voor Van het Wereldtooneel. v Over dit en dat. 34ste Jaarsranir. ZATERDAG 14 MAART 1908. No. 11. Binnenlandsch Nieuws. Uit de Kamers. ma- een een i> Dit blad verschijnt des Zaterdags Per post 0 65. F dags in te zenden sterker spreken. van van Haar i boerderij verwaarloosde zij geheel, haar kleeren, enz. eveneens, alles uit gierigheid. Na haar dood vond men overal potten met bankpapier, van Azië vrij be- Het nieuwe ministerie heeft dan eindelijk zijn officiëele intrede gedaan in de politieke wereld. Door minister Heemskerk werd het aan de Tweede Kamer voorgesteld, en wel als een rechtsch ministerie, dat niet van plan is zijn beginselen onder stoelen en banken te steken, zoo dikwijls beginselvragen ter sprake komen, maar dat hoopt met deze Kamer, waarin de linkerzijde de meer derheid heeft, toch ook tot overeenstemming te zullen komen omtrent verschillende onderwerpen, die rijp zijn voor behandeling of die aanhangig moeten worden gemaakt. Welke die onderwerpen zoo al zijn werd door Mr. Heemskerk daarna aangegeven. Daaruit bleek, dat allereerst sommige ontwerpen der vorige regeering werden gehandhaafd en andere ingetrokken. Tot de laatsten behooren de ont werpen van ouderdoms- en ziekteverzekering van werklieden, het ontwerp eener inkomstenbelas ting, dat betreffende accijns op suiker en gedis tilleerd, de voorstellen tot grondwetsherziening. Daarentegen denkt de regeering in te dienen een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van het Wekboek van Strafrecht, vooral wat betreft i en kost per halfjaar 50 cents. Enkele Nos. 3 ets Ingezonden stukken Donder- Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. i bepalingen tot bestrijding van de openbare i deliikheid. een wetsontwern tot subsidieërir Het ontwerp landbouw ongevallenwet zal naar gemeld wordt door minister Talma wor den ingetrokken. Uitslag der Dinsdag te Heerenveen ge houden herstemming van twee leden voor de Provinciale Staten in het district Schoterland (vacature-S. Sleeswijk en A. E. v d. Meulen). Uitgebracht op de heeren U. Twijnstra (lib) te Akkrum 3179 stemmen. J. v. d. Sande (lib.) te Wolvega 3059 stemmen. A. H. Loots (soc. dem.) te Oldeboorn 2534 stemmen. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 25 cents, elke regel meer 4 cents. Grootere letters worden berekend naar de ruimte die zij innemen. Bij abonnement belangrijk lager. onze- delijkheid, een wetsontwerp tot subsidieëring van bizondere middelbare scholen, een tot wijziging van de Gemeentewet met het oog op gemeente belastingen, een tot nadere regeling van de in spectie van den arbeid, een tot wijziging van de Ongevallenwet, en een ander tot wijziging van de Militiewet. De laatste wijziging heeft vooral betrekking op het blijvend gedeelte, waarmee nu twee mi nisters van oorlog al zooveel te doen gehad hebben Maar zij zal slechts een voorloopige maatregel zijn. Later zal zij de Militiewet- en Land weer wet geheel trachten te herzien. Trouwens er zal later nog wel meer bij komen. De minister voorspelde dat al. Maar voor den tijd, die nu nog over is voor de verkiezingen van 1909 kon de regeering geen al te uitgebreid program ontvouwen. Wanneer zij in dien tijd al het beloofde tot stand brengt, heeft zij zeker reeds genoeg gedaan. Daarna zullen dan de verkiezingen moeten uitwijzen of dit ministerie aan het roer blijft of weer plaats heeft te maken voor een linksch ministerie. Tot dien tijd zal zijn taak zeker niet tot de gemakkelijkste be hooren. Vooral tegen sommige maatregelen kan het zeker een vrij krachtigen tegenstand ver- dezer dagen de Haagsche burgemeester nog wachten. De plannen der regeering in militaire 2„. 