voor WO II KIM en omliggende Gemeenten. Van het Wereldtooneel. J. r i I J o J BI 11 Til •0 S" Binnenlandsch Nieuws. i F «if ZATERDAG 1 FEBRUARI 1908. ander, dat 1. Volgens de N. r le 3e 5e le 3e le 3e 4e 5e C. E. maakt prijs pnjs en f 60. - 40. - 20. f 50. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. J i vlagen, als rook, om de spits draaide, heeft die mist ons ook ons niet naast dit alles, wat goeds, tenminste wat schoons gebracht Hebt ge niet hier of daar in deze mistige dagen een laan ge zien met overhangende hoornen, waarvan de takken ineenstrengelden en waar ge liept onder een dak, niet van groen nu, maar van groote, witte pluimveeren neerhangend overal? Niet? Dan hebt ge een wondere, verrassende schoonheid j gemist. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. schijnt dat de eersten dag verscheiden socialisten tegen hadden gestemd om een scheuring in de partij te voorkomen. De scheuring wordt nu gevreesd. Men spreekt al van een nieuwe arbeiderspartij die de nationale zal heeten. De toestanden in Macedonië worden steeds slechter. Van 1 April tot 1 December 1907 zijn 43000 Christenen van daar naar de Vereénigde Staten en Canada vertrokken. ;ram per jaar ver- dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 Maar al die ongelukken doen ook de Rot- I Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. le prijs zilveren Onze handel op Bt. Ct. is sedert de invoering van het rijksmerk onze invoer van boter in België geregeld met Het ruim een half millioen kilog: I 1- ön rlat terdamsche haven geen goed. WVvl Ulv En réeders. cargadoors We hebben de vorige week weer iets be leefd, dat ons aan de dagen van het vergaan der Berlin herinnerde. Ieder zal zich nog herinne ren de onsteltenis, die de ramp aan dit stoom schip vlak bij onze kust overkomen, in ons land maar ook daarbuiten, wekte. Met welk een angstig verlangen verbeidde men niet de cou rant, om nadere bijzonderheden te vernemen, wat een spanning niet overal, terwijl het red dingswerk nog voortduurde en maar geen suc ces scheen te zullen hebben, wat een uitkomst toen de eerste schipbreukelingen gered werden, wat een onbewust gevoel van nationalen trots ook over den moed van redders als Klaas Ree en Sperling en over het verschijnen van den gemaal onzer Koningin op de gevaarlijke plek Maar wat een verslagenheid ook, toen het red dingswerk maar ten halve gelukt bleek, wat een deernis met de verongelukten en hunne treurende verwanten. Wij hadden zelf daar volgehouden in die ijzige kou, wij hadden ons zelf vastgeklampt aan die laatste hoop en wij gevoelden zelf den doodsangst van wie dit alles tevergeefs geleden hadden. Nu is het anders geweest aan den Hoek. Er zat geen schip in zicht, waarop de menschen riepen om verlossing. Er was geen plaats voor moed en gewaagde daden. Over het water hing het ondoordringbaar gordijn van mist. En de menschen, die langs den kant liepen over de lange pier, aan den Nieuwen Waterweg, over al, trachten tevergeefs uit te zien in het onbe kende, om te weten wat daar ginds gebeurde. Zij spraken niet veel, deden niets, konden niets doen. Zij wachtten. Het was stil over al, beklemmend stil. Men keek elkander aan, men vroeg soms als uit gewoonte. Maar men wist, dat niemand iets wist, niemand iets weten kon van die boot, die met 21 menschen 28 meende men rondzwierf over het water. Men wachtte, maar men moest wachten. Allen moesten het. De journalisten, de verwanten der vermisten, de redders, allen. Nu en dan ging er een boot uit, de reddingsboot of een sleepboot. Maar men hoopte nauwelijks meer. En de mist bleef maar met haar dikken sluier land en zee omhullen. -De kabinetscrisis, Het resultaat der voortgezette besprekingen over de oplossing der Kabinetscrisis, is naar men uit rechts- parlementaire kringen verneemt dat de formateur op Oorlog en Buitenlandsche Zaken na, zijn ministerie gereed heeft, met de vol gende verdeeling der portefeuilles. Mr. Th Heemskerk (a-r), formateur, Binnenlandsche Zaken. Mr. M. J C. M Kolkman (R-Kath.), Tweede Kamerlid, Financiën. J. S. G. Bevers, (R. Kath.), wethouder van ’s Gravenhage, Waterstaat. Ds A. S. Talma, (a.