voor Over dit en dat. A 1 J 34ste Jaargang. ZATERDAG 15 FEBRUARI 1908. No. 7. Lit de Kamers. Binnenlandsch Nieuws. Uitgave Ver- ker geworden gegaan, daarmee nog op elkaar. ze 1 aan onzen hedendaagschen inbrekers het in huis aanwezige geld. Het nieuwe Ministerie. Het is er. Mr. Th. Binnenl Zaken. Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. oen lek der leiding. minister meende van niet. Zoodra de van dat stuk als een factor van be- De paardenhandelaar de W. te Oude- mirdum (Gaasterland) is op den openbaren weg voorbij Kippenburg aangerand en gesom meerd zijne portefeuille af te geven. De koopman bood f 4 aan, waarmede de aan rander geen genoegen nam Hij dreigde met een hakmes, maar de aangevallene verweerde zich met zijn stok en riep luidkeels om hulp. Toen deze verleend werd door een schippers knecht, zocht de aanrander een goed heen komen. De politie zoekt hem thans. Een brutaal stukje. De heeren inbre kers te Amsterdam schijnen het op de post- In den nacht Dinsdag op Woensdag werd ingebroken G. Poolman. Van Breestraat aldaar, o.m. twee kostbare postzegelalbums, te dien was de daad i die bleef ook na het intrekken van de ge- r x - Tr den provm- te hebben waargenomen, die haar bijkans be malen waterstaat (vacature-Hendriks) den heer dweimde. Ook haar echtgenoot was zoo K. Pringle, thans prov. hoofdingenieur in onder den jnvioed Friesland. £en dure uitgaansdag. Een winkelier aan de Haarlemmerstraat te Amsterdam, de heer B., die Zondag den geheelen dagenden daaropvolgcnden nacht zijn woning alleen moest van het gas, dat hij ón mogelijk kon opstaan. Mevr. Poolman wist te staan, doch zakte onmiddellijk in Eerst tegen den morgen ontwaakte uit haar bedwelming, die men toeschreef gasontsnapping uit Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Frankrijk, België, Denemarken en Noorwegen. Daar echter België en Noorwegen neutraal zijn verklaard, iets, waartegen onze nationale trots zich altijd verzette, zouden deze twee staten aan het te sluiten verdrag niet meedoen. Naast Engeland en Duitschland zouden wij dus de meestbelanghebbenden zijn. Want Frankrijk grenst slechts even met zijn noordpunt aan de Noordzee en Denemarken’s voornaamste zijde is naar de Oostzee toegekeerd, daar het aan de Noordzeekust geen havens of steden van be- teekenis en slechts een duinenreeks heeft. Wij daarentegen liggen met onze belangrijkste pro vincies aan de Noordzee, die ons van twee zijden begrenst. Onze havens liggen eraan en onze groote steden hebben naar die zee haar uitgang of liggen in haar onmiddellijke nabijheid. Het verdrag zou dan ook vooral ten onzen opzichte belang hebben, ’t Zou, als ’t ware, een ver klaring der groote mogendheden zijn, dat ze onze onafhankelijkheid waarborgen en onze tegenwoordigen toestand willen handhaven. Maar het zou geen verklaring zijn over ons, maar buiten ons om. We zouden, als gelijk gerechtigden, mee aanzitten om te beraadslagen. Dat zou een gewichtig werk worden voor onze diplomaten en onzen minister van buitenlandsche zaken. Och, eigenlijk is alles in zekeren zin gewichtig, ’t Hangt er maar van af, hoe men het bekijkt. Het vonnis van de Amsterdamsche rechtbank, waarbij de houders van het speelhuis in de Vondelstraat vrij uitgaan, is ook gewichtig, ’t Opent voor ons land het uitzicht op den bloei van meerdere speel clubs, wanneer de oprichters, maar omzichtig genoeg te werk gaan, en van benden internationale spelers. En wanneer de patroons-vereeniging Boaz spaar- en voorschot banken gaat oprichten, zooals de commissie, die daarover advies had uit