en omliggende Gemeenten WORM voor Vrede op aarde! Nieuwjaars-Advertentiën sl 525 cents. Geïllustreerd Zondagsblad, hetwelk degelijk van inhoud en aantrekkelijk van vorm is. Over dit en dat» Tweede Jaargang. ZATEBDAG 28 DECEMBER 1907. No. 53. dat het Nieuwjaarwen- schen bij langs de huizen in deze gemeente is ver boden, Binnenlandsch Nieuws, Aan onze Lezers! jL lagere neigingen. II. M. de Koningin heeft aange- DE UITGEVER. Dat een hond Dat een haan zich 1 IhWvTWii De BURGEMEESTER van WORKUM brengt in herinnering, Workum, 23 December 1907. De Burgemeester voornoemd, T. M. ten BERGE. -- Het vredelied heeft weer in duizendvoudige echo’s weergalmd langs de wanden onzer Chris telijke Kerken en Cathedralen. Millioenen heb ben het aangeheven ter eere van den Vrede vorst, wiens geboorte daarbij werd herdacht. Geslachten en geslachten zijn hen daarin voor gegaan en de eeuwen die na ons komen zullen hetzelfde getuigen. En telkens zal het getal grooter worden van hen die instemmen met den jubelkreet der menschheid totdat elke knie eerbiedig zal gebogen worden tot Hem, die aller menschen Vader is. Dat is de profetie van het menschenhart, dat gelooft aan de eeuwige trouw van den Onein dige, Wiens wezen zich op aarde het zuiverst heeft weerspiegeld in de ziel van den heros van den godsdienst, den Heiland der wereld. post. Hij, die zijn tegenstander het leven beneemt, dekt met zijn eigen lichaam zijn vriend. De helpende liefde volgt den krijgsman op den voet. De furiën van den oorlog worden bestreden door de gezanten van de liefde. Vrede op Aarde De wereldgeschiedenis zegt ons dat wij haar naderen. De geest des Chris tendoms heeft zijne weldadige werking niet gemist. Het oude Rome en Griekenland vóór Christus waren beschaafd, maar ook in alles men- schelijk Andere volkeren werden door hen barbaren genoemd, de vrouw had geene rechten, slaven verrichtten den/arbeid. De Joden noem den zich het uitverkoren volk van God en min achtten ieder ander. De aangroeiende invloed van het Christendom heeft in de zeden en denk wijze der volkeren eene geheele omkeering te- dat hij bij zijn aftreden had ontvangenzoo’n Het staat een volk goed zijn groote mannen te eeren. Wij, Nederlanders, maken ons aan die vereering gewoonlijk niet bijster schuldig. Wij zijn wat laksch, wat lauw ook en ont branden niet gemakkelijk in vlammende geest drift. Den laatsten tijd heeft men min of meer officieel getracht daarin verandering te brengen. Dat is begonnen met de Oranjedagen, die nu Evenals het vorig jaar kunnen genoemde Advertentiën weder ge plaatst worden in FRISO van 1 Januari, welk No. Oudejaarsavond verschijnt en in Workum huis aan huis bezorgd zal worden. DE UITGEVER. Met het aanbreken van het nieuwe kwartaal wenschen wij onze lezers attent te maken op het bij «FRISO” verkrijgbaar gesteld De Redactie van dit GEÏLLUSTREERD ZON DAGSBLAD wenscht er naar te streven het Weekblad voor elk gezin een vriendelijke, onder houdende gast te doen zijn, die elke week met steeds klimmend genoegen zal worden ont vangen. Wat het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD wil wezen? Wat het beoogt? Beter dan een lange omschrijving .zal het Blad zelf, waarvan wij U een nummer ter kennismaking doen toe komen, het antwoord geven op deze vragen. Mogen wij volstaan met er op te wijzen, dat de abonnementsprijs van slechts 45 Ct. per drie maanden, franco per post 521/2 Ct. zóó buitengewoon laag is gesteld, dat wij met vrijmoedigheid deze uitgaaf mogen kenschetsen als een geheel éénige ondernening, wier ge lijke men binnen onze landpalen te vergeefs zal zoeken. Na verloop van een jaar zal men een boek deel van 416 a 520 pag. in eigendom hebben heid a]s een -wild dier te bespringen. 