omliggende Gemeenten. en voor WORM Van bet Wereldtooneel Over dit en dat. 34ste Jaargang. ZATERDAG 22 FEBRUARI 1908. No. 8. Binnenlandsch Nieuws. i, r- r ‘i •t Uitgave r n n i i 5 5 de abdij I i i i 1 1 I L Dit blad verschijnt des Zaterdags Per post 0 65. E- dags L - - g e i i I n ,t n e n n n e i. i. n 1, g Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. de Geldersche Kade en de Hoogstraat. Hij rijtuig aangereden, waardoor hij Een wiel ging over zijn maar dit heeft hem schijnbaar niet gedeerd. Alleen kreeg de heer Henger door den val een ernstige hoofdwonde, die in het O, L. V.-gasthuis werd verbonden. De koetsier maakte, dat hij spoedig met zijn rijtuig uit de voeten kwam. Zondagavond is op het emplacement van de Staatsspoor te Leiden de 22-jarige machinist-leerling J. C. van den Broek van den 31/2 meter hoogen tender gevallen. Hij kwam met zijn hoofd op de steenen neer en kreeg een hersenschudding. Zijn toestand is hoogst ernstig. van de van ontbreken. Je kunt het zoo gek niet bedenken, of ’t is er. voor voor geen een kwam te vallen. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD wen gasfabriek, de buisleidingen daarvoor in de geheele inrichting. En er omheen een voor tuinbouw gestikt. 1 Wanneer de school zal worden in gebruik genomen staat nog niet vast. Wel is de Februari reeds in dienst ge- tellen. Matuurlijk moest het paard onmiddellijk Worden afgemaakt. De politie komt spoedig en haalt het meisje op het droge Woensdagavond werd op den overweg van de S.S., in de le Oosterparkstraat, de 1 heer G. Henger, wonende Looiersgracht 82, door hij het bij de tong. Het paard steigerde en de man hield de tong van het beest in de hand. Men kan zich zijn schrik voorstellen. Wat te doen? Het paard bloedde niet aan het dier zou men het dus niet dadelijk merken dat het zijn tong miste. De tong werd begraven en daarna werd het paard, j thans zeer gedwee, op stal gebracht. Maar de man had ’s nachts niet kunnen slapen en daarom was hij zoo vroeg naar den eigenaar gegaan om dien het gebeurde te ver den Amerikaanschen gezant j vc J.VH.1U iei uauu gesteld. Japan doet ver- I schillende concessies. Men zou zoo zeggen, er moet in onze maat schappij niets meer ontbreken. Je kunt het zoo „r Overal wordt gezorgd. Zelfs voor de dieren. De asyls verwaarloosde honden en katten zijn al zeldzaamheid meer. Laatst ging er nog een failliet. ’k Geloof, dat het te Amsterdam was of te ’s Gravenhage. Maar de verwaarloosde dieren blijven er buiten; buiten dat faillissement na melijk. Dat zijn van die zaakjes, die de men- schen onder mekaar opknappen. En ze hebben er handigheid in. Faillissementen zijn aan de orde van den dag. ’t Zal gauw zoo ver komen, dat men met verwondering aan iemand moet vragen: «en is U werkelijk nog niet failliet geweest?” Maar over die faillissementen wou ’k het toch eigenlijk niet gehad hebben. Dat zijn nu niet juist de aangenaamste dingen uit onze maat schappij. Ze kunnen alleen bewijzen, dat er aan die maatschappij nog wel wat schijnt te ontbreken. En ’t was mij nu juist opgevallen, hoe voortreffelijk het er overigens wel uitziet, dat aan iedere behoefte, die maar eventjes gevoeld wordt, ook wordt tegemoet gekomen. Dat was naar aanleiding van het 5-jarig bestaan van het Tehuis voor schoolgaande kinderen te Amsterdam. Er zijn kinderen, die tusschen en na de schooltijden maar geheel aan zichzelf zijn over gelaten. Vader en moeder werken en kunnen alleen ’s avonds thuis zijn. Of vader en moeder loopen over de straat, zitten in de kroegen en willen liefst heelemaal niet thuis zijn. Wat dat voor zulke kinderen, vooral in een stad als Amsterdam beteekent, is gemakkelijk te begrijpen. Ze groeien op voor de galg. Zoodra men dat dan ook duidelijk ging