WORKll en omliggende Gemeenten. voor Van het Wereldtooneel. - I! b Over dit en dat. ZATERDAG 29 FEBRUARI 1908. No. 9. Binnenlandsch Nieuws, 34ste Jaargang. 4 k van nabuurland, uit t r s j :t n In de vorige naar België ge- Nog altijd zijn de koning van volk het niet eens geworden De prijs der Advertentiën is van 1-5 regels 25 cents, elko regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. dezen als zijn persoonlijk privaat-eigendom. En het besturen van den Kongo is daarom voor hem het bestuur van een handelsonderneming. Niet het welzijn van het land en zijn bewoners, maar uitsluitend het belang van des konings portemonnaie geeft richting aan dat bestuur. De inboorlingen zijn eigenlijk niet anders als arbeidersslaven bijna in den persoonlijken dienst van den souverein, die het geheele uitgestrekte gebied zoo ongeveer als zijn plantages beschouwt. o de regeering wordt aangespoord die zaak te regelen. Maar de regeering heeft zooveel te doen. Er ze ook meer en meer onder Het ongeval van het Koninklijk Echtpaar. Men meldt uit Den Haag: De phaëton, waarmede het Koninklijk Echtpaar dagelijks gewoonlijk na het dejeuner I uitrijdt, werd door den Prins, gezeten naast II M., zelf bestuurd. Op het punt van overgang der Oranjestraat in de Parkstraat scheen het eerst of het rij naar de Mauritskade wilde Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. Per post 0 65. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. is altijd zooveel te doen op de wereld, dat van alles, hoe noodig ook, iets achterwege moet blijven. En ieder denkt natuurlijk, dat de zaak, waarvoor hij ijvert, het belangrijkst is. Dat denkt natuurlijk ook het comité tot bestrijding van den handel in -vrouwen, dat voor eenige dagen te Utrecht vergaderde. En daarom klaagt ’t erover, dat zooveel, wat tot bescherming van vrouwen en meisjes kon dienen, nagelaten moet worden wegens gebrek aan geld. Dat is ook zeker jammer. Die afschuwelijke handel moest totaal den kop worden ingedrukt. Zij is mensch- onteerend in de hoogste mate. Maar we zeiden dat de vorige week nog er is zooveel noodig en er wordt voor allerlei zooveel werk gevraagd. We leven toch in een tijd van sociale nooden en sociale verbeteringen. Maar er is nog een ander streven tegenwoor dig merkbaar dan dit tot opheffing en verster king van het individu. Onder alle volken en rassen bespeurt men een nationale opleving, een beweging tot versterking van het ras. Ook wij Nederlanders, zijn aan die beweging niet vreemd gebleven. Wij hebben een Algemeen Nederlandsch Verbond, dat zich ook over Vlaan deren, Zuid-Afrika. Indië, en alle streken, waar Nederlanders wonen, uitstrekt, een Ned. Zuid- afrikaansche vereening en zoo veel meer nog. Het Algemeen Nederlandsch Verbond is wel het meest algemeene. Het- werk tot bevordering van alle belangen van den Nederlandschen stam. De groep Nederland, die ons land vertegen woordigt, tracht nu in het belang eener ver hoogde ontwikkeling van onze zedelijke en lichaamlijke weerbaarheid, samenwerking uit te lokken tusschen alle vereenigingen, die geacht kunnen worden te streven naar verhooging der zedelijke en stoffelijke kracht van het Neder- landsche volk. Zij wil zoodoende komen tot een stelselmatige bestrijding van de ondeugden en gebreken, welke die ontwikkeling belemmeren. Een der ergste gebreken schijnt haar onze tuchteloosheid en daarom wenscht zij een tucht- bond op te richten. Op een vergadering te Utrecht op 14 Maart zal daarover onderhandeld en waarschijnlijk daartoe besloten worden. Wat die - tuchtbond bedoelt, is nog niet duidelijk. Maar .hij zal toch niet willen trachten ons aan een Dujtsche tucht te gewennen Daarvan zijn we niet gediend. We zijn te zeer gesteld op j onze persoonlijke vrijheid en we gelooven nog zjjn altijd, dat onder die vrijheid zich een volk het zekerst tot het hoogste ontwikkelen kan. iersonen van aanzien. Tegen het Portugal. Wint daar de revolutionaire beweging veld, of dreigt er gevaar van de kant der reactio nairen en van Franco’s aanhangers? Het heet, dat er te Lissabon in goedingelichte kringen een pessimistische stemming heerscht over de toekomst der monarchie en dat de republi- I te Oldeboorn (soc.