halbertsma (lib.) te Grouw. De heer J. D. Krijgsman (soc. dem.) te Leeuwarden verkreeg 3081 stemmen. Het centraal bestuur van vrijzinnige kiesvereenigingen in het district Franeker besloot de candidatuur-Heisdingen te steunen. De werken tot verbetering van het Noordzeekanaal, waaraan acht jaar gewerkt is, zijn Zaterdag gereed gekomen, zoodat Toch Amsterdam thans, wat breedte en diepte -J betreft, met zijn Noordzeekanaal het grootste van en 10.30 meter diepgang kritiek op de maatregelen der regeering. Maar zij verlangen nog meer, en wel volledige vrij heid van vergadering, verantwoordelijkheid der i RISC LR r. J- i. e r jr in y> r. r. •v' S. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor WORM en omliggende Gemeente».

Friso nl | 1907 | | pagina 1