voor WORM en omliggende Gemeenten. Bij lil Nummer behoort een BüïobqssI Yan het Wereldtooneel. I I ZATERDAG 30 NOVEMBER 1907. No. 49. Tweede Jaargang. Uit de Kamers. Binnenlandsch Nieuws. Er sche kroon op te treden. Het gaat in een van maar van zoodat de Orangia- Gekozen nen aan op die motie terug te komen, iets wat blijkbaar standen kunnen gaan lijken* Zijn partijgenoot Schaper maakte het het hoofd van de afdeeling Arbeid naar het scheen niet erg naar den zin. Hij had op dien ambte naar en op heel de arbeidsinspectie nog al wat aan te merken. De heer De Stuers bleek maar weinig inge nomen met het plan voor een nieuw kanton- gerechtsgebouw te den Haag. Dat gebouw zou veel te duur worden. Maar bovendien de plan nen waren niet ontworpen door de directie der landgebouwen. En er diende bij het bouwen toch wel een zekere eenheid betracht te worden en een overleg tusschen de verschillende depar tementen. Maar de minister beweerde, dat het Departement van Justitie altijd zelfstandig bouwde en dit ook noodig was met het oog op de bizondere eischen voor gevangenissen en gerechtsgebouwen. geruchten van bommen, van groote schaal en gevangenname van regimenten en officieren. Al zal nu misschien wel wat Kr er op dat hij Er valt niet alleen op ministers van buiten- landsche zaken wat af te dingen. Dat heeft de minister van oorlog ondervonden. Nadat zijn collega van buitenlandsche zaken van allerlei over het gebrekkige van zijn beleid had te hooren gekregen, kwam hij zelf aan de beurt. Het blijvend gedeelte, dat al meer minis ters het leven zuur heeft gemaakt, leverde hem dat. Den 31 sten October werd aan een aantal miliciens, die oorspronkelijk voor ’t blijvend ge deelte vrij hadden geloot, meegedeeld, dat het blijvend gedeelte werd uitgebreid, zoodat zij nu op 1 December niet naar huis konden gaan. ’t Is te begrijpen, dat deze daarover niet bij zonder gesticht waren. Velen hadden zich tegen 1 Dec. reeds van betrekkingen voorzien en al len hadden er op gerekend naar huis toe te mogen gaan. De heer Marchant vroeg nu omtrent deze geschiedenis inlichtingen, die de minister uit voerig heeft gegeven. Bij zijn optreden in April had de minister aan Koningin, aan Eerste en Tweede Kamer beloofd, dat van inkrimping van het blijvend gedeelte, zooals dat in 1905 1906 was geweest, niets zou komen voor de Staten-Generaal in de ge legenheid waren geweest omtrent zijn plannen tot inperking hun oordeel te zeggen. Overeen komstig die belofte had hij in Juni een desbe treffend ontwerp aanhangig gemaakt. Maar in het laatst van Juli moest volgens voor schriften van een koninklijk besluit de loting voor het blijvend gedeelte en de vaststelling van de sterkte daarvan plaats hebben, ’t Ontwerp was toen natuurlijk nog niet afgedaan en de minister wist dus ook niet, of hij al dan niet op een ingekrompen blijvend gedeelte moest rekenen. Maar hij had het laatste aangenomen /in de veronderstelling dat zijn ontwerp den Isten December wel zou zijn afgedaan. Nu dit niet het geval was, moest lay op zijn eerst genomen maatregelen terugkomen en miliciens oproepen, die eerst waren vrijgesteld. Deze handelwijze van den minister lokte heel wat kritiek uit en deze zelf moest toegeven, dat er wel wat op aan te merken viel. Er was nu echter niets meer aan te doen en er moest dus iets op gevonden worden om de miliciens, die de dupe van de historie dreigden te worden te hulp te komen. Daarvoor was eigenlijk maar één weg. Wilde de minister in staat zijn de miliciens naar huis te sturen, dan moest hij van zijn gedane belofte ontslagen worden. De Kamer had geen bezwaar dit te doen, voorzoover