- dem,2093 stemmen, R. keinsche partij zich met alle kracht weert en de Vries Lzn te Wolveo-a ('aan-dom 9131 vooral op het land propaganda maakt. Men spreekt van samenzweringen tegen het Vorsten huis en van de vele dreigbrieven die de jonge Koning ontvangt. Maar er gaan ook geruchten over een contra-revolutie en over ontevreden heid onder de reactionairen over de vrijzinnige daden en besluiten van den Koning en de nieuwe regeering. Die ontevredenheid zou zich vooral in het leger openbaren. Eenige officieren en soldaten hadden, zoo heet het, reeds het plan opgevat om een vijandige betooging te houden tegen de republikeinen, maar zij kregen bevel de kazernes niet te verlaten. Blijkbaar heeft de regeering zich daardoor intusschen niet laten afschrikken. Zij gaat door met het nemen van vrijzinnige maatregelen. Zoo heeft zij nu de besluiten van Franco ver nietigd, waarbij de Kamer ontbonden werd en de samenstelling der Eerste Kamer gewijzigd. Verder besloot de ministerraad de ontbonden kamer bijeen te roepen, opdat de Koning tegen over haar den eed zal kunnen afleggen en de nieuwe verkiezingen niet te doen plaats hebben voor 5 April. De grondwettelijke toestand treedt dus in elk geval weer in, in het konink rijk. Te Petersburg hebben talrijke arrestaties plaats gehad. De politie moet de strijdorga nisatie -,-i’ -- spoor zijn. Nicolaas en anderen zijn vei w zijn 25 personen in hechtenis genomen, behoo- rende tot een revolutionair-socialistische ver- eeniging van spoorwegpersoneel. Te Philadelphia hebben w< stootjes plaats gehad. De eerste minister van bell-Bannerman, ligt ernstig ziek. De Italiaansche oud-minister Nasi is ver oordeeld tot 41 maanden gevangenisstraf en Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. België en zijn over de overneming van den Kongostaat door België. De onderhandelingen duren reeds geruimen tijd, maar stuitten telkens op de eischen van koning Leopold, die blijkbaar zijn volk alleen met dit geschenk gelukkig wil maken, wanneer het hem zelf ook geen windeieren legt. Eerst eischte hij het behoud van een zeker deel van den Kongo, oorspronkelijk als Staat in den staat, daarna als Kroondomein. Dit deel, zei men, was het beste van den Kongo en het was dus te begrijpen, dat de Belgen niet aan eene dergelijke regeling wilden. Na veel loven en bieden was men nu eindelijk zoover gekomen, dat de Koning zijn idee van een kroonstichting los liet en zich tevreden zou stellen met een bedrag in geld, waaruit hij dan allerlei werken in België en Afrika zou laten uitvoeren. Het blijkt thans echter, dat de som, die de Koning voor zijn geschenk vroeg, buitengewoon hoog is en dat hij bovendien daar geheel alleen de vrije beschikking over wil hebben. Leopold II vraagt thans de kleinigheid van 250 millioen francs en wil die som onmiddellijk uitbetaald hebben om er daarna geheel vrij over te kunnen beschikken. Daar zijn de Belgen van geschrok ken. Zij hadden verwacht, dat de Koning nu eens edelmoedig zou zijn en geen rekening ge houden met zijn koopmansaard, die zich ook in het bestuur van den Kongo n >oit verloochend heeft. Blijkbaar denken ze er niet aan op dat voorstel in te gaan en zoo staat het met de overneming nog even zoo als toen de onder handelingen begonnen. Dat talmen begint niet alleen de Belgen maar meer nog de Engelschen te vervelen. De Engel- schen zijn, hun eigen daden vergetende, over het bestuur in de Kongo uitermate ontevreden. Op de groote vergadering door de Vereeniging voor hervormingen in den Kongo te Londen belegd is dat nog eens duidelijk gebleken. Deze vergadering, door duizenden en duizenden bezocht, werd voorgezeten door den poorter- meester