voor WOKKl Jl 1J J Van het Wereldtooneel. r Over dit en dat. i! I 1 J 1 ZATERDAG 7 MAART 1908. 34ste Jaargang. No. 10. Binnenlandsch Nieuws. I vr Ui J gekomen Dit blad verschijnt des Zaterdags Per post 0 65. E bestuur «Nieuwold” waar hij heen zou gaan. De onteigeningswet tegen de Polen is na feilen Fr. geschreven. Een vreemde ons dorp en omstreken onveilig, net gekleed persoon en reist Op de eene heden sterk verminderd zullen worden De Fransche regeering zendt nog 4000 --- Generaal d'Aumade zal nu 13000 man onder zijn bevelen hebben. Tusschen koning Leopold en de Bel- hu>8 zÜn> treedt hij brutaal op I Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 50 cents. -Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. 1 I 1 1 Amerikaansch tijdschrift over het vermeende gevaar, dat onze onafhankelijkheid noemde hij dat gevaar hersenschimmig, verwantschap en de geestelijke gemeenschap en scher.s. Nu daar is heel wat van waar, staat veel overeenkomst, een groot verschil. Duitschers voor van en keizers en in ’t algemeen tegen hooger ge plaatsten staan, hun lijdelijke gehoorzaamheid i te laten ringelooren. staan ons tegen. En in dit opzicht staan we ong nader aan de Engelschen, die evenmin als wij aan hun persoonlijke vrijheid, aan hun mensche- lijke waardigheid raken laten. verschalkten met graagte de dubbele portie, die den patiënt Van Vaalen toegediend werd. Ten laatste sprak het als het ware van zelf dat zij Van Vaalen’s eten naar binnen werktenzoadat de simulant nagenoeg niets binnen kreeg. Den 28sten Februari is te Doetinchem aangekomen en aan den geadresseerde over handigd een briefkaart, die 3 Juli 1885 uit Amsterdam verzonden is. Uit de stempels blijkt, dat de kaart den 4den Juli d.a.v. te I Doetinchem aangekomen isze is toen even wel op onverklaarbare wijze weer verdwenen. De briefkaart is 27 Februari 1908 te Marburg gestempeld en naar hier gezonden uit Klagenfiirth, in Korinthië. Een wonderdokter. Ter waarschuwing acht ik het wenschelijk het volgende mede te deelen, aldus wordt uit Oudemirdum (Fr) aan het N v. sinjeur maakt Hij is een met een koffer op de fiets. plaats geeft hij voor te zijn oogarts en ver koopt dan voor duren prijs brillen, bij anderen presenteert hij zich als wonderdokter, er geen mannen in Zaterdaga- eene eenzame plaats in het bosch met boodschappen. Er woont daar eene eenvoudige weduwe met hare drie kinderen. De wonderdokter was er gekomen en had hart en hand van Hij had in zijn koffer allerlei middelen en zei dat de vrouw leed aan zenuwen Hij zou ze daarvan in één nacht genezen en dan zou hij weer komen om haar te trouwen en een vader te zijn ‘’voor hare kinderen. Toen is schrijver dezes naar huis gegaan en heeft de politie gewaar schuwd Die zorgde er voor dat de gevaar lijke klant nog intijds verwijderd werd. Hij heet J. de H. en zei ongetrouwd en van Leeuwarden herkomstig te zijn. Gebleken is echter, dat hij getrouwd is, dat hij vader is van drie kinderen en woonachtig te Zwaag- einde. Woensdagnamiddag viel het 14-jarig loodgietersknechtje Johannes D. te Leeuwarden van een tusschengoot ^krimp) van de stoom- timmerfabriek te Schenkenschans op een betonvloer in die fabriek. De dakoot ligt 4 a 5 M. boven den grond. Zwaar gekneusd aan het hoofd werd de knaap op last van een geneeskundige naar het Diaconessenhuis gebracht, waar hij eenigen tijd later overleed. In de Koninginnekerk te Rotterdam werd Zondag een bankbiljet van duizend gulden voor de armen gecollecteerd. Op een bijge voegd briefje stond»Uit dankbaarheid, dat het leven van Koningin en Prins de vorige week gespaard bleef.” Zaterdagmiddag had te Groningen de werkman Westra het ongeluk in de fabriek van de firma Kraft