2 omliggende Gemeenten. WORM en voor Van het Wereldtooneel. 'zl Over dit en dat. I ZATERDAG 23 NOVEMBER 1907. No. 48. Tweede Jaargang. Uit de Kamers. dien weldoener der om van 'einig het autocratisch gezag van den Tsaar. er machtig te worden, weer De weren. Dat is de droom van zoo menigen stedeling, buiten wonen, tusschen het groen van bosschen en weiden. Als ze ’s avonds boven de huizen zee de lucht zich kleuren zien en weten, dat Er is niet heel veel meer gepraat over de Indische begrooting. Alleen de nieuwe kazerne voor de koloniale reserve en de Indische inkomstenbelasting hielden de Kamer nog wat langer bezig. Van de eerste moest zij blijkbaar niet veel hebben. De minister wou een kazerne te Utrecht voor zijn collega van oorlog over- Daar kwam allereerst de afgevaardigde uitgewerkt, had reeds getoond, dat de partij onder bevel zijn opgestaan. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. De prijs der Advertentiën is, van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. De constitutioneele democraten zullen hier tegen niet veel kunnen uitrichten. Maar zij willen het toch blijkbaar beproeven. Op hun congres te Helsingfors hebben ze althans besloten elke poging om de constitutioneele rechten des volks te beperken met kracht te keer te gaan, alle administratieve willekeur te bestrijden en de meening te vertolken van het volk, die thans in de kunstmatig samen gestelde derde Doema niet tot haar recht is gekomen. Het schijnt wel, of die in de Perzische Nationale Vergadering en hierin verschilt zij dus van de constitutioneele democraten, zal zij aansturen op reorganisatie het plaatselijk zelfbestuur en i’ aan een nauwgezet onderzoek onder- tutioneelen vorm en door den minister staat ondenkbaar is zoo heerlijk ge- tuurlijk best te onderscheiden van briefjes van f 10. De achterzijde is wit gekleurd en daarop staan de hoofdprijs en premiën der loterij ver meld. Men zij dus zoo wijs om bij de ontvangst van bankbiljetten van f 10 deze den eersten tijd aan alle kanten te bekijken. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. bouwkundig specialiteit tusschen den gouverneur en den kolonialen Raad. De heer Van Kol nam het voor den deskundige op, diende een amen dement in ter wille van vaste aanstelling, maar trok dit ook weer in. Bij de begrooting van Suriname werd ge sproken over opium misbruik en afgoderij, die daar, in zekeren vorm gepleegd, strafbaar schijnt, over schending van het brievengeheim door den procureur-generaal en over de oprichting van een gouvernementssuikerfabriek. Over het beleid van den minister van buiten- landsche zaken bleken sommige heeren niet erg gesticht. De minister had geen initiatief, wat men in bizonderheden trachtte aan te toonen. Maar er waren er ook, die er anders over dachten en Z.Ex. verdedigden. van het samengaan bereid is eenige concessies te doen. Zij zou de Doema niet slechts als een raadgevend, maar ook als een wetgevend lichaam erkennen. Misschien dat de uiterste rechterzijde daarmee weer niet zal willen meegaan. Het Verbond van het Rus sische volk schijnt althans van plan den tsaar een adres te zenden, waarin de wensch zou worden te kennen gegeven, dat de Doema slechts een raadgevend lichaam moge zijn. Maar het is ook mogelijk dat een deel der Octobristen niet meegaat men den nieuwen koers die de partij gaat nemen. Er zjn er onder hen ook als is het een klein getal dat meer links staat en van de rechterzijde niets hebben moet. Zij zullen echter niet kunnen verhinderen, dat de regeeringspartij. bestaande uit rechterzijde en Octobristen, een groote meerderheid in de Doema vormen. Bij de eerste zittingen is dit reeds gebleken. Wat men reeds lang vermoeden kon, is gebeurd. De Octobristen en de rechterzijde in de