voor WORM en omliggende Gemeenten. Van het Wereldtooneel. Over dit en dat. ZATERDAG 11 JANUARI 1908. 34ste Jaargang. No. 2. Binnenlandsch Nieuws. Officieel Gedeelte. Lit de Kamers. dat de vorderingen ten laste der Gemeente, over het dienstjaar 1907, vóór den 1 Februari e.k. Secretarie der Gemeente zullen worden ingewacht. I Uitgave t J. A. LOEFF, Tweede Kamerlid: Jus- J. C. DE MAREZ OIJENS: Finan- A. S. TALMA, Tweede Kamerlid: Dat is het fleurigste En het zal misschien nog toenemen. dervan. 4 doen, Maar het groote KI Tim+/VV» TPll WO 1 durend seinen om hulp. is, waarvan de eerste teekenen reeds merkbaar i zijn bevolking eken. Zouden 1 touw genomen door de sleepboot Atlas Het was stormweer uit het zuid-westen en het bulderen der branding, aan den wal zoo duidelijk waarneembaar, toonde, dat het daar BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WORKUM, hebbenden, vreezen, dat de schepelingen van de aldaar gestrande boot in levensgevaar zouden ver- keeren. Dat bewees trouwens ook het voort- Workum, den 3 Januari 1908. T. M. ten BERGE, Burgemeester. J. OUDEBOON, Secretaris. en kleurigste van den naar de strandingsplaats gebracht. zijn, zal wel een groot deel van ij een ander vaderland moeten zoeken. wij misschien veroordeeld zijn onze eerste plaats op de wereld langzamerhand te gaan afstaan aan het Mongoolsche ras De heeren en Pierson bleken minder pessimistisch. brengen ter kennis van belang- Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. De reddingsboot werd uitgezonden. Schip- 1 per Rijkers, de bekende Dorus Rijkers van j de Renown, zocht tien flinke roeiers, en aldps bemand, werd de reddingsboot op sleep touw genomen door de sleepboot Atlas en Niet alles kan wachten totdat er een nieuw ministerie kant en klaar voor de heeren staat. En zoo moest het ministerie dat ontslag ge vraagd heeft, inplaats van een ministerie-Heems- kerk of ander Kabinet, de Kamer nog te woord staan over de suiker-conventie of eigenlijk over een aanvullingsconventie bij die suikerconventie. Het had gehoopt, dat het kort zou zijn, maar de Kamer heeft het blijkbaar zoo niet gewild. Waarom niet Aan verwerping van de aan vullingsconventie scheen ze niet te denken. Was het dan alleen om weer eens te kunnen uitpraten, nadat ze een paar weken heeft moeten zwijgen Of wilde men zijn ongerustheid over deze conventie tenminste ten breede uitmeten alvorens haar te aanvaarden Dit bleek wel, dat men slechts noodgedrongen haar ging aan nemen. De oorspronkelijke suikerconventie bepaalde, dat geen der contracteerende landen suiker mocht invoeren van niet tot de conventie toe getreden landen zonder daarvan de invoerrechten te heffen, dien de premiën, welke zulke landen aan hun suikerproducenten verleenen, zouden compenseeren. Van deze bepaling wenschte Engeland nu compensatie. Kreeg het die niet, dan zou het uit de conventie treden en daar door deze misschien geheel doen uiteenvallen. Wilde men dus de conventie in stand houden en zelf daarin blijven, dan moest men wel toe geven, dat voelde men in de Kamer. De vraag was nu maar wat nadeeliger was, uit de con ventie te gaan of Engeland dit voorrecht te gunnen. Al werd daar heel wat over gepraat, niemand scheen er in ernst aan te denken de conventie te verlaten. Wel zag de een het ge vaar van dit voorrecht aan Engeland heel wat duisterder in dan de ander. Vooral de invoer van Russische suiker op de Londensche markt vreesde men en daarvan tevens een groote schade voor onze suikerindustrie, zoo groot zelfs dat de heer Tydeman noodzakelijke protectie dier industrie in het verschiet zag, iets, wat den heer Pierson op zijn achterste zolder bracht. Want wel had Rusland aangenomen niet meer dan 200 duizend ton suiker naar de bij de conventie aangesloten zaken uit te voeren, maar daartegenover stond, dat de uitvoer naar Finland