en Co ruggelings in een pot gevuld met 400 liter kokend water te druk in de weer, doch het mocht haar nog vallen, niet gelukken de dader of daders op het spoor te komen. Dinsdagmiddag werd een agent door een banketbakker attent gemaakt op een persoon, die naar hij meende Vrijdag bij hem een valschen gulden had uitgegeven Met eenig beleid gelukte het den agent hem te arresteeren en naar het politiebureau te bren gen. Daar had men de onvoorzichtigheid hem vrijheid te geven zich naar de W. C te be geven voor men hem had gefouilleerd. Toen men dit later deed, vond men op hem acht echte guldens en twee tramkaortjes stoomtram Haarlem - Leiden Het privaat werd echter onderzocht en nu vond men zeven valsche guldens. Hoewel de man blijft ontkennen is men nu wel zeker den dader in handen te hebben. Hij zeide te zijn C. de Regt. 32 jaar, wonende in de Heerenstraat te Haarlem. De politie is naar Haarlem getrokken om een onderzoek in te stellen. De moord te Zeist. Zoo langzamerhand wordt Van Vaalen weder de oude. Zijn krach ten welke tijdens de simulatie zeer waren af genomen, keeren terug. De man heeft dan ook geen gemakkelijken tijd doorgebracht. Men denke alleen maar eens aan ’t vol gende Van Vaalen weigerde gedurende zijn simu latie voedsel tot zich te nemen, althans in voldoende mate. De landloopers-oppassers maakten hiervan een dankbaar gebruik en Men denkt onwillekeurig, wanneer men er geheel buitenstaat, dat in onze kleine studen tenwerelden, de conventie, het maatschappelijk conservatisme, dat zich verzet tegen al het nieuwe, alleen omdat het nieuw is en zich vasthoudt aan alle overgeleverde vormen en gebruiken alleen uit behoudzucht en gemak zucht, wel niet bijster welig tieren zal. Wanneer men de geschiedenis nagaat en ook nu naar Rusland ziet, dan krijgt men den indruk, dat over ’t algemeen studenten altijd gemakkelijk gereed waren zich aan te sluiten bij nieuwe bewegingen en zelfs in jeugdigen overmoed van dat nieuwe vooral het buiten sporige te zoeken. Of die indruk een verkeer de is en alleen de rumoerigheid van die onder de heeren, die het nieuwe wenschten, hem teweeggebracht heeft, waar er toch zooveel anderen onder hen aan het oude vasthielden, weet ik niet. Maar zeker is het, dat men van onze tegenwoordige studentenmaatschappijen dien indruk niet zou krijgen. Erger nog, hinderlijker nog en kleingeestige!’ heerscht daar het conservatisme. Ik bedoel daarmee niet, dat onze studenten over ’t alge meen in politiek zoo conservatief zijn. Men vindt er van alle richtingen zoo goed als in de groote menschenwereld. Maar ik spreek hier van een maatschappelijk conservatisme, dat zich vasthoudt aan allerlei oude gewoonten, dat zweert bij conventie, dat zich verlekkert aan de muffe kastengeest der 18de eeuw en dat elke nieuwigheid met wantrouwenden blik ga deslaat, bevreesd, dat zij zou kunnen raken aan de eenmaal bestaande instellingen en aan het gezag, die rijkdom, een klinkenden naam en andere uiterlijkheden verschaffen. En dit con servatisme nu tiert nergens zoo welig als onder de jongelui aan onze universiteiten. Men zou meenen, dat daar onder jonge menschen, die zich wetenschappelijk trachten te vormen, een open oog moest zijn en een begeerig gemoed voor het schoone, het hoogere van verstands- en geestesaanleg, van gaven en werkkracht. Men zou verwachten een republiek van gelijkgerech tigden, waarin alleen geesteskracht en karakter- adel een voorsprong gaf. Maar men vindt een maatschappij, waarin erger nog dan in de gróóte maatschappij, het geld »de voornaamheid van- de familie,” het zich voegen naar de gewoonten en leefwijze van de aanzienlijksten, aanzien en invloed en eer geven. Dat is van meer belang, dan