te brengen, aanraadt, dan is dat ook al zeer gewichtig. De belangen van hoevelen zouden daar niet bij betrokken kunnen worden? We zouden eerder moeten vragen: wat is niet gewichtig? Er gebeurt toch maar weinig, of het is voor mij of mijn buurman of voor iemand te Helena- veen of te Sjanghai of in de Sahara van be- teekenis. De prijs der Advertentiën is van 1 -—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. ten vooral door den feilen toon van den mi nister heel wat opschudding. De heeren schrokken van de bedreiging met strafver volging al bleek de heer Van Idsenga, wien het gold, er ook niet erg bang voor. Geen wonder dus, dat de zaken in de Eerste Kamer nog eens ter sprake kwamen. De heer Reekers voelde zich geroepen voor den minister van oorlog den handschoen op te nemen en tegen al die kritiek op alles wat van het departement van oorlog uitging op te komen. Maar den heer Van Löben Seis bleek deze verdediging maar half naar den zin. Hij achtte op dat departement wel wat verandering noodig. Nog een andere oneenigheid kwam in de Eerste Kamer-vergadering opnieuw te berde. Het was die tusschen minister Veegens en den heer Regout. Men zal zich herinneren dat deze laatste slecht te spreken was ge weest over de benoeming van 3 directeuren bij ons mijnwezen en het in deze zaak door den minister tegenover den Mijnraad ge volgde beleid. Naar aanleiding daarvan had de minister de briefwisseling, die dienaan gaande tusschen hem en den Mijnraad ge voerd was, willen overleggen. Maar de voor zitter van dien raad had tegen de overlegging van een zijner brieven bezwaar. En de mif nister, die óf alles óf niets wilde overleggen, moest nu in een schrijven aan de Kamer meedeelen, dat de overlegging niet kon plaats hebben. De heer Regout bleek nu van meening, dat de overlegging ook zonder dien eenen brief, wel kon doorgaan. De brief was ver trouwehjk en behoorde niet bij de officiëele correspondentie Zoo noodig had de minister met een uittreksel uit bet schrijven, waar tegen de voorzitter geen bezwaar had, kunnen volstaan. Blijkbaar rekenden echter nog de heer Regout noch de Voorzitter erop, dat de mi nister daartoe bereid zou zijn. Want in een volgende vergadering kon de heer Regout meedeelen door dien Voorzitter gemachtigd te zijn tot de verklaring, dat tegen overlegging van een afschrift van den bewusten brief geen bezwaar bestond, mits b.v. een commissie uit de Eerste Kamer niet meer dan 5 personen - daarvan kennis nam en niet de geheele Kamer. Wat zal nu de minister doen? Maar dat is een zaak, die nu zijn opvolger yinh naar aan aangaat. Want we hebben immers na weken- luitenant kolonel lan8 wachten een nieuw ministerie gekregen verslaggever van de met Mr Heemskerk, de samensteller ervan, als minister van binnenlandsche zaken. laten, was in tijd bezorgd voor Hij meende dus zeer voorzichtig te handelen door het te verbergen op een plaats, waar men het niet zou zoeken, en koos daarvoor de kachel in den winkel, waarin hij een zakje, inhoudend ongeveer f i 00 aan zilvergeld en f 65 aan bankpapier, deponeerde. De bediende, van niets wetend, maakte Maandagmorgen de kachel aan, die vreeselijk rookte. Toen hij het vuur wat oppookte, vielen er rijksdaalders op den grond. Direct werd het vuur gedoofd, doch van het papieren geld kon niets gered worden. Het zilver echter kon worden behouden. Een dure uitgaansdag geweest De moord te Nijmegen. Inzake de veel besproken moord(?)zaak te Nijmegen, is nog niets opgehelderdalles ligt nog in een diep duister. De verdachte Gr. blijft alles hardnekkig