aan geen grens gebonden was en dus over Fin- T' ■■■-' ■■*■- -J--t zou kunnen overstroomen. Vooral de heeren spoedig de werkenden in plaats van de werk- loozen te tellen zijn. Wat een voortbrengende kracht blijft er toch in zulke crisissen ongebruikt! En dat op al- I lerhand gebied. Zelfs op politiek terrein dreigt nog altijd een gedwongen werkeloosheid de pro- 1 ductieve kracht van onze kamerleden onge- bruikt te laten. Of zou er al uitkomst uit de i ministeriëele crisis zijn Men fluistert ervan. Mr. Heemskerk moet, zegt men, opdracht heb ben een ministerie te vormen. Op ’t oogenblik weet ik het nog niet bepaald zeker. Maar mijn lezers zullen het misschien al weten, wanneer dit geschrijf hun onder de oogen komt. Des te beter. Zoo’n werkeloosheid op politiek gebied is ook al niet voordeelig voor ons vaderland. Er is één terrein, waarop werkeloosheid on bekend schijnt. Dat is het terrein van de mis daad. Dieven en inbrekers en moordenaars en oplichters werken gestadig door. Totdat ze door en justitie tot werkeloosheid gedwongen worden. De vorige week zijn er weer enkele in brekers gepakt, die heel wat op hun kerfstok hadden. Door tal van inbraken, waarbij ze ver bazend brutaal te werk gingen en zelfs brief jes achterlieten voor de politie, had het »Trio” zich in korten tijd te Amsterdam berucht ge maakt. Men begon bang te worden naar bed te gaan. Maar hun beroemdheid heeft kort geduurd. Nu zitten ze achter slot en grendel en ’t is te hopen, dat ze daar een tijdje blijven. van de gewone bondskas, op te richten, keloosheid is vooral in het diamantbewerkersvak een voortdurend euvel. Er zijn bijna altijd wintertijd ‘als een ‘strakke"*‘brauwê^Fi^htover de i keloozen- Maar n°g zelden schiJnt hun aantal wintertip, ais een strakke, mauwe lucntover ae groot geweest te zijn als op het oogenblik. In hun weekblad staat dit aangegeven op 4348. En het zal misschien nog toenemen. In één i week steeg het van 4294 tot 4348. Zoo zullen I Het ziet er met het onderwijs in Spanje wel recht bedroevend uit Op de 100 inwoners zijn bijna 60 analfabeten. Te Madrid gaan bondskas, die zic"h zeker niet geheel voor d?p J?’0™ ±*nder.en’I die denRleef^d heb' ,,’il u. t„eh in deern- ™™»dere„ Jat m.n veer del .„der- H tA berrriinen. ’t Is hun striidkas. het maar wemig uitgeeft en maar weinig over Hot nieuwe ministerie. De heer mr. Th. Heemskerk, die zich, in opdracht van II. M de koningin, bezig houdt met de samenstelling van een nieuw Kabinet, is daarmeê reeds voor een groot deel geslaagd. Naar wij toch uit goede bron vernemen, zijn reeds de volgende portefeuilles verdeeld Mr. TH. HEEMSKERK, Tweede Kamer lid en kabinetsformateurBinnenlandsche Za ken. Mr. titie. Mr. ciën. Ds. Landbouw, Nijverheid en Handel. Voorts bestaat naar wij vernemen, het plan om Oorlog en Marine te combineeren in een Kabinet voor Landsverdediging. Zooals men weet, was mr. Loeff in het kabinet-Kuyper ook minister van Justitie, ter wijl mr. De Marez Oijens toen aan het hoofd stond van het departement Waterstaat, Han del en Nijverheid. Bevolking. Aan de statistiek van den loop der bevolking in Nederland over 1906, die thans door het Centraal Bureau voor de Statistiek in het XCIIe nummer zijner «Bij dragen” is uitgegeven, wordt het volgende ontleend Op het einde van 1906 bedroeg de bevol king 5 672 237 zielen, waarvan 49 6 man nen en 50 4 vrouwen Bij beide geslachten was de toeneming evenals in vorige jaren, on geveer gelijk en bedroeg 1.44 Door meer geboorte dan sterfte zou de toeneming 1.57 °/o hebben bedragen, zoodat 0.12 afneming werd waargenomen door meer vertrek dan vestiging. In den ouderdom van bijna 91 jaren is te Voorburg overleden de heer A. Winkler Prins, de laatste jaren rustend doopsgezind leeraar, vroeger predikant te Tjalleberd. Door zijn groote algemeene kennis en zijn stoere