men zou mee nen. Uit die studentenmaatschappij komen de rechters en advocaten, de dokters, de leeraren, de geestelijken, de gezanten, de ministers vaak, voort. Daar worden voor een groot deel de leiders van het volk gevormd, niet in de eerste plaats door de professoren, met wien de aan raking gewoonlijk slechts gering is, maar voor al ook, voor zoover het maatschappelijk leven betreft, door den ouderlingen omgang. En waar er nu over ’t algemeen een toestand heerscht, als ik boven schetste en dat die er heerscht zullen wel haast allen, die er verkeerden, moeten toestemmen daar kan van de daar gevorm- den niet de kracht uitgaan voor een frisscher, natuurlijker maatschappelijk leven, waaraan toch onze maatschappij nog zoozeer behoefte heeft. Gelukkig schijnt het, dat aan de Amster- damsche universiteit een andere geestestoestand thans begint te overheerschen. De Amsterdam- sche studenten zijn altijd democratischer ge weest dan hunne broeders in de andere uni versiteitssteden en stonden daarom bij deze laatsten meestal niet in bijzonder goeden reuk. Het kwam daar meermalen voor, dat niet zij die in geld of aanzienlijkheid, maar anderen, die in karakter- of geesteseigenschappen uit blonken, tot de hoogste ambten geroepen werden- Dat bracht vaak verbitterden strijd met de corpsgenooten, die meer Leidsch of Utrechtsch dachten en voelden, waarbij de laatsten het meestal moesten afleggen. Nu dat meer democratische deel der Am- sterdamsche studenten de stoutigheid echter r__ zoo ver is gaan drijven, dat het in den Senaat, i aan de dictatuur, die de partijleiders steeds het bestuurslichaam van het Corps, zelfs een over de regeering uitoefenden en dat daarvan plaats wenschte ingeruimd te zien aan een I - 5 - - dame-studente, nu lijkt wel een breuk tusschen de democratische en conservatieve Amsterdam- sche studenten aanstaande. Op zich zelf kan dit ons echter maar matig belanginboezemen. Alleen het verschijnsel, dat een frisscher geest zich onder de studeerenden meer en meer baan breekt, dat het van ouds overgeleverde ook daar moet gaan wijken voor wat wij als beter en doelmatiger hebben leeren zien, is voor ons van belang, omdat, als ik boven reeds aangaf, de vorming aan de univer siteit op het groote maatschappelijke leven zijn terugslag moet doen gevoelen. Daarom alleen kon ik voor dezen strijd de aandacht mijner lezers vragen. Maar ik heb er nu reeds te lang bij stil gegaan. Het leven roept ons, daar buiten in de groote wereld. Daar is toch iede re week opnieuw van allerlei gebeurende, dat onze aandacht vraagt. Lazen we niet van dat jongetje in Amsterdam, dat door zijne moeder op stelen werd afgericht op een zeer vernuftig uitgedachte manier, die reeds door alle ranten medegedeeld is, en ik dus hier kan weglaten De aanslagen op vorsten en staatshoofden schijnen tegenwoordig aan de orde van den dag. Pas zijn te Lissabon koning en kroon prins vermoord en thans hebben we reeds weer twee aanslagen te melden, die echter gelukkiger afliepen De eene is de aanslag op den President der Argen- tijnsche Republiek. Toen president Alcorta voor eenige dagen ’s avonds voor zijn huis uit zijn rijtuig zou stappen wierp een man een bom, die echter niet barstte, ’t Was een jonge Argentijn die spoedig gevat werd De president bleef uiterst kalm. Met zijn voet duwde hij de bom weg, een nog al gevaarlijke manier van doen, die echter wegens de onhandige makelij van de bom geen gevolgen gehad. Of men hier aan een politieke moord in verband met de tegenwoordige tijdsomstandigheden in Ar gentinië, dan wel met een anarchistische aan slag te doen heeft gehad, schijnt nog niet vast te staan. President Alcorta staat name lijk met de