voor WORKUM en omliggende Gemeenten. f 1907-1908. WOENSDAG 1 JANUARI 1908. Derde Jaargang. No. 1. Binnenlandsch Nieuws. Ingezonden. Bericht Uitgave <1 5. 7. 8. 9. maar die zich niet liet foppen door het vriendje De Rot- 'I I? I 1. 2. 3. slaapmuts. Het woord van dank van den Heer Siemeb’ k, eenmaal gevormd voor tegenover de patroons Met toestemming van den Uitgever van dit Blad, wensch ik met eenige regelen te herden ken een man, die als mede-oprichter kan ge noemd worden en tal van jaren als redacteur Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. is. Natuurlijk zakten ijverig tot de voortzetting ervan heeft mede- de sloot was diep Goes-Vlissingen had aangenomen. In vervolg op het medegedeelde in ons nummer van Zaterdag 2'1 December kunnen wij nog herhalen dat vele gemeentenaren en vrienden den heer Siemelink noode zien heengaan. WORKUM. Wie van een gezellige avond houdt en wie zou dat niet - 'F avond zijn hart eens kunnen ophalen. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. Geachte lezers en lezeressen, waar we voor de derde maal gereed staan u bij de wisseling I des jaars te ontmoeten, kunnen we geen beteren nieuwjaarsgroet brengen dan dezenTreedt be- moedigend voorwaarts ook in 1908, vol vertrou- op de zegepraal van het ware, het edele, het goede. En waar nutte arbeid de spieren staalt, werkt gij daarmede onvermoeid en on verflauwd. En moge de last u soms zwaar op de schouderen drukken, bedenkt het: «Morren maakt de vracht niet minder. Moed alleen vermindert haar.” Werken we dan alzoo weder samen en schenkt ons ook dit jaar uwe welwillende aandacht en medewerking. De stief- vrouw S. vandaar aange er worden pogingen aangewend om de ouderlijke macht te onttrekken, van den vader, heeft hij naar beneden gehaald, zou vrouw S gevankelijk ’s-Gravenhage gevoerd zijn, zijn van allen grond ontblootzij bevindt zich nog in haar woning. Waarschijnlijk door de duisternis misleid, is dc landbouwer Willemse te Beek Donder dagavond bij het uitgaan der kerk te water geloopen en jammerlijk verdronken. Te Steenbergen (N, Br), is een vrouw, die bezig was ramen te zeemen, uit een ven ster van de tweede verdieping gevallen. Ze werd dood opgenomen. gewerkt. Het is de Heer Tiieunis Heiner, in het nu afgeloopen jaar door eene smartelijke ziekte aan de zijnen ontrukt. De ruim dertig boekdeelen van Friso getuigen van zijn helderen geest en groote werkkracht vooral in de eerste jaargangen staat dit in een helder licht. Mocht later door verschillende richtingen, waarvan de grenzen niet eens bij benadering te bepalen zijn, Friso beter doen een paar jaren te rusten en na dien rusttijd te verschijnen op de wijze als heden geschiedt, toch zal de naam van den heer Heiner daarbij in dankbare her innering worden herdacht. En ondanks de zwakke zijden gelukkig hij die nooit door een zielevijand wordt aangetast was hij ook lange jaren een gezien en be mind burger te Hindeloopen, de liefste plaats zijner inwoning. Jaren lang was hij een ver dienstelijk hoofd der school, velen zijn aan hem hun opleiding verschuldigd en ik weet in den geest van vele Hindelooper ingezetenen te hande len met deze regelen neer te schrijven en in Friso mede te deelen. Vooral bij hen is de heer Heiner niet vergeten heengegaan. Y. KUIPERS, ex-Uitgever van Friso. Wanneer het u gaat als ons, lezers, dan maakt zoo’n oudjaarsavond een sterken indruk op u. Zeker, hij heeft volkomen gelijk, die beweert, dat er ten opzichte van dien eenen avond overdrijving bestaat en dat