ontkennen en loochent zelfs dat er eenige ge tuige aanwezig is geweest. Niettemin zal Gr., die al meer met de politie kennis gemaakt heeft en slecht staat aangeschreven, ter be schikking van de justitie gesteld worden. Het lijk van het slachtoffer is in het Canisius ziekenhuis geschouwd Eenige merk bare sporen van mishandeling heeft men op het lijk niet gevonden Het slachtoffer heeft als dienstbode gediend in het slaaphuis, waar Gr. als gast logeerde. De vroegere wisselwachter der Holl. Spoor te Hilversum, door wiens onvoorzich tigheid in den avond van 2 Nov. j 1. aldaar aan een overweg drie personen door een trein werden gedood en een vierde zwaar gewond, is gisteren door de Amsterdamsche rechtbank veroordeeld tot 6 maanden hechtenis. Het plan bestaat, volgens het N. v. h. N. om van verschillende brigades bereden politie in t Noorden van ons land (4e divisie) ge mengde brigades te maken deels te voet en deels te paard Van Rijkswege zullen dan aan iedere brigade twee fietsen worden ver strekt. Bij geruchte vernam het Centrum, dat indien het nieuwe kabinet tot het indienen van Grondwetherzienings-ontwerpen overgaat, het dan ook zal voorstellen, den tijd, waarvoor de leden der Tweede Kamer worden gekozen, van vier op zes jaar te brengen. Men schrijft uit Doezum aan de Pr. Gr. Cl.: Hij. U. v. d. L., had trouwplannen. leden Zaterdag zou de plechtigheid plaats hebben, terwijl de Gereformeerde dominé bericht had gekregen, dat de jongelui het plan hadden Zondag voor het altaar te komen. Maar Vrijdag vond de bruidegom zich be zwaard en maakte zijn gevoelen aan den vader der bruid bekend, die daarmee wel genoegen nam. Deze nu verkleedde zich direct, bracht op de secretarie en tegelijk den predikant de tijding, dat de trouwplech- was uitgesteld. Aufgeschoben twee zijnen was. De inhoud teekenis was beschouwd, was de heer Römer met dien inhoud in kennis gesteld. Voor het niet noodig geweest. En wat van den heer Van Idsenga betrof zegels voorzien te hebben. 1 van J bij dr. waar zamen ter waarde van f 1800, werden ont vreemd. Het eigenaardige van het geval is, sshrijft de Teldat mevr. Poolman zich herinnert, ongeveer te 4 uur in den nacht te zijn wak- ker geworden en toen een sterke gaslucht De beide Kamers zijn met de Credietwet van Oorlog bezig geweest Zelf heeft die wet niet veel moeite gekost en zij is geree delijk door de heeren aangenomen Maar haar behandeling heeft in de Tweede Kamer aanleiding gegeven tot een heftige woorde- wisseling tusschen minister Van Rappard en twee afgevaardigden. En deze ruzies hebben in de Eerste Kamer nog een klein naspel be leefd. De heer Van Idsenga had zich, leiding van het ontslag van 1 Römer, tegenover een Telegraaf naar ’s ministers oordeel, zeer onheusch en ongepast uitgelaten over een paar hoofd officieren. Deze hoofdofficieren hadden daar over bij den minister hun beklag gedaan en de minister had niet geaarzeld deze klacht te stellen in de handen van zijn collega van justitie ten einde tegen het kamerlid een rechtsvervolging in te stellen zoo daartoe ter men bestonden. Dit kwam minister Van Rappard thans in de Kamervergadering ver klaren en hij voegde er een veroordeeling van ’s heeren Van Idsenga’s daad aan toe. Het bleek echter, dat deze zich niet zoo had uitgelaten als in de Telegraaf vermeld had gestaan Uitdrukkingen als »het ontijdig met boos opzet breken van de carrière van een kameraad’’ waren toevoegsels van den journalist geweest en de heer Van Idsenga had dan ook verbetering verzocht. Maar het bleek nu, dat zijn hoofdgrief, dat n.l achter