1 verkregen, dat met zijn honderden met smaak als de gruwelen van den oorlog de macht too- uitgezochte keurig uitgevoerde illustraties nen Van jen duivel, is ook de engel op zijn en met zijn talryke met zorg gekozen arti kelen en verhalen van blijvende waarde, een schat voor elke huiskamer zal wezen. Ter bevordering van een goeden gang van zaken, zal het ons aangenaam zijn, het Inschrij- vingsbiljet, hetwelk in genoemd proefnummer is gelegd, zoo spoedig mogelijk ingevuld te mogen ontvangen.. week onthuld en aan de gemeente overgedragen Er zullen misschien niet zoo heel veel Rotter dammers zijn geweest, die voor het oprichten wisten wat ze aan den heer Galand te danken hadden. Och, zoo gaat het zooveel in het leven. Aan allerlei menschen, wier naam wij zelfs niet ken nen, danken we ons genoeglijk, aangenaam in gericht leventje. Maar wat doet het er ook eigenlijk toe, of we weten, wie het zijn geweest. Niet voor de dankbaarheid van het nageslacht hebben de meesten gewerkt, maar ter bevredi ging van eigen wetens- en schoonheidsdrang veelal ter bereiking ook van wat hun als won derlijk ideaal voor oogen stond. Wij kunnen allen onze dankbaarheid toonen in een streven naar hooger levensgeluk voor alle menschen. Is dat niet de schoonste dankbaarheid, die zich in daden uit? Dat is er een, die ook het Leger des Heils zoo gaarne betracht. Haar dankbaarheid aan den Christus toont zij niet liever dan door het weldoen aan de armen. Heeft Jezus zelf ook niet dien weg der dankbaarheid aangewezen Wat is dan natuurlijker, dan dat vooral op de dagen, dat we de geboorte van den Christus herdenken, men den armen en ongelukkigen een oogenblik van vreugde tracht te bereiden? Er zijn er zooveel, die gebrek lijden, zelfs aan het noodigste, voor wie een maal warm eten met vrouw en kinderen een onuitsprekelijke vreugde is. En daarom laat het Leger desHeils op de Kerstdagen in onderscheidende steden Kerstmanden rondbrengen met aardappelen, groente, boonen, rijst en spek. Dat is de Kerst- gave voor de armen, die niet met hun kinderen om schitterend verlichte kerstboomen staan. gewerkt hebben wetenschap of kunst, zonder j De prijs der Advertentiën is van T 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. AardeMeer dan negentien eeuwen langzamerhand inheemsch worden. En daarna hebben die woorden uitdrukking gegeven aan heeft men ook de liefde voor gestorven genieën De Rem- Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. 100 jaar geleden zijn dat hij te Zwolle geboren weeggebracht. De vrouw staat nevens den man, de individuën van verschillende volken worden gelijk gesteld, de slavernij is afgeschaft, onge- lukkigen worden zooveel mogelijk geholpen ontbreekt er nog veel aan, toch wordt zooveel aangewend om het lijden der aarde te verzach ten. Zij die de aardsche huishouding onderst boven willen keeren, miskennen dezen vooruit- i gang en hebben alleen oog voor de nog be- staande gebreken. I' j tering getuigen van eenen geest, die niet altijd hangt af van de belangstelling, die te Zwolle rekening houdt met het rein menschelijke en I i daardoor belet wordt te komen tot het «Vrede 1 Maar op aarde 1” «Vrede op aarde 1 Als de beginselen waaruit die vrede geboren wordt, ieder mensch en zoo langzamerhand de menschheid doordringen, dan is de profetie van ’t menschenhart vervuld. in geheel ons land zal blijken te bestaan. in elk geval stelt ze zich voor een bronzen beeld op voetstuk op den Singel te Zwolle op te richten. Men mag zeker wel hopen, dat de belangstelling groot genoeg zal blijken om dat althans tot stand te brengen. Maar ze hebben dezer dagen in Holland van nog een ander standbeeld, neen van een simpel gedenkteeken maar, gesproken. Te Rotterdam heet de onthulling plaats gehad van het monu ment ter eere der nagedachtenis van P. Galand, den ontwerper van den Nieuwen Waterweg. Dat is een man geweest, aan wien Rotterdam veel, aan wien het zijn opkomst en bloei voor een groot deel te danken heeft Daarom heeft de Rotterdamsche burgemeester voor het geschenk, van de burgerij monument doen oprichten. Dat werd nu deze Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post f 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Ontslagaanvraag van het ministerie. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld: Met zekerheid kan gemeld worden, dat het ministerie bij brief van 24 dezer collectief ontslag aan vraagd Sabotage. Men meldt uit Eindhoven aan de Telegraaf In de bukskinfabriek van de firma Robbers v. d. Vamer, worden de stukken van de weverij steeds naar het aangrenzend vertrek overgebracht, waar zij worden opgemeten. Dinsdagochtend is bemerkt dat talrijke stukken met een scherp mes geheel zijn door kerfd, zoodat aanzienlijke schade is aangericht. Op de vraag aan het werkvolk, wie het gedaan heeft, wist men geen antwoord te geven. De voormannen van de beide bonden hebben aan hunne organisaties getelegrafeerd. Bij plakkaten is in de fabriek bekend ge maakt. dat onder dezen toestand niet kan worden voortgewerkt. De werklieden zijn allen voorloopig ont slagen. De politie is van het geval kennis gegeven. Een waakhaan. Dat een hond een vreemdeling belet het erf van zijn meester te betreden, is plichtmatig. evenwel met die taak belast, komt zelden voor, zegt het Vad Iemand te Boschkapelle bezit zulk een rariteit. Doet overigens deze haan wat des haans is, bovendien houdt hij een waakzaam oog op den voorbijganger. Wil deze het erf betreden, dadelijk is het beest bij de pinken den bezoeker den doorgang te betwisten. Met opgezette halsveeren schiet hij onroiddellijk toe en stelt zich in gevechtspositie. Met zijn scherpe sporen en dito bek hakt hij er o'p in, zorgvuldig de schoppen en slagen ontwijkend van den aangevallene. Menige leurder en koopman moest onverrichter zake verder gaan, omdat deze gevederde waakhond hem den toegang tot het huis belette. Door de politie te Amersfoort werd aangehouden een jonge man, die uit Veen huizen was gedrost en nog bij de twee jaar te goed had. Op de vraag waarom hij was Vrede op 1 den aandrang der menschelijke natuur, geheiligd door den reinen godsdienst der dienende en heiligende liefdemacht die in het hart de over hand verkrijgt, als het zich ontworstelt aan zijn 1 Vrede op aarde 1 Keizer en bedelaar, hebben het aangeheven als broeders van een gezin, niet gescheiden door de slagboomen die de menschen elders van elkander houden verwijderd, ’t Is een lied dat het lijden verzacht door de balsem der hoop en ’t richt de vreugde op het geen alléén de zielevrede kan schenken, ’t Huwt het vergankelijke aan het onvergankelijke het tijdelijke aan het eeuwige, een straal van het eeuwige licht verbindt de aarde niet den hemel en het oog des geestes aanschouwt een leven, dat zijn begin en voortgang vindt in God. Het schijnt soms wel of er tegenwoordig twee evangeliën de wereld regeeren, het oude en het nieuwe, dat der liefde en dat van ontevreden heid en geweld, dat met en dat zonder God, dat van den engel en dat van den duivel, dat van de geestelijke en dat van den dierlijken mensch. Welk van mensch is een raadselachtig wezen. vertoont hij zich met den hemel in de ziel en te praten. schijnt om het hoofd. Maar het is niet voor het werk van dien be roemde, niet voor zijn genialiteit, voor derschoon- heid en rijkdom van zijn gemoeds- en gedachten leven, maar voor den uiterlijken schijn van roem. En daarom gaan ze ook zoo menigen stillen werker, die bezig is zich een naam te veroveren, ondanks zich zelven, onopgemerkt en vaak min achtend voorbij. En wie er f in het rijk van zich een wereldnaam te verzekeren, wie toch aan hun volk uit de volheid van hun rijken I geest schatten van kennis of schoonheid hebben geschonken, ze weten het