werkkracht zag hij zich in staat ge steld met medewerking van anderen de Geïl lustreerde Encyclopedie in zestien deelen uit te geveneen tweeden vermeerderden druk mocht hij zelf nog het licht doen zien. De derde komt thans onder redactie van J. Zon- Behalve gedichten, gaf hij een bun del preeken, losse letterkundige opstellen en menig populair wetenschappelijk geschrift uit. Te Harderwijk vermaakten zich Woens dagmiddag een aantal jongens op de ijs schotsen nabij de kust. Een viertal dreef op een klein stuk ijs een 6 a 700 meter in zee. Drie jongens sprongen eindelijk in ’t water en konden, door tot aan den hals in ’t water te loopen, de kust be reiken. De 12-jarige A. K. bleef alleen achter. Waagde hij zich in ’t water, dan was ver drinken het gevolg, daar hij het hoofd niet boven zou kunnen houden. De schots, waar op hij zich bevond, was langzamerhand kleiner gewordendoor schreeuwen en wuiven gaf hij den op den wal staanden menscben te kennen in welk gevaar hij verkeerde. De vischkoopman Jan van Bijsteren begaf zich daarop gedeedelijk ontkleed in het ijs koude water en smaakte het genoegen, den jongen uit zijn hachelijke positie te verlossen. Met gejuich werden redder en geredde door de samengestroomde menigte ontvangen. Een redding. Maandagavond tusschen 7 en 8 uur ging te Nieuwediep de tijding van mond tot mond, dat in de Zuider-Haaksgronden eene stoom boot was gestrand Onophoudelijk werden in de richting van de Pannekoek noodseinen af gestoken, hetgeen van den Kijkduintoren met het afsteken van vuurpijlen werd beantwoord, I ten teeken dat de seinen waren opgemerkt, nederzettingen, die geregeld handel drijven met j China. Ook Zuid-Afrika heeft sinds lang zijn Chinee- sche kwestie. In Transvaal is er heel wat over jn <]e Haaksgronden geducht spookte en deed te doen geweest, meer nog dan nu over de jat- ,i„ „u Britsch-Indiërs, die evenmin erg gewillig blijken om Transvaal uit te gaan. T' gevaar voor de blanke rassen buiten Europa blijft toch wel het gele gevaar. China is nu al overbevolkt en wanneer het eenmaal ontwaakt heeft. Onder het tegenwoordige conservatieve ministerie Maura is dit nog slechter geworden. De onderwijzers werden reeds slecht bezoldigd i en bovendien slecht betaald, zoodat sommigen nog jaren achterstallig salaris te goed hebben. Maar nu hebben gemeenten met bekrompen Wer- geldmiddelen bij koninklijk besluit nog het - x-l er een te sluiten of de bezoldiging van onderwijzers te I verminderen, van 600 peseta’s ongeveer f 300) tot 300 en van 500 tot 225 in ’t jaar. Een hoofdonderwijzer kreeg dus f 300 in het jaar en nu een f 150, een hulponderwijzer nu een f 112.50. Deze salarisvermindering trof een 800 onderwijzers en het was dan ook zelfs te Madrid reeds voorgekomen, dat onderwijzers bedelden. De liberalen hadden daarom bij de regeering op verandering aangedrongen. En om haar te dwingen, ging de oppositie dwarsdrijven. Zij stelden ook voor 5 millioen peseta’s voor het openbare onderwijs te bestemmen. Maar de regeering wilde er niet van weten. Door nu de hand te lichten met het reglement heeft zij einde der vorige week de begroeting er door weten te krijgen in de Kamer waarna ook de Senaat er spoedig mee klaar was. Er was geen geld, beweerde ze, voor onderwijs beschikbaar. Maar wel is een bedrag van 200 millioen peseta’s uitgetrokken voor vlootaanbouw. Of het Spaansche volk daarmee meer geholpen zal zijn Maar Spanje moet wel meedoen aan de algemeene bewapening, nu het bezig is op buitenlandsche avonturen uit te gaan. Het heeft in Marokko een taak te vervullen gezamenlijk met Frankrijk en een die niet zoo gemakkelijk is, al behalen nu de Franschen zoowel in het Oosten als in het Westen op de grens van Algiers overwin ning na overwinning op de Marokkaansche stammen. De Fransche minister van buiten landsche zaken is dezer