den rug van overste Römer om van een door hoofdofficieren opgesteld rapport ten 1 nadeele was gebruik gemaakt, juist De samenstelling is als volgt Heemskerk (kabinetsformateur) Jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, Buiten! Zaken. Mr. A. P. L. Nelissen, Justitie. Mr. M. J. C. M. Kolkman, Financiën. Generaal F. H. A. Sabron, Oorlog. Mr. J. G. S. Bevers, Waterstaat. A. S. Talma, Landbouw, Handel en Nijver heid. A. W. F Idenburg, Koloniën. De vice-admiraal J Wentholt, in het afge treden kabinet minister van marine, gaat als zoodanig over in het nieuwe ministerie. Mr. Heemskerk, minister van Binnenl. Zaken, zal mede tijdelijk belast zijn met de I waarneming van het departement van Kolo niën, in afwachting van Idenburgs overkomst uit Suriname, waarvan deze oud-minister gouverneur is. Door de benoeming tot minister van heeren Heemskerk, Kolkman en Talma zullen aanvullingsverkiezingen voor de Tweede Kamer moeten plaats hebben in de districten Slie- drecht, Rheden en Tietjerksteradeel. De benoeming van den heer Bevers tot minister brengt eene vacature in de Eerste Kamer voor Zuid-Holland. De Prov. Staten van Gelderland hebben benoemd tot hoofdingenieur van wraakte uitdrukkingen voor den minister on verdedigbaar. De tweede afgevaardigde, die het met minister Van Rappard aan den stok kreeg, was de heer Duymaer van Twist. Hij had beweerd, dat op het departement van oorlog Er is een kwestie aan gelden waren zoek geraakt, die voor onder- uc uruc, «aai uy wc van tcci iiauy ueuumieu ommeren oesiemd waren. Dat nam de mi- zijn. In dezen tijd van verdragen wil men ook I ni8ter hem hoogst kwalijk. Er was niets bij verdrag vaststellen, dat de toestand rondom zoek kt D k d SOmmigen, de Noordzee moet blijven, zooals hij is. Het b plan daartoe heet van Duitschland te zijn uit- die gemeend hadden ook wat te zullen kry- Zou het dan eindelijk gevonden zijn? Bij al de vorderingen, die de medische wetenschap maakte, bij al de nieuwe vondsen, die zij tel kens te boeken had, bleef steeds dit eene ach terwege, waarnaar toch zoo reikhalzend werd uitgezien, het middel, dat hem een langer leven, een langere jeugd waarborgde. »Eeuwig leven, eewige jeugd” moest, dat be greep men, een onbereikbaar droombeeld zijn. Wat ontstaat, gaat te niet, omdat het zich zelf, zijn eigen krachten verbruikt. Maar zoo dit al met te bereiken bleek, het zou toch misschien mogelijk zijn ’s menschen leven te verlengen. Hem langen tijd te bewaren voor de zoo soms zoo vroeg dreigende kwalen van den ouden dag. Een langer leven immers zou niets zijn, zoo het niet tevens een langere jeugd beteekende. Men spotte met deze wenschen. Bepaalde kwalen, ja, konden bestreden worden, maar de langzame vernietiging door den ouderdom was nooit tegen te gaan. Zouden deze spotters be schaamd worden Een Bulgaarsch overste van den gezondheidkundigen dienst, Dr. Tranjer beweert een verjongingsserum gevonden te heb ben. Hij beweert het! Ja, maar niet op losse gronden. Luister maar. Er is een medische theorie, die aanneemt, dat zoo een ziektekiem een lichaamscel tracht binnen te dringen, deze cel al haar krachten mobiliseert tot bestrijding van den vijand. Zij brengt zelf de strijders voor, die dien vijand terugdringen. En nog, nadat de vijand verslagen is, gaat zij voort, nieuwe strijders voort te brengen. Bij een nieuwen aanval van diezelfde ziekte kiem, is zij daartegen dus sterker gewapend en het kan zijn, dat de vijand zelfs totaal ge vaarloos voor haar geworden is. Ouderdom nu wordt beschouwd als het gevolg van een slepen de cel