-r), Tweede Kamer lid, Landbouw, Handel en Nijverheid. A. W F. Idenburg, (a.-r.), oud-minister van Koloniën, Koloniën. Mr. J. A. Loeff, (R -Kath.), oud-minister van Justitie, Justitie. A. H. Hoekwater, schout-bij-nacht, Ma rine. Evenredige vertegenwoordigingZooals bekend mag worden verondersteld bestaat er in ons land een vereeniging voor Evenredige vertegenwoordiging, wier secretaris de heer v. Koetsveld voordurend propaganda voor haar beginsel. Thans heeft de heer V. K. een plan bedacht om eens proef ondervindelijk het nut dier vereeniging aan te toonen. Hij heeft zich tot de lokale Utrecht- sche pers gewend om daar ter stede met haar hulp op Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag tot 1 uur eene proefverkiezing te doen houden, volgens het systeem der E. V. Niet alleen zal deze proefneming plaats hebben om de mogelijkheid te bewijzen van het stelsel, doch tevens om er de grond, voordeelen en gemakken van aan te toonen. Een centraal-stembureau zal op een nader te bepalen dag in het openbaar zitting houden om den uitslag der stemming, naar de bij de redacties der plaatselijke bladen ingekomen biljetten, op te maken. De groote vraag zal zijn of deze proefne ming iets anders bewijst dan de mogelijkheid eener practische toepassing. Immers, het zeer verklaarbare verschijnsel doet zich voor, dat evenredige vertegenwoordiging steeds op ’t program staat van minderhedenzoolang ze minderheid in de Volksvertegenwoordiging zijn. Wordt de minderheid meerderheid, dan acht zij de invoering niet meer urgent. De geschiedenis onzer politieke partijen is daar om het te bewijzen. Intusschen zal de proef te Utrecht belangwekkend genoeg kunnen zijn als zij maar algemeen is. Woensdag 29 en Donderdag 30 Juli zal te Joure worden gehouden een nationale wedstrijd van Gemengde Koren en Fanfare corpsen, zoo mogelijk in den tuin van het fraaie buiten Herema-State. Voor den Zangwedstrijd op Woensdag 29 Juli worden de volgende prijzen uitgereikt; 2e afdeeling Gemengde Koren. verguld zilveren medaille en groote zilveren medaille zilveren medaille le afdeeling Gemengde Koren, prijs verguld zilveren medaille en f 4 00. - 50. Fanfare-corpsen op Het is moeilijk zich een juiste voorstelling te maken van den oogenblikkelijken toestand in Portugal. De een zegt, dat er een onweer dreigt, de er geen wolkje aan de lucht is. Het is vooral de regeering, die de laatste voor stelling van den stand van zaken geeft. Maar die heeft er natuurlijk belang bij het buitenland te doen gelooven, dat het Portugeesche volk zich onder de dictatuur van den minister president Franco zeer gelukkig gevoelt. Waar schijnlijk zal men dan ook het verstandigst doen de regeeringsberichten niet al te letterlijk te nemen. Maar of het zoo erg is, als sommige dagbladcorrespondenten uit Spanje seinen Die van de Lokal-Anzeiger zegt, dat de Spaansche bladen onrustbarende berichten uit Portugal vernamen. De censuur moet er streng zijn en brieven zouden geopend worden. Er zitten, zoo heet het, 300 republikeinen achter slot. Pa- troeljes trekken voortdurend in Lissabon door de straten. Aan troepen, waarbij een oproerige geest is, is de munitie ontnomen. Het 1ste regiment artillerie en het 16de regiment infan terie zijn geheel ontwapend, aangezien men ze verdacht den koning en Franco gevangen te willen nemen. Progressieven en conservatieven hebben besloten niet aan de verkiezing mee te doen, zoodat de regeering