van Londen en bijgewoond door tal van staatslieden, parlementsleden, hooge geestelijken en allerlei pi bestuurstelsel in den Kongo en de daar gepleegde gruwelen werd heftig te velde getrokken en koning Leopold werd een tweede Nero geschol den. Nu komen van dergelijke gruwelen in alle koloniën bijna voor, vooral in de Afri- kaansche, al zijn ze dan in den Kongo wel wat talrijk en worden ze er stelselmatig bedreven, die gruwelen in de hand werkt, waar het van een g II, beschouwt als Souverein van den Kongostaat, 4 jaar verlies van burgerrechten. al het andere is bijzaak en verkeert dan ook in den meest deerniswekkenden toestand. Dat een dergelijk bestuur, vooral in een Afrikaansch land, tot de ontzettendste’wandaden en gruwelen moet leiden is begrijpelijk. Al tracht men nog een beetje den schijn te bewaren, in den grond van de zaak hebben de ambtenaren eigenlijk niets anders te doen als voor des konings portemon naie te zórgen. Wat ze verder uitvoeren met het land en de inboorlingen, komt er minder op aan. Door dit stelsel heeft Koning Leopold zich ontzaggelijke rijkdommen weten te ver werven, maar het land is er niet al te best bij gevaren. Dat de Engelschen zich daaraan erge ren is dan ook begrijpelijk. En wanneer zelfs I de Engelsche regeering, als pas in het Hooger- huis bleek, zich met de zaak gaat bemoeien en uitdrukkelijk te kennen geeft, dat zij niet met elke regeling tusschen den Belgischen Koning en het Belgische volk ten opzichte van den Kongo genoegen zal nemen, dan mogen de Belgen zich daarover geraakt toonen, verwonde ren mag het hun niet. Het schijnt dat zij bovendien op den steun van Amerika rekenen kan, ingeval zij de zaak voor een Europeesch congres mocht wijlen brengen. Of het zoover komen zal, zal wel" geheel daarvan afhangen of de voorwaarden van overname door België waarborgen bieden voor een rechtvaardiger be stuur in het vervolg. Te hopen is het niet, dal^zoo’n Europeesche conferentie over den Kongo nog noodig zal blijken, ’t Zou allicht oorzaak kunnen worden van allerlei twisten. En voorloopig hebben we nog genoeg te stel len, met een ander deel van Afrika, met Marokko. ’t Schijnt daar toch nog lang niet pluis te De haat tegen de Eurepeanen vermeerdert voortdurend en de Franschen hebben reeds van I een verdedigende tot een aanvallende houding moeten overgaan. Ook de Spanjaarden begin nen werkzamer te worden. Laatst hebben ze Nar Chica bezet en nu heeft de Spaansche consul te Larasj zijn regeering om een oorlogs schip gevraagd, omdat de Kabylen opstaan en de Europeanen zich bedreigd achten. De Spanjaarden zullen dus, of ze willen of niet, een werkzamer aandeel in de Marokkaansche krijgs bedrijven moeten nemen. Aanlokken zal hun dat vooruitzicht zeker niet. Bij den verwarden toestand in Marokko weten ze wel waar ze be ginnen, maar niet waar ze uitscheiden. Verwarrend zijn ook de berichten uit Spanje’s Voor ontwikkeling van het land wordt dan j ook niet meer gedaan dan wat direct voordeel aan den koning oplevert. Justitie, politie en tiiig de richting nemen, maar op ditzelfde oogenblik werd met het rijtuig de draai rechts genomen, richting Voorhout. Tengevolge van dien kort genomen draai kwam het rijtuig zeer dicht bij de tramrails, ja, moet zich op de trambaan hebben bevon den, want een uit de richting Scheveningen komende tram greep het achterwiel van de koninklijke brik en wierp het hooge koetsje vierkant op zijde. De voorwielen werden stuk geslagen en een der achterwielen mede beschadigd. Als door een wonder bleven Koningin en Prins ongedeerd. H. M. was zelfs niet van haar plaats geweken en bleef zitten. Alleen de Prins viel door den schok op zijn knieën, doch richtte zich weldra op en hielp II. M. uit het rijtuig Omstanders hoorden toen uit den mond van onze Vorstin verklaren, dat zij hoegenaamd niet geschrokken was en II M leverde daarvan dadelijk het bewijs, door met Z. K. H. te voet naar het paleis terug