haar betrof. En de minister bleek voornemens te trachten het ook van Koningin en Eerste Kamer gedaan te krijgen. De teleurgestelde miliciens kunnen dus misschien nog tevreden gesteld worden. Van het blijvend gedeelte ging de Kamer op de bebossching vaiï woeste gronden en het behoud van bestaande bosschen over. Er waren er, die wenschten, dat de staat de subsidie, die hij aan sommige gemeenten voor bebossching geeft, ook zou verleenen aan vereenigingen welke winstbejag uitsluiten en waarborgen geven voor een duurzaam bestaan. Maar de Kamer ging met dien wensch niet mee en ver- zorgelijk zijn. Men meenen opstand. Te Kanton vermeerdert het verzet der Chineezen tegen het vreemde politietoezicht op de rivieren. Men wil dat de Chineesche regeering dit zelf zal uitoefenen voortaan. De troonrede tot opening van de zitting van den Pruisischen landdag verklaarde, dat de financiëele toestand van den staat minder gunstig geworden was. In Macedonië is weer hevig gevochten tusschen Turksche troepen en Bulgaarsche benden. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. van het Hoogerhuis. Het is al ongeveer als met wat men uit I Boerenpartij, island beert. Men moet voorzichtig zijn der drie voor waar aan I Europa i van aan ruim 200 belangstellende paar uren van werkelijk kunst- Eene goede gedachte was verze- van Mej. P. van der Zijl, Concert- Èn dat is een vaag teeken. Zelfs onaangename niet te achten. October manifest gerept. Dat laatste waren trouwens de Octobristen wel aan hun naam verplicht. Ze kunnen toch niet geheel afwijken van het eens aangenomen beginsel. Sommigen hunner schijnt die zwenking der partij naar rechts al wat te ver gegaan. Zij hebben zich ’t zijn er voorloopig een goede 20 afgescheiden en zullen een nieuwe partij vormen. Een dergelijke scheu ring moet er ook in de rechterzijde dreigen. Daar vindt een deel, dat de rechterzijde te langzamerhand te gisten veel naar links zwenkt. Dit alles kan aan de partij-groepeering in de Doema nog een ander aanzien geven. Maar op een meerder heid zal de regeering in elk geval wel kun nen rekenen. Werkelijke hervormings-gezin- den en vooruitstrevenden zitten er maar weinig in de Doema. Dan schijnt het er in de Perzische nationale vergadering geheel anders uit te zien. Daar blijft men vierkant stelling nemen tegen de autocrati sche neigingen van den Sjah en zijn omge ving, die, heet het, onder den invloed staan van Russische kuiperijen. En men meende daarbij blijkbaar op de bevolking te rekenen. Een Perzische prins zelfs heeft als uit een brief in de Times uit Teheran blijkt in een rede, gehouden in de koninklijke Moskee te Teheran, het ongeluk dat zijn land trof, geweten aan den Sjah en diens autocratisch gezag. De Sjah, zeide hij, wenscht geen vrij en welvarend land. En zijn rede moet een geweldigen indruk te Teheran gemaakt hebben. In een ander deel der wereld zijn voor eenige dagen voor een andere nationale ver gadering de verkiezingen gehouden. De Oranjerivier=kolonie van Engeland gekregen en Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. de Kamer gelegenheid te verschaffen opzichten in Portugal wel op Russische toe- meinen en mijnen C Wessels en minister van .