inzien, ging men een tehuis voor die kinderen bouwen. Daar worden ze verzorgd en zijn onder toe zicht en goede leiding. Maar het aantal van zulke kinderen bleek zoo groot, dat er verleden jaar al weer een tweede tehuis moest geopend worden. En nu klaagt het bestuur, dat het geld tekort komt en doet een beroep op de Neder- landsche liefdadigheid. Wie heeft er wat voor over! Er wordt zooveel gevraagd, zal menigeen klagen. En ik zal het niet tegenspreken. Het voor zien in al die maatschappelijke nooden kost geld. Maar men weet toch wel, dat g- zaliger is dan ontvangen? Gelukkig er zijn er nog genoeg, die dat ondervinden. Dat bewijzen juist al die inrichtingen. En als ieder wat geeftVele kleintjes maken immers een groote. Dat spreekwoord kan ons nog wat anders leeren en wel om nooit het kleine te verachten. Men zegt, dat de oorsprong van het reusach tig fortuin van Rockefeller een opgeraapte speld geweest is. Of ’t waar is weet ik niet. Men hoort zooveel, van opgeraapte spelden, die iemand geluk brachten, dat men ze haast zou gaan wantrouwen. En toch de mensch is bijgeloovig. Sinds lang heb ik ook de gewoonte aangeno men om spelden op te rapen, niet omdat die me zooveel schelen kunnen, maar enkel omdat nu je kunt nooit weten. Tot nu toe hebben de spelden echter nog geen uitwerking gehad. ’k Ben nog even arm als voordat ik ze op raapte. Maar misschien komt het nog. In elk geval wil ik niemand ontraden spelden op te rapen. Baat het niet, dan schaadt het zeker ook niet, mits men ze natuurlijk veilig weg steekt. En de lezers weten wel»wie ’t kleine niet eert, is ’t groote niet weerd.” De Nederlandsche Staat heeft ons daarvan dezer dagen een navolgingswaardig voorbeeld gegeven. Misschien hebt ge ’t ook al gelezen. Maar ’t kan geen kwaad, dat ge het dan voor de tweede maal hoort. Een onderwijzer te Amsterdam kreeg een op roeping om op ’t stadhuis te komen. Verheugd haastte hij zich er heen, vlassende op de een of andere verrassing. Toen hij daar eindelijk op de afdeeling stond, waar hij wezen moest, werd hem meegedeeld, dat hij van den Staat omdat hij in 1899 ’t pensioenfonds had bijgedragen. Tevens ver telde men hem, dat hem dat dubbeltje misschien wel dat kantoor van den rijksbetaalmeester te Utrecht -1—1— Ik veronder- Er is in den laatsten tijd een hardnekkig gerucht over een naderenden oorlog tusschen Rusland en Turkse. Turkije, heet het, trekt zijn troepen tegen Rusland in den Kaukasus samen. Door de Turksche regeering wordt dit gerucht als een dwaasheid ter zijde geschoven; de troepen-ver- P. plaatsingen aan de kaukasische grenzen zouden slechts het gevolg zijn van het Turksch-Perzisch grensgeschil. Maar in Rusland is men toch opmerkzaam geworden. En men ziet ook hier weer de hand van Duitschland, dat, zoo het al niet direct stookt, toch door zijn vriendschap en steun Turkije aanmoedigt in zijn aanmatigende houding. Engeland en Frankrijk kan deze stemming in Rusland tegenover Duitschland slechts aan genaam zijn. Zij zien overal Duitschland’s drei gende vuist. Dit blijkt in de geheele Marok- kaansche geschiedenis en het blijkt ook nu weer uit de Engclsche vlootplannen. De tegenwoordige liberale regeering in Enge land heette vredelievend. Zij zou zelfs voor vermindering der oorlogsuitgaven zijn, heette het indertijd. En nu moet toch de begrooting van marine dit jaar nog hooger uitvallen dan het vorige. Een deel der liberalen is tegen een dergelijke verhooging, maar een groot deel ook is het er mee eens, wijzend op de Duitsche vlootplannen en de stadige uitbreiding van Duitschland’s vloot. Alsof die Duitsche vloot I alleen tegen Engeland gericht was! Maar zoo zeer is men daar in Engeland van doordrongen, dat, naar men te Londen zegt, de Engelsche j regeering een poging