te gaan, ja, kort na haar terugkeer eveneens naar het paleis van de Koningin-Moeder te wandelen, blijkbaar met het voornemen om hare moeder met het gebeurde persoonlijk in kennis te brengen en gerust te stellen. De Prins verklaarde ter plaatse van het ongeval, dat de wagenbestuurder der tram geen schuld aan de botsing had De gelukkige uitkomst van deze vrij ern stige aanrijding is zeker, dat onze Koningin en haar Gemaal als door een wonder onge deerd zijn gebleven en dit te meer, daar bet tramrijtuig een vrij snelle vaart had, ofschoon de bestuurder ten spoedigste den wagen tot stilstand had gebracht. Na het gpbeurde heeft personeel van het staldepartement het geha vende, van drie wielen ontdane koninklijke rijtuigje van de plaats weggehaald Na het bezoek aan Koningin Emma wandel den Koningin en Prins in het Bosch. Bij de Dinsdag gehouden stemming van twee leden voor de Provinciale Staten in het district Schoterland (vacature S. Sleeswijk en A. E v d. Meulen) werden uitgebracht 6045 geldige stemmen. Hiervan verkregen de hoerenU. Twijnstra te Akkrum (lib.) 2122 stemmen. J. v. d. Sande te Wolvega (lib 1986 stemmen, K. v. d. Veen te Drachten (antir) 1842 stemmen, H. TH. Woudstra te Wolvega (antir.) 1804 stemmen A. H. Loots de Vries Lzn te Wolvega (soc.-dem.) 2131 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Twijnstra (lib.), v. d. Sande (libLoots (soc.-demen de Vries (soc.-dem Onze handel met België. maand werden uit ons land zonden 454 963 kilogr. boter tegen 447,462 kilogr. in Januari 1907 en 418,515 kilogr. in 1906. Gaat onze handel in boter met België sterk vooruit, ook onze handel in kaas blijft van veel belang. Ofschoon er in België steeds veel werk gemaakt wordt van het vervaar digen van kaas en een invoerrecht wordt ge heven van 12 francs per 100 kilogram, wer den in de vorige maand 757,139 kilogram kaas uit ons land naar België gezonden. Van onze kaassoorten worden door Bel gische handelaars weer groote hoeveelheden naar het Noorden van Frankrijk gezonden. België zond ons 1864 kilogram kaas. In de maand Januari was er maar weinig bedrijvigheid in den eierhandel. Uit ons land kwamen er slechts 516,679 eieren, terwijl der revolutionaire socialisten op het België ons zond 215,679 eieren ijn. Enkele aanslagen op grootvorst Van Belgische zijde was weinig vraag naar aMd.pp.hn Wa. onze nilvoer in jL.ri 1906 circa 4,5 millioen kilogram, in Januari 1907 ruim 3 millioen kilogram, ia de vorige erkloozenon- maan<1 bedroeg die slechts 662,570 kilogram terwijl België ons zond 66,000 kilogram. Engeland, Camp- Ook in ruw en gezwingeld vlas ging weinig om. De invoer uit ons land bedroeg 651,358 kilogram België zond ons 15,905 kilogr. vlas. Aan groenten zonden wi^^SgO^SSJfjJn-, CT»men„ontvingen Wij leven in een tijd van sociale nooden ensociale verbeteringen. Die nooden zijn er wel altijd geweest, al zijn ze dan ook ver meerderd en langzamerhand tot een bedenke lijke hoogte gestegen. Maar we gaan de oogen zien. Onze maatschappij is gedurende de laatste 100 jaren als van gedaante veranderd. Aller lei uitvindingen brachten een omkeer in alle bedrijven. Maar ze vermeerderden ook de wel vaart. En wij dachten, dat het goed ging zoo, dat we een goeden tijd van overvloed tegemoet gingen. Hoe dat alles precies in zijn werk ging, we hadden bijna geen tijd er naar om te kijken. Alles ging te snel, te wonderlijk. Maar langzamerhand raakten we aan die snelle ver anderingen gewend. We bekwamen wat en keken, om ons heen. En toen zagen we, dat ’t niet goud was, wat er blonk. Die vermeerderde welvaart, de goedkoopste van allerlei dingen, de overvloed van producten, bleek verkregen, ten deele althans, ten koste van de ellende en de onmenschelijk-zware arbeid en de ontbering van vele zwoegers. Dat trof. Die maatschappij, die er oogen- schijnlijk zoo schitterend uitzag, had dus bij nauwkeuriger beschouwing heel wat donkere plekken, donker van ellende en