verschillende politieke partijen in het land op voet van oorlog. Hij had den 25sten Januari het parlement ontbonden, om dat dit weigerde de begrooting voor 1908 in behandeling te nemen. En de onderbande lingen, die daarna met de verschillende partij leiders waren geopend, waren eenigen tijd geleden afgesprongen. Het schijnt, dat de president zich niet heeft willen onderwerpen - - -J cou- welker beschrijving WÜ* de chauffeur Wat moet er van werden. F Als gevolg van het optreden van het nieuwe ministerie zal een hernieuwde actie I beginnen voor de invoering van den Midden Europeeschen tijd. Daarbij zal de steun worden ingeroepen van gemeentebesturen, Kamers van Koophandel en alle vereenigingen. De Hugenholtz-trein. De bewuste snel trein 38 zal volgens het ontwerpdienstregeling te Haarlem niet meer stoppen. Voor het muziekconcours, dat »Het Gemengd Koor” te Joure in den loop van den zomer, op 29 en 30 Juli a s., denkt te hou den, hebben zich tot heden aangegeven 16 harmonie- of fanfarecorpsen en 10 zangver- eenigingen. Eergistermiddag op den datum van de oprichting is door twee leden van het namens de Paedagogische vereeniging een krans gehecht aan het monu ment op het graf van nmeester” Visser te Sneek. Valsche guldens. Gedurende de laatste dagen waren te Leiden heel wat valsche guldens in omloop en sommige winkeliers meenden zich den persoon wel te herinneren, die ze bij hen had uitgegeven De politie was I - - - - 1 Met verschrikkelijke brandwonden be dekt, heeft de ongelukkige zich nog te voet naar het ziekenhuis begeven, waar hij Zondag aan de gevolgen is bezweken. -Men schrijft uit Helmond aan de nM.b.” Toen Dinsdagavond De Groot, landbouwer op het Hout (Mierlo), huiswaarts keerde, sloeg zijn paard op hol, met het treurig gevolg, dat hij met paard en kar in een z g plukkemkuil terecht kwam. Zijne vrouw is levenloos opge haald, hij zelf brak beide beenen. De Groot is ter verpleging alhier in het R. K. gasthuis opgenomen. De rijksveldwacht krijgt een gewijzigde uniform. Daarbij worden de halssnoeren met kwasten en de bandjes om de mouw, als graadsaanduiding, vervangen door knoopjes op de kraag, die van een lichterblauw zal zijn dan de tegenwoordige. De politie te Delft heeft proces-verbaal opgemaakt tegen twee studenten, die met flobertbuksen op katten schoten, niet zonder gevaar voor de bewoners der Voorstraat. Twee katten werden het slachtoffer van deze laffe baldadigheid, terwijl een derde werd gekwetst. De diamant-makelaar H. van Amsterdam is te Londen op straat plotseling in elkaar gezakt, en daarvan hebben gauwdieven ge bruik gemaakt om hem zijn diam anten ter waarde van f 100.000. die hij van zijn zwager in commissie had, afhandig te maken. Uitgave van T. GAASTRA Bz., De prijs der Advertentiën is van 1 —5 regels 25 cents, elke firma H. BRANDENBURGH Zoon regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar te WORKUM. de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. zulke kinderen terecht komen, vraagt men zich zat, maar in een rijtuig, dat daarachter volg- Ze-^jaj- wonder, dat het aantal jeugdige bekwam hij geen letsel. Door het be reden escorte van den Sjah, dat er in den eersten schrik maar in het wilde op los ging een paar menschen ge- l en enkele gewond. In pamfletten, die den aanslag te Teheran verspreid werden j van den aanslag mede, plan geweest waren den maar hem alleen hadden en zelf af. 1 misdadigers toeneemt Lazen we niet Och er is zooveel nog. Maar het meest heeft ons, Nederlanders, zeker wel getroffen het on- j geval aan onze Koningin en den Prins over- schieten, werden nog komen, waarbij ze beiden bijna het leven had- j dood den ingeschoten. Alleen de kordaatheid en koel- j