dagen te Madrid ge komen om over die taak met zijn Spaanschen collega nader te overleggen. Het heet, dat de heeren het volkomen eens zijn. In elk geval heeft die Marokkaansche ge schiedenis een nauwere vriendschap doen ont staan tusschen Frankrijk en Spanje. Men spreekt zelfs van een aanstaande komst van den Franschen Presi dent in de Spaansche hoofdstad, ter beantwoording van het bezoek, dat koning Alfonso en zijn gemalin te Parijs brachten. Zijn vriendschap met Engeland heeft Spanje trouwens ook aan de Marokkaansche zaken te danken. Die hebben Engeland’s en Frankrijk’s aandacht weer meer bepaald bij de aangelegen heden der Middellandsche Zee. En begrijpende dat het zaak was zich ook met de andere Middellandsche Zee-mogendheden te verstaan, hebben ze een stille vriendschap met Italië en een verbond met Spanje gesloten. Een verbond met Italië ging niet te best omdat die gebonden zit aan het Drievoudig Verbond en een bond genootschap met Engeland en Frankrijk den schijn zou hebben van tegen Duitschland gericht te zijn. Zoo erg nauw neemt men het daarmee anders tegenwoordig niet meer. Men kan tege lijker tijd bondgenoot zijn van twee staten, die vrijwel elkaar’s vijanden zijn, althans elkaar nog kort geleden in het haar zaten. Engeland geeft daarvan een voorbeeld. Het heeft een bond genootschap met Japan, 't welk indertijd dit land in staat stelde Rusland aan te vallen. Maar het heeft nu ook een tractaat met Rusland. Zou het nu misschien ook nog een tractaat met de Vereenigde Staten van Noord-Amerika willen Het heeft wel altijd de vriendschap van die I groote Republiek gezocht. In Australië begint men zich over de emigratie van Chineezen al ongerust te maken. Er zijn daar heel wat Chineezen en in het noorden hebben ze al vaste Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Uitgave van T. GAASTRA Bz., De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elko Per post f 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder- firma H. BRANDENBURGH ZOON regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. te WORKUM. de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. gebrek heeft, heeft recht op onderstand, on- dan ook de toekomst donker in. ihillig hoeveel hij anders in betere tijden Patijn r> Maar begrijpelijk is het, dat Maar wij allen zullen wel moeten afwachten, nooden kan voorzien, I wat de toekomst ook in dezen ons brengen zal. /-» 1 r» i era v» r>O r» Iv f 1 10 I - wijde velden spant, als strakbespannen met het glinsterende ijs overal de vaarten liggen en heel de lucht vol is van tintelenden zonneschijn. Dan is het of het leven in ons ons sterker drijft, of we onze gezondheid en levenslust krach tiger voelen. Heel den dag, maar 's middags vooral krioelt het op zonnige banen van schaat senrijders, zwierige paren en alleenige sukke laars, er is vroolijkheid en lente in de tenten en een tinteling in de oogen van de zich ver- i dringende menschen. En wanneer we ’s avonds, vermoeid van verre tochten ons schikken om den I warmen haard onder het gezellige lamplicht, dan lijkt ons het leven zoo vreugdig bij de overdenking van het genotene en de goeddoende rust van het oogenblik. Maar dit is ook het bitterste van den winter tijd. Er zijn er zoovelen, die niet meedoen aan het pleizier, die er geen kracht en geen lust voor hebben, omdat ze nauwelijks te eten kregen, die zich niet schikken kunnen om den warmen haard, omdat niet alleen de warmte, maar menigmaal zelfs de haard bij hen ontbreekt. Denken we daar wel eens aan, als we ’s avonds - zoo gezellig bij mekaar zitten? Er zijn altijd Poll\le arme stakkers, die hun deel niet hebben aan de vreugde en de genietingen van het leven. Maar nooit is de armoede zoo nijpend, het gebrek zoo knagend, als wanneer buiten de felle oostenwind over de vlakte en door de straten der steden