alleen met de repu blikeinen te maken zal hebben. De beurs is sedert twee dagen gesloten; de handel staat geheel stil. Radicalen en republikeinen hadden zegt men, tegen den 31sten Jannari een opstand beraamd en waren daartoe van bommen en revolvers voorzien. Maar de regeering had tijdig alle maatregelen genomen. Hoe geheel anders klinkt het verhaal van den toestand uit Franco’s mond zelf. Deze zou tot een Fransch journalist te Lissabon gezegd heb ben, dat er niets waar was van die onrust barende berichten. Wel .hebben wij, zoo ver telde de minister, bewijzen gevonden van plan nen tegen de openbare orde en daartegen onze maatregelen genomen. Wij hebben de voor naamste onruststokers gevangen genomen en zullen er misschien intusschen nog meer gevangen nemen. Zij zullen voor den rechter verschijnen en waar schijnlijk eenvoudig over de grens worden gezet. Wanneer de rust hersteld is, mogen zij terug komen, maar orde moet er eerst wezen. Het buitenland moet ook gerustgesteld worden. De berichten over oproerigheid van het leger, kon de journalist, verklaarde Franco, uitdrukkelijk tegenspreken. Zou dit alles werkelijk zoo wezen Het Portugeesche volk heet wel niet erg po litiek te wezen, maar zóó kalm ziet toch bijna j geen enkel volk het aan, dat de regeering de grondwet op zij schuift, de volksvertegen- het vol van journalisten, Nederlandsche en Bui tenlandsche, allen wachtende op het nieuws, dat niet kwam. Daar liep ook een bejaard heer, met al grijzenden baard, onrustig heen en weer. Telkens, wanneer er een de wachtkamer bin nenkwam, de stationschef of een varensgezel, op wie de journalisten, tuk op nieuws, toe schoten, liep hij ook toe, vroeg dringend met zenuwachtige bewegingen en onrustige oogen, wat er was. Maar ook telkens weer stapte hij langzaam, moedeloos terug naar zijn eenzaam heid, zijn trekken, die een oogenblik in leven dige nieuwsgierigheid gespannen waren, verslap pend, zijn vragende oogen naar den grond ge richt. Dan ging hij weer ergens zitten op een bank of een stoel en keek de wachtkamer rond. Maar het was, als zag hij de vele menschen niet, als zag bij ginds op de zee, zijn jongen. De man wachtte op zijn zoon, die ook over gekomen was met de Amsterdam. Zijn bagage was gearriveerd. Hij moest ook op die sloep zijn, die, naar men meende, in den dikken mist hopeloos rondzwierf over het wijde water. Welk een verrassing, toen Vrijdagmorgen de Gouwzee den Nieuwen Waterweg binnen liep. Allen gered schreeuwde men van de boot naar den kant, waar de menschen te wachten stonden en een gejuich ging de boot tegemoet. Door een Noorsche boot, die voor den Water weg voor anker lag er waren er daar wel een 70 of 80, omdat de dikke mist het binnen komen belette waren ze na anderhalf uur zwervens opgepikt. En terwijl aan den wal allen in angstige afwachting waren, terwijl sche pen uitgingen en zich gereed maakten om bij helder weer uit te gaan, terwijl dokters en ver pleegsters aankwamen en verplegingsmateriaal en brancards, zaten de schipbreukelingen rustig een kaartje te leggen met kapitein Johan Erland. Maar daaraan dacht je niet, dat oogenblik toen de boot binnenkwam. Toen was er alleen blijdschap over ’t eindelijk wedervinden, blijd schap bij allen, maar het meest zeker bij dien ouden vader, die zijn zoon reeds 2 dagen zat op te wachten. O, het was aandoénlijk, toen hij dien doodgewaanden zoon weer in de armen sloot! W'as de jongen niet als uit den dood verrezen De geredden, om wie zooveel te doen geweest was bleven niet lang in den Hoek. Zij ver langden thuis te komen. Alleen van wie er zoo lang op hun redding gewacht hadden, bleef er hier en daar een napraten. Want dat is wel altijd de gewoonte. Achteraf meent deze dat men zoo, een ander, dat men zus had moeten doen. Maar er wordt nog meer