- u v“ 'Vï T 7tWi-ithoa” ------ ----- -ï--- Er gaan al landbouw generaal Christiaan de Wet. den heer Van Kol lang met naai den zin was. eeruchten van bommen, van muiterijen op ’t Zijn dus meerendeels oude bekenden uit den tijd van den onafhankelijkheidsoorlog. Mij dunkt, het moet voor deze mannen niet overdrijving in sommige dier berichten schui- prettig zijn thans als ambtenaren der Engel- 3 sche kroon op te treden. Maar het heil van Men nu en dan van aanslagen en die zijn toch niet zoo menig- I Polytechnische school wierp het desbetreffend amendement van den heer Bos. Toch scheen zij voor bosschen wel een zwak te hebben en het verdwijnen ervan bij het onder den hamer komen van groote landgoede ren te betreuren. Het voorstel van den heer Schaper om een staatscommissie te benoemen, die daartegen maatregelen beramen zou, viel dan ook in haar smaak, evenals in dien des ministers. Minder was dat het geval met het voorstel van den heer Tydeman om de subsidie aan boerenleenbanken in te trekken. Bij de afdeeling mijnbouw kwam de onlangs aangenomen motie van den heer Van Kol weer ter sprake. Daarin was de wenschelijkheid uit gesproken om voorloopig geen mijnconcessiën te verleenen. Daar nu de minister bovendien ver klaard had, dat uitbreiding van staats-exploitatie niet wenschelijk was, deed de heer Van Karne- beek terecht de vraag, of dan nu de steenkolen maar onder den grond moesten blijven liggen. Dat vond de minister zelf blijkbaar ook wat .gek en hij gaf daarom zijn voornemen te ken- In Engelsch Indië is een ernstige spoor wegstaking uitgebroken. Verschillende plaatsen zijn van alle verkeer afgesloten en te Calcutta stijgen reeds de prijzen der levensmiddelen. Aan de Algerijns-Marokkaansche grens als eenigen tijd geleden. Wacht is hevig gevochten tusschen de stammen en de Fransche troepen. De toestand moet er i vreest voor een alge* Uit Friesland is een lading consumptie aardappelen verzonden naar Japan. De prijs loopt nog steeds hooger, men betaalt nu voor de beste, soorten reeds f 4 per H.L. Dr. Frederik van Eeden gaat, na afloop van de repitities voor yIJsbrand” in den Stadsschouwburg te Amsterdam, in Februari naar Amerika. Hij zal daar dan een enkele voordracht houden op Zondag 23 Februari, in de Carnegie Hall te New-York. De uitnoo- diging hiertoe gaat uit van het Civic Forum. Dr. van Eeden keert daarna terstond naar Holland terug, om in October voor langen tijd naar Amerika te vertrekken, tot het houden van een reeks voordrachten voor de League for Political Education. De koetsier Meijer, van de familie Van Panhuijs, te De Leek, de eenige, die, zooals men weet, bij het bekende treurige ongeval gered werd, doch wiens gezondheid ernstig was benadeeld, is thans geheel hersteld. Hij heeft reeds zijn bezigheden op Nienoord her vat. Een zeldzaam misdrijf. De Rechtbank te Amsterdam deed eergisteren uitspraak in de zaak van den 19-jarigen letterzetter, die in den nacht van 26 op 27 Juni onder Water graafsmeer gepoogd heeft een 21-jarige dienst bode van het leven te berooven, nadat deze nadrukkelijk en ernstg haar verlangen daartoe had te kennen gegeven. De Rechtbank verklaarde het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd en sprak bekl. vrij, met last tot zijn onmiddellijke invrijheidsstelling. De Gemeente Dantumadeel krijgt haar vijfde christelijke school. Ze zal worden ge sticht te Rinsumageest door de Ned Herv. Kerk. Er bestaat er reeds een van de Gereformeerden. WORKUM. De openbare uitvoering van de Chr. Zangvereeniging sA.d.v.e.nd.o.” al hier, Donderdagavond in de Ned. Herv. Kerk gehouden, heeft die tijdens den oorlog in toehoorders een i warenprocureur-generaal en directeur genot verschaft. onderwijs Hertzogschatmeester dr. Raima- het geweest zich de medewerking te het ook in andere bottomminister van openbare werken, do- keren wel zeker, in Rusland trekken. Het lijkt trouwens daar in het Russische rijk den laatsten tijd merkwaardig stil, leest nog wel overvallen, maar vuldig meer men misschien eerst op den uitslag van het werk der derde