Russische Doema hebben besloten samen te gaan Geruimen tijd nog hebben de constitutioneele demo craten gehoopt, dat de Octobristen hun zijde konden kiezen. Den laatsten tijd was die hoop reeds vervlogen. Het ontwerp-program dat het centrale comité der Octobristen had de eerste zittingen Dadelijk werd een Octobrist tot voorzitter gekozen en daarna tot ondervoorzitters een Octobrist en een lid van het Verbond van het Russ:sche volk en tot secretaris een monarchist. Het ziet er nu dus geheel anders uit dan in de eerste en tweede Doema. Aan de redevoering, waarmee de voorzitter zijn taak op zich nam was dit zeker niet het minst te merken. Er werd van geen constitutie van meer naar rechts nijgde en er tusschen con- stiiutioneele democraten en Octobristen een groot verschil bestond. In dit program ver klaren de Octobristen nog eens geheel te Wat de j van plan het probleem te door den boeren door middel van de landbouwbank grond te verschaffen. Ont eigening wenscht do partij niet, tenzij in uiterste gevallen, geheel Verder van ting Korea ten naasten bij een kolonie te maken. Koreanen blijven zich nog hardnekkig Het grootste deel van het land moet zich nog in openlijken opstand bevinden en vooral in de drie provincies van het Zuiden moet het verzet krachtig zijn, Hetzelfde wat Japan in Korea beproeft, probeert Frankrijk zoo ongeveer in Marokko Het blijft daar nog altijd een verwarde boel. Onlangs hebben de troepen van den Sultan die van zijn oproerigen broeder Moelai Hafid verslagen. Maar men weet niet of het een gevecht van veel beteekenis is geweest. Was het dat, dan zou dit zeker voor den pretendent- Sultan een geduchten slag wezen, want de stammen die hem thans steunen, zullen al spoedig geneigd zijn naar zijn broeder den Sultan over te loopen, wanneer die de ster kere blijkt. Behalve die Marrokaansche ge schiedenis heeft Frankrijk op ’t oogenblik nog een ander onaangenaam zaakje op te knappen Het blijkt dat de zeeofficier Ullmo te Toulon verraad gepleegd heeft en dat allerlei anderen daarbij betrokken zijn. Men moet getracht hebben allerlei militaire bescheiden aan Duitschland te verkoopen en heeft er waarschijnlijk reeds enkele geleverd. De Chineesche troepen, die op Formosa onder bevel van Japansche officieren vechten, op de vrije liberalen te kunnen rekenen. Of ze zich dan later misschien door een nieuwe partijgroepeering zal weten te redden De heer Troelstra scheen op zoo’n nieuwe groepeering hoop te hebben, maar de heer Heemskerk wou er niet veel van weten. In afwachting van wat de tijd daaromtrent leeren zal, is de Kamer maar aan de begrooting voor Curasao begonnen. Ze heeft daarbij blijk gegeven, werkelijk te willen opschieten en haar in één middag afgehandeld, ’t Bleek dat ze in ’t algemeen van de landbouw voor deze kolonie alle heil verwachtte. Die moet dus bevorderd worden. Maar hoe? Over de beantwoording van die vraag schijnt men het niet erg eens, ook in de kolonie zelve niet. Er was daar een j verschil over de vaste aanstelling van een land- I nog beter tot haar recht komt. Terwijl in Rusland de bureaucratie overheerschend blijft, de begroo- werpen, omdat zij vasthoudt aan den consti- 1 een constitutioneele zonder een door het I beiders hebben het niet afgelegd. Beide par tijen zijn door tusschenkomst van derden tot elkaar gekomen en zijn het eens geworden. Of de arbeiders nu wel bereikt hebben, wat ze wilden, betwijfel *ik. Maar ook de patroons hebben wat toegegeven. Zoo moet het nu een maal gaan in het leven. Zonder geven en nemen komt men er niet doorheen. Maar ’t blijft na- daar ginds de zon ondergaat als ze op warme tuurlijk het prettigst, wanneer men weinig te i.At «lot Vnnnan nnnh geVen heeft en veel nemen kan. ’t Heet wel, dat geven zaliger