hetzelfde wat van hem gezegd wordt, kan worden toegepast op eiken anderen avond der drie honderd vier en zestig overige dagen. Maar tochzoo’n bewering is zoo koud, niet waar? ’t Is alsof die nuchteren waarheid er maar niet in wil. Men komt er zoo telkens niet toe om dat alles zoo te over denken. Wellicht is het de kracht der ge woonte, maar de laatste avond des jaars brengt meer ernstige overpeinzingen als van zelve mee. En ook de maatschappelijke toestanden en in richtingen werken daartoe mede. krompenheid i zelfvertrouwen donker schijnen, «Bij een oproer in de lucht verschuilt de zon zich achter de wolken” en hebben Turken, Mohammedanen, zooveel vertrouwen, laat ons, {■'ll J 1 1 11* 1 - X met den dichter houden, als hij zegt: «Maar de zon is niet gebluscht Boven ’t zwart der wolkgordijnen Staat zij onverzwakt te schijnen, In verheven, kalme rust”. De Burgemeester der Gemeente Workum maakt aan de ingezetenen bekend, dat op Vrij dag den 3 Januari 1908, des namiddags te 6 ure, eene vergadering van den Raad dezer gemeente zal worden gehouden, teneinde te be raadslagen over de hieronder vermelde punten. De Burgemeester voornoemd, T. M. ten BERGE. Punten van behandeling: Notulen der 2 vorige vergaderingen. Mededeeling van ingekomen stukken. Resolutie van Heeren Gedeputeerde Staten betreffende de Gemeente-begrooting, voor den dienst 1908. Adressen van Tj. Vlas en J. Kluifstra alhier, om afstand van grond in grondpacht. Adres van Yde Bouma, om vergunning tot het leggen van een dam in de sloot loopende tusschen den Heidenschapster grintweg en het stukje land sectie D., no. 579. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen eener gratificatie aan A. Idzenga. Rijksveldwachter. Vaststelling van het 2de suppletoir kohier van H. O. dienst 1907. Alsvoren van het Schoolgeldkohier over het 4de kwartaal 1907. Bezwaarschriften tegen aanslagen in het 1ste Suppletoir Kohier van Hoofdelijken Omslag dienst 1907. Gebrek bij een volle brandkast, terdammer schrijft Er wordt nu ergens in ons vaderland ge brek geleden bij... een volle brandkast! Wel is het lykje na gerechtelijke schouwing te Ter Heyde ter aarde besteld, kinderen zijn bij nomen ze aan Volgens verklaring het kind nog levend De geruchten, als naar was dit heerlijke feest en genoodigden afge- om ons, veel dat tol moed, tot wekt. Al i een «Gezwinde grijzaardt, die met wakkre wieken [staêgh De dunne lucht doorsnijdt en, zonder zeil te [strijken, Altoos vaart voor den wind en ieder naa laat [kijken, Die vyand zijt van rust en woelt bij nacht, bij [daagh, Onachterhaalbre tijdt, wiens honger, heet en [graagh, Verslokt, verslind, verteert, al wat er sterk magh [lijken, F“ 1-X -Jx- [rijken Zoo zong in het begin der zeventiende eeuw de Drossaart van Muiden, de bekende vader- landsche dichter en historieschrijver Pieter Corneliszoon Hooft. En voor en na hem hebben onderscheidene schrijvers de snelheid des tijds en zijne vernielzucht bezongen en anderen, met minder dichterlijken geest bezield, hebben in proza-klanken hetzelfde gevoel uitgestort. Voor al wanneer de laatste Decemberdag is aange broken, vervullen dergelijke gedachten ’t hoofd. Op de bovenzaal van de Sociëteit «Harmonie” werd eene «soirée amusante” gegeven, een avond vermaak in den besten zin van het woord. Het programma bevatte zes nummers en was zoo samengesteld dat voordrachten werden af gewisseld door muziek. Eenig dames en heeren hadden zich reeds vroeger daarvoor ingespannen en men moet zeggen dat keuze van stukken