zal doen om zich met de I Duitsche te verstaan over een beperking in de uitbreiding van de vloot. T'- aan zal willen? Zeker niet, wanneer het ziet, hoe nu ook in Rusland een neiging ontstaat om zich van Duitschland af te keeren, tot een samengaan met Engeland. Maar niet alleen onder de groote mogendheden, ook elders heeft Oostenrijks plan tot aanleg van een nieuwen spoorweg door Macedonië bezorgd heid gewekt. Ook Servië ziet zich in zijn belangen bedreigd. Ter gerust- I stelling heeft nu echter de Donau-monarchie beloofd Servië’s voorstellen aan Turkije tot aan leg van een spoorweg van den Donau naar de Adriatische Zee te steunen. Daar bovendien de tot standkoming van het handelsverdrag tusschen de Donau-monarchie en Servië dit laatste land in een gunstige stemming tegenover den grooten buurman heeft gebracht, zal het met die belofte wel tevreden zijn. Bij den Franschen Senaat is een adres van protestanten ingediend protesteerende tegen het door de Kamer aangenomen wetsontwerp op den overgang der R. K. kerkelijke goederen. Te Macao is een Japansch schip met wapenen door de Chineesche overheid in beslag genomen. Dit heeft de reeds in Japan heer- schende ontstemming tegen China versterkt. Het antwoord van de Japansche regeering op de Amerikaansche nota betreffende de immi gratie-kwestie is aan te Tokio ter hand gesteld. Naar Het Vad meldt is aan den heer Idenburg, met ingang van 20 Mei as. be noemd tot minister van Koloniën, tot dien datum verlof wegens gezondheidsredenen ver leend als gouverneur van Suriname. H. M. de Koningin-Moeder heeft Dinsdag namiddag den minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Heemskerk, in audiëntie ontvangen. Men verwacht de bijeenroeping Tweede Kamer tegen de eerste helft Maart. Men noemt 10 Maart. Er worden reeds namen genoemd voor den vacanten wethouderszetel te Amsterdam, o. a die van mr. dr. 0. F. Schoch, hoofd directeur van de Surinaamsche Bank. Het N. v. d. D. vernam ook. dat er aan gedacht werd ernstig werk te maken van de benoe ming van den heer Delprat tot wethouder, waarbij er dan op gerekend zou zijn, dat deze, in het college van B. en W. gekozen met j mr. v. d. Bergh van functie zou verwisselen, zoodat deze Financiën en Bedrijven en de heer Delprat de Publieke Werken zou krijgen. Gowden munten gevonden. Dezer dagen werden te Neeritter bij Roermond een groot aantal gouden munten gevonden, waarvan de Koning helaas, het geld, die ziel van alle negotie, ont brak en de medewerking zou maar matig zijn. Daarom moest het comité na ernstige be- raadslaging adviseeren de tentoonstelling niet te doen doorgaan. Het zal zijn mandaat ter beschikking van den bond stellen. treden. Een meisje wandelt op den Morschsingel te Leiden en ontmoet er haar vroegeren De benadeelden herken- verloofde. Zij loopt op hem toe en stelt voor bet feit of zich met haar te ver- aan te zien dat zij zich voor zijn oogen verdrinkt. De jonge man aarzelt een de De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. In de zaak aangaande de moord te Zeist meldt het ütr. Dagblad het volgende. Van Vaalen een der verdachten werd sedert eenigen tijd geneeskundig onderzocht omdat zich verschijnselen van krankzinnigheid voor deden, die overtuigende sporen van werkelijke verstandsverbijstering gaven zoo werd gemeend. Thans is echter voldoende gebleken, dat van Vaalen niet krankzinnig is; een landlooper vroeger ziekenoppasser in het krankzinnigenge sticht te Medemblik onderichtte van Vaalen in het voorwenden van gestoorde denkver mogens en alles was misschien voor van Vaalen gunstig afgeloopen om zoodoende vermindering van straf te krijgen, had niet de landlooper het groote geheim verklapt. Deze omstandigheid doet nu een spoedig einde van de instructie