is dan ontvangen, maar tot nu toe zijn de meesten het daarmee alleen in theorie eens. In de practijk toonen ze meer met nemen dan met geven op te hebben. Natuurlijk toont de een dat wat brutaler dan de ander. Daar zijn er ook, die nemen, terwijl ze geven. Dat zijn b.v. de valsche munters, die geld uitgeven, maar ondertusschen hun medemenschen aardig wat aftroggelen. Men is dezer dagen weer aan valsch geld herinnerd door de uitgifte van loten uieueu cu gaai uvulcu i eener loterij, die wonderlijk juist op bankbil- eenigszins kan om ein- j jetten van f 10 lijken, ’t Is dus zaak om op te passen. De mijnheer, die die bankbiljetten heeft doen maken, heeft wel niet de bedoeling gehad valsche papiertjes in omloop te brengen en zich zelf verrijkt hij er dan ook niet mee. Maar hij opent voor anderen een prachtige gelegenheid om hun medemenschen te bedotten. En er zijn er altijd, die daarvan gebruik weten te maken. I In zooverre heeft dan ook de uitgever van die loterijbriefjes verkeerd gehandeld en is bij straf baar. Een vervolging moet al tegen hem inge steld zijn. Bij nadere beschouwing zijn de briefjes na- zomermiddagen het niet houden kunnen, noch op hun warme kantoren noch op hun doorstoofde bovenkamers, als in de vroege lente het eerste groen begint uit te botten aan ’t armelijk plant je, dat ze angstvallig bevoelen op het nauwe balcon aan den achterkant, dan gaat in zooveel stadsmenschen sterker het verlangen groeien naar de wijde, blauwe luchten, die zoo eindeloos ver zich welven over onafzienbare akkers, naar de wuivende boomen en den koelen avondwind. En hoe menigeen kan op den duur de ver leiding geen weerstand bieden en gaat buiten wonen, zoodra hij maar delijk te genieten van al dat droomde. Ik weet niet, of het de meesten, of het velen zoozeer zal tegenvallen, dat ze weer haar de stad gaan terug verlangen. Wel geloof ik, dat het maar weinigen zal geven, wat ze ervan verwachten. Ze hebben het zich zoo mooi voorgesteld en er komen zooveel oogenblikken, dat er van dat mooie zoo bitter weinig te zien is. Zoo gaat het nu eenmaal met alles wat men ontbeert, men ziet het schooner dan wat men heeft. Zie maar, hoezeer de buitenman gewoon is naar de stad te verlangen. Hij ziet nauwelijks meer de wijdheid van het leven om hem heen, het frissche en wonder-kleurige. Hem trekt het geheimzinige en drukke leven van de stad, dat hem ook tegenvalt, als hij het leert kennen. Het wonderkleurige blijkt dan zoo dikwijls klatergoud en het geheimzinnige verbergt vaak veel leelijks. De menschen zijn er niet allen dames en heeren, zooals het van verre lijkt, maar dikwijls heel wat anders. En uit zijn sfeer gerukt, zal hij zich meestal in de stad al even weinig thuis voelen, als de stedeling op bet land. Maar het is het onbekende, dat bei den trekken blijft. Die onbekendheid maakt, dat men zich de wonderlijkste voorstellingen van elkaar maakt. De buitenman is eenvoudig, open, onschuldig, zoo heet het. Maar ja wel. Als men buiten is, bemerkt men wel, dat de menschen er niets beter zijn dan in de stad en men er vaak veel meer last van heeft, omdat men ze minder uit den weg kan gaan. Maar een deugd of ondeugd, al naar men het noemen wil, blijven ze toch, overeenkomstig den roep die van hen gaat, meermalen getrouw. Eenvoudig zijn ze, deze eenvoudigheid maakt, dat ze vaak geen weg weten met wat anderen zoo eenvoudig mogelijk voorkomt. Kortgeleden bleek het nog weer op de Veluwe. Zelfs onze Kieswet, die bedoeld is het den kiezers zoo gemakkelijk mogelijk te maken, bleek er een kiezer nog te geleerd te zijn. Als ’t verhaal waar is tenminste. Want er wordt er me zoo wat in de couranten gezet. Hadden ze zelfs niet verteld, dat te Staphorst op hoog bevel, geen dame op een heerenfiets meer mocht