en de wijze van voordragen alleszins beantwoordde aan de ver wachting, ja, in sommige deelen die overtrof. En het mooie was dat vertooners en het zeer talrijk opgekomen publiek zich kostelijk amu seerde. Eene samenkomst, waar veel jongelui bij tegen woordig zijn, eindigt met een bal, en zoo werd ook hier ten slotte aan Terpsichore de haar be- hoorende hulde toegebracht. WORKUM. Gelijk reeds zoovele jaren, be reidde de Werk. Vereening «Helpt Elkander” ook dit jaar weer aan de kinderen harer leden een feest op j. 1. Zondagavond, in verband met getrouw schoolbezoek, en in dit jaar betoonde vlijt in gemaakte vorderingen. Volop konden de kinderen genieten van de met milde hand verstrekte Chocolade en versnaperingen, op aan gename wijze afgewisseld met aardige kinder spelen en het zingen van een liedje onder leiding van onderwijzers, onwillekeurig getuigenis van wederzijdsche waardeering in elkanders streven om samingwerking te brengen tusschen school en huisgezin. Volgens ingekomen lijsten van de betrokken onderwijzers ontving elk der kinderen in verband met schoolbezoek, gedrag en vor deringen een meer of minder kostelijk cadeau, waarna allen, ouders zoowel als kinderen, met de aangenaamste herinneringen huiswaarts keerden. WORKUM. Zondagnacht zijn hier weer eenige baldadigheden gepleegd. Ruim 12 uur werd o. a. bij H. v. d. Meulen, even buiten de bebouwde kom, een raam opgeschoven en de. blinden met kracht opengeduwd, waardoor de bloempotten uit I de vensterbank over de kamer en vloer stoven. Hoewel van het geval aangifte bij de politie is gedaan, is tot heden van de dader of daders dezer laffe baldadigheid niets bekend. WORKUM Onze stadgenoot de heer K. Zeijlstra, klerk bij de H. IJ. S. M. is overgeplaatst van Leeuwarden naar Santpoort. WORKUM. Bij de Zaterdag j.l. gehouden aanbesteding voor de levering van Schoolbe- hoeften over 1908, was ingeschreven door T. Gaastra Bz. voor f 230 aan wien de levering is I raadje, dat hem een witte ka zou brengen, die echter later een witte K bleek te zijn. «De i kleine rooker” door Meester zelf vertoond, liet ons hooren en zien, hoe het jongens gaat, die 1 te vroeg groot willen zijn. De prentenrol, evenals de rooker door de Heer E. H. R. geteekend, heeft niet alleen de kinderen, maar ook ons mee doen zingen. De Zeeuwsche boerin, van de hand van den Heer A. R. heeft ons met haar emmers hartelijk doen lachen en Van" de' drie "doe- i de «zilveren medalje” werd met vreugd door den winner in ontvangst genomen. Enhetver- i haal van den koffer met slaapmutsen van de j koningin van het eiland Ikanamaui Tawai- poenamoel Wat heerlijk, dat die koningin aan den Heer A. R. had getelegrafeerd, dat de mutsen maar moesten worden verdeeld onder de leerlingen der gymnastiekschoool. Een weinig later prijkte ieder dan ook met een koninginne- bekend dat hij het beroep naar de Gemeenten i als tolk van allen, die het kofferverhaal voort zette en het stoffelijk blijk van waardering van de leerlingen gezamenlijk, zal den Heer Reitsma stellig een spoorslag zijn, op den ingeslagen weg voort te gaan. Te bijna 9 uur heeft Vrijdag voor leerlingen, ouders loopen. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. En was het niet Dirck Rafael Kamphuijzen, die ten tijde van Hooft verklaarde dat er «niets nieuws onder de zonne” was en deze stelling in dichtmaat bezong «Wat is ’t, onvergenoeghde mensch, Dat u wensch, Stadig na wat nieuws komt drijven Neem de heele Weereld voor, Loopt ze door: ’t Is de Weer'ld en ’t zal ze blijven.” »’t Geen men tegenwoordig ziet, Is geschied ’t Geen de tijd hier na zal bringen Is of nu, of al geweest. Op één leest Schoeyen alle aardsche dingen.” «Bouwen, breken, krijgen, slaan, Doón, verraan, Jachten, trachten, zoeken, wroeten, Wat men hoort, beleeft aanschouwt, ’t Is al ’t Oud, Dat op aard’ ons zal ontmoeten.” En ook waar, die dichters hebben volkomen gelijk. Maar toch fluistert de hoop ’t zal anders, ’t zal beter worden. Toch stelt men zich het ideaal van voortgaande verbroedering onder de menschheid en streeft er naar, opdat het bereik baar moge zijn. Gelukkig sterveilng, indien dat ideaal in u de gloed doet ontvonken tot hopen, tot werken, tot leven. Al weet ge ’t dan, dat De Genestet waarheid sprak, toen hij in een voudige woorden tot de slotsom kwam «Een kruis met rozen Is ’s menschen lot”, ge let minder op het kruis dan op de rozen en voleindt uwe taak blijmoedig. Een gepast opti misme blijve uw deel van den eersten tot den laatsten dag van 1908 en verlate u ook dan nog niet. En er is bij alle kleingeestigheid en be- Turksch spreekwoord zegt j vierjarig meisje te Ter Heyde, meldt I nog, dat de resultaten van gegund. WORKUM. 30 Dec. Eindelijk was de feest avond daar, waarnaar de kleinen zoo hadden verlangd, waarvoor ze zoo hun best hadden ge daan. Na een kort woord van welkom door den Heer H Reitsma begonnen de kleine gym nasten. De Feestmarsch, waarbij de Heer Jan sen zijn zeer gewaardeerden steun verleende, liep uitstekend van stapel. De verdere oefeningen toonden ook, hoe de leider orde heeft onder dit vroolijke volkje, waarvan sommigen een oefe- ningstijd van slechts drie maanden hadden gehad. Vooral de groep was zeer lief; een stamp was voldoende om de kleinen van houding te doen veranderen. Op de melodie van ’t Gymnastenlied maakten ze uitvallen en strekten ze de armpjes schuin omhoog met een regelmaat die ons, ouderen, verwonderde. In de pauze’s werden de kleinen door Mej. Reitsma getrak teerd. Na de pauze kwam het tweede deel van het programma. De drie eerste nummers hiervan, door de leerlingen zelf gespeeld, toon den d/T de heer Reitsma vele talenten in zich vereenigt. We weten niet, wat we mooier opgemerkt' door Hendrik vUd.'HeMeen^Rinze vonilell> het spel van het drietal, dat ook graag mee wou feesteri) of van je meisjes, die haar zelf geraakten ze in gevaar, kwartje gaven aan het oude vrouwtje, of van - den kleinen baas, wiens vinkje was weggevlogen maar die zich niet liet foppen door het vriendje I dat hem ried, een ander vogeltje te vangen, door het zout op den staart te leggen, en die Daar is zooveel gebeurd in de dagen, die daar achter ons liggen. Het is niet onze taak, om in het bijzonder te wijzen op 't geen vereend, of wel gescheiden werd, op alles wat voordeel aan bracht, of schade wrocht, op de voorvallen, die tot blijdschap of wel tot droefheid stemden. Dat alles werd of meer in ’t openbaar, of wel in ’t stille, in den huiselijken kring overwogen. En bleef het voor velen in den grooten maat- schappelijken kring verborgen, toch waren er ook, wier beeld de dichter naar waarheid tee- kende als hij zong: «Ik ween, als menschen weenen, En deel met hen hun lot; Ik juich, als menschen juichen, En dank met hen hun God.” Mogen er velen zoo zijn geweest. Het beter gevoel in de menschen zou dan nog niet door twistgedingen, die wel de hoofden, zelden de harten warm maken, verdoofd zijn. De toekomst I Het was een man van erva ring uit de oudheid, die zong: «Ieder woelt hier om verand’ring