in de Zeister moord zaak verwachten. De 32-jarige Jan Veenhuijzen uit Groningen geraakte fietsende te water in het Aduarddiep. Bij den val sloeg de fietscape den ongelukkige over het hoofd, zoodat hij verdronk. De overledene leed aan toevallen. De tuchtschool te Velsen. Men meldt aan de N. R. Ct. De bouw van de tuchtschool te Velsen nadert zijn einde. Eigenlijk was het gebouw voor eenige weken reeds gereed, maar daar het te klein bleek voor de behoefde, waaraan moet worden vol daan, is men thans begonnen er aan de achter zijde nog een vleugel bij te bouwen. Even voorbij de Katholieke kerk te Drie huis den Zeeweg inslaande, ligt het gebouw daar op, door baron Van Tuijll van Seroos- kerke aan het Rijk afgestane gronden, zooal niet in een der mooiste dan toch in een der meest geschikte en gezondste deelen van de Heide, die naar IJmuiden leidt. Het gebouw heeft een zeer vriendelijk aanzien. Van opsmuk geen sprake. Het geheele gebouw is opgetrokken van baksteen, hier en daar een hardsteenen rand daartusschen, alleen in de hoofdgevel eenige zandsteen en in profielsteen naam en jaartal 1 van bouw. Het bestaat uit een hoofdgebouw, waarop •de aandacht op twee gangen loodrecht zijn uitgebouwd en aan het einde van die gangen zijn twee flinke woningen, waarvan een voor den direc teur en de andere voor het personeel. Binnen in het hoofdgebouw en overal elders de grootst mogelijke eenvoud. Aan weken gepleegd achterzijde van het hoofdgebouw een aan— - tal vertrekken voor de verpleegden. Al die vertrekken zijn geheel door glas omgeven, Van ’t Hoff gekocht behalve aan de zijde, die het eene van het andere scheidt. Daarboven de slaapvertrekken met ijzergaren omwandingen. Verderkeu kens, wasch- en schoollokalen, ook straflo- kalen, enz. Overal centrale verwarming en, meeste de beeltenis dragen van Filips III. van Spanje, (overleden 1621), van Jacob I, Koning van Engeland, (overleden 1625) of van de Aartshertogen Albertus en Isabella, Vorsten over de Spaansche Neder landen (overleden 1621 en 1633). Sommige munten zijn echter van van Torn. Een dertigtal zijn door de gelukkige vinders verkocht te Roermond, doch daarna door de justitie in beslag genomen. Naar De Tel. verneemt is Le Fèvre de Montigny in de strafgevangenis te Utrecht lijdende aan diabetes (suikerziekte). Een dievenhol. Door de recherche te Rotterdam werd Dinsdagavond met gunstig gevolg een dievenhol ontdekt aan de Peper straat 30 aldaar, waar gevestigd het café zonder vergunning van B. van ’t Hoff. Reeds sedert eenigen tijd hield men dat pand gevestigd- Tpen de recherche Dins dagavond een bekend opkooper Li. B. genaamd het pand zag verlaten, werd deze aangehou den en werden in zijn bezit gevonden 36 horloges, waaronder dien afkomstig bleken van de inbraken voor bij J. A. Seckel aan Büsche en Fehr aan zeide deze zooeven van te hebben voor f 190. Onmiddellijk werd een inval gedaan en werden nog gevonden 6 paar nieuwe schaat sen en een partij revolvers. Geld werd niet op Van ’t Hoff bevonden; zeker in verband met.de te Velsen te bou- dit had hij blijkbaar reeds verstopt. Van ’t Hoff werd gearresteerd en het huis den geheelen nacht bewaakt, in afwachting uitgestrekt terrein, van een bevel van de rechtbank tot het doen' W van huiszoeking. 