rijden. Nu komt verontwaardigd de burgemeester het tegenspreken. Staphorst zou zoo achterlijk zijn, Staphorst, het vaderland van het Staphorster boertje, dat licht der wetenschap en dien weldoener der menschheid? Wie kan dat nou nog gelooven? Nu ik heb het dan ook niet geloofd. Ik wist wel, dat ze in Staphorst van andere dingen thuis waren. En ik heb er daarom over gezwegen, totdat mijnheer de burgemeester het officieel zou heb ben tegengesproken. Maar daar behoeft men toch werkelijk ook niet voor naar buiten te gaan, om te zien, hoe onnoozel de menschen soms wezen kunnen. Te Rotterdam is een firma, die ter wille van de reclame wat doet men daarvoor al niet tegenwoordig? dikwijls ’s avonds bij het val len van ’t duister een zoeklicht laat spelen. Dat geeft een vreemden schijn tegen den avondhemel. Het witte licht beweegt zich met groote snel heid langs den hemel, verdwijnt, en komt een oogenblik later weer te voorschijn op dezelfde plek, waar het ’t eerst zichtbaar werd. Enkele brave ingezetenen van Loosduinen lebben dat enkele malen met bevreemding aan gezien. Dat moest in de courant, zoo’n won derlijk natuurverschijnsel. En ze berichten het aan de Nieuwe Delftsche Courant, die er waar schijnlijk wat mee in haar nopjes was. Tot een ander kalmweg komt verklaren, waaraan dat natuurverschijnsel zijn ontstaan te danken had. Behoeft men dan wel naar buiten te gaan om de naïveteit der menschen te bewonderen? Loosduinen is toch bijna den Haag en Delft die groote stad Maar ik wou van een andere groote stad nog wat vertellen, van dezelfde, die de oorzaak is geweest van Loosduinsche en Delftsche schrik. Uit Rotterdam is een goed bericht gekomen, het geschil in de haven tusschen bootwerkers en cargadoors is bijgelegd. ik houd van den vrede, vooral wanneer die zooals hier het geval is, niet verkregen wordt door de vernietiging en totale nederlaag van een der strijdende partijen. En daarom noem ik dit een goed bericht. De cargadoors en j rqgders hebben het niet afgelegd en ook de ar- Daarentegen werd die met het reed's vermelde goede gevolg verdedigd. j p7rlemenró?e7wogen bZgrwting?** Of^j hier- heül Wat belevenj ÏT besch°uwi.ngen- i door echter met de rechterzijde niet in conflict otnL er “acht,° ‘e word Er was aan deze algemeene beschouwingen o ta V. 3 zich tegenwoordig wc dit jaar een bijzondere kleur. zal komenDeze moet toch van den consti- yan De kritiek op het regeeringsbeleid was als tutioneelen regeeringsvorm niets hebben. Maar gewoonlijk. De een had wat af te dingen, de het schijnt wel of ook deze rechterzijde ter- ander wat te prijzen. Vooral de heer Drucker wille scheen bizonder tevreden. Maar de plannen der regeering maakten, dat de besprekingen iets bizonders kregen. Immers de regeering had wijdstrekkende voorstellen ter tafel gelegd, die tot grondwetsherziening namelijk. Deze maak ten meer dan gewone belangstelling gaande. En al maakten de meeste kamerleden zich nog met weinig woorden er van af, het werd toch duidelijk, hoe de heeren er over dachten. Der regeering zal dit misschien niet zijn meegevallen. Maar het kan ook zijn, dat zij niet anders ver wachtte. Dat de rechterzijde met de voorstellen niet was ingenomen, kon zij weten, evenals ook dat Unie-liberalenvrijzinnig-democraten en sociaal-democraten er voor waren. En dat de vrije liberalen er tegen waren, had ze kunnen vermoeden. Ze heeft het- nu uit den mond van Mr. Tydeman zoo duidelijk mogelijk kunnen hooren. Door en bij de grondwetsherziening zou het uur van scheiden tusschen regeering en vrjje liberalen geslagen zijn, verklaarde deze. Het blanco-artikel hadden ze, hoewel het niet in hun smaak viel, nog willen slikken wanneer de Eerste Kamer tevens bevoegdheden verkregen had, die haar in staat