2zaken duiden nu juist niet op vermindering van de arbeïdeisch^ uitgaven voor dit deel der staatshuishouding. Het blijvend gedeelte blijft en de kustverdediging zal in beteren staat gebracht worden. Een Raad van Defensie zal bij Koninklijk Besluit in het leven worden geroepen. Maar een groot deel der linkerzijde wil van vermeerdering der militaire uitgaven wejnig weten en is allerminst militai- ristisch gestemd. R- de Vries Lzn. (soc. dem,) te Wolvega 2694 stemmen. Gekozen de heerenU. Twijnstra (lib.) en J. v. d. Sande (lib.) De Cullinan. De heer Henri Koe is thans rustig bezig met het slijpen van den «Cullinan Het speciaal daartoe vervaardigd gereedschap voldoet uitstekend en reeds zijn j op den kostbaren steen twee facetten, of wel plekken, zooals men ze in het eerste stadium noemt, aangebracht. Het slijpen van den «Cullinan” gaat zeer langzaam en minstens de geraamde tijd zal er Uitgave van T. GAASTRA Bz., firma H. BRANDENBURGH ZOON te WORKUM. Engelschen Minister van Marine Lord Tweedmouth thans in Engeland ook dienst zal moeten doen. De Times kwam het eerst met het verhaal van dien brief voor den dag, knoopte daaraan de mededeeling vast, dat Duitschland’s Keizer invloed wilde uitoefenen op de sterkte van j Engeland’s vloot en ging er danig over te keer. Maar ook anderen Engelschen werden er door opgeschrikt en in Hooger en Lagerhuis werden Lord Tweedmouth overlegging van den brief gevraagd. Deze wenschte aan die vraag geen gevolg tegeven, omdat de brief van te persoon lijken aard was, maar verklaarde, dat Keizer Wilhelm in ’t geheel geen invloed had gehad of had getracht te oéfenen op het Engelsche vloot- i program. Maar de ministers schenen het wen- schelijk alle wantrouwen weg te nemen, zich sterker voor een groote vlootuitbreiding uit- munten^goud’en en" zilveren "sieraden? Koning Alfons van Spanje is te Barcelona op bezoek geweest en daar zeer geestdriftig ont- vangen. Daar Barcelona voor een brandpunt van anarchisme geldt, was men zeer bevreesd voor incidenten tijdens het bezoek en had den jongen koning het bezoek zeer afgeraden. De Fransche Kamer heeft art. 2 van het ontwerp op eene inbekomstenbelasting, dat het beginsel van de door de regeering voorgestelde belastinghervorming bevat, aangenomen. De verhouding tusschen de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en Venezuela is zeer gespan nen. Het heet dat Noord-Amerika spoedig een ultimatum zal indienen. Het heeft lang geduurd voor men genoeg zaam doordrongen was van de waarheid, dat in onze moderne samenleving arbeid om zoo te zeggen een verhandelbare waar geworden was, om den arbeidzoekende een plaats te openen, waar hij zijn waar kon aanbieden. Handelaren, en wel allereerst geldhandelaren hadden hun beurzen, waar vraag en aanbod elkaar ontmoet ten. Maar de werknemer werd tot nu toe te zeer als ondergeschikte beschouwd, dan dat men ook hem een gelegenheid zou openen, waar hij van den stand der arbeidsmarkt op de hoogte kon komen. Bovendien men achtte den arbeid nog altijd gevolg van vroegere toestanden plaatselijke waar. De werkgever nam zijn menschen in dienst,' zocht ze op de plaats waar hij die noodig had en bepaalde eigenmach tig het loon. Van een internationale arbeids markt, zooals die zich langzamerhand begint te ontwikkelen, had men nog geen flauw idee. Dat is sinds de laatste jaren anders gewor den. Enkele gemeenten en ook particuliere vereenigingen hebben arbeidsbeurzen opgericht. Men kwam tot de overtuiging zoo zei het van hoe groote beteekenis het is, dat de arbeid zoekende en F2_ worden gebracht, op gemakkelijke, onkostbare, zoo mogelijk, kostelooze en niet met misbruiken gepaard gaande wijze. Te Haarlem, Leiden, Groningen, Venlo, Schiedam, Hilversum, En schede en den Haag werden van gemeentewege arbeidsbeurzen opgericht, te Amsterdam, Dord recht, Maastricht, Utrecht en enkele andere plaatsen door vereenigingen, die op den steun der gemeente konden rekenen. De arbeidsbeurzen toonden reeds spoedig hun voortreffelijkheid, vooral in tijden van werk loosheid. Maar hun werking was allereerst plaatselijk. Aanvrage en aanbod van arbeid op