1 Later zijn nog gearresteerd de huishoudster directeur op 1 van den caféhouder. Bij fouilleering is de opbrengst der horloges, 190 gulden, op haar bevonden. Beiden zijn naar het huis van haastte hij zich er heen, vlassende op de een op de afdeeling stond, waar hij wezen moest, der Nederlanden nog een dubbeltje te goed had, een dubbeltje te veel aan ’t pensioenfonds had bijgedragen. Tevens telde men hem, dat hem dat dubbeltje misse per postwissel zou gestuurd worden, maar het ook mogelijk was dat hij het op het zou moeten halen. Of hij van plan is er die reis voor te maken, weet ik niet. Ik veronder stel haast, dat hij uit grootmoedigheid dat dubbeltje den Staat der Nederlanden schenken zal. Maar dat kon dan wel eens een groot moedigheid worden, die den Staat heel wat last veroorzaakt. Wat moet die met dat dub beltje aanvangen? We hebben wel een hoofd «Onvoorziene uitgaven” op de begrooting, maar, voor zoover ik weet, geen post «Onvoorziene inkomsten” en een apart hoofd «Inkomsten, wegens een door een Amsterdamsch onderwijzer te veel betaalde gelden aan het pensioenfonds, welke door hem niettegenstaande kennisgeving niet zijn teruggehaald” is ook toch wel wat om slachtig. Maar ’t zou er toch van moeten komen. De administratieve nauwkeurigheid gedoogt niet, dat zoo’n dubbeltje daar zoo maar hoofd loos, door onze financiën blijft zwerven. Zoodat we den gelukkigen onderwijzer zouden willen aanraden ter wille van ministers, Eerste en Of Duitschland daar- bewaring gebracht. et. wanneer het ziet. den de horloges. Een eigenaar van een paard te Alkmaar zoenen, öf dat den zich er nog even kwam kijken, dat het dier noch ge- daad bij het woord voegend, het meisje in jyptAn nnr.h ffpdrnnL’Pn bod pn d of hof ?.nn «nf vnnr don Slino’ol snrinerf. Tl o nnlifio Vnmf annnditr de ruif stond. Hij zond een briefje naar den opdagen □Lxuiku had Die man waarna zij per rijtuig naar huis wordt ge- den volgenden ochtend bracht. reeds stond hij voor de deur van den eigenaar en vertelde het volgende Het paard was op de thuisreis koppig ge- j weest. Nadat hij allerlei middelen had toe gepast om het in beweging te krijgen, greep lichaam heen, j en kost per halfjaar 50 cents. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder- in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Tweede Kamer, Rekenkamer, referendarissen, commiezen, enz. enz., zich maar over dat dub beltje te ontfermen, ook al moet dat hem dan een paar gulden reisgeld kosten. Hij toont daarmee zijn vaderlandsliefde en tevens de zuinigheid, die ’t kleine eert. Wie weet, of het dan niet meteen de oorsprong wordt van zijn te verwerven fortuin, zooals de opgeraapte speld van dat van Rockefeller. Maar er zijn toch ook nog wel andere mid delen om een fortuin te verwerven. Als dat niet zoo was, dan zouden de menschen zich er niet zooveel moeite voor geven. En die moeite ziet men toch overal. De strijd om ’t bestaan j wordt al zwaarder en men laat geen middelen onbeproefd om er zegevierend uit te voorschijn te treden. De Middenstand, die, zegt men wel eens, het tegenwoordig het hardst te verant woorden heeft, doet de laatste jaren ook ge ducht zijn best om door gezamelijken strijd i het zich gemakkelijk te maken. De Nederlandsche Bond van Vereenigingen van den Handeldrijvenden en Idustriëelen Mid denstand was daarom dan ook van plan in 1909 een Middenstandstentoonstelling te houden. Tentoonstellingen zijn nu eenmaal in trek. Men verwacht er alle heil en voorspoed van. En deze tentoonstelling zou natuurlijk den Midden stand, zoo ze hem er al niet geheel bovenop hielp, toch een flink eind naar boven moeten duwen. Edoch ze moet achterwege blijven. De plannen waren nagenoeg gereed. De tentoonstelling zou terzake van onderwijs, con gressen, leercursussen, zeer belangwekkend zijn voor den Middenstand, zoo constateerde de voorzitter van het comité van voorbereiding. Maar de medewerking zou maar matig zijn. geheelen dag gewerkt had, verbaasde over, toen hij ’s avonds in den stal oogenblik, doch weigert daarna, waarop. geten noch gedronken had en dat het zoo suf voor den Singel springt. J- 3 rij een Jjriefje naar 1 I -- J-~ man, die het paard gebruikt had was niet thuis maar

Friso nl | 1908 | | pagina 1