En betreurt ze dag aan dag, Hunkert naar hetgeen hij zien zal, Wenscht terug ’tgeen hy eens zag”. Wegens den Nieuwjaarsdag ver schijnt het eerste no. van den nieu wen jaargang van FRLSO niet 4 Jan., doch 1 Jan. DE UITGEVER. Kom 1 Zeker, het is zoo En nogal door... sociaal-democraten Immers het geval geldt de Amsterdamsche diamantbewerkers en die zijn voor het over- groote deel socialisten. De diamantbewerkers hebben in hun vette jaren veel verdiend. Verleden jaar nog waren er, die niet min dan f60 a f80 a f 100 per week verdienden. Dus f3000 a f4000 a f5000 ’s jaars. Gedeeltelijk hebben zij het verbrast en zoekgemaakt op een hier niet nader te om schrijven wijze. Gedeeltelijk hebben zij ook een weerstands- kas geformeerd, waarin thans berust niet min der dan f 1,300.000..:. Zegge één millioen en driehonderd duizend gulden Geen kleinigheid Maar die kas is nu vakbelangen, bijv, om te kunnen stand houden in tijden van «staking”. Thans ecliter is er geen werk en hebben de patroons de arbeiders moeten ontslaan. Meer dan 4000 loopen er reeds leeg. Het gebrek is reeds aanwezig. Maar... de kas van f 1-300 000 mag niet worden aangeraakt. De werklooze diamantbewerkers loopen dus nu rond, zonder werk en zonder brood en krijgen niets uit hun eigen brandkast. Nu willen zij zeker hebben, dat de burgerij hen onderhoudt? Terwijl zijzelven, uitgezonderd het bijdragen voor hun stnjdkas, nooit anders hebben ge daan dan veel verdienen, alles verteren en crbiassen, zonder te sparen Een slechte moeder. Ter aanvulling van I ons bericht omtrent het sterfgeval van een men het gerechtelijke Christenen, dan niet kleinmoedig zijn, maar ’t onderzoek nog niet bekend zijn. nieuwjaarsgroet brengen dan dezen pr» zvnrl-i rrrtnrl urn i'L’ r»r»lr i r» -1 ISJ wen onbewust gingen in WORKUM. Nog geen etmaal lag het ijs in vaarten of het zou bijna weer slachtoffers j gevraagd hebben. Zaterdag speelden een paar knaapjes van de Vreeze stationskoffiehuis met een sleedje op de nieuwe ijsbaan aldaar, i ze terzijde waar een diepe sloot n ze door een dunne ijskorst het ijskoude water. Gelukkig werd dat, Veltman. Beiden, begaven zich te water,maar en s Daarop kwam de vader der kleinen naar buiten en het gevaar bemerkend sprong hij dadelijk van den wegkant in het ijs, edoch, met het zelfde gevolg als de beide andere redders. In- tusschen spartelden de arme kleinen, hun vinger tjes nog boven het water uitstekend. Gelukkig kwam er weer nieuwehulp op dagen en wel door Jelle Swart, die het voi de Vreeze uit het ijs was gered; hij wierp de mannen reddinglijnen toe en toen kwam er uitkomst. De lijnen werden gegrepen, de kin- j zich toch liet foppen door een ander kame- I raadje, dat hem een witte ka zou brenge: echter later een witte K bleek te zijn. irig jaar door reddinglijnen toe en toen kwam F deren eveneens en spoedig was alles op het drooge. Maar nu was er groote zorg, de kinderen waren bewusteloos, snel ging iemand naar de stad om docter te halen. V toren was alléén de heer Y. Hiemstra aanwezig, en door zijn hulp konden de angstige ouders weldra worden gerustgesteld. Noodig blijkt het intusschen dat de veilige ijsbaan flink met latten van de verraderlijke vaart blijve afgesloten. WORKUM. Na de Zondag goddienstoefening in de Doopsgezinde Kerk, maakte ds. Siemelink NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 4. I 6. I I L 1 1XG, LUI XXLVCLX, WL I moge ’t een wijle j L.XJ.XVx.X, En keert en wendt en stort steên, staat en konink-

Friso nl | 1908 | | pagina 1