nauwelijks. Wie van ons kent Potgieter Ik bedoel niet I wie *onder de geletterden, maar wie onder het volk in zijn geheel genomen. En ik bedoel ook niet, wie heeft zijn naam wel eens gehoord het zullen er toch zoovelen niet zijn maar wie weet, wat hij was en deed, wie heeft hem leeren kennen uit zijn werk. En voor dezen man willen ze een standbeeld gaan oprichten. Zonderling, niet Maar die man heeft mooie verzen en mooi proza geschreven, die man heeft j getoond zijn volk en de geschiedenis van zijn volk lief te hebben als bijna geen ander, die man was ook in zijn werk op ende op een Hollander met een groote liefde voor Holland’s verleden, die man heeft gestreden voor Holland’s naam en Holland’s letterkunde niet het minst in een tijd, toen het er met die letterkunde bedroevend uitzag en men van de liefde voor eigen volk en eigen taal maar weinig weten wilde. Zou zoo’n man dan ook niet een stand beeld, eetUTironzen beeld op voetstuk maar, j waardig zijn? Het zal den 27sten Juni 1908 'J l werd. En al heeft hij voor ons niet de betee- I kenis van Rembrandt, zelfs niet die van Bilder- dijk misschien, al staat hij in vele opzichten ook boven dezen, zijn naam heeft toch klank genoeg om dien op zijp lOOsten geboortedag te horden den. De burgemeester van Zwolle heeft datj begrepen en tot verschillende letterkundigen en vereerders van Potgieter een uitnoodiging ge richt om met het oog op dien herdenkingsdag een commissie te vormen. Die commissie is Hunne middelen ter verbe- i thans tot stand gekomen. Wat zij doen zal, en Meer dan negentien eeuwen langzamerhand bij het volk trachten te doen opleven, brandt- en de De Ruijter-feesten, daarna op kleiner schaal de Bilderdijk-feesten, getuigen ervan. Of men zich voorstelt, daarmee werkelijk het beoogde succes te hebben bereikt Ik geloof niet, dat het volk ook maar een stap nader er door gebracht is aan Rembrandt of Bilderdijk schrede aan de Ruijter. Die namen zijn weer en nauwelijks een enkele in de herinnering teruggeroepen, voorzoover men die eertijds op de school gehoord had. Maar het zijn klanken gebleven. Alleen van de Ruijter’s beteekenis is men misschien iets gaan begrijpen, omdat daden duidelijker en levendiger spreken tot de fantasie van een volk, dan een leven van innerlijke werkzaamheid. De werelbeteekenisd van een Rembrandt laat het volk koud, zoolang het niet iets begrijpt van het werk van dezen man en iets, zij het nog zoo weinig, voelt van zijn grootheid. Dat het dat niet doet behoeft niet te zeer te verwonderen. Zelfs on der de meer ontwikkelden zijn er velen, die van hoogere geesteswerkzaamheid bitter weinig be grijpen, zooldng die niet in openbare ambten en beiden heerscht op aarde De betrekkingen of in tastbaar succes naar buiten Beurtelings uitschijnt. Van Rembrandt, ja, weten ze mee „:„i I +a Zoodra de wereldfaam een aureool het hoofd, buigen ze in bewondering de hel in het hart, als een weldoende engel en een zelfzuchtig dier. In hem huist als ’t ware een engel en een duivel. Heeft zijn dierlijke natuur, de zelfzucht, de overhand, dan verricht hij daden, waardoor de aarde wordt gedrenkt met bloed en tranen heeft zijn betere natuur het overwicht, zijne medemenschen gelukkig te maken, zelfs ten koste van zijn eigen leven, is zijn beginsel dat zich afspiegelt in zijn daden. De engel en de duivel hebben altijd met elkander geworsteld en doen het nog op vreeselijke wijze. Aanschouw het werelddeel dat bij uitnemend heid de aarde vertegenwoordigt, het oude Europa, en zeg mij of gij daar het vredeslied of dat van den haat het luidst hoort weergal men 1 Ieder volk is tot de tanden toe gewapend en gereed een ander bij de eerste de beste gelegen- 1 1 En toch, O o ADVERTENTIEBLAD NIEUWS- EN I 1 -- 1 Uonft /».aL i ilccLL lllcll UUK UL liclUc VUul V

Friso nl | 1907 | | pagina 1