na bloedige waakzaamheid van den wagenbestuur- deelden de bedrijvers der der electrische tram, heeft hen gered. Dat dat - njef. van heeft ons opgeschrikt, eendeels wegens de liefde, die de meesten onzer deze laatste telg J.1 e en’ het Oranjehuis toedragen, maar anders- I willen verhinderen het land in te gaan ons deed zien, hoe we zoodoende den reactionairen vrij spel te laten. zouden kunnen komen. Wie moet er opvolgen, bij de reactionairen uit zijn omgeving nk nn7A knnmain knmt t.A ovArlnden wegzenden en betere en eerlijker menschen t en geen landverraders moest kiezen. Deed deel van het Nederlandsche volk op de liefde h!J dat met, dan zouden ze hem weten te vorstenge- vinden, onverschillig i gemakkelijk De Onteigenju„owel t,egcu I door het Pruisische Heerenhuis, tegenstand, aangenomen. De Engelsche regeering heeft een nieuwe drankwet ingediend, waarbij de drankgelegen- de weigering tot behandeling der begrooting het gevolg was. Deze maand moeten er nieuwe verkiezingen plaats hebben en daarbij zal dus het kiezersvolk uitspraak hebben te doen over het grondwettige der ontbinding. Van de tweede aanslag, de aanslag op den Sjah van Perzië zijn de beweegredenen wel bekend. De be drijvers hebben daarvoor zelf gezorgd. Die aanslag heeft bovendien ook heel wat ernstige gevolgen gehad, al heeft dan ook de Sjah zelf er hét leven niet bij ingeschoten. Toen de Sjah op weg naar zijn buiten plaats te Dosjantepel met zijn gevolg door een nauwe straat in Teheran reed, werden er van het dak van een huis twee bommen naar hem geworpen. De eene sprong in de lucht, de andere vlak bij de automobiel van den Sjah. Er werden 3 voorrijders gedood, ter- en twintig anderen gewond werden. Daar de Sjah niet in de automobiel dus groote vraag De schrijvers waarschuwden hem verder, dat r moest uit deels ook, omdat het plotseling ongedacht als onze Koningin komt te overlijden De Grondwet regelt dat, zeker. liefde voor het Koningschap steunt bij een groot voor het Oranjehuis. Voor een ander slacht zouden we niet altijd zoo warm te maken zijn. En daarom is het van buitengewone beteekenis wie na de Koningin den Nederlandschen troon be stijgen zal. Wij zijn niet als de Duitschers voor al wat vorst heet. Daarvoor hebben we een te lang republikeinsch verleden achter ons. Ja, dat is wel een groot verschil met onze stamverwante naburen. De Duitsche gezant te Washington schreef voor eenigen tijd in een 1 man naar Marokko. onze onafhankelijkheid van den kant van Duitschland zou bedreigen. Natuurlijk hij weidde daarbij ook breed uit over de stam- verkregen te zijn in zake de overneming "“‘'7 en. de geestelijke gemeenschap deQ K door BeJ ië Er zal overeenstemming tusschen ons en de Duit- P Er be- fonds van Maar er bestaat ook j het leven geroepen worden tot voltooiing De nederigheid der enkele werken. Verder zal er vorstentronen, hun gering gevoel millioen worden uitgetrokken voor werken De begrooting keizers en in ’t alge: aan al wat overheid heet, hun gedweeheid zich igetwijfeld veel i weer en als hij bespeurt, dat gische regeering schijnt thans overeenstemming vond kwam schrjver dezes op '„'J' J van den Kongo door België. Er zal een speciaal fonds van hoogstens 30 milioen gulden in J van jaarlijks PL de weduwe reeds gewonnen. eigenwaarde, zoodra zij tegenover koningen j den Kongo De begrooting van den Kongo zal door de Belgische Kamers behandeld wor den. RIS Mg I f 1 v NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD en omliggende Gemeenten. nvpr Ha factaxrinIT nilnafAnclAn an ‘Inf voor een -4- IA. --1 1 I 1 j Maar o JL UOÖLUüll tril Ut/ Dül" VX 4V KZX VXVMVV 1 Ifza-CPzaw o 11 zai rwirl rl nlr»T-> rtr» i

Friso nl | 1908 | | pagina 1