dezelfde plaats brachten ze tot elkaar. Toch gingen ze al spoedig verder. De Haagsche beurs begon met aan om elkander de openstaande aanvragen werkgevers toe te zenden. F’ tuurlijk en lag in de lijn der ontwikkeling alles algemeen heeft gemaakt. matische uitwisseling van aanvragen en dat zoo doende langzamerhand de behoefte gevoeld werd, aan een georganiseerde samenwerking tusschen de verschillende arbeidsbeurzen. Van den Haag is nu wederom het intiatief tot een dergelijke organisatie uitgegaan. De Haagsche burgemeester noodigde een aantal be stuursleden der verschillende arbeidsbeurzen in Nederland tot een samenkomst uit, ten einde te komen tot de oprichting van een vereeniging van arbeidsbeurzen. En die vereeniging is opgericht. Zij stelt zich natuurlijk ten doel samenwer king tusschen de arbeidsbeurzen te bevorderen en noemt als middelen daartoede onderlinge mededeeling van bij arbeidsbeurzen ingekomen aanvragenhet verstrekken van inlichtingen aan elkaar; het behartigen van eenheid in de statis tische opgaven der beurzenhet bevorderen van de oprichting van arbeidsbeurzen, die geen winst bejag beoogen en niet alleen door werkgevers of alleen door werknemers worden beheerd; enz. Ongetwijfeld zal ze nut doen, vooral in tijden van werkloosheid. Ze zal dan de arbei ders volkomener kunnen inlichten, dan de plaat selijke arbeidsbeurzen dat konden en zoo doel matiger de werkloosheid bestrijden. En van die werkloosheid hebben we pas zooveel te lijden gehad en hebben we nog zooveel te lijden, dat we daar wel dankbaar voor mogen zijn. Zoo gaat het toch eigenlijk altijd. Nood leert bidden, wat toch ook zeggen wil, dat de nood de menschen de handen uit de mouw leert steken en leert zinnen op middelen tot ver betering. Dat zien we niet op dit terrein alleen. We zien het overal in de maatschappij en op allerlei gebied. voor noodig zijn. De groote kwaliteiten van het juweel komen vooral nu schitterend aan het licht. - Na een stilstand van ruim twee maan den, zijn thans door 12 werklieden in de dekenfabr van Regout te Maastricht de werk zaamheden weer hervat. De anderen zijn nog werkloos en zullen dit waarschijnlijk ook nog wel een tijdlang blijven, want de heer Regout duldt geen vereeniging, die invloed op zijn fabriek wil oefenen, terwijl de arbeiders vasthouden aan hun recht, zich buiten de fa briek te vereenigen. Intusschen wordt bij de fabriek druk gepost, zoodat het den werkwil ligen alweer niet gemakkelijk wordt gemaakt. Te Apeldoorn heeft mevrouw Beeckman, geboren Scheltus. w’eduwe van kapitein Beeck man, haar honderdsten verjaardag gevierd. De honderdjarige heeft nog het gebruik van al hare zintuigen en is nog vol levenslust. De oudste inwoonster van Amsterdam, me vrouw de weduwe Van Aken Bruyére, is Maandag overleden in den ouderdom van 103 jaren en 6 maanden. De omtrek van ’s Hertogenbosch ver toont ééne groote, uitgestrekte watermassa. Herven of Gerven is op 't oogenblik een dijk met huizon er tegen aan enwater. Hennest, de Empelsche Hut, en andere hooger gelegen plaatsen, zijn thans eilanden en alleen te bereiken meer varens, staat onder water langs den straatweg gens vertrouwen in Japan spreekt uit men de betrekkingen tot Japan niet acht. Natuurlijk werd door den Amerikaanschen onderminister I Men schat de nalatenschap op f7200, die onder 9 erfgenamen moet verdeeld worden, waarvan 8 in behoeftige omstandigheden ver- keeren. Te Spekholzerheide overleed al een even groote dwaas ’t Was een zekere H. De man genoot een pensioen van de Doma- niale Mijn te Kerkrade voor dertig-jarigen dienst, als wachter aan den overgang te Drie- vogels. ’t Was algemeen bekend dat H. met een uiterst karig voedsel den inwendigen mensch versterkte. Water en brood en bij uitzondering een paar gekookte aardappelen vormde den hoofd schotel. Hij was een hartstochtelijk lezer en sprak vloeiend vijf talen. Nu is