nagepraat, er wordt overal nagepraat, waar men belang heeft bij de scheepvaart. En wel het meest in Rotter dam. Het doet de Harwich-lijn geen goed, wanneer zoo telkens haar schepen een ongeluk overkomt. Bijna een jaar geleden de stranding van de Berlin, een dag of tien geleden de ge lukkig niet ernstige stranding van de Vienna en enkele dagen later de aanvaring van de Amsterdam. Dat schrikt de menschen wel wat af. woordiging naar huis stuurt en haar eigen gang gaat. Dat heeft bij het conflict tusschen de Argent(jnsche regeering en de volksvertegenwoordiging ook de eerste blijkbaar begrepen. Nadat zij de zitting van het congres ontbonden had verklaard, heeft zij het parlementsgebouw door de politie doen afzetten, die de afgevaardigden beletten naar binnen te gaan en de troepen in de ka zernes gereed gehouden om op alles voorbereid te zijn. De regeering schijnt tot dit krasse op treden gekomen te zijn door de nalatigheid van het Congres, dat naliet de begiooting voor 1908 in behandeling te nemen en anderen door de regeering belangrijke en spoedeischend geachte ontwerpen. Deze nalatigheid kon, meende de regeering, de financieele huishouding van den staat des- organiseeren en een bron worden van anarchie en burgeroorlog. Maar de regeering belooft tevens, dat het besluit tot ontbinding in een gewone zitting van het Congres aan het oordeel der Volksvertegenwoordiging zal worden onder worpen. Als het Argentijnsche volk nu maar zoo lang geduld heeftOver ’t algemeen zijn de Zuid-Amerikanen nogal wat heet gebakerd. En de regeering zou daarom wel eens onaange name gevolgen van haar besluit kunnen onder vinden. Al dadelijk heeft dit trouwens voor haar een onaangenamen toestand geschapen, ’t Is niet prettig visite te krijgen, terwijl er ruzie in de huishouding is. En het moet dan ook voor de regeering hoogst onaangenaam wezen ruzie met de volksvertegenwoordiging te krijgen, juist nu het Amerikaansche eskader te Buenos- Ayres op bezoek kwam. Zij kan nu den Amerikanen als een van de bezienswaardigheden der hoofdstad het door >n rare dingen gewoon. En zij hebben maar weinig tijd gehad om lang rond te kijken. De tocht, die hun nog wacht, is te lang, dan dat zij overal zoo lang zouden kunnen blijven plakken als te Rio de Janeiro. Bovendien worden de geruchten van een Spanning tusschen China en Japan steeds menigvuldige!’, zoodat zij zich wel zullen gaan haasten, om, zoo het noodig mocht blijken, tijdig in den stillen Oceaan te zijn. Ook Rusland, heet het, schijnt zich ongerust te maken over den toestand in het Verre Oos ten en er wordt beweerd, dat de Russische reserve-officieren in Oost-Siberië reeds aan zegging kregen zich te Irkoetsk in gereedheid te houden, en dat uit Zuid-Rusland twee leger korpsen daarheen gezonden worden. Een vloot kan het er moeilijk naar toe te sturen, omdat het die niet meer ter beschikking heeft, maar alle hoop schijnt nog niet vervlogen, dat het er binnen afzienbaren tijd weer een zal hebben. De kansen voor het vloot-ontwerp op een meer derheid in de Doema. worden gunstiger. Zou misschien de vrees, dat de regeering bij verwerping van haar aanvrage van 3 milliard voor de vloot, ook de derde Doema zou ontbinden daaraan niet vreemd zijn? De oppositie, ook vooral onder de reactionairen, was anders hevig. Maar het lijkt toch niet waar- i schijnlijk, dat de regeering tot die ontbinding zou overgaan. Een gewilliger Doema dan deze uitgezonderd dan tegenover het vloot-ontwerp is kan zij moeilijk krijgen. Mocht zij dus wer kelijk tot ontbinding overgaan, dan zou zij mis schien wel geen Doema meer doen kiezen en zonder vertegenwoordiging verder gaan regeeren. Veel zouden de Russen daarbij niet verliezen. Een volksvertegenwoordiging, die alleen in ’t leven kan blijven, wanneer zij op alle