vergiftiging. Wanneer men dus jonge menschen behandel de met het serum of weefselsappen van oude menschen, dan zouden de lichaamscellen van die jongeren zich krachtiger gaan wapenen tegen den binnendringenden vijand en dus meer weer standsvermogen krijgen tegen het ouderdoms- vergif. Het serum van zoo’n jong schepsel nu, waarin de inwendige krachten tot bestrijding van het ouderdomsvergif ontzaglijk moeten zijn toegenomen, zou, wanneer men daarmee oude menschen inspoot, dezen laatsten krachtig steu nen in de bestrijding van den ouderdom. De redeneering van den Bulgaarschen dokter steunt dus op wetenschappelijke gegevens en theorieën. Of ze daarom op zal gaan Dat zal de ondervinding moeten leeren. De dokter is reeds bezig onderzoekingen te doen, die volgens hem lang niet ontmoedigen, en Berlijnsche ge leerden hebben reeds groote laboratoria ter zijner beschikking gesteld. We zullen dus nog wat geduld moeten heb ben, alvorens we van deze nieuwe vinding zul len kunnen profiteeren. Maar als het eenmaal zoover komt, dat de Bulgaarsche dokter ons een langer leven en een langer jeugd kan bezorgen, dan ja, dan zal het aanschijn der wereld veranderd worden. De wetenschap zal erbij gebaat zijn, omdat groote geleerden zooveel langer hun onderzoekingen kunnen voortzetten, die nu soms de dood of de ouderdom ontijdig afbreken. De welvaart zal er door vermeederen, omdat de voortbrengende kracht der menschen zooveel langer zal duren. De gejaagdheid van onzen tijd zal er misschien door verminderen, omdat we langer zal duren. De gejaagdheid van onzen tijd zal er misschien door vermin deren, omdat we langer tijd zullen hebben om ons schatten te vergaderen. Jongere menschen zullen minder driftig en oudere minder knor rig worden. Allen zullen elkaar beter leeren verdragen. Het leven zal een heerlijkheid van vreugde en jeugd worden. Oude dames zullen we zien coquetteeren en oude heeren voetballen, misschien wel slootje springen of haasje over spelen, als waren ze opnieuw jong geworden. En niet alleen menschen, alles zal verjongd kunnen worden. Ministeries, die zoo vaak van ouderdom bezwijken, zullen na een behandeling met het verjongingsserum, weer met jeugdigen moed voor de volksvertegenwoordiging kunnen treden. Dat zal den politieken strijd temperen. Wie weet of het nieuwe Ministerie, dat we pas gekregen hebben, er al niet van profiteeren kan. Het zal zijn jeugdige krachten wel noo dig hebben, wil het bij de tegenwoordige samen stelling der Tweede Kamer lang in het leven d:„n blijven. Trouwens er wachten haar nog andere zware karweitjes dan de strijd met een mogelijke oppositie. Van den nieuwen minister van bui tenlandsche zaken konden wel eens gewichtige werkzaamheden gevraagd worden. Gewoonlijk hebben wij met de groote politiek niet veel te maken. Wij leven rustigjes ons eigen leven en wat de anderen onder elkaar te verhapscheeren hebben, gaat ons maar weinig aan. Maar nu gaat het anders worden. F de orde, waarbij we van zeer nabij betrokken officieren bestemd t_ j -j J-n 1 U itstellen, dat de toestand rondom zoek* “~aakt; noet blijven, zooals hij is. Het Behalve dat land en het onze zouden 8eu zieh daarin vergist hadden. nog te maken hebben: Engeland, In de Tweede Kamer brachten deze twis- NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD WORM en omliggende Gemeenten. i i uen preuiKaut ue ryuing, aar tigheid voor onbepaalden tijd Hier zal nu wel niet gelden ist nicht aufgehoben. QG I r-» jenuive aai iana en nei onze zouaen nog te maken hebben: Engeland,

Friso nl | 1908 | | pagina 1