Doema? ’t Is anders te vreezen dat dit het Rus sische Rijk ook al weinig heil zal brengen. Men is adres I waarvan Portugal niet goed, sinds langen tijd al niet. D" vertegenwoordiging is naar huis gestuurd en Ret de minister-president Franco regeert als een dictator. Dat dit reeds geruimen tijd zoo heeft kunnen duren zonder dat er een revolutie losbarstte komt daarvandaan, dat een groot deel van het Portugeesche volk zich met politiek in het geheel niet inlaat en van staatkunde eigenlijk niets weet. Het schijnt dat de Koning bij het stemmen van Franco daarop ook gerekend heeft. Maar als alle berekeningen zou ook deze wel eens kunnen falen. Het begint nu in Portugal. Wat er eigenlijk precies voor valt weet men niet, want Franco laat een strenge censuur op de pers en de perstele grammen uitoefenen. Maar zijn eigen al strenger maatregelen duiden zich niet veilig meer voelt. De drukpersvrijheid, het brievengeheim de vrijheid van vergadering zijn reeds sinds eenigen tijd opgeheven. Nu is er een ver korte rechtspleging ingesteld voor den rechter van instructie. De aanslagen tegen personen en eigendommen vallen voortaan bij uitsluiting onder de rechtsmacht van de rechters van instructie voor strafzaken, die alleen zullen recht spreken. Hoe men daarover in Portugal I denkt, bewijst reeds de weigering van den rechter van instructie te Lissabon om daaraan mee te werken. Maar Franco zal zich daar door wel niet laten afschrikken. Hij blijft voortgaan alle grondwettelijke rechten te schenden zonder zich aan wat ook te storen. Verscheidene politici, die altijd tot de koningsgezinde partijen behoorden zijn over gegaan naar de republikeinen en daaronder zelfs José de Cunha, de ondergouverneur van de Portugeesche Bank en directeur van de en gewezen voorzitter i Het heet, dat andere heeft zelfbestuur conservatieven zijn voorbeeld gevolgd hebben, de eerste verkiezingen hebben plaats gehad. -Franco heeft den bladen streng verboden Zij hebben, als te verwachten was, een vol- dergehjke overgangen melding te maken, ledige overwinning bezorgd aan men moeilijk zekerheid hebben kan. Unie, de eigenlijke boerenpartij. Bovendien worden de berichten die over- zijn 30 leden der Unie. 4 onaf hankelijken en 4 gesproken, zoodat men in geen enkel opzicht weten kan, waaraan men zich te houden heeft. Zoo heet nu het bericht, als zou de koning den kroonprins naar een ver verwijderd kasteel verbannen hebben, omdat deze tegen het voortgaan op den ingeslagen weg zou gewaarschuwd hebben, geheel uit de lucht gegrepen. i nisterie samengesteld uit de oorspronkelijke Eerste minister is Fisher een mannen, waren Rusland hoort. met alles zoo maar klakkeloos te nemen. En wanneer Franco en koning Carlos zoo doorgaan, zou komen even geregeld door de regeering tegen- I leden der grond wettelijke partij, Deze laat ste partij is feitelijk de Engelsche partij. Er moet van het aantal kiezers 77 procent ge stemd hebben Van de uitgebrachte stemmen kregen de mannen der Orangia-Unie 66 pCt. de onafhankelijke 20 pCt. en de grondwette lijken 14 pCt. Als te verwachten was, is er nu een mi- len, dat officieren van leger en vloot wegens oproerige neigingen zijn gevangen gezet, lijkt hun land zal hen wel bewogen hebben dit iets nog de aandacht er allereerst bezig geweest over een van aanhankelijkheid aan den tsaar, de Octobristen den tekst hadden ontworpen en waarin vooral van trouw aan De volks- <]en tsaar werd gesproken, maar toch ook van 'X I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD fcffi J r- wi /x •tzirwzvlz-l nAMiAn'Hi r. Al Iaaiam 1 J 1 J ^11.-l'*l-« TAr.™.,

Friso nl | 1907 | | pagina 1