voorstellen der regeering ja en amen zegt, is toch niet veel waard. Trouwens ook bij nieuwe verkiezingen, zouden ze niet veel baat vinden. De regeering zou wel weer zorgen, dat haar mannetjes ge kozen werden. Dat gaat in Rusland makkelijker dan in op West-Europeesche wijze geregeerde landen. De verkiezingen in de Kaapkolonie hebben dat geleerd. Daar heeft de regeering bij de verkiezingen voor den Wetgevenden Raad een belangrijke nederlaag geleden. In dezen Raad die 26 leden telt, zal de Zuid-Afrikaansche partij, waartoe voornamelijk de Hollandsch spre kende Afrikaners behooren, een meerderheid hebben van 8 leden, Jameson en zijn mede- ministers zullen dus moeten aftreden en waar schijnlijk vervangen worden door een ministerie met Merriman aan het hoofd. Voor de imperia listen in Engeland is het een harde slag, voor de Hollandsch sprekenden in Zuid-Afrika daaren tegen een hoopvol teeken. In de Fransche Kamer is uitvoerig ge sproken over Marokko. Minister Pichon ver klaarde, dat Frankrijk zich zou houden aan de acte van Algeciras en zich geen partij zou stellen in den strijd tusschen de twee sultans, Abdel- Azis en zijn broer Moelai-Hafid. De vergadering van de Engelsche Arbei derspartij te Huil heeft met een meerderheid van 45.000 stemmen besloten het socialisme tot hoofddoel der partij te maken, nadat zij den vorigen dag met groote meerderheid het voorstel verworpen had, om verschillende socialistische hoofdbeginselen in de statuten op te nemen. Voor den wedstrijd Donderdag 30 Juli. 2e afdeeling Fanfare, verguld zilveren medaille groote zilveren medaille zilveren medaille le afdeeling Fanfare. medaille en f 75. - 50. Belgie In de ruime wachtkamer van het station was I gemist. En de réeders, cargadoors en agenten van vaste lijnen te Rotterdam hebben het dan ook raadzaam geacht aan de Kamer van Koophan del en Fabrieken een adres te richten, waarin zij hun beklag doen over de weinige veiligheid van den Rotterdamschen Waterweg en dingen opnoemen, waaruit blijkt, dat daarvoor ook niet voldoende gezorgd wordt. Nu dat laatste is werkelijk ernstig genoeg. Onze welvaart hangt te zeer van den goeden' naam en de goede in richting onzer groote zeehavens af, dan dat we niet alles zouden doen, om die in goeden staat te houden. Maar het is vaak wel eens noodig, dat bijzon dere gebeurtenissen bij dergelijke gebreken on ze aandacht eens bepalen. Dat is dan toch een voordeel, dat men van dergelijke rampen trekt, dat zij de oogen openen en men den put nog dempen kan eer het kalf verdronken is. Maar er is immers ook geen ongeluk zoo groot of er is een gelukje bij. De ramp met de Berlin heeft de oogen geopend voor het gebrek kige in ons red dings wezen. En men is sinds dien gaan aanpakken. We zullen hopen, dat de tentoonstelling van het Roode Kruis en het Reddingswezen, waarvoor dezer dagen het co- mité-generaal gevormd is op een vergadering in den Haag, ons dat eens duidelijk zal toonen. De ramp met de Amsterdam zal de gedach ten scherpen in het nemen van maatregelen voor de veiligheid van den Waterweg, ook bij mist; zal maken, dat men zich niet langer te vreden stelt met één misthoorn zonder een in reserve, die dadelijk in gebruik kan worden ge nomen, wat nu het geval niet bleek. En de mist zelve, die zooveel dagen onze vel den omhulde, die oorzaak was van de ramp aan den Hoek, die het telefoonnet onzer steden afbrak, die de Delftsche brandweer deed uit rukken, toen men meende, dat de Delftsche toren j.politie-agenten afgezette Parlementsgebouw latei in brand stond, terwijl het de mist was die in 1 ijken. Maar de Amerikanen zijn aan rar tijd gehad lang zouden kunnen blijven plakken als te NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD k o I 2e 4e 2e 2e van - 25. f 1 - I 2e 3e I

Friso nl | 1908 | | pagina 1