gebleken, dat H. buiten alle verwachting voor zijn erfgenamen het niet onbeduidende sommetje van ongeveer f 5000 heeft nagelaten. Na het eten van pannekoek werden de drie personen van een huisgezin te de Wilp onwel en wel in die mate, dat de geneesheer moest geraadpleegd worden. De oude groot moeder, die weinig gegeten had, was spoedig hersteld. Ook de zoon kwam spoedig weder op zijn verhaal, maar de 15-jarige kleindoch ter was er erger aan toe; herhaaldelijk werd ze bewusteloos. Echter ook zij is thans her steld. Te Terneuzen gelastte, volgens de Midd. Crt., do vorige week bij den aanvang den namiddag-schooltijd een onderwijzer j een der o. 1. scholen een meisje, niet een zijner klasse, naar haar plaats door te gaan I en duwde haar daarbij voort. Zij viel tegen een ander meisje, dat juist passeerde, waar door een stalen speld, die achter in haar ning van Kwatoeng geweigerd heeft aan dat bevel te gehoorzamen. Te Kanton is reeds een talrijk bezochte open bare bijeenkomst gehouden om tegen de terug gave te protesteeren. En met deze stemming onder het volk heeft de Chineesche regeering meer dan voor enkele jaren- rekening te houden. China is aan het ontwaken en dit openbaart zich ook door de meerdere belangstelling van het volk in publieke zaken. Toch is het niet waarschijn lijk, dat de Chineesche regeering Japan zal durven trotseeren en misschien heeft ze, voordat dit overzicht onder de oogen der lezers komt, reeds toegegeven. Er werd gezegd, dat Japan ook een bepaalden termijn gesteld had, waarbinnen het antw’oord van China moest zijn ingekomen,maar dit schijnt niet het geval. Waarschijnlijk zal Japan echter wel niet erg lang geduld hebben. Er moeten reeds 4 Japansche kruisers bij de Percadorus gereed liggen om naar Kwantoeng te stoomen. De Japanners plegen in zulke gevallen niet veel complimenten te maken. Dat hebben de Chineezen en ook de Russen ondervonden. Deze hebbelijkheid van de Japanners om gauw toe te slaan heeft, naar het nu blijkt, ook de Amerikaansche regeering destijds eenige angstige dagen bezorgd. Amerikaansch onderminister heeft dezer dagen in een rede te New-York ver klaard, dat ambtelijke kringen te Washington indertijd ernstige vrees koesterden dat de Amerikaansche vloot door een aanval van Japanners zou ontredderd worden op haar weg naar de stille Zee in den straat van Magellaan. Het gold hier, «zoo zeide de minister», een volk, dat den naam heeft van den eersten slag te slaan en daarna een oorlog te verklaren. Het heeft dit met China en Rusland gedaan. Verondersteld, dat onze prachtige vloot, bij hare nadering van den straat van Magellaan, opgewacht ware door de Japansche vloot, en dat deze ons aangevallen had zonder dat iemand van ons had geweten, waar de vreemde vloot uithing”. Erg veel i die woorden niet. En het blijkt, dat in Amerika bijzonder vriendschappelijk acht. Natuurlijk TJ- J-I van deze vrees gebruik gemaakt om op verster king van de vloot aan te dringen. Daartoe gebruikt. Het schijnt wel, dat na een half uur en De gewone weg naar Empel men bereikt het thans naar Hedel en vervol- over den Maasdijk. Het is overal wa ter, waarheen het oog zich wendt. Met blijdschap is door zeer velen de ingetreden val. hoe gering die ook nog zij begroet. We hebben medegedeeld dat de vorige week te Leiden gearresteerd werd een zekere De Regt, uit Haarlem, wegens het uitgeven worden trouwens thans overal allerlei voorvallen van valsche guldens' De aangehoudene be- j kende. Doch er is meer. In zijne woning de brief van den Duitschen Keizer aan tien zlJn namelijk onder meer aangetroffen, tal van militaire kleedingstukken, vooral voor huzaren bestemd, waarvan De R. de herkomst niet kan of wil opgeven. Het zijn geen kleedingstukken, die door militairen kunnen zijn verkocht geworden, van daar, dat een onderzoek in het militaire gazijn wordt ingesteld. Zonderlingen. Men meldt uit Heeren veen