blaast. Wanneer onze weldoorvoede, warm-bekleede lichamen reeds te lijden hebben van de doordringende koude, wat moeten dan hongerige, nauwelijks gekleede menschen niet te verduren hebben. En in hun huizen is geen behagelijk vuur, dat hun verkleumde ledematen warmt. Men kan zich eigenlijk niet voorstellen, hoe zoovelen van hen dien winter nog door komen. Hoe moeten zulke kinderen het maken, als waarvan we laatstte Arnhem hoorden. Vader was er van door, moeder in het zieken huis en de tante, aan wie de zorg was opge dragen, keek naar de kleinen niet om. Met hun vieren zaten ze op een zolderkamertje, dekking hadden ze niet en ze sliepen op een stroozak in den hoek op den grond. ’tOudste meisje, een kind van 11 jaren, trachtte voor broertjes en zusjes met bedelen den kost op te halen. Wat moeten zulke kinderen geleden hebben in die dagen van felle koude, voor men hen vond en het armbestuur zich over hen ont fermde. Dat is een bijzonder geval, meent ge Gelukkig wel. Maar er zijn er werkelijk genoeg die het niet veel beter hebben, ook al hebben vader en moeder hen niet in den steek gelaten Te Amsterdam vond men een gezin zoo arm, dat er zelfs geen bed meer over was. Dat zegt nogal wat in dezen tijd. En hoevelen zijn er dan niet, die zich met een schamel stukje brood nu en dan tevreden moeten stellen, die misschien een bed nog wel hebben, maar nauwelijks dekens erop en voor wie een warm vuurtje een bij zonderheid is. Want immers juist in dezen tijd zoeken er zelfs bekwame ambachtslui ver geefs om werk. lederen winter weer komt de tijd dat scharen flinke gezonde mannen, gedwongen leegloopen, terwijl thuis vrouw en kinderen hunke ren naar eten en warmte. Maar dezen winter schij nen die scharen wel bijzonder groot. Lees maar eens wat dagelijks uit de groote steden gemeld wordt. Te Rotterdam was in ’t laatst van ’t vorig jaar een telling gehouden van werk- loozen onder de bouwvakarbeiders. Er waren er in ’t geheel 636, die te zamen voor 1155 kinderen beneden 16 jaar te zorgen hadden. Dat zijn nu maar alleen de schilders timmer lieden, metselaars enz. in één- stad. Hoevelen zullen daar vooral aan losse arbeiders nog bij komen? Want die zijn er toch altijd nog het slechtst aan toe. Wanneer men dat nagaat, kan men begrijpen voor welk een reusachtige taak de comité’s staan, die zich overal ter onder steuning van de werkloozen gevormd hebben. Al halen ze o wel voortdurend te kort komen. dan nogal wat geld op, ze moeten ----- L—I-- En met het oog daarop is het ook eenigzins te begrijpen, dat het Amsterdamsche steuningscomité aan de werklooze diamantslijpers ondersteuning wei- i land Russische suiker nog de Londensche markt gert. Ik zeg niet, dat ik dat ook dat ik het ten volle gerechtvaardigd vind. Wie Van Vuuren, Van Nispen en Tydeman zagen verse! ook verdient. wanneer men niet in aller i men allereerst dien nood te lenigen tracht, die i het meest nijpend is. En de diamantbewerkers behooren toch ongetwijfeld tot de élite van de i arbeiders. Hun loonen zijn zoodanig, dat ze zich eenigen welstand kunnen veroorlooven en allicht iets van de hand kunnen doen, dat hen voor gebrek bewaart. Bovendien zullen zij zeker eerder dan de meeste andere arbeiders eenigen fnr tijd crediet kunnen krijgen. En dan hebben ze een 1 -- 1 hen behoeft uit te putten, maar toch in de erg ste gevallen nog wel eens iets kan afstaan. Dat ze er i j spreken, is te begrijpen, ’t Is hun strijdkas, het middel, dat hen sterk maakt tegenover de pa troons en dat ze dus niet uit handen kunnen I geven. Om dan ook te voorkomen, dat ze daar toe ooit gedwongen zouden worden, denken ze 1 er nu aan een fonds tot uitkeering bij werke loosheid, dat geheel onafhankelijk zou staan recht gekregen van twee scholen wer- NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD

Friso nl | 1908 | | pagina 1