gebrek en jammer. En men begon een zekere gewetenswroeging te voelen, dat men al die heerlijkheid zoo maar dankbaar had aangenomen, zonder te letten op hen, die aan die heerlijkheid maar weinig deel hadden en die maar ploeteren en zwoegen bleven in het gebrek en de ellende. Daar moest verandering, verbetering komen. Men mocht maar niet langer zijn eigen weg van geluk en oorspoed in blijdschap en tevredenheid gaan, zoiiuêk/ iets te doen tot verlichting van het lot van velen, die rusteloos en hopeloos bleven ar; beiden. Verbeteringen moesten aangebracht worden om allen het leven zoo goed en zoo dragelijk mogelijk te maken. De sociale nooden drongen de hand te slaan aan sociale verbete ringen. En die verbeteringen, dat begreep men, moesten van staatswege worden ingevoerd, wilden ze algemeen zijn. Zoo kwam er een reeks sociale wetten tot stand tot verbetering van het lot van vrouwen en kinderen en van de arbeidende klasse. Na tuurlijk drongen allereerst de toestanden om verbetering, die den mensch, ’t zij dan man, vrouw of kind, het zwaarst drukten. Maar er bleef telkens nog wat te doen overig. Er wa ren toestanden, die niet zoo sterk tot de ver beelding spraken en die toch een druk legden op allerlei menschen, die hun gezondheid en hun lichaamskracht ondermijnden en die alleen be stendigd bleven ten gevolge van anderer be geerlijkheid of gemakzucht. Moest daarin niet ook verandering komen? Wanneer we ’s morgens vroeg aan ons ont bijt ons heerlijk versch brood zaten te smeren, dachten we er dan wel eens aan, hoe wij zoo vroeg al dat brood in huis kregen? ’t Moest toch eerst gebakken zijn. Maar in den nacht, iederen dag opnieuw, waren en zijn er menschen bezig om voor ons versch ontbijt te zorgen en te maken dat we lekker en smakelijk eten konden, zoodra we, verfrischt door een gerusten slaap, in onze woonkamer kwamen. Die men schen hadden ook liever op bed gelegen, maar ■wij gunden hun dan niet. Wij wilden ’s morgens vroeg versch brood. Is het wonder, dat ze daar gaandeweg ontevreden over werden, en dat zij, de bakkers, een beweging begonnen tot af schaffing van den nachtarbeid, ’t Is nou zoo erg niet eens een enkele nacht niet naar bed te kunnen, en te moeten werken, al is het dan niet gezond. Maar iederen nacht alweer en dat zoo ongeveer je heele leven lang, dat gaat je niet in je koude kleeren zitten. Dat werkt afmattend en ondermijnt de gezond heid. En ’t zou toch zoo gemakkelijk te ver anderen zijn. De patroons zijn er niet tegen. Als de menschen maar niet langer hun eischen bleven stellen! Maar daarop is niet te hopen. Er zullen er zijn zeker, die graag wat genoeg lijkheid ten bate van de gezondheid van anderen willen missen. Maar er blijven er ook altijd, dien dit alles niets schelen kan en wien alleen hun eigen genoegen ter harte gaat. En daar om is er alleen verbetering te krijgen door wettglijke regeling. De nachtarbeid voor bak- ke>s moet verboden worden. Daarop sturen nu bakkersgezellen en daarop stuurt het Nationaal Comité voor Afschaffing van den Nachtarbeid in het Bakkersbedrijf aan. In het congres, in September te Utrecht gehouden, is besloten tot dat doel, over ’t gandsche land een doelmatige actie op touw te zetten. En daarmee is men nu begonnen. Te Amsterdam is een openbare vergadering gehouden dezer dagen. In andere plaatsen zal men volgen. Zou de actie succes hebben Alle politieke partijen Dr. de Visser verklaarde het nog op de Amsterdamsche ver gadering hebben de afschaffing van dien nachtarbeid op haar programma. Waarom blijft ze dan nog? De Amsterdamsche vergadering heeft een motie aangenomen, die ter kennis van de regeering gebracht zal worden en waarbij Maar het ergste is zeker, dat het bestuurstelsel NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 1 r ti r n un? mjii piau UCÖL11UU W L. j giuwcicu in nc iiairn ïvciai, waai uci van geheel verkeerd standpunt uitgaat. Leopold

Friso nl | 1908 | | pagina 1