In de gemeente Schoterland overleed bejaarde weduwe die 5 jaren te bed lag en aan wie de buren voedsel verstrekten. Het ziet er in het Oosten denkelijk uit, nu het conflict tusschen China en Japan een scherpen vorm heeft aangenomen. Den 5den Februari is de Japansche stoomboot Totroemaroe met 30 kisten geweren en 40 kisten schietvoorraad aan boord op de reede van Macao door Chineesche douanevaartuigen in beslag i genomen. Het heet, dat het daarbij nogal hard- De Chineezen haalden de Japansche vlag neer, mishandelden de zeelui en brachten het schip naar Kanton, ’t Is te begrijpen, dat dit vooral den toorn der Japanners de Japansche regeering verzet aangeteekend en voldoening geëischt beleediging de Japansche vlag aangedaan. de Japansche eischen te voldoen. Het schip, i voor Chineesche waren dus in hun recht het in beslag te nemen. Door de Japanners werd dit nog zoo grif niet toegegeven, al konden eenige andere beurzen te vragen i van Dit was geheel na- J van onze tegenwoordige samenleving, nu het verkeer alles algemeen heeft gemaakt. Te begrijpen was het dus, dat dit leidde tot een meer syste- handig is toegegaan. mflticpLp liltwiccolinrr von oomrimcran />»-> rlof rrr\r\ Tononookn brachten het schip naar Kanton. heeft opgewekt en dadelijk werd dan ook door tegen deze inbeslagname voor I De Chineezen waren echter niet bijster gewillig aan T zeiden zij, wilde wapenen binnensmokkelen opstandelingen in Kwantoeng en zij dus in 1 Door de Japanners werd dit nog i ze het moeilijk geheel ontkennen, maar zij meenden, dat daar door het optreden der Chineesche autoriteiten nog niet gerechtvaardigd, vooral niet, waar het schip in beslag genomen werd in Portugeesche wateren Macao in China behoort in Portugal waar de Chineezen heelemaal niets te maken hadden. Dit laatste werd en wordt nog door de Chineesche regeering ontkend. De boot be vond zich, zegt zij, tijdens de in beslag name niet meer in de territoriale wateren van Ma^ao, maar op Portugeesch gebied. Dit laatste schijnt wel twijfelachtig, althans de Portugeesche gezant te Peking beweert ook, dat de plaats, waar de in beslag name plaats had, nog tot Portugeesch gebied gerekend moet worden. Intusschen beloofden de Chineezen het geval te zullen onderzoeken. Maar dit onderzoek duurde den Japanners te lang. En nu heeft Japan den 5den Maart China een nota doen toe komen, die, zoo het al geen ultimatum is, als de Japansche regeering beweert, er toch machtig veel van heeft. De Japansche regeering eischte daarin: teruggaaf van de opgebrachte boot, die nog altijd te Kanton ligt, betaling van een vollen schadeloosstelling, en het aanbieden van veront schuldigingen voor het neerhalen van de Japansche vlag en bestraffing van de Chineesche ambtenaren, die de inbeslagname deden. Vol doet China aan deze eischen niet, dan zal zoo heet het verder, Japan genoodzaakt wezen zoo danige stappen te nemen als zij noodig mocht achten om de waardigheid van de natie op te houden en de veiligheid van haar onderdanen te verzekeren. Op deze Japansche nota heeft de Chineesche regeering haar leedwezen betuigd over het neerhalen van de Japansche vlag en meegedeeld dat de schuldige ambtenaren behoorlijk gestraft zouden worden. Over het in beslag genomen schip en de wapenen en mu nitie zou China nader antwoorden, nadat de zaak beter onderzocht was. Het blijkt dus dat het geschil nog allerminst is opgelost en dat veeleer China weinig lust heeft geheel aan Ja pansche eischen te voldoen. Het verkeert te dien opzichte trouwens in een zeer moeilijk parket. De stemming in China is zeer vijandig aan de Japanners en het volk wil dan ook van geen teruggave van het schip weten. Het heet zelfs, dat de Chineesche regeering die terug gave reeds gelast heeft, maar dat de onderko- U 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD WOKKUM en omliggende Gemeenten.

Friso nl | 1908 | | pagina 1