zouden stellen te beletten dat het algemeen kiesrecht voor hen, die den klassenstrijd prediken het wapen zou worden waarmede de eene partij alle andere ten onder brengt. Nu daarentegen de regeering de macht dier Kamer nog wilde verminderen, door de ontbindbaarheid der Provinciale Staten voor te stellen, moesten ze er heel niets van hebben. De regeering scheen zich van de verklaring maar weinig aan te trekken. Zij verklaarde bereid te zijn voor haar beginsel te vallen. Voorloopig zou het daartoe echter niet komen, iets dergelijks gesproken, wel echter want tot aan de grondwetsherziening schijnt ze het autocratisch gezag van den Tsaar. gaat men in Perzië steeds meer en meer den weg der hervormingen op De Sjah scheen oorspronkelijk wel weinig lust te hebben met de hervormingsbeweging mee te gaan, maar bij is er door het volk toe gedwongen. Hij heeft nog eens opnieuw den eed op de Grond wet afgelegd. Het is nu vooral de geldnood, die dit rijk plaagt. Men weet niet, waar het geld te leenen. Engeland zou misschien wel willen bijspringen, maar dat heeft door zijn voortdurende leeningen reeds zooveel macht over het land, dat men van een nieuwe Engelscho leening in geen geval meer weten wil. Men verwacht nu financiëele hulp van Duitschland. Als dat de pas herstelde vriendschap tusschen Duitschland en Engeland maar niet weer verstoort. Want Engeland is nog altijd naijverig op Duitschland en ziet niet graag, dat het zich in zaken mengt, waarmee het zelf wat heeft uit te staan. Gelukkig is de tegenwoordige liberale regeering op dat punt niet zoo gevoelig als haar voorgangster, de conservatieve. De conservatieven vooral voelen zich geroepen Engeland s belangen van handel en industrie tegen elke concurrentie te be schermen. Zoo is de conservatieve partij in Engeland tot het protectionisme gekomen. Langen tijd heeft zij, of heeft althans een deel van haar, er om heen ge draaid, maar op haar laatste vergadering te Birmingham schijnt ze er nu geheel toe gekomen Alleen de leider Balfour lijkt dog wat bezwaar te hebben. De grondstoffen voor de nijverheid b v. wou hij vrijstellen en bovendien wilde hij de lasten van den werkman niet verzwaren Maar de vrijhan- delaars zeggen juist, dat alle beschermende rechten de lasten van den werkman ver zwaren. Ze zullen dat dus eerst moeten uitvechten. En dan zullen de grondstoffen voor de nijverheid ook heel wat last ver oorzaken. omdat sommige kolonies, die graag van voorkeurrechten willen profiteeren, zulke grondstoffen invoeren. Zoo kan men dus ook van z’n koloniën En toch vocht ieder Wat heeft Japan niet een moeite nemen. van Nijmegen tegen op, die de koloniale reserve in de hoofdplaats van zijn district wilde houden. Dan was er een de heer Van Bylandt I die haar te Harderwijk wilde ondergebracht zien en een ander de heer Ter Laan die haar naar Indië wilde sturen. ’t Waren j steunen op het October-manifest, immers geen invaliden, redeneerde deze laatste, agrarische kwestie betreft, zijn zij Neen, maar herstellenden, antwoordde de mi- 1 naar een oplossing van het pro nister daarop En die hoorden niet in Indië thuis. streveu doür den boeren d 1 ie Harderwijk zou het ook met goed voor hen zijn1 ’t was daar te vochtig. En te Nijmegen zou een nieuwe kazerne te veel kosten. Dan maar heelemaal geen verandering, scheen de Kamer te denken. En zij verwierp ’s ministers voorstel. Zoover dreef zij het niet met de inkomsten belasting, al had ze ook daarop heel wat af te dingen. De progressie in deze belasting, voor zoover het naamlooze vennootschappen betrof, scheen noch den heer Lohman noch den heer Pierson aan te staan. door den heer Schaper I - ADVERTENTIEBLAD NIEUWS- EN VA I- zx w rl /"x m V1X*Ö vzvzxx vuuutnuuiv UHUUl i

Friso nl | 1907 | | pagina 1